Een broek die te lang is GESPREK VAN DE DAG De Grave: 'Kijker bepaalt grenzen van satire' Geroofde grafobjecten op bizarre lujkdag politie Klub Lange Mensen viert 45ste verjaardag tussen de kleding Kramer DINSDAG 11 NOVEMBER 2O0! DAGELIJKS LEVEN A<-H /\c.H,AcH OUD WORJ?EM I? «'ET LEi/K, MAdrt r Al-S IK 1ÜU ZO HOOR. 1$ HONCj zyw AJOö" V/Ë-&L- MENSELIJK Het toenemend aantal DIKKE KINDEREN door slechte voeding en gebrek aan beweging, kan er toe leiden dat de LEVENSVERWACHTING voor het eerst in een eeuw daalt. De hoogste Britse adviseur voor de volksgezondheid waar schuwt dat de kinderen van nu waarschijnlijk minder lang zullen leven dan hun ouders. Volgens voorzitter Sir John Krebs van het Britse Voedingsbureau noemt het overgewicht bij kinderen 'een tikkende tijdbom'. Volgens hem zijn maatre gelen dringend nodig. De Britse supermarktketen Sainsbury's heeft al aange kondigd de hoeveelheid zout in het eten te verminderen. De schrijfster van de succesvolle Harry Potter-boeken, J.K. ROWLING wordt waarschijnlijk voorgedragen voor een ADELLIJKE titel. Dat meldde de Britse krant The Sunday Mirror op gezag van een hoge parlementariër die de voor dracht voor de verheffing in de adelstand heeft voorbereid. Rowling zou barones worden als erkenning voor haar bijdrage aan de literatuur. Rolwing steunt al ja ren de regeringspartij Labour. Zij begon haar schrijverscarrière in 1997 als bij standsmoeder, die het eerste Potter-deel in een plaatselijke pub schreef om warm te blijven. Inmiddels heeft ze vijf van dezeven delen gepubliceerd en is ze multimiljonair. Als barones zou Rowling actief moeten worden in het Britse Ho gerhuis. Labour heeft daar geen absolute meerderheid. Een politie-agente toont een deel van de gestolen grafornamenten. Foto: GPD Het is een bizarre verzameling. De politie in het Noord-Gelderse Heerde toonde afgelopen zaterdag honder den potten, vazen en beelden die dit jaar zijn gestolen van begraafplaat sen in Gelderland en Overijssel. Be zoekers vallen stil. Ontzetting is van hun gezichten af te lezen. „Hoe kan iemand zoiets doen?" Teleurgesteld stappen Maja en Wil lem IJsebrands uit Goor in hun auto. Ze hebben de vaas en glazen bol die in september van het graf van hun zoon Brinio zijn gestolen niet aange troffen tussen de goederen die de politie in Heerde tentoonstelt. Het zijn spullen die het afgelopen jaar van een onbekend aantal begraaf plaatsen in de provincies Gelderland en Overijssel zijn ontvreemd. De po litie vond ze een week geleden in de woning en tuin van een 59-jarige man uit Wïjhe. Hij handelde uit een 'dwangmatige roofzucht', verklaarde hij tegenover de politie. Op de betonnen vloer van twee gara geboxen achter het politiebureau staan de geroofde voorwerpen uitge stald: potten in alle soorten en ma ten, ijzeren vazen, porseleinen beeldjes, gekleurde glazen bollen, re ligieuze beelden, lantaarns en tuin kabouters. Met tientallen tegelijk bekijken be zoekers deze zaterdagmiddag de spullen. De meesten vallen stil bij de aanblik van zo'n omvangrijke graf- roof. Ontzetting is van de gezichten af te lezen: „Het is toch verschrikke lijk. Hoe kan iemand zoiets doen?" Een jonge vrouw herkent vijf beeld jes. „Ze zijn van mijn dochtertje..." Beduusd kijkt ze om zich heen. Haar urn, die de vorm heeft van een pad destoel, staat op het kinderhofje in Dieren, vertelt ze. „Kijk hier, dit is haar eekhoorn. In de mand op zijn rug zit een gat. Zie je wel?" Er zijn ook beeldjes bij die de vrouw zelf heeft gemaakt. Ze zou ze herkennen uit duizenden. „Wat ben ik blij dat ik hier naartoe ben gekomen." Ria Swarts uit Enschede hoort het aan. „Ik krijg er kippenvel van." Zelf heeft ze minder geluk. Zij zoekt een bronzen beeld dat in 1996 vanaf veldje C bij het crematorium in Us- selo is gestolen, waar de um van haar man staat. „Ach, er is de afgelo pen jaren al zo veel gestolen. Lanta rentjes, bloemstukken, bloemen... nou ja. Maar dat dit beeld weg is, dat vind ik heel erg. Het heeft 300 euro gekost." Ze laat een politiebeambte een foto zien. „Zet uw naam en tele foonnummer er maar op en laat de foto hier maar achter", adviseert hij haar. Ria Swarts neemt de macabere ver zameling nog eens goed in zich op. „Wat een gekkigheid, hè. Wat bezielt zo'n man?" Hij moet 'een behoorlij ke kronkel in zijn kop' hebben, sug gereert een andere bezoeker. Annette Toonen Kamerlid Frank de Grave bevond zich gisteren in het hol van de leeuw. Dapper nam hij in het Am sterdamse Comedytraincafé Toomler de dubbel-dvd van het Kopspijkerscabaret in ontvangst van zijn dubbelganger Owen Schumacher. Handenwrijvend hebben de type tjes afgelopen weekeinde de laan ten gelezen. „Wie kon vermoeden dat het Hare Majesteit de Konin gin behaagde haar ministers Bal kenende en Donner in te zetten voor een waar publiciteitsoffen sief voor ons boek en de dvd", verwoordde Jack Spijkerman de situatie. De leden van de Koninklijke fami lie sieren prominent de voorkant van het fotoboek, dat Spijkerman daarom een collectors item noemt. „De kans is groot dat het boek binnenkort verboden wordt! Spijkerman overhandigde het eerste exemplaar van het fotodo cument, samengesteld uit meer dan honderd weken Kopspijkers, aan zijn regisseur Hans Riemens, de man achter de schermen van het populaire tv-programma. Daarna was het tijd voor satire met Paul Groot als Donner, die meteen wat bladzijden uit het boek scheurde en opkwam voor de koningin: „Satire kan verfris send zijn, maar blijven trappen tegen een weerloos slachtoffer? Eén Anja Joos per maand is ge noeg." Donner deelde stickers uit met de waarschuwing: 'Deze dvd kan uw vertrouwen in de consti tutionele monarchie ernstig be schadigen'. Sanne Wallis de Vries speelde als vanouds Beatrix, die bij het bekij ken van de dvd steeds in slaap viel: „U heeft geluk dat ik ben ge komen. Normaal is maandag mijn pyjamadag." Thomas van Luyn probeerde als advocaat Gerard Spong te bemiddelen in het con flict rond de monarchie die aan satire ten onder schijnt te gaan te gaan. Hij verweet Donner het ca baret te 'demoniseren'; „Mocht de typetjes van Kopspijkers bin nenkort iets overkomen, dan ach tervolg ik u tot in de hel." En Owen Schumacher als Frank de Grave? Die kwam op met een ba byfoon en dronk sinas met een rietje. De echte Frank de Grave zat zich te verkneukelen in de zaal. Hij had een leuke avond. „Ik heb er erg om gelachen. De cabaretiers willen mij niet neersabelen met hun persiflage, dat heb ik nooit zo gevoeld." Wat de WD'er betreft kan satire niet ver genoeg gaan. „De kijkers bepalen zelf de grens door niet meer te kijken als het te ver gaat. In elk geval is er geen grens die de macht of het gezag zelf kan trekken." Na de kritiek van Balkenende dacht De Grave vrijdag: „Hier gaat een geweldige discussie over ont staan en het leidt helemaal tot niets. Blijkbaar zit het hem hoog en ook de minister president heeft vrijheid van meningsuiting." De Grave koestert het liberale ge dachtegoed: dat liberalen tolerant zijn en gevoel voor humor heb ben. Hij kijkt wekelijks naai- Kop- Een lachende Frank de Grave tussen Owen Schumacher en Jack Spijke#*! man. Foto: All In Produkties/Frans van Zijst spijkers, samen met zijn tieners. Op het Binnenhof wordt hij er nauwelijks op aangesproken. „De realiteit en cabaret blijven toch gescheiden werelden. Dat is m ei goed ook en dat moet zo blijve De Klub Lange Mensen vierde afge lopen zaterdag zijn 45ste verjaar dag. De bijeenkomst stond in het teken van mode. Want vindt maar eens wat hips als je twee meter bent. Of langer. Vanuit de hoek met kledingrekken klinken verrukte kreten. Een aan tal vrouwen van 1.85 meter of lan ger plukt de ene na de andere broek uit het rek en houdt ze tri omfantelijk voor. Te lang. Terwijl een broekspijp doorgaans centi meters boven de voet blijft steken. „Een lekker gevoel hè", grijnst verkoopster Maud Koomen. Kleding voor lange vrouwen, het blijft moeilijk. Dat bleek zaterdag op de jaardag van de Klub Lange Mensen (KLM), dit keer in Amers foort. Er is in Nederland maar een handjevol zaken dat erin is gespe cialiseerd. Keten Miss Etam intro duceerde nog niet zo lang geleden een lijn speciaal voor de langere vrouw, maar ook daar kunnen de leden van de KLM over het alge meen niet slagen. Maud Koomen kan erover mee praten. Zij drijft sinds anderhalve Nieuwe aanduiding voor kledingmaten De gangbare aanduiding van confectiematen heeft waar schijnlijk z'n langste tijd ge had. De cijferaanduiding, zoals maat 39 of 52, moeten binnen een jaar of vijf plaatsmaken voor pictogrammen. Binnen de Europese Unie wordt hard gewerkt aan het nieuwe maat- systeem. Nu houdt ieder land er zijn eigen confectiematen op na. Een Nederlandse maat 38 is een Belgische maat 40. In Italië is het een 44 en in Enge land een 12. Niet alleen de klanten kunnen er geen touw aan vastknopen, ook detaillis ten worden er gek van. Met de nieuwe pictogrammen kan een klant in één oogopslag zien of hij of zij in het kledingstuk past Een pictogram op da meskleding geeft bijvoorbeeld precies aan voor welke borst en heupomvang het kleding stuk geschikt is en voor welke lengte. De maataanduidingen S t/m XXL blijven wel gewoon bestaan. Maar ook daarover worden duidelijke afspraken gemaakt, zegt Carl Berlage, voorzitter van de Europese werkgroep die zich met het nieuwe systeem bezighoudt. maand in Voorburg de kleding zaak Belong, speciaal gericht op lange vrouwen. Het loopt er storm. Ook zaterdag heeft ze met haar rekken geen klagen over de belangstelling. De winkel werd uit nood geboren. Dochter Sabine (20) zocht vorig jaar een jurk voor het kerstdiner maar kon met haar 1.92 meter en maat 38 nergens slagen. 'Dan beginnen we toch zelf een winkel', vond moeders. Maar dat viel nog niet mee. Want hoe komt je aan de geschikte kle ding? Het is niet alleen een kwes tie van de pijpen en mouwen iets verlengen. „De kniehoogte is an ders dan bij een gewone broek, net als de lengte tussen middel en kruis. En de bustenaad moet lager zitten", legt Koomen uit. Ze vond uiteindelijk in Drenthe een onder neemster die al langer met mode voor grote vrouwen bezig is. Forse mannen hebben minder te klagen. Zij hebben inmiddels aar dig de keus. Broeken en overhem den zijn er in verschillende leng tematen. En iedere stad zit tegen woordig wel een speciaalzaak. „Maar je bent er wel een brok meer geld kwijt", zegt Paul van Sprundel, voorzitter van de KLM, en 2.10 meter lang. „En het na deel is dat je op een bijeenkomst als deze minstens drie keer dezelf de broek tegenkomt." Ondernemers redeneren vaak dat het niet rendabel is om kleding te maken voor zo'n specifieke groep. Maar daar vergissen ze zich in. Nederland telt inmiddels 800.000 extreem lange meqsen: vrouwen die langer zijn dan 1.80 en man nen groter dan 1.90 meter. En die groep groeit nog steeds. De Ne derlanders worden jaarlijks zo'n 1,2 millimeter groter. Jonge man nen zijn tegenwoordig gemiddeld 1.84 meter, vrouwen 1.71. Dat is centimeters langer dan vijftien jaar geleden. Nederlanders zijn al jaren het langste volk in Europa. Mondjesmaat komen er dan ook steeds meer aangepaste spullen voor lange mensen op de markt. Verhoogde fietsen, speciale werk tafels en bureaustoelen en schoe nen tot maat 52. De KLM boekte vorig jaar nog een klein succes toen eindelijk het bouwbesluit werd aangepast. Deuren zijn in nieuwe woningen voortaan stan daard 2.30 meter hoog en pla fonds 2.50 meter. Dat kwam net te laat voor Paul van Sprundel. Hij en zijn vrouw Cora (1.91 meter) hebben hun huis nog grondig moeten verbou wen voor ze er in pasten. In het dagelijks leven lopen lange men sen nog vaak tegen kleine onge makken aan, vertelt Van Sprun- Lang zijn heeft ook zijn voordelen, zeggen lange mensen. Foto: Archief del. Keukengerei is vaak niet ge schikt voor hun grotere handen en de aanrechten zijn doorgaans te laag. In een vliegtuig zitten ze altijd dubbelgevouwen en hun grote eetlust levert scheve gezich ten op bij buffetten. „Ook wordt er niet altijd rekening mee gehou den dat lange mensen ook zwaar der zijn", weet Van Sprundel. Een mede-bestuurslid van de KLM on dervond dat laatst nog aan den lij ve. Die zakte bij kennissen door hun nieuwe, zwevende toilet. Maar ondanks alle ongemakken zegt vrijwel geen lid van de Klub Lange Mensen te willen ruilen met een 'normaal' iemand. Lang zijn heeft ook zijn voordelen, we ten ze. Zoals op je vijftiende moei teloos een disco binnenlopen e waar 18 de minimumleeftijd i: Linda (27 jaar, 1.93 lang) gnifü 6 „Als ik in de stad tegen ieman opbots, zegt die ander altijd si Niemand ziet je over het hooi hebt een natuurlijk overwicht mensen." Angela de Jong Samen met ruim 3 miljoen andere Nederlanders keek ik vrijdag naar Baantjer. De honderdste aflevering maar liefst, overigens allang niet meer gebaseerd op de boeken van Ap- pie Baantjer. Volgt nu een reeks gezel lige anekdotes Eerst over Baantjer zelf. Wist u dat mijn buurman Haiko, die ooit op schandalige wijze Willem- Alexander speelde in het stuk 'Emily' maar dit terzijde, in het echt een tijd je de baas van de politieman Baantjer was en dat er toen ruzie volgde over vieux in de koffie? Baantjer en zijn collega's lustten er wel eentje, moet u weten. Maar dat kon toen ook best ei genlijk, vroeger was Amsterdam reuze gezellig en hadden zelfs de zwaarste jongens fatsoen. Nog zon weetje: mijn wettige echtge note heeft een vast rolletje in Baan tjer. Als Els Peters bestiert zij het bu reau. Zij volgde de overleden Freek van Muiswinkel op, vader van Erik, en dat is weer mijn vriend. Maar daar gaat het nu niet over. Voor vul lingvan het Baantjer-bureau (in Am sterdam-Oost, waar ik vandaan kom'. zijn ook naamloze figuranten aan wezig waaronder veel echte agenten. Die vinden dat leuk. Een van die agenten, Maarten, komt uit Bolsward. Ooit is hij - als figu rant- door Els Peters boos en luid toe gesproken als 'Kramer'. Stukje impro visatie. Dat werkte reuze leuk en werd vanaf dat moment gewoonte. Kramer was nu opeens een figurant met een naam, en dat is heel wat in de wereld van de figuranten. Het bleek zelfs het begin van een bescheiden carrière: Kramer mocht voor de honderdste af levering helemaal mee op locatie in Eindhoven, naar circus Renz. In Friesland spreekt inmiddels ieder een hem aan met Kramer. Op zijn klerenkastje op het echte politiebu reau staat niet meer zijn eigen naam, die is door collega's verwijderd en vervangen door 'Kramer'. Voor un- dercoverwerk is hij ongeschikt gewor den. Zodra hij in uniform op straat verschijnt produceren inwoners van Bolsward rare geluiden en maken al lerlei futiele overtredinkjes in de hoop op een bon met handtekening. Kra mer is al eens door een verdach te mishandeld omdat hij ambtshalve moest weigeren een proces-verbaal met 'Kramer' te ondertekenen. Een vrijgezellenparty is stomdronken van Heerenveen naar bureau Bols ward gekropen om zich daar door dé Kramer te laten ontnuchteren. Bij datzelfde korps werkte, tot voor kort, ook een échte agent Kramer. Die heeft zich vorige maand, doodop van alle gedoe en verwarring, laten overplaat sen naar Zuid-Limburg. Collega's van Kramer gaan volgende maand een fancy fair houden met het doel om 750 euro bij elkaar te krijgen, beno digd voor het aanvragen van een offi ciële naamswijziging. In hun smeek schrift aan de Koningin melden zij ook het leed van mevrouw Kramer en van de kinderen Kramer, die in het echt ook niet zo heten. Bij de Baantjer-party, afgelopen vrij dag in de Mazzo in Amsterdam, kre gen alle vaste acteurs een massief gouden kettinkje met een massief gouden plaatje. Op dat plaatje stond de feestelijke tekst 'BI 00'. Voor Kra mer, uiteraard aanwezig, was zo'n kettinkje er helaas niet, ergens moet je een grens trekken. Els Peters, mijn vrouw dus, zag hoe Kramer in het schemerduister van de Mazzo zijn hand in haar tasje liet glijden en haar gouden kettinkje ontvreemdde. Juist van haar. Van Els Peters, de vrouw die Kramer had gebracht, gekoesterd, gemddkt. En daarom kan ik u bij deze het bizarre feit melden dat op een Baantjer-feest een echte agent wegens zakken rollerij in de houdgreep werd genomen door zijn namaakcollega's Victor en Wimie. Na een uitgebreid verhoor door een stomdronken Appie Baantjer legde Maarten Kramer snikkend een volledige bekentenis af. Ongelofelijk, maar waar.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2