LEIDE Uitbreiding Rhijnhof in vooraar Waar moetje anders naar toe? Leidse speeltuinen afgekeurd, maar veilig Plannen meelfabriek volgend jaar duidelijk non-stop jouw muziek altijd op de hoogte het ritme van je dag REGIO R1 abrandtgala levert vijf mille op voor LUMC r maandag 10 november 2003 Bezoekers bibliotheek vrezen zondagssluiting Duinzicht PF" llege toont idere markt' Jeugdtheater ikt meer zoekers titpartij nackbar Bij een snackbar aan de isweg vond afgelopen ;en vechtpartij plaats, annen kregen daar woor- ;t twee andere klanten, rartet werd de zaak uit laar begon buiten de J van één van de twee era i te vernielen. De 21-jari- naar van de scooter ging f maar werd met een Li£rp op het achterhoofd n. Zijn vriend (25) die inen stond werd met een j de nek verwond. iden bij I gestolen Bij V8JD aan de Aal- s vannacht rond kwart ir ingebroken. Om in de te komen werd een ruit d. Er is een aantal vitri- ingebroken waaruit sie- ijn gestolen. iiw van as beroofd Een 19-jarige vrouw uit lag is gistermiddag van npas beroofd op station oor c. Hij kwam naast haar ien zij een treinkaartje utomaat kocht. Toen B Jipas uit de automaat Inpakte de man deze en ïee vandoor. door Rody van der Pols leiden - Kranten lezen, informa tie voor een werkstuk verzame len, internetten of een stapel ro mans voor de lange winteravon den bij elkaar zoeken. Een be zoek aan de bibliotheek is een geliefd uitje, zeker op zondag. Hoe lang dat nog duurt, is echter de vraag. Geldgebrek noopt de bieb aan de Nieuwstraattot be perktere openingstijden. Dit tot grote teleurstelling van veel be zoekers. Zondagmiddag, even voor enen. Waar de meeste straten van de Leidse binnenstad zo goed als verlaten zijn, is in de Nieuwstraat een kleine 'samen scholing' gaande. Een aantal mensen staat bij de fietsenrek ken, anderen hebben zich in het halletje geposteerd waar zo meteen de deuren van de Cen trale Bibliotheek opengaan. Ook Sandra Sloos (15) en Lisa Brands (16) bevinden zich tus sen de wachtenden. Een be zoekje aan de bieb op zondag is voor de twee vriendinnen vaste prik. „Waar moet je anders naar toe? Verder is er niets te doen." Toch moeten de meisjes straks misschien elders hun vertier zoeken. Door een gebrek aan subsidie moet de bieb mogelijk de openingstijden beperken, klaagde directeur Peter Duijves- tein zijn nood onlangs bij het gemeentebestuur. Cultuurwet houder Ruud Hessing lijkt voorlopig niet van plan om ex tra geld uit te trekken voor de bibliotheek. Daarmee staat de zondagsopenstelling op de hel- ling. Aan belangstelling geen gebrek. Overal in het pand aan de Nieuwstraat zitten mensen aan tafeltjes in kranten en tijdschrif ten te lezen. Twee blonde jon- De bieb: ook om gewoon een middagje lezend door te brengen. Foto: Mark Lamers getjes turen ingespannen m een stripboek. Een man duwt een kinderwagen langs de rekken met dvd's, terwijl zijn dochter tje een kinderboek stevig in haar handen heeft geklemd. Een bibliotheekmedewerkster schat het gemiddelde bezoe kersaantal op zondagmiddag op zeven- h achthonderd. Willemina Bodyn-Lampo is een van hen. Eens in de drie weken rijdt de bejaarde dame op zon dag van de Mors naar het een- lalf naar n pand Leerlingen van de ipenbare Jenaplan- )e Dukdalf hoeven van- aag niet meer naar Lei- nu het nieuwe bijge in de school klaar is. De ance aan het Regen- r0 d brandde eind augus- |jte Jaarna konden de leer- ijdelijk terecht in drie Jaan de Buitenhoflaan in orp. Bibliotheek in december dicht Wegens renovatie is de Centrale Bibliotheek aan de Nieuwstraat van 30 november tot en met 5 januari gesloten. Het gaat niet om de restyling waarop de bibliotheekdirecteur al jaren hoopt, maar om een bescheiden opknapbeurt. Onder meer de vloerbe dekking wordt vervangen en de opstelling van de balie en de kasten wordt aangepast. Alle materialen die tussen 1 en 29 no vember worden geleend, hoeven - zonder extra kosten - pas ne gen weken later ingeleverd te worden. Ook kunnen mensen met een bibliotheekpas bij andere filialen lenen. Lezers van kranten en tijdschriften kunnen tijdelijk bij het Koetshuis terecht, waar een leestafel wordt ingericht. trum van Leiden om boeken te ruilen. „Dat is de enige dag dat ik mijn auto in de buurt kan parkeren. Ik heb een hartkwaal, waardoor ik niet met de fiets kan komen." Zondagssluiting zou het einde van haar biblio theekbezoek betekenen, zegt ze. Zo ernstig zouden de conse quenties voor Kawa Dibo niet zijn, maar hij zou het wel be treuren. De van oorsprong uit Syrië afkomstige Leidenaar komt vaak op zondag in de bieb om van het wereldnieuws op de hoogte te blijven. Voor hem lig gen kranten in het Nederlands, Russisch en Arabisch uitge spreid. „Zondag is bij uitstek de dag waarop mensen tijd heb ben om naar de bibliotheek te gaan. Op andere dagen moet er gewerkt worden of hebben mensen het druk." Marry Bos uit Leiderdorp deelt die ervaring. Na een bezoek aan de kerk stapt ze regelmatig met haar echtgenoot de bibliotheek binnen. Hoewel ze erg tevreden is over de zondagsopenstelling, merkt ze wel dat de collectie minder vaak wordt bijgewerkt. „Tenminste, op het vlak van theologie. Vroeger kon je er vanuit gaan dat elk nieuw boek er ook stond. Tegenwoordig moet ik nieuwe boeken veel va ker kopen." Het is precies waar de biblio theekdirecteur onlangs voor waarschuwde: door de beperk te financiële middelen kan de collectie niet voldoende ver nieuwd worden. Op den duur kunnen mensen hierdoor afha ken, vreest hij. Hetzelfde geldt voor het versleten interieur en de achterhaalde presentatie. Volgens Duijvestein is het pand nodig aan een restyling toe. Ook daarvoor ontbreekt het geld. Over de inrichting kan Richard Lohman zich niet druk maken. Met studieboeken voor zich zit hij in de passage met uitzicht op de binnentuin. „Ik zit liever hier dan in de universiteitsbi bliotheek. Ik vind dit een stuk prettiger omgeving. Het is mis schien een beetje ouderwets, maar dat stoort mij niet." Het is een veelgehoorde reactie. Maar weinig bibliotheekgebrui kers merken het versleten inte rieur als minpunt aan. Thea Dickhoff, bestuurslid van, de bieb, begrijpt dat wel. „Het is een heel mooi pand met een unieke sfeer. Daardoor zul je weinig mensen horen klagen over een kast die niet op zijn plek staat of de presentatie die niet up-to-date is." Toch is vol gens haar een opknapbeurt wel degelijk nodig. „Sinds de bieb hier zit, is er niks gebeurd. Ze ker vanuit het oogpunt van een bibliothecaris kan er van alles verbeterd worden. Er zijn de af gelopen jaren allerlei ontwikke lingen op dat vlak geweest." Toch is voor haar de zondags openstelling belangrijker dan een opknapbeurt. „Dan praat ik wel even als bezoeker van de bieb, niet als bestuurslid. Juist op dagen dat mensen niet hoe ven te werken, hoort de biblio theek geopend te zijn. Zo bied je nog enig tegenwicht tegen de koopzondagen. De bieb hoort een culturele ontmoetingsplek te zijn met lezingen voor vol wassenen en voorleesmiddagen voor kinderen. Het zou heel jammer zijn als dat op de zon dag verdwijnt." door Eric-Jan Berendsen leiden - Met de uitbreiding van begraafplaats Rhijnhof kan ko mend voorjaar een begin wor den gemaakt. Het achterste deel van volkstuincomplex Veldheim dat wordt omgeven door het kerkhof, Holiday Inn en de rijks weg A44, is daarvoor al ont ruimd. Op termijn moet heel Veldheim wijken voor de expan sie van Rhijnhof. Van de 72 ama teur-tuinders zijn er nu nog 23 over. De rest is gestopt, intern verhuisd of elders aan de slag gegaan. Ruimtenood is de reden voor de uitbreiding van Rhijnhof. In het nieuwe gedeelte komen kel dergraven voor mensen van verschillende families, eigen graven en een islamitische hoek waar de overledenen richting Mekka ter aarde worden be steld. Dat Veldheim moet wijken, staat buiten kijf. Sinds 1995 hebben de volkstuinders tegen hun gedwongen vertrek gestre den, maar twee jaar geleden moesten zij uiteindelijk buigen: op termijn moeten zij verkas sen. Zelf willen ze het liefst naar de rand van de Stevenshof langs de A44, maar de gemeen te heeft ruimte gereserveerd in de Oostvlietpolder tussen de Europaweg en recreatiegebied DeVlietlanden. Het probleem is dat daar nog steeds wordt gesteggeld over het bestemmingspan. De reste rende tuinders in Veldheim peinzen er niet over te vertrek ken voordat er een alternatief is. Daarbij beroepen zij zich op een convenant dat zij met Lei den hebben gesloten. Daarin staat dat zij niet hoeven te ver huizen voordat er een alterna tief voorhanden is. Secretaris J. Bodenstaff van Veldheim laat weten dat de overgebleven tuinders 'blijven zitten waar ze zitten'. „Omdat we dat convenant met de ge meente hebben." Veel vertrou wen in een spoedige verhuizing naar de Oostvlietpolder heeft hij niet. „Daar is altijd wat aan de hand en bovendien moet de schop daar nog de grond in." Volgens de gemeente staat de verhuizing van Veldheim op z'n vroegst na de bouwvakantie in 2004 op het programma. leiden - Begin volgend jaar zal duidelijk zijn wat er met de Meelfabriek gaat gebeuren. Dat zegt Lisa Johnson, directeur van de Stichting Leidse Studenten huisvesting (SLS). De SLS is sa men met VOF Meelhattan eige naar van het complex langs de Zijlsingel. De plannen voor de Meelfa briek hadden eigenlijk vorig jaar al klaar moeten zijn. „Maar wij hebben vorig jaar pas een eigendomsbelang van 50 pro cent weten te bemachtigen", zegt Johnson. Op verzoek van de Zwitserse ar chitect Peter Zumthor is vanaf september 2002 een zeer gron dig onderzoek naar de staat van de Meelfabriek uitgevoerd. Johnson: „Alles is bekeken en in kaart gebracht. Met die gege vens kon Zumthor beginnen. In het begin van dit jaar heeft hij zijn eerste ideeën op papier ge zet, maar die bleken financieel niet haalbaar." Op dit moment werkt Zumthor daarom aan een nieuw ontwerp voor de Meelfabriek en nieuw bouw rond de fabriek. Er komt in het complex in elk geval woonruimte voor ongeveer 200 studenten. „Zoals het er nu naar uitziet, heeft de architect de plannen half december klaar. Begin volgend jaar leggen we zijn ontwerpen aan de ge meente voor. En daarna kan het publiek er kennis van nemen", aldus Johnson. vijk/leiden - Het; tweede indtgala, dat zaterdag- Huis ter Duin in rijk werd gehouden, i.000 euro opgebracht Stichting Kindertelevi- het Willem-Alexander an het LUMC. Dat be- erd door bedrijfsmake- orhoeve uit Zoetermeer eld voor een portret van ndt. Vervaardigd en ge doneerd door de Leidse kunst schilder Evert van Seggelen, werd dat tijdens het gala ge veild door Jop Ubbens, chair man van Christie's. Daarnaast kunnen de organisa toren na twee gala's 20.000 euro storten in de pot van de Stich ting Herdenking Rembrandt die binnenkort wordt opgericht. Die Stichting gaat zich bezig houden met het organiseren van op internationale leest ge schoeide activiteiten in 2006, wanneer het 400 jaar geleden is dat de wereldberoemde inwo ner van Leiden werd geboren. Het gala trok zaterdag 530 gas ten, die 190 euro per persoon hadden betaald voor diner en optredens van balletleerlingen van het Conservatorium, pia nist Roberto Giordano, de band U Dance en de Dutch Diva's. Bond van Speeltuinverenigingen vindt nieuwe eisen te streng (advertentie) - FM 104.4 Ook overal op de kabel te ontvangen. Kijk voor meer info op rtlfm.nl door Timoteus Waarsenburg leiden - De zestien Leidse speeltuinen voldoen niet aan de extreem zware eisen die vol gens Europese richtlijnen voor speeltuinen gelden. Maar on veilige speeltuinen zijn in Lei den niet vinden. Dat stelt Clemi Frankhuizen, voorzitter van de Leidse Bond van Speeltuinver enigingen (LBS). „We doen er alles aan om de speeltuinen aan te passen aan de huidige normen, maar daar is een hoop geld voor nodig. Geld dat noch wij hebben, noch de gemeente op dit moment heeft", zegt Frankhuizen. Toch zijn de zestien speelplaat sen in Leiden volgens Frank huizen volstrekt veilig. „De ei sen zijn heel streng. Eigenlijk zelfs te streng. Kinderen mogen tegenwoordig niet meer 'span nend' spelen. Elk risico moet worden uitgesloten. Maar als kinderen op het schoolplein tikkertje spelen, kunnen ze ook vallen en een schaafwond oplo pen." Nog niet zo lang geleden gol den de Leidse speeltuinen als schoolvoorbeeld van hoe het moet in speeltuinland. Werke lijk alles in de stad voldeed aan de eisen. Frankhuizen: „In 1996 bestond de Leidse Bond van Speeltuin verenigingen vijftig jaar. Bij die gelegenheid kregen we 800.000 gulden van de gemeente. Om alle speeltuinen aan de normen te laten voldoen die begin 1996 waren gesteld door de Europe se Commissie, hadden we ei genlijk 1,4 miljoen gulden no dig. Maar door het onderhoud door De Zijl Bedrijven te laten uitvoeren, konden we de klus toch klaren binnen het beschik bare budget." En zo geschiedde. „In 1998 wa- Kirideren in speeltuin Zuiderkwartier aan de Anjelierstraat. Ze mogen tegenwoordig niet meer 'span nend' spelen. Archieffoto: Dick Hogewoning ren alle speeltuinen in Leiden opgeknapt en volledig aange past aan de geldende eisen. Maar ja, in 1998 kwamen er nieuwe Europese richtlijnen voor speeltuinen", vertelt Frankhuizen. „Op het moment dat wij dus net klaar waren met de hele veiligheidsoperatie, wa ren de speeltuinen al weer 'ver ouderd'." Ondanks deze tegenvaller ging de LBS vol goede moed weer aan de slag. „Om de speeltui nen ook aan de nieuwe eisen aan te passen. Daartoe hebben we toen een onderhoudscon tract met DZB afgesloten." Inmiddels zijn vrijwel alle speeltuinen andermaal aange past, nu aan de richtlijnen uit 1998. „Maar we zijn alweer door de feiten ingehaald. In 2001 zijn de eisen namelijk weer aangescherpt. We probe ren de speeltuinen nu weer aan te passen aan deze eisen. En dan maar hopen dat we niet weer door nieuwe regelgeving worden ingehaald." Volgens Frankhuizen neemt de LBS de richtlijnen voor speel tuinen zeer serieus, maar is van echt onveilige situaties geen sprake. „Alle toestellen die ook maar enigszins gevaarlijk zou den kunnen zijn, worden direct aangepast of verwijderd. Alle speeltuigen met V-vormen bij voorbeeld, waar kinderen be kneld in zouden kunnen raken, zijn al weg. Veruit de meeste speeltoestellen die nu niet aan de eisen voldoen, zijn afge keurd op de ondergrond." Volgens de Europese richtlijnen mag gras, wat in de meeste Leidse speeltuinen ligt, als on dergrond van speeltoestellen dienen als de valhoogte maxi maal een meter is. „Dat bete kent dat elke schommel die op gras staat opgesteld, vrijwel au tomatisch is afgekeurd. Al schommelend kan namelijk een valhoogte van anderhalve me ter bereikt worden. Om aan de nu geldende norm te voldoen zouden onder alle schommels dus eigenlijk rubberen tegels moeten liggen." En daar is op dit moment geen geld voor. Om alle speeltuinen aan de eisen uit 2001 te laten voldoen, is 1,6 miljoen euro no dig, weet Frankhuizen. Het aanpassen van ondergronden is zeer prijzig. Rubberen tegels kosten zo'n 45 euro per vier kante meter. „En dan moet de grond nog worden afgegraven, afgevoerd, geëgaliseerd, voor zien worden van een laag zand en de tegels moeten nog wor den gelegd. De LBS heeft daar het geld niet voor en de ge meente evenmin." Bovendien, zo weet Frankhui zen, wordt op dit moment ge keken of de maximale valhoog te voor gras niet kan worden opgetrokken tot 1.50 meter. „Als dat gebeurt, is driekwart van de problemen in Leidse speeltuinen opgelost." Volgens Frankhuizen is de ge meente zeer betrokken bij de speeltuinen. „Toen in 1998 de eisen werden aangescherpt, heeft de gemeente direct onze subsidie verhoogd. En ze springt nog steeds waar moge lijk bij. Maar ook de gemeente kan geen ijzer met handen bre ken. Ze doet haar best, maar ze heeft gewoon geen geld." De kans dat de LBS geld uit an dere hoeken zou kunnen krij gen, sluit Frankhuizen uit. „Toen we vijftig jaar bestonden, hebben we een groot feest ge geven op de Garenmarkt. We hebben toen ruim honderd Leidse bedrijven aangeschreven met het verzoek ons te sponso ren. Die actie leverde in totaal 350 gulden op."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9