PTE NS: minder treinen in stille uren IETS DE LAAGSTE PRIJS! verkopen? Slachtoffer baalt van lichte straf schutters Benthuizen r Ouders van leerlingen geschokt na drugs in kleuterklas Kruidvat GUCCI Poldermodel kan nog mee Leidsch Dagblad Sassenheim: veilige scholen Spoorwegen snijden in kosten Nederlanders omgekomen op Sumatra UW CADEAU Leidsch Dagblad ndré Rieu pist op rand i de afgrond ddam sloot door erikanen uit skamerkroeg schoollokaal Leids dictee erken aan een tere toekomst het Werkhotel emières Paul lenen in Leidse uuwburg Vandaal lenworst: ardeloos soort »t; er is geen bal IMMENTAAR Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 internet: www.leidschdagblad.nl Dagblad nr. 43378 los dinsdag 4 november 2003 SPRINTERS nr. 43378 losse nummers €1,15 zaterdag €1,60 door Marieta Kroft den haag/benthuizen - Met zijn familie en wat vrienden kwam Jeffrey gistermid dag naar het Haagse Paleis van Justitie, om het vonnis aan te horen tegen de twee broers uit Benthuizen die hem met een schot hagel levensgevaarlijk ver wondden. Na afloop - de 38-jarige en 33-jarige broers kregen respectievelijk vier en drie jaar gevangenisstraf - toont hij zich teleurgesteld. „Ik baal, ja." Het slachtoffer ondervindt nog steeds de gevolgen van de schietpartij in de nacht van 12 op 13 juli. Hij mist een nier en in diverse organen zit nog hagel. De artsen durven de kogeltjes er niet uit te halen omdat hij dan zeker een dwarslaesie zou oplopen. Bovendien is de jongen de controle over zijn blaas kwijt. Het is nog onzeker of hij er ooit weer bovenop komt. De rechtbank acht de poging tot dood slag deze zomer in de Geitenweide in Benthuizen op de toen 15-jarige Jeffrey bewezen. Maar in tegenstelling tot de officier van justitie twee weken geleden, ziet de rechter onvoldoende bewijs voor een poging tot moord. De officier van justitie eiste respectievelijk vijf en vier jaar onvoorwaardelijke celstraf. De vader van Jeffrey is woedend. „Ik hoop dat de officier van justitie in hoger beroep gaat tegen deze uitspraak. Ik ga haar bellen. Dit is toch te zot voor woor den." De Zoetermeerder benadrukt dat niet alleen zijn zoon het slachtoffer is van de schietpartij. „Het hele gezin, de familie en de hele groep vrienden. Alle maal zijn we de kluts kwijt." De rechtbank rekent de oudste verdach te, die Jeffrey neerschoot, zwaar aan dat 'hij door zijn handelen een jonge jongen voor zijn leven heeft beschadigd, niet al leen lichamelijk, maar wellicht ook gees telijk'. De rechtbank verwijt de jongere Benthuizenaar vooral dat hij zich niet heeft gedistantieerd van zijn broer toen deze in zijn huis een jachtgeweer met patronen pakte en meenam naar de plek waar het schietincident plaatshad'. Het tweetal maakte zich boos om de groep jongeren uit Zoetermeer die onrust op de Geitenweide zouden veroorzaken. Op het moment dat ze rond middernacht op de groep af gingen, hadden ze al veel drank op. De rechtbank heeft in de strafmaat ook meegewogen dat beide mannen niet de behoefte hebben om hun alcoholpro bleem aan te pakken. Daardoor is er een kans op herhaling in de toekomst. Verder speelde mee dat de twee eerder met politie en justitie in aanraking zijn geweest. De 38-jarige werd ruim tien jaar geleden veroordeeld voor gewelds delicten en vuurwapenbezit. De twee hoorden uiterlijk onbewogen hun von nis aan. Of de Benthuizenaren in hoger beroep gaan, is niet bekend. Beide advocaten waren gisteren niet aanwezig. door Aart van der Kuijl sassenheim - Dankzij een actie van de plaatselijke brandweer heeft Sassenheim een landelij ke primeur. Het is de eerste gemeente waar alle zeven ba sisscholen voldoen aan de ei sen die de Stichting Consu ment en Veiligheid stelt in haar campagne 'Veiligheid op de basisschool'. Het brand weerkorps adopteerde de ac tie vanwege zijn 150-jarig be staan. Op 11 november wor den de veiligheidsvignetten uitgereikt. Consument en Veiligheid ont wikkelde de campagne in op dracht van het ministerie van onderwijs, cultuur en weten schappen, met als doel de kans op ongelukken op de ba sisschool te verkleinen. Vol gens de stichting gebeuren er jaarlijks 18.000 ongelukken op basisscholen. De campagne is gericht op veiligheidsmanage- ment en richt zich op de in spectie van de accommodatie, de huisregels, een ontrui mingsplan, het bijhouden van risico's en ongelukken en ten slotte het veiligheidsverslag. DRUGS I gaat nieuws het bevat- kermogen even te boven, pericht dat een vijfjarig xtc-pillen en cocaïne m naar de J. P. Mincke- feiool in Hilversum, valt in lategorie. Enkel en alleen leen razendsnelle actie van |rares, die de zaak niet he il vertrouwde, kon worden lomen dat klasgenootjes de 'snoepjes' proefden. wat een bizar incident roept toch een paar vragen middelbaar onderwijs drugs al langer een plaag. Itelt scholen en gemeente- iren vaak voor grote pro- len. Coffeeshops zijn niet niets in de nabijheid van len verboden. Maar met na- pftdrugs zijn in dit land zo Ikkelijk verkrijgbaar, dat budere leerlingen naar har- ist experimenteren met en er in fietsenkelders vol- irordt geblowd. Het is de k van menig ouder, en de Ite scholen zijn er gelukkig attent op. affaire op de Minckelers- ol is van een ander niveau. ;s op basisscholen vormen ikkig) een hoge uitzonde- i Hier heeft een onschuldig een etuitje met begeerlijk ide pilletjes van huis meege- en. Het voorval roept niet er de vraag op hoe scholen (svrij kunnen blijven. Het (t veel eerder de vraag op gemakkelijk het meisje t het etuitje met drugs kon achtigen. Bij de arrestatie drie oudere broers van het ije zijn door de politie flinke feelheden drugs aangetrof- MOok nu nog niet alle feiten snd zijn, riekt dat wel naar ^'tytantwoord ^e<^ra^ ^ai™" school heeft uiterst correct indeld, door niet alleen di- de politie te waarschuwen eenlr ook alle ouders per brief te rmeren. Alleen snel en volle- apen kaart spelen is de enige testdedie tegen dit soort voorvai- ws Een van de bijwerkingen het liberale drugsbeleid is ;de verdovende middelen zo 4. bl en zijd verspreid raken, dat w0(jhijd ertegen niet alleen aan 3n; Jo li tie en overheid kan wor- overgelaten. Als het voorval de Hilversumse school een 5 leert, is het wel dat scholen juders permanent alert moe- jst; rijn en hun kinderen van ,s af aan moeten voorlichten selef de gevaren van drugs. En n. [lerares verdient een stand- de Vries utrecht/gpd - Minder treinen in de daluren en meer in de spits. Met deze ingrepen proberen de Nederlandse Spoorwegen in 2005 de kosten te drukken. De NS kampen met miljoenenverlie- zen en moeten maatregelen ne men om te overleven. Het schrappen in de dienstre gelingen in de weekeinden en op rustige tijden doordeweeks is een voorstel van NS Reizigers aan de top van het spoorbedrijf. Volgens NS-woordvoerder M. Hubert gaat het om een denk richting en betekent dat niet automatisch dat er dan per sal do minder treinen gaan rijden. „Het beeld dat de NS gaan schrappen in het reizigersbe- drijf is onjuist. Het zou kunnen zijn dat je minder in de daluren gaat rijden, maar dat dan ten gunste van de spits laat komen. Dat je dan juist meer gaat rij den. We doen dat ook al in 2004 en dat betekent dat er per saldo 4 procent meer treinen zullen rijden." De dienstregeling voor komend jaar ligt al vast, over die voor 2005 beslissen de NS definitief in het voorjaar. NS Reizigers kampte vorig jaar met een verlies van 69 miljoen euro en voor dit jaar wordt ook een verlies verwacht. Boven dien loopt het aantal reizigers terug. Er moet dus iets gebeu ren, beaamt Hubert. .Anders komt de continuïteit in gevaar." NS Reizigers kijkt ook naar het efficiënter inzetten van conduc teurs en machinisten. Diensten moeten beter op elkaar gaan aansluiten, dus minder loze uren tijdens diensten Rover-bestuurslid Rikus Spithorst noemt het 'erg onver standig' als zou blijken dat de NS uiteindelijk toch minder treinen laten rijden. „Ik kan me enf dc afnemend aantal reizigers wil len bestrijden met het bieden van een slechter product. Dat is een supermarktoorlog-anders- om." In eerste instantie rea geert vakbond CNV zeer be zorgd op de plannen. Wyb Kus- ters: „De NS zijn bezig met een reorganiatie die 1200 banen kost. Een van de oorzaken was de fi nanciële situatie van het bedrijf. Als er nu plannen zijn om het aantal lijnen te beperken in 2005, vraag ik me af: waar gaat het naartoe met de NS?" De dienstregeling voor 2005 wordt in de loop van volgend jaar vastgesteld. Jakarta - De overstroming van gisteren in het bij toeristen populaire natuurgebied in noorden van het Indonesische eiland Suma tra heeft aan twee Nederlanders het leven gekost. Dat hebben reddingswerkers in de stad Medan vanmorgen tegen het Duitse persbureau DPA gezegd. Het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag kon het be richt vanochtend nog niet bevestigen. Red dingswerkers verwachten dat het dodental als gevolg van de overstroming in het na tuurgebied Cunung Leuser is opgelopen tot boven de 170. De zoektocht naar overleven den tussen ontwortelde bomen en ingestor te vakantiewoningen wordt bemoeilijkt door regen, modder en de slechte staat van de wegen. Pagina Buitenland: Toeristenoord in een klap weggespoeld. Foto: EPA Dood na val met brommer leiderdorp - Een 32-jarige man uit Hazerswoude-Dorp is giste ren in het LUMC overleden aan het letsel dat hij kort daarvoor opliep bij een bromfietsongeluk in Leiderdorp. De man ging door onbekende oorzaak on deruit op de Ockenrode en raakte een langs de weg staand paaltje. Met ernstige inwendige verwondingen werd hij naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij vlak na aankomst overleed. Protest tegen 'kerstbelasting' den haag - Kerstpakkettenleve- ranciers hebben vandaag in Den Haag geprotesteerd tegen de heffing van belasting op het kerstpakket. Het kabinet hoopt zo 140 miljoen euro binnen te halen. De kerstpakketten-bran che vreest hierdoor niet alleen een omzetdaling, maar ook het verlies van circa duizend ar beidsplaatsen. Uitspraak Kuijt 'mensonterend' Amsterdam - Pita Kuijt, de moeder van Machiel Kuijt, hoorde gistermiddag om half een dat haar zoon in Thailand is veroordeeld tot levenslang wegens drugshandel. „Mens onterend", noemt ze het von nis. De uitspraak stond gepland voor 17 november, maar de rechters in Thailand deden ver vroegd uitspraak. Kuijt: „Zoiets zou hier niet kunnen. Maar daar hebben ze maling aan al les. Er was niemand bij aanwe zig, geen advocaat of medewer ker van de ambassade." 2e heeft geen idee waar haar zoon momenteel verblijft. Ook is het onmogelijk contact te krijgen. Pagina Binnenland 2 (advertentie) door Stefan van Hees Hilversum - Vervelend voor de school, goed van de juf, reage ren ouders van leerlingen van de Minckelersschool in Hilver sum. Net als de ouders is ook burgemeester Ernst Bakker ge schokt dat een vijfjarige kleuter op de school is betrapt op het uitdelen van 'snoepjes', in wer kelijkheid xtc-pillen en heroïne- en cocaïnebolletjes. Tijdens een kringgesprek zag de juf dat het kind 'snoepjes' die er vreemd uitzagen wilde gaan (advertentie) uitdelen. „Ze zag rare, verschil lende dingen in wel heel vreemde verpakkingen", vertelt directrice A. Floor. De school leiding lichtte direct de politie in, die later drie broers en de moeder van de kleuter arres teerde. „Ik ben geschokt en verontrust dat dit heeft kunnen gebeuren", laat burgemeester Bakker we ten. „De school ben ik zeer er kentelijk dat ze zo alert heeft in gegrepen. En ik ben blij dat een drama is voorkomen en de be trokkenen zijn ingesloten." De ouders die na schooltijd hun kinderen komen ophalen, reageren verbaasd bij het zien van cameraploegen van NOS, RTL en SBS en journalisten van andere media bij de openbare basisschool. „Blij dat het mijn kind niet was", zegt vader Peter Brundel. De schoolleiding heeft zowel vorige week als gisteren brieven voor de ouders meege geven over het drugsincident. Aanvankelijk werd gemeld dat de kleuter de drugs op het ANALYSE schoolplein had gevonden, maar dat bleek achteraf onjuist. De schoolleiding sprak via de tweede brief ook tegen dat kleuters drugs binnen hadden gekregen. In de klas hebben alle leerlingen van de school over het voorval en drugs in het al gemeen gesproken. De 43-jari- ge moeder van de kleuter die de drugs aanbood, is inmiddels vrijgelaten. De drie broers zit ten nog steeds vast. In de wo ning en de auto van de oudste zoon zijn drugs aangetroffen. Tot en met 9 november 10% korting op het gehele Gucci assortiment. Gratis showergel bij besteding vanaf 39,- aan GUCCI producten. door Bill Meyer den haag - Het poldermodel lijkt de grote winnaar van het 'ja' van de FNV-achterban te gen het najaarsakkoord. Het ka binet kan nu in betrekkelijke (arbeids-)rust het land bestu ren, terwijl het even verlost lijkt van zijn a-sociale imago. Want we kunnen de ministersploeg van Balkenende moeilijk aan wrijven met de zwakkeren in de maatschappij geen rekening te houden nu een akkoord met de vakbeweging is gesloten waarin de sociale zekerheid (pensioen, WAO, VUT, AOW, ziekenfonds verzekering en WW) goeddeels onaangetast blijft. Ook FNV-leider Lodewijk de Waal komt als winnaar uit de strijd. Aanvankelijk bestreed hij de aangekondigde maatregelen te vuur en te zwaard, riep op tot actie en sloot vervolgens bin nen een vloek en een zucht een van meet af aan omstreden ak koord. Een akkoord dat moge lijk was weggestemd door de Federatieraad van de FNV, maar dat dankzij De Waals gok de achterban rechtstreeks te raadplegen een voldongen feit is. De Waal mag blijven en zo wel kabinet als werkgevers zul len hier blij mee zijn. Opvallend is dat hoewel de meeste ja-stemmers zo goed als niets aan het akkoord hebben - ze gaan er zwaar in koopkracht op achteruit - solidariteit met de zwakkeren en realiteitszin het winnen van puur eigen be lang. Dat is een gunstig teken. Jammer is dat slechts 18 pro cent van de FNV-leden - het nog altijd respectabele aantal van 218.000 - het de moeite waard vond zijn of haar stem te laten horen. De tegenstanders (42 procent) stemden waarschijnlijk nog meer tegen het kabinet en Lo dewijk de Waal dan tegen het najaarsakkoord. Want zij had den het gevoel te moeten kie zen uit twee kwaden: óf een loonstop óf een vergaande ver slechtering van het sociaal stel sel. Zo'n keus riekt naar chanta ge en daarvoor wilden zij niet zwichten. De tijd zal leren of de economie ook als winnaar uit de stembus strijd tevoorschijn komt. Na tuurlijk is loonmatiging goed voor de concurrentiepositie van het bedrijfsleven en dus ook voor de werkgelegenheid. Daar tegenover staat dat een vermin dering van de koopkracht ook een negatief effect kan hebben op economische groei. De werkgevers krijgen in elk geval dankzij het in de schoot gewor pen akkoord de kans te bewij zen dat de economie in het al gemeen en het bedrijfsleven in het bijzonder een dienst is be wezen. Grote vraag is wat er na twee jaar rust aan het loonfront voor instrumenten overblijven om de kosten van de welvaartsstaat te blijven ophoesten. Het stelsel is en blijft aan revisie toe. Van uitstel komt in dit geval geen af stel. Dat kan de 'vergrijzende' polder zich niet veroorloven. Pagina Economie: Meer over de FNV-stemming Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam WED V Straat Postcode Plaats Telefoon n. controle nabezorging) Wij gaan zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon van de krant treft u nadere informatie aan. Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,70 kwartaalabonnement automatische betaling 56,20 betaling per acceptgiro 56,70 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bij automatische betaling is mqn Handtekening: 712141 400114 H Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1