Starter moet zich onderscheiden S REGIO Coelikerk viert afronding restauratie met feestweek Bijna half miljoen voor klimaatbeleid Leidse heffing zou ten koste gaan van stroomnet R1 WD heeft haast met camera's in centrum ChristenUnie wil meer doen tegen obstakels non-stop jouw muziek altijd op de hoogte 'Iets bestaands ombuigen, daar gaat het om' 'Vijftig jaar vliegt om als je orgel speelt lsl lil ooj|— »rse explosie =p Carenmarkt pen - Bewoners van de Ga smarkt en de Raamsteeg en Ingeving werden zaterdag- pnd kort voor half acht opge krikt door een enorme knal. h onbekende man had ver- sedelijk met een lawinepijl h prullenbak opgeblazen, ama stapte hij in een auto en d weg. Door de explosie feuvelden twee ruiten van het jid op de hoek van Garen- Jrkt en Raamsteeg. De brand- jer was snel ter plaatse maar ■fefde niet in actie te komen. ibrekers zijn i auto's uit j)EN - Een getuige zag van- fcht een aantal mannen die n auto op de Watergeuzen- pat wegduwden. De gewaar- luwde politie trof de inmid- |s verlaten auto met sleutels jdden op straat aan. In de au- pten een computer, een fo- icanner en een televisie. Al fel bleek dat de auto van be- Iners van de Watergeuzen- pat is. Terwijl zij sliepen was |n de woning binnengeko- fen. In een woning aan de jerbeistraat werd dit week- jde eveneens ingebroken, twijl de bewoners sliepen am men binnen via de juifpui. Nadat de autosleu- 5 waren gevonden werd hun |o gestolen. Een portemon- fe met inhoud en fiets zijn {neens weg. tve ee gewonden botsing bEN - Bij een aanrijding op IChurchilllaan zijn zaterdag- (Idag twee gewonden geval- L Een 20-jarige vrouw uit tterdam stopte voor een ver- ferslicht, maar een achter rijdende man (68) uit Ven ded op haar auto in. De Rot- iamse moest met nekklach- I naar het LUMC. Een mede- sagier van de man uit Venlo yeneens met nekklachten fergebracht naar het Rijnland senhuis in Leiderdorp. akers weg uit nd Hooigracht ien - De krakers van Rood, üe1SP-jongerenorganisatie, ver- _|n in de loop van de week 10 ipand Hooigracht 42. De ac- j - .wordt beëindigd omdat voor pand een voorlopige bouw- 1 gunning is aangevraagd. In Tonderingsgevallen, zoals bij numentale panden, geeft de neente ondanks de bouw- z p toch een vergunning af )r verbouwingen. Rood is plan meer acties te voeren ;n de woningnood in de A. De Task Force Studenten- e1^ svesting, waarin gemeente, 11 Duwo en de universiteit tegenwoordigd zijn, wil in 17 1700 extra studentenka- rs hebben. Rood vindt dat er 0 bij moeten komen, onder er in kantoorpanden. andeling langs jecerijen hortus bf"bEN - Bij het bezoekerscen- lm van de Hortus botanicus tl het Rapenburg 73 in Leiden bint zondag om 12.00 uur de yid'fmawandeling 'Specerijen e*pr Sint Nicolaas'. De botani- ?aa4e tuin herbergt veel van de 't Jfecerijen die de lekkernijen an_ de Sinterklaastijd hun ht Jaak geven. Voor volwasse- te fti is de toegang 4 euro, kinde- iee nvan 4 tot 12 jaar mogen gzupr de helft mee. enii lig)-! W2 nin| ie aT~~ LEI DE maandag 3 november 2003 door Wilfred Simons vervolg van voorpagina leiden - De meeste beginnende ondernemers praten niet graag over zichzelf en over hun plan nen. Drie mannen, collega's bij één werkgever, willen niet eens zeggen wat voor bedrijf zij be ginnen. „De baas mag het niet weten!" Drie Engelstalige bezoeksters van de Startersdag willen wel zeggen dat zij een centrum voor 'healing and massage' begin nen. De eerste geeft de massa ge, de tweede verzorgt 'good food' en de derde verkoopt ge zondheidsproducten, zoals ge nezende edelstenen. Zij hebben precies te horen gekregen wat ze willen weten. „Het is een berg werk, maar je kunt het op delen in kleine stukjes en daar om zien we er toch niet tegen op." Heel diverse plannen komen voorbij in de Hooglandse kerk. Een architect en een fysiothera peut willen zich zelfstandig ves tigen. Een jonge vrouw wil een atelier waar zij sieraden kan maken en verkopen. Er zijn plannen voor een zwemschool, een dierenwinkel, een kera misch atelier, een congresbu reau. Egbert Jan Blonk heeft 'wel tien' mensen langs zien ko men die een gastouderbureau willen opzetten. Iemand wil boodschappen aan huis bezor gen. Vooral dat laatste plan vindt Blonk slim. „In tijden van recessie bezuinigen bedrijven altijd het eerst op service. Wie dan juist extra service biedt, on derscheidt zich in de markt." En onderscheiden, daar draait het om, blijkt tijdens de work shop 'Zet uw blik op scherp' van de Kamer van Koophandel. „U denkt dat u een gat in de markt hebt gevonden?" zegt een docente. „Vergeet het maar! Alles is er al. Het gaat er om dat u iets bestaands 'om buigt', dat u zich met uw pro duct onderscheidt." Ze wil nie mand ontmoedigen, maar ze laat er geen twijfel over bestaan dat het starten van een eigen bedrijf niet gemakkelijk is. „Zestig procent van de nieuwe ondernemers stopt er na drie jaar mee", houdt ze haar pu bliek voor. „Daar moet u tegen kunnen. Ondernemen is risico lopen." leiden - De restauratie van de Hartebrugkerk op de Haarlem merstraat is klaar. Het werk heeft acht jaar geduurd en is flink uitgelopen. Het einde van de werkzaamheden wordt ge vierd met een feestweek van zondag 23 tot en met zondag 30 november. De kerk - vanwege het Latijnse opschrift in de volksmond 'Coelikerk' genoemd - is van binnen en van buiten flink on der handen genomen. De res tauratie begon in oktober 1995 met het opknappen van het dak, de goten en de apsis, het halfronde uitgebouwde gedeel te van de kerk. Daarna werd het overige deel van het kerkdak onderhanden genomen. Het plafond is op ingenieuze wijze gereinigd. Het vuile 'dak' van de kerk is vanuit een hoog werker ingesmeerd met een gel die al het vuil absorbeert dat aan de verf kleeft. De schilder kon zo, als het spul was opge droogd, de laag er als een soort loslatende huid vanaf trekken. Het vuil is daarmee verdwenen en het plafond toont weer zijn originele kleuren. Ook de ge welven en de kroonlijsten zijn schoongemaakt en geschilderd. „De bouw is verlopen in het tempo waarin we het geld bij elkaar konden krijgen", ver klaart kerkbestuurder G. Gus- senhoven. Het opknappen van het interieur, wat niet werd ge subsidieerd, kostte 1,3 miljoen euro. „De financiën hielden ge lijke tred met de werkzaamhe den. Er waren een paar tegen vallers. Aan de voorgevel bleek dat het hout in de kolommen helemaal verrot was. We heb ben toen een andere construc tie moeten maken zodat de kerk nog overeind bleef staan. De Hartebrugkerk in de Haarlemmerstraat. Archieffoto: Henk Bouwman Dat heeft tot een paar maanden vertraging geleid." De feestweek begint op zondag middag 23 november met een concert van het Hartebrugkoor onder leiding van René Ver- hoeff. Op maandagavond krij gen genodigden uitleg over de (advertentie) jon >p In een ijskoude Hooglandse kerk laten startende ondernemers zich bijpraten door deskundigen. Foto: Taco van der Eb leiden/regio - De Leidse regio krijgt 444.000 euro subsidie voor klimaatbeleid. Mqt het geld, dat het ministerie van vrom aan de milieudienst West- Holland heeft uitgekeerd, moet de regio het broeikaseffect te rugdringen. De organisatie voert het milieubeleid uit van de gemeenten Leiden, Leider dorp, Oegstgeest, Warmond en Zoeterwoude. De projecten waarvoor subsidie is gegeven, gaan verder dan energiebesparing, meldt de dienst. „Vervoer, openbare ver lichting, gemeentelijke gebou wen, duurzame energiebron nen, bedrijven, burgers: dit is maar een greep uit de vele on derwerpen waarop de projecten zich zullen richten. De milieu dienst en de gemeenten zullen de komende vier jaar samen of solo de projecten realiseren." Over de uitstoot van broeikas gassen zijn internationaal bin dende afspraken gemaakt. De projecten zorgen er volgens de milieudienst ook voor dat de voorraden aardolie, aardgas en kolen minder uitgeput worden. leiden - Gemeenteraadslid Rob de Rooij (WD) wil van het col lege van burgemeester en wet houders weten waarom came ratoezicht op bepaalde plaatsen in de stad nog steeds uitblijft. Volgens De Rooij heeft camera toezicht in andere steden veel effect gesorteerd, maar wordt er in Leiden alleen nog maar over gesproken. Volgens De Rooij zou burge meester Henri Lenferink (PvdA) tijdens een commissievergade ring op 18 november de resul taten van een TNO-onderzoek naar cameratoezicht presente ren maar is die presentatie uit gesteld. De Rooij: „Wat is de re den dat TNO zijn werk niet tij dig klaar heeft? Heeft dit gevol gen voor de vergoeding die de gemeente aan TNO gaat ver strekken? En wanneer is het on derzoek dan wel gereed?" Volgens De Rooij getuigt het .uitstellen van de presentatie van het onderzoek en het geven van een collegevisie daarop van weinig daadkracht. „Zeker ge zien de voortvarendheid waar mee cameratoezicht in vele an dere gemeenten al is inge voerd." lie (Da uw ies-1 m lael 'je i itse ?rkeCV" matt n rö Dp:' Mo FM 104.4 restauratie. Voor kinderen is er op woensdag 26 november een spelletjesmiddag, met onder meer een speurtocht in de kerk. Op vrijdagavond is er een feest avond voor de vrijwilligers die hebben meegeholpen en met een eucharistieviering op zon dag 30 november wordt de feestweek afgesloten. De mis wordt opgedragen door de Rot terdamse bisschop Van Luyn met pastoor Peters van de Har tebrugkerk en zijn voorganger Van der Linden. leiden - De ChristenUnie vindt dat de gemeente meer moet doen tegen obstakels op straat die hinderlijk zijn voor visueel gehandicapten. Dat blijkt uit schriftelijke vragen van fractie voorzitter Filip van As aan het college van B en W. Van As on dervond enkele weken geleden op de Dag van de Witte Stok dat fietsers, brommers, auto's en uitstallingen van winkels hin derlijk zijn voor blinden en slechtzienden die afhankelijk zijn van geleidestroken en klanktegels. De ChristenUnie wil weten of het college op de hoogte is dat er nog zoveel blokkades zijn en wat voor ongemakken en veilig heidsrisico's dit oplevert. De fractie vraagt zich af welke ac ties de gemeente daar tót nu toe'tegen heeft genomen en of het college de mening deelt dat strengere handhaving gewenst is en op welke manier dat zou kunnen. Ook acht de Christen- Unie een betere voorlichting nodig. door Janneke Dijke leiden - De Leidse organist Joop Brons vierde gisteren zijn vijf tigjarig jubileum. In een dienst in de Hooglandse kerk bespeel de hij het orgel, afgewisseld door zijn opvolger Theo Visser. Aan zijn jubileum werd eerder al aandacht besteed in een dienst van de Leid se Studenten Ekklesia. Ook was er de afgelopen maand een speciale Evensong waarbij Brons achter het orgel zat. Brons begon zijn carrière als Leids or ganist op 1 november 1953. Drie jaar geleden trad hij af als vaste orga nist van de Leidse bin nenstadsge meente in de Hoog landse kerk en werd hij gerid derd tot Lid in de Orde van Oranje-Nassau. Dat betekende niet dat hij nooit meer de trap naar het orgel in de Hooglandse Joop Brons, vijftig jaar organist. Archieffoto: Dick Hogewoning besteeg. Regelmatig begeleidt hij nog de diensten van de bin nenstadsgemeente en de Ekkle sia. Dominee Ad Alblas strooide gisterochtend een emmer vol loftuitingen uit over de jubila ris. „Jij bespeelt niet alleen de toetsen van het orgel, maar ook de snaren van de ziel. Jij kunt iets wat ik niet kan: iemand raken zon der woor den." Brons biechtte op dat de orgel- bank zijn fa voriete plek in de kerk is. „Je ziet alles, je hoort al les. Je maakt de dienst echt mee. Je zit niet op een afgeslo ten plek." Hij heeft ge noten van een. halve eeuw orgel spelen. ,Als jongetje op de kleuterschool droomde ik hier al van. Vijftig jaar lijkt lang, maar het vliegt om als je hier orgel speelt." Brons is voorlopig nog niet van plan te stoppen. De Leidse WD-wethouder Van der Sande (financiën) wil Nuon een precario-aanslag opleggen van vier miljoen euro op kabels en leidingen in gemeentegrond. Gemeenten als Warmond en Rijnwoude gingen Leiden al voor. Netbeheerder Continuon protes teert echter tegen de Leidse aan slag. Het bedrijf kan die niet aan de klanten doorberekenen, om dat de Dienst uitvoering en toe zicht Energie (DTE) dat verbiedt. Op verzoek van de Europese Unie liberaliseert Nederland de gas- en elektriciteitsmarkt. Het uiteindelijke doel is dat ener giebedrijven met elkaar gaan concurreren. De klant zou daar wel bij moeten varen doordat de tarieven dalen. Om erop toe te zien dat de energiebedrijven geen kartelafspraken maken, heeft de Nederlandse regering de Dienst uitvoering en toezicht Energie (DTE) opgericht, die een onderdeel is van de beken dere Nederlandse Mededin gingsautoriteit (NMA). Dat is de theorie. In de Leidse regio liggen de zaken aanmer kelijk ingewikkelder. Nuon heeft namelijk niet alleen met de DTE te maken, maar ook met de gemeente Leiden. Dat zit zo. Nuon is voortgekomen uit de gemeentelijke gas- en elektriciteitsfabrieken, die via energiebedrijf EWR uiteindelijk opgingen in Nuon. De gemeen te is aandeelhouder van Nuon en van Continuon, het bedrijf dat het elektriciteits- en gasnet beheert. In de aandeelhouders overeenkomst is bepaald dat beide partijen 'bestendig ge drag' vertonen. Over precario is niets geregeld en Nuon vindt volgens woordvoerder B. Sik- king dat de gemeente Leiden daar nu niet meer over mag be ginnen. Dat zou geen 'besten dig gedrag' zijn. Nuon levert energie in Noord- Holland, Zuid-Holland rondom Leiden, Flevoland, Gelderland en Friesland. Met alle gemeen ten in zijn werkgebied heeft het energiebedrijf afgesproken dat zij geen precario zullen heffen. De meeste van die overeen komsten dateren al uit de jaren '20, toen de gemeenten op het net werden aangesloten. Alleen Warmond en Rijnwoude zijn er ooit in geslaagd om andere af spraken te maken. Nuon spreekt van een 'historische si tuatie' die het als een gegeven beschouwt. Gek genoeg betalen de War- monders en Rijnwoudenaren geen hogere nettarieven. Conti nuon slaat de precario om over alle aansluitingen. Wie een elektriciteitsaansluiting van Continuon heeft en in een plaats als Dokkum, Groningen, Zeewolde of Arnhem woont, betaalt mee aan de precario die Warmond en Rijnwoude hef fen. Principieel is dat misschien niet juist, maar omdat die pre cario over miljoenen klanten wordt uitgesmeerd, merkt nie mand er iets van. Als Van der Sande inderdaad belasting heft, kén Continuon in de verleiding komen om de belasting aan zijn klanten door te berekenen. De energiereke ning zou in dat geval volgens Sikking 'enkele procenten' stij gen. Vaststaat dat de DTE daar een stokje voor steekt. Die dienst is de 'waakhond' van de consumenten en ziet erop toe dat de tarieven van alle Neder landse stroom- en gasleveran ciers in de pas lopen. Woord voerster S. Beerling van de DTE zegt dat een verhoging van de nettarieven op grond van plaat selijke belastingen niet mag en dat Continuon die kosten 'zelf moet verrekenen'. In de praktijk betekent dit dat de netbeheerder de precario betaalt uit zijn bedrijfsresultaat. Dat is onacceptabel, zegt Sik king. „Continuon is geen com mercieel bedrijf en moet al zijn winst herinvesteren in onder houd of uitbreiding van het elektriciteits- en kabelnet. Als Leiden toch die vier miljoen eu ro wil, betekent dit dat wij men sen moeten ontslaan of minder kunnen investeren." In een interview in deze krant erkende Van der Sande dat hef fing nü misschien niet kan, maar wel vanaf 2004, als de gas- en elektriciteitsmarkt voor con sumenten wordt geliberali seerd. Leidse particulieren kun nen dan energie betrekken van bijvoorbeeld Essent of Eneco, als dat goedkoper is. Dat zou de effecten van precarioheffing voor de burgers tenietdoen. „Ja, dat lijkt zo", aegt woord voerster M. van Kruiningen van Continuon. „Maar daar haalt de wethouder toch twee dingen door elkaar. Klanten kunnen wél een andere stroomleveran- cier kiezen, maar geen andere netbeheerder. Die andere stroom moet altijd nog door dezelfde leidingen. Voor de burgers blijven de kosten mo gelijk gelijk, maar Continuon moet uit zijn bedrijfsvoering tóch jaarlijks vier miljoen euro aan Leiden betalen." Van Kruiningen zegt het niet, maar de conclusie lijkt onont koombaar: precarioheffing mag de beurs van Leiden spekken, maar leidt uiteindelijk tot ver dere uitholling van het - in Ne derland toch al zo uitgewoonde - gas- en elektriciteitsnet. Wilfred Simons

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7