SPORT Wereldsport? Verzoening LINKS BUIT E N Bommetjes bij bezoek FBI-baas athene - Het werkbezoek van FBI-directeur Robert Mueller aan Athene is vrijdag verstoord door drie kleine bomaanslagen bij banken. Daarbij vielen geen gewonden. Mueller was op be zoek in de Griekse hoofdstad om de veiligheid rond de Olym pische Spelen volgend jaar au gustus te bespreken. Ongeveer tien gemaskerde actievoerders op motorfietsen protesteerden tegen zijn komst door kleine zelfgemaakte gasbommen te plaatsen. Dat gebeurde kort voordat de hoogste baas van de Amerikaanse inlichtingendienst per helikopter de veiligheid van Athene inspecteerde. Honkballers VS niet naar Spelen panama-stad - Het honkbal team van de Verenigde Staten, winnaar van olympisch goud in 2000, zal volgend jaar die pres tatie niet kunnen herhalen in Athene. De ploeg is vrijdag avond in Panama uitgeschakeld in het olympisch kwalificatie toernooi. Mexico versloeg de Amerikaanse kampioensploeg in de kwartfinales met 2-1Luis Garcia sloeg in de negende in ning een beslissende homerun. De eliminatie van de Verenigde Staten kwam als een volslagen verrassing. Het team had de drie voorgaande duels moeite loos gewonnen en nog geen te- genpunt geïncasseerd. Mexico daarentegen had met de hak ken over de sloot de laatste acht bereikt. De Mos geschokt door bom Riaad riaad - Terwijl de bevolking in de Saoedische hoofdstad Riaad bijkomt van weer een nieuwe terreuraanslag, beraadt Aad de Mos zich op zijn toekomst. De Haagse voetbaltrainer, in Saoe- di-Arabië werkzaam bij Al Hilal, is door de tweede aanslag in een half jaar diep geschokt. Met name de beelden van bloeden de kinderen en baby's hebben hem niet onberoerd gelaten. Bij de aanslag kwamen zeker elf mensen om het leven en 122 raakten gewond. „De aanslag was langs de weg waar ook 'on ze prins' (de eigenaar van Al Hilal, red.) woont. Ik ben er in middels geweest, het was naast zijn huis. Alles wat aan de muur hrng was eraf en alles van glas lag aan diggelen." Direct na de aanslag wilde De Mos het liefst zo snel mogelijk weg uit Riaad. Toch heeft hij besloten in elk geval deze week nog te blijven. Zelfmoord bij Inter - Ancona milaan - Een 54-jarige Italiaan heeft zondag tijdens de thuis wedstrijd van Inter tegen Anco na volgens de Italiaanse politie zelfmoord gepleegd. Hij sprong van een van de ringen aan de buitenkant van het stadion naar beneden. De man belandde tussen de ingang en de tribu nes. Het incident vond plaats tijdens de eerste helft van het door Inter gewonnen duel. ac lo november 20 DE KWESTIE Gisteren won Nederland voor de zesde keer makkelijk het wereldkampioen schap Korfbal. Sinds het eerste WK in 1978 ging de finale altijd tussen Neder land en België. Slechts een keer won België. Van tevoren kun je dus eigenlijk op zijn minst al voorspellen wie de fi nalisten zijn. Heeft zo'n wereldkampi oenschap korfbal dan eigenlijk wel nut? Mirjam de Kleijn uit Sassenheim, speelster van het Nederlands team: „Natuurlijk heeft het nut! Als je korf bal internationaal op de kaart wil zet ten dan moet er een wereldkampioen schap zijn. Nederland en België zijn ook helemaal niet de enige landen waar korfbal wordt gespeeld. Tsjechië wordt steeds beter, maar in hun eigen land hebben de spelers te weinig competitie. Wat ze leren, leren ze op een internationaal toernooi als het WK. Ook Taiwan is niet een land waar je zomaar overheen loopt. Dat het dit WK wel lukte, betekent vooral dat Ne derland echt het hele toernooi heel goed speelde." jelle Korbee, voetballer bij Noord- wijk: „Een WK heeft altijd nut. Het zorgt er voor dat andere landen zich gaan ont wikkelen. Bovendien is het goed voor Nederland om een wereldkampioen te hebben. En je weet natuurlijk niet hoe die ontwikkeling gaat. Nu is de fi nale nog Nederland-België, maar over vijf jaar staat Duitsland er misschien wel." Martin Hoekstra, coach basketbal lers van BS Leiden: „Ik denk wel dat het nut heeft. Neder land is een korfbalnatie bij uitstek. Het is wel goed om de wereldheer schappij in die sport te bevestigen. Bij basketbal weet je ook al dat Amerika het sterkst is. En schaatsen wordt ook gedomineerd door een paar landen." Robert Broers, coach van de rugby ers van DIOK: „Omdat de finale altijd tussen Neder land en België gaat, zou je beter een BeNeLux-competitie op kunnen zet ten. Ik weet niet hoeveel geld een WK- korfbal kost. Als er veel geld door het Rijk ingestopt wordt en je weet toch al dat Nederland geen tegenstand krijgt, zou ik het afschaffen. Is het redelijk amateuristisch, dan mogen ze van mij doorgaan." jan Willem van der Kaaij, trainings coördinator bij korfbalvereniging KZ Leiden en gisteren toeschouwer bij de finale in Ahoy: „De finale was niet spannend, maar Nederland heeft wel goed korfbal la ten zien. Het wereldkampioenschap moet van mij absoluut blijven. Je ziet dat andere landen zich aan het ont wikkelen zijn. Je geeft met het WK een impuls en een reden voor landen om te investeren in korfbal. Dan heb je misschien over vijftig jaar wel een spannend WK." Op dit moment is dat besef nog ver te zoeken, maar ooit komt de dag dat met evenveel res pectals op de Gang naar Canossa (1077) en de Conferentie van Jalta (1945) teruggekeken wordt op de Verzoening van Milaan (2003). Advocaat en Seedorf hebben om de tafel gezeten. In Milaan. Echte boter, is het eerste waar je aan denkt. Je ziet Advocaat en Seedorf bij wijze van spreken al zitten, in badjas achter een gekookt eitje. Glaasje sap binnen handbereik, zonlicht dat door open slaande deuren de salon binnendendert en een verrukkelijk lachje op beider gezichten, want in reclamecampagnes wordt op een euro meer niet gekeken. Maar nee, zo is het dus niet ge gaan. Ze hebben zichzelf bij elkaar gebracht, zonder boter en ze heb ben gesproken over Oranje, meldt Voetbal International. Want in het prikkelen van de geest tast de werkelijkheid vaak nog net iets dieper dan zelfs de wildste fan tasie van reclameadviesbureaus. Gevraagd naar het resultaat van de Missie naar Milaan, laat Advocaat de woordvoering over aan zijn woordvoerder. Een juiste gang van zaken, waar heeft hij anders een woordvoerder voor? Zo geschiedde het dat met betrek king tot de Operatie Milaan in VI het woord wordt gevoerd door woordvoerder Rob de Leede. Verwacht van woordvoerders geen omhaal van woorden. Zuinige lieden zijn het, het zuinigst van al op woorden. Woordvoerders wekken op mij altijd de indruk dat ze het niet leuk vinden om het woord te voeren. Spreken is zilver en zwijgen goud; als dit voor één beroepsgroep het levensmotto is, dan wel voor die der woordvoer ders. Rob de Leede in VI, over de vredesonderhande lingen in Noord-Italië: „Dick Advocaat doet geen mededelingen over de inhoud van het gesprek" Elf woorden! Maak daar maar eens een artikel van. Eigenlijk denk ik dat de woordvoerder nog veel minder heeft gezegd dan VI doet voorkomen. Zou hij werkelijk dit antwoord hebben gegeven („Dick Advocaat doet geen mededelingen over de inhoud van het gesprek") dan was hij nu woord- voerder-af geweest. Door te zeggen dat Advocaat niet op de inhoud van het gesprek met Seedorf in wil gaan, geeft de woordvoerder impliciet toe dat er inderdaad een gesprek is geweest. Dat zal Dick niet leuk vinden. Ik acht het dan ook niet onwaarschijnlijk dat VI in een desperate poging het artikel overeind te houden het antwoord een beetje mooier heeft ge maakt dan het was en dat de woordvoerder, zo als het een goede woordvoerder betaamt, veel korter van stof is geweest: „Hier kan ik geen me dedelingen over doen.(Zeven woorden, die ook nog in het midden laten of er wel zoiets als een gesprek heeft plaatsgevonden). Nog beter: Hierover kan ik niets zeggen.(Vijf woorden). Ook niet slecht: „Hier ga ik niet op in." (Weliswaarzes woorden, maar slechts 21 tekens, de spaties meege rekend. Tegenover de 28 tekens van het vijfwoordsantwoord). Rob de Leede zal misschien even hebben overwogen de vraag te pa reren met deze uit maar twee woor den bestaande variant: „Welk ge sprek?" Maar dit was woordvoerderlijke suïcide geweest. Dan had hij de vraag beantwoord met een weder vraag en vragen lokken vragen uit en als er iets is waar een woord voerder jeuk van krijgt, zijn het vragen. Eerlijk gezegd boeit mij dat niet of Advocaat en Seedorf uiteindelijk weer vrindjes worden, maar naar de details van de verzoening ben ik wel nieuwsgierig. Michels verzoende zich ooit met Rijkaard, ook in Milaan. De echtgenotes van Rinus en Frank za ten toen aan tafel zo gezellig met elkaar te kweb belen, dat de gebrouilleerden niet achter konden blijven. Daar ben ik dus benieuwd naar, naar de rol van mevrouw Advocaat. Brak er een lach door op het gezicht van Clarence zodra hij het potje pinda kaas uit de damestas zag komen? Een stukje Hollands glorie, speciaal door de heer en me vrouw Advocaat meegebracht voor hem, daar in het verre Milaan. Frank Snoeks UIT HET OOG Koos Bekooy (49) was een geta lenteerd voetballer. In de jaren '70 en '80 switchte hij een paar keer tussen LFC en Lugdunum. Hoewel clubs uit het betaald voetbal interesse voor hem toonden, bleef hij altijd in Lei den. Voor hem was voetbal een bijzaak. Zonder zijn vrienden en de gezelligheid was de lol eraf. „Ik voetbalde van jongs af aan bij LFC. Bij die club had ik veel vrienden en we speelden leuk samen. Toen ik twintig was viel het eerste een beetje uit elkaar. Een paar vrienden speelden bij Lugdunum, dus besloot ik daar ook heen te gaan. Drie jaar later was ik weer terug bij LFC. De oude kem was weer terugge keerd op het vertrouwde nest. We werden direct kampioen in de derde klasse dat jaar. Het was leuk om weer met die jon gens te voetballen. We hadden zeker al dertien of veertien jaar samengespeeld. „Toch was het op mijn 25ste hetzelfde liedje. Ik kwam weer bij Lugdunum terecht. Totdat mijn achillespezen het opga ven. Ik had al lang last van mijn achillespezen. Ach, dan zet je er een spuit in en dan gaat het weer een periode goed. Op een bepaald punt kreeg ik elke maand een injectie. En van lie verlee werd het erger. Totdat niks meer hielp en ik altijd last had. Ik had natuurlijk nooit zo vaak een spuit erin moeten zet ten. Je voelt even niks en kunt weer, maar het probleem be staat nog steeds. „Toen ik voetbalde vond ik het leven eromheen heel belang rijk. Ik genoot van alles, maar voetbal was een bijzaak. Elke wedstrijd wilde ik natuurlijk winnen, maar voor mezelf was Koos Bekooy in actie voor Lugdunum. Bij deze actie werd hem een strafschop onthouden, terwijl hij dui delijk wordt gehaakt. Foto: Archief Leidsch Dagblad ik geen streber. Ik was niet fa natiek genoeg. Zelfs toen top clubs bij me aanklopten. Telstar kwam langs, maar ik zag er geen brood in om op mijn za terdag helemaal naar MW in Limburg te moeten gaan. Ook Feijenoord had interesse. In Rotterdam heb ik zelfs nog een paar keer meegetraind. Maar ook dat liep mis. „Spijt? Nee, ik heb nergens spijt van. Natuurlijk vraagje je wel eens af wat je had kunnen be reiken als je er meer voor had gedaan. Ik had die mentaliteit niet. De gezelligheid van LFC, dat was voetbal voor mij. Wie weet hoe ver ik had kunnen ko men. Maar ik was toen tevreden met wat ik had. Dus achteraf bekeken, hoef ik ook niet te spreken over gemiste kansen. „Mijn oudste zoon, Tommy (12), voetbalt voor het tweede seizoen in de jeugd van ADO Den Haag. Hij is opgegroeid in de voetbalwereld van het pres teren. Als voor hem een kans komt, pakt hij die met beide handen aan. Misschien had ik er anders tegenaan gekeken als ik ook mijn jeugd bij een top club had doorgebracht. En had ik dan wel dat extra stapje ge zet. „Ik vind het niet erg hoe het ge lopen is. Na die ernstige blessu re aan mijn achillespees heb ik nog een paar jaar in vrienden teams gespeeld bij zowel LFC als Lugdunum. Maar om nou om negen uur 's ochtends aan te moeten treden om tegen het zesde van ROAC te spelen, daar had ik geen zin meer in. En ik moet zeggen, sinds ik op mijn 35ste helemaal gestopt ben met voetbal, heb ik nooit meer de behoefte gehad om een balletje te trappen. Ik ga graag nog bij Lugdunum kijken, als mijn schema het toelaat. En natuur lijk ga ik vaak met mijn zoon mee als hij moet voetballen. Maar zelf mis ik het voetballen helemaal niet meer." UIT GESPROK Feyenoord's 1/ nardo over zijn veelbesproken dettegedrag* in Sportweek: „Ik was net als Robin van sie. Ik wilde ook niet luish Gelukkig ben ik verander4 ders had ik nu allang weei Brazilië gezeten. Trainer Hans de Koningi telt in Voetbal Internatioi hoe hij met Fortuna Sittai betaald voetbal in de mai bedrijft: „Wij wilden Stef Bergman spits van zondaghoofdkla Groene Ster, maar hij bied niet haalbaar omdat hij bi amateurs veel meer kan ih nen...." PSV-scout Piet de Visser, zware operaties ondergu aan hart en slokdarm, in Telegraaf: „Vanwege mijn littekensn men ze me in Afrika Miste Scar. Ik ben daar de wond man. Ze kunnen daar niel grijpen, dat je na zulke zü nog leeft, daar ga je gewoo dood als je zoiets hebt. Basketbalcoach Ton Boot VARA TV Magazine: „Ik doe ook niet aan netw ken. Ik heb geen zin om tt men en slijmen met vent mensen. Voor die eerlijkh betaal ik een prijs. Maaril krijg er ook het hoogste go voor terug: onafhankelijk Feyenoorder Leonardo 0 zijn eerste jaren bij de d In Sportweek: „Als er langs het training} een mooi meisje liep, dad meteen aan al die mooie 1 jes op het strand van Rio. selijk. Iedere jongen krijgt als hij zestien, zeventien i De echtgenote van Jos Vi stappen in het Algemeen Dagblad: Het probleem is: Jos hou niet van vliegen. Daar pk hem wel eens mee. Een m die liever niet in een vlieg of in een achtbaan stapt, 1 wel in een bolide die 3001 meter per uur rijdt. AZ-spits Ali Elkhattabi in Nieuwe Revu: Later wil ik binnenhuisa tect worden. Misschien iet het Jan des Bouvrie-gebeu Ik ben geen type die in de ballerij blijft, het is een en reldje. Paul Bosvelt, voetballen Manchester City, in Pan« ma: „Ik stapte hier in het centi in een taxi, nietsvermoeé w Begint die vent ineens als idioot te scheuren. Elke ba b< nam ie zó krankzinnig se dat ik constant van de eru h« van de taxi naar de andei ol werd geslingerd Was een Manchester United-f die chauffeur." >1 Oud-top tennisster Domi que Monami (voorheen Roost) in Humo: „Ik was koppig. Liever su to dan te moeten verliezen. I gelukkig verminderd. Tot uiterste kunnen gaan is kwaliteit, maar in hetgeu to leven moet je soms kunnt zeggen: het hoeft niet.r d Bt Eén van de broers van BSC-coach Huub Steven Sport-Bild: „Toen hij nog als profinl hoven speelde, ben ik eenW hem op bezoek geweest. H 154 de een pilsje met hem gaa I* I drinken. De deur gaat op 0,1 begroet me en zegt: Ik ma zijn, ik ga naar bed. Het a acht uur 's avonds. Zo is Huub. Roda JC-speler Sergio in J® Voetbal International: Mijn huis is mijn kerk, hebben elke zondag een d W bij mij thuis. Daar zijn si tai een hoop mensen aan we: ;t< tussen de tien en tivintig. f15 bidden daar, zingen en k voor uit de bijbel. Bettine Vriesekoop (42) 1 het moment waarop zei zestienjarig tafeltennist! een aanmoedigingsprijs l® ontvangst nam, in de VoFjjc krant: Bu „Wie stond daar? Een doi 00 meisje, een boerentrien m J®5 vreselijk accent, die in d& j™ geestelijk niet ouder dan 1 jaar zou zijn. iet! ban Arthur Numan (ex-Glasg ei Rangers) over de voetba te in Schotland. In hetA^ meen Dagblad: „Ik zou wel eens willen wat er gebeurt als je één geen voetbal in de kr denk dat het hele land op z'n kop staat. Dan is er in eens geen gespreks onderwerp meer."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 26