FNV belooft nog veel strijd De Geus: 'Het spel is op de wagen' ECONOMIE TCL-Thomson wordt grootste tv-producent 'Familie is waarschijnlijk opgeluchter dan ik' Topman bij Yukos treedt af De Waal waarschuwt kabinet na aanvaarding najaarsakkoord tmimmsm Nederlanders geven meer uit aan dvd's dan aan cd's Frankrijk ontloopt straf voor begrotingstekort OOBF lissie Ahold in 2 miljard' oam - Ahold wil voor 2 tot jiljard euro aan aandelen -yen. Dat heeft de Financial vandaag gemeld op basis ree anonieme bronnen. ianse supermarktconcern armee zijn balans op- ien, na het boekhoud- laal. Zittende aandeel- prs zouden een korting in van 20 procent. Met een fiijke claimemissie krijgen ••••tidige aandeelhouders de hun belang op peil te hou sehold kan mogelijk tot 400 fen aandelen uitgeven. Mo tel staan 931 miljoen sluk- hn de beurs genoteerd. Xncern zou de uitgifte vrij- fekendmaken, bij de pre mie van zijn halfjaarcijfers. jida: 652.000 4 ;ens terug incton - Autofabrikant a roept in de Verenigde q zo'n 652.000 personen- gminibusjes en sportwa- 2|net automaat terug van- jen defect dat al 28 bot- 1 tot gevolg heeft gehad, botsingen vielen vier ge- ;n. Door het defect, dat volg is van slijtage, kun- 1 onda-bezitters het sleu- 3 jit het contact halen zon- 4t ze de automaat op de ferstand hebben gezet. Het daarvan kan zijn dat de lit zichzelf begint te rij- 'h juli riep Honda al DO wagens in de VS terug ïjt de automatische ver- ngsbak door hevig roesten ij parkeerstand kon scha- {het houdt euro oofwaardig' e - De euro moet een ge- iardige munteenheid blij- fan-Claude Trichet ziet Jzijn belangrijkste op- 1 als president van de Eu- p Centrale Bank. Hij zei [jteren bij zijn eerste pu- 3] optreden. De Fransman [Athene bij de viering van glte verjaardag van de je centrale bank. jcsavers doet ilte in winkels 15iitBERC - Brillenketen avers moet in de eigen fls posters ophangen ^jp staat dat de opticien 3)te informatie heeft ver lover concurrent Eye Wish leveld. Dat zijn beide ke il een schikking met elkaar fengekomen. Specsavers iermee opnieuw een ge- je nederlaag. De keten ver- j de eigen prijzen met die 2pncurrenten in een recla- tjnpagne in de zomer van jr. De gebruikte prijzen 5I1 echter niet te kloppen, jtens Hans Anders en jj spanden al eerder ïjzaken aan tegen Specsa- èn wonnen deze ook. I metaalbedrijf jion-actief 4|im - De raad van commis- 5tn van metaal- en kunst bedrijf Prins Holding in dim heeft twee directeuren In-actief gesteld. De raad 41 de twee leidinggeven- 1 ;el te laat te hebben aan- 3 sn dat het verlies over 3 >p 13 miljoen euro in 4 van de voorspelde 7 mil- 3 jkt uit te komen. Eerder 4 lekend dat door financië- 4 blemen voor 90 van de 3 erknemers geen plaats 3« Dertig mensen worden Ugen. efoontjes voor it peperduur b ington - Enkele tientallen 3 letelefoontjes hebben 3 elecomconcem AT&T g ritgepakt. Het concern 5 gisteren een boete van 310 dollar, omdat door call- 5, medewerkers 78 keer was 71 met 29 consumenten dden aangegeven niet ge- te zijn van zulke tele- 4 es. De Amerikaanse toe- ïouder FCC onderzocht dan 300 klachten tegen 1De telecomaanbieder is :ste die wordt beboet 2 de invoering van de Na- 1 Do Not Call Registry op 1 2 er. Op die lijst staan ruim 2 ljoen telefoonnummers. 1 irheid: weinig fiien allochtonen I iurg - Bij het openbaar 12 ur en het onderwijs wer- sjslatief weinig allochtonen. p openbaar bestuur had in 2i ar 2000 85 procent van de II isaties minder dan 5 pro- allochtonen in dienst. Bij 1 iderwijs lag dat percenta- bijna 80, zo blijkt uit cij- 125lie het Centraal Bureau le Statistiek gisteren heeft iliceerd. Gerekend over al- Irijven was het aandeel al ine werknemers in 2000 ocent, een lichte stijging izichte van een jaar eer- «n het 8,8 procent was. dinsdag 4 november 2003 den haag/anp - Voor minister hervormingen, die nodig zijn amsterdam/gpd-anp - Werkge vers, kabinet en het CNV zijn op gelucht dat de FNV-leden vóór het najaarsakkoord hebben ge stemd. De FNV'ers hebben bij de eerste ledenraadpleging uit de geschiedenis van de bond het akkoord met 56 tegen 42 pro cent aanvaard. FNV-voorzitter De Waal waarschuwde het kabi net gisteren dat acties deson danks blijven volgen. „We heb ben veel verslechteringen kun nen tegenhouden, maar hele maal is dat niet gelukt. Er volgt nog veel strijd", zo zei hij. Ook de vakbonden die de afge lopen weken publiekelijk lieten weten moeite te hebben met het akkoord steunden het ak koord. Zo stemden de leden van FNV-Bondgenoten, een van de meest kritische bonden, 52 procent voor het akkoord en 45 procent tegen. Bij de Bouw bond staakten de stemmen bij na: 49 procent voor en 49 pro cent tegen. Uiteindelijk bleken 38 mensen meer tegen het ak koord. Alleen de kappersbond met zijn 9.900 leden was in meerderheid tegen het akkoord: 22 voor en 77 procent tegen. In totaal stuurden van de 1,2 miljoen FNV-leden 217.309 leden de antwoordkaart van het referen dum terug. De Waal en CAO-coördinator Agnes Jongerius toonden zich tevreden met zowel de uitslag als het aantal stemmen. Voor het eerst maakten ze ook be kend wat ze zelf gestemd heb ben: vóór het akkoord. De bei de bondsbestuurders toonden zich eerder beschroomd om publiekelijk het akkoord te steunen. Leden zouden daar door beïnvloed kunnen wor den, meenden ze. Vanuit alle hoeken werd posi tief gereageerd op de uitslag van het referendum. De colle ga's van het CNV zijn 'ver heugd'. „De leden spreken waardering uit voor wat de vak bonden hebben binnenge sleept", aldus CNV-voorzitter Terpstra. Hij gaat ervan uit dat zijn leden het akkoord ook goedkeuren. De werkgevers van VNO-NCW zijn blij dat de weg nu open ligt om gezamenlijk te werken aan economisch herstel en het kabinet is opgelucht dat het nu aan de slag kan met steun van de sociale partners. De uitslag van de FNV- stem ming zal waarschijnlijk een doorslaggevende rol spelen bij de Federatieraad (het 'parle ment' van de FNV, waarin alle bondsvoorzitters zitten, red) van 17 november. Hoewel deze raad in theorie nog afwijkend kan besluiten, wordt daarmee niet serieus meer rekening ge houden. De uitslag is daarvoor te duidelijk. Wel zouden in de besturen van de afzonderlijke bonden nog discussies kunnen ontstaan. „Maar dit is zo'n dui delijke stem van de leden. Ik zal mijn bondsraad adviseren voor te stemmen", aldus Henk van der Kolk, voorzitter van FNV Bondgenoten. Volgens Jongerius zal er altijd discussie blijven over de vraag of het akkoord voldoende is. „Maar we gaan niet op onze handen zitten. Het kabinet moet niet denken dat het er met die ene handtekening voorgoed vanaf is." Ze kondigt harde onderhandelingen aan over onder meer de eenmalige uitkering die goed renderende bedrijven volgens de afspraken moeten uitkeren. „De weg ligt nu open om geza menlijk - ondernemers, werk nemers en kabinet - te gaan werken aan economisch her stel", aldus voorzitter Jacques Schraven van VNO-NCW. „Ook de vakbonden stellen werk bo ven inkomen," zei voorzitter Loek Hermans van MKB-Ne- derland. Stemming over najaarsakkoord Van de 1,8 miljoen vakbondsleden in Nederland zijn er 1,2 miljoen aangesloten bij de Federatie Nederlandse Vakbeweging (FNV). Van hen heeft 56 procent vóór en 42 procent tegen het najaarsakkoord gestemd. In totaal zijn 210.086 stemmen uitgebracht (opkomst 14%). Op 17 november nemen de 14 vakbonden een definitief besluit in de Federatieraad van de vakcentrale. De stemverhouding binnen deze raad is gebaseerd op de ledenaantallen van de aangesloten bonden, waarvan er drie tegen het akkoord zijn: LEDENTAL BOND 477.660 FNV Bondgenoten 361.715 AbvaKabo (ambtenaren) 72.614 AOb (onderwijs) 47.240 FNV KIEM 27.593 Horecabond 26.227 AFMP (militairen) 21.888 NPB (politie) STEMMENWEGING tegen 9.897 Kappersbond 7.292 NVJ (journalisten) 6.060 Vrouwenbond 5.968 FWZ (zeevarenden) 1.441 FNV Sport 750 VVCS (voetballers) den haag/anp - Voor minister De Geus (sociale zaken) bete kent het 'ja' van de FNV-leden dat hij direct aan de slag kan. „Sommige maatregelen van het kabinet zullen nu niet door gaan. Het spel is op de wagen", zegt De Geus, daarmee doelend op overleg met de sociale part ners over VUT, prepensioen en levensloopregeling, dat voor 1 april 2004 moet zijn afgerond. Hij denkt dat er voor werkge vers en bonden ondanks de nullijn genoeg te onderhande len valt over de nieuwe CAO's. De FNV is tot op het bot ver deeld, concludeert SP-fractie- voorzitter Marijnissen „De le den zijn duidelijk niet onder de indruk van het najaarsak koord.". Hij hoopt dat de bon den de strijd tegen het 'asocia le' kabinetsbeleid voortzetten en tijdens CAO-onderhandelin- gen zoveel mogelijk uit het vuur slepen. Marijnissen roept te leurgestelde FNV-leden op in discussie te gaan over de koers van de bond. D66-leider Dittrich noemt de uitslag verstandig. „Structurele hervormingen, die nodig zijn voor onze economie, kunnen nu worden doorgevoerd", aldus Dittrich. „Nu de mensen bereid blijken te zijn loon in te leveren is het aan de regering om de onzalige plannen rond VUT en prepen sioen van tafel te halen", zegt PvdA-leider Bos. Hij vindt bo vendien dat de regering nu alle reden heeft om de huren, de ziekenfondspremies en de kos ten voor kinderopvang beperkt te houden. Voor vice-CDA-fractievoorzitter Verburg is helder dat de FNV- leden de noodzaak van loon matiging zien. Bovendien blijkt uit de uitslag dat het kabinet voldoende tegemoet is geko men aan de wensen van de vak bonden, aldus Verburg. Vïce- fractievoorzitter De Vries van de WD is vooral verheugd dat er nu steun is uitgesproken voor het nagenoeg bevriezen van de lonen voor twee jaar. Dat is volgens de liberalen zeer noodzakelijk. „Een prima start, maar het moet wel in praktijk gebracht worden." amsterdam/gpd - De snel groeiende dvd-markt in Neder land bereikt nog dit jaar een nieuwe mijlpaal: de jaaromzet zal die van cd's overstijgen. De branche verwacht een dvd-om- zet van 545 miljoen euro (460 miljoen aan dvd-films; 85 mil joen aan muziek-dvd's). De ver wachte jaaromzet aan cd's blijft steken op 340 miljoen euro. En de video-omzet komt niet ver der dan 42 miljoen. Jan Gaasterland presenteerde de cijfers gisteren bij de start van campagne 'De 10 Dolle DVD Dagen' van Warner Home Video. „De dvd-speler is met een onstuitbare opmars bezig", aldus Gaasterland. Van 200.000 stuks (in 2000) groeide het aan tal dvd-spelers in Nederland tot 2 miljoen. Het afgelopen jaar verdubbelde het aantal dvd- spelers van 1 naar 2 miljoen. Daarbij komen nog de talrijke computers met dvd-drives en spelconsoles als Playstation II, samen goed voor nog eens 2,4 miljoen afspeelmogelijkheden voor dvd's. Gaasterland: „Eind dit jaar staan er 4,4 miljoen afspeelap- paraten voor dvd bij de Neder landse consument. Dubbelin gen buiten beschouwing la tend, betekent dat een bereik van acht op de tien huishou dens. De dvd begint bij de he dendaagse stijl van leven te ho ren." Sinds de introductie is de ge middelde prijs van een dvd aar dig gezakt. Van 29 euro in 1999 naar 19,80 in het eerste halfjaar van 2003. Naar verwachting zal de prijs verder dalen naar 17,50 euro. Ook de dvd-speler werd in snel tempo betaalbaar. In enkele jaren zakte de prijs met honderden euro's tot pakweg 99 euro. Consumenten in de VS halen meer muzieksingles legaal van het internet dan ze in de winkel kopen. Dat blijkt uit een onder zoek van het Amerikaanse Bill board magazine. Volgens Niel sen SoundScan, dat het onder zoek uitvoerde, werden vanaf eind juni 7,7 miljoen nummers gedownload tegen 4 miljoen singles die de winkel uitgingen. Kenners vinden dat de cijfers niet zomaar naast elkaar gelegd kunnen worden, omdat niet al le nummers meer op single worden uitgebracht. Muziek liefhebbers kunnen via legale muzieksites op internet inmid dels kiezen uit 500.000 titels, die per stuk een euro kosten. FNV-voorzitter Lodewijk de Waal maakte gisteravond in Amsterdam bekend dat een ruime meerderheid van de leden zich voor het najaars akkoord heeft uitgesproken. Foto: ANP/Ed Oudenaarden door Koos van Wees en Sylvia Marmelstein Amsterdam - Eén vraag van de afgelopen tijd heeft hem gestoord: of hij zou opstap pen als de leden van de FNV het najaarsak koord zouden verwerpen. FNV-voorzitter Lodewijk de Waal heeft er een hekel aan als het zo persoonlijk wordt. En toch:Als de uitslag vernietigend was geweest, had ik me wel moeten afvragen of ik nog geloofwaar dig verder kon functioneren. Dat is gewoon zo. Maar nooit heb ik de indruk gehad dat die uitslag vernietigend zou zijn. Wat er nu is uitgekomen was wel zo'n beetje wat ik had verwacht." Een uur nadat de uitslag van het FNV-refe- rendum bekend is, toont De Waal zich vooral strijdbaar. En ook een beetje opge lucht. „Natuurlijk was het spannend. Maar ik zag de opkomst elke dag weer toenemen en maakte daaruit op dat het wel goed zat. Alleen als ik naar de televisie keek en zag hoe daar alleen mensen die tegen waren aan het woord kwamen, twijfelde ik wel eens. Maar dat was toch wel een erg eenzij dig beeld, blijkt nu." Hij hield zich ook vast aan wat zijn eigen omgeving uitstraalde. „Ik heb wat familie leden die kort geleden ontslagen zijn en die me steeds vroegen of het akkoord nog wel overeind bleef. Want als dat niet zo zou zijn zouden ze geen sociaal plan krijgen. Ik denk dus dat m'n familie nog opgeluchter is dan ik. Ik ben wel blij met deze uit komst." De Waal ziet in de uitslag vooral een steun in de rug, zegt hij. En als een waarschuwing aan het kabinet. Dat moet niet denken dat de vrede nu getekend is. De uitslag wijst uit dat nog steeds een groot deel van de FNV- leden tegen het akkoord is. Een deel om re kening mee te houden, zegt De Waal. „Er valt nog een heel veld om te ploegen. We zullen dit kabinet blijven bestrijden op die punten die indruisen tegen onze basisprin cipes. De nieuwe Bijstandswet bijvoorbeeld zal voor ons aanleiding blijven om actie te gen te voeren. En daarnaast moet het kabi net alert blijven bij de uitvoering van het akkoord. We willen bijvoorbeeld een goede prepensioenregeling afspreken. Lukt dat niet, dan kan het kabinet dat tweede jaar loonmatiging op zijn buik schrijven." Eerst volgt nog de Federatieraad op 17 no vember. Daar moeten de voorzitters van de bonden instemmen met het akkoord. De Waal heeft er vertrouwen in. De ledenraad pleging is een duidelijk signaal, en de meeste bondsvoorzitters hebben al laten weten de uitslag te accepteren. De FNV-voorzitter zal zich dan richten op de punten in het akkoord die nog onder handelbaar zijn. Zoals de eenmalige uitke ring aan werknemers van goed renderende bedrijven. „Er zal wel discussie ontstaan over wat nu precies goed renderend is. Maar dat mag natuurlijk ook niet te gek worden. We hebben daarover afspraken gemaakt met de werkgevers. Je moet elkaar wel respecteren en niet de kluit belazeren", aldus De Waal. Derde FNV'ers te laat Hoewel de stemming voor het Najaarsakkoord officieel is gesloten, was gisteren bij na een derde deel van alle 1,25 miljoen FNV-leden van plan om hun stembiljet op de bus te doen. Dat blijkt uit een peiling van onderzoeker Maurice de Hond voor SBS6. Volgens De Hond was de sluitingsdatum van de stem ming onduidelijk. Op de bil jetten zelf stond dat de leden de kaarten tot en met afgelo pen vrijdag op de bus kon den doen. Maar omdat in de media voortdurend is gezegd dat de stemmen op maan dag geteld zouden worden is die dag in de hoofden van veel leden blijven hangen. De FNV heeft al aangekon digd de stemmen die mor gen binnenkomen ook nog mee te tellen. moskou/gpd-anp - De Russi sche oligarch Michail Chod- orkovski treedt af als topman van oliegigant Yukos. Vanuit de gevangenis liet de van fraude en belastingontduiking be schuldigde miljardair weten dat hij 'in het belang van het be drijf zijn positie opgeeft. Chodórkovski (40) maakte zijn afscheid bekend op de website van Yukos. Hij schreef dat hij het bedrijf had willen uitbou wen tot een van de grootste on dernemingen ter wereld, maar door de confrontatie met de Russische autoriteiten is dat volgens Chodorkovski onmoge lijk geworden. De Amerikaan Steven Theede is zijn gedoodverfde opvolger. Het persbureau Ria Novesti meldde dat de 51-jarige baas van de Moskouse afdeling van Yukos al is benoemd. De ver klaring van Chodorkovski ver mindert volgens waarnemers de druk op het bedrijf. Hét Kremlin nam het afgelopen weekend al gas terug. De nieu we stafchef van Poetin, Medve- dev, bekritiseerde de 'arrestatie' van ruim 40 procent van de Yu- kos-aandelen door het open baar ministerie. Ook premier Kasjanov liet zich kritisch uit over de strijd tegen Yukos. Daarmee negeerde hij een be vel van Poetin om zich buiten het conflict te houden. Chodorkovski blijft wel groot aandeelhouder van Yukos. Vol gens Le Monde heeft hij zijn aandelen ondergebracht bij 'postbus' ondernemingen in het buitenland. Yukos is in feite eigendom van de Meriatep- bank, die door Chodorkovski in 1991 is opgezet. De Menatep Group, ingeschreven op belas tingparadijs Gibraltar. De Britse krant The Sunday Times meld de dat de oliemagnaat zijn aan delen zou hebben overgedaan aan de Britse bankier Lord Ja cob Rothschild. De VS en Duitsland, twee belangrijke handelspartners van Rusland, hebben hun bezorgdheid geuit over de arrestatie van Chod orkovski. eindhoven/gpd - Thomson, de Franse producent van consu- menten-elektronica, en TCL, de grootste tv-fabrikant in China, gaan vanaf medio volgend jaar samen tv's maken. TCL-Thom son Electronics wordt door die samenwerking wereldwijd de grootste producent, goed voor een jaarproductie van 18 mil joen tv's. Philips maakt er rond 12 miljoen en heeft volgens een wereldmarktaandeel van onge veer 10 procent. Ook de pro ductie van dvd-spelers wordt in de Frans-Chinese samenwer king ondergebracht. Philips heeft sinds vorig jaar een belang van zo'n 4 procent in TCL. Philips betrekt onder meer televisies van zijn Chinese concurrent, die onder Philips' merknaam Magnavox worden verkocht in de Verenigde Sta ten. Bovendien levert TCL klei nere tv's die Philips op zijn beurt verkoopt op de Chinese markt. Sinds vorige week weet Philips ook al op geduchte concurren tie te moeten rekenen van Samsung en Sony. Die kondig den een samenwerking aan op het gebied van platte televisie- en computerschermen. Philips werkt op dat vlak samen met LG. Thomson en TCL hebben hoge verwachtingen van synergie- voordelen bij de gezamenlijke ontwikkeling, productie en ver koop van tv's. Er gaan zo'n 20.000 mensen werken voor de joint venture. Beide bedrijven hebben televisiefabrieken in China, Vietnam, Thailand, de VS, Mexico, Polen en Duitsland. TCL krijgt tweederde van het belang in de nieuwe onderne ming. Thomson krijgt het reste rende aandeel. TCL International is vooral ac tief in China. Vorig jaar kocht het concern de Duitse produ cent van beeld- en geluidsap paratuur Schneider. TCL maakt ook mobiele telefoons en com puters. Thomson wil via de nieuwe combinatie een eind maken aan de verliezen in zijn tv- en dvd-activiteiten. Het Franse bedrijf is lang op zoek geweest naar een partner. De Chinese autoriteiten moeten overigens nog toestemming ge ven voor de samenwerking. Thomson maakt, behalve onder eigen merknaam, ook tv's on der de merknamen RCA (VS) en Technicolor. Thomson wordt voorkeursleverancier van on derdelen in het nieuwe samen werkingsverband. In hoeverre dat gevolgen heeft voor Philips De tv-toestellen van TCL in een elektronica-winkel in Peking. Foto: AFP als toeleverancier van beeldbui zen en mogelijk andere onder delen, is onduidelijk. De Franse overheid maakte vandaag bekend een belang van 18,5 procent in Thomson te hebben verkocht. De opbrengst bedraagt 950 miljoen euro, al dus de banken Citigroup en Goldman Sachs, die met de ver koop waren belast. Het gaat om circa 52 miljoen aandelen. Na de verkoop bezit de Franse staat geen enkel aandeel Thom son meer. Minister Zalm: 'Grote deceptie' brussel/gpd - Frankrijk heeft voorlopig weinig te vrezen van de Europese Unie. De meeste lidstaten voelen er niets voor om Frankrijk te straffen voor het veel te hoge begrotingste kort van Parijs. Dat is gister avond duidelijk geworden tij dens een vergadering van de ministers van financiën van de 12 eurolanden. Gerrit Zalm sprak van 'een gro te deceptie'. De Nederlandse minister van financiën wil dat Frankrijk wordt verplicht veel meer te bezuinigen om het be grotingstekort nog volgend jaar onder het maximum van 3 pro cent terug te brengen. Frankrijk stelt dat dat pas in 2005 moge lijk is. Zalm kreeg alleen stéun van Oostenrijk en Finland. Eind deze maand spreken de ministers opnieuw over het hardnekkige Franse begrotings tekort, maar de kans dat Frank rijk dan wel dwingende aanbe velingen krijgt opgelegd om het tekort verder terug te brengen, lijkt klein. De meeste Eurolan den willen Frankrijk de kans ge ven om zelf met aanvullende bezuinigingen te komen. De Franse minister van financi en Mer heeft die extra bezuini gingen gisteren toegezegd en zal tijdens de volgende verga dering van de zogenaamde Ecofin-raad op 25 november toelichten waaruit die bestaan. Zalm maakte na afloop duide lijk weinig te vemrachten van die extra bezuin^ngen. „Het zou een mirakel zijn als die vol doen aan mijn eisen." Frankrijk wordt gesteund door Italië, Portugal, Luxemburg en Duitsland. Vooral Duitsland steunt de Franseti door dik en dun omdat het land vrijwel in hetzelfde schuitje zit. Ook Duitsland zal volgend jaar voor het derde jaar op rij een te groot tekort hebben. Volgens de Financial Times wil de Duitse bondskanselier Schroder voor komen dat de Europese Unie nu Frankrijk en straks mogelijk ook Duitsland dwingende aan bevelingen oplegt om hun te korten terug te brengen. Dat zou in feite betekenen dat Parijs en Berlijn door Brussel onder curatele worden gesteld en dat zou in Schröders ogen een on aanvaardbare vernedering zijn.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9