LEIDE Strafkorting onwillige daklozen 5Ideeën zijn er in organisaties altijd Huiskamerkroeg wordt klaslokaal bij dictee REGIO Mogelijk snackbar op station Lammenschans jud-senator De Boer ervangt Rabbae en reacties na oproep l Opsporing Verzocht R1 Basisscholen halen veel op voor kinderen in Ghana dinsdag 4 november 2003 Leiderdorps luspunt krijgt ersterking Voorschoten loet 24 uur per ag 'leven' islje voor intelzorgers n - 'In beweging' is het la van de Dag van de Man- jg 2003 op maandag 10 mber. De Leidse viering is pgcentrum Lorentzhof van tot 20.00 uur met toneel, (ek en sprekers uit de zorg blitiek. Burgemeester Len- k opent deze gratis bijeen- ft waar iedereen, mantel- »r of belangstellende, wel- jis. Wie meer wil weten kan n met J. Burgmeijen terklaas op Jhuisplein - De intocht van Sinter- I is op zaterdag 22 novem- Ji Leiden. Om 12.00 uur I Sinterklaas met twee bo- 1 op de Beestenmarkt, ha hij om 12.30 uur begint jen rondrit. Vanaf 13.00 nen kinderen meedoen belletjes op het Stadhuis- waar zij van 14.30 uur tot uur terechtkunnen bij I klaas. 'Kümpieten' dalen ranuit de toren van het uis. De route van de Sint 1 schimmel gaat via de enmarkt, Steenstraat, emmerstraat, Pelikaan- Hooigracht, Watersteeg, woerd, Breestraat, Kort ïburg, en Boommarkt le Aalmarkt. Stamgasten buigen zich over het dictee van De Bonte Koe, dat volgens de maker twintig tot dertig procent moeilijker is dan het Nationaal Dictee. Foto: Henk Bouwman Niemand heeft een kater na 'Drinkgelag' in Bonte Koe rlietweg ssloten Wegens asfalterings- aamheden is de Hofvliet- n daardoor ook de oprit ie A4 richting Leidschen- fgesloten in de nacht van idag op donderdag, van uur tot 5.00 uur. De Hof- ;g is de toegangsweg naar itiegebied VUetlanden. ir dat vanaf de provincia- N206 de A4 richting hendam op wil, wordt lleid naar de oprit Zoeter- le-Rijndijk. door Paul de Tombe leiden - Dichters kwamen er op 'verloren maandagavonden' tij dens poëziesessies voorlezen uit eigen werk. De kunstschil der die er stamgast is, betaalt er nog geregeld zijn rekening met het tekenen van portretten van stamgasten, die achter in de zaak te kijk hangen. En de (sce nario-) schrijver die het etablis sement frequenteert, leest er jaarlijks 'voor een muisstil ge hoor' een zelfgemaakt kerstver haal voor. In café De Bonte Koe gaat vaak alles even anders dan in de andere horecagelegenhe den die Leiden rijk is. Gisteravond deed de schilder achtige huiskamerkroeg in de Hooglandsekerkchoorsteeg bij de Hooigracht voor het eerst in zijn historie van ruim 115 jaar dienst als klaslokaal. In de ga ten gehouden door twee sur veillerende onderwijzeressen namen stamgasten en 'liefheb bers' er alvast een voorproefje op het Nationaal Dictee, dat in december wordt gehouden. Met een eigen spellingtest, met veel drank- en caféterminolo gie. lanneke van Eygen was van de 27 deelnemers veruit de beste bij 'Het drinkgelag', zoals de ti tel van de tekst luidde. De lera res Nederlands van het ROC maakte 32 fouten, waar het ge middelde aantal 'verschrijvin gen' op het dubbele uitkwam. Het eerste Bonte Koe Dictee was dan ook bijzonder pittig. „Twintig tot dertig procent zwaarder dan het Nationaal Dictee", schatte Willem Schra- ma, samensteller en voorlezer van het verhaal. De ex-jouma- list - tegenwoordig heeft hij een communicatiebureau - had ook het initiatief genomen tot de voorzeg- en opschrijfactie on der de pomp. Uitbater Frans Bik was meteen enthousiast over de 'leuke, maar serieuze grap', die precies past in de filosofie, waarmee hij zijn kroeg drijft. „Een café waar je alleen maar bier kunt drin ken, is bijzonder saai", vindt hij al een kwarteeuw lang. Dus is hij altijd in voor speciale evene menten. Die worden steeds se rieuzer. Discoavonden met een oude grammofoon en voorlees avonden voor schrijvers en dichters kregen onlangs een vervolg met het professionele toneelstuk 'Het Geluid van Hotz', opgevoerd in de busre mise aan de Rijnsburgerweg. Toneelregisseur Nicole Linssen, af en toe ook barkeeper in de zaak, is nu bezig met het maken van een nieuwe voorstelling voor de daartoe opgerichte Stichting Bonte Koe Spelen. Met teksten van wijlen Bert Schierbeek en Karei Glastra van Loon, wordt het stuk in april 2004 opgevoerd 'in een wei land'. Op weg naar dat evenement was het dictee een a herfst-intermezzo in De Bonte Koe, volgens Schrama een 'uit gelezen' plek voor de taalproef die een traditie moet worden. In zijn verhaal beschreef hij het interieur van het café, „met zijn soevereine chic van weleer in de vorm van karmozijnen dra perieën, lambriseringen van ci- pressenhout, minutieus geci seleerde tegeltableaus met enig craquelé, uitmondend in een classicistisch alkoof] e voor zin nenprikkelende rendez-voust- jes." In woorden die tal van kansen boden op fouten. Die waren dan ook volop ge maakt, bleek bij het correctie werk van de jury, onder voorzit terschap van Bob in 't Hout, de (scenario-)schrijver. Kunst schilder Willem Breddels ont trok zich daaraan, 'want ik weet weinig van schrijftaal, maar ik ben een begenadigd ouwe hoer'. In die laatste hoedanig heid peilde hij naderhand liever de meningen over het dictee, dat overigens aan strenge regels was gebonden. „Het is als pit tig, maar leuk ervaren", kon Breddels melden aan Bik, die naast De Bonte Koe in Teuven in de Belgische Voerstreek een herberg gaat beginnen in een oud schooltje. De Leidse 'caféklas' van gister avond maakte nogal wat fou ten. „Gemiddeld zestig tot ze ventig, maar daar hoeft nie mand zich voor te schamen", vond Willem Schrama bij de uitreiking van de wijnen aan drie prijswinnaars. „De deelne mers van vanavond kunnen met een gerust hart aan het Na tionaal Dictee meedoen. Dat is een stuk gemakkelijker." Niemand hoefde dan ook een kater over te houden aan 'Het drinkgelag' in De Bonte Koe. Behalve misschien die besnor de man die er niet aan had meegedaan. Althans, niet op papier. door Robbert Minkhorst leiden - De omstreden woonlas tentoeslag voor dak- en thuislo zen in Leiden blijft toch bestaan. Burgemeester en wethouders komen terug op hun plan om de extra uitkering van 227,11 euro per maand te schrappen. In plaats daarvan willen zij onwilli ge zwervers strafkortingen op leggen. Dat levert volgens het college van B en W een bezuiniging op van naar schatting 35.000 euro. Het afschaffen van de woonlas tentoelage zou volgens het col lege maar 22.000 euro opleve ren. Dat is veel minder dan de ruim vier ton die jaarlijks als ex traatje naar de daklozen gaat. Hoe het gemeentebestuur aan dit lagere bedrag komt is on duidelijk. Voorlichters konden daarover vanochtend geen uit sluitsel geven. Daklozen krijgen de toeslag op hun bijstandsuitkering omdat het leven op straat zo duur is. De toeslag is inzet van een poli tieke strijd waarbij vooral de WD zich profileert. De partij, groot tegenstander van de extra uitkering, stelde vragen aan B en W naar aanleiding van pu blicaties in het Leidsch Dagblad Daaruit bleek dat 411 mensen staan ingeschreven als dakloze op het adres van De Bakkerij aan de Oude Rijn en dat 176 daklozen een toeslag krijgen. Die cijfers sterkten de overtui ging van de WD dat er wordt gesjoemeld. De extra uitkering had eigenlijk al afgeschaft moeten zijn. De gemeenteraad stemde vorig jaar in met dat plan, een van de vele bezuinigingsvoorstellen. Voor het eerst geven B en W nu openlijk toe dat de Leidse dak- lozentoeslag een aanzuigende werking heeft, wat een van de redenen is voor de WD om er tegen te zijn. De raad ging vorig jaar akkoord met de afschaffing, met als voorwaarde dat daklozen die meewerken aan het vinden van werk of een opleiding willen gaan volgen, niet de dupe mo gen worden van de korting. Hun inkomen zou gelijk moe ten blijven. Juist die voorwaar de maakt het onmogelijk om de toeslag af te schaffen, blijkt nu. De gemeente kan via subsidies een dakloze die meewerkt aan het vinden van werk of scholing maximaal 81 euro pér maand geven. Als de geméëtite mèer' geeft, wordt die bijdrdge gekort op de bijstandsuitkering. B en W stellen voor om daklo zen die in aanmerking komen voor hulp bij het vinden van een baan, voor (psychiatrische) behandeling of voor een oplei ding, maar daaraan'weigeren meè te werken, maandelijks te korten op hun bijstandsuitke ring. Dat kan met tien of twintig procent. leiden - De NS is met een snackbarhouder in gesprek over de verhuur van de loket ruimte van station Leiden Lam menschans. Door sluiting van de loketten staat deze ruimte sinds 1 oktober leeg. Om toch enig toezicht op het station te houden, hebben onder meer buurtbewoners en D66 aange drongen op het onderbrengen van een andere voorziening. Het is nog niet duidelijk of de snackbar er daadwerkelijk komt. De NS heeft voor een ter mijn van maximaal vijfjaar vrij stelling van de bestemming 'spoorwegdoeleinden' gegeven. Wel staat vast dat er een servi- -4 -pthouder voor drie maanden Psycholoog Hoving: Nieuwe producten en diensten kunnen Leidse economie tot bloei brengen Wim de Boer (65) uit :m gaat wethouder Moha- Rabbae vanaf begin de- )er vervangen. De Boer tot enkele maanden gele fractievoorzitter van iLinks in de Eerste Kamer, ae moet een hartoperatie rgaan. Naar verwachting de wethouder van Groen- drie maanden niet wer- oer zat vanaf 1991 in de e Kamer. Hij was fractie- itter van Progressief Sneek :n jaar directeur Dienst Sa- eving bij de gemeente Zut- phen. Onder die dienst vallen de afdelingen welzijn, onder wijs, cultuur, sport, sociale za ken en arbeidstoeleiding. De laatste tijd werkt hij als freelan ce trainer en procesbegeleider. Op basis van zijn ervaring acht Groenlinks hem een goede ver vanger van de wethouder van sociale zaken, milieu, personeel en grotestedenbeleid. De Boer wordt waarschijnlijk op 2 december geïnstalleerd. Hij gaat in Leiden werken in een periode dat het college zich zal buigen over bezuinigings plannen. In - De politie heeft tot nu len reacties gekregen op de igenoproep die gisteravond I gedaan in het televisie- imma Opsporing Ver- naar aanleiding van de 1 op de sigarettenwinkel de Kooilaan in Leiden op Qsdag 8 oktober. Of er cbare tips tussen zitten, op; de politie vanochtend niet uil; en. (a); 'e dag van de overval kwa- rond één uur 's middags r)ani mannen de winkel bin- Ze bedreigden een mede- g)aalfster d°or iets in haar rug te jfs Jken en dwongen haar de p te openen. Een van de mannen deed vervolgens een greep in de geldla. De mannen gingen er vandoor met een on bekend bedrag. Het was de vijf de keer in slechts een paar jaar tijd dat deze winkel werd over vallen. De overvallers vluchtten vanuit de winkel naar rechts richting het Kooipark. Een blonde vrouw zou de overvallers heb ben gezien maar heeft zich nog niet gemeld bij de politie. Beide daders waren rond de 18 jaar, tussen de 1.70 en 1.80 meter met een lichtgetinte huid. Ze spraken allebei Nederlands maar één van hen zei ook iets in het Arabisch. door Wilfred Simons leiden - In Leiden is het goed wonen en recreëren, maar het is er niet goed werken. Een kwart van de Leidse beroepsbevolking werkt buiten de stad. De econo mie is onderontwikkeld. Alleen door nieuwe producten en dien sten te leveren, kan het bedrijfs leven weer tot bloei komen, zegt innovatiepsycholoog Herman Hoving (49) van het Leidse ad viesbureau Panta Rheyn. „In noveren, kortom." Hoving, die de politieregio Hollands Midden, ziekenhuizen, welzijnsinstellin- gen en ministeries adviseert, zoekt een oplossing in 'inspire rend leiderschap'. Wat is innovatie eigenlijk? „Veel mensen denken dat inno vatie met technologie te maken heeft, dat je iets nieuws maakt. Maar 'nieuw' is een relatief be grip. Neem beschuit. Een inke ping aan de rand, zodat je het beschuitje makkelijk uit de ver pakking krijgt, is ook innovatief. Toch is er niets nieuws aan: be schuit, verpakking, alles is er al. Neem de walkman, dat was ei genlijk een innovatie van de cassetterecorder. Daaruit ont stond de discman en nu weer de mp3-speler. Innovatie is het anders benutten van dingen die al bestaan." Ja, maar iemand in het bedrijf moet toch met een idee komen. „Zeker! Ideeën zijn er in organi saties altijd. Het gaat erom dat ze doordringen tot de top en tot andere afdelingen van een be drijf. Dat is niet gemakkelijk. Collega's hebben vaak de nei ging om nieuwe ideeën af te schieten. Ideeën zijn kwetsbaar en de mensen die ze hebben, ook. Daarom heeft een bedrijf leiders nodig die een klimaat van veiligheid scheppen, die te- .gen medewerkers zeggen: 'Kom maar met je ideeën, wij schie ten ze niet af. Essentieel voor innovatie is inspirerend leider schap." Huh? „Inspirerende leiders zijn cruci aal voor innovatie. Het zijn be scheiden mensen. Ze willen niet zelf stralen, ze willen hun vaklui, hun professionals laten stralen. Een inspirerende leider maakt zijn medewerkers ster ker, hij staat ze toe om creatief te zijn, ideeën uit te werken, succes te hebben. Hij brengt creatieve mensen uit alle afde lingen van een bedrijf bij elkaar. In zo'n 'bedrijfsintern innova tieteam' kunnen mensen hun ideeën en hun kennis delen. Goede ideeën versterken elkaar. Bovendien, door met z'n allen te 'polderen' ontstaat er draag vlak voor vernieuwing in een bedrijf." De kans is groot dat je eindigt met een berg ideeën en dat nie mand weet wat je ermee aan moet. „Je moet een 'spelleider' heb ben. Dat is iemand die ideeën in een stappenproces omzet in producten. Of de producten goed zijn, weet je alleen door ermee te experimenteren. Dat is het normale bedrijfsproces: je maakt een prototype en daar pruts je net zo lang aan totdat je een uitgewerkt product hebt." Oké, nu Leiden. Wat heeft de stad hieraan? „Leiden bestaat uit allerlei or ganisaties, gemeente, universi teit, brancheverenigingen, scholen, bedrijven. De leiders daarvan, burgemeester Lenfe- rink en collegevoorzitter Kist van de universiteit bijvoor beeld, moeten hun creatiefste mensen afvaardigen naar zo'n innovatieteam. Noem het een regionaal innovatieplatform. Die mensen moeten hun ken nis delen, hun ideeën naar vo ren brengen. Zij moeten ook vooruit durven kijken, twintig jaar, vijftig jaar. Wat doen we dan? Ze moeten ook 'naar bui ten' kijken. Wie zijn onze con currenten, wat doen zij? Zoiets kan de universiteit goed." Mag iedereen meedoen met het bedenken van innovatieve idee- en? „Nou, nee. Innovatie is toch be hoorlijk een top-downproces. Grappig is wel dat de meeste ideeën uit het middenkader van de bedrijven komen. Dat gaat in tegen de trend van 'platte' organisaties, die liefst zo min mogelijk middenkader willen hebben. Maar daar zitten vaak de creatiefste mensen, die bouwstenen aandragen voor innovatie. De top maakt daar dan een visie van. 'Onderin' de organisatie worden nieuwe ideeën veelal als bedreigend er varen. Daarin zit ook de groot ste bedreiging voor vernieu wing van de Leidse economie. Innovatiepsycholoog Herman Hoving. Archieffoto: Hielco Kuipers Een kwart van de arbeidsbevol- king werkt hier helemaal niet! Zij hebben dus geen belang bij vernieuwing. Zij willen het liefst alles zo houden als het is, want zo vinden zij het goed." ce- en alarmzuil wordt ge plaatst op het station. Daarmee kan in noodsituaties de politie opgeroepen worden. Uit beant woording van de schriftelijke vragen van D66 blijkt ook dat het college cameratoezicht overweegt. Ook stelt het college hierin vast dat het weinig in vloed kan uitoefenen op het al dan niet sluiten van loketten. De NS voert in dit opzicht een eigen beleid. Eerder werden de loketten op station De Vink al plotseling dichtgegooid. Wel is het college met de NS in ge sprek gegaan 'om dergelijke verrassingen in de toekomst zo veel mogelijk te voorkomen'. leiden - De tien christelijke basisscholen in Leiden heb ben vijftienduizend euro inge zameld voor chirurg Arthur Niggebrugge die jaarlijks drie weken naar Ghana gaat om vooral kinderen te onderzoe ken en te opereren. De actie werd gehouden in het kader van het honderdvijf- tigjarig jubileum van de Pro testant Christelijke Schoolver eniging in Leiden. De cheque werd gisteren overhandigd. Leerlingen van de scholen kregen het geld bijeen met ac tiviteiten als cakes bakken, flessen sparen, een sponsor loop, een vossenjacht en een musical. Niggebrugge, vader van een van de leerlingei*is chirurg in het Haagse Bronovozieken- huis. Jaarlijks gaat hij met een aantal verpleegkundigen vrij willig en op eigen houtje naar Ghana, waar hij honderden mensen per dag onderzoekt en opereert. „Het record is ze venhonderd mensen op een dag", weet voorzitter Wim Boer van de schoolvereniging. Met het geld van de scholen wil de chirurg speelgoed ko pen voor de kinderzaal van het ziekenhuis waar hij ope reert, en schoolgeld betalen voor kinderen van Ghanese verpleegkundigen. Om te voorkomen dat ver pleegsters naar een grotere stad verhuizen om hun kinde ren onderwijs te kunnen laten volgen, is bij het ziekenhuis van JBattor een basisschool opgericht. Het schoolgeld is jaarlijks vijf euro per kind.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13