KUNST CULTUUR 'Economische kracht van de kunst beter benutten b 'Vroeger zag ik er tegenop als mezelf op het toneel te staan'; Leiden Sinfonietta zelfverzekerd Paolo Giacometti! waanzinnig briljam al Kunstensector gematigd positief over beleid nieuwe staatssecretaris Leiderdorps Toverlei houdt regionaal eenakterfestival Simple Minds in Ahoy' Premières toneelstuk en soloprogramma Paul Haenen in Leidse Schouwburg dinsdag 4 november 200^ Foto: AFP PHOTO Rok voor mannen new york - 'Bravehearts: men in skirts' is de naam van een nieuwe tentoonstelling in het Metropolitan Museum of Art in New York. De expositie, die vandaag is begonnen, laat een beeld zien van ontwerpers en drageis die de rok hebben ge bruikt om het modebeeld te vernieuwen. Rümke leider ZT Hollandia eindhoven - Toneelgezelschap ZT Hollandia krijgt in de per soon van Matthijs Rümke een nieuw artistiek leider. Rümke (1954) volgt per 1 augustus 2005 Johan Simons op. Op die datum zal ook de naam van het gezelschap veranderen. Mat thijs Rümke is nu nog artistiek leider van Theater Artemis in Den Bosch, dat nieuw Neder lands jeugdtheater maakt. Vol gens Hollandia is de keuze voor Rümke ingegeven door de artis tieke kwaliteit van zijn werk. den haag/gpd - In de beleids brief 'Meer dan de som', die staatssecretaris Medy van der Laan (cultuur) gisteren presen teerde voor de nieuwe Cultuur notaperiode 2005-2007, staat ten onrechte niets over het ne gatieve effect van het kabinets beleid op de culturele sector. Dat stelt voorzitter Stevijn van Heus- den van Kunsten '92, oud-direc teur van het Stedelijk Museum in Amsterdam. „Dat bevreemdt ons, alleen al omdat het verlies aan Melkert- banen voor de kunstsector een enorme aderlating zal beteke nen. En ze zegt ook niets over andere negatieve effecten, zoals verlies aan kennis en ervaring." De belangenorganisatie van kunstinstellingen is wel tevre den over de aankondiging van Van der Laan dat er oplopend tot 51 miljoen euro in 2007 aan extra middelen wordt geïnves teerd in cultuuronderwijs op scholen, digitalisering van erf goed en vernieuwing van de bi bliotheken. „Maar in hoeverre ze zelf invloed zal hebben op de besteding van dat geld is de vraag", aldus Van Heusden. leiderdorp - Elf toneelgroepen doen volgend weekeinde mee aan het regionale eenakterfesti val in Leiderdorp. De organise rende vereniging Toverlei wil hiermee de bekendheid van haar eigen theatertje, dat eerder dit jaar werd geopend, in de re gio vergroten. Aan het festival doen behalve Toverlei zelf nog twee toneel groepen uit Leiderdorp mee. De andere deelnemers zijn af komstig uit Leiden, Ter Aar, Wassenaar, Alphen aan den Rijn, Roelofarendsveen, Zoeter- meer, Naaldwijk en Poeldijk. Alle voorstellingen worden be oordeeld door een jury, be staande uit toneelschrijver Kees muziek recensie Lidy van der Spek Concert: Leiden Sinfonietta o.l.v. Bart van Meijl, m.m.v. Mark van de Munckhof, cello. Gehoord: 1/11, Waag, Leiden. Het begon met de Ouverture Egmont van Van Beethoven, zeer geliefd bij elk zich respec terend amateursymfonieorkest. Onder leiding van Bart van Meijl draait het hele Sinfoniet- ta-orkest zich warm en los. Pauken donderen, blazers joe len, celli en alten strijken voor hun leven. Alleen bij de eerste violen is het zo hier en daar geen zuivere koffie. Maar zo'n vurige opening inspireert te al len tijde. Kol Nidrei van Max Bruch heeft bepaald fraaie momenten, met name in de meer pianissimo gespeelde passages. Bruch liet zich voor dit stuk inspireren door het Kol Nidrei (alle gelof ten) dat in de synagoge wordt gezongen op de avond van Gro te Verzoendag. De eerlijkheid gebiedt te zeggen dat cellist Mark van de Munckhof niet al tijd even welluidend speelt. Nu is hij nog maar veertien, en heeft hij nog zeeën van tijd om zich te revancheren. Want Mark is een zeer verdienstelijk ama teur. Vooral in het lage register is zijn klank mooi donker flu welig. De strijkers spelen aanstekelijk licht en vrolijk in de Symfonie in D van Haydn, bijgenaamd de Klok. Zij hebben in het eerste deel een voortrekkersrol. Dat fraaie coloriet wordt goed vast gehouden, totdat de violen in een snelle korte passage het spoor even helemaal bijster ra ken. De blazers geven deze symfonie een pittige, warme uitstraling. En de pauk slaat majestueus de tijd in stukken. „Dit geld staat immers niet op haar eigen begroting." Het moet komen van het ministerie van onderwijs, cultuur en we tenschappen. Volgens Van Heusden draagt Van der Laans brief een opval lend bestuurlijk karakter: „We zijn dan ook benieuwd naar hoe ze haar beleid verder con creet gaat invullen. Ze blijft nu nog een beetje duister. Prima dat ze bijvoorbeeld meer aan dacht gaat besteden aan cultu rele spreiding in de regio. Maar het heeft natuurlijk helemaal geen zin daar ontwikkelingen te forceren, alleen stimuleren van wat er al gebeurt heeft zin. Kijk maar naar hoe het is gelopen in Tilburg, dat was vroeger een stad waar weinig gebeurde, maar de huidige vitaliteit kwam 'van binnen'." Van Heusden prijst de visie van de staatssecretaris dat cultuur geen kostenpost is, omdat de creativiteit van de sector werk, omzet en economische groei genereert. „Daarmee keert ze zich tegen de negatieve gelui den die we de afgelopen tijd steeds vaker hoorden." Dat ne gativisme is de afgelopen jaren steeds erger geworden, stelt ook Woordvoerder Marianne Ver- steegh van Kunsten '92. „Die erfenis van Pim Fortuyn zit ons zeer dwars." De belangenorganisatie steunt het voornemen van Van der Laan om in samenwerking met cultureel dynamische steden en het ministerie van economische zaken de economische kracht van de kunstsector beter te be nutten. „Maar wat we missen in haar brief zijn voornemens om ook met fiscale maatregelen in vesteringen te stimuleren", al dus Van Heusden. „Het zou Holierhoek, regisseur Hans van Hechten, actrice losée Ruiter en kunstredacteur Louis Huebèr van TV West. De houders van een passe-par- tout mogen een stem uitbren gen op de gespeelde eenakters. De groep met de meeste pun ten ontvangt zondagmiddag 16 november de publieksprijs uit handen van burgemeester Zon- nevylle. Het festival beslaat drie avonden en een middag. Op donderdag 13, vrijdag 14 en za terdag 15 november beginnen de voorstellingen om 20.00 uur en en op zondag 16 november om 14.00 uur. Kaarten a 7,50 euro zijn te bestellen via tel. 071-5895020. Ook de grappige, volgehouden plofjes van de blazers onder steund door de celli, suggereren in het Andante iets van een 'tijdmeter'. Lieflijk zangerig omranken de violen het donke re tikkende snoer. Gaandeweg wordt de orkest klank voller en kleurrijker om vervolgens weer terug te vallen op de rustige puf]es van het ko per. Heel mooi lichten de flui ten even op voordat het orkest weer toeslaat. Het expressieve Menuetto wordt in een vlot tempo gespeeld, er wordt dui delijk gefraseerd, met rusten die een verrassend functionele uit werking hebben. De finale be gint wat aarzelend, maar al lengs komt die zelfverzekerde speeltrant weer jn alle hevig heid op gang. Alle instrumen ten doen weer mee, tot meer dere glorie van de 'klassieken', in het bijzonder van Joseph Haydn met zijn vitale honderd- en-eerste symfonie. Rotterdam - Tien avonden hield volksheld Frans Bauer het sportpaleis bezet, maar er is weer ruimte voor concerten van andere muzikanten. De Simple Minds waren gisteravond de eersten die daar gebuik van maakten. De Schotse band, die haar hoogtijdagen in de jaren tachtig beleefde met hits als 'Belfast Child' 1 en 'Don't you forget about me', gaf een eenmalig concert in het Rotterdamse sportpaleis. Op de foto zanger en frontman Jim Kerr. Foto: WFA/Michel Utrecht echt een schande zijn als de film-cv zou verdwijnen, want die heeft voor een enorme im puls in de productie van Neder landse films en publieksaantal- len gezorgd. Maai' waarschijn lijk kan Van der Laan daar ook niet voor zorgen. Minister Zalm vindt immers alles best, zolang het niets kost." Kunsten '92 juicht het voorne men van de staatssecretaris om de regelgeving in de kunstwe reld terug te dringen toe. Vol gens Versteegh is het alleen al een gunstig verschil met vier jaar geleden dat de instellingen D01 r0 zich vanaf 2005 niet meerf gc ven te houden aan de jeri naamde 'twee procentL j groepenmaatregel' van ,V4ke Laans voorganger Vanurcj Ploeg, Van der Laan schraag, ze subsidie-voorwaarde,r doeld om cultuurdeelnami- jongeren en allochtonen II vorderen, omdat het posL effect niet meetbaar was.p uitstekend idee", aldusjyc Heusden. „Zo hoeven de lingen zich bij het indienet (ji hun subsidie-aanvragen Fq, meer in allerlei kronke|e bochten te wringen." Le 0 muziek recensie Lidy van der Spek Concert: Paolo Giacometti, piano. Gehoord: 2/11Stadsgehoorzaal, Leiden. De samenwerking met cellist Pieter Wispelwey en hoboïst Bart Schneemann heeft Paolo Giacometti al aardig in de in ternationale schijnwerpers ge zet. Later ook als solist met z'n vertolking van alle pianower- ken van een Rossini 'in ruste'. Maar in de Stadsgehoorzaal komt Giacometti voor de dag met een zeer verrassende in terpretatie van Schuberts Im promptus. Hij heeft zich daar bij laten leiden door de ge voelswereld van Schubert. In een tijd waarin hartstocht en liefdesleed de mens innerlijk verscheurden maar nog niet éclatant naar buiten mochten treden: Schubert luidde de Ro mantiek slechts in. De vier bekende Impromptus die Giacometti speelt, zijn ont heven van iedere zwaarte kracht. Ofschoon Schubert dubbelforte maar summier voorschrijft, pakken deze wer ken bij andere pianisten meestal dramatisch en 'zwaar op de hand' uit met grote dy namische contrasten en veel pedaalgebruik. Bij Giacometti geheel anders. Zelfverzekerd en toch vlinderlicht vallen zijn vingers op de toetsen. In om speelde melodieën, zoals de Impromptu in f, krijgt het the ma geen extra accentuering. Heel rustig en lieflijk baant het zich (in de linker hand) een glooiend spoor. Zelfs wanner Schubert fortissomo voor schrijft, zoals in de Improi in As, wordt de klank nietgl numentaal zwaar aangezeP les blijft transparant en in|M Die vliesdunne aanpak wjt I1 elke emotie verinnerlijkt isn 1 digt uit tot intens luist) a; Wellicht levert Giacomettffdl ge strijd met de Estonia, niet alle teder uitgezette lfcn komen noot voor noot uin verf. Giacometti speeltjen denkt bepaald vanuit de kjra vorming van een fortepjet Daar zouden deze miniaisl onder zijn betoverende jid den nog beter tot hun |tr komen. ld; Na de pauze horen we eeiwi dere Paolo Giacometti. Ojni lijk kleurrijk beeldend vei hij Debussy's 'Minstrel', jg spireerd op de kleine jazi maties die Parijs plotselin gen bevolken. Sterke rif jazzy akkoorden, zwoele IJea rakelt Giacometti op tot f 1 end houtskool. Maar pas berto Ginastera's Pianostgr opus 22 gooit GiacomettfC trossen los. Razend viriPti laat hij in het Allegro maof tussen agressief beukend! koorden een vriendelijk t|| fladderen. Het Presto misL so beweegt nerveus in If snelle nootjes als een o| lend schemerblanke sluiëd het Adagio is hij weer d#u dachtzame pianist die deti 1 nenkant van elke noot lifol betasten, elk akkoord i|bi wrang kleurt. Het Ruvidjn ostinato wordt zó waanz£e brillant gespeeld tot in h4e lersnelste slagwerk wat pc denkbaar is. Zodat je bijn£ en voelt dat daér waaiw brein het moet laten afvw het ruggenmerg de razentjg le slag feilloos overneemt sederend, geweldig! 2 door Theo de With leiden - De Leidse Schouwburg heeft twee keer kort achter el kaar een première van Paul Hae nen. Komende vrijdag geeft hij in het theater aan de Oude Vest de aftrap voor de tournee met zijn soloprogramma 'Zichtbaar zonnig'. In januari volgt het door hem geschreven toneelstuk 'Treinen kunnen keren' met on der meer Nelly Frijda en Tjitske Reidinga. Tijd voor een gesprek met de man achter Margreet Dolman en dominee Gremdaat, die echter meer en meer als zich zelf op het toneel staat. Waarom twee keer een pre mière in de Leidse Schouw burg? „Ach, je zoekt een leuke schouwburg uit met een pretti ge sfeer en een prettig publiek. Toevallig is dat Leiden gewor den. Het had net zo goed Gro ningen kunnen zijn, maar dat vinden vrienden, familieleden en pers uit de Randstad te ver weg. De theaters in Gouda en Haarlem waren eveneens een optie. Weet je, het staat of valt met de theaterdirecteur. Die moet houden van zijn vak. Die moet het verleden van een ar tiest kennen. Dat draagt bij aan een prettige sfeer. Helaas wor den ze steeds vaker vervangen door managers. Net als bij de omroep. Uiteindelijk is die lief deloosheid funest voor zowel theater als televisie." Waarschijnlijk heb je tegelij kertijd aan je toneelstuk en je solovoorstelling geschreven. Is dat niet lastig? „Een toneelstuk schrijf je be wust vqor anderen. Ik heb heel Paul Haenen: „Mensen moeten de zaal met een prettig gevoel verlaten." Foto: George Verberne duidelijk voor de combinatie van Nelly Frijda en Tjitske Rei dinga gekozen. Ik verheugde me er heel erg op hoe zij met mijn tekst zouden omspringen. De acteurs heb ik eerst zelf uit gezocht. Je schrijft dus met hen in je hoofd. Tjitske zag ik bij voorbeeld in 'Wie is er bqng voor Virginia Woolf en ik vond haar verreweg de beste. Ze paart raffinement aan een soort onschuld. In een rechtstreekse uitzending van het tv-program- ma 'H.H. Zondag' heb ik ge vraagd of ze in een stuk van mij wilde spelen. Afgelopen week hebben we het toneelstuk voor het eerst met de acteurs gele zen. Dat is altijd een spannend moment." Een acteur kan bijvoorbeeld zeggen: dit stuk zie ik absoluut niet zitten? „Dat is me nog nooit gebeurd. En eigenlijk kan dat ook niet. De voorstelling is op voorhand al aan tientallen schouwburgen verkocht. De theaters kunnen niet terugkrabbelen en de ac teurs ook niet. Het is een trein die niet meer kan keren. Ik ben ervan overtuigd dat dit toneel stuk erg geestig wordt. Nelly Frijda en Tjitske Reidinga heb ben zeer humoristische rollen. Ik kan het nu voorzichtig losla ten. Het werk is nu aan de ac teurs en de regisseur. Dat is toch heel anders dan bij een so lovoorstelling van mezelf." Hoe maak je dan zo'n solo als 'Zichtbaar zonnig'? „Daar zit meer denkwerk dan schrijfwerk aan vast. Je stelt je voortdurend de vraag: wat wil ik op het toneel? Mijn antwoord is in de loop der jaren steeds duidelijker geworden. Ik wil een heel direct contact met de zaal. Daar zoek ik steeds meer naar. En dat is niet vantevoren op pa pier uit te schrijven. De tiy-outs in het land zijn daarom heel be palend. Je probeert dingen uit. Je bent afhankelijk van het pu bliek. Er moet een bepaalde chemie ontstaan. Tot op het laatst blijf ik veranderen. Ik had er bijvoorbeeld een stuk over mijn vader in zitten. Dat heb ik er toch maar uitgehaald. Naar mijn idee was het te zwaar, te persoonlijk. Uiteindelijk moet het toch een humoristische avond worden. Mensen moeten de zaal met een prettig gevoel verlaten." Zien we bekende types als Margreet Dolman en dominee Gremdaat terug in de voorstel ling? „In de try-outs had ik ze nog wel een plaats gegeven, maar ik heb ze allebei geschrapt. Ik be waar ze voor andere gelegenhe den. In december doe ik bij voorbeeld tien avonden in het Betty Asfalt Complex met Dol man en Gremdaat. Dat is een soort gezelligheidsprogramma. Ik kwam erachter dat ik in mijn solo alleen uit een soort onze kerheid op deze types terugviel. Dat is niet goed. Ik probeer toch een bepaalde intimiteit te creëren met mijn publiek. Door je plotseling als Margreet Dql- man te verkleden, doe je daar afbreuk aan. In het verleden zag ik er tegenop als mezelf op het toneel te staan, maar die fase ben ik voorbij." Wat doe je dan om de zaal een prettig gevoel te bezorgen? „Mijn programma is voor een derde persoonlijk, voor eender de actueel en voor eenderde publiek. Dat persoonlijke leidt tot de conclusie dat mensen ook de schuld eens bij zichzelf moeten zoeken. Met behulp van de kranten van die dag stop ik er ook altijd actualiteit in. Voor mij is echter het allerbe langrijkst dat ik één word met de zaal. Ik vind het heerlijk als mensen hun verhaal kwijt wil len. Ik had gisteren in Roer mond bijvoorbeeld een vrouw in de zaal die vertelde dat ze als verkoopster in een kledingzaak was overvallen. Ze was met een mes bedreigd en uiteindelijk is ze ook met die baan gestopt. Dat zijn mooie menselijke ver halen. De meeste cabaretiers draaien 140 keer dezelfde tekst af. Ik niet. Ik laat de zaal met zo'n vrouw meevoelen. Op dat moment zijn we een soort sek te. Het leuke van deze aanpak is dat er ook mensen op het to neel komen die anders nooit als individu het podium bereiken." Dat toneelstuk steekt natuur lijk heel anders in elkaar. Je kunt dan geen rechtstreeks contact leggen met het pu bhek. „Alles kan. In het verleden heb ik een toneelstuk geschreven waarin Brigitte Kaandorp mee speelde en die richtte zich zo nu en dan rechtstreeks tot de toeschouwers. In 'Treinen kun nen keren' gebeurt dat niet. Ik denk echter dat het publiek be trokken raakt doordat het zich herkent in de geschetste situa tie. Het gaat over een echtpaar is. le] dat net gescheiden is. scheiding is uitgesproken denken ze dat het jammer - ze elkaar nooit meer ziff' besluiten daarom bij elkkl blijven wonen, maar daif der elkaar verwijten te 1% Als er echter nieuwe partiiq, het spel komen, blijkt da|jj moeilijker te zijn dan ze jc| ten." [n F Hoe kom je op het ideejjj zo'n verhaal? „Mijn eigen ouders ziji scheiden. Ze wilden nooit iets met elkaar te makeiLj ben. Alle mooie herinnel" ben je dan ook kwijt. Zelflji het nooit op die manier*»1 Je gooit je gezamenlijke |D den toch niet weg. Ik beje gaan fantaseren hoe het tfo andere manier zou kunne e het voordeel van toneel isjnj lekker kunt overdrijven." ja Je schrijft, je speelt, je V; televisie. Wat doe je n>e liefst? c „Soms wou ik dat ik mair één ding hield. Dan hife, tenminste vrije tijd over.)! goed, die zou ik toch weeju een gaan invullen. Het vo(b is dat mijn partner Damr% Geest en ik alles samen hi We gaan ook samen het la In plaats van op familieb| gaan we op bezoek in de ters. Zoveel verschil is e|i In beide gevallen luister* naar de verhalen van fe, mensen." [f p 'Zichtbaar Zonnig', Pau^i nen, 6/11 (t.o.) en 7/1 lrs mière), 20.15 uur in de In Schouwburg. Tournee èc o.a. naar Amsterdam (I7gli Den Haag (25/3), Zoete^ (16/4), Hoofddorp (21/h Rijswijk (15/5). Treinenie nen keren' gaat op zaterfet januari in première in

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 18