I Beruchte IG Farben failliet ECONOMIE Aan vaste bellers valt nog genoeg te verdienen fv Basiq Air heeft last van zuinige Nederlanders 'Loonmatiging beteugelt niet per se consumptie' Na langdurige juridische strijd komt eind aan producent gifgas uit nazi-tijd MKB wil schrappen in te luxe arbeidsvoorwaarden 1 **9 An dip 1 ?0bl*benT' ri r5ntschsa'e Vleier ^OpfeCrb^9ung °er AH zet prijzenslag voort Beslag op prijzengelden Staatsloterij opgeheven Bouwbazen in één organisatie Transavia D Service fauto's op bouwjaar i particulier op naam bedrijf dinsdag 11 november 2003 enslag in tranche Ikf len jns vliegveld telhof dicht Het Berlijnse vliegveld hof gaat volgend jaar >er dicht. Sluiting van ste van de drie vfiegvel- Berlijn is nodig om het en te kunnen garande de geplande grote ven Berlijn-Schönefeld hof lijdt een verlies van ien euro per jaar. Het vliegveld moet in 2009 n en dan alle huidige vens vervangen. stonen hoger 'ic etronics »am - Voor het eerst in aan heeft automati- Getronics ingestemd collectieve loonsverho- 1 november ontvan- medewerkers een thoging van 1 procent, loonsverhoging kan plopen door prestatie- in. Getronics koppelde ling tot nu toe altijd aan de prestaties van iele medewerkers. Met ve CAO valt er niemand iten de boot aldus vak- Unie. Verder ontvangt oneel op 1 april nog nalige uitkering van 0,5 In Nederland werken inics 6000 mensen. "96 '97 '98 '99 '00 '01 '02 anp/cbs ii op io auto's an de zaak burg - Ruim 10 procent e bijna 7 miljoen perso- uto's in Nederland staat van een bedrijf. Deze igens zijn meestal van :ent bouwjaar en liggen in de hogere prijs- en ge lassen, zo blijkt uit on- van het CBS. Van de ijonger dan vijf jaar staat rart op naam van een be- le wagens van bouwjaar zijn voor 40 procent aan- aft door bedrijven. Na vijf ijn de meeste overgegaan ticuliere handen. Bij za- ïto's rijdt ongeveer 50 pro- p benzine, de rest rijdt ip diesel (43 procent) of procent). Met auto's van ik wordt twee keer zoveel en als met andere perso- ito's. plementen in ding beperkt ei - Er komen in Europa ia voor de hoeveelheden /nen en mineralen die ïgsproducten mogen be- Eurocommissaris Byrne ;ezondheid) heeft inmid- ;n lijst opgesteld van 45 n voedingssupplementen XI m de dagelijkse con- ie niet boven bepaalde li- mag stijgen. Een te gro- ime van vitaminen en alen kan gevaarlijk zijn. lijke supplementen wor- nder meer toegevoegd (ïtbijtgranen en energiere- euboetes voor fco dreigen Het Rotterdamse idrijf Nerefco hangt een iete boven het hoofd vier milieudelicten. De van justitie eiste giste- >r de rechtbank in Rot- 112.000 euro boete te- joint venture van BP en Op het terrein van de lerij ontplofte op 13 ja- ;n tank. Volgens het OM onvoldoende voorzorgs gelen genomen. Drie da der werd stookolie in de oleumhaven in het Euro- ebied geloosd. Omwo el a klaagden tweemaal hlOpnk. Een keer verzuimde rijf dat aan de milieu- melden. De rechtbank november uitspraak. j 8, i - De reisbranche wacht uwe prijzenslag. In een Je' passagiers terug te win- de goedkope vlieg- happijen, gaat de tou- oranche de prijzen van en pakketreizen flink Dat zegt directeur Van - 11 inckhof van bus- -jU|j rijf de Munckhof Groep jt. Reden voor het initia- at de touringcarbranche r slecht jaar achter de ft. Touroperators heb- jaar 12 procent minder ers geboekt, met name ndelreizen op Zuid-Eu- bestemmingen. Dat is belangrijk deel te wij- 1 de opkomst van prijs- in de luchtvaart. Hij /an een branchebreed voorburg/anp - Dat Nederland twee jaar van strikte loonmati ging tegemoet gaat, betekent niet automatisch dat consu menten zuinig aan zullen doen. Nederlanders kunnen de con sumptie op peil houden door hun spaargeld aan te spreken, aldus het Centraal Bureau voor de Statistiek. Het CBS wijst hierbij op het consumptiegedrag van Neder landers tijdens de loonmatiging begin jaren tachtig. Toen groei de de consumptie, terwijl de lo nen in Nederland achterbleven bij de prijsstijgingen. In het Akoord van Wassenaar werd in 1982 afgesproken de loonkosten twee jaar lang te be teugelen om de kwakkelende economie vlot te trekken. On danks deze ingreep steeg de consumptie het jaar daarop met 1 procent en in 1984 met 1,7 procent. Dat kwam doordat consumenten hun salaris aan vulden met geld van de spaar rekening. Het CBS sluit niet uit dat dat de komende twee jaar weer ge beurt. Ook de afgelopen jaren hebben de consumenten stevig gespaard. In de eerste helft van dit jaar is er 3,3 miljard euro meer gespaard dan in dezelfde periode in 2002. Dat geld kan de komende twee jaar goed van pas komen. In najaarsakkoord hebben het kabinet en de vak bonden vastgelegd dat de lonen het komend jaar in nieuwe CAO's niet en in 2004 nauwe lijks zullen stijgen. door Eric de Bie Amsterdam - 'Als u uw telefoongesprek ken via het vaste net voortaan via ons voert, bent u veel goedkoper uit. Zullen we u maar noteren als klant?' 'Nou, stuurt u eerst maar wat informatie.' Als dat uw antwoord is op die bekende ver kooppraatjes rond het avondeten, glijdt er vaak een paar dagen later een brief door de bus. Daarin wordt er meestal al vanuit gegaan dat u de overstap naar een andere aanbieder maakt. En pro beer dan nog maar eens 'nee' te zeggen. Het is een agressieve, maar bedroefde manier van klanten winnen, die steeds meer door telecombedrijven wordt toe gepast. Zelfs marktleider KPN is onlangs zo'n campagne begonnen. Daarbij wordt geprobeerd vooral abonnees die de overstap naar concurrenten als Tele2 of Scarlet hebben gemaakt, terug te ha len. Naast de strijd aan het mobiele front verhevigt zich ook het gevecht om de vaste beller. KPN lijkt daar voorlopig de dupe van. Bij de presentatie van de kwartaal werd gis teren in elk geval duidelijk dat het be drijf langzaam marktaandeel verliest. Uitgezonderd adsl-abonnees heeft het telecomconcern nu ruim 7,7 miljoen aansluitingen. In vergelijking met een jaar eerder zijn dat er 174.000 minder. Een deel daarvan heeft voor een adsl- abonnement gekozen of de vaste aan sluiting vervangen door een mobiele te lefoon. Ook veel bedrijven hebben KPN de rug toegekeerd. De concurrentie wordt alleen maar gro ter. Vorige week meldde zich nog de dis counter Bell601 aan het front. „Je merkt dat steeds meer partijen aan het vaste net knabbelen", zei Scheepbouwer gis teren. Terwijl lange tijd is gedacht dat op deze markt geen kruimel brood meer was te verdienen. KPN had het grootste aandeel stevig in handen en nieuwe klanten waren veel meer geïnteresseerd in mobiele toepassingen. „Ik werd ook voor gek verklaard, toen ik mij met mijn bedrijf opnieuw op vaste telefonie ging richten", vertelt Raymond Schrama, ex-directeur van OneTel en nu actief met DailyCom. „Het blijkt echter dat er nog voldoende verschuiving mo gelijk is." KPN heeft momenteel een marktaandeel van circa 85 procent. Te- le2 volgt op bescheiden afstand. „Uit di verse onderzoeken is gebleken", aldus Schrama, „dat 45 procent van de gebrui kers van vaste telefonie bereid is voor goedkopere tarieven over te stappen. Daarbij speelt mobiel nog niet zo'n gro te rol. De meeste mensen houden liever ook vast aan een vast abonnement. Dat biedt meer zekerheid." Het probleem is alleen dat een consu ment eerst vertrouwen moet hebben in een nieuwe partij voordat het aloude KPN aan de kant wordt gezet. Schrama: „We zijn in september gestart en heb ben nu bijna 10.000 klanten. De Free Re cord Shop, waar de abonnementen te koop zijn, is bekend bij mensen en dan zijn ze eerder bereid over te stappen." Ook de veel aan de weg timmerende Te- le2 heeft die ervaring. „Consumenten kennen onze naam inmiddels", zegt marketing manager Sylke Riester. „En ze weten dat goedkoper bellen mogelijk is. Op die behoefte spelen wij in." Maar er wordt door telecombedrijven ook verder gekeken. Gezien de huidige technische ontwikkelingen zal er straks geen ver schil meer zijn tussen vast en mobiel bellen. De consument heeft straks één toestel, dat afhankelijk van de locatie het beste netwerk zoekt.Alles groeit naar elkaar toe", weet KPN-topman Scheep bouwer. „Vandaar dat wij blijven inves teren in het vaste netwerk en nieuwe technologieën." door onze correspondent Wierd Duk Berlijn - De beruchte producent van het gifgas waarmee tijdens de nazi-tijd miljoenen joden en anderen werden vermoord, heeft gisteren faillissement aange vraagd. IG Farben, ooit Duits- lands grootste chemieconcern, bestond al niet meer als zelf standig bedrijf sinds 1952. Op last van de geallieerde bezet tingsmacht werd IG Farben we gens haar rol in de oorlog opge heven en opgedeeld onder enke le grote Duitse firma's: Bayer, Hoechst (Aventis) en BASF. Het concern bestond sindsdien enkel nog als trustfund voor de beta ling van schadeclaims van dwangarbeiders uit de nazi-tijd. Deze week strandde een voor genomen overeenkomst om de laatste bezittingen - zo'n 500 woningen - te gelde te maken. Hierop werd noodgedwongen faillissement aangevraagd. Vol gens een woordvoerder zal dit waarschijnlijk betekenen dat geen verdere schadeloosstelling aan oorlogsslachtoffers zal wor den uitbetaald. Een dochter van IG Farben ont wikkelde, produceerde en dis tribueerde het Zyklon-B gas, dat in de concentratiekampen werd gebruikt. Bovendien maakte het concern op grote schaal gebruik van dwangarbei ders in het vernietigingskamp Auschwitz, van wie een groot deel om het leven kwam. Het bedrijf had bij Auschwitz een rubberfabriek waar op het hoogtepunt van de productie, in 1944, 83.000 mensen werk ten. In totaal zouden zo'n 400.000 dwangarbeiders te fWS M®r 'G Fa scheveningen/anp - MKB-Ne- derland wil fors schrappen in de arbeidsvoorwaarden van werknemers. Volgens de orga nisatie van middelgrote en klei ne ondernemingen dateren vele wetten veelal uit een periode van hoogconjunctuur. Ook ade men veel CAO-afspraken te veel een sfeer uit van luxe. „Het slechte economisch tij is gediend bij dynamiek op de ar beidsmarkt. We moeten niet langer denken in heilige huisjes en een aantal zaken op de schop durven nemen", aldus voorzitter Loek Hermans giste ren op het jaarcongres in Sche- veningen. Als eerste wil Hermans de Ar- bo-wet aanpakken. Volgens hem moeten regels en rechten van werknemers op het gebied van arbeidsomstandigheden beperkt worden tot Europese wetgeving. Bovendien moeten werkgevers niet langer verplicht worden om de risico's op de werkplek in kaart te brengen. Volgens MKB zorgt deze ver plichting voor teveel admini stratieve rompslomp voor on dernemers. Verder wil MKB-Nederland dat ontslagwetgeving het afvloeien van personeel om bedrijfseco nomische redenen makkelijker maakt. De Arbeidstijdenwet moet ook flexibeler worden. Zo moet de duur van de gemiddel de werkweek opgerekt kunnen worden als ondernemers dat willen. Daarbij wil de onderne mersorganisatie ook af van de hoge overwerkvergoedingen, die in veel CAO's zijn afgespro ken. Hermans hekelde tevens de verplichting in CAO's voor werkgevers om het loon van ar beidskrachten in hun eerste ziektejaar 100 procent door te betalen. In het mkb denkt 70 procent dat deze regel afbreuk doet aan het verbeteren van de arbeidsproductiviteit, omdat het werknemers niet prikkelt aan het werk te gaan. Rte*. Demonstranten, onder wie een 87-jarige anti-nazi-activist, protesteerden in Frankfurt tegen de lage schadevergoeding voor dwangarbeiders. Foto: AFP werk zijn gesteld. Velen werk ten zich letterlijk dood. Sinds het einde van de Tweede Wereldoorlog wordt gewerkt aan de afhandeling van de ver koop van de bezittingen van IG Farben. Wegens de juridisch in gewikkelde schadeclaims ont wikkelde die afhandeling zich tot een slepende, decennia du rende affaire. Joden uit West- Europa die door de nazi's ge dwongen werden om in IG Far- ben-fabrieken te werken ont vingen in de jaren 50 compen satie. Maar het bedrag, 30 mil joen mark, wordt door critici als 'schandalig weinig' omschre ven. Het bedrijf weigerde om bij te dragen aan het compensatie fonds waaruit sinds 2001 voor malige dwangarbeiders uit Oost- en Midden-Europa wor den betaald. Hoewel de opvol gers van IG Farben - Bayer, BASF, Hoechst - wel in dit fonds stortten, besloot IG Far ben tot de oprichting van een eigen fonds met een kapitaal van 500.000 mark. Het was de bedoeling om dit bedrag na het officiële opheffen van het be drijf aan te vullen met gelden uit de verkoop van de restbezit- tingen. Dit lijkt nu te misluk ken. In Frankfurt beklaagden zo'n 30 demonstranten zich er over dat de ex-dwangarbeiders nu met lege handen dreigen achter te blijven. De banken bij wie IG Farben schulden heeft zouden hun claims moeten la ten schieten Rijswijk/ANP - Albert Heijn maakte vandaag ruim 300 pro ducten goedkoper en reageert daarmee op de prijsverlaging die concurrent Laurus (Edah, Super de Boer en Konmar) vrij dag bekendmaakte. Het aantal producten dat AH sinds half oktober in prijs heeft verlaagd, komt daarmee op 1800. Een woordvoerder van Albert Heijn zei gisteren. „Tot nu toe heb ben wij circa 35 procent van de dagelijkse boodschappen in prijs verlaagd." MKB-Nederland is bang dat de prijzenslag ten koste gaat van de kleine detaillist. „Ik maak me zorgen over de fijnmazige detailhandelsstructuur, waar we in Nederland terecht zo trots op zijn. Kleine supermark ten beginnen de gevolgen nu al te voelen, net zoals speciaalza ken", zei MKB-voorzitter Her mans gisteren op het jaarcon gres van zijn organisatie. „Op de langere termijn is ook de consument de dupe van de ver schraling van het aanbod. De prijzen zullen dan automatisch weer omhoog gaan. Economen van ABN Amro heb ben berekend dat de inflatie in Nederland volgend jaar een stuk lager kan uitvallen door de prijzenslag. Het algemene prijs peil wordt gedrukt met 0,4 pro cent, aldus de economen. Zij verwachten dat in de inflatiecij fers van november de eerste in vloed hiervan te zien is. den haag/anp - Het beslag dat European Wireless Lotery Hol ding (EWLH) heeft laten leggen op het prijzengeld van de Staatsloterij is opgeheven. De Haagse rechter besloot gisteren in een kort geding dat het be slag onterecht is. Wel moet de Staatsloterij een bankgarantie van 10 miljoen euro afgeven. Dat is gistermiddag gebeurd. EWLH liet beslag leggen op banktegoeden ter waarde 225 miljoen euro. De rechter noem de dit echter een 'draconisch bedrag'. Gokbedrijf EWLH ligt met de Staatsloterij in de clinch, omdat een nieuw spel niet van de grond is gekomen. De twee partijen zouden dit voorjaar samen het spel Sevens opzetten. Minister Donner (jus titie) verbood deze sms-loterij. De schade van de mislukking wil EWLH verhalen op de Staatsloterij. Het bedrijf loopt naar eigen zeggen de komende twintig jaar meer dan 200 mil joen euro aan inkomsten mis. Met de beslaglegging op het prijzengeld wilde EWLH verze kerd zijn van een schadever goeding. Maar EWLH eist volgens advo caat Hendriksen van de Staats- loteri een 'schadevergoeding voor de eeuwigheid'. Het con tract tussen beide bedrijven was volgens hem slechts 6,5 geldig. De raadsman schat de schade dan ook veel lager, 10 tot 16 miljoen euro. De rechter raadde de partijen aan nogmaals rond de tafel te gaan zitten om de zaak te schik ken. Hij zei dat de beslaglegging niet ondeugdelijk was, omdat de Staatsloterij is tekortgescho ten bij de oprichting van Se vens. „Maar daar valt over te twisten", voegde hij daar wel aan toe. „EWLH moet zich dus niet gelijk rijk rekenen." „We proberen al maandenlang tot een schikking te komen", zei EWLH-directeur Geul na de uit spraak. ,Als we er samen niet uitkomen dan blijft alleen de lopende bodemprocedure Prijsvechter Transavia nog steeds in de verliezen eindhoven/gpd - In de bouw moet in 2005 één nieuwe werk geversorganisatie komen, die de hele branche vertegenwoor digt. De huidige AVBB en haar 17 lidverenigingen dient daarin op te gaan. Het aantal arbeids plaatsen kan dan van 200 terug gebracht worden tot ongeveer 100. Dat advies heeft de com- missie-Andersson uitgebracht. De commissie met onderne mers uit alle geledingen in de bouw is ingesteld naar aanlei ding van de bouwfraude. „We hebben gemerkt dat we door onze ingewikkelde organisatie sterk aan slagkracht hadden in- geboet", aldus een woordvoer der van de AVBB. Bij de vereniging zijn ruim 6000 bouwbedrijven aangesloten. Ondernemingen kunnen in de nieuwe opzet rechtstreeks lid worden van de nieuwe organi satie. Er komen volgens het voorstel vijf regio's, waarin be drijven uit diverse geledingen van de bouw vertegenwoordigd zijn. Op lokaal niveau kunnen bedrijven zich verenigen in af delingen. De huidige afzonder lijke lidverenigingen kunnen zich omvormen tot vakgroepen, die advies uitbrengen. De leden van de AVBB moeten zich nog uitspreken. door Richard Mooyman schiphol - De goedkope lijndien sten Basiq Air van Transavia draaien dit jaar waarschijnlijk nog steeds met verlies. De con currentie met andere prijsvech ters als easyJet en Ryanair neemt toe en de vakantieganger houdt de hand op de knip. Alle reden voor president-directeur Onno van den Brink van Transavia voor nieuwe maatregelen om uit de rode cijfers te blijven. Een van de mogelijkheden is het belonen van trouwe klanten met gratis vluchten. De KLM-dochter die zowel charter- als lijnvluchten uit voert, moet alle zeilen bijzetten om dit jaar uit de operationele verliezen te blijven. De winst over het laatste drukke zo merkwartaal daalde van 32 naar 25 miljoen euro, maar op dit bedrag zal het bedrijf in de tra ditioneel moeilijke winter maanden flink interen. Vele miljoenen zijn al bespaard en recentelijk werden nog ze ventig arbeidsplaatsen ge schrapt. Een pijnlijke ingreep voor de grootste vakantiever voerder van Nederland. Maar het is volgens Van den Brink, oud-directeur van KLM Neder land die sinds negen maanden aan het roer staat, allemaal niet genoeg. Behalve op extra besparingen heeft hij zijn hoop gevestigd op slimme ideeën om zich te on derscheiden van de concurren tie. Binnenkort trekt hij zich daarvoor met een groep van vijftig Transavianen enkele da gen terug in Friesland. Nee, niet in een vijfsterrenhotel maar in een oude zeilschool. „Het moet /f? De balie van Transavia/Basiqair op Schiphol. Foto: Transavia allemaal lowcost, dat hoort er- bij." Transavia moet zich gaan on derscheiden van de concurren tie. Als je naar Barcelona wilt, kun je kiezen tussen Basiq Air, easyJet, KLM en Iberia. Het be gint steeds meer op elkaar te lij ken. Het zijn moderne vliegtui gen met goed opgeleide piloten en ze doen even lang over de vlucht. De consument kijkt vooral naar de prijs. Op dat punt ontlopen Basiq Aar en easyJet elkaar weinig. We moe ten ervoor gaan zorgen dat de mensen tóch liever met Basiq Air vliegen." Hij wil onderzoeken of het zin heeft een simpel loyaliteitspro gramma in te voeren, waarbij de vaste klant wordt beloond met een gratis vlucht als hij bij voorbeeld voor de tiende keer vfr boekt. Daarmee hoopt hij on der meer Nederlanders met een vakantiehuisje in het buiten land te binden. Daarnaast moet Transavia/Basiq Air een duide lijker merk worden. „De klant moet bij ons een bepaald ge voel krijgen." Nadat de oorlog in Irak en de angst voor de longziekte SARS in het voorjaar voorbij waren, leek de ergste ellende voor Transavia achter de rug. Maar de verwachte run op lastminu- tetickets bleef uit. Veel Neder landers kozen ervoor om in ei gen land vakantie te vieren, waar het prachtig weer was. Ge confronteerd met de economi sche recessie en banenverlies houden veel landgenoten hun hand op de knip. „De winter ziet er gewoon zor gelijk uit. De touroperators kla gen steen en been en willen het liefst stoelen aan ons terugge ven." De grootste problemen zitten volgens Van den Brink in de hevige prijzenslag op lijn diensten van Basiq Air met an dere luchtvaartmaatschappijen zonder franje als Ryanair en easyJet. Daarnaast heeft Trans avia last van prijsverlagingen door klassieke luchtvaartmaat schappijen, waaronder moeder KLM, die zich de kaas niet van het brood willen laten eten door de prijsstunters. Door de hevige concurrentie lijkt Basiq Air nog steeds niet uit de verliezen te komen. „Er is te veel capaciteit en er komt al leen maar bij. De honger van de consument in de markt is ver minderd. We hadden laatst bij een sale maar de helft van het verwachte aantal boekingen hoewel evenveel mensen de site bekeken als voorheen." Ryanair en easyJet hebben het volgens Van den Brink nu ook moeilijk. „Ryanair overweegt zich zelfs terug te trekken uit Nederland. easyJet heeft twee kwartalen met verliezen achter de rug." Ryanair en easyJet redden het volgens hem wel, maar ondui delijk is of kleinere prijsvechters het zullen volhouden. Daartoe rekent Van den Brink ook Basiq Air. „Er komt een moment waarop het marktmechanisme zijn werk gaat doen. De vraag is wie dit gaat overleven. Ik ga er- vanuit dat Transavia/Basiq Air daarbij zit. Ons kostenniveau zit redelijk in de buurt bij dat van easyJet. Dat geeft ons een goede uitgangspositie om de komende jaren winstgevend te zijn." Transavia moeelijk zelfstandig vCTder De toekomst van KLM-doch ter Transavia is onzeker ge worden als gevolg van de fu sie tussen Air France en de KLM. Van den Brink heeft onlangs topman Spinetta van Air France aangesproken over de positie van Transa via, maar die meldde dat er nog niet is gesproken over de dochterbedrijven. Het liefst ziet Van den Brink dat Transavia op de oude voet verder kan gaan, waarbij het bedrijf zelf de groeiplannen maakt Maar hij sluit niet uit dat Transavia wordt afgesto ten. „Maar ook daar lig ik niet wakker van. We zijn een bedrijf met 24 vliegtuigen en een stevige basis in Neder land. We doen alles al zelf."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9