Geweld op het veld gaat maar door GESPREK VAN DE DAG Pieter- Christiaan: 'Ik kwam aan als lijk' Het paard van sinterklaas MAANDAG 3 NOVEMBER 2003 L DAGELIJKS LEVEN Prins loopt vier marathons achter elkaar De afstand van vier marathons, gelopen in drie dagen. Prins Pie- ter-Christiaan begrijpt nog niet hoe hij het heeft kunnen doen. Zijn benen trillen, zijn knieblessu re speelt weer op, rustig denken is er niet meer bij, maar hij heeft toch maar even de 180 kilometer rond het Meer van Genève gelo pen. „Ik heb het vooraf thuis maar niet zo precies verteld. Dat leek me beter", aldus Pieter- Christiaan. Hardlopen doet de derde zoon van prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven al jaren. De mara thon van New York, die dit week einde werd gehouden, kent voor hem geen geheimen meer. Twee weken geleden liep hij nog de ma rathon van Amsterdam.Als trai ning, ik wilde weten of ik het nog kon", aldus de laconieke prins. „Ik heb dit jaar niet zo veel tijd ge had om te trainen, vandaar." Hij spot met alle sportwetten. Een beetje marathonloper houdt zich een paar weken in, maar Pieter- Christiaan gooit er vier marathons in één weekeinde tegen aan. „Ik word door iedereen voor gek ver klaard, fysiologisch is het natuur lijk debiel", geeft hij ruiterlijk toe. Thuis, in Apeldoorn, heeft hij vooraf ook niet precies verteld wat hij van plan was. „Dat geeft maar problemen, dan gaan mensen zich zorgen maken." Pieter-Christiaan (31), die sinds vorig jaar in Lausanne een 1-jari ge MBA-opleiding volgt aan het IMD (International institute for Management Development), is een doorbijter. „Het leek wel of ik deze tocht niet mocht lopen. Alles zat tegen. Ik had bronchitis, een knieblessure, een afgescheurde teennagel, geen tijd om te trai nen," vertelt hij. Vrijdag plensde het geweldig. In Frankrijk stond hij doodsangsten uit als weer een auto met 120 kilometer per uur voorbij sjeesde en hem helemaal nat spetterde. „Gelukkig liep ik niet alleen en was er een begelei dingswagen", zegt Pieter-Christi- Prins Pieter Christiaan met Hein Verbruggen (links) en Simon Vroemen (rechts). Foto: GPD aan, maar desondanks, „Ik kwam aan als een lijk." Opgeven was geen optie. „Je wilt jezelf bewij zen. Dit zat in mijn hoofd. Ik vind het leuk om met sport iets te be reiken." Zijn reddende engel is fysiothera peut Francis Bur, hem 'ter be schikking' gesteld door UCI-voor- zitter Hein Verbruggen. „Zonder Francis had ik het niet gered. Ik vertrouw helemaal op hem," laat de tevreden prins weten. De tocht rond het meer wordt gesponsord. De opbrengst, vooralsnog 26.000 Zwitserse frank (16.700 euro), is bestemd voor een verwoest sport complex in Sarajevo. Hans Jacobs Zeven marathons Twee Britse avonturiers zijn er in geslaagd in zeven dagen tijd zeven marathons te lopen, ver spreid over de hele wereld. Gis teren voltooiden de ontdek kingsreiziger Ranulph Fiennes en de arts Michael Stroud in New York hun laatste 42,195 ki lometer in een tijd van vijf uur en 25 minuten. Sir Ranulph (59) en zijn vaste expeditiegenoot Stroud waren aanvankelijk van plan om elke marathon in een ander wereld deel te lopen, onder het motto 7 x 7 x 7. Op Antarctica konden ze echter vanwege slecht weer niet terecht, zodat ze voor hun tweede marathon, afgelopen dinsdag, moesten uitwijken naar de Zuid-Amerikaanse Falkland-eilanden. De overige races waren in Patagonië in Chili (maandag), Australië (woensdag), Singapore (don derdag), Londen (vrijdag) en Cairo (zaterdag). De twee man nen liepen elk in een week tijd 294 kilometer, daarnaast leg den ze 72.400 kilometer af in vliegtuigen en auto's. Ranulph stak ooit als eerste zonder hulp de Zuidpool over. ap d< MENSELIJK J.K. Rowling, schrijfster van de HARRY POTTER-reeks, heeft vorig jaarzo'n 125 miljoen pond (bijna 184 miljoen euro) verdiend. Ze staat daarmee op plaats vijf in de jaarlijkse lijst van VEELVERDIE- NENDE Britten van de SundayT\- mes die gisteren werd gepubli ceerd. Het rijtje rijkelui wordt aan gevoerd door de Rus Roman Abramovich, die vorig jaar 564 miljoen pond (828 miloen euro) liet bijschrijven. Rowling is de eer ste vrouw in de lijst en wordt door de zondagskrant de bestverdienen- de Britse schrijfster ooit genoemd. In haar kielzog verdiende haar agent bijna 19 miljoen pond (ruim 27 miljoen euro). Ook de 14-jarige Daniel Radcliff, die Harry Potter speelt in de films, mag zich ruim miljonair noemen. Hij verdiende vorig jaar 1,75 miljoen pond (ruim 2,5 miljoen euro). De Italiaanse regisseur Renzo Martinelli wil een THRILLER draaien over de beroemde LIJK WADE VAN CHRISTUS in Turijn. In de film staat het wetenschap pelijk onderzoek uit 1988 naar de echtheid van het linnen doek cen traal. De deskundigen bestempel den de lijkwade als vervalsing uit de Middeleeuwen. Maar critici en gelovigen laakten de test waar mee de ouderdom van het doek zou zijn vastgesteld. Jezus zou na zijn kruisiging in de linnen doek zijn gewikkeld. De lijkwade is een van de kostbaarste en tegelijk een van de meest omstreden relikwie- en van het christendom. In de film controleert een patholoog de gegevens en ontdekt dan een ver schrikkelijk geheim. Het Museum van de Kanselarij der Nederlandse Orden, onderge bracht in museum Paleis Het Loo in Apeldoorn, toont met ingang van vandaag ONDERSCHEIDIN GEN die aan prins CLAUS werden verleend. Koningin Beatrix heeft de versierselen ter beschikking ge steld. Behalve belangrijke binnen landse en buitenlandse onder scheidingen, waaronder een aantal uit de ontwikkelingslanden, is ook het 'Kruis der Marsvaardigheid' te zien, dat de prins in 1967 kreeg voor het meelopen van de Nij meegse Vierdaagse. Deze onder scheiding had vorig jaar ook nog een speciale plek bij de uitvaart plechtigheid van de prins. De ten toonstelling is blijvend. Een HAAI heeft aan de noordelijke kust van het Hawaiiaanse eiland Kauai bij een 13-jarige surfster de LINKERARM afgebeten. Bethany Hamilton, een be kend surftalent bij de junioren, surfte ongeveer een halve kilometer uit de kust, toen zij werd aangevallen. De haai, gezien de bijtsporen op haar surf plank een ongeveer vier meter lange tij- gerhaai, beet een keer en verdween daarna onmiddellijk. De vader van Bethany's beste vriendin, die mee surf te, wist haar arm af te binden met het touw waarmee de surfplank wordt vast gemaakt aan de enkel van een surfer. De Britse concertpianist Julian Jacob- son heeft ALLE 32 SONATES van Beethoven achter elkaar gespeeld en daarmee een NIEUW RECORD geves tigd. Dit meldt de BBC. Jacobson voer de zijn marathonoptreden vrijdag uit in de Londense St. James' Church. De pianist zat in totaal dertien uur achter de piano, slechts onderbroken door drie pauzes van een half uur. Jacobson wilde met zijn marathonoptreden geld ophalen voor WaterAid, een liefdadige organisatie die zich inspant voor een goede drinkwatervoorziening voor de armste mensen in de wereld. De SPAANSE KROONPRINS Fe lipe (35) treedt medio volgend jaar in het HUWELIJK met de televisie journaliste Letizia Ortiz Rocasolano. Dat heeft het Spaanse vorsten huis meegedeeld. Het huwelijk zal worden voltrokken in Madrid. De 31- jarige toekomstige koningin van Span je werkt momen teel voor de Spaan se zender TVE. Ze was eerder actief voor onder meer het persbureau EFE en voor de Spaanstalige dienst van de Ame rikaanse nieuws zender CNN. De journaliste deed voor de Spaanse media onder meer ver slag van de aanslagen van 11 septem ber 2001 in de VS en de oorlog in Irak. Ze trouwde eerder in 1999 met een van haar voormalige docenten, maar een jaar later was ze alweer geschei den. Foto's: EPA Wetenschappers hebben de vermoedelijke geboorte plaats van OETZI DE IJS MAN vastgesteld. De jager bracht 5300 jaar geleden zijn jeugd door in een Itali aans bergdorp in het zui den van Tirol. De diepbe- vroren mummie van Oetzi werd in 1991 gevonden op een smeltende gletsjer in de bergen tussen Italië en Oostenrijk. Wetenschap pers hebben sindsdien ont dekt hoe hij leefde, wat hij deed en wat hij at. De nieuwste ontdekking brengt aan het licht waar Oetzi als kleine jongen rondliep. De onderzoekers bekeken isotopen uit gebit en botten en vergeleken die met bodem- en watermonsters uit veel plaatsen in het Alpengebergte. Bepaalde stoffen uit voeding worden in verschillende levensfa ses in een menselijk lichaam opgeslagen, zoals tijdens de jeugd in het gebit en bij volwassenen in de botten. Onderzoekers kunnen zo kijken waar iemand een bepaalde fase van zijn leven doorbracht. De wetenschappers, die erover publi ceren in het tijdschrift Science, denken dat Oetzi in zijn hele leven niet verder is gekomen dan een straal van 60 kilometer vanaf zijn uiteindelijke vindplaats. Wel trok hij in noordelijke richting van vallei tot vallei waarbij hij steeds lange tijd in hetzelfde gebied bleef. Oetzi werd 46 jaar oud. Foto: EPA Of het nu komt door de pepernoten bij de kassa in de supermarkt of door de vuistdikke speelgoedfolders die bij ons dagelijks op de mat ploffen, hij wil in elk geval opeens weten hoe dat nou werkt met die ca deautjes door de schoorsteen. Zijn zus begint te grijn zen en ik begin omstandig op een hap spinazie d la crème te kauwen. Na het gesprek over hoe de baby- 'tjes worden gemaakt, heb ik hier het meest tegenop gezien. Hoe vertel ik mijn zoon (7) dat sinterklaas niet meer bestaat? Een tijd lang heb ik goede hoop gehad -zowel bij sin terklaas als bij hoe de baby'tjes worden gemaakt- dat zijn omgeving hem wel wijzer zou maken en hij alleen bij mij zou komen voor een bevestiging van wat hij al wist. „Ja jongen", zou ik dan gezegd heb ben, met de bedachtzaamheid van iemand die aan een pijp lurkt, „zo is het. "Ik zou de schemerlamp wat hoger draaien en wegduiken achter mijn krant. Maar toen Martijn hem vorig jaar al toevertrouwde dat de goedheiligman geen feit maar fictie was, maakte hij hem voor leugenaar uit en brieste zijn stem 's avonds nog van verontivaardiging toen hij ons het verhaal van die verschrikkelijke misvatting deed. De mythe van de sint moet worden gekoesterd, maar hoe lang ga je ermee door? Jarenlang heeft hij geen seconde getwijfeld aan welk onderdeel van het sin terklaasfeest ook. Onze vrienden in Spanje hebben een Engelse buurvrouw met een witte schimmel in de manege achter haar huis. Dat is dé plek waar sinter klaas zijn paard in de zomer stalt, beweerden wij, en mijn zoon zag geen enkele aanleiding om daar ook maar het kleinste vraagtekentje bij te zetten. Maar als je zeven bent en het ongeloof grijpt in je klas als miltvuur om zich heen, wordt het dan geen tijd om de mythe te ontkrachten? Na een eerste nietszeggend antwoord op zijn vraag over de schoorsteen, bereid ik me samen met mijn ee ga voor op een ernstig gesprek. Dat volgt als hij de trap afkomt met zijn pyjama, die hij het liefst bene den voor de televisie aantrekt. „We moeten even met je praten", zegt mijn vrouw, met de dictie van ie mand die net een cursus slechtnieuwsgesprekken heeft gevolgd. Zijn gezicht schiet op alarmfase 1. „Jesse begon met schoppen. En toen schopte ik alleen maar terug! En toen de juf dat..." Even ben ik bang dat de rest van de avond weer in het teken staat van de strijd tegen zinloos geweld op en rond het schoolplein, maar mijn eega laat zich dit keer niet afleiden door iemand die zichzelf er bij lapt. Ze vertelt omstandig over een oude bisschop die, heel langgeleden, erg goed voor de arme kinder tjes zorgde, ze te eten gaf, en af en toe een cadeautje. Maar -en nu komt het- deze man is al heel lang dood. Maar omdat we nog elke keer aan hem den ken, vieren we elk jaar sin terklaasfeest met cadeau tjes. Mijn zoon ziet het probleem niet zo. Sinterklaas, ca deautjes - allemaal niks mis mee. Sinterklaas bestaat niet", zeg ik. Iedereen doet Justitie pakt een voetbalprof pas aan bij een échte doodschop Elleboogstoten, slidings als scheer messen en ordinaire vechtpartijen. Het voetbal, van amateurs tot profs, raakt niet verlost van geweld op het veld. Politie en justitie moe ten daarom sneller zelf ingrijpen, zeker in het profcircuit, vindt 'voet baladvocaat' Pim de Vos. Maar jus titie blijft vooralsnog aan de zijlijn staan, tot er letterlijk een dood schop wordt uitgedeeld. Hij is net een dag uit het zieken huis, de 21-jarige keeper van het Amersfoortse VVZA. Hij werd vo rige week knock-out geslagen. Ge voel in zijn rechterbeen heeft hij nog niet. Bij het eerste weerzien met de grasmat bungelt het lede maat langs de lijn over een van de krukken. Terwijl zijn teamgenoten 'ge woon' weer spelen, vertelt de doelman van het zevende van VV ZA over het voorval. Dat de scheidsrechter de wedstrijd met het achtste van stadsgenoot Ams- vorde staakte na oplopende span ningen en hoe dat prompt esca leerde in een vechtpartij. „Ik kreeg een klap in mijn nek en zakte kort erna in elkaar." Tien tot twintig minuten was de goalie buiten westen. Toen hij bij kwam had hij in beide benen geen ge voel meer. „Ik mag hopen dat het goed komt. Maar misschien kan ik nooit meer voetballen. Hopelijk vinden ze de dader," zegt de kee per. De politie doet haar best. Maar de klap zou niet zijn te zien op een video-opname van een supporter. Ook getuigen zouden de klap niet hebben gezien. In het amateurvoetbal komt het volgens de KNVB jaarlijks 'een paar honderd keer' tot een ge welddadig treffen. Het aantal ke ren dat een scheidsrechter wordt gemolesteerd, een andere graad meter, nam vorig jaar toe. Spelers, elftallen en clubs die over de schreef gaan worden daarom har der aangepakt. Met succes, stelt de KNVB. In de regio Den Haag- Rotterdam loopt het aantal 'mo lestaties' terug. Het gaat advocaat Pim de Vos van de WCS, de vakbond voor prof voetballers, niet ver genoeg. Vol gens hem komt het geweld bij de amateurs voor een belangrijk deel voort uit de spelverruwing bij de profs. Hij memoreert de reeks for se overtredingen tijdens de klas sieker PSV-Ajax vorige week. „De belangen zijn zo groot dat er har der wordt gespeeld dan ooit. Amateurs kopiëren dat. Het be gint bij het spugen, dat elke voet baller tegenwoordig iedere paar minuten doet. Zo'n grasmat moet bezaaid liggen met honderden kwatten. Bij jeugdelftallen zie je dat nu ook al. Met elleboogstoten en slidings op de enkels is het niet anders." Juist vanwege de voorbeeldfunctie van profs moeten politie en justi tie ingrijpen, vindt De Vos. Een paar wedstrijden schorsing door de tuchtcommissie van de KNVB volstaat volgens hem niet langer. Wie kan uitleggen dat een klap op straat is goed voor vervolging we gens mishandeling, terwijl voor de voetbalprof voor hetzelfde ver grijp andere regels gelden. De Vos: „Pureklassejustitie." Het openbaar ministerie (OM) be strijdt dat: het tuchtrecht functio neert. Voetballers tref je boven dien hard door ze te schorsen, meent Paul Notenboom, voetbal officier van justitie in Rotterdam. „Het is meer dan de boete die de strafrechter in de meeste gevallen geeft, vaak nog voorwaardelijk ook." Notenboom vindt dat het straf recht een 'ultimum remedium', voor als niks anders meer helpt. Een voetballer die zijn been én zijn carrière door een medespeler stuk ziet getrapt, kan eerst met een claim naar de civiele rechter stappen. Zoals Roda-aanvaller Danny Hoekman deed na een charge van FC Utrecht-keeper Jan-Willem van Ede in het seizoen '86-'87. Hoekma haalde na ander half jaar revalidatie nooit meer zijn oude niveau. De rechter ver oordeelde Van Ede in 1999 tot een schadevergoeding, maar de kee per ging in beroep. De zaak loopt nog. Zo'n proces helpt weinig bij voet ballers die stukje bij beetje de ver nieling in zijn geholpen, meent De Vos. „Voorbeelden te over van spelers die daardoor vroegtijdig hun carrière moeten staken." Ook daarom moet justitie eens bijten, meent De Vos. „De gang naar de strafrechter, met kans op een strafblad, voelt spelers toch heel anders." Justitie grijpt zelf pas in bij de zwaarst mogelijk aanslagen, zegt Notenboom. „Moedwillig ie mands knie in tweeën trappen gaat richting ultimum remedium. Overlijdt iemand na een charge op het veld, dan starten we van wege een niet-natuurlijke dood altijd een strafrechtelijk onder zoek. Maar ik heb dat nog niet meegemaakt." Notenboom voelt wel voor een ander idee: een strafpuntensys- teem. Dan kan het strafrecht wor den ingezet tegen voetballers die herhaaldelijk over de schreef gaaif" en daarvoor ook door de tucht- j| commissie zijn veroordeeld. De coach van WZA vraagt zich hardere aanpak van profs het g< weid bij amateurs vermindert. „Na veertig jaar in de voetballerij jg zeg ik: het is de tijdsgeest. Als ik |ti sta te vlaggen krijg word ik door ty sommige teams om de vijf minu- ten bedreigd. 'Ik steekje dood', w dat soort werk." je WZA overweegt teams 'met een L reputatie' voortaan te mijden, zegt de coach. „Dan schenk je ze L| maar die drie punten, betaal je Sl een boete aan de KNVB en ga je f fijn met de jongens een biertje j drinken. Liever dat dan met de zej nuwen in je lijf naar een wed strijd." Ferdi Schrooten maar alsof. Papa's en mamma's kopen die cadeau tjes gewoon in de winkel. Hij kijkt zo verbaasd als een Jehova's Getuige voor wie een deur uitnodigend openzwaait. Hij bestaat niet?" „Nee", zeg ik. „Je bent erin getrapt. Dat zinnetje volstaat gewoonlijk om de lont in dit vaatje buskruit te ontsteken. Hij stampt op de grond en schreeuwt, met overslaande stem, dat het niet eerlijk is, dat grote mensen niet mogen liegen en dat wij al net zo stom zijn als Martijn, als hij zegt dat sinterklaas niet bestaat. Maar woede duurt bij hem nooit langer dan een chocomel en een drop je, en de rest van de avond besteedt mijn vrouw aan de nazorg. Die bestaat voorname lijk uit het aftroggelen van de plechtige belofte dat hij de mythe in stand blijft houden, voor andere, kleinere kinderen dan hij, die nog wel in sinterklaas geloven. Dus niet meteen roe pen, als je een hulpsinterklaas ziet: 'Hij be staat niet!', want dat is niet leuk. Hij begrijpt het. En zijn boosheid laait maar één keer op, als hij de volgende och tend vroeg wakker wordt, naar beneden stampt en mij wakker schreeuwt met: „En dat paard in Spanje is zeker ook niet van sinterklaas!" Reageren? coIumn@dlckvanderplas.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2