SPORT S1< Doorwisselen? Onderzoek van KNVB: Imago scheids best goed LINKS BUITEN Tennisser Koubek beboet zichzelf wenen - De heetgebakerde ten nisser Stefan Koubek denkt een manier te hebben gevonden om zijn woede-aanvallen op de baan een positieve wending te geven. De nummer 1 van Oos tenrijk wil in 2004 voor elk rac ket dat hij uit kwaadheid ver nielt, een bedrag van 1000 euro aan een goed doel schenken. Een kinderfonds in Oostenrijk heeft hij als begunstigde partij uitgekozen. „Op deze manier heeft het slopen van een ten nisracket misschien nog enige zin", liet Koubek op zijn websi te weten. Hij sloeg alleen al in één (verloren) kwalificatiepartij voor het Masters-toemooi deze week in Parijs drie rackets aan maandag 3 november 2003 Ex-doelman slaat ex-vriendin londen - De politie in Londen heeft Mark Bosnich, ex-doel man van Manchester United, opgepakt op verdenking van mishandeling van zijn ex-vrien din, model Sophie Anderton. Anderton moest in een zieken huis worden behandeld voor kneuzingen. Bosnich (31), die behalve bij United onder de lat stond bij Aston Villa en Chel sea, moet zich op 4 december weer bij de politie melden. An derton geniet in Groot-Brittan- nië bekendheid met reclame voor lingerie. De Engelse voet balbond schorste Bosnich in april voor negen maanden we gens gebruik van cocaïne. Chel sea ontsloeg hem daarop. Forse rekening voor Beckham madrid - Voor David Beckham is het te hopen dat zijn club Real Madrid een ruimhartig de- claratiebeleid voert. De Engelse vedette verblijft met zijn gezin al elf weken in een Madrileens vijfsterrenhotel, in afwachting van passende woonruimte. De hotelrekening is inmiddels op gelopen tot 635.000 euro. De penningmeester van Real Ma drid kan de volgende specifica tie verwachten: accommodatie (twee suites): 117.000 euro; res taurant: 80.000 euro; roomser- vice: 26.000 euro; ontvangst gasten: 113.000 euro; parkeren: 26.000 euro; overige kosten (onder meer massage, stomerij, wasserette, verjaardagspartijtje zoon Romeo): 261.000 euro. De barrekening valt relatief mee: 10.000 euro. „David is onbe twist onze favoriete gast", liet een hotelmedewerker weten. Cruijff spant kort geding aan utrecht - Johan Cruijff wil dat de rechter uitgeverij Tirion in Baam verbiedt om dit najaar met een fotoboek over Cruijff op de markt te komen, samen gesteld door Leidsch Dagblad columnist Jaap Visser. Cruijff werkt zelf mee aan een ander boek en heeft een kort geding aangespannen. Volgens advo caat C. Crul maakt de uitgever van het boek 'Johan Cruijff de Ajacied' inbreuk op het portret en merkrecht van de voormali ge voetballer. Cruijff vindt het bovendien bijzonder onrecht vaardig dat een fotograaf foto's keer op keer kan verkopen zon der dat de sporter hiervan pro fiteert. DE KWESTIE Over wisselspelers in het voetbal is al tijd wel iets te doen. Wat doe je met vijf spelers op de bank, bij een wed strijd van zondag 4 die reserve zesde klasse speelt? Aan het begin van dit sei zoen heeft de KNVB de regels voor wis selen aangepast. De voetbalklasses zijn ingedeeld in categorie A of B. En cate gorie B mag met maximaal vijf spelers op de bank continu doorwisselen. Voor vrouwen begint dit bij de derde klasse. Bij mannen standaard achtste en reser ve vierde klasse. Maakt dit het voetbal op lager niveau leuker? Rob de Leede, woordvoerder KNVB Zeist: „Bij de KNVB gebeurt niets als er geen meerderheid van de clubs voor stemt. Bij het doorwisselen kwam de vraag vanuit de clubs. Dan is er kennelijk behoefte aan. Persoonlijk vind ik het een goede regel. Als je laag voetbalt is toch niet leuk om een helft langs de lijn te moeten staan. Bovendien zijn er genoeg spelers die na twintig minu ten spelen wel even willen uitrusten. Zo komen er dus meer voetballers aan spelen toe. En dat is voor lagere klas- seswelzo leuk." Pieter van der Pot, clubscheidsrech- ter. Hij fluit op zondag vaak lagere teams bij UVS: „Ik vind het geen goed systeem. Elke keer als een speler gewisseld wordt, moet een team zich daarop weer in stellen. Dat maakt een ploeg kwets baarder. Elke speler heeft een andere speelwijze en wil anders aangespeeld worden. Daarop moet een elftal zich instellen en dat kost even tijd. Je kunt zeggen dat dit bij lagere teams niet speelt, maar dan doe je ze geen eer aan. Ook bij die teams is het belang rijk dat de spelers op elkaar inge speeld zijn. Als scheidsrechter vind ik het ook een slecht systeem, omdat teams vaak achter mijn rug om gaan wisselen. Officieel moet het gemeld worden bij de scheidsrechter, maar trainers hebben het idee dat het met doorwisselen niet meer hoeft. Als je als scheids dan de regels wilt handha ven, fluit je het spel dood. En per soonlijk houd ik daar helemaal niet Danielle Gijsman, speelster/keepster Leidsche Boys Dames 1 (3e klasse zondag): „Ik ben eigenlijk een echte zaalvoet balster. In die sport is doorwisselen heerlijk. Voor veldvoetbal op lager ni veau vind ik het ook prima. Daar zijn spelers en speelsters blessuregevoeli- ger. Blessures komen op lager niveau sowieso meer voor, omdat de tegen stander uit onkunde wel eens een ra ke trap uitdeelt. Meestal keep ik, maar afgelopen zondag voetbalde ik een helft en ging door mijn enkel. Toen was het een uitkomst dat ik nog ge wisseld kon worden. Met ons team maken we een wat mindere periode door. Veel speelsters zijn snel uitge put. Daarom hebben we best veel ge bruik gemaakt van de nieuwe regel. Op hoger niveau moeten ze het niet doen, maar voor ons is het lekker." Wim Klok, leider van Rijnsburgse Boys 12: „Ik vind het helemaal niks. En ik kan gerust zeggen dat mijn hele team er zo over denkt. Elke keer dat een team wisselt, moet je de scheidsrechter roe pen, die legt het spel dan stil. Dat is eigenlijk onnodig oponthoudt. Een 'Veel voetballers willen na twin tig minuten spe len wel even uit rusten'. Foto: Ton Kastermans scheidsrechter moet fluiten voor over tredingen en uitballen en verder niks. Door het doorwisselen wordt voetbal er absoluut niet leuker op. Met mijn team maak ik er weinig gebruik van. De jongens zijn allemaal redelijk jong en kunnen een wedstrijd nog prima aan. Dan is het heel vervelend om te gen een team te spelen waar vijf keer in een helft wordt gewisseld." Wereldkampioenschap rugby, Wales - Nieuw Zeeland. Sydney, november 2003. Zeist - Scheidsrechters heb ben een veel beter imago dan tot nu toe wordt gedacht Die boodschap bracht de KNVB woensdag op een strategisch tijdstip naar buiten, gesteund door een onderzoek onder 268 mensen, van wie 67 procent zelf geen scheidsrechter is. Een arbiter is onmisbaar, wordt gewaardeerd, heeft lef, is trots op zijn vak en kan goed omgaan met mensen, concludeert de voetbalbond. De voetbalbond kan de resul taten van de ondervraging goed gebruiken, nu de bond op zoek is naar middelen om vooral jongeren (15-24 jaar) te interesseren voor de functie van scheidsrechter. Daartoe heeft de KNVB de campagne 'Scheidsrechters winnen' ge lanceerd. Onlangs constateer de de bond dat het aantal scheidsrechters structureel daalt en dat er bovendien sprake is van vergrijzing. Daarbij kwam het Nederland se scheidsrechterskorps vaak niet positief in het nieuws. Niet zelden werden arbiters na wedstrijden zwaar bekriti seerd, ook door spelers en trainers. Scheidsrechter Luin- ge kreeg in april zelfs even rust nadat hij ten onrechte Kezman (PSV) enVanHooij- donk (Feyenoord) rood had gegeven en later bij Feyen oord - Ajax slaande bewegin gen van spelers onbestraft liet. Collega Braamhaar kwam in opspraak wegens zijn leiding bij PSV - Ajax, de wedstrijd die in de eerste helft behoorlijk uit de hand liep. Bovendien moet de openbaar aanklager van de KNVB niet zelden actie ondernemen na onbestrafte overtredingen. De voetbalbond ondernam vorig seizoen al actie om de arbiters te steunen door scheidsrechterbaas Jaap Ui lenberg een wekelijkse inter- netcolumn te geven. Daarin nam hij het vaak op voor de leidsmannen. Uit het nu gepubliceerde on derzoek van wetenschapper Komen blijkt dat de 'scheids' er beter op staat dan aangeno men was. Door te fluiten ont wikkel je jezelf, het is goed voor de conditie en het beeld dat een arbiter een eigenwijze ijdeltuit is, klopt niet. Via 23 stellingen is bij de on dervraagden de mening ge peild. De 268 ondervraagden zijn bij stelling 12 opvallend gelijkgestemd. Op de stelling 'een scheidsrechter heeft thuis niets te zeggen' kozen ze vrij wel unaniem het antwoord 'helemaal mee oneens'. UIT HET OOG Ronald Florijn (42) was al actief in de roeisport op zijn dertiende. Al vrij snel roeide hij wedstrij den. Tijdens de carrière die daar op volgde won hij veel prijzen, met als hoogtepunten de twee gouden medailles op de Olympi sche Spelen. In 1988 won hij goud in de dubbeltwee in Seoul. En op de Spelen van Atlanta in 1996 haalde hij met de Holland Acht het hoogste podium. Dat was ook het moment dat hij be sloot om na 22 jaar te stoppen met roeien. Volgens Florijn be gon toen voor hem de echte strijd pas. „Roeien bepaalde lange tijd mijn dagelijks leven. Het laatste jaar trainde ik drie keer per dag. Er komt dan een tijd dat je moet kiezen tussen een sociaal en maatschappelijk of een sportief leven. Na Atlanta had ik gelukkig een groep goede vrien den om me heen die zeiden dat ik moest stoppen. Anders zou ik een karikatuur van mezelf zijn geworden. Doorgaan om voor de derde keer de Spelen te be reiken, was heel erg aanlokke lijk. Of ik op mijn hoogtepunt ben gestopt? Dat kan ik niet zeggen. Wie weet wat ik erna nog had bereikt. Doorgaan met sporten is de makkelijke weg. Dat is het leven dat je kent. Met de sport ben je altijd heel doelgericht en ge structureerd bezig. Het voelt veilig. Ik denk dat de buitenwe reld een heel verkeerd beeld heeft van topsporters. Als een sporter lang doorgaat, denken veel mensen dat het zo knap is. Mensen vinden het kiezen voor sport een opoffering. Dat vind ik niet. De opoffering voor mij was het stoppen met roeien. Opeens is daar de complexe buitenwereld, waarin je iets wilt bereiken: Ik wist niet precies wat ik wilde. Tijdens mijn sportcarrière heb ik gestudeerd in Leiden. In 1993 ben ik afge studeerd in de organisatiepsy chologie. Dat had ik achter de hand voor na het roeien. Beta len van sporters vind ik daarom iets gevaarlijks hebben. Door dat je genoeg betaald krijgt om te leven is het makkelijk om de rest, zoals een studie, naast je neer te leggen. Omdat de NOC *NSF zijn roeiers betaalt, zijn er meer kansen op medailles. Maar daardoor wordt het risico voor de individuele sporter ook groter. Want als je in de sport niet bereikt wat je voor ogen had, wat moet je dan? Na Atlanta ben ik best lang zoe kende geweest. Tijdens het roeien was ik altijd bezig met een doel dat ik wilde halen. Die doelen waren altijd heel duide lijk, zoals het behalen van de Spelen. Dat zocht ik voor mijn maatschappelijke carrière ook. Uiteindelijk heb ik wel gevon den wat ik wil. Én wat ik leuk vind. Daarmee heb ik wel geluk. Heel veel mensen zien geen uit daging in hun werk en vinden het wel best zo als het gaat. Ik werk nu als arbeids- en orga nisatiedeskundige voor de Ar- boUnie. Als er bij een bedrijf veel ziekteverzuim is, ga ik een UIT GESPROKEN kijkje nemen. Meestal is daar iets mis met organisatieken merken. Mijn taak is om te kij ken hoe het beter kan voor de werknemers. Binnen het werk stel ik mijn doelen en die ga ik dan proberen te bereiken. Het moeilijkste van het werken in een bedrijf vind ik de vele va riabelen. Er zijn veel minder ze kerheden. En dagelijks komen veel meer mensen langs dan ik bij het roeien gewend was. Daar had ik een vast groepje mensen die ik kende. Nu heb ik ook te maken met collega's die een heel andere kijk op dingen heb ben. Sommige collega's leggen plannen heel snel naast zich neer. Ze zijn misschien niet zo gebrand op het halen van een doel als ik. Achteraf gezien, ben ik wel blij dat ik op mijn 35ste gestopt ben. Alle tijd die ik in de sport stopte, ging ten koste van de aandacht voor mijn twee kinde ren en mijn vrouw. Terugkij kend op mijn sportcarrière ben ik heel tevreden. Ik heb alles bereikt wat ik wilde. Behalve dan goud op een wereldkampi oenschap. Maar die heeft mijn vrouw wel gehaald in het roei en. Dus als duo hebben we al les. Uiteindelijk heb ik toch meer respect voor mensen die zich in de kijker hebben gewerkt en echt iets bereikt hebben in hun maatschappelijke carrière dan in de sport. In de sport bereik je relatief met talent makkelijk al heel veel. In de maatschappij is dat veel moeilijker." DO 32 00 10 SC Heerenveen- voorzitter Riemer 35 van der Velde in 03 Sportweek: „En ik ben blij dat 30 Marianne Timmer weer vrij is Ik ben dan wel 62, maar vind pO het toch altijd weer leuk als er\ nieuwe, mooie vrije meisjes 30 rondlopen. Al was het maar voorde vrijgezellen onder ons.' 00 Theo Giling, één van de ver- 30 zorgers van tweevoudig Elfsti dentochtwinnaar Evert van 07 Benthem, over diens start in02 1986. In Schaatsen: Hij schaatste weg, maar viel gelijk. Vloeken, dat wil je niet 03 weten. 'Mijn schaatsen zijn er\D3 aan', kermde hij. Maar ik riep\ 'De hoezen, Evert. De hoezen j moeten er nog vanaf!" 48 18 Wielrenster Leontien Zijlaan van Moorsel in Aktueel: „Vroeger reed ik met 'n gang van 50 kilometer op een bocht af. Kon me niet schelen. Ik wil gewoon winnen. En nu denk in de laatste jaren dat ik nog fiets ga ik mijn gezicht niet openvallen. Beter remmen, da maar derde. Opnieuw Leontien Zijlaard van Moorsel: „In mijn tweede leven wil ik g woon een vent zijn. Vrouwen I zijn verschrikkelijk jaloerse f mutsen. Altijd roddelen, altijtf 1 zeiken. Martin van Geel, directeur voetbalzaken van AZ, over d<C vroegere uitstraling van de club. In Voetbal Internation „Er was geen eigen cultuur, 1 een imago. Dat van veel geld, I gouden kettingen, een zweem f van eau de toilette, verwende 4 over het paard getilde spelers. F Dure auto's en hoge salarissen* ja, maar presteren nee. Schaatsster Gretha Smit in ronica Magazine: „In het begin, vóór de Spelen, had ik het gevoel dat mensen b dachten: Wat moet zij hier? E boerenmeid moet ook zo no- dig...." Biljarter Dick Jaspers in De Telegraaf: jj „Ik biljart, klaar uit. Mijn ge-L dachten over het leven zijn sintf pel. Driebanden is al moeilijk^ genoeg." Korfbalinternational Marloeü Preuninger in de Volkskrant^ „In de maatschappij draait alt om meer, meer, meer. In het korfbal ben ik gelukkig met u ik heb." Schaatser Gianni Romme in: Schaatsen: h< „Sommige vrouwen zijn veel 49 snel tevreden. 'Ik was vandaal^ weer de beste Nederlandse', life 1 ik dan. Daar kan ik me kapots 1 aan ergeren. Als je daar genoe gen mee neemt, word je dus k 01 nooit wereldtop.les i 5 Vc AZ-coach Co Adriaanse (56) Kje!| het Algemeen Dagblad: .urrv Een nare tic van me is dat iTSDe elke ochtend in de krant naatV, overlijdensadvertenties kijk. 0 w Zou er iemand overleden zijnLe, die jonger is dan ik? En hoe ziHeu ze aan hun eind gekomen? En'^ dan ga je rekenen.5 J Dsc Opnieuw Co Adriaanse: au „Ik kan voor mijn spelers onaf1? looflijk complimenteus zijn Èi heel hard. Thuis niet, daar beis vc ik veel gelijkmatiger. EigenlijP A zou je in je huwelijk ook zo ,an moeten zijn, maar ik ben daat 1 vlak." p Ni iberi Robert Molenaar, voetballer van RBC Roosendaal, over ziji ad faalangst in Voetbal Internat Ne tional: Pji „Als ik een duel niet hoefde te$ spelen, dan liever niet. Als hem Cf regende hoopte ik dat het afgèj0'01 last zou worden. Gebeurde was ik opgelucht. En dat is nok. oc zo, hoewel het iets minder is gnfaii worden.LP|ar De Nederlandse Marokkaan, Khalid Sinouh, keeper van RKC, over Marokkaanse jeugdbendes. In Panorama: „Het liefst geven we ze een flii pak slaag, maar of dat helpt?\ politie zou ze harder moeten aanpakken. Ze hebben toch til voor niks van die gummiknuy pels?" Voetballer Ferrie Bodde (ADt Den Haag) in Sportweek: ^'0 Veel mensen denken, als ze op straat of tv zien: wat een hiï c de, arrogante kop heeft die go? 10 zer. Terwijl ik helemaal niet J Nc rogant ben.fei indi Schaatsster Annamarie Tho-0 r£ mas in Sportweek: I5 „Het gaat effe niet zo goed mf^Q het voetbal en er zegt een of ai A{ dere gek op tv dat ze 0.00 Oranje moeten op- De heffen. Moet je dan De nu ook maar het vrouwenschaatsen Jj Tc opheffen?" Ronald Florijn achter Nico Rienks, de combinatie die goud won in 1988. Foto: Archief Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 22