KUNST CULTUUR imon van Athene n een nieuwe tijd Alles is illusie in 'Lears Oog' •ossing Border: terug van uit Den Haag weggeweest Mooie momenten van Toonkunstkoor Toonkunst Orkest is niet altijd even sterk maandag 10 november 2003 R5 ina. te p/MaryAltaffer Hotel Modern met nieuwe productie in het LAKtheater er kinderboek Madonna ia 1 - Het tweede kinder- Madonna komt dins- /ef^n t0, Nederland uit. 'Mr Pe- 11 's Apples' gaat over een ;ht meester in het stadje ,r( r\ölle die valselijk be sla 'gd wordt van diefstal. "h riemen voor ducent Flodder 'h ®am - De productie- s Jiappij First Floor Featu- ,j|( ïpt met financiële pro- 0[ De filmproducent, die meer 'Flodder', 'Amster- d' en 'Abel' uitbracht, andelt momenteel met ken om de boeken weer te krijgen. Investeer gen zich af of 'De Infil- n 'Views Sounds' de >p nog wel zullen halen. door Annemiek Veelenturf Rotterdam - Een klassiek epos van Shakespeare verbeeld in 33 decortjes, tien gekleide poppe tjes, zeven acteurs, zes (mini)ca- mera's en één projectiescherm. Drama en animatie versmelten in 'Lears Oog', een theatrale roadmovie naar 'King Lear' van het Rotterdamse gezelschap Ho tel Modern, dat morgen- en don derdagavond is te zien in het LAKtheater in Leiden. Het is hard werken voor de spe lers: wie even geen scène heeft, maakt lichteffecten, schuift met poppetjes of bedient een came ra. Zo toveren zij met vereende krachten een rijtje sla-oliefles- sen om in een prachtig uitge lichte zuilengalerij. Schijn en werkelijkheid lopen in elkaar over in 'Lears Oog'. Zoals de videoprojectie op het scherm één wordt met het to neelspel daar enkele meters voor. Zoals een kleipoppetje een speler aanvult, en anders om. En zoals de talloze rekwi sieten op miniatuur-formaat le vensecht zijn op film. Maar niet alleen in de decors draait het om illusie. Ook inhoudelijk is 'Lears Oog' zelden wat het in eerste instantie lijkt. Loyaliteit blijkt egoïsme terwijl een daad die op het eerste oog duidde op verraad uitpakt als onvoorwaar delijke trouw. Waarmee de in houd van deze klassieker van William Shakespeare (1564- 1616) naadloos overloopt in de presentatie. 'Lears Oog' gaat een stap verder dan het succesvolle 'De Grote Oorlog' en diens opvolger 'Slak- kesporen'. In 'De Grote Oorlog', waarin Hotel Modem via live animatie de ellende op de slag velden van de Eerste Wereld oorlog weergaf, ontbrak het to neelspel. En 'Slakkesporen', waarin wel drama was ver werkt, bevatte alleen animatie die vooraf was opgenomen. In 'Lears Oog' komen film, toneel spel en live-animatie samen in een stuk waarin een heleboel gebeurt op een heleboel ver schillende plekken. ,,Dat past prima bij onze speelwijze," zegt Pauline Kalker - regisseur, actri ce, videomixer en animator -, „want met onze decortjes kun nen we steeds een andere om geving creëren." 'Lears Oog' gaat over een oude koning die zijn rijk wil verdelen onder zijn drie dochters. Wie het mooist verwoordt hoeveel zij van haar vader houdt, krijgt het grootste deel. Cordelia's liefde blijkt uit haar daden, niet uit haar woorden. Terwijl haar zusters Regan en Goneril wel zéggen dat ze dol zijn op hun vader, maar niet veel voor hem over hebben. Maar de oude Lear ziet dat allemaal niet. Hij stuurt Cordelia boos weg en geeft zijn land aan Regan en Goneril, die vervolgens hun wa re aard tonen. Shakespeare geeft ruim baan aan het innerlijk leven van de oude koning. Hotel Modem geeft dit vorm met hulp van een plastic zak met noppenfolie. Daarin figureert een kabouter poppetje dat met een hoog stemmetje het geweten van Lear verbeeldt. In de voorstel ling vervloeit acteur Marcel Fa- ber met het camerawerk van Pauline Kalker, waardoor het lijkt alsof je letterlijk het inner lijk van de oude koning binnen wandelt. Natuurlijk zijn er ma quettes van het kasteel van ko ning Lear, zoals ook van een golfbaan en een autoweg. Een kandelaartje, een miniatuur Perzisch tapijtje, een heel klein wc'tje mét papier... Sommige dingen zijn gekocht op rom melmarkten en in speciale mi niatuur-winkels, veel is zelf ge maakt. Melkpakken, sla-olief- lessen en Brussels kant zijn daarbij van dienst geweest. Behalve de erfkwestie binnen Drama en animatie in 'Lears Oog' van het Rotterdamse gezelschap Hotel Modern. Foto: GPD het gezin Lear speelt in het stuk een tweede verhaallijn, die van Gloucester en zijn twee zonen. Ook hier is een erfenis aanlei ding tot list en bedrog, met moord en (schijn) zelfmoord tot gevolg. „Wat mij het meest in deze voorstelling aanspreekt is ia met in de hoofdrollen Pim Fortuyn en zijn 'kliek' lark van Bergen 11 Het bloedige 'Troi- Iressida' was in 1977 het jian een reeks baanbreken- ktellingen van Gerardjan 1(54). En baanbrekend 1 Rijnders benutte de op- i, als eerste theaterma- jstuk te maken over Pim jen, vooral, zijn aanhan- n van Athene', dat ZT a in co-productie met lische Het Toneelhuis uit- ontstond niet h la mi ls zo vaak in zijn zeif in stukken groef Rijn terug in het klassieke Het thema 'geld' voerde der meer naar een stuk bij Toneelgroep Am- in een regie van Pierre oit al in meespeelde: 'Timon van een tragedie over een mige Atheense patriciër erluezingstijd plotseling ulair wordt onder de rij- t hun macht weten zij en3 het centrum van de positioneren - iets wat nooit is gelukt. Timon :hter geen benul van geeft het met bakken hij uiteindelijk failliet irdt hij door iedereen - izelf - uitgekotst. Dat üet weg dat hij wraak Een nieuwe tijd, een nieuwe le zing. In Timon herkende Rijn ders nu 'onmiddellijk' de figuur van Pim Fortuyn. Niet alleen omdat de vermoorde LPF-lei- der qua politieke ontwikkeling bijna inwisselbaar is voor Ti mon, ook qua personage, zegt Rijnders. „Een uitzinnige rel nicht", omschrijft hij hem. „Shakespeare liet in zijn tekst weg wat iedereen destijds wist: de figuur van Timon was geba seerd op de Engelse koning Ja cobus de Eerste, die zijn geld uitgaf aan loverboys." Hoe sterk ook de parallellen tussen de hoofdfiguren en hoe stevig Rijnders die ook uitver groot (Tim gaat bij hem onder meer de darkrooms af en heeft een eigen butler en een leger bedienden); het is Rijnders niet op de eerste plaats om hén te doen. „Ik had, zeker na zijn dood, geen zin om een theatra le biografie van Pim Fortuyn te maken. Het gaat mij meer om de mensen om zo'n figuur heen. Hier wordt immers nie mand vermoord door één poli tieke tegenstander, hier wordt iemand uitgekotst door zijn ei gen kliek omdat hij failliet gaat. Die mentaliteit van, ja, hoe he ten ze: de Ed Maasen, maar ook niet-LPF'ers - dat is voor mij één pot nat." Tim, gespeeld door Aus Grein- danus jr., wordt volgens Rijn ders bijna een 'sympathieke held' door de hebzuchtige gril len van personages als Nina (El sie de Brauw), Sylvia (Frida Pit- toors) en Cor (Peter Seynaeve) - figuren die in het stuk, vaak al leen al door hun voornamen, duidelijk laten doorschemeren op welke reële personen ze zijn geënt. Marten Fortuyn, die on langs nog bij theatergroep Zep kwam controleren of hun lo pende voorstelling 'Doop!', zij delings over Pim Fortuyn, wel door zijn beugel kon, mag van hem ook rustig langskomen. „Als hij hersens heeft en hij ziet de voorstelling, dan denk ik dat hij me snikkend in de armen valt." Want hoewel Rijnders zelf 'to taal geen sympathie' had voor Fortuyn of diens gedachten- goed, wil hij uiteindelijk wél een tragedie met grote gevoe lens als medelijden maken. „Het 'Richard III'-, het 'King Lear'-effect: stukken met grote griezels en schoften, waar je uiteindelijk wel in meegaat." 'Tim van Athene' wordt in Ant werpen in De Shop gespeeld en in Halfweg, bij Amsterdam, in De Suikerfabriek. De catwalk is een belangrijk decorstuk. Tim neemt uiteindelijk wraak op de kliek via mode-ontwerper Alkib (Jochen Balbaert). Rijnders be looft een 'grootse finale'. 'Tim van Athene' door ZT Hol- landia, in co-productie met Het Toneelhuis. Te zien: t/m 22 november in De Shop, Rijn- kaai 14 in Antwerpen. Reser veren: 00 32 32248844. Van 4 tot en met 20 december in De Suikerfabriek, Haarlemmer- straatweg 3 in Halfweg. Reser veren: 020 6242311. 'Tim van Athene', stuk met grote griezels en schoften, waar je uiteindelijk wel in meegaat. Foto: Phile Deprez tualiteit, troost en verlossing verbindt muzikanten op festival •Hendrik Bakker uint c - Het Crossing Border CBF) is terug in Den !t is verleidelijk ter gele van dat feit over 'de te- van de verloren zoon' te Maar zo ligt het niet. terdamse jaren van het Border Festival zijn k niet zomaar te be- n als een 'faux pas' van lisatie, maar als onder een ontwikkeling. En zou die ontwikkeling ide jaren niet naar Rot- Antwerpen leiden? g Den Haag blij zijn val voorlopig weer bin- poorten te hebben, rossing Border is een rkshop voor het grens- ussen literatuur en se- :k- en popmuziek, zo- het nergens anders in ld vindt en misschien t in Europa. Het Am- je avontuur heeft ach- 1S vezen dat de kracht en tansrecht van het CBF jgen in cross-over van en muziek dan in het van een grootschalig nt met progressieve t dan ook onder moet 'erstaan) popmuziek, laatste Haagse jaren, Crossing Border ver- David Sylvian, ruim twintig jaar geleden het boegbeeld van band Japan, heeft als artiest een indrukwek kende groei doorgemaakt. Foto: GPD/PR huisde naar de hippe omgeving van het Leidseplein, was het festival al zo groot geworden dat het veel begon te lijken op een soort North Sea Festival. Directeur Behre heeft daar re soluut mee gebroken. Wil je li teratuur tot zijn recht laten ko men op het podium dan is een zekere intimiteit gewenst. In de massaliteit gaat de dichter ten onder, met uitzondering van een enkele electronic poet of een mediakunstenaar als Lauri Anderson. Het huidige literatuurprogram ma van het Crossing Border Festival belooft veel goeds. In de eerste plaats zijn er de mid- daggesprekken in het Haags Historisch Museum. Thomas Rosenboom gaat in gesprek met Anton Zijderveld, de voor malig hoogleraar sociologie, en A.F. Th. van der Heijden met de classicus Fik Meijer. Dat lijken verrassende en uitdagende ge sprekspartners. Jan Wolkers zal op eigen kracht een middag vullen. De overkomst van zo'n beetje de halve Granta-genera- tie uit Engeland, met onder an deren Hari Kunzru en Monica Ali, de komst van Booker Prize winnaar DBC Pierre, Andrei Makine, Kees van Kooten en Redmond O'Hanlon is erg inte ressant. En dan zijn er de door CBF-directeur Louis Behre ge tipte singer-songwriters Rob Jungklas en Erin McKeown. Wat de meeste muzikanten die op het festival optreden met el kaar verbindt is spiritualiteit. David Sylvian, David Thomas, Zap Mama, ja zelfs The Flaming Lips zijn spiritueel en bevlogen. De onberekenbare en vernieu wende The Flaming Lips zijn een sensationele live-groep met een theatrale show vol bizar uitgedoste figuranten. Heel bijzonder is de komst van David Sylvian naar Den Haag. Dat de introspectieve zanger ruim twintig jaar geleden het boegbeeld was van de in het begin zo extravagante glam- band Japan is nog moeilijk voor te stellen. Van 'Adolescent sex' de trouw van de 'goede' kinde ren aan hun vaders," zegt Kal ker. „Ondanks dat Lear en Gloucester hen afwijzen, blijven ze hun vaders trouw. Die toe wijding... Een mooie emotie vind ik dat." 'Lears Oog': 12 en 13/11 in het LAKtheater, Leiden; 19 en 20/11 in het Korzo theater, Den Haag; 3 t/m 7/12 en 10 t/m 13/12 in de Krijn Boon Studio in de Rotterdamse Schouwburg; muziek recensie Lidy van der Spek Concert: Toonkunstkoor Leiden e.o. o.l.v. Hans van der Toom. Gehoord: 9/11Huis ter Duin, Noordwijk aan Zee. Nog te horen: 15/11, Marekerk, Leiden. Toonkunstkoor Leiden e.o. houdt van uitdagingen. En ze ker de dirigent, Hans van der Toom. Vanaf 1978 zwaait hij met veel enthousiasme de scepter over dit koor, dat zich met veel animo stort op lang niet alledaagse grote koorwer ken. Zo voerde Toonkunst de laatste jaren o.a. Le roi David van Honegger en het Requiem van Giuseppe Verdi uit. Nu waagt het koor zich aan de a cappella te zingen Vespers van Rachmaninov, die op 10 maart 1915 in première ging. Twee jaar voor de oktoberrevolutie, die leidde tot het verbod op alle religieuze composities. Het is alsof Rachmaninov dit voor voelde in zijn 15 expressieve, bewogen gebeden, die elk een eigen inhoud en sfeer dragen. Het eerste concert van de Ves pers vindt plaats in de Keizers kroonzaal van Huis ter Duin. Als een bindende acclamatie helder, zuiver en buitengewoon kleurrijk roept het koor op tot aanbidden. Alle p's, en dat zijn er veel, ploffen als kastanjes op het vuur, en de zju-klanken lij ken authentiek. Dit gebed wordt herhaald na het achtste; dan klinkt het bijkans nog over tuigender. Hoe goed dit overigens uitste kende amateurkoor ook zijn best doet, het heeft te weinig rekening gehouden met de akoestiek van deze zaal, die gortdroog is. Het geluid onder het lage plafond kan nergens omhoog, en slaat dus regelrecht op de luisteraar zonder na- zoem, zonder resonance. En dat is vooral in de fortissimo passages heel jammer, want wat is er niet mooier dan een lofzang uit duizend monden in een hoge kathedraal? In de Ma rekerk zal deze uitvoering op 15 november dan ook veel meer tot z'n recht komen. Toch zijn er genoeg indrukwek kend mooie momenten. Wan neet de alten fraai in balans met de andere stemmen zijn in de lofzang, het tweede gebed. Als alle stemmen, en dat zijn er vele, zeer eensgezind een Alli- luya inzetten, uit laten waaieren en weer bijelkaar komen in een zoete harmonie. De sopranen zingen maagdelijk teder in het Ave Maria en vormen met de rest een zijdezacht coloriet in lange golvende lijnen, die als guirlandes om elkaar heen wer velen. Ook de korte dynami sche uitbarstingen verrassen, zijn goed getimed, zoals op dat éne woord 'blagovoleniye' in het 'vrede aan mensen van goe de wil'. Prachtig gonzen de donkerbronzen basbaritons die tot het uiterste gaan om in de diepte te blijven klinken. Die lange zoemende lijnen ko men veelvuldig voor in het tien de gebed, de Aanbidding van de opgestane Heer, waarop een andere melodie wordt ingezet die op haar beurt weer langdu rig ruisend uitademt. Even loopt alles in de soep in het Magnificat, maar Van der Toom weet door strikt te dirige ren alle stemmen weer op de rails te krijgen. Dan vliegen de chembijnen weer transparant af en aan, zinnenstrelend ver beeld door de sopranen. Tot slot een lofzang tot de Moeder Gods, dat strijdbaar, licht agres sief begint en bijna kinderlijk oprecht eindigt, wanneer man nen- en vrouwenstemmen vro lijk om elkaarheen krinkelen. naar een leven op boeddhisti sche grondslag, heeft Sylvian als artiest een indrukwekkende groei doorgemaakt. Hij maakte eigenzinnige, zeer persoonlijk getinte albums met 'Brilliant trees' en 'Gope to earth', en werkte samen met al even on vergelijkbare persoonlijkheden als Ryuichi Sakamoto, Robert Fripp en Holger Czukay. Op Crossing Border presenteert Sylvian zijn nieuwe cd 'Ble mish', een sobere plaat met de-' solate muziek en desperate tek sten. Geen Crossing Border zonder 16 Horsepower. Zo lijkt het, want de groep van de zingende predikant David Eugene Ed wards staat alweer voor de vier de keer op het festival. En nu heeft festivaldirecteur Louis Behre een jongere zielsverwant van Edwards ontdekt: Rob Jungklas. De liefhebbers van de uit arcadische folk en blues op getrokken 'Americana'-muziek mogen zich verheugen op het Nederlandse debuut van Jung klas. Hij speelt bottleneck-gi taar alsof de duivel 'm op de hielen zit en zingt met een be zwerende, gruizelige stem broeierige liedjes over religie, alcohol en blueslegenden als Son House. Jungklas, wiens in tense muziek al vergeleken werd met die van Nick Cave en Bob Dylan, bracht onlangs met 'Akradelphia' zijn derde cd uit. De openbaring is aanstaande. muziek recensie Susanne Lammers Concert Toonkunst Orkest Leiden o.l.v. Wim van Herk en Zangkoren "Deo Sacrum" Poeldijk o.l.v. Evert Wagter. M.m.v. Marten Smeding, Hieke Meppelink en Paul Marcelis. Met werk van Brahms, Barber, Mendelssohn Batholdy en Lloyd Webber. Gehoord: 8/11, Petruskerk, Leiden. Het Toonkunst Orkest Leiden laat het eerste deel van de Sere nade nr. 1 in D dur maar weinig naar Brahms klinken. Dirigent Wim van Herk is niet bij mach te duidelijke lijnen uit te zetten, van een visie is eigenlijk geen sprake. Het klinkt meer naar heel voorzichtige filmmuziek, waarin alleen klarinet en fluit in kleine solostukjes voor wat op leving zorgen. Datzelfde euvel doet zich voor bij het Adagio for strings van Samuel Barber. Daarbij komt dat ze vaak zo vals spelen, dat het een wonder is dat er niet afgeslagen wordt. Gelukkig krijgt de Symfonia nr. 9 in C dur van Mendelssohn Bartholdy een iets liefdevoller behandeling. In het Grave wordt de dramatiek weliswaar nog een beetje weggemoffeld, maar in het Allegro komt Toon kunst wel degelijk tot aanspre kend samenspel, werkt het de vrolijke motiefjes helder uit, laat het de muziek schuimen als goede cappuccino. Het An dante spreekt ze duidelijk min der aan, maar dat maken ze weer een beetje goed met een overtuigender Scherzo. Het Requiem van Andrew Lloyd Webber, dat Toonkunst (zonder de violen) met de verzamelde Zangkoren 'Deo1 Sacrum' Poel dijk onder hun dirigent Evert Wagter ten gehore brengt, is een tikje hybride. Lloyd Webber leunt op de klassieke traditie, maar voegt er veel poppige ele menten en vooral veel effect volle foefjes aan toe.TDat maakt het tamelijk sentimenteel en soms onuitstaanbaar beatmis- sig. Jongenssopraan Paul Marcelis houdt het verrassend sober, en ook Marien Smeding probeert zijn solopartijen droog en daar door expressief te houden. Al leen sopraan Hieke Meppelink voldoet minder: te hard en met rare aanloopjes voor bijna elke noot. Deo Sacrum is het mooist in de zachte passages, maar ook in de macabere dodendans van het Lacrymosa en de drei gende stukken in het Offertori um is het goed op dreef. Maar de verrassing bij dit stuk is het orkest. Onder een dirigent die kennelijk wel motiveert en dis ciplineert, blijkt Toonkunst een gedreven, oplettend gezelschap waar de musiceervreugde van afspat.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17