Nrd-Korea dreigt met kernwapen Achtenveertig moorden en geen executie BUITENLAND Irak probeerde oorlog nog te voorkomen Bundeswehr verdacht van 'bruine sympathieën' te Verzoenende taal Amerika Charles:Wat het ook was, ik deed het niet 'Kok verspeelde kans op EU-voorzitterschap' Felipe en Letizia 'Green River Killer' is ergste seriemoordenaar in Amerikaanse geschiedenis Rakettest uitgezonden op satelliet-tv Noodtoestand in Sri Lanka weer opgeheven T isario laat rangenen vrij =^s - De beweging Polisa- e strijd voert voor een on- Bcelijk West-Sahara laat arokkaanse gevangenen e groep wordt in Algerije houden en zit mogelijk al l^L vast. In 1975 kwam met Marokko en Mauri- de overdracht van de }lijke Sahara overeen. De :elijkheidsbeweging io verzette zich hierte- le VN erkende de annexa- ir Marokko niet. Er is een itilstand met Polisario, ^Ppndanks jaren onderhan- ^nog steeds geen definitie- vrijdag 7 november 2003 nperveen Foto: Reuters 's( rard nieuwe ide e a«r van Tories vo ïent) - De Britse Conservatie- in ij heeft gisteren oud-mi- i op(an binnenlandse zaken 3e opward gekozen tot haar jaai leider. Howard (62) mgelin Duncan Smith op, die kveek aan de kant werd bdat hij er in twee jaar geslaagd de partij weer lezersgunst te laten stij- -^jdanks de afgenomen JOiteit van Labour-pre- Jny Blair. Howard was /je kandidaat voor de post „lvy-leider. Sinds het aftre- ti de Conservatieve pre- argaret Thatcher in de Tories vrijwel krend verscheurd door ergs twisten, die er mede de erhjjcvan waren dat de partij zijjerkiezingen van 1997 en werd versla- eha^r Labour. Howard 3noïe vierde Tory-leider in ond(- soó| oren Inca-stad andinden 5tij| Kabinet vindt onderzoek naar extreem-rechts in leger niet nodig le Jraven ia^WiBO - In Paramaribo "T' jn president Venetiaan en de voltallige ministerraad bijgewoond van Johnny Kamperveen. n teiaan prees hem als een de strijd voor de ge- wa.®gheid. Kamperveen streed ^fvoor berechtiging van de lezehgen Van de december- Ultsjen van 1982; ook zijn va- ^e^dré werd toen doodge- h^se politicus ^it in HlV-zaak De voormalige Franse 'er van volksgezondheid Evin is vrijgesproken jodslag in de bloedtrans- jak. Hem werd verweten geen verplichte HIV-test irdonneerd, toen bleek «yjisen 1980 en 1985 ruim flensen bij een bloed- isie met HIV besmet I Jiaden gekregen. Honder- ^en stierven aan aids. jarige Evin, die momen- jrlementslid is, zei des- j hebben besloten geen |st te gelasten omdat dat zou kunnen hebben „tot nle verwarring bij labora gen In plaats daarvan advi- af(j Jhij artsen in oktober "en test voor te stellen als ichtvaardigd lijkt". door onze correspondent Wierd Duk Berlijn - In Duitsland wordt de roep om een onderzoek naar rechts-radicale tendensen bin nen de strijdkrachten luider. Dit naar aanleiding van de rel rond brigadegeneraal Reinhard Günzel (59), chef van de elite eenheid Kommandos Spezial- krafte (KSK). Günzel werd deze week op staande voet ontslagen nadat bekend werd dat de ge neraal per brief zijn sympathie had betuigd aan een Bondsdag lid dat in opspraak was geraakt wegens antisemitische uitlatin gen. Toch vinden minister van defensie Struck en bondskanse lier Schroder een onderzoek niet nodig. Minister van defensie Peter Struck (SPD) ontkende dat Günzels opvattingen gemeen goed zouden zijn in de Bundes wehr. „Het gaat hier om één verwarde generaal", meende Struck. Günzel had ingestemd met de opvatting van CDU-parlemen- tariër Martin Hohmann dat jo den historisch niet alleen slachtoffers maar ook een 'volk van daders' zouden zijn. Op grond van enkele voorvallen uit de jaren negentig hebben de Duitse strijdkrachten de repu tatie een broeinest van ex treem-rechtse sympathieën te zijn. In 1996 werd een video openbaar waarop te zien is hoe soldaten verkrachtingen en fol teringen naspelen. Een jaar la ter dook een videoband op met beelden van elitesoldaten die naar rechtsradicale muziek luisteren, zich schuldig maken aan antisemitische uitspraken en buitenlanders belasteren. Ook maken ze zich vrolijk over de nazi-gaskamers en brengen de Hitler-groet. De strijdkrachten worden als gevolg van deze spraakmaken de incidenten permanent in de gaten gehouden. Voorvallen met een radicaal-rechtse strek king worden gemeld. Maar vol gens een voormalige officier wordt hiermee de hand gelicht. In de Neue Presse, een in Han nover verschijnende krant, gooide Oberstleutnant b.d. Hel- muth Priess olie op het vuur met zijn bewering dat 'rechtsra dicale incidenten in de Bundes wehr helemaal niet waargeno men worden of niet serieus worden genomen en bij gele genheid worden doodgezwe gen. Dit speelt tot in de top'. Andere experts zien echter een ander beeld. Zo schreef het so ciaal-wetenschappelijke insti tuut van de Bundeswehr in 2001: 'De gemelde gevallen zijn uitzonderingen. Repressieve maatregelen hebben een aan zienlijke uitwerking gehad'. Van een 'bruine Bundeswehr' is ook volgens Willfried Penner, die zich namens de Bondsdag met de geestesgesteldheid van Duitslands 297.000 militairen bezighoudt, geen sprake. „Tot nog toe werden dit jaar 114 ge vallen gemeld, waarvan wij nu natrekken of ze werkelijk een rechts-radicale achtergrond hebben", aldus Penner. Het ging daarbij om zogenoemde propagandadelicten, zoals het brullen van nazi-liederen of het besmeuren van wanden met rechts-radicale leuzen. Het aan tal incidenten neemt volgens Penner af. Naar aanleiding van de affaires in de jaren negentig deed een Bondsdagcommissie onderzoek naar bruine sympathieën in het leger. Die concludeerde dat het alle maal erg meeviel. Maar de soci aal-democratische en Groene oppositie verweet de conserva tieve regering destijds de pro blemen te verdoezelen. Toch zien de huidige sociaal-demo cratische minister Struck en Groenen-leider Angelika Beer in het geval-Günzel geen aan leiding om de strijdkrachten opnieuw door te lichten. Ook bondskanselier Schroder (SPD) zei gisteren tijdens een bezoek aan een officiersschool in Dres den dat het geval-Günzel op zichzelf staat. londen/anp-rtr - Noord-Korea heeft een kernwapen gereed voor gebruik. Het wapen is sterk genoeg om elke aanval van de VS te kunnen afslaan. Dat zei de Noord-Koreaanse ambassadeur in Londen gisteren tegen het Britse persbureau Reuters. De opmerkingen van de diplo maat passen in de recente reeks van dreigende uitlatingen van Noord-Koreaanse functionaris sen. Pyongyang beweert al lan ger een atoomwapen te heb ben. Vorige maand kondigde het land aan het bestaan ervan te zullen bewijzen. Dat laatste is overigens niet gebeurd. Noord-Korea staat momenteel in het middelpunt van een in ternationale crisis. Volgens de VS werkt Pyongyang tegen de afspraken in aan een verboden nucleair programma. Deze be schuldiging van Washington bracht Noord-Korea ertoe uit het internationale verdrag te stappen dat de verspreiding van kernwapens verbiedt. Het land wees VN-inspecteurs de deur en het startte ook een kerncentrale weer op. Internationaal overleg om de zaak op te lossen, heeft tot dus ver geen resultaat gehad. Noord-Korea eist een expliciet niet-aanvalsverdrag van de VS, maar president Bush wil alleen „veiligheidsgaranties" geven. De Japanse krant Yomiuri Shimbun schrijft vanmorgen dat de VS Noord-Korea waar schijnlijk een 'twee-fasen' vei ligheidsgarantie zullen aanbie den, om de in een impasse ge raakte gesprekken over de nu cleaire ambities van het land weer te kunnen opstarten. De krant beroept zich op bronnen in Washington. De Amerikaanse president Bush liet in oktober, tijdens de APEC-top in Thailand al weten dat hij bereid was het stalinisti sche land veiligheidsgaranties te bieden, maar het was ondui delijk in welke vorm. Volgens Yomiuri Shimbun zou de VS aan Pyonyang ten eerste een garantie geven dat de veiligheid van Noord-Korea niet in gevaar komt tijdens gesprekken over de nucleaire crisis. Na de ge sprekken zou het stalinistische land opnieuw veiligheidsgaran ties kunnen krijgen, maar in ruil daarvoor zou Pyongyang wel een aantal stappen moeten zetten om de Amerikaanse zor gen over het nucleaire pro gramma „eens en voor altijd" op te lossen, aldus de krant. Een dergelijke opzet biedt de VS de mogelijkheid om de ge sprekken met Noord-Korea te openen, maar toch een militai re optie achter de hand te heb ben als de onderhandelingen spaak lopen. In augustus waren zes landen betrokken bij overleg over het Noord-Koreaanse nucleaire programma. De gesprekken tussen Noord-Korea, Rusland, China, Japan, Zuid-Korea en de VS leverden toen echter niets op. londen/anp - Het publiek weet nog niet wat het is, maar de Britse kroonprins Charles heeft het alvast tegengespro ken. Dat is de essentie van de verklaring die de woordvoer der van Charles gisteravond heeft uitgegeven. De beschul digingen waar Charles op rea geert zullen mogelijk komend weekeinde in een Britse krant worden gepubliceerd, zo meldde de BBC. Volgens de verklaring van Charles' woordvoerder zou het gaan om „verhalen in de media dat een voormalige me dewerker van het koninklijk huis enkele jaren geleden ge tuige was van een incident waarbij een belangrijk lid van de koninklijke familie zou zijn betrokken". ,Aan deze specu latie moet een einde komen. De beschuldiging dat de Prins van Wales bij het incident was betrokken is niet waar en het incident heeft niet plaatsge vonden", aldus de verklaring. De krant Mail on Sunday wil de afgelopen zondag het be wuste verhaal publiceren. Za terdagavond kreeg het blad in een kort geding een publica tieverbod opgelegd. Een ande re krant, The Guardian, kwam er gisteren achter dat het kort geding was aangespannen door Michael Fawcett, de voormalige persoonlijke me dewerker van Charles. Fawcett legde afgelopen maart zijn functie neer, nadat in een officiéél rapport finan ciële onregelmatigheden en seksueel wangedrag aan het hof van de Britse kroonrprins waren vastgesteld. De Mail on Sunday is van plan het publicatieverbod vandaag aan te vechten en zondag tot publicatie over te gaan. Kroonprins Filipe de Bourbon poseert trots met zijn verloofde Letizia Ortiz Rocasolano. Het paar maakte gisteren in het Prado paleis in Madrid hun aanstaande huwelijk bekend. Letizia is een burgermeisje, en dat is opmerkelijk. Eerdere vriendinnen van de 35-jarige kroonprins, zoals een Noors lingeriemodel- kwa men bij de aan traditie hechtende koning niet door de ballotage. Maar de 31-jarige televisie-journaliste Letizia heeft het hart van de koning gestolen, en het huwelijk zal in juni volgend jaar worden ingeze gend. Toestemming van het parlement hoeft Felipe - anders dan de Nederlandse kroonprins - niet te vra gen. Foto: EPA door onze correspondent Hans Gertsen brussel - Oud-premier Wim Kok (PvdA) heeft zijn kans op het voorzitterschap van de Eu ropese Commissie vergooid, zo vreest Europees Commissaris Frits Bolkestein (WD). Als Kok de opvolger van Romano Prodi wil worden, had hij zich vol gens de Nederlandse Eurocom missaris de afgelopen twee jaar veel meer in 'Europa' moeten laten zien. „Kok had de kans moeten grij pen om voorzitter te worden van de Conventie die een ont werp grondwet heeft voorbe reid", zei Bolkestein gisteren in een gesprek met journalisten. Wim Kok was voor veel rege ringsleiders de eerste kandidaat voor het voorzitterschap van de Conventie. Toen Kok liet blijken niet 'in' te zijn voor die baan, viel de keus op de Franse oud president Giscard d'Estaing. Volgens Bolkestein wordt het hoog tijd dat Nederland einde lijk de voorzitter van het dage lijks bestuur van de Uriie levert. „Luxemburg is al twee keer aan de beurt geweest en Nederland' nog nooit." Als de christen-democraten de Europese verkiezingen in juni 2004 winnen, ligt het volgens hem voor de hand dat na de so ciaal-democraat Prodi een christen democraat aan de beurt komt. In Brussel vallen regelmatig de namen van de Belgische oud premier Dehaene, de liberale Belgische premier Verhofstadt en de Luxemburgse premier Juncker. Bolkestein gokt op de socialisti sche Finse ex-premier Lippo- nen. Ondanks zijn 'verkeerde' politieke kleur maakt de Fin volgens hem 'een beste kans'. „Hij is populair, intelligent en onafhankelijk", zei Bolkestein over de Fin. Voor het eerst ook een Poolse militair gesneuveld in Irak washington/anp-rtr - Het re gime van Saddam Hussein pro beerde in februari via een Iiba- nees-Amerikaanse zakenman een oorlog met de Verenigde Staten te voorkomen. Het Iraakse vredesvoorstel werd door het Amerikaanse ministe rie van defensie wel bestu deerd, maar niet serieus geno men, zo meldden Amerikaanse media. In de strijd is nu ook voor het eerst een Poolse mili tair gesneuveld. Volgens ABC News sprak de Li banees, Imad Hage, in Bagdad met functionarissen van de Iraakse geheime dienst. Het overleg vond plaats enkele da gen nadat de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Colin Powell, voor de Verenigde Naties de op handen zijnde oorlog verdedigde. Hage, een pro-Amerikaan met goede contacten in Washing ton, sprak in Bagdad onder meer met de chef van de Iraak se inlichtingendienst Tahir Habbush. De generaal staat op de Amerikaanse lijst van meest gezochte Irakezen en is nog steeds voortvluchtig. „Geba seerd op mijn ontmoeting met deze man denk ik dat het een poging was om oorlog te voor komen", aldus Hage. „Ze waren er op voorbereid hoge Ameri kaanse functionarissen te ont moeten." Volgens de zakenman ontkende Habbush dat zijn land massa vernietigingswapens had. Om dat te bewijzen zou hij hebben gezegd dat enkele duizenden Amerikanen in Irak inspecties konden gaan uitvoeren. Ook bood Habbush vrije verkiezin gen, olieconcessies aan Ameri kaanse bedrijven en de uitleve ring van het al-Qaeda-lid Abdul Rahman Yasin aan. Hage sprak op 20 februari in Londen met hoge Amerikaanse functionarissen over de ont moeting, maar die deden er vervolgens weinig mee. Een vooraanstaand adviseur van het ministerie van defensie, Ri chard Perle, zei dat het Penta gon het Iraakse vredesaanbod „niet erg serieus" nam. Naast de neergeschoten heli kopter bij Tikrit is vanochtend bij aanvallen op konvooien in de Noord-Iraakse stad Mosul een Amerikaanse militair ge dood en zijn negen anderen ge wond geraakt. En gisteren is voor het eerst een Poolse militair gesneuveld in Irak. Met vijftien collega's Een Brits-Amerikaans 25 jpeksteam heeft in de jan Peru de restanten van een voormalige finaR De nederzetting ligt bio van het wereldberoem- j resjmalige religieuze Inca- ar hi)1 Machu Picchu. De :eld\jang werd gedaan met he #an infrarood-opnamen a kalte lucht. De ontdekker trefhu Picchu, Hiram 3r wp1, maakte in het begin eeuw al melding >ie tij bestaan van de nu 'her en <fe' sted Llactapata, maar en diyaag over de precieze min het oerwoud. De on- |ers vonden afgelopen .1 off aleen verloren ge- ïu touted van de Inca's. tore1 n inde illegalen iebrugge ind( ach#CE - De politie in de havenstad Zeebrugge t euPteravond tientallen üle- anu)?8epakt die al dagen stad doolden. Ze slie- tot Pet gras en wasten zich schip, sinds hun kraakpand nds )sl00pt. De mannen zijn JogBezet om teruggestuurd risicFn naar hun vaderland, (ligaffghanistan. Buurtbewo- difen de zwervende man- en het Rode Kruis taanPnten en maaltijden pden. Milligan Dertig van de slachtoffers van Ridgway. Hij had het vooral op jonge vrouwen, tieners en twintigers, gemunt. Foto's: AP door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Achtenveertig moorden heeft Gary Ridgway, een onopvallend ogende auto- spuiter, op zijn geweten. Hij heeft meer moorden bekend dan wie ook in de Verenigde Staten. Achtenveertig vrouwen, (en mogelijk veel meer) vooral prostituees, drugsverslaafden of van huis weggelopen meisjes pikte de seriemoordenaar in Seattle op, om ze vervolgens thuis of in zijn vrachtwagen te vermoorden en in de buurt van de Green River te dumpen. Nu hij in ruil voor een schuldbe kentenis levenslange gevange nisstraf heeft gekregen, rijst in de Amerikaanse staat Washing ton de vraag: wat moet een moordenaar doen om hier de doodstraf te krijgen? Juridische experts denken dat de zaak van de 'Green River Kil ler' het een stuk moeilijker heeft gemaakt voor openbare aanklagers in de staat Washing ton om de doodstraf te eisen. Washington is een van de 38 staten in de VS waar de dood straf bestaat, maar erg happig op executies zijn ze niet in deze staat aan de Amerikaanse noordwestkust. Er waren er niet meer dan vier in 27 jaar tijd. Ridgway werd al medio jaren tachtig in verband gebracht met de Green River moorden, maar destijds was er geen be- Seriemoordenaar Gary Ridgway Foto: AFP wijs voor zijn betrokkenheid. Dat veranderde in 2001, toen hij opnieuw werd gearresteerd. Hem konden in eerste instantie zeven moorden ten laste gelegd worden, dankzij DNA-onder- zoek en fysiek bewijsmateriaal. Afgelopen zomer werden nog enkele lijken van verdwenen vrouwen gevonden, nadat Ridgway de politie naar de plekken had geleid. Openbaar aanklager Norm Ma- leng besloot Ridgway levens lang te beloven in ruil in ruil voor informatie. De man ver diende de dood maar het recht van nabestaanden op de waar heid is nog belangrijker, aldus de verklaring van Maleng. Om dat het zo'n uitzonderlijke zaak is, zal het volgens hem geen ge volgen hebben voor andere doodstrafzaken. Er zitten in de VS zo'n 3500 mensen in dodencellen, maar de kans op een executie is in de ene staat veel groter dan in de andere. De lijst slachtoffers van Ridg way bevat 44 namen, en vier 'Jane Doe's', vrouwen van wie de identiteit nimmer is vastge steld. De jongste was de vijf tienjarige Debra Lorraine Estes, de oudste Marta Reeves, met 37 de enige dertiger onder de slachtoffers. Van de meeste vrouwen wist hij de naam niet, zo liet Ridgway in een verkla ring over zijn wandaden voorle zen. Hij moordde zoveel vrou wen dat hij het zelf niet meer kon bijhouden. Enkele zinnen uit zijn verkla ring: „Ik herinner me dat ik elk vrouwenlichaam op de plek heb achtergelaten waar ze is ge vonden. Ik koos hen uit omdat ik prostituees haat en niet wilde betalen voor seks." Nabestaanden reageerden ver schillend op het levenslang voor RidgWay, wiens door een aanklager voorgelezen verkla ring mensen de rillingen over het lijf liet lopen. „De dood is nog te goed voor hem", zei Ma rie Winston, de moeder van een in 1983 vermoord meisje. Hij verdient het niet nog een dag te leven, reageerde een familielid van Cynthia Jean Hinds, een ze ventienjarige die in 1982 ver dween. kwam hij ten zuiden van Bag dad onder vuur te liggen. Polen heeft in totaal ongeveer 2.400 militairen naar Irak gestuurd als onderdeel van de internationa le stabilisatiemacht. In totaal zijn sinds de Verenig de Staten op 1 mei het einde van de oorlog afkondigden 144 Amerikaanse militairen gesneu veld in Irak, tegen 114 in de. oorlog zelf. Met de dood van een Britse mi litair, die gisteren in de buurt van Basra in Zuid-Irak op een mijn reed, is het aantal gesneu velde Britten in Irak opgelopen tot in totaal 52. jeruzalem/ap - Een geheime test van het Israëlische leger van een nieuwe raket is woens dag per ongeluk uitgezonden via een vrij toegankelijk satel lietkanaal. Dat heeft het Israëli sche ministerie van defensie gisteren erkend. Volgens een militair deskundige is bij de opnames vanuit dé controlekamer van waaruit de rakettest werd geleid gevoelige militaire informatie naar buiten gekomen. De test met de LORA-raket (Long Range Artillery) mislukte overigens. De raket, een nieuw wapen van de Israëlische land macht, raakte uit koers en stort te na twee minute^ neer in zee. Een eerdere test was wel suc cesvol. katunayake/anp-AFP - De Sri- lankaanse president Kamara- tunga heeft de noodtoestand weer opgeheven. Dat heeft een hoge overheidsfunctionaris vandaag meegedeeld. Inmiddels is premier Wickre- mesinghe van een bezoek aan de VS teruggekeerd. Volgens de president geeft de regering van premier Wickremesinghe te veel toe aan de eisen van de Ta- mil-rebellen, die vechten voor een onafhankelijke Tamilstaat in het noorden van Sri Lanka.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7