KUNST CULTUUR Cultuurnota: Mes in ondersteunende diensten: Megadisco in Leidse Groenoordhallen '•t if Kunst brengt blokfluit en Romantiek samen Sean Paul, goed in zwaaien met handdoeken Een hilarische oefening in dolgedraaid komediespelei MTV steunt Concertgebouw Gouden Strop 2003 voor schrijver Tomas Ross Bijna 8000 hossende en springende mensen op tiende Disco Dance Classics Beat-Meet in Leiden. Foto: Reuters Verzamelbeurs voor Beatlesfans leiden - Al meer dan dertig jaar uit elkaar, maar nog altijd goed voor enorme belangstelling: The Beatles. Onder het motto Beat-Meet wordt op 16 novem ber in het Anthoniuscentrum in Leiden een internationale beurs voor verzamelaars van Beatles- muziek en -materiaal gehou den. Aanleiding voor de beurs is de cd 'Let it be' die half no vember wordt uitgebracht, in vergelijking met de lp destijds aangevuld met niet eerder ver schenen materiaal. In Leiden kunnen de fans snuffelen tus sen lp's, boeken, cd's, video's, singles en andere spullen. Harry Potter met Zweinsteinexpres Rotterdam - De echte fans van Harry Potter tellen af, want het vijfde deel van de avonturen van de jonge tovenaar ligt 22 november in de winkels. Harry Potter en de Orde van de Fe niks' telt 672 pagina's en ver schijnt alleen al in Nederland in een oplage van een miljoen. In Rotterdam kunnen de echte Potter-liefhebbers het boek vanaf zaterdag bestellen, zodat ze het 21 november om mid dernacht kunnen afhalen in de Zweinsteinexpres die Rotter dam CS voor deze gelegenheid aandoet. Pietje Bell Award van Kunsthal Rotterdam - Ondeugend maar sympathiek. Aan die voorwaar den moet een persoon of in stantie in de culturele sector voldoen om in aanmerking te komen voor de Pietje Bell Award. De prijs, een bedrag van 10.000 euro, wordt 6 november voor het eerst uitgereikt in de Kunsthal Rotterdam. Het karak ter van Pietje Bell, een Rotter damse kwajongen met een hart van goud uit de boeken van schrijver Chris van Abkoude, is de basis voor de prijs. Bij de Pietje Bell Award telt dat ie mand iets tot stand heeft ge bracht en daarbij tegen de stroom in is gegaan, gebaande paden heeft verlaten of pech en tegenslag overwon. muziek recensie Lidy van der Spek Concert Blokfluitensemble Praetorius Leiden o.l.v. Norbert Kunst, en Hampshire Recorder Sinfonia o.l.v. Christopher Burgess. Gehoord:1/11, Lokhorstkerk, Leiden. Blokfluitmuziek en Romantiek zijn grootheden die eigenlijk nooit samengaan. Ze zijn van een andere orde, en vooral van een andere eeuw. Nu wil Nor- bert Kunst niet alleen drie eeu wen overbruggen, ook de Noordzee tussen Nederland en Engeland. Zo lukte het hem om zaterdagavond in de Lokhorst- kerk op te treden met Blokfluit ensemble Praetorius én de Hampshire Recorder Sinfonia van overzee. Met succes. Met een origineel bewerkte 'Ita- liana in Algeri' van Rossini (1792-1868) zet Praetorius de romantische toon, 'in a way1. Heel licht en speels zwiert de Italiaanse door Algiers, zonnig, humoristisch, met ritmische hinkstap sprongen. Bij Beetho- vens Octet Opus 103 wordt het moeizamer al dat fluitgeluid; het hoort echt niet bij die weer barstige man. Je moet maar ge woon ontspannen luisteren naar al die soorten fluiten; van de kleine sopraan via groter en groter zingend hout tot de enorme rechthoekige gigant, ie der zingend op zijn eigen wijs en tezamen in een mooi, licht wazig coloriet. Het Menuet begint een beetje slaapverwekkend, niet dansant genoeg, maar zoetjes aan dar telt in een pittig tempo een kruidige melodie door de Lok horst. Het eerste deel van Gust- av Hoists 'Suite for a military band' is een verende mars waarin oude engelse volkslied jes zijn verstopt, ontwapenend, lekker ritmisch en helder ver tolkt. De sfeer verandert totaal in het tweede deel, 'Song wit hout Words'. Een weemoedige melodie ontrolt zich traag in een gedekte, fraaie homogene kleurstelling. Direct daarop swingt de 'Song of the Black smith', waarin een stel aange name evergreens zijn verwerkt, in helle soms schelle tintjes. Na de pauze is de beurt aan de Engelse club, Hampshire Re corder Sinfonia. Aan de klank van dit orkest moet je behoor lijk wennen, meteen al in de elegante en bruisende dansen van William Byrd (1543-1623). De meeste Engelse spelers be zitten een instrument van kunststof. In Nederland, het blokfluitland bij uitstek, is dat ondenkbaar. Niettemin dansen de Pavane en Gaillarde licht voetig en maatvast. Ook in de 'Midsummer Meadow Suite' van Lyndon Hilling blijft de ge zamenlijke klankkleur scheller, veel minder gevoileerd dan bij Praetorius. Hampshire onder de bevlogen leiding van Christoffer Burgess is helemaal in voor vlotte, lek ker in 't gehoor liggende pro- gramma-muziek, bovendien is het orkest onvermoeibaar. Veel meer nummers dan op het pro gramma staan vermeld passe ren steeds overmoediger de re vue. Zo zingen opeens twee heldere, hoge 'stemmen' boven bij het orgel een hoekig zich steeds herhalend wijsje waar het orkest spookachtig golvend omheen zwermt, als een droef geestig huilende wind rond het schip dat Thomas a Beckett wegvoert. Een verrassende, sfeervolle laatste uitsmijter dachten we. Maar nee, nog een medley van jazzy volksdeuntjes, en een mars, de 'most English one you ever heard', ook voor ons een welbekende meestam- per. Het Concert in F van Sammarti- ni tot slot door beide orkesten ronduit prachtig gespeeld, met de virtuoos, stralend spelende solist Helen Hooker, heeft lang op zich laten wachten. Maar het is dan ook het absolute hoogtepunt van de avond. Dat mag je verwachten, van de eni ge ware barok-componist. theater recensie Dick van Teylingen Voorstelling: 'Poquelin' door STAN. Teksten van Molière. Met Natali Broods, Jolente De Keersmaeker, Sara De Roo, Damiaan De Schrijver, Tine Embrechts, Adriaan Van den Hoof en Frank Vercruyssen. Gezien: 30/10, LAKtheater, Leiden. Half bloot staan ze op het podi um onder de kroonluchters. Ze zijn STAN en ze gaan Molière spelen, de harde Franse satiri cus en komedieschrijver die de mens ontmaskert en hem in al zijn naaktheid tentoonstelt. De man van de onwaarschijnlijke verwikkelingen ook, en van de domme of juist slimme perso nages. De man bij wie de gewo ne, nuchtere burger een uitzon dering is; de verstandige ge dachten zijn meestal te vinden bij het personeel. Mannen en vrouwen met een Positie in de Maatschappij zijn potsierlijke hansworsten. En dat zullen we weten. De vier vrouwen en drie mannen STAN doen geen enkele poging om de personages van Molière enige geloofwaardigheid te geven. In tegendeel, ze spelen ze in de overtreffende trap, totaal door het dolle heen, over the top. Op het toneel wordt gebruld, ge gild, gescholden, geschrokken, gestunteld, ontmaskerd en ver baasd dat het een aard heeft. Dat klinkt vervelend, maar het is verbazingwekkend genoeg ruim twee uur lang erg leuk. STAN heeft van 'Poquelin' (zo heette Molière echt) een rijkge schakeerde étude in doorge draaid komediespelen gema een verkenning in tekstbehty deling en houding waarin idiote reactie van de één nog gekkere van de ander lokt. Het tekent de individi kwaliteiten, het teamwork ei veelzijdigheid van de Vlaai theatergroep. Begin dit maakte Frank Vercruyssen zijn lange solo 'Vraagzucht' indruk; hij won er zelfs de van het Theaterfestival mee. Zo ingetogen als "Vraagzui ,r was (de feiten hadden geen dere stemverheffing nodig), exuberant is 'Poquelin'. W< schijnlijk is het voor Vlamini nog extra komisch om die a stellerige Fransen te kakkei zetten. In de toelichting won de Vlaamse namen voon van Franse varianten op Molières: Juffrouw Natalie rie Brioche (Natali Broods), mis Albert Porte-Plume (Da aan De Schrijver), Juffrouw lande Valentine Bougies- teur (Jolente De Keersmae en Frangois Gérard du Ca four (Frank Vercruyssen). 'Poquelin' is een parade idiote mannen met opgebla ego's, vrijpostige dienstmei: lege sociale conventies, ii beelde zieken, koeterwale dokters, onderdrukte docht artistiek gevoelige dames, maskerende listen en plotse opduikend, al dan niet verke Bi geïnterpreteerd bewijsmat aal. Als je het zo op een ri zet, dringt de vraag zich op: moeten we nu nog met Mo re? Wie een antwoord zo moet op 12 november in Leidse Schouwburg naar tuffe' gaan kijken, in de n van Jürgen Gosch. amsterdam/cpd - Het muziekstation MTV is het komende jaar van de hoofdsponsors van Entrée, de jeugdvereniging van Concertgebouw en het Koninklijk Concertgebouworkest. Een ander betekent dat de popzender binnen zijn eigen formule aandacht gaat besteden aan klassieke muziek. Entrée richt zich dezelfde leeftijdsgroep als MTV en zorgt er voor dat de jeugd to jaar voor vijf euro concerten kan bijwonen op het gebied, van k siek jazz en wereldmuziek. n den haac/cpd - Kunstenaars, gezelschappen en instellin gen die kunst en cultuur promoten bij het publiek en in het onderwijs worden grotendeels gespaard bij de bezuinigin gen op cultuur. De 19 miljoen euro die staatssecretaris Medy van der Laan (cultuur) moet vinden op haar begroting denkt ze te kunnen halen uit efficiëntere organisaties en door te be zuinigen op allerlei ondersteunende diensten. Dat staat in de Cultuurnota voor de periode 2004-2007 die vanmorgen in Den Haag is gepresenteerd. Relatief hoeft er op Cultuur zeer weinig bezuinigd te worden. In ver houding wordt in het budget voor ondersteunende dien sten vier keer zo veel gesneden als op ontwikkeling, uit voering en productie van kunst en cultuur. Die keuze is vooral ingegeven door de wens van Van der Laan om cul tuur dichterbij de maatschappij te brengen. Daarom wil ze dat het aanbod meer regionaal gespreid wordt en dat cultuur buiten de Randstad beter bereikbaar is. Het cultu reel bewustzijn, waar de staatssecretaris grote waarde aan hecht, moet versterkt worden. Voor openbare bibliothe ken wordt daarom tot 2007 tot 22 miljoen euro extra uit getrokken. Cultuuronderwijs krijgt over diezelfde periode 20 miljoen euro extra. Ook wordt in de nota een keuze gemaakt om de komende vier jaar meer geld en aandacht te besteden aan het be houd van cultureel erfgoed. Van der Laan constateert een achterstand die ingelopen moet worden, wil Nederland kostbaar erfgoed niet verliezen. Archeologie is daarom in middels een vast onderdeel van ruimtelijke ordening. Tegelijkertijd dringt Van der Laan er bij de diverse on< steunende organisaties op aan meer samen te werken. staatssecretaris vindt dat er te veel versnippering is. j kost geld en vaak wordt er dubbel werk gedaan. ;u In de Cultuurnota wordt Letteren genoemd als een var 1(j sectoren waar het beter kan. Van der Laan wil op tern i, het Fonds voor de Letteren, het Nederlands Literair I ductie- en Vertalingsfonds en het Fonds Bijzondere Jo ,f( nalistieke Projecten gaan samenvoegen. De vaste boek prijs blijft behouden. muziek recensie Sandra Put Concert Sean Paul. Gezien: 1/11, StatenhaJ, Den Haag. Hij wordt de 'godfather of the modem reggae' genoemd. En als godfather heb je het natuur lijk voor het zeggen in bepaalde kringen. Er mochten dan ook zo'n negenduizend man speci aal voor hem naar de Haagse Statenhal zijn gekomen, het leek rapper Sean Paul weinig te deren. Als ze daadwerkelijk zijn dancehall muziek, een vorm van reggae met harde beats, wilden horen, dan moesten ze maar geduld hebben. Voor de fans was het eenmalige concert van de 28-jarige Jamai- caanse rapper in Nederland een behoorlijke onderneming. Het begon al met de verkeersdrukte, een file van de snelweg naar de Statenhal, die de Sean Paul-lief- hebbers afkomstig uit heel Ne derland veroorzaakten. De par keergarage van het naastgele gen Nederlands Congres Cen trum (waar voor het gemak ook nog de voorstelling 'Grease' stond geprogrammeerd) was in rap tempo vol met als gevolg dat auto's midden op de weg, stoep en grasveld, al dan niet dubbel geparkeerd, werden achtergelaten. Den Haag is dui delijk niet geschikt voor een concert van een artiest met het kaliber van Sean Paul. Sommige fans moesten kilometers lopen om bij de Statenhal te komen. In dat geval was het nog een ge luk dat Sean Paul lang op zich liet wachten. Al blijft een voor programma van dik drie uur waarin Postmen bijna een ge heel eigen concert gaf en ver schillende deejays erachter kwamen dat hun muziekkoffer- tje niet voldoende inhoud had, irritant lang; zeker voor die jon geren die tegen twaalf uur met hun ouders hadden afgespro ken te worden opgehaald. Sean Paul was op dat moment net een half uur bezig. En of het allemaal nog niet erg genoeg was, maakte de Jamai- caanse rapper, die driemaal is genomineerd voor een MTV- award, het zich er ook nog eens bijzonder makkelijk vanaf. Hij ramde grote hits als 'Gimme the light', in de oorspronkelijke versie met een rap van Busta Rhymes, 'Like glue' en 'Baby boy', dit keer met Beyoncé op band, er doorheen. Zonder aankondigingen, zonder echte interactie met het publiek vloog hij van het ene naar het andere nummer, die nauwelijks her kenbaar waren door zijn eigen geschreeuw en de muziek die veel te hard werd gespeeld. Om nog voor een beetje show te zorgen, zwaaide Sean Paul constant met een witte hand doek. Deze verdween met re gelmaat richting het publiek, de artiest was toch voorzien van een enorme stapel. Terwijl hij schreeuwend en rappend over het podium bewoog, probeer den danseressen die geweldig met hun heupen en billen kon den schudden, nog iets van een show neer te zetten. Sean Paul liet Den Haag bijzonder graag weten gek op sexy vrouwen te zijn en wanneer hij sensueel met zijn heupen bewoog, slaak te menig vrouw een opgewon den kreetje. En dat bewijst maar weer dat een artiest live niet goed hoeft te zijn om aan beden te worden. Wanneer het goed moet klinken, kan altijd nog de cd worden opgezet. amsterdam/anp - De GOU- den Strop, de jaarlijkse prijs voor het beste Nederlands talige spannende boek, gaat dit jaar naar Tomas Ross voor zijn boek 'De zesde mei'. Dat werd gistermiddag duidelijk tijdens een bijeen komst in de Beurs van Ber- lage in Amsterdam. Ross kreeg de onderscheiding uit handen van de winnaar van vorig jaar, Charles den Tex. De prijs bestaat uit 11.500 euro, een bedrag dat door de KRO beschikbaar is ge steld, en een keramiek van Lien Smets. De winnaar werd niet alleen door de vakjury gekozen, het pu bliek mocht meestemmen via een site van de KRO en de programmabladen van die omroep. Uit de groep van stemmers is een pu blieksprijs verloot en de winnaar daarvan (Daniël Brand uit Heerhugowaard) krijgt een rol in het volgen de boek van Ross. Voor Ross is het de derde keer dat hij de Gouden Strop in de wacht sleept. Eerder trok hij aan het lang ste eind met 'Bèta' (1987) en 'Koerier voor Sarajevo' (1996). Voorafgaand aan de uitreiking ontving Appie Baantjer een oeuvreprijs van het Genootschap van Nederlandse Misdaadau teurs. 'De zesde mei' is gebaseerd op de moord op politicus Pim Fortuyn. De jury noemt die onderwerpkeuze risico vol. „Flij koos voor een ge beurtenis die in Nederland voor een nationaal trauma zorgde en wist daaromheen een intrige te bouwen dat zowel boeiend als uiterst ge loofwaardig is." Sean Paul, driemaal genomineerd voor een MTV-award, maakte zich er in de Statenhal bijzonder makkelijk vanaf. Foto: WFA/Michel Utrecht door Ad van Kaam leiden - Camp is alweer een tijd je uit. Maar dat zou je niet zeg gen, zaterdagavond in de Groenoordhallen. Bijna 8ooo man deinde daar heen en weer op zwaar gedateerde discostam pers van lang uitgestorven maar weer tot leven gewekte iconen als Tavares en de Trammps. Je zou inderdaad de indruk krijgen dat Leiden en omstreken hard toe is aan zo'n supersonische megadiscotheek waarover de discussie recentelijk weer hoog oplaaide. Maar de schijn be driegt hier. De verstokte dans liefhebbers komen voor het overgrote deel van heinde en verre. Lang niet alleen uit Leiden. Met bussen worden ze aange voerd uit alle delen van het land. Wat heet, tot uit België en Duitsland aan toe. Voor de tiende maal alweer draaide za terdag de Disco Dance Classics op volle toeren. Het is het suc cesnummer van de Leidenaars Richard Neuteboom en Paul Louwers, dat in 2004 een ver volg krijgt in Den Bosch en Zwolle. Ook niet in van die kin derachtige tenten, want de IJs- selhallen en Brabanthallen zijn zeker zo groot als het Leidse equivalent aan de Willem de Zwijgerlaan. Hetgeen enerzijds iets zegt over de niet aflatende belangstelling voor de muziek van de jaren zeventig en ander zijds over de inventiviteit van de twee Leidenaars om daar handig op in te spelen. Ze doen dat niet alleen handig - met de discoformule - ze doen dat ook buitengewoon goed. Al les klopt al§ een bus. Geen sine cure. Want 8000 hossende en springende mensen onder één dak en met zoveel drank bin nen hun bereik, in bedwang te houden, valt om de dooie dood niet mee in een tijd dat je op straat al klappen kunt krijgen als je per ongeluk een seconde te lang naar iemand kijkt. Maar behalve in een overvloed aan licht en geluid is er fors geïn vesteerd in veiligheidsmaatre gelen. Incidenten deden zich niet of nauwelijks voor. „Ja, een ruzie tussen een stel van wie de man naar huis wilde en de vrouw wilde blijven", lachte or ganisator Paul Louwers. Het was pas twaalf uur, maar hij nipte tegen die tijd al ontspan nen aan een glas champagne op het VIP-balkon. Alles onder controle. Intussen knalde beneden hem, vanwege het jubileum, het vuurwerk en daalden duizen den ballonnen neer op de mas sa die uit zijn dak ging voor Imagination, Jocelyn Brown en Jimmy Somerville. Aan die op tredens komt overigens geen gi taar, drum of piano te pas. De afgestofte artiesten zingen live - dat wel - maar doen dat met behulp van een geluidsband. Gezien het niet aflatende en thousiasme waarmee elke oude kraker werd begroet, ligt ook daar niemand wakker van. En transpireren deed Jocelyn Brown van die paar nummer tjes toch wel. Als een rivier die buiten zijn oevers treedt. Maar het mooiste van alles is en blijft natuurlijk de dresscode van dit feest Die bestaat welis waar niet, maar dat weerhoudt honderden dertigers en veerti gers er niet van hun eigen zol ders of die van Hoppezak te plunderen. In de meest fantas tische uitdossingen trekken ze door de hal onder het mom van Tavares bracht zate[ dagavond i| de Groenoo hallen ver- }t stokte danst. liefhebbersP' van heindeL verre in be\ g'ng- Foto: Eric T(, zien en gezien worden. Hé, loopt Elvis. Kijk daar: vier riachi in strakke Mexicaa^ outfit. En wow: ze lijkt echt Marilyn Monroe in die witte plooide jurk. Moet je daar z de complete bemanning een cruise-schip is zojuist wal gegaan. En zo kun je je hele avond verbazen over j dat camp heette te zijn, eig s' lijk allang weer uit is, maar t leuk blijft om naar te kijken. 17

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 6