LEIDE Leiden moet nog meer bezuinigen Super-radiotelescoop laat geboorte van de sterren zien REGIO Gratis busvervoer: misschien net dat duwtje in de rugy 17 ieuwe actie voor Milde straffen geëist tegen vier meelopers uit Leidse xtc-bende estig vluchtelingen R1 'uches Stedelijk Gymnasium lgend jaar weer bruikbaar woensdag 12 NOVEMBER 2003 nerleden bij derwijsdebat Kamerleden komen ag 18 november naar Lei- in te discussiëren over het mderwijs en het voortge- iderwijs. J. de Vries (CDA) Lambrechts (D66) gaan in met de gemeente lieden Paul van Meenen en Ruud Kieft (CDA). Ge- sonderwerpen zijn onder zwarte scholen, onder- lijheid en de inspraak van rs. De bijeenkomst wordt aniseerd door de Leidse jngen van D66 en het CDA ileid door F. de Zoete, atter van de centrale direc- nhet Da Vinei College. De nkomst begint om 20.30 café Markt aan de Boter- n Baaien te it bij WD Hans van Baaien, dvoerder Europese en bui- ndse zaken voor de WD in reede Kamer, is op woens- december te gast bij het ek café van de Leidse afde- nn de partij. Na een korte ling is er gelegenheid om laaien, oud-Leidenaar, n te stellen. Het politiek legint om 20.30 uur in café sertje aan de Kaiserstraat 1*3den Ook vanochtend was het niet druk op het Leidse Transferium, waar automobilisten op de bus kunnen stappen naar Den Haag. Foto: Henk Bouwman door Rody van der Pols vervolg van voorpagina leiden - Druk is het deze mor gen niet bij het Leidse Transfe rium langs de A44. Ook het vin den van een plekje in een van de snelbussen richting Den Haag is geen enkel probleem. De vraag is of dat straks alle maal anders is wanneer de bus diensten tussen Leiden en Den Haag gratis zijn. Niek Guyt is in ieder geval en thousiast over het experiment. De Sassenheimer is welgeteld een van de vier passagiers die bij het Transferium op snel- dienst 95 naar Den Haag staan te wachten. Erg populair is het nu nog niet om je auto hier te parkeren en daarna het open baar vervoer te pakken, zegt hij. „Maar als het straks gratis is, is dat voor veel mensen mis schien net het duwtje in de rug dat ze nodig hebben. Ik ben er dus wel een voorstander van." Wel begrijpt hij dat veel men sen er moeite mee hebben hun auto in te wisselen voor het openbaar vervoer. „Het is niet je eigen plekje. Je zit soms dicht op elkaar en het is af en toe dnik." Toch zweert Guyt bij de ze combinatie van de auto en busvervoer. „Ik ben nu veel sneller op mijn werk in Den Haag. Ik kom uit Sassenheim, parkeer hier mijn auto en pak de bus naar Den Haag. Mijn werkgever betaalt nu de reis, maar ik zou het ook doen als ik het zelf moest betalen. Je zit lekker, er is airco en je hebt tijd om een boekje te lezen." Wel wil hij een aanbeveling doen: de bus frequenter laten rijden. „Nu is dat nog maar eens in het half uur. Dat is echt te weinig." Gedeputeerde Staten hopen met de proef veertig procent meer reizigers te krijgen die voorheen geen gebruik maak ten van het openbaar vervoer. Daarnaast hoopt de provincie dat reizigers van andere, niet gratis ov-lijnen zoals de trein of betaalde busverbindingen, de overstap naar buslijn 88 of 95 zullen maken. De interliners rij den op delen van het traject over speciale busstroken om fi les te omzeilen Volgens een woordvoerster van Connexxion bedraagt de reistijd tussen het Transferium en Den Haag CS ongeveer 25 minuten. Eind 2004 wordt de proef geëvalu eerd. Als driehonderd auto mobilisten geregeld van deze dienst gebruik maken, is de proef wat ons betreft geslaagd", zegt gedeputeerde M. Norder (PvdA). Dat zou een verminde ring van het aantal auto's in de spits met vijf procent beteke nen. Peter de Koning, die op de trein naar Den Haag staat te wach ten, is sceptisch over de proef. Zelf zal hij in ieder geval niet de bus vanaf het Transferium pak ken, ook al kost die hem straks helemaal niks. „Het Transferi um is voor mij een stuk verder fietsen dan Leiden Centraal." Voor Jorrit Snijder hoe dan ook geen bus. De Leidenaar staat in de deuropening van de intercity naar Den Haag. „Ik haat de bus", zegt hij onomwonden. „Bovendien kan ik me niet voorstellen dat de bus sneller is dan de trein." door Robbert Minkhorst leiden - Leiden moet vanaf 2005 geen acht miljoen, maar waar schijnlijk elf miljoen per jaar be zuinigen. Dat is het gevolg van nieuwe tegenvallers, zo bleek gisteravond bij de behandeling van de begroting. De exacte hoogte van het be drag dat Leiden aan besparin gen moet vinden, is niet be kend. Zonder uitzondering ver wachten politieke partijen evenwel dat het bedrag hoger uitvalt dan de eerder aangekon digde acht miljoen. In de wandelgangen spraken fi nancieel experts van partijen over bedragen rond de elf, soms twaalf miljoen gulden. Zij baseren hun voorspellingen op extra, onvermijdelijke uitgaven in de komende jaren: het nood zakelijke onderhoud aan wegen en het inhalen van achterstan den bij de huisvesting van scholen. Als er niet wordt bezuinigd, is er een structureel tekort van acht miljoen euro. Vanaf 2005 zijn pijnlijke keuzes onvermij delijk, beseft elke partij in de gemeenteraad. En dan gaat het niet over wel of geen 50.000 euro per jaar voor topsport of niet, maar eerder over wel of geen wijkontwikke lingsplan in Leiden-Zuidwest. Een soortgelijk plan in Noord heeft de gemeenteraad net aan genomen, kost vooralsnog twintig miljoen euro en wordt broodnodig gevonden voor be tere woningen, meer veiligheid, minder achterstanden en voor een gezondere economie. De discussie over de bezuini gingen voeren partijen volgend jaar. De ingrepen volgen op een eerdere bezuinigingsoperatie van dertien miljoen euro per jaar, in de jaren 2003 tot en met 2006. Bij die operatie volston den nog de 'kaasschaaf en de 'stofkam', nu verwacht ieder een dat 'fundamentele keuzes' noodzakelijk zijn. Keuzes die de coalitie van PvdA, WD, Groen- Links en D66 op het spel kun nen zetten. Oppositiepartij CDA maakte gisteravond bij de eerste van twee begrotingsbehandelingen in de raad alvast korte metten met die coalitie. Fractieleider Wim Bleijie was opgevallen dat de twee grootste partijen, de PvdA en de WD, elk hun lijstje 'met tien punten voor 2004' hadden. Prioriteiten die nogal uiteenlopen, constateerde Bleij ie. „Het is voorbij, deze coalitie. Hoera! De PvdA gaat de ene kant op, de WD de andere." Bleijies opmerkingen werden amper serieus genomen door de collegepartijen. Toch verschillen de ambities van de twee. Zo wil de PvdA een uitgewerkt plan voor een Brede School in Roomburg, betere opvang voor dak- en thuislo zen, een betere inrichting van de Nieuwe Beestenmarkt, meer seniorenwoningen en een eer ste begin met het wijkontwikke lingsplan voor Zuidwest. De WD pleit voor cameratoezicht en preventief fouilleren, voor de aanleg van 'ring- en rondwe gen', voor het verzelfstandigen van het openbaar onderwijs en voor een sterkere financiële re serve van de gemeente. D66 kaartte de problemen met de onderwijshuis vesting aan. Groenlinks wil vasthouden aan het huidige sociaal beleid, bleek. Burgemeester en wethouders reageren vanavond op de be schouwingen van partijen. Daarna moet de gemeenteraad de begroting vaststellen. Robbert Minkhorst 11 Leiden moet een uiter- poging ondernemen om uitgeprocedeerde vluch- gen die in de stad wonen, g aan een verblijfsvergun- te helpen. Dat staat in een 1 i die de PvdA vanavond bij igroting indient, en die op t steun kan rekenen vanuit ilitiek. •fractievoorzitter Conny (er kondigde de motie gis- ond aan, bij de eerste van vergaderingen over de be ng voor 2004. De PvdA is rgesteld in de pardonrege- van het rijk en in de uit- st van de manifestatie die iupe et anderen over die rege- organiseerde. De Leidse en demonstratie hebben Ie so.epelere opstelling op- erd die de partij beoogde, il vdA wil nu dat het college IJ B gemeenteraad) de minis- Jroepen om maximaal ge- te maken van haar 'dis- •naire bevoegdheid' om in lende gevallen mensen een verblijfsstatus te ge- ilgens Broeyer heeft Lei- testig schrijnende gevallen: gezinnen met kinderen die zijn geboren en hier ook 'iool gaan. De PvdA krijgt vanavond meer steun voor de motie dan afgelo pen zomer met de manifestatie. De WD was en blijft tegen, maar Leefbaar Leiden, CDA en D66, die zich toen afzijdig hiel den, zullen de motie hoogst waarschijnlijk steunen. Een manifestatie vonden die partij en toen te ver gaan, mede om dat achter de schermen al werd gelobbyd voor een betere rege ling. Juist nu die is uitgebleven, steunt D66 de oproep van de PvdA, zei fractieleider Paul van Meenen. De WD blijft tegenstander, hoewel de fractie altijd heeft in gestemd met gemeentelijke uit keringen voor uitgepro cedeer den. Voorman Leendert de Lange is bang dat de motie vooral 'een symbolisch gebaar' is, waarmee bovendien andere groepen vluchtelingen in de steek worden gelaten. „Dat is meten met twee maten." Broeyer ontkent dat. „Ik vind het consistent. Een andere groep, in andere omstandighe den, begeleiden we naar terug keer. Misschien lukt het niet voor alle zestig mensen, maar het gaat ons om het maximale eruit te halen. Al is het er één die mag blijven, dan vind ik het geen symbolisch gebaar meer." door Eric-Jan Berendsen den haag/leiden - Het waren de kleine vissen, de meelopers, die gisteren voor de Haagse rechtbank stonden op verden king van medeplichtigheid aan de voorbereiding van xtc-han- del en het overtreden van de Opiumwet. Drie vrouwen uit Leiden (27, 29 en 55) en een 28- jarige Leiderdorper. Tegen hen werden een korte celstraf en werkstraffen geëist. Het begon allemaal in novem ber vorig jaar toen de 55-jarige vrouw de schuur achter haar woning aan het Viottapad in Zuidwest verhuurde aan de partner van haar dochter, de 27-jarige verdachte. Als huur prijs kreeg zij tussen de 450 en 500 euro per maand. De ver huur geschiedde op verzoek van haar dochter die een be middelende rol speelde tussen haar partner en moeder. Toen de politie op 12 maart een inval deed in de schuur, wer den daar allerlei vloeistoffen en chemicaliën gevonden, mond kapjes, een weegschaal, een staafmixer, een vrieskist en een centrifuge, kortom diverse attri buten die worden gebruikt bij het vervaardigen van xtc-pillen. Vervolgens kwam de Leiderdor per in beeld. Meteen na de in val werd hij gebeld door de partner van de 27-jarige ver dachte. In hun woning aan de Weidehof stond namelijk een pillenmachine die kan worden gebruikt bij de vervaardiging van xtc. Omdat werd gevreesd dat de politie ook de woning aan de Weidehof zou binnen vallen, haalde de Leiderdorper de machine daar met een be stelbusje op en dumpte het ap paraat bij het grofvuil in Leider dorp. Toen hij voor dit vergrijp werd gearresteerd werd in zijn busje 15 kilo hasj gevonden. De 55-jarige vrouw ontkende te hebben geweten dat er een xtc- laboratorium in haar schuur was gevestigd. Zij had tot de in val nooit in de schuur gekeken. Tegen haar werd een werkstraf van 120 uur geëist, waarvan de helft voorwaardelijk. Haar dochter hoorde het dubbele te gen zich eisen, en bovendien 6 maanden voorwaardelijke cel straf. De Leiderdorper moet 120 uur werken, waarvan de helft voorwaardelijk, als het aan de officier ligt. En dan was er ook nog de 29-ja- rige verdachte. Haar partner staat vandaag terecht op ver denking van de productie van en de handel in xtc. De vrouw zou voor hem de telefoon heb ben aangenomen en hem zo met zijn handel hebben gehol pen. De vrouw zei slechts haar eigen telefoon te hebben beantwoord en niet die van haar man. Toch eiste de rechter 8 maanden cel waarvan vier voorwaardelijk. Daarbij werd meegewogen dat de vrouw al eens eerder voor eenzelfde vergrijp was veroor deeld. Overigens staat ook de partner van de 27-jarige ver dachte vandaag voor de rechter op verdenking van het vervaar digen en verhandelen van xtc. Uitspraak over twee weken. («re»"" (advertentie) m MODELSPOOR tionale g x p 0 5 GROENOORDHALLEN LEIDEN Veertig sterrenkundigen bespreken mogelijkheden in Leids Lorentz Center Het legionellaprobleem Stedelijk Gymnasium lijkt ilijk te worden opgelost, 'lijk worden volgend jaar aterleidingen van de bui- tol aan de Fruinlaan aan- ist. Al anderhalf jaar zijn de [ros van de buitengymzaal in gebruik. Niet alleen de agen hebben daar last van, leden van sportverenigin- Üe het gebouw huren. Het leem in de buitenzaal is 'P te lossen door het weke- spoelen van de leidingen fokend water, wat wel ge in de binnengymzaal ook legionella was gecon- I *rd. I je begroting voor volgend I 5 geld gereserveerd voor de assing van de waterleidin- Of dat ook gebeurt, is af- elijk van de vraag of de normen voor de legionellabac- terie in leidingen worden aan gepast. Volgens een woordvoer der van het Bureau Openbaar Onderwijs worden de normen mogelijk versoepeld, op basis van ervaringen en wetenschap pelijk onderzoek. Aanpassing van de leidingen kost volgens hem tienduizenden euro's. „De discussie over het mogelijk aan passen van de normen maakt het schoolbestuur niet erg haastig met het doen van dit soort uitgaven. Maar in alle re delijkheid mogen we verwach ten dat in 2004 de leidingen vervangen worden of dat de normen worden opgetrokken." Hoe het komt dat in het ene ge val het doorspoelen van de lei dingen afdoende is en in het andere geval niet, weet de woordvoerder niet. door Bas de Rue leiden - De eerste sterrenstelsels in het universum. De eerste acti viteit van gas na de 'Big Bang'. Dat hopen sterrenkundigen in kaart te brengen met de nieuw ste en grootste radiotelescoop ooit, de Square Kilometre Array (SKA). Hij moet nog gebouwd worden, maar deze week komen internationale topsterrenkundi- gen bijeen in het Lorentz Center van de Leidse universiteit om al vast over het apparaat na te denken. Stond hij in Leiden, dan bedek te de SKA het hele oude cen trum, ruwweg van het Museum voor Volkenkunde tot aan het Stadsbouwhuis aan de Lange- gracht, van het Levendaal tot aan de Oude Sterrenwacht aan de Witte Singel. Een vierkante kilometer groot, vandaar de naam Square Kilometre Array. Met de nieuwe radiotelescoop willen de sterrenkundigen sig nalen opvangen van de eerste gaswolken en sterren die ont stonden na de Oerknal. „Na de Big Bang, ongeveer 15 miljard jaar geleden, koelde het heelal af. In het miljard jaar daarna kwam het een beetje tot rust", aldus Huub Röttgering, lid van de wetenschappelijke staf van de Leidse Sterrenwacht en be trokken bij het SKA-project. „Sterren en melkwegstelsels be stonden nog niet. Astronomen denken dat er in deze tijd afge koeld waterstofgas door het heelal dreef. Onder invloed van de zwaartekracht klonterde dit gas op sommige plaatsen sa men waarna het de eerste ster ren vormde." Deze gebieden, met onder meer sterren en ook de eerste zwarte gaten, stootten radio straling uit. Deze straling is on zichtbaar voor het menselijk oog en met een optische tele scoop zijn de eerste objecten in het heelal niet te zien. Daarvoor is een radiotelescoop nodig. Zo'n telescoop is niets meer dan een antenne die radiogol ven opvangt en omzet in elek trische stroom. Daaraan kan dan gemeten worden. Een voordeel van radiostralen boven optisch licht is dat zij niet door deeltjes in het univer sum of door de atmosfeer van de aarde tegengehouden wor den. Ter vergelijking: wie in de mist in de file staat, ziet geen hand voor ogen, maar kan wel prima naar de fileberichten op de radio luisteren. Hoe groter een radiotelescoop is, des te be ter kan hij zwakke signalen uit het heelal opvangen. Hij toont meer details en geeft die boven dien scherper weer. Die zwakke signalen, tiaar gaat het de astronomen om. Wie naar een ster kijkt, kijkt terug in het verleden. Licht of andere Een van de ontwerpen voor de nieuwe radiotelescoop SKA, de Square Kilometre Array. De onderling ver bonden antennes krijgen een oppervlakte van een vierkante kilometer. Foto: Universiteit Leiden straling van een willekeurige ster is miljoenen jaren onder weg voordat het de aarde be reikt. Zwakke signalen zijn dus zwak omdat de bron ver weg Square Kilometre Array (SKA) staat. Anders gezegd: hoe zwak- kunnen sterrenkundigen zien ker de bron is, des te verder de- waar in het vroege universum ze in het verleden ligt. Met de gaswolken dreven, hoe warm ze waren en uit welke stoffen zij bestonden. Röttgering: „Dat is een grote stap in de beantwoor ding van de hoofdvraag: hoe is alles ontstaan?" De Square Kilometre Array (SKA) bestaat echter alleen maar in de hoofden van de on derzoekers. Alles eraan staat in de kinderschoenen. De kosten bedragen naar schatting een miljard euro. Vierendertig on derzoeksinstituten in vijftien landen doen mee. Ook het ontwerp en de plaats waar hij komt te staan, zijn nog niet bekend. Landen als Zuid- Afrika, Australië en China heb ben interesse getoênd. Afhan kelijk van wat de sterrenkundi gen precies willen onderzoe ken, moeten ze een keuze ma ken voor een type - een veld van meer dan duizend kleine, aan elkaar gekoppelde schotel antennes op een groot gebied of een klein aantal grote scho tels van een paar honderd me ter in diameter. De grote scho tels worden als pannenkoeken in een ronde vallei gelegd. In China kan dit bijvoorbeeld. Tijdens de bijeenkomst in Lei den proberen de sterrenkundi gen hun ontdekkingen te voor spellen. „Die moet je met een flinke korrel zout nemen, maar je moet natuurlijk nu al naden ken over wat je wilt ontdekken en wat de telescoop dus moet kunnen", aldus de Leidse ster renkundige. De bouw moet tus sen 2012 en 2020 beginnen.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13