weer met terug dividend ECONOMIE Anders Staatsloterij naar rechter om beslag op prijzengeld C&A: Openheid geen zwakte meer Bestmeat lijft grootste Duitse vleesbedrijf in Kerstpakket wordt weer belastingvrij Centrale bank Rusland vreest kapitaalvlucht Vloerverwarming in viaduct A15 CNV steunt arsakkoord c - De bondsbesturen t CNV hebben ingestemd Najaarsakkoord. Daar- :haart na het FNV ook de ïlijke vakcentrale zich het akkoord. Voorzitter (e Terpstra had eerder ge- ip te stappen als de bon- !t akkoord over lonen, ;nen en uitkeringen zou- wijzen. De CNV-bonden in de afgelopen weken via ikomsten van kaderleden mining gepeild. Daaruit voldoende steun voor het rd. De FNV hield eerder ferendum onder zijn le- laar Terpstra vond dat iet CNV te ver gaan. nieuw lagere ten in supers dsch - Edah, Super de in Konmar verlagen weer i van bepaalde produc- e supermarkten van Lau- tten hiermee een nieuwe de prijzenoorlog. Edah gde vandaag ruim 200 eten in prijs, voorname- nerken. Een week daarna de prijs van vlees op- verlaagd. Vanaf het begin prijzenoorlog heeft de narkd 780 artikelen goed gemaakt. Super de Boer imar verlagen deze week )0 producten in prijs na- t al eerder met 1300 arti- ivas gedaan. Albert Heijn og niet mee. Wel C1000 j 50 producten Dper maakte. Deze week de prijzen van enkele roducten. nzo ontslaat werknemers Modeconcern Vilenzo urg ontslaat 81 mede- rs. Meer dan de helft (46) werknemers worden ge- en ontslagen. Het bedrijf e problemen door sterk 'es allende verkopen. Dit ftrdt een verlies verwacht geveer 8 miljoen euro. slagen vallen in Tilburg kantoor), Den Bosch oys), Alkmaar (Cakewalk deding) en Amsterdam, este ontslagen (33) vallen ewater, waar de breifa- leinco Textiles sluit. Vo- sloot Vilenzo al haar iriek Trico Top in Sittard, k 20 ontslagen beteken- tederland werken 580 n bij Vilenzo en het be id het eerste halfjaar en verlies van ruim 4,5 ïeuro d ontwerpt veld Peking dam - Het Nederlandse ibureau Naco mag de tbreiding van het vlieg- n Peking ontwerpen. De rvan ingenieursbureau erd gekozen uit acht in- gen. China wil het vlieg- s uitbreiden met het de Olympische Spelen Nu beschikt het vlieg er twee stationsgebou- twee landingsbanen. De derde, stationshal krijgt jaciteit van 30 miljoen ers per jaar. Verant- ilijk voor de technische tie wordt het architec- van de Bri Norman die onder meer de ag in Berlijn verbouwde, rerd in 1949 opgericht bert Plesman en maakte net het ontwerp van ol in de jaren zestig, dat neer in Singapore werd maandag 10 NOVEMBER 2003 ld. al managers toegenomen irg - Het aantal mana- Nederland is de afgelo- :n fors gestegen. In 1994 Jrruim 100.000. Verle- rwas dat opgelopen tot 5.000. Dat blijkt uit cij- het Centraal Bureau Statistiek over de be wolking in Nederland, eriode is de werkzame ■bevolking gestegen van oen naar ruim 7 miljoen i. Het aantal managers is eriode dus relatief har- hoog gegaan. Het CBS uwt een werknemer als !r wanneer hij een baan minstens hbo-niveau fulltime bezig houdt ling geven. ije-Portugal en 4 HSL's a da foz - Spanje en il hebben dit weekeinde ïstemming bereikt in het ise Figueira da Foz over jesneldheidslijnen In oet de eerste tussen het ise Oporto en het e Vigo gereed zijn. Een ir moet het traject Ma- isabon in bedrijf worden n. Deze spoorverbin- ijgt aansluiting op hoge- dslijnen in Frankrijk, komen er nog HSL's le Spaanse universi- 1 Salamanca en het Por- h'eiro en tussen Huelva je en Faro in het zuiden tugal. De kosten bedra- 7,5 miljard euro. den haag/gpd - De Staatsloterij eiste vanmorgen in een kort geding dat het vorige week gelegde beslag op haar bankrekeningen wordt opgeheven. De rechter moet zich uitspreken over het vrijgeven van de rekeningen van de Staatsloterij, die in totaal voor 220 mil joen euro zijn geblokkeerd. Het bedrijf European Wireless Lottery in Hilversum heeft deurwaarders beslag laten leggen op de banksaldi van de Staatsloterij om dat de EWL geld zou mislopen wegens het afblazen van de voorgenomen sms- loterij Sevens. Een woordvoerder van de Staatsloterij zegt dat de trekking en uitkering van het prijzengeld morgen gewoon doorgaat. Eigenaren van winnende loten lopen dus geen geld mis. Er is een bankgaran tie van 50 miljoen euro geregeld bij huisbankier ING en zonodig kan daar ook tijdelijk een groot bedrag worden geleend. Ook heeft het ministerie van fi nanciën uitkering van het prijzengeld gegarandeerd, aldus een woordvoerder. Het conflict tussen European Wireless Lottery (EWL) en de Staatsloterij draait om het uitstel van de sms-loterij Sevens, die in het voorjaar had moeten begin nen. Bij Sevens kunnen mensen via de mobiele telefoon aan een loterij mee doen. EWL zou de dagelijkse uitvoering verzorgen. In augustus heeft minister Donner van justitie de loterij echter ver boden omdat die tot goklust onder jon geren zou aanzetten. EWL zegt daardoor schade te lijden. Volgens EWL had de Staatsloterij haar verzekerd dat de ver gunningen in orde waren. De Staatslote rij heeft bezwaar gemaakt tegen Don- ners beslissing en wacht op een nieuwe uitspraak. Woordvoerder Sitskoorn vindt dat het nu geblokkeerde bedrag in geen verhou ding staat tot het bedrag dat EWL zou gaan verdienen. EWL had een contract voor 6,5 jaar, dat jaarlijks vijf procent van de omzet van Sevens zou opleveren. „Dat komt neer op een fractie van het geblokkeerde bedrag," aldus Sitskoorn. „Bovendien heeft EWL enkele maanden geleden eenzijdig het contract met ons opgezegd terwijl wij nog aan het probe ren zijn de sms-loterij alsnog te laten doorgaan. We verwachten daar deze maand een beslissing over, maar kenne lijk wilden zij daar niet meer op wach ten." Bij EWL was gisteren niemand be reikbaar om te reageren. EWL spande in oktober al een kort ge ding aan tegen de Staatsloterij. De recht bank in Den Haag veroordeelde de Staatsloterij toen tot het betalen van 400.000 euro. De eis tot beslaglegging werd door de rechtbank afgewezen. De veroordeling tot het betalen van het be drag was een voorlopige oplossing tot een schikking zou worden getroffen. Zo ver kwam het echter nooit en dus liet EWL afgelopen vrijdag beslag leggen op de rekeningen bij ING, Postbank, ABN Amro, Fortis en SNS. den haag/anp - Staatssecretaris Wijn van Financiën is bereid het belasten van kerstpakketten weer ongedaan te maken. In het Algemeen Dagblad zei Wijn zaterdag dat 'als de Tweede Ka mer wil dat de fiscale regeling voor kerstpakketten terugkeert, dan gebeurt dat'. De drie regeringspartijen CDA, WD en D66, lieten vorige week blijken er veel voor te voelen de belastingmaatregel terug te draaien. Het belasten van het kerstpakket vindt dit jaar voor het eerst plaats. Maar de coali tie vindt dat bedrijven juist in economische mindere tijden wat aardigs moet kunnen doen voor het personeel. Dit jaar kan Wijn niets meer doen aan de nieuwe belasting maatregel. Maar voor volgend jaar is dat wel mogelijk. Als de Kamer zijn zin krijgt zit het ka binet wel met een begrotingsgat van circa 57 miljoen euro. Vertraging door gladde spoorrails utrecht/anp - Vallende herfst bladeren hebben gisteren in heel Nederland vertragingen veroorzaakt in het treinverkeer. Ze varieerden van tien minuten tot een half uur. Begin van de middag waren volgens spoor- beheerder ProRail de proble men voorbij. De trajecten waar zich de grootste problemen voordeden waren Zwolle- Amersfoort, Amersfoort-Am- sterdam, Amsterdam-Alkmaar- Den Helder, Den Bosch-Eind hoven-Maastricht, Utrecht- Arnhem, Leeuwarden-Gronin- gen, Zwolle-Emmen en Nijme- gen-Venlo. Door de bladval in combinatie met vochtigheid kunnen de wielen van de tremen afvlak ken. ProRail gaat dit probleem te lijf met een stroefmakende gel die over de rails wordt uit gereden, maar volgens het be drijf gebeurt dat niet in het weekeinde. „We werken met een waarschuwingssysteem waarbij machinisten per sms op de hoogte worden gesteld van gladde sporen. Als ze dat weten gaan ze langzamer rij den, waardoor vertragingen ontstaan", aldus een NS- woordvoerder. Vrijdag meldden NS dat de herfstoverlast dit jaar meevalt. Vorig jaar moesten NS over gaan op de zomerdienstrege ling. Vorige week reden minder treinen op tijd. Maandag reed slechts 52,4 procent volgens dienstregeling. londen/rtr/anp - Rusland vreest dat de tweede helft van dit jaar een grote kapitaalvlucht te zien zal geven na de arresta tie van de topman van olie maatschappij Yukos. Dit heeft de vice-president van de Cen trale Bank Oleg Vyugin het af gelopen weekeinde in de Fi nancial Times verklaard. Een rechtstreeks verband tussen de kapitaalvlucht en de arrestatie is volgens hem niet aan te to nen. Vyugin verwacht dat de kapi taalvlucht in de laaste zes maanden zal uitkomen op meer dan 13 miljard dollar. In de eerste helft van dit jaar wist het land nog 4,6 miljard dollar aan privé-kapitaal aan te trek ken. „De twee helften hadden niet verschillender kunnen zijn", aldus Vyugin. Hij ver wacht heel 2003 gezien de netto kapitaalvlucht zal uitkomen op 8,6 miljard dollar. Topman Chodorovsky van Yu kos werd verleden maand gear resteerd op beschuldiging van fraude, belastingontduiking en verduistering. President Poetin zou de zakenelite zo duidelijk willen maken zich niet met de politiek te bemoeien. amsterdam/gpd - Aandeelhou ders van KPN kunnen voorlopig gerust zijn. Het telecombedrijf dat eind 2001 nog wankelde, staat weer stevig op zijn benen. Het onderstreept dit door het uitkeren van dividend in contan ten. Aandeelhouders krijgen twaalf eurocent per aandeel voor heel 2003. KPN heeft dat vanmorgen tij dens de presentatie van zijn re sultaten over het derde kwartaal bekendgemaakt. Het dividendvoorstel moet tij dens de algemene aandeelhou dersvergadering op 15 april 2004 nog worden goedgekeurd. Daarna gaat KPN over tot beta ling. Bestuursvoorzitter Ad Scheepbouwer liet vanmorgen weten 'verheugd te zijn te kun nen aankondigen dat KPN te rugkeert in de rijen van onder nemingen die dividend uitke ren'. De laatste keer is dat over 1999 gebeurd. Voor deze 'terugkeer' waren wel heel wat bloed, zweet en tranen nodig. KPN voerde het afgelo pen anderhalf jaar een forse kostenreductie door en schrap te circa 1500 banen. Scheep bouwer kon vanmorgen echter voor het vijfde kwartaal op rij een nettowinst melden. In het derde kwartaal van dit jaar kwam die uit op 172 miljoen euro. Vorig jaar lag het resultaat in dezelfde periode nog op 38 miljoen. De omzet steeg met 1,8 procent tot ruim drie mil jard euro. Scheepbouwer ont kende vanmorgen opnieuw dat er plannen bestaan om op korte termijn nog meer banen te schrappen. Twee weken gele den verspreidde de onderne mingsraad van KPN deze ge ruchten. Vooral de divisie mobiele tele fonie presteert goed. De omzet nam met 6,5 procent toe, terwijl bij vaste telefonie slechts een groei van 0,8 procent kon wor den genoteerd. In die laatste di visie heeft KPN vooral last van de concurrentie van bedrijven als Tele2 en Scarlet. Daarnaast stappen steeds meer mensen over van vaste telefoonaanslui ting naar een mobiel toestel. Momenteel heeft 8 procent van de Nederlandse huishoudens geen aansluiting voor' een vaste verbinding. Vorig jaar was dat nog 2 procent. KPN maakte vanmorgen tevens bekend dat Leo Roobol met on middellijke ingang stopt met zijn werk als bestuurslid en di recteur van de divisie vaste tele fonie. Hij doet dit vanwege ge zondheidsredenen. Eelco Blok, directeur operator vaste net, neemt Roobols functie voorlo pig waar. Rotterdam - Het nieuwe in aanbouw zijnde Vondelingenviaduct in de autosnelweg A15 ter hoogte van Rotterdam-Hoogvliet wordt voorzien van verwarming. Vele kilometers slang worden als een soort vloerverwarming in het wegdek geplaatst. Door in de zomer maanden koud en in de winterperiode warm water door deze slangen te pompen wordt het krimpen en uitzetten van het beton tot een minimum beperkt. Dit komt de duur zaamheid van het viaduct ten goede. Boven dien zorgt de verwarming ervoor dat het wegdek in de winterperiode sneeuw- en ijs vrij blijft zodat gladheid wordt voorkomen. ANP/Peter de Jong Snelle expansie boerenorganisatie ZLTO op Europese markt hamburg/best/gpd - Boerenor ganisatie ZLTO wordt eigenaar van het grootste slacht- en vleesverwerkend bedrijf van Duitsland, Nordfleisch in Ham burg. Nordfleisch gaat deel uit maken van het ZLTO-bedrijf Bestmeat in Best, waartoe sinds afgelopen voorjaar ook Dume- co in Boxtel behoort. Het is de tweede mega-overna- me die Bestmeat in Duitsland doet. Eind vorig jaar werd Mok- sel ingelijfd, dat vooral in Zuid- Duitsland opereert. Met Nord fleisch en Moksel wordt Best meat met afstand het grootste bedrijf in de Duitse vleesindu strie. Bij Nordfleisch werken 3000 mensen. Het bedrijf heeft 39 vestigingen in tien bondsta ten, vooral in het noorden en westen van Duitsland. Met Dumeco, Nordfleisch en Moksel groeit Bestmeat uit tot een concern met 13.000 werk nemers en een jaaromzet van 5,1 miljard euro. Daarmee na dert het als tweede vleescon- cem in Europa de Deense marktleider Danish Crown (omzet 5,8 miljard euro). Bij Dumeco is Bestmeat on langs met een forse reorganisa tie begonnen. Op de diverse vestigingen worden 365 van de 5000 banen geschrapt, waarvan een kleine vijftig op de hoofdlo catie Boxtel. Dumeco leed vorig jaar een verlies van 6,8 miljoen euro. Nordfleisch maakte met een bijna gelijke omzet een winst van 7,1 miljoen. In minder dan een jaar tijd heeft het nieuwe ZLTO-bedrijf Bestmeat een vooraanstaande plaats op de Europese vleesmarkt veroverd. „Dit is ook voor ons een mijlenstap vooruit in de goede richting. De vleesmarkt in Europa is massief aan het veranderen en daarmee móet ook onze positie massief veranderen. Daarom wordt de inlijving door Bestmeat hier van harte begroet", zegt woord voerder Boie van Nordfleisch. Niet uitgesloten is dat er nog een overname achteraan komt in Engeland, mede om het lo gistieke proces beter te stroom lijnen. Het bedrijf mikt op een leidende positie in Duitsland, de grootste consumentenmarkt van Europa, Engeland en de Benelux. Dat is een markt van 159 miljoen consumenten. Ter wijl in Nederland 70 procent van het vlees via de supermarkt de consumenten bereikt, wordt in Duitsland het meeste vlees nog bij de kleine slager gekocht. Steeds meer gaan supermark ten in Duitsland over op voor verpakt vers vlees en op die markt wil Bestmeat toeslaan. den haag/gpd - Decennia lang was de steenrijke familie Bren- jiinkmeijer, eigenaar van kle dingconcern C&A, een gesloten bolwerk. Maar de nieuwe baas in Nederland Bart Brennink- meijer (34), lid van de vijfde ge neratie sinds Clemens en Au gust (C&A) Brenninkmeijer in 1841 in Friesland begonnen, treedt meer naar buiten. Medewerkers mogen hem ge woon 'Bart' noemen, vertelde hij zaterdag in de Volkskrant. In tegenstelling tot de vorige gene raties wil hij niet meer onzicht baar blijven voor de buitenwe reld. De mythevorming is vol gens hem niet langer vol te houden en kan zich ook tegen de familie en het bedrijf keren. Elke twee maanden praat hij het personeel bij in een per soonlijke videoboodschap 'Barts bericht' dat tijdens de koffiepauze wordt uitgezonden. Brenninkmeijer vertelt dat de vrouwen in zijn familie niet lan ger zijn uitgesloten om een po sitie in het bedrijf in te nemen en dat hij zijn nieuwe kleren door Achille Prick zaandam - Er was een hoop ge doe over zijn megasalaris, maar topman Anders Moberg van su permarktconcern Ahold lijkt zijn geld nu al waard. Onder de titel 'Weg naar herstel' presenteerde hij eind vorige week zijn strate gische plannen voor de toe komst. De belangrijkste conclu sie is dat hij Ahold financiële lucht heeft gegeven. Het con cern heeft nu twee jaar de tijd om in relatieve rust terug te ke ren aan de top. Om de enorme schuldenlast van Ahold, nu bijna 11 miljard euro, te verlichten gaat het con cern voor 2,5 miljard euro nieu we aandelen uitgeven. Daar naast wil het bedrijf nog eens 2,5 miljard ophalen met de ver koop van dochters die niet meer passen bij het nieuwe Ahold. Verder is Moberg er in geslaagd om de 6 miljard euro schuld die de.komende twee jaar moesten worden afgelost uit te smeren over drie jaar. En tot slot ligt er een plan om jaar lijks structureel honderden mil joenen aan kosten te besparen. Waar het nieuwe Ahold in de wereld actief wil zijn, werd de afgelopen maanden al beetje bij beetje duidelijk. Het concern trekt zich volledig terug uit Azië en Latijns-Amerika, waarmee de Verenigde Staten en Europa overblijven. Maar op het oude continent zal Ahold straks ook minder prominent aanwezig De nieuwe topman van Ahold, de Zweed Anders Moberg. Foto: AFP zijn. De multinational trekt zich terug uit Spanje waar het niet groot genoeg kan worden. Maar Ahold zal meer moeten verkopen om aan de gewenste 2,5 miljard euro te komen. En dan gaat de blik al snel richting Centraal-Europa. Daar wordt Ahold niet echt rijk van de ke tens, met name in Polen vloeit het geld weg. De Zaandamse multinational is nou eenmaal het beste in het opzetten van de wat duurdere servicesuper markten, maar daar zijn de consumenten in die landen nog niet aan toe. Toch zal Ahold zich wel tien keer bedenken om Centraal-Europa op te geven. Grote concurrenten als het Amerikaanse WalMart, het Franse Carrefour en of de Brit ten van Tesco liggen op de loer. Ze zoeken allemaal naar de bijna altijd bij C&A koopt. De Brenninkmeijers hebben overigens ook uit een vastgoed bedrijf, pensioenfonds en be leggingsvehikel. De vertakkin gen lopen wereldwijd. Eind vo rige eeuw stond kledingconcern C&A, met winkels in heel Euro pa, er slecht voor. Het toenma lige management dacht dat er één Europese klant bestond, die door één inkoopcentrale kon worden bediend. „Een strategische inschattingsfout," concludeert Brenninkmeijer. „Een Nederlandse vrouw wil een trui over de kont dragen, een Belgische niet. Als het tricot vijf centimeter te kort is, blijft het in de rekken hangen." In die periode werden C&A- winkels omgevormd tot kleine warenhuizen. De klant accep teerde het niet. In 2000 ging het roer drastisch om en kwam er een tussenpaus. Bart Brennink meijer nam 1 januari 2002 het roer over. Nu draait Nederland weer met winst. Hoeveel wordt ondanks de nieuwe openheid niet prijsgegeven. sleutel tot succes in de voorma lige Oostbloklanden. 'Weg naar herstel' gaat niet al leen over saneren en herfinan cieren. Anders Moberg heeft het hele concern de afgelopen maanden onder de loep geno men en moet soms van zijn stoel zijn gevallen. Veel doch ters, om het eenvoudig te stel len: 'deden maar wat'. De rap portage was slecht waardoor ook niet kon worden ingegre pen. Vanuit Zaandam worden touwtjes de komende tijd dan ook nog verder aangehaald. Topadvocaat Wakkie werd on benoemd in de raad van bestuur om alle ethische en ju ridische kanten van het zaken doen in de gaten te houden. Bij US Foodservica|de keten waar alle ellende mee begon, trof Moberg een 'structureel zwakke organisatie' aan. Toch gelooft Moberg in de toekomst van de Amerikaanse voedings- leverancier aan instellingen en horeca. „Het blijft de tweede speler op de groeiende Ameri kaanse markt." Larry Benjamin wordt er de nieuwe topman. De ervaren puinruimer zal zich de komende tijd vooral zal toeleg gen op nieuwe afspraken met leveranciers. Die hebben sinds de crisis hun prijzen verhoogd waardoor de winstgevendheid hard achteruitging. Het overgebleven Ahold moet straks een minimale omzetgroei en bedrijfsresultaat realiseren van 5 procent. „We gaan wat minder doen, maar wel veel be ter", aldus Moberg.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7