Kijkers Z@ppelin naar concurrent MEDIA Music Awards vult vele uren zendtijd Terugblik op hoogwaterstrijd strategie van siÉ Prins lapt jachtwet aan kaplaar Freek houdt conference op sportgala Dj van Inkel naar rechter donderdag 6 NOVEMBER Hilversum - Dj Jeroen van Inkel stapt naar de rechter om zijn arbeidscontract met werkgever Radio 538 te ontbinden. De presentator van het late-mid dagprogramma bij 538 wil graag de ochtendshow gaan presenteren bij concurrent Ra dio Veronica, maar 538 houdt hem vooralsnog aan zijn con tract. Van Inkel zit al anderhal ve week niet meer achter de 538-microfoon en heeft zich ziek gemeld, zei een woord voerster van het radiostation vanochtend. Het kort geding dient op 18 november. Kinderen voor kinderen: deel 24 Hilversum - Cabaretier Klaas van der Eerden presenteert za terdag deel 24 van Kinderen voor kinderen. Ook vorig jaar presenteerde hij deze liedjes show. Dirigent is Majel Lusten- houwer. In mooie decors als een schoolklas en een rommeli ge slaapkamer zingen de kinde ren over onderwerpen die hen bezighouden: een huisdier wil len, opscheppen en liefdesver driet. Het VARA-programma begint om 19.00 uur op Neder land 3. Nieuwe serie van Dit was 't nieuws Hilversum - Het TROS-pro- gramma Dit was 't nieuws is vanaf zaterdag terug op de buis. De nieuwe serie begint met de hoogtepunten van de afgelopen reeks, gevolgd door zes nieuwe programma's. De eerste gasten van de teamcaptains Jan Jaap van der Wal en Raoul Heertje zijn dominee Nico ter Linden en presentatrice Hadassah de Boer. Daarna volgen de Amster damse wethouders Rob Oud- kerk en Geert Dales, maar ook tennisser Raemon Sluiter en oud-minister Pieter Winsemius maken hun opwachting in het programma dat gemiddeld an derhalf miljoen kijkers per afle vering trekt. Elektronische tv-gids bij UPC Hilversum - Kabelbedrijf UPC is gestart met een elektronische tv-gids, zodat kijkers voortaan in een oogopslag kunnen zien wat er op dat moment op tele visie te zien is en wat de volgen de tv-programma's zullen zijn. Het overzicht bevat de pro grammagegevens van twintig zenders die in de meeste UPC- regio's worden doorgegeven. De gids is te vinden op het ver nieuwde infokanaal van UPC. Behalve 'nu op tv; straks op tv" toont het kanaal de eerstvol gende films, mozaïekbeelden en consumenteninformatie. door Berrit de Lange Hilversum - In het Schotse Edin burgh worden vanavond voor de tiende keer de MTV Europe Mu sic Awards uitgereikt. Popidool Justin Timberlake is veruit koplo per met maar liefst vijf nomina ties. Christina Aguilera, die de presentatie van de live-show verzorgt, maakt kans op een prijs in vier categorieën. Eveneens vier maal genomi neerd is het duo The White Stri pes. Robbie Williams dingt mee in drie categorieën, net als de gothic-rockers van Evanescen ce, hiphopper 50 Cent en dancehall-ster Sean Paul. Voor de titel beste Nederlandse act zijn Beef, Blof, Junkie XL, Kane en Tiësto genomineerd. Voorafgaand aan de recht streekse uitzending van het muziekprijzenfestijn is op MTV de Countdown Show te zien. Presentator Seth Kamphuijs staat samen met tv-ster en zan geres Kelly Osboume bij de ro de loper om de sterren een al lereerste reactie te ontlokken. De Europe Music Awards is veruit het best bekeken pro gramma op MTV. Vandaar dat de muziekzender al een week geleden begonnen is met een reeks vooruitblikken naar de show in Edinburgh. En ook de komende weken zal de Schotse artiestenparade nog vele uren MTV-zendtijd vullen. Zo brengt de zender komend weekeinde al de Winners Weekend Speci als, met alle winnende video's, een blik in de hotelkamers van de sterren en een herhaling van de show. Tijdens de tiende edi tie van het grootscheepse mu ziekevenement zullen sterren als Beyoncé, Kylie Minogue, Di do, Pink, Missy Elliot, The Whi te Stripes en de Schotse rock groep Travis het podium betre den. Het is de organisatie bo vendien gelukt de Duitse rockers van Kraftwerk voor het eerst voor een live-optreden te strikken. The Chemical Bro thers, Flaming Lips, Jane's Ad diction en Vin Diesel treden aan voor een speciaal, gratis toegankelijk openluchtconcert in Edinburgh dat tegelijkertijd plaatsvindt. Om de prijzen te overhandigen zijn onder ande ren Kelly Osbourne, fotomodel Naomi Campbell, Shirley Manson, REM-zanger Michael Stipe, en Steve-0 en Chris Pon tius van Jackass afgereisd. Brit ney Spears, zélf de afgelopen ja ren overladen met awards, moet wegens ziekte verstek la ten gaan. Een herhaling van de Amerikaanse MTV Awards, waarin Madonna, Britney en Christina hun veelbesproken tongzoenen uitwisselden, zit er in Edinburgh dus niet in. De MTV-kijkers hebben ook dit jaar weer massaal op hun favo rieten gestemd via sms en in ternet. Vorig jaar werden in to taal dertien miljoen stemmen uitgebracht. Voor de categorie beste song, waarvoor Beyoncé, Christina Aguilera, Evanescen ce, Justin Timberlake en Sean Paul genomineerd zijn, kan tij dens de show nog via sms ge stemd worden. De tiende editie van de Europe Music Awards wordt niet aan grepen om eens uitgebreid stil te staan bij de roemruchte ge schiedenis van het muziekspek takel. Dat Madonna het afgelo pen decennium de meeste no minaties in de wacht sleepte (14) en de leden van de rock groep The Prodigy de r awards (6) op de schooi mantel hebben staan; het fans van hedendaagse als Dido en Eminem zorg De MTV Europe Music werden in 1994 voor he uitgereikt in Berlijn, deren Bryan Adams, Carey en Take That viel te beurt de allereerste prijji ontvangst te nemen. De daarna deed het muziekp festival verschillende Eu steden aan, in 1997 was dam het decor. Ondj, NI ÏJNI Tl Ql G( ni Ui M. Countdown Show, vati\n 19.30 uur. Aansluitend d(pC Europe Music Awards om bij MTV. n, te IKON maakt reconstructie van bijna-overstroming in 1995 door onze mediaredactie Hilversum - Z@ppelin, de kin derzender van de publieke om roep, trekt steeds minder jonge kijkers. Belangrijke oorzaak is de populaire, commerciële kinder zender Nickelodeon. Ook Fox Kids haalt kijkers weg bij Zeppe lin. De publieke omroepen over leggen binnenkort met elkaar over een plan van aanpak om de kijkertjes terug te winnen. Met de komst van Nickelodeon heeft Z@ppelin voor het eerst in zijn bestaan concurrentie in het - belangrijke - tijdsblok van 18.00 tot 19.00 uur, zegt zender coördinator Cathy Spierenburg. „Wij ontlenen aan dat blok veel marktaandeel. Als je dan con currentie krijgt, is het logisch dat je totale marktaandeel zakt" Doordat Nickelodeon sinds juli van dit jaar 24 uur per dag uit zendt, is die zender veel domi nanter aanwezig, zegt Spieren burg. Daarbij komt dat Nickelo deon om 17.50 uur het populai re programma SpongeBob SquarePants uitzendt. „Kinde ren denken om zes uur niet: we gaan nu naar Sesamstraat kij ken." Om de kijkers terug te winnen, is een aantal opties mogelijk. Eén daarvan is een meer hori zontale programmering op Z@ppelin. Volgens Spierenburg is die nu onvoldoende. Kinde ren weten beter wat ze kunnen verwachten als er meer pro gramma's dagelijks op hetzelf de tijdstip te zien zijn. Sesam straat en het Jeugdjournaal zijn nu al horizontaal geprogram meerd. Een andere optie is dat elke omroep zich gaat richten op een specifieke leeftijdsgroep en niet langer een complete pro grammering voor alle leeftijden aanbiedt. Volgens Spierenburg is het niet ondenkbaar dat op Z@ppelin in de toekomst meer luchtige pro gramma's te zien zullen zijn. „Misschien is ons aanbod wat te zwaar. Maar we willen niet doen wat Nickelodeon en Fox Kids doen. Dan ga je elkaar ver dringen op de markt." Nu on derscheidt Z@ppelin zich van Nickelodeon en Fox Kids door vooral inhoudelijke program ma's aan te bieden. Dat moet zo blijven, vindt Spierenburg. „De publieke'omroep heeft een andere taak dan commerciële omroepen. En ook kinderen zijn niet allemaal hetzelfde." In september gaf Z@ppelin aan zich meer te willen richten op de groep van 9 tot 12 jaar. Het aantal kijkers in deze categorie daalt licht, maar volgens Spie renburg ligt de groep vrij stabiel in de markt. „Wel willen meer markering-activiteiten voor de 9- tot 12-jarigen organiseren, want we moeten hen niet kwijt raken." hilversum/anp - Cabaretier Freek de Jonge houdt tijdens het jaarlijkse Sportgala van NOCNSF op 17 december een speciale sportconference. De NOS zendt het gala en de con ference rechtstreeks uit. De Jonge bracht onlangs naar buiten dat hij stopt met de tra ditionele oudejaarsconferen ces. Met die traditie stopt hij, omdat hij van mening is dat die conference niet meer de glans heeft die het fenomeen vroeger had. Dit jaar verzorgen Lebbis Jansen wel een oude- jaarsconfemce bij de VARA. Het is voor de eerste keer in de 33-jarige theaterloopbaan van Freek de Jonge dat hij een sportconference houdt op te levisie. De Jonge, zelf ook fer vent sportbeoefenaar, zal de kijker op eigen wijze een half uur meenemen naar tal van opmerkelijke sportgebeurte nissen van het afgelopen jaar. De show wordt gelardeerd met beeldmateriaal van Studio Sport. Veel Nederlandse top sporters zijn gedurende de conference in de zaal van de RAI in Amsterdam aanwezig. In de uitzending wordt verder duidelijk wie de sportman, - vrouw, -ploeg en gehandicapte sporter van het jaar is. Die krij gen de prestigieuze 'Jaap Edens' uitgereikt. Het Sportgala wordt uitgezon den op Nederland 2, van 20.25 uur tot 21.55 uur. numegen - Hoewel het water in de grote rivieren nog steeds buitengewoon laag staat, zendt de IKON vanavond de docu mentaire Strijd om de dijken uit. Het is een reconstructie van de bijna-overstroming in 1995, met de evacuatie van honderd duizenden mensen uit Gelderse polders. In Strijd om de dijken gaat maakster Lyklema te werk op dezelfde manier als het pro gramma Andere tijden: met be hulp van archiefbeelden en met betrokkenen wordt teruggeblikt op een gebeurtenis uit het re cente verleden. Ze poogt twee dingen tegelijk te doen: in beeld te brengen wat zich afspeelde in januari en fe bruari 1995, en een breder beeld te schetsen van wat zij 'de strijd om de dijken' noemt. Daarbij gaat het vooral om de vraag waarom geplande dijk verzwaringsprogramma's de cennialang niet of nauwelijks werden uitgevoerd, en hoe het na 1995 verder ging. De reconstructie komt aardig uit de verf. Maar het is jammer dat de documentairemaakster het verhaal te vroeg laat eindi gen, De discussie over het be wust onder water zetten van de Ooijpolder in extreme omstan digheden laat ze links liggen. De film begint met het histo risch perspectief: het hoogwa ter van 1926 dat bij Overasselt door de dijken brak. Het echt paar Anna en Frans van Gelder schetst hoe laconiek iedereen ook toen was over het wassen de water. En hoe het ineens toch misging en de 'mestvaal ten door de straten dreven'. Van 1926 is de sprong naar 1995 snel gemaakt. Weer klotst het water tegen de dijken en Nederland blijkt er niet op voorbereid. Veel dijken verto nen nog zwakke plekken. En er ontstaan geschillen tus sen Rijkswaterstaat en de wa terschappen. Het water stijgt, maar volgens Rijkswaterstaat is er geen reden tot paniek. Her man Kok, dijkgraaf van het toenmalige waterschap Groot tweemaal daags uitgezonden. Op zaterdag en zondag is een compilatie te zien. Fox Kids heeft pas besloten die compila ties te laten ondertitelen. Direc teur René Boogaard van Fox Kids zegt: „Ondertiteling is van wege technische en financiële redenen niet altijd haalbaar, maar sinterklaas moet voor alle kinderen toegankelijk zijn. We hebben daarom alles op alles gezet om De club van sinter klaas ondertiteld te krijgen." Bij de TROS is sinds kort de site www.sinterklaasavond.nl onli ne. De internetpagina bevat uit gebreide en gevarieerde infor matie rondom het sinterklaas feest, waaronder leuke tips, su- prise-ideeën, liedjes, e-cards, recepten van meesterkok Ad Janssen en een gedichtenservi ce. Bezoekers maken kans op een persoonlijk gedicht van Ron Boszhard. De Limietpiet Maas en Waal, vertelt hoe de twijfel over de rekenmodellen van Rijkswaterstaat steeds gro ter werd. „Zij hadden het in de computer zitten, wij keken bui ten." Veel nieuws bevat de uitzen ding niet. Of het moet een ont boezeming zijn van Jan Ter louw, destijds commissaris van de koningin in Gelderland. Even daarvoor is streekhistori- cus Huub van Heiningen in beeld gekomen die met een do cument uit 1520 in de hand stelt dat de stad Tiel nooit ge- eevacueerd is geweest omdat ze hoog genoeg ligt en toch niet zal onderstromen. Terlouw zegt: „Dat wist ik niet. Als ik het geweten had, had ik wellicht gezegd: laat de stad maar zit ten." In de documentaire komen niet de competentiegeschillen tus sen Terlouw en de toenmalige Nijmeegse burgemeester d'Hondt aan het licht. Wel wordt ingezoemd op de rol van Hans Dijkstal, toen minister van Binnenlandse Zaken. Op het moment dat het water zo sterk steeg dat een overstro ming onontkoombaar leek, vond de minister dat hij ook een rol te vervullen had. Tot die tijd had hij het werk overgela ten aan Terlouw, de burge meesters en de dijkgraven. Dijkstal probeerde onder druk van media en vragenstellende Kamerleden het heft in handen te nemen. Hij ontbood Terlouw en andere commissarissen voor spoedberaad in Den Haag. Het is altijd interessant om te zien hoe politici jaren later hoofdschuddend terugkijken. Terlouw vertelt dat een hoge ambtenaar tijdens het crisisbe raad niet verder komt dan het doorgeven van de waterstanden bij Lobith. „We zaten daar voor niks." En: „Het was veel beter geweest als-ie niks had ge daan." Na het hoogwater kwam er een noodwet. Het was afgelopen met de slepende discussies over dijkverzwaringen; de dijken werden in hoog tempo ver zwaard. Tot tevredenheid van de be stuurders die in de documen taire zeggen dat de dijken hoger zijn geworden en toch het land schap niet vernield is. Maar tot droefenis van schilder Willem den Ouden, die vindt dat zijn geliefde rivierenlandschap 'lie derlijk verknoeid' is. Den Ou den schildert sinds de dijkver zwaring vanuit een ander per spectief: meer lucht en minder landschap. Want, concludeert hij: „De schitterende Hollandse luchten kunnen door geen overheid vernield worden." Rob Berends Strijd om de dijken Nederland 1, 23.10 uur. Herhaling, zater dag Nederland 1,11.00 uur Het zou hem inderdaad kunnen zijn. Een grote blonde man in jager soutfit loopt ietwat gebogen en met zijn armen op de rug. Om hem heen struinen door een weiland vijf vrijwel identiek ge klede heren, sommigen met een hond aan de lijn, een ander met het geweer in de aanslag. 'WILLEM-ALEXANDER in de vuurlinie!', zo schreeuwt Story het uit boven een 'exclusieve foto' van het tafereel. Wat is er aan de hand? Verwijdert hier een kroonprins zijn aanstaande schoonzus met harde hand uit de familie, of handhaaft hij nu eigenhandig een mislukt foto grafeerverbod rond zijn Wasse- naarse optrekje? Niets van dit alles, als we Story mogen geloven en waarom zouden we dat niet? De koning der paparazzi himself, EDWIN SMULDERS, steekt er zijn han den voor in het vuur dat hij W.A. op de gevoelige plaat heeft vastgelegd tijdens een heuse drijfjacht. Nou en? Niks 'nou en', want de koninklijke familie had nadrukkelijk en openbaar afstand genomen van dit soort 'dieronvriendelijke' drijfjach- Met man en macht werd in februari 1995 gewerkt aan de versterking van de Waaldijk bij Ochten. Archieffoto: ANP ten. Beetje raar verhaal. Alsof een willekeurige haas, patrijs of everzwijn niets tegen een schot hagel heeft, mits dit op dier vriendelijke wijze het dubbel loops jachtgeweer heeft verla ten. Volgens Story is echter met 'de foto 'het zoveelste Oranje schandaal' geboren, nu ALEX de nieuwe jachtwet 'aan zijn kaplaars' lapt. Is de prins nu echt zelf het haasje, of huldigt Story het standpunt 'nooit ge schoten is altijd mis'? Nog een Oranjeschandaal in Story: Mabelgate, aflevering nummer zoveel. Een verhaal met veel vraagtekens en om de zin het woordje 'zou', waarin de suggestie wordt gewekt dat me juffrouw WISSE SMIT 'gouden eieren' voor haar geld heeft ge kozen. In gewoon Nederlands: het huwelijk met FRISO gaat niet door en MABEL krijgt als vergoeding een centje mee van de vermogende bijna-schoon- familie. Privé moet het deze week van geleende nieuwtjes hebben. De afluisterdienst van Nederlands Grootste Familie weekblad ving op Radio Weesp een interviewtje op waarin WENDY VAN DIJK reageerde Prins Willem-Alexander Foto: Hielco Kuipers op HENNY HUISMANS flauwe uitspraken over haar vers ver worven Televizierring. Zucht... als de bladen het al van lokale radiostations moeten hebben die sterren laten reageren op wat ex-sterren zeiden, dan voorzie ik een lange strenge winter voor de lezertjes van de glossy's. Weekend heeft echt nieuws en meldt dat FRANS BAUER tij- ,v dens één van zijn tien Ah< optredens de zieke acrobi ADRIAAN aan het huilen gekregen. Nee, geen flauw grapjes dit keer over het fi FRANS wel meer mensen het huilen krijgt met zijn jes. De sympathieke volk! ger onderbrak een optred de onlangs geopereerde b van BASSIE te huldigen eft deed ADRIAAN goed. Jamf a dat Party niet wat meer aa dacht aan zoveel warmte schenkt en het liever heef! de drie miljoen euro die Ff" armer zou zijn na tien kee| v\i Ahoy'. Party is sowieso zwfet ri op de hand deze week. 'Pit 2 WENDY!zo waarschuwt blad de winnares van de 1 on zierring voor 'vrouwenslo rog CHRIS ZEGERS. Grappig, Party zelf niet goed oplett een onderkopje vergat in 1 ken. Het T-shirt van CHR1 daardoor te zijn bedrukt 1 het raadselachtige opschr 3Ja 'STREAMER-STREAMER- D( STREAMER-STREAMER', mode-ontwerper pikt dez pe creatie op? Martin Ruesink Hilversum - Sinterklaas heeft zijn eigen club bij Fox Kids, zijn eigen concert in Ahoy' en zijn eigen website bij de TROS. Hij hervat volgende week zijn eigen journaal bij Z@ppelin. En in de boekwinkels ligt sinds een paar dagen een bijpassend en kleur rijk doeboek. Tel daarbij op de intocht op die zaterdag 15 no vember live wordt uitgezonden door de NPS en de conclusie kan niet anders luiden dat de goedheiligman dit jaar een multimediale strategie heeft uitgestippeld. De commerciële kinderzender Fox Kids is alvast begonnen met de serie De club van sinter klaas, een 25-delige dramaserie over wat er allemaal gebeurt als de pieten onderweg zijn van Spanje naar Nederland. De se rie van vorig jaar werd onlangs bekroond met de Kinderkast Televisieprijs. De publieksjury noemde het programma vet- cool, super spannend en heel erg grappig. Maar ook gewoon goed, omdat kinderen door de club naar pakjesavond kunnen toeleven. Vorig jaar keek meer dan de helft van de kinderen in de leeftijd van zes tot negen jaar naar de avonturenserie. De nieuwe reeks afleveringen van 'De club van Sinterklaas en het blafpoeder' belooft nóg spannender te worden. In deze dagelijkse serie worden de kij kertjes meegenomen naar Spanje, waar de sint zich voor bereidt op de grote reis. Na tuurlijk gaat er ook dit jaar weer van alles mis. Eén van de pieten heeft gesnoept van de voorraad snoepgoed, waarna de andere pieten vrezen dat zijn rare ge drag besmettelijk is. De serie warmt de kijkers op voor het driedaagse feest van sinterklaas dat Fox Kids in samenwerking met Mojo Concerts in het laat ste weekeinde van november organiseert in Ahoy'. De club van sinterklaas wordt De club van sinterklaas en het blafpoeder is 's ochtends en 's middags de weekendcompilatie wordt ondertiteld. Foto: Fox Kids. vermeldt cadeautjes in diverse prijsklassen. Bekende Neder landers vertellen wat zij op 5 december doen. Daarnaast kunnen mensen op de site ie mand uit hun omgeving voor dragen waarvan ze vinden dat hij of zij een cadeau verdient, zoals een dvd of een computer spel of een vrijkaartje voor con certen en musicals. Uit alle in zenders wordt elke dag een winnaar geselecteerd. Woensdag begint het Sinter klaasjournaal op de publieke zender Z@ppefin. In 23 afleve ringen wordt in dit programma dagelijks verslag gedaan van al le nieuwtjes over het verblijf van de kindervriend in Neder land. Het programma wordt ge maakt door Ajé Boshuizen, eindredacteur van Sesamstraat. Erik van Muiswinkel is de hoofdpiet en Michiel Kerk- bosch is wegwijspiet. Bram van der Vlugt neemt de rol van Sint Nicolaas op zich, zowel bij Z@ppelin als bij Fox Kids. Wie niet genoeg krijgt van het dagelijkse Sinterklaasjournaal, kan bladeren en kleuren in het te zien bij Fox Kids. Nieuw islUg fern r bijbehorende doeboek P® Z@ppsint, dat sinds deze O, in de winkels ligt. Het gevjns eerde magazine staat boofede spelletjes, liedjes, puzzels 1 verhalen over sint en piet0R Z@ppsint is volgens uitgejs. Klaproos een ideaal middle de kinderen de aflevering! het Sinterklaasjournaal o nieuw te laten beleven. H boek van 7,50 eufo kan v( de uitgever dienen als daj se uitlaatklep voor kinder te opgewonden raken in i klaastijd.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 10