Duizenden zorgbanen de tocht Hardere aanpak amateurvoetballers leidt tot minder geweld op veld Leidsch Dagblad SETS 1|TI verkopen? Ondernemen: een diepe wens, een groot geheim Elvis op de discotoer Overstromingen Sumatra eisen tientallen doden Pontbaas van het Paddegat slachtoffer van 'joyvaarders' Koukleumen voor zeeschildpad Leidsch Dagblad •trr»mr ma stad zicht jwate kamei it (bc 10) of met an op lift, ts i 3n r( Ind. ig bal -\ wast j /iceko ALGEMEEN Robinson eerste anglicaanse homobi;schop Peijs haalt kilometerheffing weer van stal Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 INTERNET: www.leidschdagblad.nl Dagblad NR. 43377 LOS maandag 3 NOVEMBER 2003 SPRINTERS NR. 43377 LOSSE NUMMERS 1,15 ZATERDAG 1,60 Wilgjes trekken en elzen snoeien is ontspannend REM-eiland: meer dan een werkplek door Willem Spierdijk leiden - Het experiment in de voetbalregio Leiden/Den Haag/Rotterdam om amateur voetballers die door het lint gaan veel stren ger aan te pakken, is uitermate succesvol. Uit sluiting van de competitie en het dreigen daarmee heeft in de Leidse/Haagse regio ge leid tot veel minder geweldsincidenten. Volgens Gerard van Dijk, voorzitter van de zo genaamde molestatiecommissie van dit dis trict, heeft zich dit seizoen een tiental inci denten voorgedaan. „Toen we vijf jaar gele den met het nieuwe molestatiebeleid begon- Experiment in regio Leiden/Den Haag/Rotterdam zeer succesvol nen, was dit het viervoudige." In een verge lijkbaar district als West I, de regio Amster dam-Utrecht, heeft de KNVB tot nu toe bij amateurwedstrijden zo'n veertig geweldsinci denten geteld. De regio Amsterdam-Utrecht werkt nog niet met de strengere aanpak die in West II wel van kracht is. Kern van de aanpak is dat de verantwoorde lijkheid voor geweld op de velden veel na drukkelijker bij de clubs wordt gelegd. „In het verleden wachtten clubs gewoon af welke maatregelen de tuchtcommissie, zou nemen. Verenigingen deden alsof het hun zaak niet was", aldus Van Dijk. Als zich nu een incident voordoet, moet het bestuur van de betrokken club voor de mo lestatiecommissie verschijnen. In afwachting van die zitting mag het elftal dat over de schreef is gegaan, niet voetballen. Bij de com missie moet de club schriftelijk aantonen welke maatregelen zijn genomen. „Dat kan variëren van het royeren van betrokken spe lers tot publicaties in het clubblad", vertelt Van Dijk. De KNVB probeert geweld te voorkomen door bepaalde wedstrijden in het amateur voetbal als 'risicowedstrijden' te bestempe len. Bij deze duels worden scheidsrechters aangesteld die normaal gesproken in hogere klasses arbitreren. De nieuwe aanpak voor de KNVB heeft er al in één geval toe geleid dat een elftal uit de competitie is genomen. Het eerste elftal van het Haagse TEDO mag na enkele incidenten dit seizoen niet meer spelen. Dergelijke strenge maatregelen zijn nog uit zondering, volgens Van Dijk. Als een elftal drie keer bij geweld is betrokken, kan het be stuur van het district zo'n strenge straf uit spreken. Het hangt er dan wel vanaf of het een zaak was van het hele elftal of dat het een individuele speler is geweest die zich heeft misdragen." Pagina Gesprek van de Dag: Geweld op het veld gaat maar door FC Lisse pakt (overtuigend e periodetitel )0,- John Morley Je hebt iemand nog niet overtuigd, wanneer je hem het zwijgen hebt opgelegd Acties Leidse regio nog onduidelijk COMMENTAAR OMROEP Waajiterhaald en geldverslindend. J ^et I publieke omroepbestel ligt 9elWen onder vuur, maar is nu heren! 1) met in eigen kring openlijk om- len geraakt Een flink deel n Q - het omroeppersoneel heeft iet mjkens een enquête van deze an aaif grote twijfels over de ej wajudbaarheidsdatum van het een ijzuilde systeem. En AVRO-di- leiden/anp - Door de bezuini gingsplannen van het kabinet komt de basiszorg in verpleeg- en verzorgingshuizen direct in gevaar. Brancheorganisatie Arca- res voorziet dat er duizenden ba nen in de verpleeg- en verzor gingshuizen verdwijnen als er voor 262 miljoen euro wordt be zuinigd. Werknemers van een zorggroep in Den Bosch zijn opgeroepen om vandaag een werkonderbre king te houden. De bijeenkomst in Den Bosch vormt het start sein voor meer acties. De actiebereidheid bij de zorg in de Leidse regio en de Duin en Bollenstreek is nog onduide lijk. Veel werknemers hoorden vanochtend pas van de plannen van Abvakabo FNV. De regiona le afdeling van deze vakbond hoopt eind van de middag een beeld te hebben van deelname aan de CAO-acties. Thuiszorg AZGR is in elk geval niet van plan mee te doen. Bij Thuiszorg Groot Rijnland weten ze het nog niet zeker, maar doen ze 'waarschijnlijk niet mee'. Het personeel van Yunio Thuis- en Kraamzorg houdt een handte keningenactie, maar is het niet van plan het werk neer te leg gen. Gera van Huuksloot, direc teur van Zorgorganisatie Zorg vuldig weet het zeker: haar werknemers houden geen werkonderbrekingen. Bij verschillende instellingen worden praktische bezwaren tegen de voorgestelde werkon derbrekingen genoemd. Van Huuksloot: „Wij geven kraam zorg. Je kunt toch moeilijk te gen iemand die net bevallen is, zeggen: vandaag komen we niet." Vice-voorzitter Van Schelven van Arcares vreest uiteindelijk voor het verlies van zo'n 8000 arbeidskrachten. De verminde ring van personeel zal leiden tot tien minuten minder aandacht per persoon per dag in het ver pleeghuis. Dat betekent volgens Van Schelven dat familie mee moet helpen in de zorg. Nu nog krijgt een patiënt in een verpleeghuis gemiddeld vijftig minuten persoonlijke zorg per dag. „We hebben vorig jaar be pleit dat we vijftien minuten per cliënt meer zouden krij gen", zegt directeur M. Rompa van de brancheorganisatie. „Maar als je dat terugrekent, worden dat er met deze bezui nigingen tien minuten minder. Dat is verontrustend." leiden - De disco draaide zaterdag weer op volle toeren in de Groenoordhallen waar Fun Party's voor de tiende keer een feestje or ganiseerde dat inmiddels maar liefst 8000 liefhebbers trekt. Een deel daarvan dost zich traditiegetrouw uit naar de mode van de jaren ze ventig en tachtig. Veel glitterjurken dus, en roze pakken, veelkleuri- een g naai chte 3 1 er mei 1 to lie teur Ad 's-Gravesande zei vo- week hardop wat tot voor ondenkbaar was: de publie- imroepen moeten bereid zijn izelf desnoods op te heffen, werd tijd. t maar liefst 36 organisaties ras, ri^ vechten om zendtijd en kij- rsgunst is het publieke om- epbestel uitgegroeid tot een drocht Het dateert uit de tijd it katholieken, protestanten, lalisten en liberalen elk op wijze de eigen achterban rm eerden over de wereld- itwikkelingen. verwording van het bestel >rdt gesymboliseerd in het ge- ...dng van de talloze camera- l1Qe|(f)egen der zendgemachtigden, 52) P van elke doorsnee perscon- achtef 54C 00,-- rentie van een doorsnee mi- oost) ster de doorsnee mededelin- nd.: 11 registreren en voorzien van ial, tdeddeels identieke beelden en er mgeleidende teksten. Plurifor- 1 paiteit en profilering zijn zo ge- woonpdigd in meer van hetzelfde, e vmter de schermen is het bestel 1 2 31 wonderlijk compromis ge- badkahrden Van overheidsfinancie- rwariQg en commerciële Ster-in- 2 misten, van schoorvoetende 1 Imenwerking tussen machtige, Jfstandige verenigingen. Jids de commerciële zenders ,0'"de jaren tachtig hun entree laakten staat het systeem on- ïr druk. De jongste discussies |n aangewaldcerd door de eis m het kabinet dat 'Hilversum' ht ovs komende jaren tachtig mil- dooröen euro moet inleveren. Met et, ru|e algemene bezuinigingsmaat- e inbc^el ontsnapte het kabinet zelf r ei nP 6611 fundamentele discussie I 51 Ofer de toekomst van het bestel, 1 vooral over de WD-opvatting it twee publieke netten genoeg die discussie nu in eigen pkring losbarst, is een Ie zaak. Als tegenwicht aan 'commerciëlen' bestaat er be fte aan een BBC-achtige letuur - een door de over- tid gefinancierde afgeslankte len ublieke omroep, die niet actief -| 41 op de advertentiemarkt en die let langer afhankelijk is van de lachtige omroepverenigingen. -eter de Vries den haag/jakarta - anp-afp - Overstromingen op het Indone sische eiland Sumatra hebben zeker 65 dodelijke slachtoffers gemaakt, onder wie diverse toe risten. De overstromingen vin den plaats in de regio rond de rivier de Bahorok. Zij worden veroorzaakt door zeer forse hoosbuien die gisteren begon nen. Door de overvloedige re genval zijn rivieren buiten hun oevers getreden. Volgens een lokaal radiostation waren er tientallen mensen in de jungle toen de overstromingen begon nen. Honderden kiosken en souvenirstalletjes zouden zijn vernield. Bukit Lawang ligt ongeveer 100 kilometer ten noordwesten van Medan, de grootste stad van Sumatra. Het plaatsje ligt aan de uiterste oostkant van het grote Gunung Leuser National Park. Bukit Lawang is een van de populairste toeristische be stemmingen van Sumatra dankzij het orang oetan-reha- blitatiecentrum en de mogelijk heden voor sporten als rafting en wandelen in de prachtige natuur. ge pruiken, plateauzolen en tijgerstrepen. Ook Elvis, verdwaald uit een andere tijd, ontbrak niet. Het maakte allemaal niet uit, iedereen was welkom. Meedeinen verplicht. Pagina Kunst Cultuur: Mega- disco in Leidse Groenoordhallen. Foto: Eric Taal sum. Hij is de eilandjes aan het opknappen. „We hogen er de grond op en richten de speel plaatsen opnieuw in. Na het te lefoontje zaterdagochtend ben ik meteen gaan kijken. In plaats van de pont bij het eiland, trof ik er een boot aan met een ped del. Hiermee zijn die vandalen dus naar het eiland gevaren. Verder was de graafmachine, die op het eiland staat, openge broken. Het gereedschap dat erin stond, is weg. Het pontje waarmee gevaren is, vond hij beschadigd terug bij de Wijde Aa. „Ik denk dat ze met een mesje in het contact slot de motor hebben gestart. Het slot is vernield en het dash board is beschadigd." Van Leersum schat de schade tus sen de 800 en 900 euro. Hij is verzekerd. zandvoort - Bijna vijftienhonderd mensen doken gistermiddag in de ijskoude Noordzee bij Zandvoort. Met hun herfstduik vroegen ze aandacht voor de met uitsterven bedreigde zeeschildpad. Het dier wordt te veel gegeten en de wateren waarin zij leven, vervuilen steeds meer. Met de duik haalden de dieren liefhebbers ook nog eens 17.000 euro op, bestemd voor het Wereld Natuur Fonds. Foto: Jur Engelchor door Marieta Kroft woubrugge - Het lijkt een trend te worden: joyvaren met een pont. Nadat een groep jongeren een paar maanden geleden al ging spelevaren met het pontje bij de Hefbrug in Alphen aan den Rijn, was dit weekeinde een van de drie pontjes van de Woubrugse pontbaas van het Paddegat het doelwit. Het vaar tuig lag afgemeerd bij een van de recreatie-eilanden De Hem men in het Braassemermeer. Zaterdagochtend trof de dienst doende veerman het pontje aan bij de steiger van de Wijde Aa, bijna anderhalve kilometer ver derop. Wout van Leersum, die nu ne gen jaar het veer Roelofarends- veen - Woubrugge hedient, maakte niet eerder mee dat an deren er met zijn pont vandoor gingen. Hij was al verbaasd toen hij enkele maanden gele den in de krant las dat een groep jongeren was gaan 'joy varen' met het pontje bij de Hefbrug. Het pontje dat dit weekeinde werd meegenomen, lag bij een van de eilandjes van Van Leer- Uitslag stemming FNV op internet Rijswijk - Hoe de 1,2 miljoen FNV-leden denken over het na jaarsakkoord, wordt vandaag duidelijk. De vakcentrale maakt rond 17.00 uur bekend hoe de leden hebben gestemd. De uit slag is vanavond terug te vin den op de internetsite van deze krant, www.leidschdagblad.nl. Het is evenwel de federatieraad, het 'parlement' van de FNV, die op 17 november het eindoor deel velt. Volgens de jongste peiling van Maurice de Hond zal het er vandaag om spannen. Deel Alphen uren zonder stroom alphen aan den rijn - Onge veer 6000 huishoudens in Al phen aan den Rijn hebben zon dagavond uren zonder stroom gezeten. Ook Zwammerdam werd door de stroomstoring ge troffen. Rond half zes viel in het hoogspanningsgebouw in Al phen aan den Rijn een vermo genschakelaar uit door een sto ring in twee kabels. Volgens een woordvoerder van energie maatschappij NUON waren de grootste problemen omstreeks half tien uur opgelost, maar had pas rond elf uur iedereen weer stroom. Als gevolg van de stroomstoring reden er geen treinen tussen Alphen aan den Rijn en Gouda. Spanje sluit grens Gibraltar madrid - Spanje heeft vandaag de grens met de Britse kroon kolonie Gibraltar gesloten, na dat daar een cruiseschip met opvarenden met een zeer be smettelijk maagvirus was aan gemeerd. Meer dan vijfhonderd passagiers en zeventien beman ningsleden van het cruiseschip Aurora hebben het virus dat di arree en misselijkheid veroor zaakt onder de leden. De ge zonde opvarenden mogen ver moedelijk in Gibraltar van boord gaan. Politie geeft 744 fietsers bekeuring leiden - In het politiedistrict Leiden/Voorschoten zijn dit weekeinde 744 fietsers bekeurd omdat zij zonder licht reden. Vooral in de Leidse binnenstad werd vrijdagavond massaal ge controleerd. Nog de hele no- vembermaand controleert de politie in de regio Hollands Midden op fietsverlichting. Sa men met de fietsreparatiebran- che en verkeersveifigheidorga- nisatie 3VO houdt zij de actie 'Laat je zien'. Wie helemaal geen verlichting voert, kan een boete van 23 euro krijgen. Fiet sers die alleen een werkend voor- of achterlicht hebben, be talen dertien euro. Startersdag in Hooglandse kerk trekt ruim duizend bezoekers door Wilfred Simons leiden - Ondernemen is niet alleen de diepste wens van veel mensen, maar ook hun grootste geheim. Ze zijn bang dat hun werkgever erachter komt. Dat bleek zaterdagmiddag tijdens een be zoek aan de Startersdag 2003 van de Ka mer van Koophandel Rijnland in de Leidse Hooglandse kerk. „Meedoen aan opleidingscursussen kun je dan wel ver geten", zegt een dame van rond de veer tig die een communicatiebureau wil op zetten. „Bovendien heb je je collega's heel wat uit te leggen. Vind je het niet meer leuk bij ons?' Zulke vragen ga ik liever uit de weg." Zowel de standhouders als de deelne mers vonden de Startersdag een groot succes. Volgens KvK-woordvoerster Sandra Verheij was op 750 mensen gere kend, maar toen het evenement om 16.00 uur eindigde, stond de teller op 1061. De spreekuren met accountants, bankiers en medewerkers van de Kamer waren zwaar overtekend. De workshops in de parochiezalen naast de Hoogland se kerk zaten bomvol. Accountantsbe- drijf Arenthals Thornton riep zelfs ex tra personeel op om een dubbele bezet ting te kunnen draaien. Accountant Eg- bert Jan Blonk van A&T verklaarde de toeloop uit de wens van veel beginners om zich beter voor te bereiden. „Ze oriënteren zich langer en stellen be tere businessplannen op. De banken zijn ook veeleisender." Vijf jaar geleden hadden starters naar zijn gevoel dit soort dagen minder nodig. „Ze begon nen gewoon", zegt hij. Is het dan nu wel een goede tijd om een bedrijf te begin nen? „Zeker wel. Met ondernemers die nu goed beginnen, kan het straks, als de economie aantrekt, alleen maar beter gaan." Dat laatste denkt ook ict'er Siegfried Id- zenga. De Leiderdorper heeft sinds een jaar een softwarebedrijf. Hij levert pak ketten 'op maat' aan klanten in de regio. Het gaat goed. „Omdat ik alleen werk, ben ik goedkoop." Hij is op de Starters dag om 'een beetje te netwerken' en hij gaat bij het kraampje van de Belasting dienst langs. „De dienst introduceert nieuwe regels voor het maken van factu ren. Ik wil weten hoe ik dat moet doen." Pagina Ri: Onderscheiden, daar draait het om Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam M V Telefoon (Lv.m. controle nabezorging) Wij gaan zorgwidg orr Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,70 kwartaalabonnement automatische betaling 56,20 betaling per acceptgiro 56,70 Handtekening: In het colofon van de kent treft u nadere informatie a£ Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bq automatische betaling is mijn bank-yonummer 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl V1 'IK'.'H.HI uagt)

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1