De vlag kan uit aan De Luifelbaan REGIO Waar haal je op vrijdagavond krukken? 'Twee halenéén betalendaar kan geen prijsverlaging tegenopy (4baan op Beestenmarkt in sprookjessfeer Weg vrij voor renovatie LUMC stelt grens aan eerstejaars [eerbureau laterdag dicht i- Het bureau van de Par- litie aan de Zonneveld- Is enkele zaterdagen ge- inwege werkzaamhe- h het computernetwerk, kt om vier zaterdagen in ide van 15 november tot |6 december. De balie is van maandag tot en dag tussen negen en zes mjdag 14 november tot |der Dunk eb **- Politicoloog Herman psteren, econoom Koen ida en cultuur-histori- jmas von der Dunk zijn digd voor een debat tt kabinet Balkenende II. pat, georganiseerd door (ievereniging voor Politi- 4 in Leiden, is op don- [13 november in de bo- |van De Grote Beer aan prandtstraat. Aanvang k locti oraat voor se filosoof De Universiteit Leiden b eredoctoraat toe aan [Per Martin-Löf. De [s hoogleraar in de logi- ,e universiteit van |lm en wordt be id als voortzetter van het p de Nederlandse wis- |L Brouwer. Hij heeft Ikend werk verricht op d van de taalkunde en tnatica. Martin-Löf !t eredoctoraat tijdens fog van de Dies (verjaar- p de universiteit in fe- Veel te weinig piteins voor dse watertaxi ftotel Modern A productie in LAKtheater I rq ddendief ;ehouden - De politie heeft van- bp het Lammenschans- ten 29-jarige man uit Lei- pgehouden op verden- »n diefstal. De man viel Pat hij moeite had al fiet- kie grote zakken vast te ji. Het bleken dekbedden [akking te zijn. Toen de m de man vroegen hoe de dekbedden kwam, e hij de zakken op het fenschansplein in de bos- Jebben gevonden. De 'tees de vindplaats aan, de agenten de directe Tng inspecteerden. De leur van de opslagruimte A beddenzaak aan de pweg bleek open te Daarop is de man ingere- LEIDEN door Robbert Minkhorst leiden - Leiden en Bouwfonds mogen aan de slag met de grootschalige renovatie van win kelcentrum De Luifelbaan in Zuidwest. De provincie Zuid-Hol land heeft de weg vrijgemaakt. „Dit is een belangrijke stap", meent wethouder Ron Hille- brand. „De vlag kan uit", zegt Sjaak Scheffer namens de winke liers. De provincie heeft de vereiste 'verklaring van geen bezwaar' afgegeven voor de procedure die de gemeente wil volgen. Met deze artikel 19-procedure kan Leiden versneld bouwplan nen uitvoeren. In het winkel centrum langs de Vijf Meilaan en de Churchilllaan komen ex tra winkels, woningen en par keerplaatsen. Nog geen twee maanden gele den kwam er een kink in de ka bel: een provincieambtenaar drong aan op extra geluidwe- rende voorzieningen bij de nieuwbouwwoningen langs de Vijf Meilaan. Het ging om bal kons in plaats van serres, die eventueel helemaal open te zet ten zijn. Vertraging dreigde; de extra kosten (zo'n 400.000 euro) bleken een probleem. Uiteinde lijk blijkt nu dat het dringende advies van de ambtenaar geen beletsel is geweest voor de af gifte van de verklaring van geen bezwaar van de provincie. „Het betekent dat het laatste obstakel normaal gesproken is weggenomen", meldt wethou der Hillebrand. „Dit is een be langrijke stap vooruit. Wij heb ben nu alle stappen gezet om te kunnen bouwen." Het is nu de beurt aan Bouwfonds om bouwaanvragen in te dienen. De gemeente kan onbelem merd de vergunningen afgeven. Dat wil zeggen: als niemand uit de buurt naar de rechter stapt en vindt dat er een spoedeisend belang is om niet te gaan bou wen. Hillebrand denkt dat het zo'n vaart niet loopt. „De be zwaren tegen de plannen waren niet van dien aard, dat ik juridi sche procedures verwacht." Met projectontwikkelaar Bouw fonds voert de gemeente nog deze week overleg. Daarbij brengen ambtenaren ook de serres of balkons aan de Vijf Meilaan ter sprake, kondigt Hil- Winkelcentrum De Luifelbaan draagt al jarenlang het stempel 'verouderd'. Eindelijk lijkt er nu schot te komen in de grootscheepse renovatie. Er komen nieuwe parkeerplaatsen, woningen en winkels, waaronder een Hema en een Lidl. Foto: Hielco Kuipers lebrand aan. „De geluidweren- de voorzieningen zijn niet ver plicht. Toch lijkt het ons ver standig om het gewoon te doen. Wij denken dat je die kosten bij de bouw dubbel en dwars terugverdient. Het wor den minder lawaaierige bal kons, met meer comfort dus." In elk geval is de kink uit de ka bel, benadrukt de wethouder. Eventueel verstrekt de gemeen te voor dat deel van het winkel centrum de bouwvergunning pas later. Maar niemand hoeft zich zorgen te maken, meent hij: „Het loopt wel los." Sjaak Scheffer, die namens de ondernemers op het plein met de gemeente en Bouwfonds heeft onderhandeld, reageert opgetogen. „Dit is heel mooi. Ik ben heel blij. Dan kan de reno vatie begin volgend jaar begin nen. Er zaten toch niet nog mit sen en maren aan? Nee? Dan zou ik zeggen: De vlag uit. En ik hoop dat ze er vrij snel uitko men met die geluidwerende voorzieningen." leiden - De prijzenslag in de su permarkten duurt nu al bijna een maand en lijkt voorlopig nog niet ten einde. Maar wat vindt en merkt de consument er ei genlijk van? Een blik in de win kelwagentjes in Leiden. Naam: Ton van den Bosch Woonplaats: Leiden Gezien: Hoogvliet, Levendaal „De hele prijzenoorlog in de supermarkten gaat eigenlijk aan mij voorbij. Ik doe doorgaans mijn boodschappen bij de Aldi. En voor de producten die ze daar niet hebben steek ik even de straat over naar de Hoog vliet. Supermarkten zijn ver schrikkelijk duur, Aldi is goed te betalen. En wat ze daar hebben, is net zo smakelijk De prijsver lagingen zullen mij in elk geval niet naar andere supermarkten lokken." Naam: Coby Scheijen: Woonplaats: Voorschoten Gezien: Hoogvliet, Levendaal „Ik doe mijn boodschappen al tijd bij Hoogvliet. In Voorscho ten. Nu moest ik toevallig in Leiden zijn en Hoogvliet hier heeft een grote parkeerplaats voor de deur, vandaar. Ik ben tevreden over de producten, de kwaliteit en de prijzen van Hoogvliet. En de winkel in Voorschoten is vlakbij mijn huis. Dat is ook belangrijk Dat ik niet met de auto weg hoef, maar gewoon met m'n bood schappentas naar huis kan wandelen. Hoogvliet is niet de goedkoopste, maar ook zeker niet de duurste supermarkt. Ik vind het niet erg om iets meer te betalen voor m'n bood schappen als ik ze om de hoek kan halen." Naam: Margot Hagen Woonplaats: Leiden Gezien: Aldi, Raamsteeg „Ik lette altijd al op aanbiedin gen. Ik doe eigenlijk overal m'n boodschappen: Aldi, Deka- markt, Cl000, Digros. Als ik weet dat de koffie ergens in de aanbieding is, sla ik een voor raad in. De prijsverlagingen bij Albert Heijn hebben voorname lijk betrekking op de merkpro ducten. Die koop ik toch niet. En zelfs voor merkproducten geldt, dat een aanbieding meestal veel goedkoper is dan een prijsverlaging. Twee halen, één betalen. Daar kan geen prijsverlaging tegenop." Naam: Esther Korsch Woonplaats: Leiden Gezien: Albert Heijn, Stevens- bloem „Ik kom hier elke dag. Al jaren. Ik kijk geamuseerd naar de prij zenoorlog. Wij zijn winnaars, als consumenten. Nu let ik wel op de prijzen, maar of ik goed koper uit ben, deert me niet. Erg hè? Ik kom hier voor gemak en sfeer, om niet te hoeven zoe ken. Ik ga nooit ergens anders naar toe. Ik ben ermee opge groeid: van huis uit ga je naar Albert Heijn. Hier heb je een prettige service en een breder assortiment, terwijl hij kleiner is dan de Digros verderop. En mijn hond kan hier liggen. Bij de Digros wordt 'ie door de winkelwagentjes overreden. Als iets in de aanbieding is, neem ik er wat extra van mee. Dat is meer mijn manier." Naam: Jeff Verdonk Woonplaats: Leiden Gezien: Albert Heijn, Stevens- bloem „Ik wissel het een beetje af: de Digros en de Albert Heijn. Nee, dat is niet veranderd sinds de prijzenoorlog. De verhoudin gen blijven hetzelfde. De Albert Heijn gaat wat omlaag, de Di gros ook. Hier ga ik alleen maar heen voor de lekkere dingen. Voor de Bonus-aanbiedingen. Je ziet nu dat ze ons jarenlang besodemieterd hebben. We hebben gewoon jarenlang te veel betaald. Anders hou je het niet vol, zo'n prijzenslag." Naam: Annemieke van der Kroft Woonplaats: Leiden Waan Albert Heijn, Stevens- bloem „Ik kom nog steeds het meest bij de Digros: omdat die goed koper is. Hier kom ik voor de paar dingetjes die ze daar niet hebben. Hier loop ik met een kftiderkarretje, daar ga ik weg met een winkelwagen vol. De Pampers kosten daar zo'n 11 euro, en bij Albert Heijn 13, 14 euro. Ik vind dit prettiger win kelen, maar daar betaal je ook voor. Het scheelt geen 50 euro in de week, maar ik ben nu wel goedkoper uit. Het wordt ook wel een beetje tijd, dat het goedkoper is. Ik ben niet het ty pe dat elk product vergelijkt. Die prijsverlagingen moeten wel ergens vandaan gehaald worden. Ja, daar ben ik wel bang voor: dat andere produc ten nu duurder worden." Naam: Toos Schouten Woonplaats: Leiden Gezien: Cl000, Herenstraat „Ik woon nog niet zo lang in Leiden en weet dus ook niet waar alle supermarkten zitten. De Spar zit bij mij om de hoek en toch loop ik elk dag voor m'n spulletjes naar C1000. Waarom? Ik denk niet dat het aan de prijzen ligt. Ik vind Cl000 gewoon een fijne winkel. Ten opzichte van vroeger vind ik boodschappen wel erg duur geworden. Maar dat is meer een algemene constatering. Dat geldt voor elke supermarkt, ook C1000. Maar ik ga geen winkels af speciaal voor de aanbiedin gen. Als 'mijn' waspoeder bij Cl000 in de aanbieding is, neem ik een pakje extra mee." Robbert Minkhorst en Timo Waarsenburg leiden - Het Leids Universitair Medisch Centrum heeft genoeg docenten en collegezalen om alle nieuwe eerstejaars genees- kundestudenten een plek te bieden. Dat verzekert woord voerder D. Ketting in reactie op berichten dat de medische fa culteiten in Nederland overbe last zijn door de sterke groei van het aantal studenten. „Het LUMC is met 350 eerstejaars niet overbelast. Wij kpnnen alle studenten een plaats bieden." Het aantal eerstejaars studen ten geneeskunde is landelijk flink gegroeid. Ook het LUMC heeft de afgelopen jaren meer studenten toegelaten. In 1997 begonnen nog 270 eerstejaars aan hun opleiding in Leiden, in 2002 waren dat er al 349. Het ziekenhuis wil alle studenten de volle aandacht geven. Om die reden is het aantal eerstejaars dit jaar weer beperkt tot 350. Landelijk doet zich ook het pro bleem voor dat studenten nau welijks co-schappen kunnen lo pen. Dat speelt in Leiden een beetje, zegt Ketting. „Het is een hoop geregel, maar dat is het altijd al geweest. Wij proberen onze studenten te plaatsen bij geaffilieerde ziekenhuizen, in Leiden, Den Haag, Gouda en het Groene Hart. Soms kost dat moeite, maar het lukt altijd." pd - De nieuwe kunstijs- vanj) de Beestenmarkt is van rooiig 6 december tot en met 3 januari geopend, s kan er van tien uur 's s tot tien uur 's avonds 0 geschaatst, voor twee r persoon. De baan van ij vijftien meter wordt eed in een 'winter- 1 ssfeer'. e overdekte baan, met kanten, komt een hore- /aniaan de kant van het wa- I00ri t alleen deze ruimte, zes meter groot, maar bestaande horecagele- rond het plein wor- iprookjessfeer versierd, klinkt er 'Efteling-mu- halve op vrijdagavond, ico is voor kinderen tot veertien jaar. Op som gen treden Tiroler- Pdweilorkesten of koren ,an ijsbaan is tot de kerst 00 een kerstmarkt, tot 's acht uur. Er rijdt een ar- met kerstman rond, kinderen op de foto Geregeld zijn er de- ties, onder meer van 'aatsers, ijshockeyers ttrackers. Een program- je wordt over twee we- e stad verspreid. Mantelzorgers herkennen eikaars verhalen door Floor Ligtvoet leiden - Al jaren in de zorg werkzaam en dan toch vreselijk onthand zijn na een valpartij met de fiets. Geen idee hebben waar je op vrijdagavond zo snel krukken vandaan haalt om een pijnlijke enkel mee te ontzien. Het overkwam Joke Korterink, directrice van het Leidse zorg centrum Van der Wïlligenhof. Het incident opende haar ogen. Plotseling ondervond ze aan den lijve hoe het is om hulpbe hoevend te zijn en wat mantel zorg voor een partner kan bete kenen. „Mijn man en ik waren dat weekeinde ineens tot elkaar veroordeeld." Ze geeft tegenover de tientallen mantelzorgers in zorgcentrum Lorentzhof ruiterlijk toe dat haar zoektocht naar passende hulp die avond bitter tegenviel: „Ik realiseerde me toen pas hoe onvolledig zorginformatie in Leiden is. Je moet natuurlijk wel eerst weten wat voor soor ten zorg er zijn voordat je goe de, passende hulp kunt inscha kelen." Het verhaal van Korterink komt de aanwezigen bij de Dag van de Mantelzorg bekend voor. Zij verzorgen al jarenlang hun zie ke partner, bejaarde ouder of invalide kennis en zijn tijdens hun verzoek om hulp dikwijls moeilijkheden op hun pad te gengekomen. De meesten zijn het spoor bijster geraakt in het woud vol regels, rechten en plichten. Onbegrijpelijk en niet te verkroppen vinden ze het om geconfronteerd te worden met beleid dat lijnrecht tegenover de behoefte van de patiënt staat. Zo kan Lydia Gijsman-de Meij er niet over uit dat een fa milielid van haar te horen kreeg dat ze haar krukken moest inle veren nadat ze die een jaar had gebruikt. De uitleentermijn was overschreden. „Pas over twee jaar kon ze de krukken weer ko men lenen", vertelt ze veront waardigd. Haar medemantel- zorgers knikken instemmend. Allen steunen ze Korterinks pleidooi voor een betere infor matievoorziening op het gebied van zorg - een soort Gouden Gids - en minder ambtelijke hindernissen tussen vraag en aanbod van hulp. „Uiteindelijk zitten er te veel mensen achter een bureau terwijl het gaat om meer handen aan het bed", licht Korterink toe. „Er gaat veel te veel geld in zitten." Zelf blijft de directrice een groot voorstander van een centraal zorgpunt in de wijk, want 'naar mate mensen ouder worden, wordt de wijk steeds belangrij ker'. In zo'n wijkcentrum kan de diversiteit van zorgproduc- ten worden belicht. „Niet alles moet als eenheidsworst worden aangeboden", vindt ze. „Men sen moeten ondersteuning krij gen die bij hen past." Het Van der Willigenhof biedt deze zorg 'buiten de muren' van het zorgcentrum. Het klinkt de mantelzorgers als muziek in de oren. Maar al snel krijgen ze door dat ook bij de extramurale hulp van het tehuis in Zuidwest een addertje onder het gras zit. „Helaas kunnen wij pas helpen als iemand een indicatie heeft van het RIO (Regionaal Indica tie Orgaan). Voor die tijd mo gen we niets doen." Het pu bliek zucht: „Een RIO-indicatie, daar gaan weken overheen." Naast het bespreken van pro blemen steken de mantelzor gers elkaar ook een hart onder de riem. „Goed voor jezelf blij ven zorgen, dat is het belang rijkste", legt Lydia Gijsman-de Meij uit. „Dat heb je nodig om overeind te blijven, anders raak je op en ben je op een gegeven moment nergens meer toe in staat." De schuldgevoelens waar de meeste mantelzorgers mee kampen als ze eens iets voor zichzelf doen, herkent ze wel. „Ik zorg samen met mijn man vaak voor een 62-jarige geestelijk gehandicapte vrouw. Vroeger kwam ze wel eens kof fiedrinken, nu heeft ze een ei gen slaapkamer bij ons in huis. De eerste keer dat ik moest zeg gen dat ze niet met ons ergens mee naar toe kon, was lastig. Toch went het snel. Ik zeg tegen mijn eigen kinderen ook wel eens 'nee'." Foto van de tijdelijke ijsbaan in Weert, die volgens de initiatiefnemers erg lijkt op de baan met horeca- tent die in Leiden op de Beestenmarkt komt. Publiciteitsfoto De organisatie belooft een 'spectaculaire' opening, op za terdag 6 december. Om twee uur probeert wethouder Hille brand een gat te hakken in de muur van ijs naast de baan. Daarna kunnen bezoekers beeldhouwwerken maken van blokken ijs, na eerst de kunst te hebben afgekeken van mensen die met mortorzagen ijssculp- turen maken. Ook is het moge lijk om dan 'ingevroren' op de foto te gaan. Op 1 januari is er een soort nieuwjaarsreceptie op de ijsbaan, met een Leidse nieuwjaarsduik op het ijs. De aanleg van de baan begint op dinsdag 2 december. Het project kost dit jaar 45.000 eu ro. Albert Heijn begon bijna een maand geleden met de eerste prijsverlagingen. Daarna volgden de andere supermariden, zoals te zien is in de Hoogvliet aan het Levendaal. Foto: Henk Bouwman

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13