Tv-satire drijft wig in kabinet IETS |TË Brand legt Alphense bedrijven volledig in de as verkopen? 'Ongehoorzame zorg' kan heleboel bezuinigen op Haagse rompslomp Leidsch Dagblad SPORT L \m *3 1 Onbegrip bij WD en D66 Polen dakloos na brand in centrum van Katwijk Saudische economie doelwit van terroristen Ontvoering vrouw Boonstra raadsel File A9 iets korter door opening A5 Leidsch Dagblad erdenkingen et klaproos het revers clowns i kinderen watten sgraafplaats lijnhof wordt tgebreid oorschoten: acht: men oont er graag l Cesbron mmige ouvertures Rossini doen nken aan een knick in een hedraal -«ter Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 internet: www.leidschdacblad.nl Dagblad nr. 43383 los maandag 10 november 2003 SPRINTERS nr. 4338b losse nummers €1,15 zaterdag €1,60 Hoogste baas Rijnland Ziekenhuis: Overheid is zo onbetrouwbaar als de pest door Ruud Sep leiderdorp/regio - Verpleeg- en verzorgings huizen kunnen nog een heleboel bezuinigen op door Den Haag opgelegde administratie ve rompslomp. De korting van vijf procent die nu door staatssecretaris Ross aan de ouderenzorg wordt opgelegd, hoeft daarom absoluut niet te resulteren in pyjamadagen en minder maaltijden voor de bewoners. Dat stelde voorzitter Van Royen van de Raad van Be stuur van Alatus afgelopen zaterdag tegen over vertegenwoordigers van de cliëntenra den van verpleeg- en verzorgingshuizen in de regio. Van Royen is de hoogste baas van het Rijnland Ziekenhuis en de verpleeghui zen Leythenrode, Oudshoom en Noorder brink. De suggestie dat de bezuinigingen kunnen worden gehaald door burgerlijke on gehoorzaamheid, werd door Van Royen ge deeltelijk overgenomen. Het idee is dat snijden in de administratieve rompslomp niemand dupeert, behalve de Haagse ambtenaren die alles controleren. Van Royen voelt daar wel iets voor. „We zul len zelf kijken of we met bepaalde onzin maar beter kunnen stoppen." Van Royen vindt dat verpleeg- en verzorgingshuizen zich veel meer moeten gaan gedragen als zelfstandige ondernemingen. „We moeten de boel zo gaan organiseren dat we minder afhankelijk worden van de overheid, want die overheid is zo onbetrouwbaar als de pest. We moeten kijken hoe we meer geld binnen krijgen. Daarvoor zijn allerlei moge lijkheden, maar het probleem waar we dan tegenaan lopen, is dat bijna niets mag en dat alles verantwoord en gecontroleerd moet worden. Mensen zijn soms meer bezig met noteren wat ze doen dan dat ze bezig zijn werkelijk iets te doen. Wij willen best de handschoen opnemen en zelf dingen voor elkaar krijgen. Maar dan moet Den Haag snoeien in de regelgeving." den haag/gpd-anp - De fracties van WD en D66 in de Tweede Kamer verwerpen de oproepen van premier Balkenende en mi nister Donner om te stoppen met grappen op tv over het ko ningshuis. De tv-satire dreigt ook een wig te drijven in het ka binet zelf nu vice-premier De Graaf (D66) afstand heeft geno men van de uitlatingen van Bal kenende. „De regering heeft over satire geen standpi hebben." dpunt te WD en D66 begrijpen niet dat het kabinet zich druk maakt over satirische televisiepro gramma's die het koningshuis op de korrel nemen. Er zijn in dit land grotere problemen om aan te pakken, zegt zowel WD- fractieleider Jozias van Aartsen als D66-voorman Boris Dit- trich. Het CDA geeft de partijgenoten premier Balkenende en minis ter van justitie Donner echter groot gelijk. „Media en pro grammamakers dienen iets meer respect te tonen voor het koningshuis", stelt CDA-Ka- merlid Liesbeth Spies. Daaraan heeft het de afgelopen maan den volgens haar ontbroken. D66-fractieleider Dittrich vraagt zich echter af of Balke nende zich niet met gewichti ger zaken moet bezig houden. „Dit lijkt me niet de taak van de premier." In navolging van wat Balkenen de vrijdag had gedaan hief ook Donner gisteren de vinger te gen programmamakers die 'platvoerse grappen' maken over het koningshuis. Volgens Donner dreigen de massaliteit en de gestaagheid van de sati res het functioneren van het koningschap aan te tasten. „Een schop kan goed zijn. Maar blijf je doorschoppen dan maak je iets kapot", aldus Don ner. Ook voor serieuze media geldt volgens Donner dat ze volop meedoen aan een hype als het gaat om de Oranjes, zo als in de kwestie rond Mabel Wisse Smit. De berichtgeving leek volgens hem soms meer op een lynchpartij dan op evenwichtige nieuwsvoorzie ning. Voorzitter Broertjes van het Genootschap van Hoofdre dacteuren wil minister Donner uitnodigen voor een gesprek, zei hij vanmorgen tegen het Radio 1-Joumaal. Hij wil de bewindsman dan duidelijk maken dat het beroep op de media om de toon over het koninklijk huis te matigen een 'kansloze missie' is. s-katholieke St Gerar- jella Mavo in Utrecht wil olgend jaar Turks ver- i in de eerste klas ne taal. Althans dat wil r Van Vught en hij heeft van onderwijsminister r Hoeven. De Onderwijs- aarzelt. Scholen mo- i resturen invullen met istles of taalles het eenvoudig om elk uwj initiatief vanuit de scho en neer te sabelen. Di- Van Vught zit met zijn idden in de dagelijkse van het onderwijs en teld mag worden dat belang van zijn leerlin- lor ops telt. Maar in dit ge- met de beste wil van de niet te bedenken welk Turks als verplicht vak het leeuwendeel van de gen op de rooms-katho- chool van Turkse afkomst an viel erover te praten, rokkaanse inbreng op de overtreft echter de Turk- Mijl een niet onbelangrijk an de leerlingen gewoon tochtone komaf is. iciale vraag luidt of leer- die het op school al jk genoeg hebben uit car- igpunt of uit het oogpunt ;emene ontwikkeling, iets urks hebben. Het ant- luidt 'nee'. Turkije is bij na niet de belangrijke Eu- handelsnatie en Turks tin de prominente Euro aal als Van Vught in zijn entatie doet voorkomen, directeur bezielt, zal wel een raadsel blijven. Het bestuur zou zich in elk noeten afvragen of hij nog juiste man op de juiste is. werd vandaag bekend i meerderheid van de be- g meent dat onze taal ver- t Niet alleen allochtonen, »ok een toenemend aantal tonen beheerst het Ne ds onvoldoende. Als er ch ruimte in het Utrecht- zit, is het veel nuttiger ir alle leerlingen wat ex- in 'Nederlands' aan het tet toe te voegen. De Poolse bewoners werden in hun slaap door de brand verrast. Met wat kleding onder de arm konden zij het pand verlaten. Foto: Frans Roomer lyer door Aart van der Kuijl katwijk - Een uitslaande brand heeft de bovenverdieping van een. woning aan de Prin- cedwarsstraat in Katwijk zater dagmorgen in de as gelegd. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De bewoners, deels van Poolse afkomst, lagen nog te slapen toen de brand uitbrak. De politie kon vanmor gen niet zeggen hoe het vuur is ontstaan. De brandweer kreeg om half negen de melding van de uit slaande brand. Een uur later was het vuur onder controle. De Katwijkse brandweer kreeg assistentie van de korpsen Val kenburg en Rijnsburg. In totaal De brandweer kon met de inzet van tachtig man voorkomen dat het vuur oversloeg naar andere bedrijven. Foto: Hielco Kuipers door Ruud Sep alphen aan den rijn - Een groot be drijfsverzamelgebouw aan de Gnephoek in Alphen aan den Rijn is in de nacht van zaterdag op zondag volledig in de as gelegd. In het gebouw waren acht be drijven gevestigd. De brandweer, die met tachtig man het vuur bestreed, kon nog wel voorkomen dat het vuur over sloeg naar de bedrijfsgebouwen die op niet meer dan een paar meter van het vuur stonden. Bewoners van dicht bij de brandhaard gelegen woningen werden tijdelijk opgevangen in restaurant 's Mo- lenaarsbrug. De schade loopt in de mil joenen. De rook die bij de brand vrij kwam was op zondag nog tot in Noord- wijk te ruiken. Het vuur werd even na twee uur 's nachts ontdekt door een medewerker van een beveiligingsbedrijf. Zo goed als zeker moet de oorzaak van de brand ge zocht worden bij de inzamelaar van ge bruikte kleding die achterin het gebouw was gevestigd. Toen de brandweer arri veerde stond alleen dit deel van het ge bouw nog in brand. Maar door het ont breken van brandvertragende muren kon het vuur zich razendsnel uitbreiden. De brandweer kwam al heel snel tot de conclusie dat er aan het bedrijfsverza melgebouw niets meer te redden viel en richtte zich volledig op het behoud van de naburige gebouwen. Of het zou lukken de aangrenzende ge bouwen te sparen, bleef lange tijd on duidelijk. Bij motorhandel De Jong aan de Zaagmolenweg werden om die reden met hulp van de politie 230 motoren naar buiten gereden. Buurman Boot Ri- alto probeerde zo veel mogelijk nieuwe auto's van een aan het vuur grenzend afgesloten parkeerterrein weg te halen. Dat lukte slechts zeer ten dele doordat het nogal wat tijd kostte om de juiste sleutels te zoeken bij de auto's die alle maal zonder nummerbord waren weg gezet. Op het moment dat het vuur wer kelijk over dreigde te slaan en de brand weer de omgeving van het parkeerter rein en de motorhandel ontruimde, wa ren slechts vijftien van de tachtig nieuwe auto's in veiligheid gebracht. Ondertus sen ging in het bedrijfsverzamelgebouw een gasfles de lucht in om op enkele meters van een paar brandweerlieden in de sloot te belanden, en ontplofte een kleine hoeveelheid vuurwerk die ergens in het complex lag opgeslagen. Pagina R3: Verwarring en opluchting na grote brand aan de Gnephoek riyad/ap - De autoriteiten in Saudi-Arabië houden er reke ning mee dat de bomaanslag die zaterdag in een wooncom plex voor buitenlanders in Riyad zeventien doden en meer dan 120 gewonden veroorzaak te het werk is van het terreur netwerk al-Qaeda. De Saudi sche ambassadeur in Groot- Brittannië, prins Turki al-Faisal, zegt dat de aanslag het werk is van 'een kwaadaardige sekte', die als enige doel heeft het ko ninkrijk te vernietigen. De door de geboren Saudiër Osama bin Laden geleide organisatie is al langer gekant tegen de Saudi sche koninklijke familie, die niet islamitisch genoeg zou zijn en te dicht bij het westen staat, vooral de Verenigde Staten. Door woonverblijven van bui tenlanders te treffen, ook al zijn het moslims, mikten de plegers van de bomaanslag in Riyad op de ruggengraat van de Saudi sche economie. Saudi-Arabië telt ongeveer zes miljoen bui tenlandse arbeiders, onder wie 35.000 Amerikanen en 30.000 Britten. Om zijn olie-industrie, veiligheidsapparaat en gezond heidssector draaiende te hou den is het koninkrijk bijna vol ledig op buitenlandse arbeids krachten aangewezen. De aanslag is gepleegd terwijl het koninkrijk sociale en juridi sche hervormingen doorvoert die jarenlang op de plank heb ben gelegen. Verbeten en met een voor Saudiërs bijna onge-' kende openheid maken de au toriteiten jacht op islamitische extremisten die de Saudische regering lange tijd niet durfde aan te pakken omdat zij haar legitimiteit voor een deel ont leent aan de nauwe verbonden heid van de koninklijke familie met dezelfde strenge wahabiti- sche tak van de islam. Saudi sche analisten menen dat de extremisten nu toeslaan, omdat zij bang zijn dat het hervor mingsproces hen zal marginali seren en een eind zal maken aan de invloed die zij op grond van hun religie automatisch ge nieten. „Die mensen zijn nu wanho pig", zegt de vooraanstaande Saudische politicoloog en co lumnist Turki al-Hamad. „Ze weten dat ze geen staatsgrepen kunnen plegen. Ze weten dat ze niet in de paleizen kunnen ko men. Het enige wat zij kunnen is verwarring en wanorde scheppen. Hun uiteindelijke doel is de val van het regime." De Saudische autoriteiten zijn wakker geschud door een serie aanslagen op 12 mei in Riyad, waarbij 35 mensen onder wie negen daders om het leven kwamen. De regering matigt nu de meer radicale retoriek die anders in sommige moskeeën en media klinkt. Enkele deni grerende passages over joden en christenen zijn uit tekstboe ken van religieuze scholen ge schrapt en voor volgend jaar zijn voor het eerst (gemeentelij ke) verkiezingen aangekondigd. Aan islamitische liefdadigheids organisaties zijn nieuwe beper kingen gesteld die moeten voorkomen dat donaties ge bruikt worden om terreuraan slagen te financieren. Rotterdam - Vijfjaar na de ontvoering en zware mishan deling van Hansje Boonstra- Raatjes, de echtgenote van voormalig Philips-topman C. Boonstra, is het politie en jus titie nog niet gelukt de dader op te sporen. Een gewapende man dwong de vrouw in 1998 in Antwerpen in haar auto te stappen. Ze werd later langs een weg teruggevonden met zwaar hoofdletsel en een ge broken arm. werden vier spuitwagens en een ladderwagen ingezet. De politie sloot de directe omge ving van het pand af om het toegestroomde publiek - het pand ligt pal in het centrum, di rect achter een drukke winkel straat - op afstand te houden. Volgens officier G. Smit van de Katwijkse brandweer had de brand een zeer gevaarlijk karak ter omdat het pand volledig is ingeklemd door bebouwing. „Het gevaar voor uitbreiding was zeer groot doordat alles hier zeer dicht op elkaar is ge bouwd. Het was voor ons een chirurgische ingreep om de brand én onder controle te krij gen én ervoor te zorgen dat die zich niet verder uitbreidde." door Coen Springelkamp Haarlemmermeer - De opening van de nieuwe snelweg A5 heeft vanochtend in de spits geleid tot een iets minder lange file op de A9 voor het knooppunt Rottepolderplein bij Haarlem. Tussen het Rottepolderplein en knooppunt Raasdorp bij Badhoevedorp konden automobilisten redelijk vlot doorrijden. Op de A5 zelf was het rustig. Dit weekeinde is de snelweg A5 geopend. De weg verbindt de A9 vanaf het knooppunt Raasdorp met knooppunt De Hoek op de A4 bij Hoofd dorp. Wie vanuit Noord-Holland naar Den Haag wil, of omgekeerd, omzeilt dankzij de A5 de drukte bij Schiphol en Badhoevedorp. Voordeel is volgens Rijkswaterstaat een afname van de files op de A9 bij Haarlem-Zuid en Raasdorp. Verkeerskundige Ton de Vries en wegverkeerslei- der Cees Tromp hielden vanochtend vanuit ver- keerscentrale De Wijde Blik in Velsen-Noord het wegennet rondom Schiphol in de gaten. Met be hulp van honderden camera's en matrixborden boven de weg controleert en regelt Rijkswater staat het verkeer in een groot deel van de rand stad. Omstreeks 08.15 uur meet Tromp bijna zes kilo meter file. Voor de openstelling van de A5 stond er vanaf 6.45 uur al een file met een lengte van vaak negen kilometer. Vanochtend vormde de file zich pas rond 7.30 uur. Verkeerskundige Van Rijn is dan ook voor zichtig optimistisch over de opening van de A5. Of de lengte van de files inderdaad is afgenomen is volgens hem pas over een paar weken te zeg gen. „Bovendien is de maandagochtend nooit echt druk." Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamM V Telefoon Wf gaan zorgvukig om mei persoonsgegevens. In hel colofon van de krant treft u nadere informatie aan. Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,70 kwartaalabonnement automatische betaling 56,20 betaling per acceptgiro 56,70 Handtekening: 712141 400114 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bj airtomatische betaing is mijn bank-gkonummer MM i Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1