Zorgcriteria nodig voor verpleeghuis Koningen, keizers en hofnarren werken is oké Dertien jaar cel voor schutter Leidse Hout Manfred de Graaf heet nu Manfred Derman Einde van de chemokar nadert met rasse schreden in VAN ROY EN VISSERS C.S. SGP: Absolute bodem is bereikt Koninklijke serviezen 'Adenauer grootste Duitser' van OERLE rrr Leidsch Dagblad "J 'and van er jeorges Soros eh eeggehaald 5< tel >e Spar .lijft zweren lij buurtsupers Oudejaarsnacht en i Leiden wordt nallend feest' hri s arkeren blijft oö oorlopig gratis net i Oegstgeest rita ver do eveiliging van rsonen geen s voor Rambo aise Pascal issen ons en de hel of hemel is er niets dan leven en dat is het •est broze wat er ter treld bestaat Veel zon aiej ZO 3/4 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 internet: www.leidschdagblad.nl Dagblad nr. 43382 los zaterdag 8 november 2003 ADVOCATEN Rapenburg 55 2311 GH Leiden yTel. (071) 5122362^ nr. 43382 losse nummers 1,15 zaterdag 1,60 leiden - De 35-jarige Leidenaar die op 25 maart van dit jaar in de Leidse Hout zijn vrouw doodschoot, moet 13 jaar de cel in. De Haagse rechtbank ver oordeelde hem gisteren wegens doodslag en poging tot dood slag. De rechters achtten bewe zen dat hij bij de speelweide naast het Theehuis zijn vrouw (30) neerschoot voor de ogen van hun 5-jarig zoontje. Zij overleed kort daarna in een zie kenhuis aan haar verwondin gen. Nadat hij zijn vrouw had neer geschoten, richtte de man zijn wapen op haar nieuwe vriend die eveneens in het park was. De man vluchtte het Diacones- senhuis in. Een kennis van het echtpaar die eveneens in de Leidse Hout was, kreeg twee kogels om zijn oren. Na de schietpartij ging de schutter er te voet vandoor, maar hij werd korte tijd later in een tuin van een woning in de Vogelwijk door de politie gear resteerd. Onderzoek in het Pie- ter Baan Centrum wees uit dat de man volledig toerekenings vatbaar was tijdens de schiet partij. Er was twee weken geleden 15 jaar celstraf tegen hem geëist. Ser4 11/12' se z£ unf ectf et sl m ml n rei ^MM ENTAAR een. chijl lan KONINGIN kga de j goed als de minister-pre- e ge| van dit land de koningin hscherming neemt In een ■stel, waarbij de konin- leen mag zeggen wat het ït toestaat, en zij zich niet )rd$nlijk kan verdedigen te- ve rublieke uitingen, is de pre- amlhaar formele bescherm- n ju ie ufemier moet dan wel zorg- in het kiezen van zijn tnten. De wijze waarop tiende de koningin en an- coleden van het koninklijk n bescherming neemt te- poppenserie ('Egoland' -tv) en een toneelstuk loten, Beatrix spreekt' Beukenkamp) is onhan- iodig en overdreven, ipenserie kan worden af- als een goedkope, maar onschuldige vorm van Het toneelstuk moet beschouwd als een seri- knappe vorm van dra- ring van de lastige positie iet staatshoofd in een pte' samenleving. De sug- dat beide uitingen scha- zijn voor het koninklijk onzinnig. Het gaat inder- im 'verzinsels' en 'halve zoals Balkenende :rt, maar het betreft hier idaardige of grievende een debat te voeren at wel en niet kan', 3 de koningin juist tot on- van publieke discussie. |Üen moet het kabinet kri- i de rol van het staats- aiet willen begrenzen, an- |>uden minister De Graaf Republikeins Genoot- fzich ook in een onmoge- bsitie bevinden. Kritiek op on van het staatshoofd illeen worden aangepakt rvoor een ernstige aanlei- bstaat. Regelrechte beledi- L misplaatste reclame en ide verzinsels hebben in heden terecht geleid tot lnen van stappen, tnd heeft een gezagheb- nctionerende koningin, ipijtig dat zij regelmatig vertegenwoordigd door 'kelig opererende pre- den haag/gpd - Er moet worden afgesproken op welke 'bodem- zorg' de bewoners van de 334 verpleeghuizen recht hebben. Dat vinden organisaties van ver pleegkundigen, de cliëntenraden en Kamerleden van PvdA, CDA, SP en SGP. „De absolute bodem is be reikt", aldus Kamerlid Bas van der Vlies van de SGP. Annemie- ke Schuller van de Cliëntenra den uit Zuid-Holland pleit er voor dat de politiek 'algemene maatschappelijke zorgcriteria' gaat vaststellen. Daartoe behoren volgens haar een dagelijkse wandeling, het aantal douches, en de uren die aan zorg besteed kunnen wor den. „Daarnaast moet bij de opname van de patiënt een nauwkeurig omschreven zorg plan komen, waarin duidelijk is omschreven waar de bewoner recht op heeft. Dan weet je ook wat je kunt eisen van de ver pleegkundigen, de directie en van de overheid." Agnes Kant (SP) en Khadija Arib (PvdA) sluiten zich aan bij de eisen van de Cliëntemaden. Anouschka van Miltenburg van de WD legt de verantwoorde lijkheid bij de verpleeghuizen zelf. „Ik vraag me af hoe het kan dat sommige huizen het wel redden en andere niet, ter wijl ze per bed eenzelfde be drag krijgen." CDA-woordvoerster Antoinette Vietsch en Bas van der Vlies (SGP) zijn voor minimale af spraken, maar daar moet in in dividuele gevallen van kunnen worden afgeweken. „Het is pri ma dat je stelt dat iemand zich iedere dag moet kunnen dou chen, maar er zijn oudere men sen die het voldoende vinden om zich enkele dagen aan de wastafel te reinigen", aldus Van der Vlies. De Algemene Vereniging Ver pleging en Verzorging (AVW), een koepel van 40 organisaties, gaat een website openen waar op verpleegkundigen en zie kenverzorgenden hun klachten kwijt kunnen. Deze worden la ter anoniem doorgespeeld aan de Inspectie voor de Volksge zondheid. De inspectie liet deze week we ten dat ze weinig klachten krijgt uit de verpleeghuizen. „Wij we ten dat er vele tientallen mis standen door verplegenden niet gemeld worden, uit angst voor represailles van de directie. Ook patiënten klagen niet, omdat ze volledig afhankelijk zijn van de mensen die zorg verlenen", al dus Bas Vogel van de AVW. „Dit is helaas een probleem dat al jaren sleept", zegt Kant. „We moeten nu eens goede afspra ken maken, zonder dat er extra bureaucratie komt." De regering heeft alle instellin gen in de zorgsector een effici encykorting opgelegd van 0,8 procent van het totale budget. Het is volgens de minister juist de bedoeling dat zorginstellin gen hierdoor hun eigen manier van werken tegen het licht hou den en hun organisatie efficiën ter maken. Apeldoorn - Koningin Beatrix bekijkt een gedekte eet tafel in paleis Het Loo, waar te zien is hoe door de eeu wen heen is getafeld door de Nederlandse koninginnen. Tentoongestelde serviezen, tafelzilver en tafellinnen, worden voor een groot deel nog steeds gebruikt. De ex- vaak voorzien van monogrammen van de toenmalige positie is sinds enkele dagen te bezichtigen en duurt nog vorstinne^ behoren tot de koninklijke verzamelingen en tot en met 31 januari. Foto: ANP/Robin Utrecht den haag - Zo lang er koningen en kei zers bestaan, zijn er ook hofnarren. De aanval van premier Balkenende op de satirische programma's over het konink lijk huis, en koningin Beatrix in het bij zonder, doet dan ook wereldvreemd aan. Balkenende zei gisteren na afloop van de ministerraad bang te zijn dat burgers een verkeerd beeld krijgen van de koningin door de 'verzinsels en halve waarheden' die over haar te berde wor den gebracht. Balkenende is 'ongelukkig' met het tv- programma Egoland van BNN, dat afge lopen maandag voor het eerst te zien was, waarin kleipoppetjes leden van het koninklijk huis spelen. Maar ook het donderdag in première gegane toneel stuk 'Landgenoten, Beatrix spreekt!' zit hem niet lekker. De premier vreest dat als de koningin sprekend wordt opgevoerd bij de Idjkers, de grens tussen feiten en fictie vervaagt. Hij vindt dat personen te kijk worden gezet die zich niet kunnen verdedigen. ANALYSE door Hans Jacobs Balkenende denkt dat programma's als deze schadelijk kunnen zijn voor het ko ninklijk huis. Hij zei dat het kabinet geen juridische stappen overweegt tegen de makers van Egoland of andere programma's waarin leden van het koninklijk huis ten tonele worden gevoerd. Maar het wil wel een discussie op gang brengen „over wat kan en niet kan" in tv-programma's, to neelstukken of historische romans, zon der daar zelf normen aan te stellen. Vol gens Balkenende is er een onderscheid tussen het belachelijk maken van leden van het koninklijk huis en de spot drij ven met politici. De laatsten kunnen im mers wel in het openbaar reageren. Vraag is wat de premier met zijn uitspra ken wil bereiken. Het ter discussie stel len van satire heeft per definitie het te genovergestelde effect. „Dit lijkt me niet de taak van de premier", reageerde D66- fractieleider Boris Dittrich dan ook met een op de opmerkelijke uitval. Het opvallendste effect van Balkenendes woorden is vanzelfsprekend extra aan dacht voor het door de critici reeds neergesabelde satirische televisiepro gramma van BNN. Goed voor de kijkcij fers. De voorstellingen van het toneel stuk 'Landgenoten' van Ger Beuken kamp, die eerder tekende voor 'Emily, of het geheim van Huis ten Bosch', zijn reeds uitverkocht. Het afbrokkelen van het imago van het koningshuis komt bovendien door het optreden van de familie zelf. Ger Beu kenkamp kon in zijn stoutste dromen geen scenario bedenken dat maar in de buurt kwam van het door Margarita en Mabel Wisse Smit in werkelijkheid ge produceerde drama. De geschiedenis laat ook zien dat schrij vers en cabaretiers hun inspiratie halen Prinses Maxima, koningin Beatrix en kroonprins Willem-Alexander uit de serie Egoland, waarin ook Johan Cruijff en Bart de Graaff figureren. Foto: GPD/BNN uit de schandalen of het (wan) gedrag van de Oranjefamilie. Het potloodven- ten van koning Willem III voerde tot tal rijke schotschriften over 'koning Gorilla'. Het toenmalige kabinet probeerde daar met draconische maatregelen een einde aan te maken, zonder veel succes. Dat is een les die Balkenende had moeten le ren. Mond houden, stilzitten en wach ten tot de storm overwaait, is het parool. door Theo de With hoogmade - De in Hoogmade woonachtige acteur Manfred de Graaf heeft van de minister van justitie toestemming gekregen zijn naam te veranderen. Hij gaat sinds kort door het leven als Manfred Derman. Daarmee draagt hij de naam van zijn va- (advertentie) kijk voor een baan van nu /T\ opwww.exactpi.nl L*) exact' der, die hij nooit heeft gekend en die in Tweede Wereldoorlog door SS'ers is vermoord. De Graaf was de achternaam van zijn stiefvader. In het theater, waar de acteur momenteel triomfen viert met het toneelstuk Zeg 'ns AAA, zal hij de naam Manfred de Graaf blijven gebruiken. „Het is mijn artiestennaam geworden", ver telt hij vandaag in een openhar tig interview met deze krant. In het verleden heeft de Hoog- madenaar talloze pogingen on dernomen om zijn naam gewij zigd te krijgen. De Nederlandse wetgeving bleek echter niet te voorzien in deze uitzonderlijke situatie. Na de geboorte van zijn doch ter bond Manlied de Graaf op nieuw de strijd aan met het mi nisterie van justitie. „Ik wilde dat mijn kind de naam van mijn echte vader zou dragen." Dankzij bemiddeling van de Stichting 40-45 is dat gelukt. Zie ook het bijvoegsel Erbij der voor: componist Johann Se- bastiaan Bach, rijkskanselier Bismarck, bondskanselier Willy Brandt, genie Albert Einstein, dichter Goethe, uitvinder Gut enberg, Maarten Luther, filo soof Karl Marx en twee verzets strijders tegen Hitler, Sophie en Hans Scholl. De componisten Van Beethoven (12) en Mozart (20) blijven buiten de toptien. hamburg/anp-dpa - Konrad Adenauer, de eerste bondskan selier van West-Duitsland na de Tweede Wereldoorlog, was de grootste Duitser. Dit is de uit slag van een opiniepeiling on der 90.000 Duitsers, voor de start gisteravond van de tv-serie Unsere Besten - Wer ist der grösste Deutsche? op de zender ZDF. In de toptien komen ver- Foto: Mark Lamers Ophalen van chemisch afval is alleen in Leiden nog een succes leiden - De chemokar heeft zijn langste tijd gehad. In Leiden haalt de kar weliswaar nog heel wat chemisch afval op, maar el ders gaan liever mensen met hun oude batterijen naar de mi lieustraat of naar de milieubox in de supermarkt. „Bij de kar ko men hooguit 25 mensen per rit." De ochtendrust in de buurt van winkelcentrum Kopermolen in de Merenwijk wordt wreed ver stoord door een vrolijk reggae- deuntje, van een chemokar. Als de muziek ophoudt, schalt een vriendelijke vrouwenstem: „Op dit moment staat de chemokar bij u in de straat." Het moet de buurtbewoners er toe aanzetten hun resten verf, batterijen, spaarlampen en der gelijke te brengen. Twee keer in de maand staat de chemokar bij het winkelcentrum. Het loopt niet storm deze ochtend. Chauffeur David Schlagwein kan niet anders dan dat toege ven. „Het is nu wel rustig, maar soms staan er wel een man of vijf tegelijk bij de kar", verzekert hij. ,,'s Middags als meer men sen boodschappen is het druk ker. Ook krijg ik veel meer klan ten als ik rondjes rijd in de stad. Dan krijg ik het gevoel dat ik voor de eerste keer kom, zoveel leveren de mensen dan in." Schlagwein is zich er niet van bewust| dat hij bestuurder is van één de weinige chemokarren in Nederland die nog frequent blijft rijden. Het fenomeen heeft zijn langste tijd wel gehad. Zo succesvol als in Leiden is de kar bijna nergens. Hij wordt meestal maar weinig gebruikt en is daarom veel te duur. „Toen ivij met de kar begonnen haalden we 20.000 kilo afval op", zegt een woordvoerder van de gemeente Sittard, waar de chemokar na 1 januari 2004 niet meer rijdt. „Tegenwoordig is dat nog maar duizend kilo." In 1997 opende Sittard een mi- liéustraat en zijn supermarkten en apothekers begonnen om een deel van het afval in te za melen. Daardoor is de rol van de chemokar bijna uitgespeeld. In de gemeenten Den Haag, Rotterdam en Zwolle ondergaat (advertentie) lACJWTAmjt DIENSTVERLENING BV Bedrijfsschoonmaak: kantoren, bedrijfspanden, sportcentra en instellingen voor informatie: 071-5232308 de chemokar binnenkort het zelfde lot. Het verdwijnen van de kar stuit niet op grote bezwaren bij de milieubeweging. „Het systeem werkte niet goed genoeg," er kent een woordvoerder van Mi lieudefensie. „Te veel mensen zijn aan het werk als de che mokar langskomt. Die bereik je dus slecht." De milieubeweging ziet liever dat het aantal winkels waar mensen hun KCA kunnen inleveren groter wordt. Wat be treft verff esten stuit dat op be zwaren van de bouwmarkten. Die mogen maar een beperkte hoeveelheid verf in voorraad hebben, en de blikken met res ten worden daarbij opgeteld. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Straat Postcode Plaats Telefoon (i.vjn. controle nabezorging) Wij gaan zorgvuldig om mei persoonsgegevens. In het colofon van de krant treft u nadere informatie aan. Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,70 kwartaalabonnement automatische betaling 56,20 betaling per acceptgiro 56,70 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau 712141 400121 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1