Meer macht voor netten 1,2 en 3 is niet meer voor het MEDIA Marine van Dolf Jansen De toon leven Seth Kamphuijs langs rode loper MTV Awards Roel afsluiter van Junior Eurovisie Songfestival NOS werkt mee aan registratie EK-voetbal e 1:1 bussum/anp - De Nederlandse MTV-presentator Seth Kamp huijs presenteert donderdag sa men met zangeres Kelly Os- boume de Countdown Show van de MTV Europe Music Awards 2003. MTV reikt de belangrijke Euro pese muziekprijzen uit in het Schotse Edinburgh. Kamphuijs en Osbourne interviewen de sterren op de rode loper, tij dens hun aankomst bij de prijs uitreiking. De show is vanaf 19.30 uur live te zien op MTV, voorafgaand aan de uitreiking om 21.00 uur. Sterren die hun opwachting maken in Edinburgh, zijn onder anderen Beyoncé, Justin Tim- berlake, Kylie Minogue, Britney Spears, Pink, The Black Eyed Peas en Sean Paul. De Ameri kaanse zangeres Christina Agui- lera presenteert het evenement. Het is de tiende keer dat de MTV Europe Music Awards worden uitgereikt. Grootste kanshebber is Justin Timberla- ke die in vijf categorieën nomi naties heeft. Hij wordt op de voet gevolgd door Christina Ag- uilera en The White Stripes (ie der vier nominaties). Robbie Williams, Evanescence, 50 Cent en Sean Paul zijn ieder drie keer genomineerd. In de categorie Best Dutch Act strijden Beef, Blof, Junkie XL, Kane en Tiësto om de eer. Kij kers kunnen via de internetsite van MTV stemmen op hun fa voriete artiesten. De duikboot Hr Ms Dolfijn komt even aan de oppervlakte tijdens de NAVO-oefening Northern Light. Foto: GPD/RVU zorgen uit over de gevolgen van de bezuinigingen. Er worden alleen nog contracten afgeslo ten voor een bepaalde tijd. Jon ge mensen die in dienst komen, worden anderhalf tot twee jaar opgeleid, zodat ze volledig kun nen worden ingezet aan boord. „Vervolgens worden ze na hun vierjarig contract vriendelijk be dankt voor hun bewezen dien sten en de dienst uitgewerkt." Kok/bakker A. Boer werkt drie jaar bij de marine, waarvan twee jaar bij de onderzeedienst. Hij wil een opleiding tot korpo raal volgen. Echt zorgen maakt hij zich niet over de toekomst, want de onderzeedienst lijkt voorlopig van de ondergang ge red. Programmamaker Marin Maat stelt de vraag recht voor zijn raap aan de officieren: is defen sie met al die bezuinigingen nog een zekere werkgever? De aangesprokenen lachen onge makkelijk als antwoord. De ver antwoordelijke officier R. van der Gaag: „U zou geen gemene vragen stellen." Commandant E. van Driel van Hr. Ms. Doffijn antwoordt di plomatiek: „Als je niet weet waaraan je toe bent met je be drijf, dan zit je wel met vragen." Nieuwe jas voor blad Kijk Hilversum - Het populair we tenschappelijk maandblad Kijk heeft een nieuwe vormgeving. Het tijdschrift is strakker ge worden en bevat nieuwe ru brieken. Een volwassener uit straling is het resultaat. Kijk richt zich op jongeren van 15 tot 21 jaar, die het blad globaal doornemen. Uit lezersonder zoek blijkt dat de dertigers de Kijk wel van voor tot achter le zen. Zij hebben geen behoefte aantoeters en bellen. De strakke vormgeving moet tegemoetko men aan beide groepen lezers, die beide vooral serieus geno me i willen worden. TMF in teken van Kylie Minogue Hilversum - TMF besteedt deze hele week aandacht aan de Au stralische popdiva Kylie Mino- gue^nu ze succes heeft met de single Slow. Zo staan op don derdag en zondag de program ma's Play en Babetrap volledig in het teken van Kylie Minogue. In de Factory Facts komen deze week regelmatig extra Kylie nieuwtjes voorbij. Ook de Artist Top 10 draait deze week om Ky lie. Hierin kunnen kijkers via de TMF-site een stem uitbrengen op hun favoriete nummer. Bin nenkort maken ze kans op een reis naar Londen waar ze een optreden van hun idool bij kunnen wonen. Nieuwe serie Ton bij SBS 6 Hilversum - Bij SBS 6 start mor gen een nieuw seizoen met spraakmakende afleveringen van de reportagereeks Ton. De eerste taboedoorbrekende afle vering is getiteld Nymfomanen, ofwel vrouwen met een perma nente geslachtsdrift. Volgens SBS spraken niet eerder jonge vrouwen op de Nederlandse te levisie zo openhartig over deze heftige sexuele drift. De reeks programma's van Ton wordt opgebouwd rond thema's als drama hoop, opoffering, ro mantiek en liefde. Vorig najaar trok de serie gemiddeld 960.000 kijkers. Tim Immers volgt Gijs Staverman op Hilversum - Tim Immers is de nieuwe presentator van het Yorin-programma PlanetRace. Immers neemt daarmee het stokje over van Gijs Staverman. In PlanetRace wordt vanaf vol gende week dinsdag een team van zes avonturiers op de voet gevolgd in een wedstrijd rond de aarde. Iedere week wordt een deelnemer weggestemd. De avonturiers krijgen hulp van de lajkers, die aan de hand van verborgen hints op internet de volgende bestemming kunnen raden, waarmee ze hun favorie te kandidaat op weg helpen. Hilversum/ANP - Het zwaarte punt van het publieke omroep bestel ligt bij de afzonderlijke netten (Nederland i, 2 en 3) en daarom moet de leiding van die zenders meer verantwoordelijk heid krijgen. Dat hebben raad van bestuur en raad van toezicht (omroepvoorzitters en kroonle- den) van Publieke Omroep (PO) besloten. De raad van toezicht wordt om gevormd tot een soort 'raad van commissarissen' waardoor meer afstand wordt gecreëerd. In die raad nemen alleen kroonleden zitting. De omroep voorzitters komen bij elkaar in een 'college van voorzitters'. De raad van bestuur, onder lei ding van voorzitter H. Bruins Slot, krijgt juist meer in te bren gen. De bestaande netcoördi natoren, die vallen onder de raad van bestuur, gaan samen met de omroepdirecteuren zo geheten netdirecties vormen. Doel van de hele operatie is om bestuurlijke en uitvoerende ta ken uit elkaar te halen. Alle omroepen zijn gelieerd aan een zender waarop ze het meest uitzenden, hun zoge noemde 'thuisnet'. De omroep- bestuurders hebben besloten dat „het principe van thuisnet- bespeling moet worden ver sterkt". Dat houdt in dat zoveel moge lijk programma's van een om roep moeten worden uitgezon den op het thuisnet van die omroep, om zo het profiel van die zender te verstevigen. Per net spreken de verschillen- hilversum - De loting voor het Junior Eurovisie Songfestival is gunstig uitgevallen voor de Ne derlandse kandidaat Roel Felius (15) uit Goes. Roel mag zijn lied als laatste van de zestien deel nemers ten gehore brengen. De AVRO doet zaterdag 15 no vember rechtstreeks verslag van het festival dat voor de eerste keer in Denemarken wordt ge organiseerd. Roel won de nationale finale op 20 september met het door hemzelf geschreven en gecom- de omroepen af wat ze precies willen bereiken. Dat doen ze in zogenoemde 'charters' (be stuurlijke afspraken). De netdi recties voeren die plannen uit. Als er stagnatie optreedt kan de raad van bestuur ingrijpen, zo legt Bruins Slot het model uit. De exacte contouren voor de nieuwe structuur willen de om roepen voor de kerst uitwerken. De plannen willen ze vervol gens meegeven aan de visitatie commissie die het omroepbe stel momenteel onder de loep* neemt. Die commissie onder leiding van A. Rinnooy Kan rap porteert in april. Daarna kan politiek Den Haag met de aan bevelingen aan de slag. Al met al hoopt Bruins Slot dat de veranderingen binnen één a twee jaar hun beslag kunnen krijgen. Volgens de PO-voorzit- ter passen de plannen in de dis cussie rond de bezuinigingen waarmee Publieke Omroep wordt geconfronteerd. Onder zoeksbureau McKinsey deed al eerder aanbevelingen. Volgens Bruins Slot heeft hij het nieuwe bestuurlijke model niet nodig om te kunnen bezuinigen, maar zal de nieuwe structuur in ieder geval niet duurder uitval len dan de huidige. Staatssecretaris Van der Laan (Media, D66) zegt maandag dat ze blij is dat de omroepen zelf met dergelijke plannen komen. Volgens haar zijn er bestuurlijk nog wat verbeteringen nodig binnen het omroepbestel. Als alle adviezen en plannen bij haar binnen zijn, zal ze een standpunt innemen. poneerde lied Mijn ogen zeg gen alles. Het lied gaat over een man die volledig verlamd is en alleen nog met zijn ogen kan communiceren. Het spektakel met 8000 toe schouwers in de zaal wordt door vijftien camera's geregi streerd. Speciale optredens worden verzorgd door de En gelse popgroepen Sugababes en Busted. Angela Groothuizen verzorgt het' Nederlandse com mentaar. Kijkers kunnen telefo nisch hun stem uitbrengen. hilversum/anp - NOS-mede- werkers zullen een deel van de tv-beelden van het Europees kampioenschap voetbal 2004 in verzorgen. De organisatie van hét evenement heeft de NOS gevraagd de regie en productie te verzorgen van alle wedstrij den uit één van de vier poules in de eerste ronde. Het NOS-team zal de duels re gistreren die in de speelsteden Aveiro, "Braga, Coimbra en Lis sabon worden gespeeld. Welke landen in deze poule spelen, wordt pas duidelijk na de loting op 30 november. De organisatie van het EK 2004 heeft de NOS uitgenodigd, omdat deze om roep veel ervaring heeft opge daan tijdens Euro 2000 dat werd gehouden in Nederland in België. Een Brits tv-bedrijf neemt een andere poule voor zijn rekening: voor de overige twee poules tekenen de Portu gezen zelf. De NOS wordt wel vaker ingezet voor het produce ren van tv-uitzendingen van wedstrijden in het buitenland. In 1988 gebeurde dat bijvoor beeld bij het schaatsen in Cal gary, in 1992 bij het snelwande len/wielrennen/marathon tij dens de Olympische Spelen in Barcelona en diezelfde sporten registreerden de tv-makers ook tijdens de spelen in Atlanta ('96). Hilversum - Werken bij de ma rine was vroeger een baan voor het leven. Dat is niet meer. Dit zegt B. de Groot, onderwater officier van de onderzeeboot Hr Ms Doffijn in "Verwacht het on verwachte', de eerste aflevering V3h een tweeluik over de mari ne, die vandaag is te zien in de RVU-serie Werken aan Werk. De onderzeeboot wordt ge volgd tijdens de grootscheepse NAVO-oefening Northern Light 2003, die in september werd ge houden voor de westkust van Schotland en in de Ierse zee. De bemanning wordt met naam en functie vermeld. Alle mariniers die in beeld verschijnen zijn echter onherkenbaar gemaakt. Uit veiligheidsoverwegingen, wordt vooraf verklaard. Alle "openheid die de marine in het moderne vaandel lijkt te voe ren, heeft blijkbaar zijn gren zen. De oudste officier - met de toe passelijke naam F. van der Zee - geeft een volledige rondleiding door het schip, inclusief een bezoek aan de machinekamer en het commandocentrum. De jovialiteit straalt van hem af. De nadruk van zijn uiteenzetting ligt op de saamhorigheid. Een 'eikel' onder de manschappen wordt prompt door de rest ge negeerd, maar wanneer die door een 'buitenlandse hufter' wordt belaagd kan hij rekenen op de hulp van zijn maten, zo maakt chef voorstuwing M. van Oosten duidelijk. Officier B. de Groot spreekt zijn Dolf Jansen: „Het overkomt me nog geregeld dat ik begin aan een zin, waarvan ik geen idee heb waar die eindigt." Foto: Ton Kastermans 'Grappen moet ik tijdens een gesprek doseren' spijkers is sprake van een strakke vaste formule, duidelijk bedoeld voor de mas sa. Maar ik ben blij dat ik niet twee keer per week in dit bankje zit. Het bankje leent zich echter goed voor het voeren van een gesprek op een an dere toon, in een ander tempo. In de eerste uitzending zat ik er bijvoorbeeld in met FNV voorzitter Lodewijk de Waal, op de dag dat Johan Stekelenburg was begraven. Het lijkt me heerlijk om er binnenkort met Erica Terpstra in te zit ten. Ik weeg maar zestig kilo en het zou zomaar kunnen dat ze me uitnodigt bij haar op schoot te komen zitten." VARA Laat begon op 29 september. Beurtelings wordt het gepresenteerd door Dolf Jansen en Claudia de Breij. Jansen: „We hebben een pilot gedaan met duopresentatie, maar dat is te inge wikkeld voor iedereen." Jansen is tevre den en vindt dat het nieuwe inmiddels programma goed op de rails staat: „De laatste weken hoor ik mensen zeggen dat het de toon krijgt van mijn vorige show Later wordt het leuk en dat is goed. Dat is mijn toon en mijn kijk op de wereld. Het gaat ergens over. Hilariteit Na een mooi lied van een gast mag er best wat hilariteit in. Of andersom na tuurlijk na een optreden van een cabare tier. In serieuze gesprekken blijft ook plaats voor een grap. Grappen schieten me constant te binnen. Ik moet ze dose ren tijdens het gesprek. Dat ging fout in één van de proefafleveringen. In iedere zin maakte ik een grap. Nu moet ik voor namelijk een gewoon gesprek voeren. Daarbij mag de redactie het me best moeilijk maken. Ik laat me graag verrassen, net als in La ter wordt het leuk. Dat hoort bij mij, al leverde het soms wat minder goede afle veringen op. Inmiddels weet de kijker dat ik spontaan grappen kan maken zonder voorbereiding. Bij dit program ma heb ik dezelfde vrijheid. Noem het improviseren of een kwestie van gevoel. Bij deze show ben ik inhoudelijk veel meer betrokken. Ik ben er overdag bij als de onderwerpen worden gekozen en ik bespreek ze met de redacteuren." VARA Laat blikt terug op de afgelopen dag, en volgt met een vrolijke noot en een kritisch oog de grote en voorname lijk de kleine gebeurtenissen in Neder land. Jansen: „We behandelen niet hét gesprek van de dag, maar vaak hebben ze wel met de waan van de dag te ma ken. Dat is het leuke van vier keer in de week een show. Later wordt het leuk was wekelijks. De onderwerpen die je toen op dinsdag bedacht, waren op vrij dag al door andere programma's behan deld." VARA Laat is duidelijk een vervolg op de wekelijkse late night show van Jansen, waar hij in maart mee stopte. „Vorig jaar augustus praatte ik al met de VARA over een late night show, maar dan voor een lange periode. Ik besloot meer tv te doen en me daar redelijk intensief mee bezig te houden." De late avond is een plek waar Dolf Jansen naar eigen zeggen thuishoort, waar hij inhoud kan combi neren met lol trappen. Vier avonden per week wilde hij echter beslist niet. De voornaamste reden vormde zijn gezin. De cabaretier combineert het tv-werk met zijn radioprogramma's Spijkers met koppen op Radio 2 en Leuk is anders op 3FM. Maar met theater valt televisie niet te combineren. Met Lebbis heeft Jansen ruim veertig oudejaarsvoorstellingen ge pland, waarvan een aantal dubbel op één avond. Vanaf half november ver dwijnt hij daarom tijdelijk van het scherm. Hij zal worden vervangen door cabaretier Klaas van der Eerden, or£ meer bekend van Klokhuis. In apri gint Jansen overigens een solograiif in het theater Jansen praat. DaarvjG begint hij met proefdraaien vlak n^jj laatste uitzending van VARA Laat, e c maart. Banaan ih Kiezen tussen radio, televisie en tl% wil Jansen niet. ,,Op de radio heb ih veel meer vrijheid. Dan bedenk ik h rubriek en begin ik er meteen mee; als Ga eruit met fruit. Mensen mog dan bellen en ik doe op hun verzoeF geluid van fruit na. Het kan zomaah dat ik de rubriek de volgende weka^ geet totdat er plotseling weer een lfj raar belt met de vraag of ik een banrf wil nadoen. Daar hou ik van, net af deze strakke vorm van tv. Interview^ kan ik inmiddels redelijk, maar hetr komt met nog geregeld dat ik begiïy een zin waarvan ik geen idee heb tfc' die eindigt. Kijkers denken dat allefc.: ik zeg ter plaatse is bedacht.ali Jansen kijkt 's avonds nooit naar zP gen programma, ook niet de aflev^,. gen van Claudia de Breij. Hij zou d letterlijk met zijn werk naar bed ga' Daarom bekijkt hij 's ochtends het taat op video. „We maken samen kH programma. Ik ben kritisch op mej 1 op haar. Er is duidelijk een verschijhi sen ons. Zij is gezelliger en heeft eéj sympathieke, warme uitstraling. hJfi zij ook kritisch en op een leuke maw scherp kan zijn. Bij mij verwacht itj< een hardere toon, energie en agretfj We zijn verschillende personen. Ik|H vrij zeker dat er kijkers zijn met eefi.i voorkeur en bewust zullen wegzaag bij mij of Claudia. Het schijnt dat q,5c kijkers zijn die speciaal voor het an tiefilmpje Café De Wereld inschakf w Top 10 meest bekeken programma'; 1. Studio Sport NOS 2. Baantjer RTL 4 3. Kopspijkers VARA 4. Goede tijden slechte tijden RTL 4 5. Journaal (zo, 20u) NOS 6. Studio Sport zaterdag NOS 7. Vermist TROS 8. De Bauers RTL 4 9. 't Zonnetje in huis RTL 4 10. Kassa VARA Top 10 meest bekeken kinderprogra 1. Jeugdjournaal NOS 2. Klokhuis NPS 3. Toen ik een kind was VPRO 4. Ffukkie slim VPRO 5." Kookvanjou NPS 6. Bassie Adriaan Nickelodeon 7. Totally spies! Fox Kids 8. Blauw bloed VPRO 9. Grabbit the rabbit VPRO 10. White cowboy VPRO Marktaandelen in m 3.2R 2.91B i 2.81Lc 2.41, 23|Ni l.Slen 1.9(7. 1.71 Rt 20. Nederland 1 Nederland 2 Nederland 3 RTL 4 RTL 5 Yorin SBS 6 NET 5 Veronica (11.0) (19,4) (7.8) (19,0) (3,7) (5,5) (10,4) (5.9) (3,5) De weekcijfers zijn afkomstig van de afdeling Kijk- en LuAf£ onderzoek van de Publieke Omroep. Het aantal kijkers x .00 De lijst met meest bekeken kinderprogramma's bestaat ui De kers van 3 tot en met 12 jaar. Tussen haakjes staan de nlDe aandelen van vorige week. |q Nie Een ronde tafel met daarop een volle as bak en uitgeplozen kranten. Daarnaast een wit schoolbord vol onderwerpen en ideeën voor de show van de avond. Ach terin het redactielokaal van VARA Laat proberen redacteuren in allerijl gasten te regelen. Presentator Dolf Jansen verorbert ondertussen een bruine sesambol aan zijn bureau. Het is al bijna half drie als hij wat actuele grappen bedenkt, waarmee hij zijn late night show wil openen. Met twee wijsvingers tikt hij even later de openings teksten in de computer, afgesloten van de buitenwereld. door Nico Postma Amsterdam - De cabaretier herstelt mo menteel van een liesblessure die hij on langs opliep tijdens de marathon van Amsterdam. Hij praat bij de eerste ken nismaking alsof hij buiten adem is. Pas als de opening eenmaal uit de printer rolt, ontspant de hardloper en gunt hij zichzelf wat meer tijd. In de hal van de Amsterdamse televisie studio Plantage loopt hij een team van VARA's B&W tegen het lijf dat met een videocameraatje een afscheidsfilmpje maakt voor een collega. Spontaan stelt de grappenmaker voor iets in te spreken voor de hem onbekende Maarten. Hij ploft in het rode bankje van VARA Laat, vraagt om een close up en improviseert erop los. Het wordt een emotioneel af scheid dat eindigt met een grap over een zwoele nacht die hij zogenaamd met de redacteur heeft beleefd. Dit krappe tweepersoons bankje duiks soms zomaar op in de show, maar wordt lang niet iedere avond ingezet, vertelt Jansen. „Dat is het leuke ervan. Bij Kop- Dat zijn onderzeedienst voorlo pig niet met opheffing wordt bedreigd, is voor hem geen re den tot juichen. Elders bij de marine moeten collega's wel vertrekken. „We worden er minder van als organisatie." De aflevering van volgende week is gewijd aan het amfi bisch transportschip Hr. Ms. Rotterdam. De Tweede Kamer bespreekt vandaag het besluit van de regering om dit schip op verzoek van de VN te statione ren voor de kust van Liberia, in het kader van de vredesmissie in dit West-Afrikaanse land. Bij sergeant Jan Schoonbeek roept dat herinneringen op aan zijn uitzending in 1998 naar Hon duras, dat was getroffen door de orkaan Mitch. Mensen hel pen, voedsel verstrekken, medi sche teams begeleiden. Hij ver wacht dat dit werk nog veel meer de toekomst zal worden. Majoor Rob de Wit meent dat juist het uitvoeren van een am fibische operatie belangrijk is in moderne oorlogsvoering. De reportage toont hoe aan boord een invasie wordt voorbereid op het Schotse eiland Jura. Ook de landing van de mariniers is te zien. De Rotterdam, zoals mariniers het schip noemen, is gebouwd bij De Schelde in Vlis- singen en is sinds 1998 in de vaart. Hans Tabbers Werken aan werk: De Marine, Nederland 3 (RVU), 21.30 uur

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 10