Bond: Verhoging van huur 2004 halveren BINNENLAND ■E Toenemende kritiek op onderzoek naar hbo-fraude 'Koninklijke Huis in de wind gezet' Kabinet kan belastingplan doorzetten na steun Kamer Studenten dreigen met geding tegen IB-groep Utrechtse mavo ziet af van verplicht Turks Fietsrek voor op de bus mag niet Genieten van najaarszon Zaak Spooren uitgesteld Uitslag rijexamen hangt te veel af van examinator ir ontploft in ontainer dinsdag 11 november 2003 ticHT - Twee medewer- jan vuilophaalbedrijf Net- In Dordrecht zijn gister en gewond geraakt bij het Hvan twee huisvuilcontai- |ij het samenpersen van >T( il uit de containers in de ontplofte iets, waardoor ledelijk zwavelzuur vrij- De twee vuilnismannen, 48 jaar oud, ademden het Ze zijn ter observatie |et ziekenhuis gebracht, iben aan het voorval üjvend letsel opgelopen. Lstricht gaat Iter dichten iicht - De gemeente icht gaat donderdag be- met het dichtmaken van (er in de Luikerweg. De leden zullen naar iting ongeveer een week keJlag nemen- De totale kos- dragen 75.000 euro. Het 17 meter diep en 10 bij 3C|1 ter ontstond vorige week m enkele grotten van de :ve etersberg waren inge- legelijkertijd knapte een eiding van een waterbas- ardoor 3 miljoen liter wa- jstroomde en aarde en »r meesleepte. n vervoer r zwartrijder irden - Het eerste proces ;en notoire zwartrijder je rechtbank in Leeuwar- isteren afgeblazen. Dat rde omdat er geen ver- ior de verdachte was ge- |Het openbaar ministerie D Leeuwarden stelt dat |i faxbericht naar de ver- nisatie van justitie ïstuurd om de verdachte Jde gevangenis in Tilburg seuwarden te vervoeren. lersorganisatie zegt de k het verzoek om het |ort te organiseren nooit i gekregen. Het proces e zwartrijder is uitge- pleeghuis is j ondoelmatig' - Het verpleeghuis de Jitshof in Oud-Beijerland niet slecht geleid. De van staatssecretaris [olksgezondheid) dat er is van mismanagement (tellingen die, zoals de tshof, overgaan tot het len van het aantal dagen /oners in hun pyjama i zitten, deugt niet. Dat reede-Kamerlid Smits Zij mocht van de instel- cijfers van een vergelij- ïderzoek in opdracht ministerie uit 2002 iar maken. Daaruit blijkt Egmontshof op het punt ilmatigheid bovenge- d scoort en een goed eld is. houdingen pdstichting n - De politie heeft vijf lannen aangehouden de brandstichtingen in Jzoekerscentrum (azc) rum. Volgens het open- inisterie hebben de vijf, vie een militair, molo- rtails gemaakt. Een jerry- t benzine is in beslag ge- Het azc is al enige tijd ïhvit van jeugdige racis- ;lal vmbo-leerlingen van lijgelegen Dockingacol- belagen bewoners, met stenen en spuiten ruizen. Na een geweld- hcident op 25 oktober ferde de politie een re- leteam. diJ i-flie vrouw in dsf Amsterdam ,^t dam - Een nog onbeken- iw is gisteren dood aan- m in een woning in de Lommerbuurt in Am- jn-West. Wat zich heeft feeld in de woning op de étage is nog onduidelijk, en lag een zwaar gewon- n. De politie vermoedt man de vrouw om het le eft gebracht en daarna If van het leven heeft wil- [oven door naar beneden hgen. De man is met on- p letsel overgebracht naar kenhuis en tevens aange- als verdachte van het Ivan de vrouw. ;e file door i vrachtwagen f*c- Den Haag was van- 1 (a slecht bereikbaar door pge files. De A12 richting pag zat in de ochtend- Ptdicht, doordat een kagen pech had en een Jn de weg blokkeerde. In jd met de veiligheid werd ♦terrijstrook afgesloten, jwas op het hoogtepunt pieter lang. Door omrij- frkeer dat de A12 wilde raakten de A20 en de ftting Den Haag even- jrstopt. Op de A20 stond jelijk 15 kilometer file en ging het om 13 kilo- door Erwin Tuil den haag - Zelfs zonder wijsheid ach teraf was in april dit jaar al duidelijk dat de commissie-Schutte op moeilijkheden zou stuiten bij haar onderzoek naar fraude bij universiteiten, beroepsonder wijs en de volwasseneneducatie. Dat de instellingen voor miljoenen euro's heb ben gefraudeerd, staat vast. Schutte moet uitzoeken hoeveel geld tussen 1998 en 2002 met die fraude was ge moeid., welke methodes er gebruikt werden en wat de rol van het ministerie van onderwijs daarin is geweest. Schutte is erachter gekomen dat zijn onderzoek op eieren lopen betekent. Pas als het hele onderzoek is afgerond, komt de commissie met een apart rap port voor alle 155 instellingen.De kri tiek uit de Tweede Kamer komt vooral van de PvdA, SP, Groenlinks en D66. Die partijen lieten uit protest verstek gaan bij de installatie van de commis sie door staatssecretaris van onderwijs Nijs. De commissie zou niet onafhan kelijk genoeg zijn omdat het ministe rie, dat zelf onder vuur ligt, de op dracht heeft gegeven. Het deed PvdA, SP en GroenLinks be sluiten op 21 november een eigen hoorzitting te houden over de hbo- fraude en de financieringsmethodes die het ministerie gebruikt voor het hoger onderwijs. D66 doet niet mee omdat onderwijsspecialist Lambrechts verplichtingen elders heeft. „Er zijn geen principiële redenen. Ik heb alleen geen tijd, anders was ik graag geko men." De PvdA wil dat Schutte ook de jaren 1996 en 1997 bij het onderzoek be trekt. „Toen heeft de meeste fraude plaatsgevonden," zegt PvdA-kamerlid Hamer. Bovendien willen de sociaal democraten dat het ministerie zelf doorgelicht wordt. Die wens komt ook van de SP. „Wij willen weten wie wie nu eigenlijk controleert", zegt Kamer lid Vergeer. De betrokken instellingen voelen wei nig voor de commissie. Die vinden dat zij al voldoende openheid van zaken hebben gegeven. Toenmalig minister (WD, onderwijs) had in april 2001 een 'zelfreinigend onderzoek' laten invul len door de instellingen. Daarmee dacht men dat de kous af was. De Tweede Kamer dacht daar an ders over en terecht, want er bleek meer fout te zijn gegaan dan de oplei dingen hadden toegegeven. De onderwijsorganisaties zijn intussen furieus op de commissie. Zo zei voor zitter Ed d'Hondt van de VSNU, de koepel van universiteiten, dat de com missie de regels van toen anders uit legt dan gebruikelijk was. De commis sie heeft de spelregels veranderd, was zijn conclusie. De naam Schutte roept zoveel weerzin op dat de betrokken in stellingen nu graag meewerken met de hoorzittingen, zo zegt de PvdA. Een ander mikpunt van kritiek is het prijskaartje dat aan de commissie hangt. De aanvankelijke kosten van drie miljoen euro, zijn inmiddels bijge steld tot ruim tien miljoen. Schutte verklaart dat als volgt: de commissie heeft alle banden met het ministerie doorgesneden en weigert gebruik te maken van ambtenaren en accoun tants die ook voor het ministerie ge werkt hebben. Bovendien heeft Schutte vijftien vlie gende brigades samengesteld uit juris ten, accountants, bestuurskundigen en forensische experts die de instellin gen doorsnuffelen. Alles wordt uitge plozen. Zo worden bijvoorbeeld ook de les roosters nagekeken om te berekenen of het aantal college-uren overeen komt met het aantal studenten. „Er mogen geen vragen onbeantwoord blijven. Na ons onderzoek moet het boek dicht", zegt Schutte. hoogeveen/gpd - MTI, dat het openbaar vervoer verzorgt in Zuidwest-Drenthe, krijgt van de provincie geen toestemming om fietsdragers voor op bussen te plaatsen. MTI wilde met die gratis service meer passagiers trekken. GS vinden zo'n con structie met uitstekende delen te gevaarlijk. Directeur Zwama van MTI begrijpt niet waarom de provincie niet aan een proef met de fietsrekken wil meewer ken. De verkeersveiligheid komt volgens hem helemaal niet in het geding. Hij wijst er op dat dat soort rekken voorop de bus in de VS de gewoonste zaak van de wereld is. ede - De schaapskudde moeilijker, constateert, van herder Henk van de Brandhof geniet van het mooie weer op de heide. Het houden van zo'n kudde wordt steeds de Stichting Edese Schaapskudde die morgen haar 50-jarig bestaan viert. Foto: ANP den haag/anp - De Woonbond wil de jaarlijkse huurverhoging in 2004, die kan oplopen van 3,3 tot 4,9 procent, beperken tot 1,5 procent. Daardoor zou de over heid minder geld kwijt zijn aan huursubsidie en is de voorgeno men verlaging op die subsidie voor lagere inkomens niet nodig. Minister Dekker (VROM) wil de komende vier jaar de huursub sidie omlaag brengen, met ge middeld 12 euro per maand vanaf 1 juli volgend jaar, omdat ze 210 miljoen euro op haar be groting moet bezuinigen. Dat plan is de Woonbond, de be langenvereniging van huurders, een gruwel. De Tweede Kamer buigt zich er vandaag voor het eerst over bij de behandeling van Dekkers begroting. De bond opperde gisteren spoedoverleg met VROM, sa men met onder andere de koe pel van wooncorporaties Aedes, pland wordt." De verdediging van Spooren heeft gisteren, net als vorige week, nog vier getuigen ver hoord. Daarna komen volgens De Rooij nog drie betrokkenen aan het woord. Het gaat om po litiemensen, andere verdachten en de aangevers van de on tucht. De verhoren verlopen volgens de raadsman goed. Ook de zaak tegen een acht tienjarige jongen, zowel ver dachte als slachtoffer in de on- tuchtzaak, is eveneens uitge steld. De andere zeven ver dachten verschijnen volgende week voor de Bossche recht bank. Een 31-jarige Eindhove- naar is eerder al tot veertien maanden cel, waarvan zes voorwaardelijk, veroordeeld. Twee andere mannen worden niet vervolgd, gisteren werd be kend dat justitie ook afziet van vervolging van een 58-jarige man uit Huissen. eindhoven/gpd - De rechtszaak tegen oud-PSV-directeur Fons Spooren (39), verdacht van seks met jongens in het Eindhoven- se Anne-Frankplantsoen, is voor onbekende tijd uitgesteld. Zowel de verdediging als het Openbaar Ministerie hebben gevraagd om het uitstel. Beide lampen willen nog getuigen verhoren. Spooren is in afwachting van het proces vrij, op voorwaarde dat hij samen met zijn vrouw therapie volgt. Dat gaat volgens een van zijn twee advocaten, B. de Rooij, goed. De voormalig PSV-directeur heeft volgens De Rooij gemeng de gevoelens over het uitstel. „Hij vindt dat alles goed uitge zocht moet worden, maar wil de zaak ook graag afronden. Mijn ervaring met de recht bankplanningen is dat het nu wel weer drie maanden kan du ren voordat de zaak weer inge- bunnik/anp - De uitslag van het rijexamen hangt te veel af van een examinator. Driekwart van de rijschoolhouders vindt dat er een concurrent moet ko men voor het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen (CBR). Zij vinden dat de monopoliepo sitie van de instantie moet wor den doorbroken. Dat is de voorlopige conclusie uit een nog niet verschenen on derzoek van de BOVAG onder meer dan driehonderd rij schoolhouders. De rijschool houders beoordelen het CBR gemiddeld met een 6,6 als vol doende. Een woordvoerder erkent de uitkomsten, maar benadrukt dat „het onderzoek nog goed bestudeerd moet worden". „De uitslag is nog niet volledig", al dus R. Boon van de BOVAG. Onderzoekers ronden het rap port in de loop van dit jaar nog af en komen dan tot een defini tieve conclusie. De BOVAG heeft volgens Boon vorige week al wel een eerste gesprek gevoerd met de directie van het CBR over de uitkom sten. De branchevereniging wil het onderzoek later opnieuw aankaarten en de situatie geza menlijk verbeteren. Veel rijschoolhouders meldden ook dat zij vinden dat een kan didaat bij de ene examinator sneller slaagt dan bij de andere. „Kennelijk is dat het gevoel van de rijschoolhouders, maar dat wil nog niet zeggen dat het in werkelijkheid ook zo is", zegt Boon. Het CBR wil pas reageren als het onderzoek definitief is afge- den haag/anp - Het kabinet kan zijn plannen doorzetten om de autokostenregeling dras tisch aan te passen. Ook voor de aangekondigde beperking van de hypotheekrenteaftrek bestaat voldoende steun. Dat bleek gisteren bij de behande ling van het belastingplan 2004 in de Tweedè Kamer. CDA en oppositiepartijen PvdA en GroenLinks lijken elkaar te vinden in een pleidooi chro nisch zieken en gehandicapten ruimer te compenseren voor hun zorgkosten. De drie partij en denken nog na over voor stellen, waardoor nog niet dui delijk is hoe een nieuwe com pensatieregeling eruit komt te zien. CDA schaarde zich ook bij PvdA en GroenLinks met de wens de arbeidskorting, een vaste belastingaftrek voor wer kenden, gerichter in te zetten. Op dit moment krijgt iedereen hetzelfde bedrag, maar het CDA sluit niet uit na volgend jaar te kiezen voor een inkomensaf hankelijke regeling waardoor lagere inkomens beter af zijn. Veel kritiek was er bij de oppo sitie op de nieuwe autokosten regeling. Op dit moment mag een werkgever zijn personeel 28 cent per kilometer onbelast ver goeden. Dat wordt vanaf 1 ja nuari 17 cent. Daar staat wel te genover dat het woon-werkver- keer voortaan ook als zakelijke verkeer wordt aangemerkt en dus ook vergoed kan worden. Voor de meeste leaserijders wordt het bezit van hun voer tuig vanaf volgend jaar goedko per. De oppositie vindt dat de nieuwe regeling het gebruik van de auto stimuleert, waardoor er nog meer files ontstaan. Maar alternatieve voorstellen van PvdA en GroenLinks, waarin een zuinig autogebruik fiscaal wordt beloond, zullen waar schijnlijk geen meerderheid ha len. Wel maakt een voorstel van D66 om de aanschaf van kleine dieselauto's wat goedkoper te maken enige kans.De hypo theekrenteaftrek wordt vanaf 1 januari enigszins beperkt door huiseigenaren die hun woning verkopen te dwingen de winst in de aanschaf van hun nieuwe huis te steken. Voor woningbe zitters die hun hypotheek heb ben afgelost, is er goed nieuws: zij worden vrijgesteld van het betalen van de belasting voor huizenbezitters Actie premier Balkenende en minister Donner contraproductief den haag/anp - Premier Balke nende en minister Donner van Justitie hebben de koningin met hun actie tegen 'platvloer se' persiflages op het Koninklijk Huis 'in de wind gezet'. De campagne van het CDA-duo te gen tv-programma's als Ego- land en Kopspijkers werkt vol komen contraproductief, zo is de algemene opvatting in Den haag. Ook PvdA-leider Bos schaarde zich met zijn opmerkingen on der het groeiende koor van cri ticasters van de opmerkingen die Balkenende en Donner de afgelopen dagen maakten over de satires op het Koninklijk Huis. Eerder distantieerden de vice- premiers Zalm (WD) en De Graaf (D66) zich al van de op roep van de premier om terug houdend te zijn met satirische programma's over leden van het Koninklijk Huis. Volgens Bos heeft de premier met zijn oproep zelf het belang van de koningin geschaad. Hij maakt de koningin hiermee juist tot onderwerp van publiek debat. En dat is volgens hem de tweede keer in korte tijd dat de premier door onhandig optre den de koningin in de wind zet. De PvdA'er begrijpt verder niet waar Balkenende het vandaan haalt dat burgers geen onder scheid kunnen maken tussen werkelijkheid en fictie. Satires op het Koninklijk Huis zijn vol gens hem niet nieuw. Als het in een theater gebeurt is er niets aan cle hand, maar nu komt het een keer op tv en is het plotse- Tom Janssen ling wel erg. Volgens Zalm heeft Balkenende niet namens het kabinet ge sproken. Hij gaf uiting aan zijn persoonlijke ergernis. „We heb ben vrijdag niet afgesproken om ons als kabinet te ergeren", aldus de liberale voorman. De Socialistische Partij wil de kwestie vandaag tijdens het mondelinge vragenuur in de Tweede Kamer aan de orde stellest. Balkenende en Donner moeien uitleggen of zij nu wel of niet namens het kabinet heb-' ben gesproken en waarom zij zich tegen de liberale tradities in met de inhoud van cultuur uitingen zijn gaan bemoeien. Het CDA reageerde nog het meest gematigd. Volgens het Kamerlid Atsma heeft Balke nende alleen uiting willen ge ven aan zijn zorg over de posi tie van het Koninklijk huis. Het CDA heeft er geen moeite mee als hij die zorg aan de orde wil stellen, daar is volgens Atsma ook moed en durf voor nodig. Wat niet kan is dat de vrijheid van meningsuiting in het ge ding komt, maar dat was vol gens Atsma niet de opzet van de premier. Onder de bevolking is de actie evenmin goed gevallen. Uit een onderzoek van Maurice de Hond voor het SBS6-program- ma Stem van Nederland, bleek dat tweederde van de onder vraagden het niet eens was met de oproep van de premier. om afspraken uit 2001 over de jaarlijkse huurverhogingen open te breken. De bulk van de huren mag door dat akkoord stijgen met 0,4 procentpunt plus de gemiddelde inflatie over de voorgaande vijf jaar. Dat gemiddelde ligt voor 2004 op 2,9 procent. Voorzitter Van Veen van de Woonbond vindt een beperkte re ophoging dringend gewenst gezien de andere bezuinigings maatregelen van het kabinet- Balkenende en de dreigende loonstop voor 2004 en 2005. Daarnaast is ze laaiend over de plannen van Dekker voor rui mere huurverhogingen vanaf juli 2005. Een oplossing voor de bezuini ging op de huursubsidie is vol gens Van Veen een 0,1 procent punt hoger eigenwoningforfait, de bijtelling op het belasting formulier van huizenbezitters. Volgens Van Veen blijven die nu 'volstrekt buiten schot'. Zo'n ingreep zou het kabinet per jaar 220 miljoen opleveren. De eige naar-bewoner kost dat gemid deld 6 euro per maand. In de Kamer is dat laatste voor stel nu geen haalbare kaart. Re geringspartijen CDA en WD willen er niet aan. Zij keren zich ook tegen een andere suggestie van de Woonbond om de be zuinigingen te betalen door het schrappen van de wet-Hillen. Op grond van dit wetje worden mensen die hun hypotheek hebben afgelost, gevrijwaard van het eigenwoningforfait. De oppositie, die te hoop loopt tegen de korting op de huur subsidie, hoopt op steun van de CDA. Woordvoerder Van Bo- chove toonde zich echter wei nig toeschietelijk. Hij wil wat het alternatief van een beperk tere huurverhoging betreft ook afwachten wat de minister er van vindt. Tegen controle uitwonenden den haag/gpd - De Landelijke Studenten Vakbond dreigt een kort geding aan te spannen te gen de Informatie Beheer Groep (IB-Groep). De studen ten eisen dat de verscherpte controle op uitwonende stu denten onmiddellijk wordt stopgezet, omdat de strenge controles 'alle rechtsgrond ont beren'. De vakbond geeft de IB- Groep een week de tijd. Twee weken geleden viel bij on geveer 25.000 studenten een brief op de mat, waarin stond dat de IB-Groep, onder meer verantwoordelijk voor de stu diefinanciering, niet heeft kun nen vaststellen dat de studen ten uitwonend zijn. De studenten werd verzocht binnen vijftien dagen aan te to nen dat ze uitwonend zijn, an ders zou de uitwonende beurs met terugwerkende kracht wor den omgezet in een beurs voor thuiswonenden. Dat betekent honderden euro's verlies aan inkomen per maand. Een groep van ruim 10.000 stu denten kan echter geen bewijs stukken overhandigen, zoals in schrijving bij de gemeente, een huurcontract of bankafschrif ten waarop de betaling van huur staat. Volgens de Landelij ke Studenten Vakbond komt dat omdat ze door de woning nood zijn gedwongen woon ruimte te kraken. Of de studen ten zitten in onderhuur en be talen contant de huur aan de huisbaas, zodat deze de belas ting kan ontduiken. De studentenvakbond vindt dat de IB-Groep het controlebeleid 'drastisch, zonder vooraankon diging en met terugwerkende kracht heeft gewijzigd'. Studen ten die een uitwonende beurs hebben aangevraagd, konden dat niet weten, zegt de bond. Ook zou er nergens in de wet staan dat de bewijsmogelijkhe- den van de studenten beperkt zijn tot inschrijving bij de ge meente, huurcontract of bank afschrift. Voorzitter M. de Jong van de studentenvakbond noemt de verscherpte controle 'een schande'. „Deze maatregel schendt de rechten van studen ten in ernstige mate. Als de IB- Groep de verscherpte controle niet binnen een week ongedaan maakt, dan dagen we haar voor de rechter." Een woordvoerder van de IB- Groep zegt dat er geen plannen zijn om de verscherpte contro les stop te zetten. „We weten dat de studentenvakbond van plan is een kort geding aan te spannen, dat is hun goed recht. We wachten af wat er gaat ge beuren." den haag/anp - De St. Gerardus Majella Mavo in Utrecht ziet af van verplichte lessen Turks in de brugklas. Het vak wordt nu een van de drie moderne vreemde talen waaruit de leer ling er twee moet kiezen. Dat zei directeur T. van Vught gis teravond in het televisiepro gramma Nova. Uit financiële overwegingen zei hij de ver plichting van Turks in het eer ste jaar voor volgend schooljaar te hebben geschrapt. De Tweede Kamer reageerde afgelopen weekeinde afwijzend op het plan van de mavo. Mi nister Van der Hoeven van on derwijs wees erop dat de wet scholen de ruimte laat zelf een lesprogramma te kiezen. Als de ouders ook hun woordje heb ben mogen doen, staat de school verder niets in de weg. De voornaamste aanleiding om Turks te gaan geven op de mavo in Utrecht is de toe- strooj£l van een aantal Turkse leerlingen van twee scholen die door een gebrek aan leerlingen dichtgingen. Nu is ruim de helft van de scholieren 5t. Gerardus Majella Mavo van buitenlandse afkomst. Volgens Van Vught vragen ook andere leerlingen of ze Turks kunnen krijgen of Arabisch kunnen gaan volgen. Van be lemmering van integratie is vol gens hem geen sprake. Dat ar gument gebruik je volgens hem ook niet bij Duits of Frans. Onderwijsbonden AOb en de Onderwijsbond CNV willen zich niet met het lesprogramma van een school inlaten. Ze stel len dat scholen heel goed zelf kunnen bepalen hoe zwaar hun onderwijs wordt. Verder vindt de Onderwijsbond CNV dat Turks gewoon een moderne Europese taal is als Turkije lid van de Europese Unie is gewor den. „Dan is het logisch dat je het de leerlingen ook aanbiedt als een van de moderne vreem de talen", vindt CNV-besïuur- der E. de Jong.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3