Ahold werkt zich snel uit financieel dal Legionella in splinternieuw Rijnlands revalidatiecentrum Verbod op bewoning zomerhuisje versoepeld SHF ^pSCieba Beyoncé in de prijzen op MTV Awards Lissenaar steekt stokje voor illegaal caravankamp Polen Friso weer in openbaarheid Stille beurs met een paar zware jongens Marco Borsato alleen op dvd Bladen moeten rectificeren Amerikaanse helikopter stort neer bij Tikrit Leidsch Dagblad Concern eind 2005 op orde vrijdag 7 NOVEMBER 2003 iLGEMEEN Moorden mogelijk el meer n langdurige rslaving die lantjer heet irdachte ak Joos ser terecht maar voor één frdprestatie respect: pinguïn die bij min ■ntig graden Celsius eieren uitbroedt OPGERICHT 1 MAART 1860 Leidsch Hl Dagblad INTERNET: www.leidschdagblad.nl NR. 43381 LOS De gróótste selectie kantoormeubelen 2000 m2 SHOWROOM! Kaïtoormeubelen NR. 43381 LOSSE NUMMERS €1,15 ZATERDAG €1,60 [AMENTAAR ICANTIEHUISJES binet neemt vandaag een over de permanente be- van tienduizenden va- luis jes. Op tafel ligt een 1 van minister Dekker Dlkshuisvesting, dat ge- |n de mogelijkheid biedt (te recreatieparken een tstemming te geven. Met rstel komt een eind aan !nlange gedoogbeleid van iten. It al heel lang gesteggeld misbruik van vakantie- Doordat deze huisjes ianent bewoond mo len zijn ze doorgaans geprijsd en daarmee erg tkeüjk voor woningzoe- L Verder hoeven de be- meestal geen onroeren- belasting en andere loka- hgen te betalen. De eige- van recreatiewoningen ipekkopers, zolang de ge- In niet tegen de illegale big optrad. I uitspraak van de Raad te kunnen de gemeenten le bewoning van vakan- gen niet langer gedo- voorstel schept helder- blaar het is ook een belo- ajfor 'slecht' gedrag. De be- hebben op oneigenlijke relatief goedkope wo- rorven en hebben ja- geen belasting betaald, het al met al een goede er een einde komt aan mertoestand rond re uringen. Gemeenten daarbij zelf bepalen wat Afhankelijk van de lo- itandigheden, bijvoor- t groot tekort aan wo- voor jongeren, kan het >p de permanente bewo- i vakantiehuisjes wor- heven. Bewoners gaan belasting betalen. Het is [emeenten de bewoners intiehuisjes snel duide- te bieden over hun toe- door Herman Joustra leiden - Het is nog net niet zo dat je een speld kunt horen val len, maar stil is het wel in de Groenoordhallen bij de derde editie van de Leyden Art Fair. Heel stil. Om een uurtje of half acht gisteravond schuifelen slechts hier en daar wat mensen langs de stands van de deelne mers. Peter Willemse zit aan een tafeltje te lezen. De Leidse kun stenaar en restaurateur schudt zijn hoofd. „Het is nakka, nada, helemaal niks. De hele dag al." Hij wijst op een stapeltje folders. „Ik heb er vandaag precies drie weggegeven. Misschien hadden ze meer bombarie moeten ma ken bij de opening." Maar niet overal klinken sombe re berichten. Theo Sanders bij voorbeeld, van de gelijknamige kunsthandel in Rijnsburg, loopt tevreden rond. „We hebben al goed verkocht. Bij ons zijn een paar zware jongens langs ge weest, zal ik maar zeggen. Dat het stiller is dan vorig jaar, zegt dus niks. Als je maar iets goeds in huis hebt." Marianne Bey en Anka van der Harst van Join-Art nippen, te midden van hun fraai beschil derde glazen objecten, aan een glaasje wijn. Het is rustig ja, maar het duo heeft geen reden tot klagen. „Wij hebben vandaag ontzettend goed verkocht", zegt Bey.Aan een echtpaar bijvoor beeld. 'Jullie zijn hier zo'n beetje het enige vernieuwende', zeiden ze. Misschien dat dat het is." En de dag van organisator Ri chard Kempff. Ook goed? „Ja, echt. Als ik van verschillende kanten hoor dat er goed ge draaid is, kan ik niet anders dan tevreden zijn." Amsterdam - De nieuwste plaat van zanger Marco Borsato komt alleen uit op dvd. De dertien nieuwe nummers gaan gepaard met filmpjes, gemaakt door vier Nederlandse regisseurs. Dat meldde de succesvolle zanger gisteren. Aanleiding voor de uit gave is het succes van de vorige dvd Onderweg. Live in de Kuip. Daar gingen er volgens Borsato 200.000 van over de toonbank. Andere argumenten zijn de da lende cd-verkopen en de stij gende verkoop van dvd's. De liedjes op het nieuwe album staan volgens Borsato niet op zichzelf en worden door dertien filmpjes met elkaar verbonden. De filmregisseurs die dat project uitvoeren zijn Dick Maas, Johan Nijenhuis, Matthijs van Heijnin- gen junior en Theo van Gogh. Pagina Kunst en Cultuur den bosch - Panorama en de Gay Krant moeten hun be schuldigingen aan het adres van ex-deken WA. van der Valk rechtzetten. Ze zijn veroordeeld tot plaatsing van een rectificatie waaruit blijkt dat de geestelijke niets te maken heeft met seks feesten of seksueel misbruik in het Eindhovense Anne Frank plantsoen. Dat heeft de voor- zieningenrechter in Den Bosch vandaag bepaald. De bladen zijn allebei veroordeeld tot de betaling van 10.000 euro smar tengeld aan monseigneur Van der Valk. Edinburgh - Zanger Justin Timberlake is de grote winnaar van de tiende MTV Europe Music Awards 2003. Hij sleepte gisteravond in het Schotse Edin burgh drie prijzen in de wacht. Voor Robbie Wil liams waren de druiven zuur. De zanger was drie maal genomineerd en won niets. Timberlake maakte ook nog kans op de prijs voor het beste lied. Daarvoor kon tot laat op de avond worden ge stemd via sms. Hij won die prijs evenwel niet. Zan geres Beyoncé (foto) ging met de eer strijken. Zij won bovendien de prijs voor beste R&B. Volgens het internationale muziekstation konden wereld wijd 130 miljoen huishoudens rechtstreeks mee kijken met de gebeurtenissen in Schotland. De show begon om 21.00 uur Nederlandse tijd. Meer over de MTV Awards op pagina Gesprek van de Dag. Foto: Reuters tikrit/anp/rtr - Een Black- hawk-helikopter van de Ameri kaanse strijdkrachten is van ochtend neergestort bij de noord-Iraakse stad Tikrit. Dat heeft het Amerikaanse leger be kendgemaakt. Een woordvoer der meldde dat het toestel was neergehaald. Door de crash zijn zeker vier mensen om het leven gekomen, twee soldaten ge wond zijn geraakt. Een Blackhawk kan maximaal twaalf passagiers en vier be manningsleden vervoeren. Het toestel kwam neer bij de rivier Tigris, vlakbij het voormalige presidentiële paleis in Tikrit. Ti krit is de geboorteplaats van de verdreven Iraakse president Saddam Hussein en gold als zijn machtsbasis. Nog altijd zijn de inwoners van het gebied fel gekant tegen de Amerikaanse inmenging in hun land. Zondag werd een Amerikaanse Chinook-helikopter neergehaald bij Fallujah. Daarbij kwamen zestien militairen om het leven en raakten 26 soldaten gewond. Het was het grootste aantal slachtoffers dat op één dag viel sinds het einde van de grote ge vechtshandelingen. Bij Tikrit werd op 25 oktober ook al een helikopter neergehaald. door Aart van der Kuijl lisse - Een Lissese ondernemer heeft verhinderd dat achter zijn bedrijventerrein een illegaal on derkomen voor circa 200 Poolse uitzendkrachten wordt opgezet. Door een blokkade van contai ners op te werpen maakte Kie- bert Bouwbeheer begin deze week een einde aan werkzaam heden achter zijn terrein aan de Tweede Poellaan. Achter het bedrijventerrein waren werklie den in opdracht van Ruigrok Uitzendbureau uit Hillegom bezig een stuk grond van 3200 vierkante meter voor tijdelijke huisvesting van de Polen bouw rijp te maken. Op het terrein zouden op be tonnen steltonplaten circa 40 stacaravans worden geplaatst. De bedoeling was de uitzend krachten daar voor een periode van zeker vijf jaar onder te brengen. Ruigrok helpt honder den Polen aan werk en huisves ting in de Bollenstreek. Bij de gemeente Lisse was enige maanden geleden een aanvraag gedaan voor het opzetten van de tijdelijke woonplek voor de Polen, maar wethouder A. de Roon ontkent dat er maar ook één procedure in gang was ge zet of toestemming was gege ven om het terrein te gebruiken voor het onderbrengen van de werknemers. De Roon: „Erg on handig, deze vroegtijdige actie van Ruigrok. Daardoor is er heel veel onnodige commotie veroorzaakt. We zullen nu zo snel mogelijk een informatie avond beleggen." Pagina R5: Onderkomen Polen op voormalig terrein Van Linden Transport door Erna Straatsma leiden - Ondanks een reeks voorzorgsmaatrege len, is het splinternieuwe Rijnlands Revalidatie Centrum aan de Wassenaarseweg in Leiden ge troffen door legionella. Een aanpassing van het menginstallatiesysteem bij het zwembad blijkt noodzakelijk. Dat kost naar schatting zo'n 15.000 euro. De directie van het revalidatiecentrum is onaan genaam verrast door de besmetting, die begin oktober is ontdekt en tot sluiting van enkele dou ches heeft geleid. Na een spoeling zijn enkele tappunten weer geopend, maar de douches bij het zwembad zijn tot nader orde gesloten. Zwemmers moeten tijdelijk gebruikmaken van de douches in de naastgelegen sporthal. „Wij zijn razend benieuwd hoe dit kan, in een ge bouw dat splinternieuw is", zegt manager medi sche zorg Marc van Gestel. ,-,In ons oude gebouw in Katwijk hebben we ook wel eens legionella aangetroffen, maar daar had je in de loop der ja ren een spaghetti aan leidingen tegen de muren gekregen, die elkaar onderling verwarmden. Hier hebben wel van tevoren flink geïnvesteerd in een goed systeem en dan duikt tot onze grote verba zing toch weer die legionella op. En dat in een tijd dat we moeten schrapen om rond te komen met onze budgetten. Praten we hier over een tech nisch probleem of is er iets anders aan de hand?" Een onderzoek naar de mogelijke aansprakelijk heid van het installatiebedrijf wordt gehouden. De directie van het revalidatiecentrum heeft be grepen dat dit bedrijf een soortgelijke legionella- ervaring had bij de bouw van een ander revalida tiecentrum. „Dat roept vragen op. Ik heb gehoord dat zich daar precies hetzelfde voordeed. Het menginstallatiesysteem is toen aangepast om de problemen definitief te verhelpen." Pagina R3: Douches blijven nog twee weken dicht Wij gaan zoigvuldg om met persoonsgegevens. In het colofon van de krant treft u nadere informatie aan. Ik neem een: Bij machtiging tot maandabonnement automatische betaling automatische betaling 19,70 krijgt u bovendien een kwartaalabonnement 1/5 Staatslot met automatische betaling 56,20 Jackpot cadeau betaling per acceptgiro 56,70 &j automatische befcding is mijn fill Stuur deze bon In een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl «JA'.'HdLH.R.r.BTaÜLH.'l Prins opent Physics on Stage in Estec noord wijk - Na alle commotie rond zijn voorgenomen huwe lijk met Mabel Wisse Smit, treedt prins Johan Friso weer in de openbaarheid. Hij komt maandag naar het ruimte vaartcentrum Estec in Noord- wijk om daar samen met on derwijsminister Van der Hoe ven het Physics on Stage-festi val te openen. De prins neemt zelden publie ke taken op zich en blijft liever wat op de achtergrond. Maar als het onderwerp hem inte resseert, wil hij wel opdraven. Johan Friso volgde in de Ver enigde Staten een technische opleiding. In Nederland stu deerde hij verder; hij rondde binnen zes jaar twee universi taire studies af: lucht- en ruim tevaarttechniek in Delft en be drijfseconomie in Rotterdam. Het festival in het onderzoeks centrum van de Europese Ruimtevaartorganisatie ESA heeft als doel het vak natuur kunde in het bijzonder en na tuurwetenschappen in het alge meen aantrekkelijker te maken voor studenten. Voor het festi val komen tussen 8 en 15 no vember 400 docenten en on derwijsdeskundigen uit 22 lan den bij elkaar. De docent na tuurkunde die op de meest in novatieve wijze zijn vak geeft, wordt aan het eind van het fes tival onderscheiden met de Eu ropean Science Teaching Award. zaandam/gpd - Koninklijke Ahold NV wil eind van 2005 de financiën weer op orde hebben. Het concern wil nog deze maand aandelen uitgeven ter waarde van 2,5 tot 3 miljard dol lar. De precieze voorwaarden waarmee het concern beleggers wil lokken moeten nog worden vastgesteld. Daarnaast ver wacht Ahold uit de verkoop van bedrijfsonderdelen tot eind 2005 nog eens ongeveer 2,5 mil jard euro te kunnen halen. On der meer de vestigingen in Spanje staan in de etalage. Ahold heeft in het eerste half jaar van 2003 een nettowinst geboekt van 60 miljoen euro. In dezelfde periode vorige jaar was er nog een verlies van 142 miljoen euro. Het concern moest een omzetdaling note ren van 11,8 procent tot 30,3 miljard euro. Uit de cijfers blijkt dat de winst van het con cern zich in de loop van het jaar is gaan herstellen. Het concern heeft in de eerste zes maanden van dit jaar veel last gehad van de waardeda ling van de dollar ten opzichte van de euro (ongeveer 18 pro cent). Zonder deze valuta-effec ten zou de omzet met 3,6 pro cent zijn gestegen, aldus het concern in een verklaring. Daarnaast heeft het concern forse eenmalige kosten gehad als gevolg van de fraudeproble men bij de buitenlandse vesti gingen, vooral in de VS en in Zuid-Amerika. Het bedrijfsresultaat daalde met 17,2 pet. tot 587 miljoen euro, al is ook deze trend de laatste maanden ten goede ge keerd. Volgens Ahold was dit het resultaat van een daling in de aktiviteiten in alle bedrijfs onderdelen, gekoppeld aan het moeten nemen van verliezen in Zuid-Amerika en de Verenigde Staten. In een eerste toelichting ver klaarde topman Anders Moberg dat hij er van uitgaat dat met de publikatie van deze cijfers Ahold een moeilijke tijd heeft afgesloten. Samen met zijn fi nanciële rechterhand Hannu Ryöppönen gaat hij er van uit dat het concern zich op korte termijn financieel weer gezond zal kunnen noemen. Baas en hond hebben verschillende interesses op de Leyden Art Fair. Foto: Dick Hogewoning door Joris Rietbroek den haag/regio - Vakantiehuisjes mogen voortaan permanent worden gewoond, als gemeenten en provincies dat willen. Ze krijgen van minister Dekker van volkshuis vesting tot 31 december 2004 de tijd om te bepalen of ze het huidige verbod op per manente bewoning willen handhaven of opheffen. Het voorstel wordt vandaag in de ministerraad behandeld. Als het kabinet ermee instemt kunnen ge meenten en provincies straks hun bestem mingsplannen aanpassen. Ze krijgen even eens de mogelijkheid complete vakantie parken een permanente woonbestemming te geven. Minister Dekker hoopt dat er nu snel een eind komt aan het 'mistige ge doogbeleid' van de afgelopen jaren. Gemeenten in de Leidse regio laten weten hun beleid tegen permanente bewoning van vakantiehuisjes voorlopig te handha ven, al gedoogt Warmond bijvoorbeeld de bewoning van enkele huisjes in bungalow park De Watertuin onder het mom van een 'uitsterfbeleid.' „Mensen die er voor 1 juli 1999 al permanent woonden, mogen blij ven", aldus wethouder van Klinken. Wet houder Helsloot van Noordwijkerhout ge doogt niet: „Zulke huisjes zijn gebouwd volgens de eisen van een recreatiewoning. Ze zijn dus puur voor recreatie bedoeld en daarom zijn ze ook op afstand van de woonwijken gebouwd." Alkemade heeft al jaren een procedure lo pen tegen een aantal bewoners van cara vans op camping De Braassem in Roelof- arendsveen.. „Het zijn vaak eindeloze pro cedures", zegt wethouder Uit den Boog aard. „En intussen blijven die mensen er wo nen. Inmiddels accepteert de buurt dat ie mand permanent in een caravan woont en dan is het als lokale overheid steeds moei lijker om in het verweer te komen." Dat wil volgens de wethouder niet zeggen dat Alkemade de strijd tegen permanente bewoning dan maar opgeeft. „Maar met het voorstel van de minister kunnen we in de toekomst in ieder geval zelf bepalen in hoeverre we het beleid voortzetten." PostcodePlaats Telefoon en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. MDV V n> Ja, Naam Straat

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1