Werken aan een betere toekomst* REGIO Referendum of enquête over beoogde fusie van SDB en SLR is op zn plaats Goed fietslampje is die p°|itie met de steun gOCClkOpCV dun OOCtC organisatie 3VO en de Het Leidse Werkhotel biedt onderdak aan jongeren die dreigen te ontsporen f' Onbegrijpelijk dat sommige bonden akkoord frustreren Contempleren NAVRAAG Niet minder dan 744 slecht verlichte fietsers in Leiden hebben het af gelopen weekeinde een bekeuring gekregen. Zij zijn slachtoffers van de verscherpte controle jj j 1' j van verkeersveiligheid- fietsreparatiebranche uitvoert. Navraag bij rijwielhandelaar CLEMENT LEEMANS van Het Fietspaleis in Leiden-Zuidwest. Wat vindt u van de vangst van 744fietsers in één weekend? „Het is een teken dat de mensen meer op hun verlichting moeten letten. Vaak beseffen zij niet dat het om hun veiligheid gaat. Zij zijn banger voor een bekeuring dan voor hun eigen leven. Als ik met de auto door de stad rijd, schrik ik vaak van zo'n onverlichte fietser. Ik zou hem haast hebben dood gereden." Wat is uw aan deel in de con troleactie die de politie in Lei den en omge ving uitvoert? „Officieel heb ik er niets van ge hoord. Ik weet er alleen van door de klan ten, die de afge lopen week op vallend vaak batterijverlich ting kwamen kopen. Anderen kwamen met losse draadjes aanzetten. Meestal maken we die kosteloos weer vast. Trouwens: de fietsverlichting, dat hoeven de kosten niet te zijn." Moet u eigenlijk de fietsers, uw klanten toch, niet ondersteunen? Nu krijgen ze allemaal een prent van de politie. „Ik beldjk het van twee kanten. Wij waarschuwen onze klanten dat zij zonder deugdelijke verlichting gevaar lopen in het verkeer. Maar mensen moeten er ook zelf aan denken. Dat doen zij niet al tijd. Dan redeneren ze van: ach, iedereen fietst toch zonder licht in de stad. En: ik hoef maar een klein eindje, of: de stad is toch goed verlicht. Ik vind dat geen goede argumenten, want op een regen achtige dag vallen zulke fietsers toch niet op in het verkeer." Kunt u geen degelijker fietsverlichting verkopen dan lampjes die altijd stukgaan of draadjes die steeds weer loszitten „Natuurlijk. Dat doen wij ook. Batterijverlichting is een stuk beter, maar ook prijzig. Dat stoot veel mensen af. Terwijl een bekeuring toch veel duurder is." Over bekeuringen gesprokenwelke misstand in het verkeer ver dient volgens u een hogere boete dan defecte fietsverlichting? „Scooters op de stoep. Dat vind ik vreselijk, vooral voor kleine kin deren en oude mensen. Ik pleit niet alleen voor een fikse boete, maar de politie mag wat mij betreft zo'n scooter ook voor een paar weken afpakken." tekst: Tim Brouwer de Koning foto: Dick Hogewoning UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1953, Woensdag 4 November VOORSCHOTEN - Welk een belangrijke plaats de vereniging 'Kinder- zorg', die te Voorschoten het kinderhuis 'Nieuw Voordorp' exploiteert, ondar de verenigingen, die zich het lot van de verwaarloosde kinderen aantrekken, inneemt, is gistermiddag eerst goed gebleken. In 'Nieuw Voordorp' werd een receptie gehouden in verband met het 50-jarig be staan. Talrijke sprekers, vertegenwoordigers van overheidsinstanties en kerkelijke instellingen - gaven uiting aan hun bewondering voor het geen 'Kinderzorg' in de halve eeuw van haar bestaan heeft verricht. LEIDEN - Het Gouden feest van de Leidse Voetbal Bond heeft zonder twijfel zijn hoogtepunt gevonden in de in het Gulden Vlies gehouden receptie. Vele honderden uit de Nederlandse en Leidse sportwereld hebben voorzitter Caro en zijn medebestuursleden hun waardering be tuigd en de Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond deed dit door aan de heren Caro en Hogervorst zijn hoogste onderscheiding uitte reiken: Bondsvoorzitter ir. Hopster sloeg hen tot Bondsridder. Een schat van bloemen sierde de receptiezaal, Werkmans Wilskracht en een militaire drumband brachten een serenade en tot slot was er een intiem diner, waaraan ook oud-voorzitter Karei Lotsy aanzat. ANNO 1978, zaterdag 4 november LEIDEN - Een bomvolle Groenoordhal dreunde gisteravond op zijn vesten tijdens de derde Taptade. K en G, het Leidse Drum-, Pijper- en Trompetterkorps dat dit jaar het vijftigjarig staan viert, liep als een rode draad door het Taptadeprogramma. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 Ln.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO <Ld(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, G.P. Arnold E-mail: directiehdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5150 567 ADVERTENTIES 071-5 3:56 300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNIEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut ine.) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het ciutomatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per beteiPing. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 "ur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. DINSDAG 4 NOVEMBER 2OO3 bl kt licitatiebrieven, het aanvragen vaij subsidies, hoe je om moet gaan nL geld, en met je beroepskeuze. Ik \f 2 een secretaresseopleiding gaan vo c gen, of een cursus waarmee ik iet>w kan gaan doen bij de politie. Ik wi« in elk geval alles aan doen om ietfc, bereiken." ^1 De sfeer in het gesubsidieerde We hotel, ontstaan door de bundelinj van krachten van overheid (gemi te en provincie), onderwijs (ROC Leiden), bedrijfsleven (MKB) en maatschappelijke organisaties (Dl Binnenvest, SLS), werkt in elk ge' mee. „Het is hier heel gezellig", gi Ridderstap aan. „De bewoners et$c wel eens bij elkaar, er zijn gezami lijke maaltijden en we tafeltennis! af en toe. Spanningen zijn er niet| als je persoonlijke problemen hel kun je altijd terecht bij de directe! in het kantoor op de begane groi of bij de mentor. Dat is zelf ook ei bewoner." „Hebben we bewust voor gekozen zegt directeur Noor Freericks, diel komstig is uit het beroepsonderw „Deze jongen, de mentor dus, is i verder in het proces en kan dat ni zijn. In de toekomst moeten alle 1 woners mentor zijn voor elkaar. Ii dereen wordt dat op een gegeven moment voor een ander. Om hul] bieden in plaats van hulp te laten vragen. Dat is goed voor hun zelf beeld en hun eigenwaarde. We w len ook dat ze mentor blijven als hier na twee jaar weg gaan. Om ci tact met ze te houden. Om van h< n te horen of ze iets gemist hebben het programma en om te horen hun verblijf hier effect heeft gejn. had. Hoe ze terechtgekomen zijn." Pirosca Ridderstap weet in elk val waar ze naar toe wil. „Naar een leuke baan en een lekker hi je. Daar ga ik aan werken en ik b e heel blij dat ik daarbij word geho i( pen. Ook door mijn ouders, ja, w de ruzies zijn bijgelegd. Ik wilde altijd bewijzen dat ik op mezel kan wonen zonder op het slei a te pad te raken, en dat kan i |f hier lukken. Ik ben er best een beetje trots op dat ik i al heb bereikt." Paul de Tombe Nu de kabinetsplannen met betrekking tot de sluiting van het Vliegkamp Valken burg (waarschijnlijk) voor enige tijd worden opge schort, zal de Leidse moloch zijn territoriumdrift voorlo pig moeten beteugelen. In de tussentijd probeert het, middels verkennende be sprekingen, een fusie te rea liseren tussen de samenwer kingsorganen SLR en de SDB (zie LD 28 oktober). Of die fusie er moet komen, staat bij de rondetafelge sprekken amper ter discus sie. Respectievelijke ge meenteraden zien namelijk wel heil in een samenvoe ging van deze semi-bestuur- lijke organen. Waar het als eenvoudig burger al moeilijk is om het eigen gemeentebe stuur over bepaalde zaken te benaderen of te kapittelen, zal dit, naar mate de autori teit verder van huis komt te zetelen, uiteindelijk een complete farce gaan worden. Toch zou het van goed de mocratisch bestuur getui gen, wanneer de inwoners van de Duin- en Bollen streek zich zouden mogen uitspreken over een samen gaan met de Sleutelstad. Daartoe bestaat er mis schien een mogelijkheid in 2004, als er provinciale ver kiezingen worden gehou den. Gelijktijdig met die ver- Volgens een rapport van de Europese commissie pres teert onze vaderlandse eco nomie dit en volgend jaar ver onder de maat en is daarmee de laatste in Euro pa. Een schril contrast met eind jaren '90 toen ons land nog tot de Europese top be hoorde. De export - de kurk waar on ze economie op drijft - ver liest terrein omdat ons land zich uit de markt heeft ge prijsd. De jarenlange onver antwoorde loonstijgingen plus hoge inflatie zijn hier debet aan. Deze zwakke po sitie zal nog enkele jaren voortduren. Onbegrijpelijk dat sommige vakbonden hun achterban nog durven aansporen het broodnodige en zwaarbe vochten akkoord van rege ring en sociale partners te frustreren met alle gevolgen van dien. P. van Reisen, Lisse. kiezingen een referendum of een enquête houden over een samenwerking tussen beide verbanden, kan wel licht inzicht geven over het standpunt dat de burgerij terzake heeft. Het vermoeden is gewettigd dat de meerderheid van de inwoners van de Duin- en Bollenstreek de huidige be stuurskracht van het SDB nu al groot genoeg vinden. Uit breiding met een SLR doet de angst voor het telkens in beeld verschijnende Bollen- stadsyndroom beslist toene men. De voorstanders van een fu sie gaan voorbij aan het feit dat in zo'n samenwerkings gebied van circa 380.000 in woners, een gemeente als Noordwijkerhout heel wei nig in de melk te brokkelen zal hebben. De stelling: 'straks is Leiden gewoon een van de zestien gemeenten' is pure verlakkerij en ik ruil hem graag in voor; 'straks is Leiden gewoon de baas'. In de jaren tachtig van de vorige eeuw, had ik het ge noegen Noordwijkerhout te vertegewoordigen in de Al- gemen Raad van EBR (Ener gie Bedrijf Rijnland). Qua grootte en samenstelling vergelijkbaar met de nu voorgestelde regiofusie. Wel, daar werkte men toen met stemverhoudingen naar rato van inwonersaantallen. En dus werkte het niet. In een orgaan dat bijna 400.000 mensen moet vertegenwoor digen klinkt, ik voorspel u, op korte termijn de roep om decentralisatie. Uiteraard staat de veelbe sproken woningtoewijzings- problematiek in het hele ver haal centraal. De poging van Noordwijk en Noordwijker hout, om in die beoogde re giofusie een veto-constructie met betrekking tot de woon ruimteverdeling af te dwin gen, zal zeker niet slagen. Het Noordwijkerhoutse te kort van circa zeshonderd woningen valt natuurlijk ge heel weg ten opzichten van het Leidse tekort van enige duizenden. Het fenomeen van een ver lengd lokaal bestuur, zoals aangedragen door de WD- fractievoorzitters van Leiden en van Noordwijkerhout, komt onherroepelijk in de knel met de verschillende op stapel staande herindelings- ontwerpen, zoals die recent door Gedeputeerde Staten van Zuid Holland zijn gepre senteerd. Plannen overigens die weinig sporen met de voorgestelde regiofusie. Im mers alles heeft in ieder ge val sterk het gevoel van ach terkamertjes c.q. torentjes overleg, waarbij de burger hooguit op afstand en zwij gend mag toekijken. Nic. Sluis sr., Noordwijkerhout. De ontvangst is meer dan hartelijk. „Koffie? Cake? Gaat u lekker zitten, dan schenk ik een kopje voor u in." Het is de 'dag van de kunstuitleen', zegt de mevrouw van de koffie. „We hebben niet altijd iets lekkers klaar staan hoor." I le bezoekers krijgen een feestelijk onthaal. Dat wil zeggen: de enkeling die het gebouw aan de Hooglandse Kerkgracht in loopt. „Dit gebouw heeft een hoge drempel", zegt de mevroui van de koffie. Nog even en dan zijn ze hier weg. Ze gaan 'commercieel', zegt de mevrouw van de koffie. Hoe dat eruit ziet, weet ze ook niet Zeker is alleen dat de gemeente de subsidie stopt. Het zal in geval een stuk duurder worden, weet haar collega. „Da's niet zo gek. Weet u dat wij een van de goedkoopste kunstuitlenen I Nederland zijn?" Veel te goedkoop, als je het aan haar vraagt. „Ik denk dat we straks best het dubbele kunnen vragen." Een meneer komt vragen naar de betekenis van een maquett op de leestafel. „Sonunige dingen snap ik niet", zegt hij over het bouwsel van Concrete Architectural Associates. De me vrouw van de koffie denkt mee. „Volgens mij is dat de uitbeel ding van 'woensdag gehaktdag'. Kijk, daar ligt een stuk vlees. Het ding vormt een onderdeel van de tentoonstelling 'kunst interieurarchitectuur'. Vader, moeder en twee kleine kinderen komen nieuwsgierig grote zaal van het CBK in lopen. Waar zijn ze terechtgekomei Ontwerpgroep Trade Hooykaas heeft de muren in allerlei ge kleurde vakken verdeeld. 'Kleur is een incident' luidt een van de muurteksten. Schilderijen en foto's staan in grote aantaUe op de vloer. Waarom staan alle kunstwerken op de grond, wil de moeder weten. De mevrouw van de koffie heeft geen idee. „Dat is zo bedacht door de ontwerpster." Ze weet wel dat het de bedoe ling is om erlangs te lopen en de hele materie goed op je in te laten werken. Eventueel kunnen bezoekers 'contempleren' op een grijs bankje met rode kussens. „U hoeft geen koffie en ee plakje cake? Echt niet?" Erna Straatsma Pirosca Ridderstap: „Ik wilde mijn ouders altijd bewijzen dat ik op mezelf kan wonen zonder op het slechte pad te raken, en dat kan me hier lukken." Foto: Henk Bouwman SCHRIJVENDE LEZERS LEIDEN, 12.00 UUR Pirosca Ridderstap is klein van stuk, maar dat belemmerde haar tot voor kort niet om er op los te timmeren. Als iets haar niet beviel, gebruikte ze haar vuisten in plaats van haar ver stand. Dat deed ze ook in het groepje vernielzuchtige hangjongeren, waarin ze verkeerde in de tijd dat ze vmbo- onderwijs volgde. Met het diploma elektrotechniek op zak liep ze weg van huis, waar ze voortdurend ruzie maakte met haar Antilliaanse ouders, en ze kwam terecht in de crisisop vang. Daar begon ze na te denken. Nu probeert ze op straat ongeregeldhe den te voorkomen in het project 'Toe zicht door Jongeren' en woont ze in het Leidse Werkhotel. „Om te werken aan een betere toekomst." Pirosca Ridderstap is het prototype van de jongere uit de regio voor wie het Werkhotel is bestemd.Als ik op de oude manier was doorgegaan, was ik op het slechte pad terechtge komen", weet de 18-jarige Leidse ze ker. „Hier kan ik lekker rustig en zelfstandig wonen en een opleiding volgen. Ik wil een leuke baan, een lekker huisje en gezellige vrienden." Het Werkhotel aan de Smaragdlaan in Leiden kan haar daarbij het duw tje in de rug geven dat ze nodig heeft en biedt haar zelfs de garantie dat ze twee van haar drie doelen bereikt als ze het traject doorloopt. Een baan en een huurwoning vormen de belo ning voor diegenen die zich twee jaar lang aan de strenge regels (met betrekking tot alcohol, drugs en overlast) houden. Het Werkhotel wil onderdak bieden aan jongeren tussen de 17 en 27 jaar die door onvoldoende opleiding en door problemen in hun woon- en leefsituatie drei gen te ontsporen. Zij kunnen er een gemeu bileerd eenkamerap- partement krijgen, te gen een maandprijs van 325 euro, inclusief. Jon geren leren er zelfstan dig te wonen, krijgen trainingen en een opleiding op MBO- ren daar problemen mee hebben", zegt ze in haar flatje. „Ik ben hier vrij om te doen en laten wat ik wil en dat werkt perfect voor me. Ik ging altijd al graag mijn eigen gang. Thuis kon dat niet, waardoor ik heel vaak ruzie had met mijn ouders." Het leidde ertoe dat ze als 17-jarige het ouderlijk huis in de Merenwijk verliet en nog vaker rondhing op straat. In een groepje hangjongeren, dat uit verveling vernielingen aan richtte. „Bij het station, op hang plekken en in speel tuinen. In die tijd zaten mijn handen nogal los. Als mand ook maar iets verkeerds tegen me zei, begon ik al te vechten. Tot dat ik een keer het ziekenhuis werd ingeslagen, met twee gekneusde rib ben. Daar bleek dat ik daarvoor niet verzekerd was en dat kostte me 500 piek. Die wilde ik per se zelf betalen, omdat mijn ouders al genoeg kosten hadden, dus heb ik nu nog wat schuld." Het voorval duwde haar niet alleen in het rood, het zette haar ook aan het denken. Ze besloot haar levens wijze grondig te veranderen, stapte uit het groepje, ging bij een sport school aan thai- en kickboksen doen - „om mijn agressie kwijt te raken" - en ging meewerken aan het gemeen telijke project Toezicht door Jonge ren. „Daar hoorde ik over het Werk hotel en ik wist meteen dat dit mijn beste kans was om nog wat van mijn leven te maken." Ze wil 'm met beide handen aangrij pen. Zelf is Ridderstap - „ik zag me zelf niet als een probleemkind, maar dat was ik voor mijn ouders natuur lijk wel" - super gemotiveerd en ze krijgt bovendien alle mogelijke hulp. hier met al- leeft ze inmid dels al ervaren. „Met het schrijven van sol niveau en worden begeleid in het leer- en werktraject. Door een job- coach, die met hen op zoek gaat naar stageplaatsen en een passende baan. In de komende twee jaar is in het Werkhotel plaats voor zestig jonge ren, vijftien maken inmiddels ge bruik van de unieke kans op een be tere toekomst. Pirosca Ridderstap is er een van. „En het is een uitkomst voor me." Ze woont nu twee maan den in de flat op de hoek van de Agaatlaan en de Smaragdlaan, waar de oorspronkelijke bewoners waar nodig intern verhuisd zijn om op de bovenste drie verdiepingen plaats te maken voor het project. Op de zesde etage komen ruimten voor cursussen en ontspanning, de entree van het gebouw wordt voor zien van een receptie, die dag en nacht wordt bemand. Op tv- schermen is daar straks alles te volgen dat geregistreerd wordt via de camera's die in de gangen en de was- en droogruimte van het Werkhotel worden beves tigd. „Niet om te spioneren, maar voor onze veiligheid", weet Ridderstap. „Anderen er varen het misschien als een in breuk op de privacy, maar ik kan er wel mee leven." „Het grote voordeel voor mij is dat ik hier een plekje voor mezelf heb en mijn eigen bezoek kan ontvan gen, zon der dat ande-

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14