Kuipers aan de raketsla GESPREK VAN DE DAG Aanhoudende zonnevlammen niet gevaarlijk Alicia Keys 'overvalt' Eric van Tij De rouwkamer op wielei: 'Ruimtemissie goud waard voor ons' DAGELIJKS LEVEN f PFPP... PAT WAC E,EAJS" N(>V(T VMEÊl»^. MENSELIJK Een GEHEIMZINNIG SIGNAAL dat een Britse geheime dienst dagenlang in de ban hield, bleek afkomstig te zijn van een RAM die tegen een zendmast aan- schurkte. Wetenschappers van een afluistercentrum van de overheid in Chelten ham begrepen niets van de vreemde, hoogfrequente tonen die een seinhuis in Scarborough oppikte. Het team dat de tonen onderzocht dacht aanvankelijk aan spionnen of buitenaardse wezens. Ze ontdekten dat de geluiden alleen overdag voorkwamen en alleen door antennes in de buurt van Scarborough werden opge pikt. Uiteindelijk kwamen de speurders uit bij een ram die met zijn hoorns te gen de zendmasten schuurde. Vliegtuigmaatschappij British Airways laat op 1 december in Londen diverse MEMORABILIA van CONCORDE-vliegtuigen veilen. Het gaat om technische snufjes, delen van het interieur en gebruiksvoorwerpen. In oktober wérden de vliegtuigen door de luchtvaartmaatschappij 'met pensioen' gestuurd. De 120 te veilen artikelen variëren van lederen wijnfleshoezen tot aan een deel van de neus van het vliegtuig. Hoogtepunt van de collectie is de zogeheten machmeter, het apparaat dat aangaf wanneer de Concorde tweemaal de geluidssnelheid be reikte. Veilinghuis Bonham Auctioneers zal de artikelen in Londen onder de ha mer brengen. British Airways schenkt de winst aan diverse goede doelen, meld de marketing-directeur Martin George. ,,De Concordes zijn een icoon van stijl en snelheid. In de moderne geschiedenis nemen ze een bijzondere plaats in. We zijn trots op de 27 jaar dat we hebben gevlogen met de Concordes. Met deze vei ling willen we niet alleen de goede doelen steunen, maar ook mensen de kans geven zelf een stukje van de Concorde in huis te halen.." Foto: EPA MICHAEL JACKSON, die naar verluidt in financië le problemen verkeert, verkoopt zijn BENTLEY. De limousine, die in 2001 speciaal voor de King of Pop werd gemaakt, heeft slechts 21.750 kilometer op de teller staan. De Arnage Red Label Turbo is uitgerust met de nieuwste snufjes zoals platte beeldschermen en diverse videospelletjes. Met de luxueuze wagen werden artiesten naar Jacksons landgoed Neverland in Californië gebracht. De wa gen is vooral gebruikt voor de opnames van de deze week uitgekomen muziekvideo What more can I gi ve?, waarvan de opbrengst naar een goed doel gaat. Veel sterren, onder wie Beyonce Knowles, Tom Petty en Jackson zelf, zetten hun handteke ning op het interieur van de limo. De Bentley wordt op 25 januari aangeboden op een veiling van klas sieke wagens. Het is niet duidelijk of Jackson ook de opbrengst van de auto weggeeft. Foto: AP Als de vrouw van de gereformeerde dominee vindt dat de KERKTOREN 'FAL LISCH' is en zelfs 'copuleert met de Godin van de Hemel', dan is de rel snel daar. De ouderlingen van de kerk in kwestie, in het Zuid-Afrikaanse plaatsje Brackenfell West bij Kaapstad, overwegen zelfs om de toren te slopen. Terwijl verwoede pogingen in gang zijn gezet de gemoederen te kalmeren, blijft Cobie Swart bij wat als een visioen in de nacht tot haar is gekomen.Ik werd geïnstru eerd de congregatie te informeren over het feit dat haar gebedshuis op een pe nis lijkt", aldus de vrouw. Zuid-Afrika maakt zich vrolijk over het voorval en vraagt zich af of de vrouw misschien iets te veel van de wijn gedronken had die in de omgeving van Brackenfell volop wordt geproduceerd. De politie heeft gisteren profvoet baller Geoffrey PROMMAYON (32) van FC Eindhoven AANGEHOUDEN. Justitie denkt dat hij samen met zijn eerder opgepakte collega Yassine Abdellaoui (28) van De Graafschap betrokken is bij de handel in xtc en het witwassen van drugswinsten. Justitie in Breda verdenkt beide profvoetballers formeel alleen van betrokkenheid bij het witwassen van twee miljoen euro via het postkan toor van Abdellaoui's vriend en me deverdachte Abdel F. (33) uit Bre da. ,,Ze worden op dit moment niet verdacht van drugshandel. Maar het onderzoek is nog niet afgesloten. We sluiten niets uit", zegt woordvoer ster M. Pilaar van het openbaar mi nisterie in Breda. Justitie beschikt ook over informatie dat profvoetbal ler Adil Ramzi van FC Twente be trokken zou zijn bij de zaak. Hij is echter niet aangehouden. Een voormalige ambulancechauffeur uit België heeft zijn kennis van EER STE HULP nuttig kunnen gebruiken. Hij redde zijn SIERKARPER van een wisse dood door het dier te beademen en hartmassage te geven. De Antwerpe naar gaf een feestje in zijn huis nabij de haven van de Vlaamse stad, toen zijn vrouw merkte dat er iets mis was met de koi-karper. Het beest maakte rare bewegingen en bleef toen doodstil drijven in de vijver achter het huis. De chauffeur vermoedde dat de vis een hartaanval had gehad en gaf het beest hartmassage in de hoop zijn geliefde huisdier weer bij positieven te kunnen brengen. ,,Na vijftien minuten begon de vis weer te bewegen en heb ik hem teruggezet in het water", vertelde de man aan de krant De Gazet van Antwer pen. ,,De vis bleef na een tijdje weer stil liggen. Toen ben ik hem maar gaan beademen." Die aanpak slaagde ken nelijk wel: het beest herstelde. Hoewel de hitte van de afgelopen zomer inmiddels alweer een tijdje achter ons ligt, blijft de zon opmerkelijk actief. De reuzen- zonnevlek '486' spuwde begin deze week andermaal een enorme zonnevlam uit, die volgens de samenstellers van de website SpaceWeather wel eens van 'historische' omvang kan zijn geweest. De explosie, waarbij grote hoeveelheden geladen deeltjes richting aarde werden ge blazen, verzadigde röntgendetectoren aan boord van rond de aarde draaiende satel lieten gedurende elf minuten. De laatste zonnevlam die dat klaarspeelde, werd ge meten in april 2001. Deze staat te boek als de krachtigste die ooit is waargenomen sinds wetenschappers over de apparatuur beschikken om de kracht van zonnevlam men te meten. De straling van de zonne vlam zorgde in Noord-Amerika voor een black-out waarbij verschillende radiozen ders uitvielen. In 1989 werd de deelstaat Quebec in Canada getroffen door zo'n geo- magnetische storm. Binnen een paar mi nuten vielen meerdere elektriciteitscentra les uit, waardoor ruim 6 miljoen mensen bijna negen uur zonder stroom zaten. De 'kosmische straling' die door de zon tij dens zulke explosies richting aarde wordt geblazen, kan weliswaar kunstmanen scha de toebrengen en radioverkeer verstoren, maar levert geen rechtstreeks gevaar op voor het leven op aarde. Het magnetisch veld van onze planeet buigt de geladen deeltjes waaruit de straling bestaat voor het grootste deel af, waardoor die het aardop pervlak niet kunnen bereiken. Wel kan de zonnevlam voor spectaculair noorderlicht zorgen, zelfs in Nederland, zo als ook vorige week gebeurde toen dezelfde zonnevlek een minder krachtige zonne vlam uitbraakte. Vorige week werd zelfs noorderlicht waargenomen in Florida, dat op dezelfde breedte ligt als de Sahara. De huidige activiteit van de zon is uitzon derlijk. De zon kent een 11-jaarlijke cyclus waarbij de activiteit af- en weer toeneemt. Het maximum van deze cyclus was in het jaar 2000. Sindsdien is het aantal zonne vlekken en -vlammen gedaald, maar de j33 gelopen weken maken ze een stevige opr ving door. Waardoor die hernieuwde acf teit wordt veroorzaakt, is nog onduidelijr11 Wel hebben onderzoekers onlangs vastger steld dat de zon nooit eerder in de afgel<?er pen duizend jaar zo actief is geweest als I 01 laatste halve eeuw. Dat heeft onder meel de discussie nieuw leven ingeblazen ovaN de vraag in hoeverre een toename van d|* hoeveelheid zonnestraling die de aarde f" reikt, van invloed kan zijn op het opwar men van de aardatmosfeer. en Martijn Hover J6 n Er is zeker vraag naar de rouwbus. Inmiddels rijdt hij wekelijks. Foto: Peter van Aalst ■L iel.- Opgebaard in een touringcar. Bizar of modem? Deze week ging een heuse 'rouwbus' met kist en 22 nabestaanden met de veerboot naar het Oudeschilder kerkhof op Texel. „In gebon denheid en saamhorigheid een laatste eer bewijzen. Is dat niet mooi?" aldus uitvaartonderne mer M. Weel uit Hoom. Het is de eerste keer dat hij op deze manier een overledene ver voert. „Maar het voelt goed. Nu kunnen de mensen samen met de overleden persoon de laatste reis maken. Normaal gesproken rijd je in een stoet met verschil lende auto's. Nu zit iedereen samen. En wie wil rouwen kan naar de achterkant van de bus lopen waar de kist staat." Ook de nabestaanden zijn en thousiast over het initiatief: „Het past bij de overledene. Zij hield niet van het traditionele. Wel van veel mensen om haar Me heen. Het maakt de sfeer bij j?c ons ook meer ontspannen. JeL^ haalt de beladenheid er een beetje vanaf." De 'rouwtouringcar' rijdt sini 2001 voor een uitvaartverzorj - in Rotterdam. Die noemt heti concept uniek binnen Europilt „De gedachte datje bij elkaar, bent op de laatste reis doet n bestaanden goed. Zo kunnen |EN elkaar troost bieden. Er is zek ^ar vraag naar want de bus rijdt wekelijks." „Het is gezellig om met zove< sj mensen te zijn. Er hangt zo'n e J sluier over de dood. Door zo e naar de begraafplaats te gaan cj>t kun je makkelijker met eikaars- praten. Ik vind dit heel open modem. Zeg nou zelf, zo'n zwarte volgauto is toch afschi welijk", aldus een van de nab staanden. vrij nv< Bas van Sluis ,er Alicia Keys. Foto: Reuters Een week geleden stond toekomstig as tronaut André Kuipers nog op de verla ten steppe van Kazachstan, samen met een Amerikaanse collega. Daar zag hij de Spaanse astronaut Pedro Duque veilig terugkeren op aarde, na een verblijf van tien dagen in de ruimte. „Ik besefte op dat moment dat ik de volgende ben die de ruimte ingaat. Het komt nu wel erg dichtbij." Over een half jaar, vermoedelijk 19 april, gaat Kuipers als boordingenieur met een Russisch Sojoez-ruimteschip het heelal in. Samen met een Russische en Amerikaanse collega, wiens namen nog niet officieel bekend zijn gemaakt. Ze gaan naar het internationale ruimte station ISS. Na een verblijf van ruim een week in het station keert Kuipers weer terug, samen met de bemanning die nu een half jaar in het ISS verblijft, de Amerikaan Michael Foale en de Rus Alexander Kaleri. Zijn medepassagiers op de heenreis blijven vervolgens weer een halfjaar op het ruimtestation, totdat zij op hun beurt weer worden afgelost. De Neder landse astronaut keert terug met de So- joez die zijn Spaanse collega heeft ach tergelaten. Om in geval van nood de permanente bemanning een ontsnap pingsmogelijkheid te bieden, moet er altijd een Sojoez aan het ISS gekoppeld zitten. Deze moet om het half jaar ver vangen worden, vandaar de ruimterei zen met deze schepen om de zes maanden. De missie heeft de naam Delta. Voluit staat dat voor Dutch Expedition for Life science, Technology and Atmospheric research. De naam is verder een verwij zing naar de deltawerken in Nederland. Het logo is in de kleuren rood/wit- /blauw en de letters zijn in de stijl van de beroemde Nederlandse schilder Piet Mondriaan. „Voor ons land is de missie een middel om wetenschap en techniek op een spannende manier bij de jeugd onder Michael Jackson zou bij SoundWise opnamen maken. Eminem had eveneens aangegeven een nummer te willen opnemen in deze bekende Amsterdamse studio van Eric van Tijn en Jo- chem Fluitsma. En dinsdag bereikte Van Tijn het nieuws dat de populaire Amerikaanse zan geres Alicia Keys (van nummers als Fallin' en Woman's Worth) interesse toonde voor cd-op- namen in de SoundWise-studio's. Jackson en Eminem kwamen zonder opgaaf van redenen niet opdraven, gisteravond echter stond Alicia Keys mét gevolg van ma, bodyguard en eigen technici voor de deur van de Amster damse studio. Een dag eerder had Keys haar persoonlijke be geleider (Van Tijn: „Een man van twee meter vijftig") op inspectie gestuurd naar SoundWise. Alles werd tot in de puntjes gecontroleerd. De spierbundel vertrok en plakte er vervolgens het predikaat 'in orde' op. „Natuurlijk, ik vind dat zéér eervol. En ik vind het een enorm compliment dat ze de sfeer ij onze studio te gek vonden," zegt Hilversum Eric van Tijn. Keys, ook niet de eerste de bes had overigens vooraf wel een eisenpakket(je SoundWise gedeponeerd. Van Tijn (compoi] voor talloze artiesten en een van de Idols-ju| den) moest een vleugel van haar voorkeur m zetten: een peperdure Steinway. Verder moe ten er wat technische veranderingen worder verricht en was er voor de eigen studiomensj geen rol weggelegd, maar dat is niet ongebri Üjk wanneer een artiest 'vreemd gaat' in eeni dere studio. Van Tijn ziet dat echter niet als overval.Ach nee zeg. Ik vind het alleen maq leuk. Ze is op dit moment een van de beste a tiesten ter wereld. Dat ik er niet bij mocht zij eigenlijk wel normaal. Eén keer ging de deur, even open, net toen ik toevallig voorbij liep. ik hoorde klonk onwaarschijnlijk goed." i l Jan van Stipriaan Luïscius de aandacht te brengen. We hebben met Kuipers goud in handen", zei mi nister van onderwijs op de persbijeen komst waarbij Kuipers als het ware al vast werd 'uitgezwaaid'. Het ministerie grijpt de ruimtereis aan om jongeren warm te maken voor techniek: scholen op de grond en Kui pers in de ruimte gaan gelijktijdig sla kweken, zogeheten raketsla. Ze willen weten hoe zaadjes ontkiemen zonder zwaartekracht. Daarnaast kunnen leer lingen tijdens de reis via een radiover binding met Kuipers in contact komen. Van der Hoeven zal bij de lancering ko mend voorjaar in Kazachstan aanwezig zijn, collega-minister Laurens Jan Brinkhorst van economische zaken vangt Kuipers bij terugkomst weer op. „Dat moet een fantastisch moment zijn. We laten dan zien dat Nederland meewerkt aan de toekomst", zei Brink horst. Kuipers zelf, na Wubbo Ockels (1985) de tweede Nederlander die de ruimte ingaat, is vooral nuchter. De komende maanden verblijft de 45-jarige Amster dammer en vader van twee dochters vooral in Rusland en de Verenigde Sta ten om de wetenschappelijke proeven voor te bereiden. Want hij blijft niet een 'weekje lummelen' in het ruimte station, dat een samenwerkingsver band is tussen veertien landen. „Ik heb een vol programma. Ik hoop dat het lukt om alles te doen", zegt de medi cus, die sinds 1989 in de ruimtevaart werkzaam is. De astronaut zal ongeveer vijftien ex perimenten doen op het vlak van bio logie, geneeskunde, natuurkunde en technische ontwikkeling. De proeven zijn bedacht door universiteiten, grote bedrijven en ruimtevaartbedrijven zo als Dutch Space. Er zijn onder andere experimenten met botontkalking in de ruimte, proeven voor betere energie zuinige lampen en proeven die meer inzicht moeten geven in de bloeddruk regeling. Kuipers: „Ik hoop belangrijke stappen te zetten voor de toekomst." Rudi Buis De Nederlandse astronaut André Kuipers tijdens een persconferentie eerder deze week. Foto: GPD or

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2