Minister fel tegenstander van motie moslimscholen BINNENLAND Opvang en begeleiding zwerfjongeren onvoldoende 'Nieuwe watersnood is kwestie van tijd' Negatief advies voor Nederland Stellen extra voorwaarden in strijd met de grondwet Krol denkt aan vertrek Knuffelmoeder op bezoek Verdachte van zaak-Joos weer terecht Naar Lourdes op kosten van de zorgverzekeraar Campus bezet 4 rkse rechter laat uwen niet vrij - Twee Nederlandse vrou- die momenteel in de Turk- id Izmir terechtstaan voor lorgenomen smokkel van 0 heroïne uit Turkije, in voorlopig nog in voor blijven. Dat heeft de dligheidsrechtbank in gsteren beslist. De recht- zei nog niet over alle be de rapporten te beschik- n de hechtenis te kunnen fen. De vrouwen hebben ontkend dat ze iets te ma- adden met het in de kiem jorde drugstransport. prd-Zuidlijn et kort geding erdam - Drie verenigingen in een kort geding dat de ente Amsterdam de werk lieden aan de Noord- ijn opschort. Zij menen iet mag worden begonnen le aanleg van de metrosta- Rokin, Vijzelgracht en uurbaan. De aanleiding iet geding is de uitspraak 1 rechtszaak over de vergunning van station eerder deze maand. Toen udeerde de rechter dat de heid van reizigers bij cala- ten onvoldoende gewaar- lis. nken rijder ikt A2 onveilig iricht - De politie heeft en het rijbewijs ingevor- iran een 24-jarige vracht - ïchauffeur uit het Franse ule. De man had teveel nken en reed vanaf Eijs- ver de A2 tot in Maas- tegen het verkeer in. Daar hij door een boze auto- ist klemgereden en tot en gedwongen. Onderweg e Fransman al een auto e weg gereden. Persoonlij- 'elukken deden zich niet >r geld voor mlances aag - Brabant krijgt vol- meer geld voor am- ces. Die toezegging deed ter Hoogervorst van 'ezondheid gisteren in de Je Kamer. „Ik erken dat nt problemen heeft. Het wel heel raar lopen als een plus inzit", aldus irvorst. Het Rijksinstituut lilieuhygiëne berekent :nteel waar de grootste unten zitten. vrijdag 7 november 2003 ga ngehouden bij IV ikkel semtex utrecht/gpd - Nederland is voor toeristen net zo gevaarlijk als Syrië, Sri Lanka en Cambod ja. Ons land staat sinds deze week met die landen op een in ternetsite van de ministeries van buitenlandse zaken van Australië, de VS, Canada en Groot-Brittannië. Het is de cri minaliteit die het imago van Nederland de das omdoet, zo blijkt uit de waarschuwing van Australië. In Nederland zijn toeristen vol gens de waarschuwing vaak doelwit van straatroof, zakken rollen en tasjesroof. Zakkenrol len komt veel voor in en rond Schiphol en Amsterdams be langrijke toeristische attracties, in restaurants en hotels -vooral jongerenhotels-, op het Cen traal Station en in het openbaar vervoer. Vooral de Amsterdam se tramlijnen 1 en 5, tussen Amsterdam Centraal en het Museumplein, moeten het ont gelden in de reisadviezen. Ook het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken vaardigt voor een groot aantal landen negatieve reisadviezen uit met speciale waarschuwingen voor de onveiligheid voor toeristen. den haag/anp - Het woord 'on aanvaardbaar' wilde ze niet in de mond nemen, maar onder wijsminister Van der Hoeven zei gisteren wel de motie van WD- Kamerlid Hirsi Ali over moslim scholen „100 procent te ontra den". De CDA-bewindsvrouw zei nog eens klip en klaar dat het stellen van extra voorwaarden aan islamitische scholen in strijd is met artikel 23 van de grond wet. „De WD moet haar knopen tel len", zei de minister tijdens de behandeling van haar begroting in de Tweede Kamer. Met deze suggestie om de motie over moslimscholen in te trekken, zette ze de onenigheid tussen de regeringspartners over de moslimscholen weer een tandje scherper. De WD liet weten onverkort aan de motie vast houden. Daarin staat ook dat bestuur ders van moslimscholen de Ne derlandse nationaliteit moeten hebben. De minister noemde deze eis 'een beetje dubieus'. Ingezetenen met een andere nationaliteit moeten juist bij de samenleving betrokken wor den. Scherper toezicht op isla mitische scholen is ook niet no dig, vindt de minister want daarvoor biedt de wet al vol doende mogelijkheden. Op het punt van de kleutertoets toonde ze zich minder vasthou dend. Het plan om alle vierjari gen verplicht te laten toetsen op hun vaardigheden liet ze va ren. De Kamer had laten blijken hier helemaal niets voor te voe len. De minister haalde een af gezwakte versie uit de kast: met een steekproef voor een deel van de leerlingen moet het ook heel goed mogelijk te zijn om 'feitelijke achterstanden' van scholieren vast te stellen. Nu bepaalt vooral het percenta ge allochtone leerlingen hoe veel extra geld een school krijgt voor het wegwerken van ach terstanden. Van der Hoeven zei in de discussie over de sprei ding van zwarte en witte leer lingen ook nog dat ze wil laten onderzoeken in hoeverre deze manier om geld te verdelen heeft bijgedragen aan de vor ming van zwarte scholen. In het nieuwe voorstel van de minister moet de eerste toets in groep twee plaatsvinden, om de twee jaar volgt een herhaling. Over een half jaar komt de mi nister met een uitgewerkt plan voor zo'n toets. De bestrijding van het leraren tekort kwam tijdens het begro tingsdebat nog zijdelings aan de orde. Van der Hoeven om armde de suggestie van WD'er Balemans om overtollig defen siepersoneel voor de klas te zet ten, bijvoorbeeld als gymleraar. Het pleidooi van partijgenoot De Vries om de vaste prijs van schoolboeken los te laten, ont moette eveneens instemming van de minister. Ze vond alleen dat hij wel wat te hard van sta pel liep door dit voor volgend jaar al te willen regelen. De mi nister wees erop dat eerst af spraken met uitgevers over de vaste boekenprijs gestand moe ten worden gedaan. Deze lopen nog tot 2005. De Tweede Kamer praat vol gende week verder over de on derwijsbegroting. eindhoven/gpd - Henk Krol, hoofdredacteur van de Gay Krant, overweegt om zijn func tie neer te leggen. Krol ge bruikt naar eigen zeggen dit weekeinde om na te denken over zijn toekomst bij het blad. „Ik wil niet dat het blad onder mij lijdt. Volgend jaar bestaat het vijfentwintig jaar en gedu rende die tijd hebben we onze nek uitgestoken voor de emancipatie van homo's. Dat proces wil ik niet in de weg staan", aldus Krol, die gisteren zijn redactie heeft ingelicht. Volgens Krol heeft zijn redac tie hem afgeraden op te stap pen. Bovendien is het moment ongelukkig, volgens de redac tieleden. De Gay Krant en Pa norama zijn onder vuur ko men te liggen na een geza menlijke publicatie waarin ze een topambtenaar van justitie beschuldigden van ontucht met minderjarige jongens. In een hoofdredactioneel com mentaar namen Krol en Hit- zert (hoofdredacteur van Pa norama) deze beschuldiging terug. Naar aanleiding van de publicaties deed een 28-jarige man bij de politie in Eindho- De Tsjechische politie twee Nederlanders aange- die probeerden 2,5 kilo x (hoog explosief materi- it het land naar Oostenrijk 1 ikkelen. Het duo werd sa- net een derde man aange- ;n in Dolni Dvoriste. Ze in een auto met Neder- lnc kenteken. Beide mannen 8 in ook de Tsjechische na- k iteit. Semtex is populair s roristen omdat het mak- ■ln te verwerken is en heel r1 ijk op te sporen. .de college in 1 Helder terug j» elder - Den Helder krijgt ls- ude college van burge- 1er en wethouders terug. ^ee CDA, Leefbaar Den Hel- :t a D66 zijn het eens gewor- c0' /er een nieuw coaütiepro- s- na. De wethouders van de ea artijen stapten in septem- toen de gemeenteraad vaI mming weigerde te geven le komst van gokkasten ara pe Holland, de Oude /erf Willemsoord. Zij heb- a8' ndsdien een demissionai- "a us. ge files door eval op Ai 00rn - Een gekantelde twagen op de Al bij Apel- 1 heeft vanmorgen een opstopping veroorzaakt, ng Amersfoort stond rond uur een file van veertien eter, richting Apeldoorn ilometer. Het ongeval in de ochtendspits plaats, tachtwagen geladen met ollen raakte door nog on- 'de oorzaak van de weg en egen de middenberm op. auffeur is gewond naar ekenhuis overgebracht. itel uitbreiding gveld Lelystad *0 - Vliegveld Lelystad, p deel van Schiphol, baalt r dat als gevolg van een aak van de Raad van State 'pig nog niet mag worden ireid. Volgens de directie it vliegveld loopt Flevo- op korte termijn hon- A arbeidsplaatsen mis. De 1 van State vindt dat het lerie van verkeer en wa lt eerst een volwaardige 1 effectrapportage moet 'ren. Dat betekent zeker ar uitstel. schiphol/gpd-anp - Het is een kwestie van tijd, maar een vol gende watersnood komt eraan. Iedereen was het daar gisteren over eens op een congres naar aanleiding van de ramp van 1953. Pakweg twintig jaar geleden had bijna niemand dit hardop durven te zeggen. Het idee al leen al, dat delen van Neder land nog eens zouden kunnen overstromen. Waarom zijn er anders miljarden uitgegeven aan dijkversterkingen en Delta werken? Minister Remkes van binnenlandse zaken wond er geen doekjes om. „Het kan op nieuw gebeuren." Niemand sprak hem tegen. De bijna-overstromingen van de grote rivieren in 1993 en 1995 hebben waterdeskundigen op een ander spoor gezet. Samen met de alarmerende berichten over klimaatverandering en stij ging van de zeespiegel. Het kabinet wil overstromingen in Europees verband gaan aan pakken. Tijdens het voorzitter schap van de Europese Unie, dat Nederland volgend jaar in handen krijgt, wil het kabinet gaan beginnen met het vormen van een Europees beleid om wateroverlast te bestrijden en te voorkomen. Ook wil het kabi net in de toekomst door waters nood getroffen gebieden in nauwere samenwerking gaan helpen, aldus Remkes. Ook werd gewaarschuwd voor andere gevaren. Terroristen kunnen water gebruiken als wapen, stelde de Britse crisis manager T. Pine van het bureau Hoorweg Quint. Zo kunnen stedelijke gebieden onder water worden gezet door bijvoorbeeld een dam op te blazen en kan het waterleidingnet worden vervuild met chemicaliën. Terroristen kunnen ook op een andere manier gebruik maken van water. Ongeveer 80 procent van de handel in goederen gaat over zee. Niemand kan alle mil joenen containers controleren, stelt Pine. Een schip met een explosieve lading vormt een ge vaarlijk wapen, vooral in de buurt van industrie. Na de toe treding van nieuwe kandidaat- landen in 2006 bij de Europese Unie varen schepen ongezien vanaf de Zwarte Zee, via de Do- nau, West-Europa binnen. Bovendien groeit een andere dreiging. Sinds 2000 zijn vier chemische tankers verdwenen. Ze zijn gekaapt door piraten. De schepen en de lading zijn nooit teruggevonden. Dit jaar nam volgens Pine het aantal aanvallen van piraten wereld wijd met 37 procent toe. den bosch - De heilige Mata Amritanandamayi uit India, ook wel de knuffelmoeder genoemd, is op bezoek in Nederland. Cisteren was ze in Den Bosch. Door mensen te knuffelen, wil ze de wereld op een blijvende en positieve manier transformeren. Foto: ANP/Robert Vos ven aangitte tegen de topamb tenaar. Hij zei dat de ambte naar hem, toen hij minderjarig was, in Tsjechië en Nederland had misbruikt. De man trok de aanklacht later in. Omdat justitie de totstandko ming van de valse aangifte nog onderzoekt, wordt de man bij gestaan door advocaat G. Ha mer. Die vindt dat het OM op merkelijk veel haast maakt om het dossier rondom de top ambtenaar te sluiten. „Mijn cliënt wordt verdacht van het doen van een valse aangifte, maar de kern ervan is niet vals", zo stelt mijn cliënt. Het gaat hier om ontucht en dat is een ernstige beschuldiging. Laat justitie nou maar eens goed onderzoeken hoe jong mijn cliënt destijds nou eigen lijk was." Naar aanleiding van de publi caties van de Gay Krant en Pa norama doet de rechter van daag uitspraak in een kort ge ding dat door oud-deken W. van der Valk tegen de bladen is aangespannen. De geestelijke is in de bladen in verband ge bracht met de Eindhovense ontuchtaffaire. amsterdam/anp - De 19-jarige verdachte in de zaak-Joos die sinds dinsdag was verdwenen, is weer terecht. Dit maakte persofficier van justitie D. Kruimel gisteren bekend. De man nam via zijn advocaat contact op met justitie en is nu in handen van de politie. Gisteren werd bekend dat de verdachte niet was teruggeko men van enkele uren schor sing van zijn voorlopige hech tenis. De rechter had de man toe stemming gegeven om af scheid te nemen van zijn over leden vader. Deze zou in Ma rokko worden begraven, mede daarom vaardigde justitie een internationaal opsporingsbe vel tegen de verdachte uit. Waar de verdachte zich be vond, wilde de persofficier niet kwijt. Wel is duidelijk dat de politie hem kort na het tele foontje van de advocaat kon oppakken. Hij zit nu op een politiebureau in Amsterdam en gaat zo snel mogelijk weer naar een huis van bewaring. Een groepje jongeren schopte vorige maand Joos (43) dood in de Amsterdamse Pijp. Een vermeende winkeldiefstal van een blikje bier vormde de aan leiding tot het incident. door Thea van Beek en Carel Grol Rotterdam - Eén keer dacht hij het niet te overleven. Toen zijn kop op het asfalt lag en iemand vol op zijn hoofd stampte. Nog steeds zit er een ijzeren plaat in zijn kaak. Danny (18) leefde twee jaar op straat. Hulp kreeg hij nauwelijks. „Ik ben een keer naar de jeugdzorg gegaan, omdat ik ner gens kon slapen. In de stad hadden ze nergens plek. Ik kon naar Limburg, zeiden ze. Maar hoe kon ik daar ooit komen?" Het verhaal van Danny is exempla risch voor een zwerfjongere. Een ge wone Nederlandse jongen, maar uit een gebroken gezin. Hij zwerft langs internaten, verhuist een paar keer en krijgt verkeerde vrienden. Drugs, diefstal en zelfont kenning. „Niemand zegt tegen zich zelf dat hij zwerver is." Uiteindelijk - belandt hij in de cel voor fraude. Nu zit hij in een pension voor zwerfjon geren. Later wil Danny een eigen ho recazaak, de eerste papieren heeft hij al. Harde cijfers ontbreken, maar hulp verleners schatten dat er in Neder land zo'n 3.200 dak- en thuisloze jon geren tussen de 12 en 23 jaar rondlo pen. Hoeveel daarvan minderjarig zijn, weet niemand. De Algemene Rekenkamer conclu deert op basis van geschatte aantallen door direct betrokkenen dat het aan tal zwerfjongeren in de periode sep tember 2001 tot mei 2003 met onge veer 500 personen is gegroeid. Gisteren presenteerde de Rekenka mer het rapport 'Opvang zwerfjonge ren 2003'. Daarin staat dat de opvang en begeleiding van zwerfjongeren on voldoende was en is. „De hulpverle ning bevindt zich in een grijs gebied, op een snijvlak van verschillende be leidsterreinen." Zo kunnen jongeren tot hun achttiende terecht bij de cri sisopvang van de jeugdzorg. Maar wanneer zij de volwassen leeftijd be reiken, moeten ze weg. Onder de zwerfjongeren bevinden zich nauwelijks meisjes. De meesten zijn zestien jaar of ouder en van Ne derlandse afkomst. Ze hebben een zwakke maatschappelijke positie, kampen met schulden en hebben vaak psychische- en verslavingspro blemen. Een groot deel is crimineel. De jongeren voelen zich vaak in de steek gelaten, ervaren weinig binding met de samenleving en beschouwen zichzelf als buitenstaanders. Naar schatting is een kwart van de zwerf jongeren zwakbegaafd. De negentienjarige Elon is dat zeker niet. Hij was een lastig kind, dat wel, maar kon goed voetballen. „In de jeugdopleiding van Feyenoord zat ik de dezelfde lichting als Robin van Persie. Maar niet in hetzelfde elftal." Toch kende hij op jonge leeftijd veel problemen. Geadopteerd, moeilijke relatie met zijn ouders, snel agressief. Omdat zijn adoptieouders hem niet aankonden belandde hij keer op keer in een internaat. Uiteindelijk kwam hij op straat te staan. Slapen deed hij in een trein, eten bij fastfoodrestaurants. „Ik wist vaak niet waar ik de volgende dag zou slapen. Overdag dacht ik vooral aan eten." Alleen in Rotterdam lopen al honder den jongens als Elon rond, zegt Roel Rol, directeur van pension voor zwerfjongeren Maaszicht. Volgens het rapport van de Rekenkamer stijgt vooral het aantal minderjarige zwerf jongeren. In Maaszicht komen jonge ren vanaf zeventien jaar. „Omdat we willen dat ze doorstromen naar een mate van onafhankelijkheid. Daarom heeft het geen zin om kinderen van twaalf hier op te nemen. Maar we krijgen wel meer jeugdigen. We heb ben een meisje gehad dat vanaf haar twaalfde op straat had geleefd. Die sliep het eerste jaar op de grond, voor de deur van haar kamer. Zoals ze ge wend was vanuit de portieken." Rol zegt dat in ons land jaarlijks 80.000 kinderen worden mishandeld. „Van die kinderen komt een deel bij ons terecht. Veel mensen geven geld voor projecten in Afrika. Prachtig na tuurlijk. Maar er is hier ook nog zo veel te doen." Vaagheid over zwerfjongeren Niemand kan precies een definitie geven van het be grip zwerfjongere. Veel ge meenten zeggen dat het gaat om jongeren tussen de 12 en 23 jaar die op veel punten in een achterstandssituatie ver keren. Ze hebben geen vaste woon- of verblijfplaats of dreigen in die situatie te ko men'. Ondanks alle goede voorne mens bestaat over de hulp aan zwerfjongeren nog steeds veel onduidelijkheid. Er is geen samenhangende aanpak van de problemen en ook is niet duidelijk hoeveel geld naar projecten gaat. In Nederland zijn zeven pen sions voor opvang. deelen - De activisten die gisteren voor de tweede achtereenvolgende dag de campus voor alleenstaande minderjarige asielzoekers (ama's) in Deelen bezet hielden, zijn gis teravond weer aangehouden. De negen actievoerders zitten in de cel op het politiebu reau in Ede. De activisten ketenden zich 's ochtend aan elkaar vast op het dak van de campus. De politie liet hen verder met rust, omdat zij geen overlast veroorzaakten, 's Avonds klommen de actievoerders echter van het dak en gingen de campus binnen. De politie heeft hen daarop aangehouden wegens huisvredebreuk. Foto: ANP/Vidiphoto maastricht/anp - Vier zorg verzekeraars, afkomstig uit de rooms-katholieke vakbewe ging, vergoeden 75 jaar na de oprichting van de organisatie voor Lourdesreizen, nog steeds bedevaarten van gelovi ge verzekerden naar het Fran se pelgrimsoord. Zolang er zie ken die zijn die de reis willen ondernemen en er maat schappelijke ondersteuning voor is, blijft dat zo. Dat zegt directeur M. Leers van CZ in een jubileumuitgave van de stichting Nederlandse Lourdesbedevaart voor Zieken (NLZ). De NLZ viert zaterdag haar 75-jarig bestaan. In 1928 organiseerde de R.K. Bond voor Spoor- en Tramwegper soneel Sint Raphael voor het eerst een bedevaart naar Lourdes. Sindsdien heeft de organisatie vele namen gehad, maar is haar doel niet veran derd: zieke pelgrims in de hoop op genezing naar Lourdes vervoeren. Behalve CZ hebben ook OZ, Agis en Nuts de Lourdesbede vaart in het pakket^Verzeker- den kunnen tegen een geringe eigen bijdrage eenmaal in hun leven naar het Franse pel grimsoord reizen. Ook al blijft genezing vaak uit, toch heb ben die bedevaarten nut, vindt Leers. „De zieke kan daar door middel van contact met lotge noten ervaringen delen en zijn zinnen verzetten", zegt hij. „Hier kan de zieke zijn of haar levensverhaal kwijt. Dat lukt vaak niet of maar ten dele in de eigen woonomgeving." De rk-vakbeweging bleef nauw bij de organisatie van Lourdes reizen betrokken, totdat de FNV, waar ze inmiddels in was opgegaan, zich in 1992 terug trok. De ziekenfondsen die uit de rk-vakbeweging waren ont staan, zijn de bedevaarten wel blijven steunen. Jaarlijks rei zen ongeveer 1500 pelgrims via de NLZ naar de Zuid-Fran se plaats.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3