laaghwijk kiest voor eniorenwoningen Te weinig kapiteins voor de watertaxi LEIDEN REGIO 1» )nduidelijkheid over budget voor natuurcentrum Houtkamp orgen in Leiderdorp over OV-Taxi Tienerdisco weg uit Leiderdorpse woonwijk t Tafeltje Dek Je duurder in Voorschoten jkgroep doet aanbevelingen aan gemeente Training voor vrouwen .^ï.- DINSDAG 11 NOVEMBER 2003 voorschoten - Ouderen in Voorschoten moeten meer be talen voor maaltijden van Tafel tje Dek Je. Het hogere tarief vloeit voort uit de kostenstijging voor de Stichting Welzijn Oude ren Voorschoten (SWOV). Het gemeentebestuur wil die kosten niet voor zijn rekening nemen. De CDA-fractie heeft het colle ge vragen gesteld over de duur dere maaltijden. De SWOV, die in Voorschoten taken als maaltijdvoorziening en ouderenvervoer uitvoert, heeft te maken met loon- en prijsstijgingen. Daarom vroeg de stichting enige tijd geleden om een subsidieverhoging van 30.000 euro. Het gemeentebe stuur honoreert die aanvraag echter niet in zijn concept-sub sidieplan. „Dus moet het geld ergens anders vandaan ko men", zegt SWOV-directeur Twanneke Nijhuis. „De enige dienst waarvoor wij kosten in rekening brengen, is de maal tijdbezorging. Daarin moeten wij nu dus al onze kostenstij gingen verwerken." Nijhuis vreest dat de prijs voor een be zorgde maaltijd voor ouderen stijgt van 4,55 euro naar 7,00 euro. „Dat is voor veel ouderen met een kleine beurs de zoveel ste financiële tegenslag." Dage lijks bezorgt de stichting onge veer 120 maaltijden. CDA-fractievoorzitter Hester Tjalma maakt zich al evenzeer zorgen, en heeft daarom vragen gesteld aan het college. „Het gaat hier deels om mensen met alleen AOW", zegt Tjalma. „Voor die mensen is deze kos tenstijging erg naar. Ik wil we ten waarom het college de sub sidie niet wil verhogen, en wat men nu wil doen. Gaan wij mensen inderdaad extra laten betalen, en zo ja: hoe springen wij bij als die mensen in de pro blemen komen?" Ook de SWOV pikt het voornemen van het college niet zomaar. Directeur Nijhuis: „We gaan duidelijk maken wat de gevolgen voor ouderen zijn." Het college be spreekt de kwestie vandaag. rbol' opnneke Dijke >ORP - Het Platform Ge- ,i :aptenbeleid en de ge- eraad van Leiderdorp zich nog steeds grote over het functioneren OV-Taxi. Deze vorm van aar vervoer werd een aar geleden ingevoerd, meer om gehandicapten leren een eenvoudige en vervoersmanier aan len. Maar sinds het begin het klachten van mensen lang moeten wachten of te vroeg worden opge- I, el n onverantwoorde situa ties ontstaan", zegt Ruurd Stel- linga, voorzitter van het plat form. „Mensen staan om tien uur 's avonds te wachten bij een kerk na een bijeenkomst die is afgelopen, en worden niet opgehaald. Dat kan niet." Het platform heeft inmiddels een contactpersoon bij Connex- xion, het vervoersbedrijf dat de taxi's laat rijden. Dat helpt nog niet. „We hadden Connexxion een keer laten weten dat er een boottocht was, en dat het ver standig zou zijn als ze daar klaar zouden staan met taxi's. Maar dat werkte ook niet." De gemeente Leiderdorp is van plan om voor volgend jaar het vrij besteedbare bedrag te ver minderen. Iemand die in aanmerking komt voor de Wet Voorzienin gen Gehandicapten (WVG) krijgt een kaart met 380 zones en daarnaast een vrij besteed bare som geld. Omdat veel mensen ontevreden zijn over de OV-Taxi, gebruiken ze de zonekaart niet en betalen ze met het vrij besteedbare geld een andere taxi. Als dat geld op is, reizen ze niet meer. Niet verstandig dus om het vrije bedrag te verminderen, vindt Groenlinks. „Mensen hebben dat geld nodig. Als ze naar een begrafenis moeten en ze willen per se op tijd komen, dan ge bruiken ze dat", aldus raadslid Manshanden. Wethouder Mol- kenboer hoopt juist het gebruik van de ÖV-Taxi te bevorderen door het vrij besteedbare be drag te verlagen. De raad neemt over een half jaar de klachten en resultaten van de OV-Taxi onder de loep. De wethouders MacGillavry (vervoer) en Molkenboer (ge handicapten) zorgen dan voor gegevens over het soort en de hoeveelheid klachten. „Let wel: één geuite klacht betekent tien niet-geuite klachten", zo gaf CDA-raadslid Gardeniers ze al vast mee. Jongerenwerker: 'Geen sprake van vechtpartij bij gebouw Sjelter' door Janneke Dijke leiderdorp - De tienerdisco's in Leiderdorp worden voortaan gehouden in gebouw Dwars Zo in sportpark De Bloemerd, en niet meer in gebouw Sjelter aan de Heemraadlaan. Het so ciaal-cultureel werk, de organi sator van de disco's, vindt dat de toeloop naar de populaire dansavonden te belastend is voor de woonwijk. Vrijdag was het onrustig rond Sjelter, omdat een groep geweigerde jongeren lang voor de deur bleef hangen. De jongeren die niet naar bin nen mochten, werden gewei gerd omdat ze te oud waren, zegt tienerwerker Mohammed Baough. De tienerdisco is be stemd voor jongeren van twaalf tot en met zestien jaar. Hij ont kent het gerucht dat in het dorp rondgaat, dat er een vechtpartij is ontstaan op de stoep van het wijkcentrum. „Daar heb ik he lemaal niets van gezien." Volgens Baough was het lange tijd ('een half uur tot een uur') onrustig rond gebouw Sjelter. „Er heeft een grote groep een hele tijd buiten gestaan. Ik denk dat het ongeveer vijftien jonge ren waren." Baough bracht ge ruime tijd door op de stoep. „Bk heb geprobeerd die groep weg te krijgen. We zitten midden in een woonwijk, en ik wilde over last voorkomen." Hij conclu deert dat hij de zaak onder con trole heeft gehouden. „Al met al is het niet uit de hand gelo pen." Toch heeft hij besloten om de tienerdisco's voortaan op een afgelegen plek te hou den. „Midden in een woonwijk is toch niet zo'n goed idee." Het was de tweede keer dat het sociaal-cultureel werk een dis co voor tieners hield, sinds tie nerwerker Baough in februari aantrad. De eerste keer werd er top-veertigmuziek gedraaid in gebouw Dwars Zo. Dit keer koos de organisatie voor rock muziek in gebouw Sjelter. „Ik ben van plan om dit soort dis co's om de vijf tot zes weken te houden. Er is veel vraag naar." Volgens de tienerwerker leef den zich vrijdagavond tussen de veertig en vijftig tieners uit op de dansvloer. Janneke Dijke rdorp - Verbaasd heeft de jrdorpse gemeenteraad ekt dat hij begin dit jaar onduidelijk besluit heeft men over het nieuwe -centrum in park De kamp. Een aantal fracties besloten te hebben dat er maal 450.000 euro uitgege- nag worden aan het cen- voor natuur- en milieue- tie en diverse voorzienin- 1 b roor de kinderboerderij, en >n( wethouder MacGillavry ld gisteravond daaraan houden. Maar bij het uitpluizen van de notulen bleek die wens hele maal niet zwart op wit te staan. De WD was er twee weken ge leden al van overtuigd dat die 450.000 euro zowel voor een nieuw natuurcentrum als voor de hooiopslag en de perso neelsruimte voor de kinder boerderij was bestemd. De par tij wreef dat toen onder de neus van wethouder MacGillavry. Hij kon zich toen echter niet herin neren wat hij precies moest be talen van dat geld. Diverse par tijen spitten daarom de afgelo pen weken de oude notulen uit, op zoek naar de waarheid. Dat blijkt geen duidelijkheid op te leveren. Omdat de tekst voor tweeërlei uitleg vatbaar is, leest iedereen zijn eigen gelijk in de regels. Gisteravond leverde dat langdurige discussies op. „Er staat duidelijk dat de hooiop slag is losgekoppeld van het NME-centrum", aldus Groen- Links-raadslid Vons. „Dat hoeft dus niet van dat budget betaald te worden" Niet waar, zei WD- 'er Dorlandt. „Het budget is be stemd voor alle onderdelen." Anderen zijn er nog niet uit. „Daar schuurt iets waarover we nog moeten discussiëren", al dus CDA'er Laman. Wethouder MacGillavry is over tuigd van zijn eigen gelijk. Vol gens hem hoeft hij de hooiop slag en de ruimte voor de me dewerkers van de kinderboer derij niet uit het spaarpotje voor het natuurcentrum te be talen. De wethouder kon zijn oren niet geloven toen CDA'er Laman en PvdA'er McDaniel opperden om opnieuw een be sluit te nemen. „Ik ben zo ver standig om eerst alle stukken na te lezen", zei MacGillavry. „Ik kan me niet voorstellen dat u als raad zegt: hup, weg met dat besluit dat we eerder geno men hebben." Toch hielden de partijen vóet bij stuk. PvdA'er McDaniel noemde het een heikel punt. „De exegese van de notulen heeft ons niet die duidelijkheid gebracht waarop we hoopten. Mijn persoonlijke herinnering is dat we 450.000 euro al een hoop geld vonden, waarvan dan alles gedaan moest wor den. Als het niet duidelijk wordt, moeten we een nieuw besluit nemen." McDaniel vindt het een principiële kwes tie, maakte hij na de discussie duidelijk. „Het zal me niet ver bazen als die hooiopslag weinig kost." Waarschijnlijk staat het onder werp volgende maand opnieuw op de agenda. Gisteravond stel de de raad 75.000 euro beschik baar om de architect aan het werk te zetten. BBL stemde te gen, en daagde de WD tever geefs uit om dit ook te doen. Beide partijen zijn met D66 van mening dat het natuurcentrum niet op de vijfsprong in het park gebouwd moet worden, omdat ze vinden dat dat de natuur aantast. Het NME-gebouw wordt gemaakt van hout, stro, leem, keien en glas, en krijgt een dak van vetplantjes. Ook maken de bouwers gebruik van zonne-energie, ventileren zij het gebouw op natuurlijke ma nier en wordt opgevangen re genwater gebruikt om de toilet ten door te spoelen. leiden/regio - Speciaal voor vrouwen die telkens vastlopen in een relatie begint Hara, het regionale hulpverleningscen trum voor vrouwen, met een Robin Norwood training. Lei draad is het boek van de Ameri kaanse therapeute Robin Nor wood 'Als hij maar gelukkig is'. De training wordt gegeven door een psychologe en een maat schappelijk werkster, beiden gespecialiseerd in vrouwen hulpverlening. Na 14 bijeen komsten gaat de groep verder als zelfhulpgroep. Hara is van maandag tot en met donderdag van 9 tot 14 uur bereikbaar op nummer 5233209 of per e-mail hara-secretariaat@ggdzhn.nl. AGENDA Wilt u iets melden? Bel 071-5356421 (Riet Paauw) dagelijks tussen 9.00 en 12.00 uur. Faxen kan ook: 071-5356415. E-mail: stadsredactie.ld@hdc.nl De Eerste Leidsche Vereeni- ging van Vogelliefhebbers 'De Zanger' houdt zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur en zondag van 10.00 tot 16.00 uur de jaar lijkse tentoonstelling. In buurt huis 't Spoortje aan de Bern- hardkade 40 in Leiden showen leden kanaries, tropische vo gels, parkieten en wildzangvo gels. Er zijn ook vogels te koop. De toegang is gratis. Ruim 30 jaar na het uit elkaar gaan van de Beatles is er nog steeds grote belangstelling voor hun muziek. Zondag is er van 11.00 tot 16.00 uur een interna tionale Beatles-verzamelaars- beurs 'Beat-Meet 2003' in het Antonius Zalencentrum aan de Lange Mare 43 in Leiden. De toegang is 2,50 euro. Elke vrijdag van 9.45 tot 11.45 uur kan in buurtcentrum Mati- lo klaverjassen worden geleerd (2,25 euro per maand). Wie het al kan, is op donderdag van 14.00 tot 16.30 uur welkom (1,35 euro per keer). Zaanstraat 126, Leiden, telefoon 5412515. In het Wandelcafé wordt vrij dag informatie gegeven over trektochten met een tent. Het Wandelcafé is in buurthuis De Pancrat, Middelstegracht 85 in Leiden. Aanvang 20.00 uur. De toegang is 2,50 euro. Vanaf het MEC in Leiderdorp begint zondag om 14.00 uur een 'bomenwandeling' door de Houtkamp en de Heemtuin. Deelname is gratis. Zondag kan er gewandeld worden met het NIVON. De wandeling gaat door de achter tuinen van Den Haag, een wan deling van ongeveer 22 kilome ter. Het verzamelpunt is om 9.15 uur bij station Leiden Cen traal. Informatie 5227079. In de kantine van voetbalclub FC Boshuizen aan de Boshui- zerkade in Leiden is vrijdag de gelegenheid om te klaverjassen en te sjoelen. Aanvang 20.00 uur. Speeltuinvereniging 'Prinses Beatrix' houdt zondag van 10.00 tot 14.00 uur een rom melmarkt in het clubgebouw aan de Schubertlaan in Leiden. In buurthuis De Pancrat aan de Middelstegracht 85 in Lei den kunnen 50-plussers mor gen vanaf 13.30 uur aan een bingo meedoen. da las de Rue - Betaalbare woningen nopuderen uit de wijk en voor de bestaande voor gen, zoals verenigingsge en en basisschool De Me- jk. Dat zien de bewoners Slaaghwijk graag terug in a euwe complex dat ge- te en woningbouwvereni- ortaal willen bouwen in ntrum van de wijk. Maar ïlles kan. hi ente en Portaal nodigden 1 'ijkgroep gisteravond uit 1 ïee te denken over het e complex. Eerder dit jaar een plan nog voor grote otie onder de Slaaghwij- let ontwerp van Portaal, nder meer twee hoge orens omvatte, viel de ïers nogal rauw op hun !I ij vonden het veel te mas- e y1 :n bovendien waren zij *7 lat ze pas laat bij de ge- ja elijke plannenmakerij be trokken waren. Gemeente en Portaal pakten het gisteren omzichtiger aan. Wethouder Buijing maakte dui delijk dat de bewoners hun wensen kenbaar konden ma ken, zodat Portaal daar bij het nieuwe ontwerp rekening mee kon houden. Hij benadrukte dat er in het ontwerp nog niets vaststaat. De Slaaghwijkers toonden zich tevreden met de aandacht van de gemeente. Niemand betwist te nog de komst van het nieuw- bouwcomplex. Seniorenwonin gen vinden de bewoners een goed idee, maar deze moeten wel betaalbaar zijn voor de ou deren uit de Slaaghwijk. „Men sen die nu in de wijk wonen, moeten ook als bejaarde in de wijk kunnen blijven wonen", sprak een bewoonster. Ook moeten bestaande voorzienin gen rond het Eksterpad, zoals het clubgebouw van Stichting Surinamers Leiden, de kring loopwinkel en basisschool De Merenwijk een plek krijgen in de nieuwbouw. En er moet liefst niet te veel groen verdwij nen. Er is alleen niet genoeg geld om al deze wensen te vervullen, zegt Portaal-directeur L. de Boer. Nieuwbouw is altijd duurder, legde de directeur uit. Om uit de kosten te kunnen ko men, moet Portaal ook wonin gen bouwen die geld opleveren: duurdere huur- en koopwonin gen in plaats van alleen sociale woningbouw. Pijnlijke keuzes liggen in het verschiet. Voorzieningen als een clubgebouw in het complex kosten geld. Om dit te compen seren kan Portaal meer koop woningen bouwen, maar dat betekent een hogere woonto ren. De woningbouwvereniging kan er ook voor kiezen in de breedte te bouwen, maar dat betekent minder groen. Of er komen minder voorzieningen en dat betekent boze Slaaghwij kers. De gebouwen aan het Eksterpad maken plaats voor onder meer seniorenwoningen. De wijkgroep Slaaghwijk wil graag dat de Stichting Suri namers Leiden, de kringloopwinkel en basisschool De Merenwijk een plek krijgen in de nieuwbouw. Foto: Henk Bouwman De bewoners toonden zich aan zen voor sociale woningbouw, buitenaf aantrekken en dat is de seniorenwoningen hard no- het eind van de avond realis- Koopwoningen zijn nodig, ook goed voor de wijk", vond een dig, want er is hier nog hele- tisch. „Je kunt niet alleen kie- omdat die rijkere ouderen van bewoonster. „Bovendien zijn maal niets voor ouderen." itertaxi Leiden kampt ;eds met een tekort aan ïers. De Watertaxi, on- van de Stichting Stads plan Leiden (SSL), le er vorig jaar in een der- ipper voor de vier sloe- te trekken. Dit jaar augustus pas nummer inden. Nog steeds te om de boten optimaal men laten varen. Dat uit een interne evaluatie Ihris Verplancke, directeur eSSL. ns Verplancke manifes- het tekort aan kapiteins 1 vroeg dit jaar omdat het in februari goed weer was waardoor er al gevaren kon worden. „Gelukkig heeft de SSL de afgelopen jaren een groei end aantal vrijwillige schippers aan zich weten te binden. Deze groep bestaat uit aow'ers, vut ters, ondernemers en mensen die graag in Leiden varen of iets over de stad willen vertel len." De SSL helpt de vrijwilli gers en betaalt hun vaarcursus- sen en examens. Als tegenpres tatie wordt van de schippers verwacht dat zij flexibel mee draaien in het werkrooster. Momenteel zijn er 22 vrijwilli gers. •Sa Jee °B De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, Is het sy mbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 Volgens Verplancke is het wa tertaxiproject een 'gewaar deerd onderdeel geworden van het recreatieve bereikbaar heidsoffensief van de SSL'. Mensen die aan de Haagweg parkeren, kunnen daarna met de boot naar het centrum en terug. De boten liggen aan de Maliebaan, achter het Kanton gerecht aan de Witte Singel. Volgens Verplancke is er het af gelopen jaar een toename ge weest in het aantal (retour) vaarten naar de halte Poort van Leyden, is de Trouwsteiger door de komst van grand café City Hall in het stadhuis zeer populair en is er aan de Malie baan een bank geplaatst voor wachtenden. Maar Verplancke moet ook concluderen dat er op maan dagavond en alle ochtenden maar weinig vraag is naar de watertaxi. En op de Beesten markt wordt het steeds moeilij ker om af te meren, doordat het daar erg druk is op en langs het water. Ook wordt de SSL regelmatig geconfronteerd met illegale slapers en inbraken in de sloepen van de watertaxi's. Daarom overweegt Verplancke bewakingscamera's op te han gen. Tot slot wil hij een opslag voor kussens en andere attri buten tegen de Wittepoorts- brug, de verbinding tussen het Noordeinde en Noordeinde- plein. Het aantal vervoerde passa giers in de watertaxi steeg van 6953 (2002) naar 7234 (tot en met september 2003). In juli dit jaar waren er 1672 passagiers, gevolgd door 1450 in juni, 1438 in augustus en 1210 in septem ber. In januari waren er de minste passagiers (14). De cij fers van oktober zijn nog niet bekend. De populairste eindhaltes dit jaar waren de Botermarkt, Trouwsteiger, Beestenmarkt, Poort van Leyden en de Klok- steeg/Hortus Botanicus. De meeste terugtochtjes naar de Maliebaan werden gemaakt vanaf de Trouwsteiger, Boter markt, De Poort van Leyden, Beestenmarkt en De Waag/Aal markt. De SSL exploiteert sinds 2001 de watertaxi. De gemeente heeft subsidie verleend voor aanschaf van de sloepen en het gaat om een experiment van vier jaar tot 1 oktober 2004. Verplancke streeft ernaar om net zo lang te varen tot het weer het toe laat. Dus alleen bij straffe wind en ijs blijven de boten liggen. Erkende tegenstanders van de watertaxi's, de ondernemers SjaakVeringa (De Oude Rijn) en Koene Parmentier van Schuitje Vaart hebben een aan tal klachten tegen de SSL inge diend, Zij vinden dat de SSL te gen de afspraken in toch groe pen over het water vervoert In 2002 beklaagden zij zich bij de gemeente. Eén van die klach ten werd door Leiden gegrond verklaard en de SSL kreeg een waarschuwing. Eric-Jan Berendsen De Trouwsteiger is een van de populairste haltes van de watertaxi. Archieffoto: Eric Taal

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15