Opslag vuurwerk is meestal onveilig BINNENLAND 2 T™ De deur van Oma Van der Poel staat altijd open Greenpeace: aangifte doen van Verdacht' hout 'Gemeente moet bordeel kunnen weigeren' Waterbedrijven: Stop in zomer lozing op rivier Geen werkgeversbijdrage WW -jerover ^gehouden L, dinsdag 11 november 2003 ica - De politie heeft een rige man zonder vaste i- of verblijfplaats opge- die tientallen keren heeft roken in huizen van men ie op vakantie waren in ungalowpark. De man ER folgens de politie dat de iners niet thuis waren, om- ij hen volgens de politie in de vakantiebungalow ifde van hun huissleutels, ilitie verdenkt de man van iraken en drie autodief- _fters en flyers er steekpartij rdam - De politie heeft in rdam-Zuid posters opge- tn en flyers uitgedeeld met 2 \|)to van de dader van de ijke steekpartij op de 18- Turk Muhammed Erdo- tgi)e zoon van een schoe- jrkoper overleed op 1 ok- in de winkel van zijn va- S m de Katendrechtse Lage- ladat een man hem kort iluitingstijd had neerge- 1. Justitie heeft een belo- ran 20.000 euro uitgeloofd le tip die leidt naar de aiding van de dader. Jfdachte bekent ild in de VS rdam -De 41-jarige Am - immer Paul Dietz, die in n de Verenigde Staten is :verd wegens vermeende iel van xtc-pillen, heeft week schuld bekend. I ilvocaat maakte gisteren [21 dat hij dat heeft gedaan loop op een kortere straf hij die vervolgens in Ne- id mag uitzitten. Dietz toegegeven dat hij samen inderen plannen had om in de VS te importe- Q ?rder zou hij ten minste 0 xtc-pillen hebben ge lieerd. grbrief in chtsgebouw - Het gerechtsgebouw lem is gisteren gedeelte- id na de vondst van iderbrief. Uit vrees voor rezigheid van antrax, ^dodelijke ziekte miltvuur irzaken, is het poeder iderzoeksinstituut ID- Ljestuurd. Zes recht- lewerkers moesten ren inleveren en werden g ontsmet. De afdeling e brief is gevonden werd leBfteh. ierzoek naar 118-jarige |e - De politie begint een :oek naar de doodsoor- n een 18-jarige Zwolle- £ijn ouders troffen hem ien zaterdagmorgen lood in zijn bed aan. Bij jdoor het Nederlands Fo il Instituut in Rijswijk is hletsel geconstateerd dat Ijk tot de dood heeft ge let rechercheteam richt Jet name op de laatste le- ■riode van het slachtoffer. lieuw tips in irdzaak Hulst lburg - De politie in Zee- nog steeds op zoek naar ititeit van de man die reken geleden vermoord angetroffen in Hulst. Op eede oproep gisteravond het programma Opspo- irzocht kwamen twaalf nnen, aldus de politie. De )s die na de uitzending rige week binnenkwa- everden volgens de poli- n bruikbare gegevens op. ossmann rieden wen - Emeritus hoogle- schiedenis dr. E.H. Koss- is het afgelopen weekein- >roningen overleden. I's beschouwen Koss- als een van de grootste andse historici, vergelijk- iet Johan Huizinga, Pieter f Jan Romeijn. Kossmann was de tweelingbroer nijver Alfred Kossmann. 'ekendheid kreeg Koss- met het werk De Lage i, een geschiedenis van and en België vanaf het 80, dat inmiddels geldt ïdaardwerk. dere koers ft Rotterdam idam - De Rotterdamse aat een hardere koers va lt blijkt uit het Twaalf- iplan tegen de problé- oude stadswijken, dat !Üng gisteren presenteer- van de ideeën: geen 'cers meer in Rotter- sociaal-democraten dat het rijk de regels zo anpassen dat mensen vluchtelingenstatus jtnaar overal mogen wo- flr moeten voortaan 'een Rotterdam - In de woonkamer liggen speelgoed en tassen met kinderkleren hoog opgetast. Overal hangen of staan foto lijstjes met kindergezichtjes. Her en der vazen vol bloemen. Oma Van der Poel, de barm hartige grootmoeder van de zestig crèchekinderen van Het Vinkje in Spangen in Rotter dam, was drie dagen geleden jarig. Ze is nu 77 jaar en hoopt minimaal tot haar tachtigste door te gaan met de zorg voor de kinderen. Ergens in het huis zingt een ka narie de longen uit zijn lijf. De televisie staat aan. Het pro gramma van een commerciële omroep maakt om de zoveel tijd plaats voor beelden die ca mera's maken in de kamers waar de kinderen eten, slapen en spelen. Het ruikt er naar schoonmaakmiddelen. Oma heeft pijn in haar hart. Niet let terlijk, maar het idee dat vol gende week de eerste groep kinderen verhuist naar het Nieuwe Vinkje beklemt haar. Per 1 december mogen in haar woonhuis in de Bellamystraat nog maar veertien kinderen verblijven. Sommige moeders hebben nu al gezegd dat ze het nieuwe kinderdagverblijf niet kunnen bekostigen. Want de nieuwe opvang voldoet aan alle regels en daar moet voor wor den betaald. Die regeltjes. Oma wordt er moe van. Ze heeft haar handen van het Nieuwe Vinkje afgetrok ken. Omdat er drempels zijn opgeworpen die zij ooit op wierp. Haar deur staat altijd open. Oma kan geen nee zeg gen tegen een schreeuw om hulp. Het Nieuwe Vinkje hanteert Bij veel verkopers van vuurwerk is onderzoek gedaan. Archieffoto: Ton Kastermans door Frouke Houtman den haag/gpd - Bedrijven die vuurwerk opslaan en verkopen overtreden massaal de veilig heidsvoorschriften. De brandvei ligheid is vaak onvoldoende en in sommige bedrijven bevinden zich ontvlambare stoffen, waar door onveilige situaties ont staan. Dat blijkt uit een onderzoek van de VRÓM-inspectie. De inspec tie onderzocht 46 bedrijven die vuurwerk verkopen bestemd voor particulieren. Meer dan twintig bedrijven ble ken in totaal 110 voorschriften te overtreden. De uitkomst van het VROM-onderzoek staat haaks op controles die de ge meenten uitvoerden waarin de vuurwerkverkooppunten zich bevinden. Driekwart van de onderzochte bedrijven kreeg van de gemeen ten namelijk het predikaat 'goed'. Bij vier vuurwerkopslagplaatsen moest de VROM-inspectie di rect in actie komen omdat sprake was van een 'bijzonder risicovolle situatie voor de om geving'. In één geval bleken er direct boven de opslagplaats mensen te wonen. Het plafond dat de woning van de bewaar- ruimte scheidde, was van hout. Een ander bedrijf bewaarde 3000 kilo vuurwerk zonder deugdelijke verpakking. Veel overtredingen hadden te maken met de brandveiligheid. Bij zestien bedrijven schoot de bluswatervoorziening tekort, drie keer waren ontvlambare stoffen aanwezig en even zoveel keer bleken de deuren onvol doende brandwerend. Negen bedrijven hadden vuur pijlen en Romeinse kaarsen in de bewaarruimte liggen zonder deugdelijke verpakking. Vijftien maastricht-den haag/anp - De waterleidingbedrijven in Ne derland willen een verbod op lozingen in de rivieren tijdens de droge zomermaanden, als de waterstanden laag zijn. Met name de Waterleiding Maat schappij Limburg (WML) wil zo'n verbod, omdat de Maas een regenrivier is en in de zo mer bij lage waterstanden veel last heeft van hogere concen traties giftige afvalstoffen. Daar door komt de drinkwatervoor ziening in gevaar. Een woordvoerder van WML onderschrijft daarmee het standpunt van de RIWA, de Vereniging van Rivierwater Be drijven. Juist in de Maas is de situatie nijpend, getuige het noodgedwongen moeten stop zetten van de winning van drinkwater uit deze rivier gedu rende twee maanden afgelopen zomer. Dat gebeurde na een lo zing door DSM van een nog steeds onbekende afvalstof. WML wil dat Rijkswaterstaat en het Zuiveringschap Limburg hun verantwoordelijkheid ne men en zomerse lozingen ver bieden. Zo'n verbod geldt mo menteel onder bepaalde om standigheden ook voor het lo zen van thermisch warm water uit elektriciteitscentrales. „DSM stelt dat bij lage water standen dan maar beter geen drinkwater uit de Maas kan worden gewonnen. Maar wij vinden dat de wereld op zijn kop", aldus de woordvoerder van WML. „Een rivier heeft meer functies, niet alleen een afvalwaterkanaal. Het kan niet zo zijn dat een afvallozer be paalt wanneer wij met winnen van drinkwater moeten stop pen." Het probleem is langs de Maas nijpender dan elders in Nederland. De Rijn heeft als gletsjerrivier een veel constan ter watertoevoer als de Maas, die volledig afhankelijk is van regenval. den haag/anp - CDA en WD willen dat werkgevers die men sen van 57,5 jaar en ouder op straat zetten, niet gaan meebe talen aan de WW-uitkering van die ex-werknemers. De twee coalitiepartijen wezen het wets voorstel van minister De Geus (Sociale Zaken) van die strek king gisteren af. Ze willen dat de bewindsman de 'sanctie' voor bedrijven omzet in een 'positieve prikkel', zodat ze er alles aan doen ouderen in ditj^lst te houden. De Geus wil de wet op 1 januari 2004 laten ingaan. Hij verwacht dat werkgevers oudere perso neelsleden minder snel op straat zetten omdat het minder aantrekkelijk wordt de WW als afvoerputje te gebruiken. De minister is dan ook niet van plan het wetsvoorstel te veran deren. CDA en WD verwachten dat de maatregel een averechts effect heeft en werkgevers men sen net voor ze de leeftijd van 57,5 jaar bereiken de laan zul- len$itsturen. openings- en sluitingstijden. Er moet op tijd worden betaald. En vol is vol. Als er meer vraag is dan aanbod, komen kinderen op de wachtlijst. Dat is niks voor Oma. „Ik heb het hier vijf tigjaar gedaan. Zonder een cent subsidie. Ik zie die kinde ren als mijn eigen kroost. Ze krijgen elke dag groenten en fruit, liefde en aandacht en ik breng ze normen en waarden bij." De kinderen die bij haar over de vloer komen, zijn van alloch tone afkomst. Niet één kind met blauwe ogen. „Tja, gek hè? Ik heb het wel geprobeerd hoor. Ik heb al die tijd drie blanke kindertjes gehad. Een keer kwam een blanke moeder hier met de vraag of ik haar kindje wilde hebben. Ze had geen geld. Dus ik heb dat kindje ge nomen. Maar de kinderbe scherming heeft het wegge haald." Vanaf volgende week moet ze afscheid nemen van een flink deel van haar kroost. Dochter Marlies van der Poel wordt in het Nieuwe Vinkje groepsleid ster en manager. „Kijk, ik zit al tien jaar met dertig kinderen in deze kelder. Als ik een liedje met de kinderen zing en de handjes moeten in de hoogte, dan schaaf ik mijn handen aan het plafond, zo laag is het hier. De nieuwe ruimte is een paleis voor ons", aldus Marlies. Het Nieuwe Vinkje huisvest straks twee babygroepen, twee peutergroepen en twee groepen voor buitenschoolse opvang. „Ouders dachten dat het net als bij Oma zou zijn, maar toen ze vorige week hoorden dat het duurder zou gaan worden, zijn ze heel erg geschrokken." Of schoon de bijdragen van de ou ders afhankelijk zijn van het in komen, zullen sommige ouders afhaken, vreest ze. „Bij Oma betaalden ze 120 euro per maand. Daar was ook de beste ding van hun geld op afge stemd." De kinderopvang, constateert Marlies van der Poel, is een za kelijke wereld. Waar winst en verlies een rol spelen en waar efficiëncy hoog in het vaandel staat. „Maar ik ga met goede moed beginnen hoor. Bc hou van al die kinderen, haal vol doening uit het werk. Kinderen én ouders rekenen op me." amsterdam/gpd - Milieuorgani satie Greenpeace wil dat consu menten aangifte doen bij het ministerie van justitie als ze in winkels 'verdacht' hout aantref fen. Van de twee miljoen kubie ke meter tropisch hardhout dat ons land jaarlijks invoert, is bij na de helft illegaal gekapt. Met protestacties bij houtoverslag in Vlissingen, Delfeijl en Amster dam in de afgelopen dagen vraagt Greenpeace om maatre gelen door de overheid. Illegale kap bedreigt het voort bestaan van oerbossen, en daarmee ook van veel planten en diersoorten in het Amazone gebied, Afrika en Zuidoost-Azië. Omdat de internationale markt een belangrijke drijfveer is voor illegale houtkap, dringt Green peace aan op een Europees in voerverbod voor illegaal hout. Deze maand bespreekt het Eu ropees parlement een voorstel om legaal gekapt hout beter te onderscheiden van 'fout' hout. Volgens Greenpeace-woord- voerster Visseren is ruim een twaalfde van het ingevoerde hardhout gecertificeerd door het Forest Stewardship Council, het logo voor duurzaam hout. Dat percentage wijst op vol doende draagvlak voor legaal hout. „Acht procent is veel, om dat het FSC-logo voor duur zaam hout nog maar tien jaar bestaat." Ook veel bouwmark ten bieden inmiddels duur zaam geproduceerd hout aan. Maar er is nog steeds hardhout zonder certificering te koop. Met de campagne 'illegaal hout is crimineel' stelt Greenpeace de komende maanden het vol gens haar lakse optreden van de overheid tegen illegaal ge kapt hout aan de kaak. Volgens de milieugroepering passen mi nisteries bij bouwprojecten zelf ook vaak 'verdacht' hout toe. Nederland zou zich actiever moeten inzetten voor een Euro pees verbod op de import van illegaal hout, zegt Visseren. De Vereniging van Nederlandse houtondememingen WNH maakte afgelopen week bekend de Stichting Keurhout eind de cember op te heffen. Deze in 1996 opgerichte stichting ver strekte certificaten voor duur zaam bosbeheer, maar moet stoppen vanwege aanhoudend geldgebrek en het 'ontbreken van draagvlak. door Frouke Houtman den haag/gpd - Gemeenten moeten de vestiging van een bordeel kunnen weigeren, wan neer er bijvoorbeeld op korte afstand al bordelen zijn. Dat vinden CDA en WD. De Tweede Kamer debatteert vandaag met justitieminister Donner over het bordeelbeleid. Volgens het CDA moet weige ring mogelijk zijn, wanneer de gemeenten in één regio afspra ken met elkaar hebben gemaakt en er steekhoudende argumen ten zijn. In de huidige situatie kunnen gemeenten bordelen officieel niet weigeren. Als een gemeente de komst van een bordeel toch tegenhoudt, voert ze vaak oneigenlijke redenen aan, zoals 'op het gebied van ruimtelijke ordening'. Het CDA vindt dat een gemeen te gewoon moet kunnen zeggen waar het op staat. De WD vindt een bordeel in beginsel 'een economische activiteit als alle andere' die niet mag worden geweigerd. Maar als een kleine gemeente tien kilometer af ligt van een grote stad met borde len mag het wel, vindt WD-ka- merlid Griffith. Vandaag komt de vraag aan de orde of de Kamer er goed aan heeft gedaan het bordeelverbod in oktober 2000 op te heffen. De liberalen willen 'absoluut niet terug naar de situatie van vóór 2000', aldus Griffith. „Prostitutie is een normaal be roep." Opheffing van het bor deelverbod roept bij de kleine christelijke partijen felle weer stand op. „Op termijn moeten we het verbod weer gaan instel len", reageert Rouvoet van de Christen-Unie. (advertentie) verkopers konden de inspectie geen (verplicht) bewijs overleg gen dat de verpakking van hun voorraad in orde was. In Neder land moet TNO bij elke partij vuurwerk een verklaring afge ven dat de verpakking veilig is. Twintig vuurwerkverkopers konden de inspectie die verkla ring in eerste instantie niet la ten zien. 'Sterker nog, er be stond totale onwetendheid over deze regel', stelt de Vrom-in- spectie vast. Alle onderzochte bedrijven, op één na, moeten vóór 1 maart 2004 hun opslagruimte grondig aanpassen willen ze onder het nieuwe Vuurwerkbesluit nog een vergunning krijgen. Neder land telt circa 450 vuurwerkver kooppunten. Eerder onder zocht de inspectie opslagplaat sen van meer dan tien ton vuurwerk, bestemd voor pro fessioneel gebruik. C&A vemsPRIJS Concert neonazi's valt verkeerd bij Kamerleden den haag - De extreemrechtse krakers van de voormalige Con stant Rebecquekazerne in Eind hoven moeten onmiddellijk vertrekken. Dat vinden de drie fractievoorzitters van de coali tiepartijen, Verhagen (CDA), Van Aartsen (WD) en Dittrich (D66). De fractieleiders zijn gealar meerd door het rockconcert van neonazistische groepen dat zaterdag in de voormalige ka zerne werd gegeven. In schrifte lijke vragen aan de ministers Remkes (WD, Binnenlandse Zaken) en Kamp (WD, Defen sie) willen zij weten hoe het mogelijk is dat rechts-extremis- tische groeperingen kennelijk al jaren ongestoord hun gang kunnen gaan in de gekraakte kazerne. Het concert van neonazistische en antisemitische Duitse rock bands is voor de drie fractie voorzitters de druppel. Zij wil len van Remkes weten waarom het Eindhovense gemeentebe stuur niet tegen het aangekon digde concert is opgetreden, ondanks oproepen daartoe van diverse maatschappelijke orga nisaties. Ook SGP-Kamerlid Van der Staaij vindt dat de krakers de Eindhovense kazerne moeten verlaten. De SGP'er wil ophel dering over de 'vrijplaats waar in extreem-rechtse groeperin gen uit zowel binnen- als bui tenland elkaar ongehinderd kunnen ontmoeten'. Het is uitzonderlijk dat fractie voorzitters in de Tweede Kamer via schriftelijke vragen ophelde ring vragen aan bewindslieden. lorpia fradHëleden.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5