'Milosevic kon oorlog voorkomen' BUITENLAND i Tussen Gibraltar en Spanje botert het niet Toeristenoord in een klap weggespoeld Mein Kampf overal te koop voor drie euro 'Saddam sloot invasie door Amerikanen uit' Kasteelhotel in de Beaujolais Binnenkijken Winterwarm 188 pagina's IJs en Vuur icaragua moet iketten slopen Inacua - De Amerikaanse hister van buitenlandse za- h Colin Powell heeft Nicara- a opgeroepen zijn voorraad «agbare luchtdoelraketten te Inietigen. Volgens Powell eft het land de wapens niet jjiig en zijn ze een potentieel jraar omdat ze wel eens in de tiden zouden kunnen vallen A terroristen of drugshande- fen. Zondag werd in Irak een Aerikaanse helikopter met ïn wapen neergehaald. r footste ijsberg i twee stukken ckland - De grootste ijsberg [wereld is vorige maand na h zware storm in twee stuk- h gebroken. Dat heeft het ïkblad Antarctic Sun ge lid. De ijsberg, B15 genoemd, |ft voor de kust van Antarcti- :n was met zijn 11.000 vier- ite kilometer bijna even iot als eenderde van Neder- |d. B15 brak in maart 2000 af het pakijs in de Rosszee en jkkeerde de toegang tot open waardoor volgens weten lappers miljoenen pinguïns n omgekomen. nda Tripp krijgt 95.000 dollar uit [shington - Linda Tripp, een n de hoofdpersonen in de ^nica Lewinsky-affaire, krijgt b.000 dollar schadevergoe- >g van het Amerikaanse mi- Jterie van defensie. Ze krijgt omdat het ministerie haar piskrediet bracht door ver- welijke informatie over ir verleden naar een tijd- liift te lekken. Tripp nam in Sjaren negentig in het geheim Tprekken op met Witte Huis- fciaire Monica Lewinsky, die [telde over haar seksuele re- Ie met president Clinton, l cnnestormen og niet geluwd Ijlder - De zon heeft nog listens drie krachtige deel- "Bstormen in de richting van jaarde geslingerd. In korte I hebben zich nu zes zware nestormen voorgedaan, [ds de jaren '40 is niet meer /eel zonneactiviteit gemeten fco'n korte tijd. Vermoedelijk |gen de komende dagen nog Ier stormen. Daarna zullen ^stormen door de draaiing de zon de aarde niet meer reiken. De zonnestormen n voor mensen ongevaarlijk, kunnen satellieten en ra- jverkeer ontregelen. dinsdag 4 november 2003 los 'De Jackhals' Foto: AFP arlos getuige 1 terreurproces rsfoikiJS - De beruchte terrorist opdjrlos, die in Frankrijk een le- islange gevangenisstraf uit gaat in Berlijn getuigen in proces tegen een voormali- medestander. De rechtbank Berlijn wil Carlos horen in proces tegen Johannes linrich, die wordt verdacht betrokkenheid bij een aan- aanslagen waarbij in de ja- '70 en '80 zes mensen om leven kwamen. Weinrich volgens het Duitse open- rtiinisterie Carlos' plaats- ger in Europa. Carlos, Venezolaan wiens echte Ilich Ramirez Sanchez It, werd in 1994 opgepakt in lan en uitgeleverd aan ikrijk, waar hij tot levens- hg werd veroordeeld voor be- bkkenheid bij een serie ter- liraanslagen. keil 2 Honden gered n de kookpot 9 6L i 21 igkok - De Thaise politie .'ft honderden honden gered If Vietnamese kookpotten. De ilitie arresteerde zes handela- die op het punt stonden de honden, opgesloten in irtig kooien, de rivier de Me- over te varen naar Laos. 'olgens zouden ze naar toam worden verscheept 2fear ze als delicatesse gelden. E 3Mgië wil verbod Nachtvluchten iussel - Vliegtuigen in heel :opa zouden verboden moe- worden om 's nachts te lan- in of op te stijgen. De Belgi- 1 ie verkeersminister Anciaux lat zich daarvoor Europees in- jtten. Volgens Anciaux kan dat ïeen Europees geregeld wor- vaapn, omdat een eenzijdig ver- öd een land duur zou komen J staan; België bijvoorbeeld circa 6000 banen verliezen «®t)or een verbod op nacht- inëjuchten op de luchthaven Za- il intern bij Brussel. City Special Parijs (mét hotelaanbieding!) in de mooiste huizen van Frankrijk Bedden bedlinnen plaids, haarden en chaises longues Interview: kunsthandelaar Frans Leidelmeijer internationaal wonen Nu in de winkel! Woede over besluit Aznar om grens te sluiten uit vrees voor besmetting door onze correspondent Henk van den Boom Gibraltar - 'Onnodig en overdreven', zo noemden de Britse minister van buiten landse zaken Jack Straw, en de premier van Gibraltar, Peter Caruana, het optre den van de Spaanse regering Aznar die gisteren bijna twaalf uur lang de grens tussen Spanje en Gibraltar afsloot. Aanleiding voor het zoveelste diploma tieke conflict was de komst van het crui seschip Aurora dat gistermorgen aanleg de in de haven van Gibraltar. Het schip met 1900 passagiers aan boord werd af gelopen week getroffen door het virus Norwalk. Ruim vijfhonderd mensen kre gen diarree en hoge koorts. Een kwartier voordat het schip aan meerde sloot Spanje de grens met de ko lonie hermetisch af. Aznar zelf gaf op dracht tot de actie. Hij stuurde minister van volksgezondheid Ana Pastor en ze ventig man extra politie naar de grens om ervoor te zorgen dat de volksge zondheid van Spanje geen gevaar kon lopen. De autoriteiten in Gibraltar en Londen reageerden woedend. Volgens de regering van Gibraltar was er geen enkel gevaar voor besmetting. Er zouden nog maar achttien zieken aan boord zijn. De overige passagiers kregen toestemming om aan wal te gaan. Om er zeker van te zijn dat iedereen zou terug keren op het schip werden de paspoor ten in beslag genomen. De Aurora is in middels vertrokken en op weg naar huis, in Southampton. Premier Caruana noemde de sluiting van de grens in strijd met het Europese recht op vrije doorgang. Volgens hem is er „medisch gezien geen enkele recht vaardiging voor dit soort maatregelen". Volgens de Spaanse vice-premier Arenas heeft Spanje tot deze drastische maatre gel moeten besluiten omdat de Britse autoriteiten onvoldoende garanties wil den geven voor de volksgezondheid van de Spanjaarden. Maar volgens de medici van het cruiseschip is de epidemie zo goed als voorbij. De laatste dagen zijn nog maar zeven nieuwe ziektegevallen gesignaleerd. De Aurora die op 20 oktober uit Sout hampton vertrok, werd ook in Athene, Dubrovnik en Venetië de toegang gewei- gerd. De inwoners van Gibraltar zien de grenssluiting als de zoveelste pesterij van Spanje. In 1969 sloot dictator Fran co de grens waardoor de rots zestien jaar lang van de buitenwereld werd afge sloten. Pas in 1985 konden de Gibralte- zen weer vrij naar Spanje reizen. Spanje wil de kolonie die al drie eeuwen lang in Brits bezit is, terug hebben. De onder handelingen daar over zitten muurvast omdat de inwoners van Gibraltar onder geen beding bij Spanje willen. Servische leider voorspelde bloedbad den haag/ap - Slobodan Milose vic had genoeg invloed op de Bosnische Serviërs om de in 1992 ontbrande burgeroorlog in Bos nië te hebben kunnen voorko men. Dat heeft David Owen gis teren verklaard in de rechtszaak tegen Milosevic voor het Joego- slaviëtribunaal in Den Haag. Lord Owen is de voormalige EU-gezant in Bosnië en een van de opstellers van het mislukte Vance-Owen vredesplan. Hij zegt dat hij Milosevic vele ma len heeft gevraagd in te grijpen in Bosnië, maar dat deze dat consequent weigerde. Owen had bij zijn pogingen tussen 1992 en 1995 om een einde te maken aan de oorlog die ontstond na de Bosnische onafhankelijkheidsverklaring vaak te maken met Milosevic. Hij zei dat hij 'Slobo' niet als een racist beschouwt, maar als een nationalist die zijn macht niet wenste te gebruiken om een einde te maken aan het conflict in Bosnië. Volgens Owen zei Milosevic ten onrechte dat zijn invloed op de leiders van de Bosnische Ser viërs beperkt was, terwijl hij in werkelijkheid de politieke wil niet had om in te grijpen in Bosnië, aldus Owen tijdens de eerste dag van zijn twee dagen durend verhoor in Den Haag. Tijdens zijn kruisverhoor van Owen ontkende Milosevic dat hij de macht had om de Bosni sche Serviërs tegen te houden of dat hij het leger had kunnen gebruiken om een einde te ma ken aan het conflict in Bosnië, dat aan tienduizenden mensen het leven kostte. De Joegoslavische oud-presi dent ontkent elke verantwoor delijkheid voor de oorlogsmis daden waar hij van beschuldigd is, waaronder de slachting van moslims bij Srebrenica. Twee jaar voor 'Srebrenica' zei Milo sevic tegen Owen dat er een bloedbad onder moslims zou worden aangericht als de Bos nische Serviërs de door de VN beschermde enclave zouden in nemen. In 1993 stelden Owen en Vance een vredesplan op dat voorzag in de opdeling van Bosnië in tien langs etnische lijnen ge scheiden regio's, maar het plan werd door de Bosnische Ser viërs van de hand gewezen. gin mei verklaarde de Ameri kaanse president Bush nog dat Aziz niet wist „hoe hij de waar heid moet vertellen". Nadien zou hij evenwel zijn gaan sa menwerken met zijn ondervra gers, nadat het Amerikaanse le ger had geregeld dat zijn familie Irak kon verlaten. Miljarden voor Bush Het Amerikaanse Congres stelt definitief een bedrag van 87,5 miljard dollar be schikbaar voor het Ameri kaanse optreden in Irak en Afghanistan. Nadat eerder het Huis van Afge vaardigden het groene licht had gegeven, ging gisteren ook de Senaat ak koord. De Amerikaanse president George Bush, die het Congres om het geld had gevraagd, boekt daarmee een belangrijke politieke overwinning op de tegenstanders van het solistische optreden van de Verenigde Staten in met name Irak. (advertentie) washington/ap - De Iraakse president Saddam Hussein ging er van uit dat het Amerikaanse leger nooit een grondoorlog zou beginnen tegen Irak. Zijn voormalige vice-president, de door het Amerikaanse leger ge arresteerde Tariq Aziz, heeft dat verklaard tegenover zijn onder vragers. Een Amerikaanse be trokkene heeft dat gisteren ver klaard. Volgens Aziz was Saddam er door zijn contacten in Rusland en Frankrijk van overtuigd dat een Amerikaanse invasie zou worden tegengehouden in de Veiligheidsraad. Uiteindelijk besloten de Verenigde Staten evenwel zonder toestemming van de Verenigde Naties ten strijde te trekken. Zowel Frankrijk als Rusland was tegen de Amerikaanse aan val. Rusland heeft steeds bena drukt dat het zijn contacten met Bagdad in de aanloop naar de oorlog heeft gebruikt om Saddam ervan te overtuigen dat het de Amerikanen menens was. Of de Fransen in de maan den voor het begin van de oor log nog contact met Saddam hadden en wat de aard van die contacten zou zijn geweest, is onduidelijk. Volgens de Amerikaanse bron houdt ook Aziz vol dat Irak op het moment van de Amerikaan se invasie geen massavernieti gingswapens bezat. Wel pro beerde Saddam verboden lan- geafstandsraketten in handen te krijgen. De Amerikanen zijn geneigd Aziz te geloven omdat hij een prominente positie innam in het regime van Saddam, al leek hij de afgelopen jaren aan macht te hebben verloren. Be- Man maakte van echtgenote vrouw-tandori new delhi - Een rechtbank in India heeft een man veroor deeld wegens moord op zijn viouw, die hij daarna op tradi tionele wijze bereidde, voor zo ver bekend het eerste geval van Tandoori-mens. Sushil Sharma, eigenaar van meerdere restau rants in New Delhi schoot zijn vrouw in 1995 dood en sneed haar in stukjes. Vervolgens leg de hij de met boter ingesmeer de lichaamsdelen in een tradi tionele Indiaase kleioven, waar in het vlees boven houtskool gaar wordt. Sharma kwam naar eigen zeggen tot zijn daad om dat hij vermoedde dat zijn wouw overspel had gepleegd. Onrust in Mekka riyad - De Saudische politie heeft tijdens een wiurgevecht in Mekka twee militante moslims doodgeschoten. Vier anderen wisten te ontsnappen. Sinds enkele maanden pakt Ryaad militante moslims hard aan, dat na druk van de VS. San Bernadino -De natuur neemt en de natuur geeft: verbrande bomen in de bergen, niet ver van San Bernadino in Californië zijn getooid met sneeuw die daar viel nadat de enorme bosbranden uitgewoed waren. Foto: AP rresDondent door onze cor Step Vaessen Jakarta - Een enorme vloedgolf in een rivier in Noord-Sumatra heeft in een klap een bekend toeristenoord weggespoeld. Met vele tientallen doden tot gevolg. De overstroming vond plaats in Bukit Lawang, een vakantie- dorp aan de rand van het Leu- ser nationale park. Toeristen gaan hier vooral naar toe om de steeds zeldzamer wordende orang-oetans te bekijken of om een tocht door het oerwoud te maken. Veel goedkope pen sions zijn de afgelopen jaren pal aan de rivier gebouwd. Volgens sommige getuigen leek het aanvankelijk op een gewone overstroming die vaker plaats vindt na zware regenval. Maar dit keer kwam er rond tien uur 's avonds opeens een 'muur van water' van zo'n tien meter hoog op het plaatsje af. Tiental len pensions en meer dan 200 woningen werden in een klap weggespoeld. Het districts hoofd schreef het drama on middellijk toe aan de illegale houtkap in het Leuserpark. Een plotselinge vloedgolf is vol gens Jerrow Robertson van het Leuser Development Project eerder voorgekomen in het ge bied. Door de houtkap kan het regenwater in hoog tempo van de hellingen razen en boom stammen meesleuren. De stammen kunnen de afvoer be lemmeren zodat er een enorm waterreservoir kan ontstaan. Zodra de druk te groot wordt en de 'dam' doorbreekt, ontstaat er een uiterst krachtige vloed golf in de rivier. „Bomen razen dan met zeventig kilometer per uur als gevaarlijke raketten op het dorp af." Robertson weest dat dit soort overstromingen vaker zal voorkomen nu de re gering een snelweg door het natuurgebied aanlegt. De 1.586 kilometer lange Ladia Galaska- snelweg voert van Atjeh naar de Straat van Malaka. De weg loopt honderden kilometers door het nationale park. De milieuvereniging Walhi diende toevallig gisteren een aanklacht in tegen de regering omdat ze geen milieuonder zoek zou hebben gedaan. Iets dat formeel verplicht is. Het Leuser Nationaal Park ligt voor 85 procent in Atjeh en 15 pro cent in Noord-Sumatra. Jaar lijks verdwijnt zo'n 35 duizend hectare natuur door illegale houtkap, van de in totaal 850 duizend hectare. Eind 2000 werden nog vijf dui zend orang-oetans geteld, maar volgens Robertson verdwijnen die met zo'n duizend per jaar. Naast de zeldzame mensapen zijn er ook olifanten, tijgers en neushoorns in het park te vin den. „Als de aanleg van de weg niet wordt gestopt heeft dit fa tale gevolgen voor het park." Werk van Adolf Hitler is in India het best verkochte boek door onze correspondent Harald Doornbos new delhi - In India is Hitler's Mein Kampf nooit verboden geweest. Sterker, in het land van de Heilige Koe is het overal te koop en het is inmiddels het populairste boek van het land. Wie het leest, komt daar vaak zonder enige gêne voor uit. Zo zocht auto-importeur Rohit Nair onlangs een nieuwe me dewerker. Een van de vijf solli citanten bleef hem bij. Deze zei: „Trouwens, het is mis schien goed dat u weet dat Adolf Hitier mijn grote held is." Nair, een 29-jarige Indiër die gestudeerd heeft aan het pres tigieuze Berkley in Amerika, was perplex. „Dat was een ui terst merkwaardige opmerking van die jongen. Ik heb hem niet aangenomen." De populariteit van Hitier en zijn gedachtegoed heeft te ma ken met India's hindoeïstische religie en cultuur. Van het kastenstelsel, waarbij mensen zijn opgedeeld in hoge- en lage-kasten, is het een niet een al te grote stap naar de theorie van über- en unter-mensch. En India's hoge kasten zijn ervan over tuigd dat zij afstammen van de Ariërs. Het grootste gedeelte van de Indiase eli te was tijdens de Tweede Wereldoorlog pro-nazi en anti-Brits. „Mein Kampf is absoluut het best verko pende boek", zegt Promod, die een Mein Kampf naast het Dagboek van Anne Frank. In het Westen ondenkbaar, maar in India dagelijkse rea liteit. Foto: GPD/Harald Doornbos boekstalletje runt op Connaught Place, New Delhi's equivalent van de Dam in Amsterdam. „Elke dag verkoop ik er een stuk of zes." De meeste kopers zijn Indiërs, vertelt hij. Voor het geld hoeven ze het niet te laten; vanwege de massale oplage kost Hitler's brabbelwerkje slechts drie euro. Cynisch genoeg ligt Mein Kampf vaak naast het Dagboek van Anne Frank. „Hitier verkoopt beter dan het Dag boek", zegt Promod, „Anne Frank wordt met name gekocht door Amerikanen." Even verderop staat de boekenkraam van Bimal. Ook hier is Mein Kampf het populairst. „Goed boek, goede zaken", lacht hij, al is het onduidelijk of hij zelf kan lezen. Bimal laat twee edities zien. „We hebben er altijd een paar in voor raad." Naast Hitier staat een boek over erotische massage en eentje over de ka- masutra. pit blijft immers India. Niet alleen op straat is Mein Kampf po pulair. Hitler's boek wordt door rechtse politieke groeperingen in India gebruikt als bewijs dat 'ook het ontwikkelde Wes ten verschil maakq,fissen hoge en lage bevolkingsgroepen'. Toch is Ram Madhav, woordvoerder van de RSS, een militante hin doe-organisatie die gelieerd is aan de partij van de huidige premier Vajpayee, het niet eens met alles uit het boek. „Dat ver moorden van joden is natuur lijk ontoelaatbaar", aldus Mad hav in zijn kantoor in New Del hi. „Maar we kunnen ons wel vinden in Hitler's economische politiek en zijn idee over de rol die het vaderland speelt voor de bevolking." Madhav en zijn RSS hebben Hitler's rassentheorie enigszins aangepast. Omdat India's grootste minderheid bestaat uit moslims (veertien procent van de bevolking), hebben deze ra dicale hindoes het woord joden ingeruild voor moslims. Madh av: „Wij beschouwen Mein Kampf als een nuttig boek, maar wij zijn pro-joods. De jo den zijn tenminste ook tegen moslims." Rohit Nair,- de auto-importeur, herinnert zich een recent voorval waarbij hij een halfnaakte, lage-kaste vrouw op een snelweg zag zitten die zich probeerde te wassen in een plas water dat op het as falt lag. In het zeer preutse India is dit ongehoord, al keek geen van de inzitten den in zijn auto verbaasd naar de vrouw. Nair: „De meesten hier zien een lage kaste-persoon niet als een mens. Een koe draagt toch ook geen bh? Het blijft treurig, maar in zo'n sfeer is Hitier al snel je helt^'.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7