REGIO Ouders Kastanjelaanschool kwaad op Molkenboer Wilgjes trekken en elzen snoeien werkt ontspannend Geen plek voor Bronstijdhuis in Zoeterwoude De Poelgeester hond moet beschaafder poepen R3 Ierdorp - De Leiderdorpse A wil af van de markt, die jjg (donderdagochtend op het gn&eerterrein bij winkelcen- !jtgjn Santhorst staat. Maar bur- yje Jieester en wethouders wil- her]|juist op zoek naar extra ^sglrktkooplui, omdat er de laat- -j igftijd slechts zo'n vijftien ver- ?t ei?ers staan- De PvdA ziet he oo^ edrijfsauto istolen maandag 3 november 2003 Hstgeest - Uit een bedrijf aan Ihijnhofweg in Oegstgeest is brdagnacht een auto gesto- Dieven gooiden omstreeks jf drie een ruit van de roldeur i het bedrijfspand in. Ze den daardoor de roldeur ien en de auto meenemen. igeluk ider invloed IRDORP - Een 29-jarige au- lobilist uit De Kwakel was irdagochtend niet in staat le juiste wijze een rotonde emen op de Persant Snoep- ;in Leiderdorp. De man de met zijn auto een lanta- uaal en een verkeersbord. •litie nam hem mee voor blaastest, omdat de man r alcohol rook. Hij weigerde te werken. De politie vor- ie het rijbewijs in en legde lUtomobilist een rijverbod 24 uur. ree inbraken Voorschoten (schoten - Aan de Mozart- 1 in Voorschoten hebben ren dit weekeinde twee keer robeerd in te breken. Op lagavond wisten ze een Iterdeur te forceren en daar- |r het huis binnen te komen. Ijamen sieraden mee. In de pt van zondag op maandag ]den de inbrekers minder l Ze probeerden een ach- leur open te breken, maar 'eten een hond aan het blaf- waardoor de bewoner wak- werd. Deze zag twee man- |bij zijn achterdeur staan, wee gingen er vandoor toen e bewoner zagen. ethouder zoekt ngerencentrum rdorp - De Leiderdorpse touder Don MacGillavry onderzoeken of er een jon- incentrum kan komen in iuw Dwars Zo in De imerd, waar het sociaal-cul- :1 werk huist. Het CDA wil zo'n jongerencentrum snel leuren opent, en wil niet tten tot het sociaal-cultu- centrum aan de Van Diepe- ;enlaan over een paar jaar is. De WD heeft de wet- !er gesuggereerd om te in- leren of er plek is in ge- Dwars Zo, het oude gebouw. e tol ni.'fdA wil af van iarkt Leiderdorp rat aal niets in die zoektocht. q 0jjs de marktkooplieden niet stj5er willen, dan moet je er niet ansje doorgaan", vindt fractie- Ier Ramon Thunnissen. De rkte^A wil de verkopers een e vJidplaats bij een winkelcen- hrilP1 aanbieden. Het college L dit hier vooralsnog niet voor. apjeer religies nzip begraafplaats nd.kjRDORP - Burgemeester s sppnevylle inventariseert bij angtnsen van diverse geloofs- el vfttingen wat hun wensen zijn J>r de gemeentelijke begraaf- eenjats in Leiderdorp. Volgens s o\tgerbelangen Leiderdorp ijn nnen zij er nu niet terecht, denictievoorzitter Staal noemt et «voorbeeld moslims, die een waf willen dat gericht is op het eensten. Wethouder Molkenboer /bow toe dat hij de aanbevelin- meh verwerkt in een herinrich- jgsplan, dat in 2005 klaar >et zijn. Hij wil daarin ook de de boerderij Rijnsburger een geven, volgens het Comité ibrug een goede kandidaat een gemeentelijke monu- itenlijst. ■lOS eerste concours erwoude - Drumfanfare IS heeft zaterdag op een 'concours in Schiedam de ite prijs weten binnen te sle- met de show Grease. Van .20 punten behaalde de iterwoudse fanfare 83,67 iten. Het was de eerste keer VIOS aan een dergelijk con 's meedeed. Tijdens een ju- iumtaptoe in 2002 kregen de lers zoveel leuke reacties ze besloten de show uit te ^r" ïiden en te vernieuwen om aoop de reglementen van dit teDwconcours te voldoen. Gre- ?werd op twaalf onderdelen s" oordeeld door vijf juryleden. elk onderdeel waren tien jnten te behalen. De show jrd gedirigëerd door Rik Boe- die overigens ook de cho- flgrafie bedacht. door Janneke Dijke leiderdorp - Ouders van leerlin gen van de Kastanjelaanschool in Leiderdorp zijn woedend op wethouder Molkenboer. Die uit te vrijdag in deze krant kritiek op de kaartenactie van de ou ders, die in een paar dagen tijd 232 handtekeningen ophaalden tegen de bouw van een Brede School langs de A4. „Dit tekent zijn arrogantie. Hij maakt de buitenwereld mond dood. Dit wordt niet gepikt", zegt Karin Laurens, één van de ouders en lid van het comité 'Weg van de snelweg'. Volgens de ouders is het duide lijk: de wethouder weet niet waar hij over praat. Molken boer zei vrijdag dat hij het vreemd vindt dat veel protest- kaarten afkomstig zijn uit Lei den, Woubrugge, Lelystad en Delft. Hij vindt dat alleen hand tekeningen uit Leiderdorp een serieuze bijdrage zijn aan de bezwarenprocedure tegen het voorbereidingsbesluit voor de nieuwe school. Laurens: „Als Molkenboer zijn dossier kende, had hij geweten dat veel leerlingen van deze school uit Leiden komen. Dan had hij ook geweten dat er uit het hele land kaarten worden ingestuurd, omdat dit een bron van nationale zorg is. Dan had hij ook geweten dat de provin cie en het ministerie nog hele maal niet akkoord zijn, wat hij beweert. Als zij al wel akkoord zijn begaat hij een grote fout, want zij zijn nog helemaal niet aanzet." De wethouder verwijt de kaar tenmakers ten slotte dat er op de kaart staat dat de school op zestig meter van de snelweg ge bouwd wordt, terwijl dit vol gens hem negentig meter is. „Als hij zijn dossier kende, had hij ook geweten dat het negen tig meter van de wegas is. Dat betekent zestig meter vanaf de kant van de weg. Hij staat ge woon te liegen", aldus een boze Laurens. De ouders zijn er vooral furieus over dat Molkenboer neerbui gend doet over de kaarten die niet uit Leiderdorp afkomstig zijn. Het zijn geen SP-leden die zijn opgetrommeld, meldt Lau rens. De SP heeft de ansicht kaarten gedrukt en samen met de ouders verspreid. „Onder de afzenders zijn collega's van ons, die het absoluut een slecht idee vinden om een school op zo'n korte afstand van een snelweg te bouwen. Iedereen die je het vertelt, vindt het belachelijk. Daarom heb ik hem de map met kaarten overhandigd en ge zegd dat dit een signaal is uit de samenleving. Het is niet zo maar een protest uit Leider dorp." De wethouder heeft ge zegd dat hij het bedenkelijk vindt dat de kaarten kennelijk niet alleen in Leiderdorp zijn bezorgd: „Als je in de hele we reld kaarten gaat verspreiden, krijg je er altijd wel wat terug." Een belachelijke uitspraak, vin den de ouders. „Straks liggen er honderdduizend kaarten, en dan zegt hij 'dat kan niet, want zoveel mensen wonen er niet in Leiderdorp'. Als zoveel mensen uit de wijde omtrek zich er zor gen over maken, dan moet je het juist serieus nemen", aldus Laurens. Nadat donderdagmiddag de eerste 252 kaarten aan de wet houder zijn overhandigd, blij ven de protestkaarten binnen stromen, meldt Laurens. 'Weg van de snelweg' is van plan de ze aan te bieden aan de provin cie. Honderden deelnemers aan Natuurwerkdag door Janneke Dijke regio - In natuurgebied Lente vreugd in Wassenaar trekken zo'n dertig mensen jonge wilgjes uit de grond. Als die de kans krij gen tot een boom uit te groeien, verstoren ze de ontwikkeling van de natuur, legt boswachter Sune Stomps van Staatsbosbeheer uit. Op de Kruiskade in Hazerswoude krijgen oeroude wilgen en elzen een flinke snoeibeurt. Zo voor kom je dat ze bij een storm scha de oplopen, leert de onervaren stadsbewoner. Het erf van boer Van Leeuwen in Zoeterwoude is het domein van kinderen, die een huisje voor de egels maken en de paddenpoel uitbaggeren. Zaterdag was het de landelijke natuurwerkdag, waaraan meer dan zevenhonderd mensen deel namen. In de omgeving van Lei den kon in acht natuurgebieden worden gewerkt. Behendig slaan Tom (10) en Evie (8) uit Rijnsburg de wilgen scheutjes tegen de grond. Er moet zoveel mogelijk zand tus sen de wortels vandaan, voor dat de miniboompjes in de kruiwagen mogen. Dat hebben ze geleerd van de boswachter in natuurgebied Lentevreugd in Wassenaar. De kinderen mep pen alsof hun leven ervan af hangt. Zand vliegt in het rond. Eigenlijk hadden ze een hoc keywedstrijd, maar hun moeder vond het vandaag tijd voor iets anders. Wilgjes trekken, het is weer eens wat anders dan je uitleven op het sportveld of met de weekendboodschappen in de rij staan voor de kassa. Bos wachter Sune Stomps en op zichter Tim Fransen van Staats bosbeheer leggen aan het begin van de werkdag uit wat de be doeling is. „We gaan de wilgen om zeep helpen. Als we ze er niet uit kunnen trekken met de hand, dan steken we ze uit met de schop", zegt Stomps. Fran sen: „Ik laat straks even zien wat een wilg is, zodat jullie geen or chideeën staan te trekken." Lentevreugd is een vrij nieuw natuurgebied langs de Katwijk- seweg. Schotse Hooglanders moeten de vegetatie onder con trole houden, maar de eerste ja ren lukt ze dat niet zonder hulp van de mens. „Vroeger was het bollenland. Wilgen ontkiemen en domineren snel, door de voedingsstoffen die nog in de grond zitten. Daardoor krijgt de andere vegetatie geen kans", verklaart Stomps. Het enige de vies is: wilgen trekken en wach ten tot de meststoffen met het regenwater zijn weggespoeld. Prima, vinden zo'n dertig men sen die braaf aan het trekken slaan. Als je van huis gaat lijkt het nog een beetje een gek idee om zomaar in de vrije natuur aan de slag te gaan. Maar een maal aanwezig in het zanderige natuurgebied-in-wording lijkt het de normaalste zaak van de wereld om met wildvreemden jonge scheutjes uit de grond te trekken en op een hoop te leg gen. Heerlijk ontspannend is het. Het hoofd loopt leeg. Op de Kruiskade bij Hazers woude heerst diezelfde sfeer. Hier zijn dertig man bezig bo men te knotten, onder de be zielende leiding van de Vogel- werkgroep Koudekerk, Hazers woude en omstreken. De voge laars onderhouden de dijk, die eigendom is van Staatsbosbe heer. Vandaag krijgen ze hulp van elf deelnemers aan de na tuurwerkdag. Gedeputeerde Leen van de Sar van de provin cie komt ook een kijkje nemen. „Fantastisch om iedereen zo bezig te zien", vindt hij. De wilgen, elzen en essen moe ten geknot worden omdat ze anders bij een storm makkelijk inscheuren, doceert Jan Kuijt, enthousiast lid van de werk groep. „Zie je deze stronk, prachtig toch. Die is al gauw zestig jaar oud. Als je de scheu ten laat staan en het gaat stor men, scheurt die stronk kapot." Hans en Jeannet Margés uit Leiden lazen in De Kampioen iets over de natuurwerkdag. „We wilden wilgen knotten, dat leek ons gewoon leuk. Het be valt prima", zegt Jeannet tussen het zagen door. Het is wel hard werken, vinden ze. Het echt paar, dat de werkdagen achter een bureau doorbrengt, bereidt zich alvast voor op een portie spierpijn. Trots: „We hebben die grote boom ook al gedaan. Met ladder en al." Op kaasboerderij De Vierhuizen aan de Geerweg in Zoeterwou de lopen veel kinderen rond. Landschapsbeheer Zuid-Hol land, organisator van de na tuurwerkdag in deze provincie, prijst deze locatie aan als ge zinsuitje. Op het erf van de fa milie Van Leeuwen zijn 22 vol wassenen en 14 kinderden de hele dag aan de slag. Kinderen verzamelen bladeren en maken er een berg van waaronder egels de winterslaap kunnen houden. Ook helpen ze het riet te verwijderen uit een uitgebag gerde paddenpoel. De volwassenen bekwamen zich in het knotten van elzen, wilgen en vlieren. Van de tak ken maken ze houtrillen, heg getjes van hout die de wind te genhouden en waaronder klei ne dieren kunnen schuilen. Aad van der Linden van het IVN in Zoetermeer is enthousiast over de natuurwerkdag. „Ik ken Theo van Leeuwen goed, en er was hier het nodige te doen. Mensen uit de stad kunnen op deze manier kennismaken met de natuur vlakbij." De natuurorganisaties hopen dat mensen de natuurwerkdag zo leuk vonden, dat ze zich va ker nuttig willen maken voor de natuur in de buurt. Boswachter Sune Stomps: „Het is hartstikke nuttig werk, we betrekken de mensen bij het werk van Staats bosbeheer en het is ontspan nend. Dat zijn de belangrijkste redenen. Maar als mensen na deze dag zin hebben om dit soort werk vaker te doen, dan zijn ze van harte welkom." door Jeroen Overduin oegstgeest - Hondenpoep. Het blijft niet alleen aan je schoen zool plakken, het vervuilt ook het grondwater. En voor de wa terhuishouding van de nieuw bouwwijk Poelgeest, opgezet volgens een ecologisch systeem dat het oppervlaktewater bin nen de wijk laat circuleren, is dat funest. Daarom doet de be schaafde Oegstgeester hond sinds zaterdag zijn behoefte in een grote omheinde zandbak met waarschuwingsbordjes, langs het spoor dat de gemeen te van Leiden scheidt. Het hon dentoilet is er niet alleen om di recte vervuiling door honden drollen te voorkomen. Nico Dost, projectleider van de aan leg van de wijk: „De bedoeling is ook om de mensen milieube wust te maken." „Kom maar mee!" Na de regen achtige opening van de speel velden even verderop, neemt wethouder De Ruijter de jonge winnaars van de tekenwedstrijd bij de hand. Hun prenten prij ken voortaan op de bordjes aan weerszijden van het hondentoi let. De vierjarige Thijs Smallen- broek, inderdaad het zoontje van het trotse CDA-raadslid, te kende een voorbijrazende stoomloc, terwijl de negenjarige Rindu Hoeksema als een heuse impressionist het toilet voor stelde als mensen-wc'tjes in een grasveld. De prijs: een knuffelhond. „Als iemand bui ten loopt dan zeg je: kijk, daar moet het, want daar heb je een mooi bord", zegt De Ruijter te gen de kinderen, en met een schuin oog naar het publiek: „Want we moeten elkaar op voeden." Alert!, de plaatselijke afdeling van de Martin Gaus honden centra, zet de opening kracht bij met een hondenshow. „We hebben dat veldje net opge ruimd", zegt één van de deel nemers, wijzend op het gras naast het hondentoilet. „Want het lag vol met hondenpoep." En dat is gek, want eigenlijk was het toilet al een paar weken open. Maar hoe goed opgevoed zijn de inwoners van Poelgeest eigenlijk? En durven ze zo no dig elkaar een standje te geven? „Het gros van de bewoners zie ik hun hond er niet naartoe brengen", meent één van de buurtbewoners, meneer Juke- ma. Kleumend en nippend aan hete chocola en glühwein be spreken hij en de andere leden van de wijkvereniging het mi lieubewustzijn van de bewo ners van Poelgeest. Volgens hem werkt eén voorziening als een hondentoilet alleen als het al bij voorbaat is aangebracht, niet pas als de bewoners al ja ren gewend zijn om hun hon den in het gemeentegroen te la ten poepen. Madeion Cram- winckel van de verenigings commissie groen en milieu: „De mensen zijn zich onvol doende bewust dat ze in een eco-wijk wonen." Eco-wijk: naast het watersys teem betekent het dat Poelgeest autoluw is, dat de huizen tot op zekere hoogte ecologisch zijn gebouwd en dat er veel ruimte is voor groen. Maar ook wordt er een beroep gedaan op het verantwoordelijkheidsgevoel van de bewoners. Om het water schoon te houden, is de bewo ners gevraagd hun auto's niet voor de deur en met shampoo te wassen, maar op speciale wasplaatsen. Omdat te veel be woners de gang naar zo'n Toilettraining voor honden. Foto: Hielco Kuipers plaats te veel moeite vinden, zijn die wasplaatsen er niet ge komen en mag het nu toch op de parkeerplaatsen. Niet voor de deur met shampoo. Maar zelfs dat blijkt voor velen een te groot offer. Commissielid groen en milieu Mans Slats: „Dan zie je de mensen wassen met sop. Ik zeg er geen pest van." Cram- winckel vindt de onderlinge so ciale controle te klein. „En als je de mensen ergens op aan spreekt, dan krijg je ruzie met de buren." Slats: „Een man die nota bene zelfbij de plantsoe nendienst zit liet z'n hond ge woon in de perkjes poepen. Tot iemand hem erop aansprak." Jukema is zo iemand die er wat van zegt: „Sommigen nemen het sportief op, anderen zeg gen: niks mee te maken, ik doe wat ik wil." Volgens Jukema komt het ge brek aan gemeenschapszin doordat de bewoners er nog maar kort wonen. „Maar twee keer een bon, dat gaat als een lopend vuurtje. Dan gebeurt het niet meer. Nu is het zo van: waar je je hond ook laat poe pen, het maakt geen bal uit. En als iedereen het doet, denk je: ik doe het ook. Wat kan mij het schelen!" Cramwinckel: „Wat het milieu betreft komt het ook door een gebrek aan kennis." Die wil ze vergroten via e-mail en het wijkblad Nieuwsflits. Slats: „We attenderen mensen erop. Maar ze moeten het zelf doen." Een toeschouwster van de hondenshow is best bereid haar eigen hond op de wc te zetten-. „Als ze het schoonma ken wel." En dat is volgens haar man niet gebeurd in de weken voor de officiële opening. „Als onze hond door de stront van andere honden moet banjeren, dan is dat ook geen oplossing." Dus stap je op nog geen hon derd meter van het hondentoi let, jawel, vol in de honden poep. Het gras bij de speelvel den ligt er mee bezaaid. door Marleta Kroft zoeterwoude - De bouw van een prehistorische boerderij in Zoeterwoude gaat niet door. Burgemeester en wethouders stemmen er niet mee in. Volgens wethouder Ates van ruimtelijke ordening past het huis uit de bronstijd niet bij de historie waarmee Zoeterwoude zich conformeert. „Die begint bij het ontstaan van de veen- weidelandschappen met de ty perende verkaveling van de grond." Een tweede argument dat zij aanvoert, is dat een Bronstijdhuis, dat aan de Geer weg zou moeten komen, veel publiek gaat trekken. „Bussen met groepen mensen zouden er moeten komen. Dat kan alle maal niet over die smalle pol derweggetjes. Bovendien is de beoogde locatie een stiltege- bied." De wethouder weet geen ande re geschikte locatie in haar ge meente. „Het idee op zich was leuk, maar net iets te veel voor onze gemeente. Misschien is het iets voor de Vlietlanden. Daar is genoeg parkeergelegen heid. Maar daarover hebben wij niets te zeggen." De Vlietlanden vallen in de gemeente Voor- burg-Leidschendam. Het idee om een prehistorische boerderij in Zoeterwoude te bouwen, is afkomstig van Eva Ijsveld en Rijk Schipper uit Al phen aan den Rijn. Het zou om een klein educatief centrum gaan waar bezoekers een dagje kunnen leven zoals in de pre historie. Het tweetal werkt al sinds de oprichting in Archeon. Ze wonen in een woonwagen, op een afgelegen deel van het Alphense themapark. Daarvoor woonden ze in een Bronstijd huis. Maar toen een deel van Archeon plaats moest maken voor huizenbouw, moesten ze het huis afbreken. Het materi aal willen ze nu gebruiken voor een Bronstijdhuis in Zoeter woude. Schipper en Ijsveld hadden daarvoor hun ooggaten vallen op de Geerweg, nanij de Noord- Aa. De ambtenaren van de ge meente Zoeterwoude stonden positief tegenover het plan. „Mijn voorstel was om voorlo pig een tijdelijke vergunning voor twee jaar met een optie voor drie jaar te geven", zegt ambtenaar Kooke. „Maar bur gemeester en wethouders be sloten het advies toch niet over te nemen." Rijk Schipper reageert verbaasd op het besluit van Zoeterwou de. „Ik heb zelf nog niks van de gemeente gehoord. Daarom kan ik nog niet reageren." De Alphenaar zegt wel meer ideeën voor een locatie te hebben, zonder die te noemen. „Maar in eerste instantie hebben we al onze energie in de Geerweg ge stoken. Het leek een goede plek." Op boerderij De Vierhuizen in Zoeterwoude konden kinderen zaterdag kennismaken met natuurbeheer. Foto: Hielco Kuipers

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9