REGIO Dieven met digitale camera's aan de haal Archeon begint voorzichtig met winterprogramma Voorschoten moet leven, 24 uur per dag' 1 n€ f 'y u andtekeningen or rookvrije ortkantines R5 'Volgens de politie is het professioneel gedaan' Happy Days schaadt nieten haat wellicht een heetje Wethouder Horlings over ambitieuze centrumplannen Dronkaard botst op Katwijker (g^ Midwinterweekeinde open om langste nacht te vieren oo3 togbejaarde ngereden :t jtgeest - Een 81-jarige uidenaar op de fiets is gis- niddag op de Gevers traat in stgeest aangereden door 58-jarige automobiliste uit sburg. Ter hoogte van de Cempenaerstraat stak de 1 plotseling de rijbaan over. lijnsburgse kon de hoogbe- de fietser niet meer ontwij- De man werd met een ge- cen enkel, verwondingen in gezicht en hoofdletsel over- racht naar het LUMC. ronken onder Ise naam rschoten - Een 28-jarige uit Den Haag die vannacht aken achter het stuur zat op eidseweg in Voorschoten, it er gemakkelijk vanaf te ien door zich uit te geven zijn man. Maar nadat de :nn«|lie zijn rijbewijs had opge- gd, kwam de aap uit de m de Hagenaar had een naam opgegeven en reed met het rijbewijs van zijn ner. Uit de ademtest bleek :ndien dat hij twee keer de estane hoeveelheid alcohol ad. jchte stoepen verzorgd groen ns rin ren ilevii Kaïjji - b ïk innaj eerd v, ;chre enei wie ;ema n kle vro laar n All 1 erdorp - Leiderdorp moet rrzorgder uitzien. Om dit te riken heeft het gemeentebe- ir 250.000 euro uitgetrokken rmee de komende maan- diverse voetpaden en we- ernieuwd worden. Het onder meer om de kruising de Engelendaal, de Persant ipweg en de Simon Smit- en de kruising van de Laan Ouderzorg en de Van der Boumanweg. Verder wor- alle paden in park De 2 tkamp opnieuw geasfal- De gemeenteraad wil ook it groen in het dorp er be- ïitziet. Alle partijen, inclu- let college, zijn er nu niet eden over. „Het baart ons en dat we er, ondanks de ioging van de budgetten, in slagen het te verbete- aldus wethouder Molken- Het college denkt na over tetere aanpak. De kans be- dat de gemeente vaker de ken gaat verzorgen, in van dit werk uit te beste- dt 3 ba: Ath iarlei n Li liane jj( Boel 111 ts grei geen iet Ise spujt, ïijn n vrbj en a ?n d$, is ;oed erste n Hl aar, autg ir ei Can,. ekt iiteil i vini wat verki ida's iteKe dooi q istru Spe niet jft B een er pa ;egg{ ouw m al zoon en naai ver echt itten obse ragei >f koi itsti Hef 2 zijl J pri tgro won Gi l en itigji :n ie it. ?n Een OfC arde iede igis! :1de z° ersti die rsflai har 'f nfro ormatie over euwe AWBZ erdorp - Hoewel de Alge- le Wet Bijzondere Ziekte en (AWBZ) in april dit jaar gewijzigd, kampen zorg- ers nog met tal van vragen. !n reten niet precies hoe ze het oonsgebonden Budget len gebruiken, hoe het zit de eigen bijdrage en wat ze ten doen als er een wacht - bij de thuiszorg. Het Lei- lorpse Steunpunt Mantel- en het Platform Gehandi- tenbeleid Leiderdorp belo- een antwoord op al deze |en. Op 18 november is er 14.30 tot 16.30 uur een gra- 1 ïformatiebijeenkomst in de ippingskerk aan de Van ;eestlaan in Leiderdorp. Er vertegenwoordigers aanwe- ran het Regionaal Indicatie tan (RIO), Thuiszorg Groot land, het Zorgkantoor en Saldo, de Vereniging van gethouders. Wie van tevo- al vragen heeft, kan contact emen met mantelzorgcon- nte Ineke Kroon van Plus- 5413536 (tussen 9.00 en uur). dinsdag 4 november 2003 leiderdorp - Een onbekend aan tal inbrekers heeft vannacht huisgehouden bij fotozaak Com bi Filippo in Winkelhof in Leider dorp. De inbrekers namen een fiks aantal digitale camera's mee uit een vitrine, braken de kassa's open en gingen er met de in houd vandoor. Om hun slag te slaan braken de dieven de benedendeur van de parkeergarage onder het win kelcentrum open. Via de roltrap kwamen ze bij de fotozaak, waar ze een rolluik vernielden om binnen te komen. Eigenaar John Filippo werd vannacht om drie uur gebeld door de beveiliging, omdat het alarm afging. „Je eerste reactie is 'zo snel mogelijk erheen', maar eigenlijk is dat gek, want het kwaad is toch al geschied. Bovendien moet je er niet aan denken dat je oog in oog met zo'n inbreker staat." In de winkel valt de chaos mee, maar in het kantoor is het een grote ravage. „We weten nog niet wat daar is weggenomen. We mogen nergens aankomen in verband met het sporenon derzoek door de recherche." Daarom is ook nog niet bekend hoeveel camera's er weg zijn. „We dachten dat we hier veilig zaten. Ik denk dat dit van tevo ren goed bekeken is. Volgens de politie is het professioneel ge daan." De winkelier kan de schade nog niet goed schatten. De winkel ging vanochtend na het rechercheonderzoek weer open. lisse - Lisse moet blijven pro beren om de coffeeshop aan de Heereweg aan een buurge meente te slijten, maar de kans op succes blijft klein. Het zit er dik in dat Lisse tot in lengte van dagen met het enige legale verkooppunt voor softdrugs in de Bollenstreek opgescheept blijft zitten. Maar zo'n ramp is dat niet, want Happy Days ver oorzaakt geen overlast. Dat concludeert onderzoeker L. Mes van het Kenniscentrum voor Overheid en Bestuur in een evaluatie van het soft drugsbeleid van de gemeente Lisse. Lisse heeft de pech ge had dat zich in de jaren negen tig boven het toenmalige café De Lange Kale illegaal de cof feeshop Happy Days vestigde. Na de ontdekldng van Happy Days oefenden het Openbaar Ministerie (OM) en de politie zware druk uit op de gemeente om het verkooppunt te hand haven. Die wilden zo de illega le handel in softdrugs aanpak ken en voorkomen dat jonge ren via de straathandel in con tact zouden komen met hard drugs. Lisse ging door de knieën, al verhuisde Happy Days in ruil daarvoor wel een paar hon derd meter naar het noorden naar een leegstaand winkeltje en moest de uitbater aan strenge eisen voldoen. De aan vankelijke vrees van omwo nenden voor overlast is onte recht gebleken, concludeert Mes. Op een hoorzitting van de gemeente als onderdeel van de evaluatie van het softdrugsbe leid kwamen deze zomer wel geteld twee belangstellenden. Ook het aantal schriftelijke en telefonische klachten is mini maal gebleken. De gemeente Lisse wil niet ten eeuwige dage met de coffee shop opgescheept blijven zit ten. Happy Days heeft nadruk kelijk een regionale functie en dus is het reëel, vindt ook Mes, dat de buurgemeenten ook eens een poosje de coffeeshop 'overnemen'. Burgemeester C. Langelaar heeft dat de afgelo pen jaren bij alle voorkomende gelegenheden formeel en in formeel aangekaart, maar heeft daarbij steeds nul op het rekest gekregen van de collega's in de omliggende plaatsen. Het zit er niet in dat daar op enige ter mijn verandering in komt, constateert Mes. Hoewel Happy Days geen overlast geeft, is het onduide lijk wat de winst van het ge- doogpunt is. Het personeel heeft een cursus gevolgd en moet zodoende in staat wor den geacht problematisch blo wen te signaleren. Maar hasjverslaving is zeldzaam. In een overleg eerder dit jaar kwamen burgemeesters, poli tie en OM tot de conclusie dat vooral alcohol een probleem is onder de jeugd, en daarbij spe cifiek de combinatie van alco hol met cocaïne. Mes komt niet verder dan de veronderstelling dat het ge doogbeleid wel iets helpt tegen de illegale handel omdat dat bij gedoogpunten elders in het land ook/wel het geval is. Het aantal meldingen van illegale verkooppunten is in elk geval niet toe- of afgenomen sinds de komst van Happy Days, al dus Mes. Hij beveelt deson danks aan om Happy Days te handhaven. Het schaadt niet en baat waarschijnlijk wel iets. En verder moet Lisse blijven proberen om de coffeeshop ook eens een poosje bij de bu ren te parkeren. door Nienke Ledegang voorschoten - Na een middagje snuffelen in de antiek- en woon- winkeltjes aan de Voorstraat in Voorschoten, ploft u neer op een van de terrasjes onder de bo men. Ach, een boodschap verge ten! Geen nood, de Hema is bin nen handbereik. En omdat u geen zin heeft om deze avond te koken, maakt u het zichzelf ge makkelijk en loopt op de terug weg langs de delicatessenwin- keltjes en toko's aan de zuid oostzijde van de Voorstraat voor een smakelijke afhaalmaaltijd. Winkelen in Voorschoten moet leuk worden. Als het aan de ge meente ligt, kan het gebied rond Voorstraat en Schoolstraat straks de concurrentie aan met Leiden en Leidschenhage, waaraan het dorp nu nog veel 'shoppers' kwijtraakt. Dat valt te lezen in de 'Kadernota Visie Centrumgebied'. Let wel op de ondertitel: tussen droom en daad. Want tussen wens en werkelijkheid zit vaak een ga pend gat, daarvoor hoeft de ge meente maar te kijken naar buurman Leiden, die al tien jaar roept winkelcentrum De Luifelbaan om te toveren in een compleet en aangenaam win kelparadijs. De Voorschotense wethouder Horlings is buitengewoon opti mistisch. Wat hem betreft mo gen we de inhoud van de nota vrij letterlijk nemen. „Het is geen wensenlijstje, het zijn rea listische plannen. Neem zo'n Rabobank: hoe lang heeft die nog zo'n groot pand nodig? Mensen doen hun bankzaken thuis, via internet, en halen hun geld uit de automaat. De Rabo bank wil ook graag naar een kleiner pand. Daarover zijn we met ze in gesprek." Voor de plek waar de Rabobank nu staat, wordt, aldus de nota, gedacht aan een winkel en ho- recavoorziening. Ook met de Albert Heijn, precies aan de an dere kant van de Schoolstraat, is de gemeente in gesprek. Hoe wel daarover inmiddels mis schien wel tien jaar gesteggeld wordt, worden ook daar inmid dels spijkers met koppen gesla gen, vertelt Horlings. In het centrumplan valt te lezen dat de Albert Heijn nieuwbouw verdient, inclusief parkeergara ge en appartementen. Verdere suggesties en aanbevelingen: het Treubplein zou een mooie plek zijn voor een muziektent, het postkantoor aan de Voor straat kan op den duur een grand café worden - al zou in dat geval het postkantoor zich ergens anders moeten vestigen - en overal in het centrum moe ten appartementjes komen, omdat wonen en winkelen zo fijn samengaan. Staat er dus over vijf jaar een blinkend nieuw centrum op zijn klanten te wachten? Dat moet Horlings helaas wat nu anceren. „We kunnen niet alles in één keer doen, het moet stap voor stap. De gemeente isaf- hankelijk van private partijen. We kunnen wel bedenken dat we ons centrum willen verfraai en, maar dat kunnen we niet zonder de medewerking van ondernemers en projectontwik kelaars. En het lastige is: die partijen vernieuwen niet zo snel als de zaken goed gaan, en ze hebben geen geld voor ver nieuwing als het slecht gaat. Wij, de gemeente, proberen ze te stimuleren toch de stap te wagen. Alleen dan verandert er iets. Het werkt natuurlijk ook als een vliegwiel. Als één onder nemer actie onderneemt, en dat levert resultaat op, dan wil de andere ook. Zo'n Hema, die straks in de Schoolstraat komt, is een trekker. Niet alleen voor het winkelende publiek, óók voor de middenstand. Daar heeft de gemeente dan ook achteraan gezeten." Hoe dal gebeurt? Horlings: „Door als gemeente te zeggen: wij hebben plannen met dit dorp, het is de moeite waard om hier te investeren. Ik durf niet te zeggen hoe het komt dat dit soort plannen in andere ge meenten zo vaak stuklopen, maar ik denk dat het een be langrijke rol speelt, dat vaak ie dereen op iedereen wacht. Voorschoten wacht niet af, maar neemt een actieve hou ding aan. Een voorbeeld: het MOC-terrein, het gebied tegen Bijdorp aan waar nu de ge meen tewerf is, willen we bij het centrum trekken. Terwijl we op andere plekken in het dorp moeten wachten op en onder handelen met andere partijen, kunnen we hier direct aan de slag: want die grond is al van de gemeente. Dat soort mogelijk heden proberen we uit te bui ten." Een zoethoudertje voor de Voorschotense bevolking is dit plan niet, onderstreept Hor lings. „Daarvoor zijn de ambi ties te groot. Begin 2004 wordt de Voorstraat opnieuw bestraat en wordt het Wapen van Voor schoten eindelijk verbouwd. In 2005 opent de Hema haar deu ren. En zo is het vliegwiel in werking gesteld: we zijn volop in beweging. Voorschoten moet leven, 24 uur per dag. We pro beren te voorkomen dat het centrum van Voorschoten na zes uur 's avonds is uitgestor ven. Zoiets als de Haagse Spui straat, dat is een schrikbeeld." katwijk/leiderdorp - Alleen door met een politiewagen de rotonde op de provinciale weg N445 in Leiderdorp te blokke ren, kon de politie gisteren een 39-jarige man in zijn auto aan houden. De agenten volgden de man eerst vergeefs op de Wil lem de Zwijgerlaan in Leiden, waar hij een paar stoptekens negeerde. De man bleek be hoorlijk onder invloed van alco hol. Hoeveel hij had gedronken, is niet bekend omdat lüj een blaastest of bloedproef weiger de. Inmiddels had zich bij de poli tie in Katwijk een 40-jarige in woner van deze plaats gemeld bij wie de dronkaard even tevo ren was doorgereden na een aanrijding. Op de provinciale weg was de 39-jarige op hem gebotst. Toen de Katwijker uit stapte en naar de auto van de man toeliep omdat die schijn baar bewusteloos over zijn stuur hing, reed die plotseling weg. Daarbij kwam de hand van de Katwijker klem te zitten tussen de twee auto's. De ver wondingen aan de hand lijken mee te vallen. De brokkenpiloot heeft van nacht vastgezeten en is in de loop van vandaag vrijgelaten. Hij moet zich verantwoorden voor het weigeren van een alco holproef, het negeren van stop signalen, het doorrijden na een aanrijding en voor het inrijden op de Katwijker. (advertentie) De Schoolstraat in Voorschoten moet, als het aan de gemeente ligt, straks de concurrentie aankunnen met Leidschenhage en Leiden. Archieffoto: Hielco Kuipers RIJNLAND KOZIJNEN KUNSTSTOF KOZIJNEN MET VKG-KEURMERK? TOONAANGEVEND IN KUNSTSTOF REUÊF KOZHNEN jumond/noordwijk - De we voorzitter van NOC F Erica Terpstra kreeg van dag in Den Haag bijna 0 handtekeningen om te en dat sportkantines in de 0(. omst rookvrij worden. e| tandtekeningen zijn groten- Is verzameld bij sportevene- ïten in Noordwijk en War- id. Daar werd de campagne rtkantine natuurlijk rook- de afgelopen maanden ge- 'd. Met de actie wordt ge- voor een wet waarbij ttkantines verplicht rookvrij den. „Het is een grote er- dat in sportkantines gerookt", aldus campag- ider voor de Leidse regio P. derop. „Tot nog toe werd aan de sportclubs overgela- maar dat heeft niet ge- t. Wij willen daarom graag ar wetgeving komt. ;ens Zonderop geven de in- imelde handtekeningen aan het slechts om het 'topje de ijsberg' gaat. „Terpstra deze handtekeningen, lat zij ook voor aanscher- van de Tabakswet was." Oorlogssimulatie in Archeon. Het themapark smeedt nieuwe plannen na alweer een succesvol jaar met bijna 27.000 bezoekers meer dan de 149.000 van 2002. Archieffoto: Mark Immers door Saskia Stoelinga alphen aan den rijn -.Voorzichtig maakt Arche on een begin met een winterprogramma. In het weekeinde van 20 en 21 december staat het ar cheologische themapark in Alphen aan den Rijn stil bij de langste nacht van het jaar. In het mid winterweekeinde kunnen bezoekers kennisne men van oude sagen en mythes. „Maar langer open in de wintermaanden, zoals De Efteling, durven we nog niet." Archeon-directeur Jack Veldman, die afgelopen week zijn deuren sloot, verklaart zijn voorzichtig heid. „We kijken eerst hoe de mensen hierop rea geren. We moeten het vooral van de Nederlandse bezoekers hebben. Zij houden van rust en intimi teit. Daarom moeten we alert blijven op het pro gramma dat we aanbieden en geen concessies doen aan de moderne tijd." Toch beseft Veldman dat hij na alweer een suc cesvol jaar met bijna 27.000 bezoekers meer dan de 149.000 van vorig jaar, nieuwe plannen moet smeden. Vandaar ook het midwinterweekeinde van 20 en 21 december. Op die dagen in de kerst vakantie staat de ceremonie van een Keltisch .brandoffer op het programma, evenals zang en dans van allerlei groepen. Met een budget van ruim 2 miljoen euro staat de onderneming op eigen benen en is Veldman in staat om op een prettige manier het park te lei den en op de juiste manier in het park te investe ren. De deuren zijn, met uitzondering van het midwinterweekeinde, gesloten tot 9 april. Wel gaan de congressen, manifestaties, lezingen, feesten en partijen in middeleeuwse sferen gedu rende de wintermaanden door in Archeon. „Dat is natuurlijk ook een mooie bron van inkomsten. Met^de horecaploeg, de bouwploeg en de admi nistratie - bij elkaar zo'n 35 man - komen we goed de winter door. De daken van de prehistori sche hutten worden vernieuwd. Het stro daar voor hebben we al in huis. Ook een hunebed boerderij wordt onder handen genomen. Verder passen wij de afdeling de vroege Middeleeuwen aan en breiden die uit. Voorlichting en promotie van Archeon staan als belangrijke opdrachten ge noteerd. Een aantal medewerkers gaat het lezen van historische boeken voor kinderen interessant en attractief maken. En voor de geschiedenisles sen op de basisschool hoopt Veldman in samen werking met deskundigen nieu\^ materiaal te ontwikkelen, dat aansluiting geefr op de lessen op school. Want scholen zijn belangrijk voor Ar cheon. De eerste schoolreisjes voor het nieuwe seizoen staan alweer in de reserveringsboeken. Hoewel Veldman tevreden is over de ontwikke ling, denkt hij dat de top voor Archeon nog steeds niet is bereikt. De komende 'vrije' maan den benut de directeur met zijn vaste medewer kers om nieuwe plannen te smeden. De acteurs en vrijwilligers die in de zomermaanden bij het park betrokken zijn, hebben rust. „Tijd voor be zinning", zegt Veldman. „De winter staat niet in het teken van terreinuitbreiding, maar alle aan dacht gaat uit naai' de verbetering en restauratie van de attracties. De Karolingische tijd en de Middeleeuwen worden verder aangepakt en uit gebreid en er wordt stilgestaan om de recente opgravingen in Alphen aan den Rijn op een aar dige manier in beeld te brengen. We hechten veel waarde aan de authenticiteit van onze bouwwer ken en voorstellingen. Voor kinderen van de ba sisscholen en de eerste klassen van het middel baar onderwijs is Archeon immers de plek om nu eens met eigen ogen te zien wat ze uit de boekje hebben geleerd."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17