Steek af voor Noordwijkerhout REGIO Hutspotten en Cascarvieten vol bewondering over Kaninefaaten Manier van behandelen wierp verkeerd licht op agendapunt Lege maag DINSDAG 11 NOVEMBER 200 NAVRAAG Meer dan de helft van de Nederlanders vindt dat de eigen taal ver loedert. Men denkt dat de meeste Nederlanders niet meer foutloos kunnen schrijven en Taal verloedert niet, schuifl de schuld op het - 7 y onderwijs dat steeds maar taal verandert slechter zou worden. Ook ergert ongeveer de helft van de Nederlanders zich aan de opmars van Engelse termen. HANS HEESTERMANS, doctor in de Nederlandse taal en letterkunde, redac teur van het Woordenboek der Nederlandsche taal, schrijver van de taalrubriek 'Leids Dialect' in deze krant en ooit twintig jaar hoofdre dacteur van de Grote Van Dale, is minder somber. Verloedert de Nederlandse taal? „Dat is heel betrekkelijk. Er veranderen dingen in de taal en omdat mensen niet van veranderingen houden, noemen ze dat verloede ring. Maar hoezeer je ook kunt twijfelen aan het onderwijs van te genwoordig, er wordt nu veel beter ge schreven en gesproken dan honderd jaar geleden. En honderd jaar geleden was het weer beter dan honderd jaar daarvoor." Kunt u een voorbeeld geven van hoe de taal verandert? ,,Als je nu vraagt: is het 'de brui eraan ge ven' of 'de brui ervan geven', dan zal ieder een zeggen: 'de brui eraan geven'. Toch was het honderd jaar geleden wel degelijk 'de brui ervan geven'. Met 'hun hebben' zal het net zo gaan. Ik krijg het niet uit m'n mond, maar ik voorspel je dat 'hun heb ben' over vijftig jaar normaal is." Maakt u zich ook zorgen over het toene mend aantal Engelse termen in de Neder landse taal? „Ja, ik ben niet voor niets voorzitter van de stichting LOUT, Let Op Uw Taal. Onnodig gebruik van Engelse termen is niet goed. Als een bedrijf meent re clame in het Engels te moeten maken, dan stuurt LOUT daarover een brief. Toch vind ik dat je over de opmars van het Engels ook weer niet al te moeilijk moet doen. De computer is een Engels woord en het is dan logisch dat woorden die ermee te maken heb ben ook Engels worden. Maar ook daar zie je al een kentering is. Vroeger hoorde je alleen 'harddisk', nu is 'harde schijf heel ge woon. Die vernederlandsing moet vanzelf gaan en moet je niet van bovenaf opleggen. In mijn jeugd hadden we het in het voetbal over een penalty, een corner en een free kick. De laatste hoor je hele maal niet meer en penalty en corner worden nu ook al veel vaker straf- en hoekschop genoemd." Is het eigenlijk wel belangrijk dat je foutloos Nederlands schrijft? „In een sollicitatiebrief wel, ja. Als je daarin een d-t-fout maakt, vind ik dat wel erg slordig. Maar dat je przewalskipaard eerst moet opzoeken, is logisch. Ooit was ik trouwens de enige Nederlander die wist hoe je dat schrijft, want ik heb het zelf in Van Dale ge bracht." Schrijft u zelf foutloos? „Op de bank doe ik altijd aan het Nationaal Dictee mee en dan heb ik altijd een stuk of drie, vier fouten. Vmd ik best knap van me zelf, ja. Waar ik de fout in ga. is als iets heel inconsequent is. Ak koord is bijvoorbeeld met dubbel k, maar accorderen met dubbel c. Dan denk ik: welke gek heeft bepaald dat dat zo is?" tekst: Paul de Vlieger foto: Hielco Kuipers UIT D ARCHIEVEN ANNO 1953, Woensdag 11 November TER AAR - Coöperatieve Centrale Tuinbouwveilingsvereniging 'Ter Aar en Omstreken G.A.', waarin ongeveer 400 tuinders zijn verenigd, zal in het voorjaar de nieuwe loods, die een oppervlakte krijgt van 1000 M2., irigebruik nemen. 'Ter Aar en Omstreken' kwam in 1931 tot stand dooreen fusie tussen twee R.K. verenigingen en een neutrale vereni ging. In de loop der jaren kocht men er grond bij voor een los- en laad plaats en er kwam een emballageloods. In 1949 verrees een plaatijze ren loods, die in het voorjaar vooral de kassnijbonen en in het najaar dé tomaten tegen de weersinvloeden behoedt. Ook de centrale augur kensortering, die in 1951 werd begonnen, vindt er onderdak. Dit jaar zal de omzet bijna de f. 2.000.000 halen. Aan augurken, het belang rijkste product van Ter Aar, werd dit jaar f. 410.00 omgezet. ANNO 1978, zaterdag 11 november LEIDEN - Wethouder Tesselaar heeft gisteren het officiële startsein gegeven voor de bouw van twee wijkcentra in de Kooi en Noord. De wethouder te midden van toekomstige gebruikers. Het afgelopen jaar wist hij telkens opnieuw 'potjes' te vinden waaruit de centra be kostigd konden worden. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad. Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, G P. Arnold E-mail: directiehdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor. Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden Redactie fax 071-5 356 4'5 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-515° 5&7 AÖVERTENT1ES 071-5 356300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail. abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut ine.) p/l(w €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tót het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za. 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV. Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. De overeenkomst is dat ze alle drie het carnaval in hun stad of dorp orga niseren. De leden van de Leidse Huts potten, de Alphense Cascarvieten en de Noordwijkerhoutse Kaninefaaten, keken dan ook allemaal uit naar de elfde van de elfde, een magische da tum in de wereld van de leut. Het ver schil blijkt uit de manier waarop ze beginnen aan de officiële voorberei dingen op het vierdaagse februari- feest en de uitvoering daarvan. De conclusie na de vergelijking kunnen ze gezamenlijk trekken: „Noordwijker hout is het enige echte carnavalsdorp van de regio." Alaaf. Het carnavalsseizoen gaat weer van start. Alphen heet na van daag weer een paar maanden Castel- lem, naar de vroegere Romeinse ne derzetting, Leiden wordt het rijk van De Hutspotten, Noordwijkerhout wordt omgedoopt tot Kokkerhout. Traditiegetrouw wordt de naamsver andering begeleid door officiële acti viteiten van de verenigingen, die zich bewegen op het feestterrein. Het getal elf, dat zoveel op alaaf lijkt, speelt daarbij uiteraard een hoofd rol. Zo lieten De Cascarvieten vanmid dag op het Alphense Stadhuisplein de oplegger waarover ze sinds kort beschikken, onthullen door de 11 -11 baby van elf jaar geleden, Noortje van Loo. Vervolgens kregen de car navalsvierders in het gemeentehuis de sleutels van Castellem, wat ze vanavond in het Amsterdams café in het Alphense uitgaanscentrum Choi ces uitbundig vieren. Zaterdag is het weer bal. Dan wordt Prins Cascar de 39ste geïnstalleerd in 'feestburcht' Avifauna. Joppenz De Leidse Hutspotten plaatsen van avond om elf over elf traditiegetrouw de steek op het Joppenzbeeldje bij station Lammenschans. Op de tonen van de boerenblaaskapel Ex BTW belast de heersende stadsprins Ku- nac zich na een polonaise met de Raad van Elf met de taak de arme weesjongen van het hoofddeksel te voorzien. Na een hapje hutspot en een drankje is het einde oefening voor de aanwezigen, „meestal zo'n veertig." Opgeluisterd door De Lei- no's en een dj, wordt het Prinsenbal zaterdagavond gehouden in het par tycentrum van zwembad De Zijl, waarheen De Hutspotten na dertig jaar Antonius Clubhuis/Zalencen trum moeten uitwijken. „Genood zaakt door de aanstaande verbou wing aldaar", zegt Rijk van Kommer, lid van de Raad van Elf en pr-man. De Noordwijkerhoutse Kaninefaaten kronen de nieuwe prins vanavond al tijdens een 'dolle dinsdag'-party in De Schelft. Onder andere Lee To wers treedt „voor dik 1.500 man" op tijdens het jubileumfeest van de oudste carnavalsvereniging van dorp en regio. Officieel is die van 1962, maar de club telt niet de jaren maar de prinsen als het gaat over het bestaan. „En de eerste, prins Ber nardo, werd hier in zijn eentje al in 1960 op een platte kar door het dorp gereden", weten voorzitter Nol den Elzen en presi dent Frits Warmerdam. „Met die tel ling komen we nu tot 44. Is viermaal elf, dus een carnavalsjubileum.'' Vier maal Alaaf dus. In dubbel op zicht, want in Noordwijkerhout be wegen zich nóg drie verenigingen in de pretsfeer. Naast De Keiebeiters („van de Rhijngeestgroep") en de Zilkse Duinknijnen zijn er ook nog De Vikings, de eigen vereniging van de Vïctorwijken in het dorp, die geen prins eren maar een Opper Viking. Dorpsprins Vier verenigingen op circa 15.000 in woners, dat is wel even andere koek dan in Alphen en in Leiden, en het leidt niet eens tot animositeit of con currentie. Welnee. Die bestaat op camavalsgebied helemaal niet in Noordwijkerhout. „We hebben over leg met elkaar, we gaan naar eikaars feesten en we rijden mee in eikaars optochten. We gaan absoluut niet in eikaars vaarwater zitten. De Ka ninefaaten leveren de dorpsprins en krijgen de sleutels op het gemeente huis en de anderen denken er niet eens aan daar aanspraak op te ma ken", stellen Den Elzen en Warmer dam vast. Waar Carscarvieten en Hutspotten allang hebben afgezien van het orga niseren van een optocht, zijn er in Noordwijkerhout en het aanpalende De Zilk twee, waaraan alle medewer king wordt verleend door gemeente bestuur, pastoor, politie, brandweer en bevolking. En dat typeert mis schien wel het grootste verschil met de clubs in Leiden en Alphen. De Cascarvieten hebben niet eens zoveel te klagen, nu de Alphense burgemeester Schoof hun be schermheer is. Ze hebben een rede lijk grote aanhang - „al wordt die de laatste jaren wat minder" - en lieten vorige week in Alphen huis- aan-huis het fraaie (programma) boekje Cascarvaria op de mat ploffen. Ze doen veel voor leden, kinderen, senioren en gehandi capten, maar kunnen geen tra ditionele zuidelijke viering met alles erop en eraan neerzet ten. Optocht en straatfeest komen niet van de grond, daarom hebben ze zich gespecialiseerd in de indoorfeesten. „Ooit is er wel een optocht geweest, maar daar zijn we snel mee opge houden", zegt secretaris Alex van den Hoek. „Daar gaat zoveel werk in zit ten. En om het straat- carnaval zit de Alphe- naar niet te springen. Is-ie te nuchter voor, neemt-ie geen vrij voor. Noordwijkerhout is wat dat betreft heel apart. Daar zijn we wel jaloers op, ja. Want het gebeuren daar is schitterend. Steek af voor die man nen." „Zo'n feest als in Noordwijkerhout is voor ons al helemaal een illusie", zegt Rijk van Kommer van De Huts potten. „Heel lang geleden hebben wij ook een een optocht georgani seerd, maar de belangstelling was te gering. Daarom doen ook wij sinds dien bijna alles binnen. Razend ge zellig, maar de animo voor sommige activiteiten is relatief gering. Eigen lijk onbegrijpelijk als je ziet hoe Lei den 2 en 3 oktober viert, maar het wil maar niet echt lukken." Nee, dan Noordwijkerhout. De Bok ken mogen dan aardige sprongen maken in Voorhout („daar leeft het ook lekker"), Kokkerhout gaat tij dens de camavalstijd helemaal plat. Optocht en feest kunnen er wedijve ren met de praal van menig grote Limburgse en Brabantse stad en trekken jaarlijks duizenden mensen naar het rijk van de drie prinsen en de Opper Viking. Plaatselijke bedrij ven sluiten de deuren, veel inwoners die elders werken nemen vrij om de evenementen mee te maken (of te ontvluchten), bals, boerenbruiloft en kroegentocht worden grootschalig gevierd. Open mond Het feest is zo ingeburgerd dat zelfs Brabanders ervan opkijken. Den El zen en Warmerdam geven het voor beeld gniffelend. „Een delegatie van een carnavalsvereniging uit Gilze Rijen kwam hier een keertje voor on ze oud-prinsen een praatje hou den. Dat was zo leuk dat we die mannen hebben uitgenodigd om ons feest op de elfde van de elfde te bezoeken. Hun mond viel open toen ze daar gecon fronteerd werden met 1.700 bezoekers." De door het duo ge leverde verklaring ii Het getal van de zonde, de gek en de duiv Het getal 11 speelt een belangrijke rol in het carnaval. Maar waarom eigenlijk? Een korte zoektocht op het internet levert een aantal ver klaringen op. Elf is in Nederland, België en Duitsland het getal van de zonde, de gek, de nar, de duivel. Elf bete kent immers het overschrijden van het heilige getal tien. Het getal van de tien geboden. Elf is ook één minder dan twaalf, dat eveneens heilig is: zie de twaalf artikelen van het geloof en de twaalf apostelen. De elfde van de elfde is al lang een belangrijke datum. Het is veertig dagen voor Kerstmis en het is de feestdag van de heilige Sint Maarten. Eeuwenlang was het ook de dag dat het 'jaarwerk' werd ge acht afgesloten te zijn. De oogst was binnen en de pacht en de be lastingen moesten worden be taald. Daarna was men daar weer voor een jaar vanaf. Reden voor uitgelatenheid en vreugde. Kinde- zuidelijke streken mee. Verplegers die intern waren, aan meisje of man raakten en in Noordwijkerhout ble ven. Zij hadden het vieren van car naval uit hun jeugd meegekregen en hielpen het uitbreiden. „Die Iim- burgs/Brabantse inslag heeft heel sterk meegewerkt. Daarna is het als een soort virus van vader op zoon overgegaan." De Kaninefaaten („de jubileumkro niek is in de maak") timmerden daarbij vooral in het begin soms ste vig aan de weg. Nationaal en inter nationaal. Zo enterden drieste leden het toenmalige piratenzendschip Veronica om zendtijd op te eisen, boden ze koningin Juliana een groot bloemenmozaïek aan tij dens een défilé op Soestdijk en stonden ze voor het Europa Cuptreffen Ajax - Dukla Praag in 1967 opeens op de middenstip om voor het oog van de camera's een nepbeker uit te reiken k aan de voetballers. 'Steekhoudende' stuntjes die insloe gen in de katho lieke gemeen schap van 'harde wer kers, met een Bour- gondi- v sche in- ren kregen lekkers, armen en b delaars kregen eten en 's avon< puilden de herbergen uit om d geleden ellende weg te spoelen Op de elfde van de elfde begt de periode van de geoorloofde huisslacht, die eindigde op vas avond. Het eerste 'Geckengesellscha werd opgericht door graaf Ado van Kleve in 1381. Officieel op twaalfde van de elfde, maar da kwam omdat het stichtingsfee uit de hand liep, dat de ondert ning een dag te laat plaats von Op schilderijen uit de Midde eeuwen wijst de wijzer van eei geheelde klok nogaJ eens naar Een symbolische aanmaning o het leven te beteren, een laatst kans op een ommekeer. Elf wijst er vaak op dat er iets i is. Er is voor velen misschien i mis met carnaval, maar de mo is dan natuurlijk wel anders d; normaal. slag', die het feest tot op de da vandaag innig omarmen. „Da beurt tegenwoordig niet meer door het katholieke deel van c volking, maar door inwoners i lerlei pluimage. We hebben hi al eens de zoon van een doini prins gehad", schetst Den Elz brede draagvlak. „We hebben een wachtlijst voor de Club va de mensen die met een passé tout voor 100 euro alle activiti kunnen bezoeken", aldus de van De Kaninefaaten. Stropers Een verenigingsnaam die ovei verwijst naar de Germaanse vi stam die ooit in de kuststreek de én naar het stropen van ka oftewel konijnen, in het verle< een favoriet tijdverdrijf van so Noordwijkerhouters. Nog woi carnaval besloten met het ere van een kunstkonijn, „dat wo maakt door leden van de vrijv brandweer." Met het vervolg van het carna Kokkerhout zit het ook wel g de belangstelling voor het jeu naval na een paar magere jari aantrekt. „Binnen de club sla vergrijzing een beetje toe, ma opvolgers staan klaar", kan h< vaststellen. Onder verwijzing Babyfaaten, al 37 jaar de kwe< van de vereniging, waaruit ze zelf de sprong hebben g maakt. „Voor de toel f is het dus gewaarbc want als je eenmaa smet bent met het raak je het niet mi kwijt. Carnaval is meer uit Noordv hout weg te denken.'Alaaa1 President Frits Warmerdam en voorzitter Nol den Elzen van de Kaninefaaten. „Carnaval is niet meer uit Noordwijkerhout weg te denken." Foto: Dick Hogewoning SCHRIJVENDE LEZERS Als voorzitter van raadscommissie 2 van de Leiderdorpse gemeente raad wil ik reageren op uw artikel in het LD van woensdag 29 oktober met als kop 'Leiderdorpse raad wil imperium met smeergeld uitbrei den'. Iemand die niet op de vergadering aanwezig is geweest en de citaten uit het artikel serieus neemt, moet de indruk krijgen dat de Leider dorpse raad bestaat uit mensen die 'landje-pik' willen spelen. En dat is geenszins het geval. Wat gebeurde er bij de behandeling van het agendapunt 'grenscor rectie A4/N446'? In enigszins ludieke termen gaven commissieleden commentaar op het voorstel in termen als het uitbreiden van de 'Heerlijkheid Leiderdorp' en dergelijke. Als voorzitter heb ik op gege ven moment ingegrepen, omdat een term als 'smeergeld' een nega tieve bijklank kan hebben en verkeerd uitgelegd kan worden. En dat is dus ook gebeurd, gezien het artikel in de krant. Het voorstel over de grenscorrectie vond commissiebreed instem ming, het was een goed en zorgvuldig tot stand gekomen advies. Door de manier van behandelen is hier nu een heel verkeerd licht op geworpen. Dat is vervelend en niet de bedoeling geweest. Mr. R.F. Thunnissen, Leiderdorp. LEIDEN, 12.00 UUR Citroengele borden schreeuwen om aandacht. 'Hier de lekkerste patat, mmm'. De snacktent aan de Eij- merspoelstraat is niet te missen. Behalve de borden is ook de wagen ook in kermiskleuren gehuld. Het is een oase voor de scholieren van het Regionaal Opleidingen Centrum aan de ene kant van de wagen en het Bonaventura College aan de andere kant. Hier vul len ze hun lege maag en lege uren. Met een broodje hamburger, patatje met, bereklauw of andere lekkernij. De oudere Turk beheert het frituurvet met een kalmte die zeldzaam is in Nederlandse snackbars. Een voor een dompelt hij de kroketten en frikandellen onder. Kadet jes liggen in slagorde opgesneden. „Alstublieft meneer, uw broodje hamburger. Mayonaise erop?" Om een uur of twaalf stromen ze toe. De jongens van het ROC roken een Marlboro-filtersigaret en drinken een Coca-Cola light. Ze zien er allemaal hetzelfde uit. Donkergekleurde jacks, spijkerbroeken en kort haar met veel gel en opstaande stekels. Jcugdpuisten op de wang en in de nek. Gebogen ruggen en nieuwsgierige blikken. Geen chicks van het Bona vandaag? Echt veel verdienen doet-ie niet, zegt de snackbt der. „Vier maanden per jaar vakantie, mevrouw, geen klanten." Maar voor de rest van de tijd staa hier graag. „Beter dan werkloos zijn en elke dag uur opstaan. En dan hele dag kaarten in het kof! Dan sta ik liever hier. Heb ik wat te doen." Khalid is vandaag niet bij de jongens van het R0 doet zijn best de ramadan vol te houden. „Moet stellen: helemaal niet eten en drinken", zegt een noot. „Ik zou 't niet kunnen hoor. Als ze in de Sa pen moeten ze het ook kunnen volhouden." Nee wonen ze toch liever in Leiden. De snackbarhouder mengt zich niet in de discus vast zonder problemen, zegt hij, als de jongens i trokken. „Mevrouw, ramadan nu niet moeilijk. I wel, dan warmer. En lange dagen, snapt u?" In i ber is het een koud kunstje. „Half uur eerder op eten. 's Avonds half uur eerder slapen." Hij hou< wel staande tussen de frituurwalmen. Erna Straatsma

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14