REM-eiland: meer dan een werkplel REGIO 'Een mammoettanker van vergadertijgers' 'Ik wist niet dat ik zo veel van de zee kon houden' HDC 970 MAANDAG 3 NOVEMBER 200J" NAVRAAG De Amsterdamse hoogleraar P. Vellinga verklaarde dit weekeinde voor het Radio i-journaal dat het slecht gesteld is met de dijken in Nederland. Volgens de professor worden de drie tot vier miljoen be woners van Zuid-Hol- 5'Met de waterkering land docr slechts één 1 7 - P dijk beschermd. Als die is helemaal niets mis doorbreekt, zouden honderdduizenden mensen verdrinken. Maar is de zee werkelijk zo'n bedreiging voor de veiligheid in de Nederlandse kuststreken? Navraag bij PIEBE VAN DEN BERG, coördinator van de afdeling waterkeringen en water kwantiteit van het Hoogheemraadschap Rijnland. Is het echt zo slecht gesteld met de dijken in Nederland? .Absoluut niet. En zeker niet in ons gebied. Wij beheren de dui nenrij van IJmuiden tot Wassenaar, zo'n 45 kilometer in totaal. En die zijn goed onder houden en voldoen aan de wettelijke norm. En aan duinen of dijken elders in het land die niet aan de norm voldoen, wordt hard gewerkt." Maar waar baseert Vellinga zijn uitspra ken dan op? „Risico' s zijn er altijd. Een vliegtuig kan neer storten, een kerncen trale kan ontploffen, ga zo maar door. Vellinga heeft bedacht dat een dijkdoorbraak meer slachtoffers zou eisen dan een andersoortige ramp. En dat is ook zo. Maar de overheid stelt veiligheidsnormen. Een kerncentra le moet de kans op een ontploffing tot een minimum beperken. En de waterkeringen moeten zo stevig zijn dat de kans op een dijk doorbraak geminimaliseerd is." En wat verlangt die norm op dit moment? „De Nederlandse dijken moeten stormen kunnen weerstaan die van zo'n hevigheid zijn dat ze slechts eens in de 10.000 jaar kun nen voorkomen. En zelfs dan moeten we nog droge voeten hou den. En daar voldoet de Nederlandse waterkering op dit moment aan. Ter vergelijking; de storm van 1953, de watersnoodramp, was er een met een hevigheid die eens in de 300 jaar kan voorkomen." Vellinga stelt desondanks voor om extra maatregelen te treffen, zoals extra dijken achter de duinenrij. Is dat nodig? „Je kunt altijd voorzorgsmaatregelen treffen voor het geval het on waarschijnlijke gebeurt. Je zou daarvoor extra dijken kunnen aan leggen, zodat niet heel Zuid-Holland, maar slechts de helft van het gebied onderloopt. Maar je zou ook alle inwoners kunnen ver plichten om voor het onwaarschijnlijke geval van een doorbraak een bootje in de achtertuin te leggen." De bevolking in Zuid-Holland is de laatste jaren jlink toegeno men.Moet daar rekening mee worden gehouden? „Ja, en dat gebeurt ook. Het ministerie van verkeer en waterstaat voert momenteel een project Veiligheid Nederland in Kaart' uit. Dat houdt eigenlijk een herijking van de norm in. De vraag die nu wordt gesteld, is dus: voldoet het veiligheidscriterium dat de over heid aan de Nederlandse waterkeringen heeft gesteld nog steeds? Als blijkt dat de verhoogde bevolkingsconcentratie in de kust strook tot bijstelling van de norm noopt, zal de waterkering wor den aangepast." tekst: Timoteus Waarsenburg foto: Dick Hogewoning UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1903, Dinsdag 3 November LEIDEN - In het Rijks-Museum van Natuurlijke Historie alhier, is een nieuwe zeehondengroep geplaatst, die om haar getrouwe natuurna- bootsingen zuivere uitvoering inderdaad interessant is, vooral ook om dat zij een tooneel voorstelt, aan de Poolstreken ontleend. De zeehon den, twee zeldzaam fraaie exemplaren, zijn uit de Zuidelijke IJszee af komstig. Zij liggen rustig, maar waakzaam, zooals een zeehond het kan, op grillig gevormde ijsblokken met gletschers van ijs en sneeuw op den achtergrond. De groep stelt dan ook een tooneel in de Zuid poolstreken voor. Het geheel is omvat in een groote glazen vitrine, wei nig kleiner dan een werkmanswoonkamer. Vooral als men op een af stand de groep gadeslaat, zou men inderdaad meenen natuur voor zich te hebben, zoo getrouw zijn de ijsschotsen nagebootst. Deze groep al leen is een gang naar het Museum waard. ANNO 1978, vrijdag 3 november LEIDEN - De kleuters van 'De Margriet' hadden gisterochtend ban ketbakker Bogaards op bezoek. Hij kwam met een doos vol witte en rode marsepein en ieder kind mocht daarvan zijn eigen paddestoel maken. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 Ln.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, C.P. Arnold E-mail: directiehdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5150 567 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdcnl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut. ine) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. 5 VOOR 12/12 Meetpost Noordwijk, oftewel het voormalige REM-eiland. Een uniek stukje Nederland op negen kilometer van de kust. Foto: Dick Hogewoning 12 December van dit jaar is voor veel regiogenoten een belangrijke datum. Dan valt het definitieve besluit over het samengaan van drie protestante kerken in Nederland. Voor de één re den tot juichen, voor de ander een zwarte dag. Vandaag: predikant J. van der Meijden van de hervormde Marekerkgemeente in Leiden. „Ik zie 12 december, de dag waarop het schip dat Samen op Weg heet gaat afmeren, met zorg tegemoet. Een ruwe zee dreigt het hard tegen de havenkade aan te stoten, alle stootkussens ten spijt. De schade valt nog niet te overzien. Ik hoor dat sommige hervormden dreigen af te haken en al reddingssloepen te wa ter laten. De kerkgeschiedenis kent veel kerk scheuringen. Toch waren er altijd mensen die op hun post bleven, omdat zij niet mee durfden te gaan met de vorming van een nieuwe kerk. En niet zelden heeft God hen gezegend. Daar leer ik van: haak niet te snel af. Wel betreur ik de neerbuigende houding van anderen tegenover de bezwaarden. Alsof zij alleen maar wat achterlopen en een beperkte blik hebben. Het gaat om een diepgaand meningsverschil over fundamentele zaken. Het is niet wijs om van bovenaf vele aar zelenden te dwingen aan boord te gaan. Dat kun je niet forceren. Net zo min als liefde te forceren valt. Toen de 'Achttien' de predikanten in 1961 voorstelden om met hun gezamenlijke botters en kotters van onderop één nieuwe kerkvloot te gaan vormen, kon men nog niet voorzien dat het tot een mammoet- tanker van vergadertijgers en kerk ordespecialisten zou worden. In die lange voorgeschiedenis is dus iets misgegaan. Als, zoals nu gebeurt, het niet botert tussen bemanning en de passagiers heb je volgens mij een probleem. En dan kun je wel met hogere snelheid koers zetten naar de haven, maar voor je het weet zit je met veel drenkelingen. Ik zou graag willen dat ik de kerkfu- sie kon toejuichen, maar ik voel me innerlijk verdeeld. Ik kan en wil niet buitenboord raken. De breedte van het schip van de kerk is me kost baar. Mezelf veilig terugtrekken in Zo'n twintig jaar geleden solli citeerde Jaap van der Hom naar een nieuwe functie bij Rijkswaterstaat: beheerder van Meetpost Noordwijk. Dat leek de Rijnsburger wel wat, lekker op de fiets naar het werk. Het pakte anders uit. Van der Horn kreeg dan wel de baan, maar woon-werkverkeer op de fiets zat er niet in. Meetpost Noord wijk is namelijk de officiële naam van het platform dat als REM-eiland een plaats in de Nederlandse geschiedenis kreeg. Van der Horn, die tot twee jaar terug beheerder op het platform was, heeft zich al die tijd in de haven van Sche- veningen moeten melden om daar in anderhalf uur naar zijn werkplek te varen. Spijt over die beslissing heeft Van der Horn nooit gehad. Net als zijn opvolger, Arthur Dias uit Alphen aan den Rijn, spreekt hij met liefde over het in de beginjaren zestig ge bouwde REM-eiland. Over de stilte van de zee, over de mooiste zonsondergangen en over de bijzondere sfeer die er is tussen de bemanning van het platform en de gebruikers, veelal wetenschappelijk on derzoekers. Meetpost Noordwijk is voor de nieuwe en de oude beheer der meer dan een werkplek. Veel meer. Het doet hun dan ook pijn dat de rekenmeesters op het ministerie van verkeer en waterstaat menen dat de meetpost moet worden geslo ten. „Dat zou zonde zijn", vindt Van der Hom, „want dan verdwijnt een uniek stuk je Nederland." Van der Hom heeft nog hoop, maar dat komt alleen omdat er nog steeds geen definitief oordeel is geveld. Een sprankje hoop, meer is het niet. Want waar zou de redding vandaan moeten ko men? „Op onderzoeksgebied wordt ook driftig bezuinigd en de mogelijkheden om er een rusthotel of een bijzondere vergaderplek van te maken moeten vanwege de strenge veiligheidseisen niet worden overdreven." Het is inderdaad veiligheid voor alles, op Meetpost Noordwijk. Ver voor de aan komst vertelt Van der Hom over de regels die gelijk zijn aan die voor olie- en gasplat- forms. „We kunnen aïleen met de boot als de golven niet hoger zijn dan een meter. Als dat wel zo is, moet de helikopter worden ingezet en hadden jullie niet meege- kund. Gelukkig is de zee van daag stil. We moeten zes man, hun bagage en allerlei appa ratuur ophalen. In het week einde is het platform geslo ten." Schipper Jan IJspelder heeft op deze rustige vrijdag weinig moeite om zijn Albatros aan te leggen op de oostkant van het platform. Daar wacht be heerder Arthur Dias de gasten op. Onder hen zijn Tros-pro- ducent Gerard Baars en een cameraman. Baars wil wel eens kijken op het platform, dat de geboortegrond van de Grootste Familie van Neder land is. „Volgend jaar bestaat de Tros veertig jaar en in het jubileumprogramma mogen beelden van het REM-eiland natuurlijk niet ontbreken." Of de Tros iets kan betekenen voor het behoud van de ge boortegrond kan Baars niet zeggen. Opvallend is wel dat hij zijn cameraman werkelijk elk hoekje en gaatje van het twee verdiepingen hoge plat form laat filmen. De tien slaaphutten, de twee dou ches, de we's, de werkplaat sen, de machinekamers, de enorme watertanks, het dag verblijf met het biljart en de tv-kamer waar de Tros Kom- pas prominent op tafel ligt. De gedachte aan een hotel laat zich niet wegjagen. Dat komt ook door de aanwezig heid van een kok, die voor het bezoek een rijke lunch ver zorgt. Sjoerd Dirksen heeft met zijn mannen net een weekje Meet post achter de rug. Hij werkt voor Bureau Waardenburg en onderzoekt de vluchtbewe- gingen, de aantallen en de vlieghoogtes van vogels. „Er komt voor de kust van Eg- mond een windmolenpark op zee. De opdrachtgevers Shell en Nuon willen in kaart bren gen wat de gevolgen zijn voor de vogelstand en de omstan digheden hier zijn vergelijk baar met de situatie daar." Voor een goed onderzoek zouden de vogelwachters de vogels een jaar in de gaten moeten houden. „We zijn pas in september begonnen", zegt Dirksen, „dus het zou heel jammer zijn als we er in janu ari al mee moesten stoppen." Een weekje op het platform bevalt Dirksen en zijn man nen goed. „Het enige nadeel Van pirateneiland tot meetpost De Meetpost Noordwijk - in de volks mond bekend als het REM-eiland - gaat verdwijnen. De Directie Noordzee van Rijkswaterstaat heeft besloten om de apparatuur begin volgend jaar weg te halen van het platform, dat op negen ki lometer van de kust van Noordwijk in zee staat. Wanneer het platform zelf wordt verwijderd, is nog niet bekend maar wettelijk moet dat binnen drie jaar gebeuren. Het veertig jaar oude platform, dat hard toe is aan groot onderhoud, is met on geveer een half miljoen euro per jaar te duur geworden. Bovendien beschikt de Directie Noordzee over meer meetpun ten, waaronder het Euro-platform voor de Europoort en het lichteiland Goeree voor de kust van Goeree Overfiakkee die wel blijven bestaan. Aanvankelijk werd het eiland gebruikt door de REM, de Radio Exploitatie Maatschappij, die werd opgericht door grootindustriëlen onder leiding van de scheepsbouwer Comelis Verolme. Zij lieten in het Ierse Cork een platform bouwen, dat werd getransporteerd naar een plek net buiten de territoriale wate ren voor de kust van Noordwijk. Het ei land bestond uit twee verdiepingen en een helikopterplatform. Vanaf juni 1964 werden illegaal radio programma's verzorgd onder de naam Radio Noordzee. In augustus van dat jaar volgde TV Noordzee met program ma's als 'De onzichtbare man' en 'Ed, het sprekende paard'. Totdat de Neder landse marine en de rijkspolitie in de cember een einde aan het experiment maakten. Later nam de Tros de uitzen dingen op het land op legale wijze over. In 1974 is het platform gekocht door Rijkswaterstaat. Sindsdien maakt de Di rectie Noordzee er gebruik van als on derdeel van een meetnet, dat gegevens verzamelt over weer en water voor on der meer het KNMI, de scheepvaart en de Stormvloedwaarschuwingsdienst Meestal is het platform onbemand en is er alleen personeel als onderhoud moet worden verricht of als bijvoorbeeld door het KNMI, TNO of wetenschappelijke bureaus onderzoek wordt gepleegd. Rijkswaterstaat heeft geprobeerd meer klanten, dus meer onderzoekers, op het platform te krijgen, maar dat is niet ge lukt is dat ik hier altijd een kilol of wat aankom. Verder is hfo voor ons als natuur- en L vogelfreaks ideaal. Het is dtf] rust hè? Hier komen we toj aan ons eigenlijke werk, vd gels kijken, in plaats van la^J gevallen te worden door hj gedoe op kantoor. Het leeifil relativeren." Vrijdagmiddag om een uur half drie gaat het platform^ dicht voor het weekeinde. P' Voor het zover is, werken lf( en Van der Hom hun uitgej1 breide protocol af. De Mee|?f post Noordwijk wordt herwj tisch afgesloten. Katwijkse** feestbeesten, die tussen 19K en 1975 (het jaar dat het ei|e land door Rijkswaterstaat #a gebruik werd genomen) of' het platform illegale feestjd61 hielden, krijgen geen kansf meer. !e „Naar huis, naar de drukter^ zegt beheerder Dias, die vé*c telt elke keer weer te schriP ken op de vaste bodem, ,,/p die auto's, al die mensen n| haast. Het is leuk om naarL huis te gaan, maar ik stap tijd met een beetje tegenzit van het platform af. Daar \j je rust die je nergens vindij prachtige luchten en de sphr taculairste zonsondergangjn: Ik wist niet dat ik zo veel vfct de zee kon houden.3r Dias weet dat het over eenjat paar maanden wel eens o\tg zou kunnen zijn met 'zijn' or meetpost. Hoofdschuddend vertelt hij: „Ik begrijp het nvi dat je zo iets bijzonders wetf zou kunnen gooien, alleenE vanwege geld. Zonde. Vooijt mij is het platform veel mefn dan een werkplek.jgs pi Gerard Baas de eigen sloep, is heel verleidelijk. Maar daar verwacht ik weinig heil van. De orthodoxie binnen de her vormde kerk is mij lief. Maar soms nemen orthodoxen zo'n exclusief standpunt in, dat ze geen mogelijk heid meer hebben tot relativeren. Mijn kansel staat onder de koepel van de eeuwenoude Marekerk. Die koepel spreekt mij van Gods over-»jc koepelende trouw, de eeuwen doof, Niet wij mensen hoeven de kerk tepw redden. God redt kerk en wereld. Dat is mijn hoop voor de Protes- 0o tantse Kerk in Nederland.j e tekst: Silvan Schoonhoven foto: Hielco Kuipers

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 8