'Baggerrace' kost Romme kwalificatie SPORT 2 Belgisch een-tweetje in Nederland Korfballend Taiwan moet nog veel van oud-bondscoach Crum leren; Friesinger domineert Duits kampioenscha Valse start voor krachtmens Zege De Vries in schaatsmarathon Poggiali pakt titel in 250 Nederlands record Kiplagat in New York Perspectiefrijk voorproef Nadja Wijenberg in Athe Tim Henman wint in Parijs parijs - Tim Henman heeft gis teren het tennistoernooi van Parijs op zijn naam gebracht. De 29-jarige Brit versloeg in de finale de Roemeen Andrej Pavel in drie sets: 6-2 7-6 (8-6) 7-6 (7- 2). Het was Henmans eerste ti tel in de Masters Series. Die le verde hem een cheque op van 450.000 euro en het hernieuw de bewijs dat nog altijd reke ning met hem moet worden ge houden. Dubbelslag voor Van Baaien zuidlaren - Amazone Marlies van Baaien heeft bij het con cours hippique in het Groning se Zuidlaren een dubbele zege behaald. De 23-jarige dochter van de gelouterde Coby van Baaien won in de dressuurru- briek zowel de Grand Prix als de Kür op muziek. Dat deed ze op haar hengst Idocus. Marlies van Baaien zette met haar dubbel slag in Zuidlaren de eerste stap op weg naar kwalificatie voor de Olympische Spelen van Athene 2004. Van Almsick stopt na Athene hamburg - De Duitse top- zwemster Franziska van Alm sick heeft haar afscheid aange kondigd. Na de Olympische Spelen van Athene 2004 wil de 25-jarige Berlijnse stoppen. „Maar eerst wil ik nog olym pisch goud winnen. Daarna ga ik een boek schrijven", liet de glamourgirl weten. Van Barneveld verliest finale Bridlington - Raymond van Barneveld blijft favoriet voor zijn vierde Embassy-titel begin januari, maar de Haagse darter weet nu ook weer wat verliezen is. In de eindstrijd van de Win- mau World Masters, een inter nationaal hoog aangeschreven toernooi in Bridlington, moest hij gisteravond zijn meerdere erkennen in Tony West. De als derde geplaatste Engelsman versloeg de Nederlandse num mer één met 7-6. Golfers sluiten af in anonimiteit sotogrande - Robert-Jan Derk- sen en Maarten Lafeber hebben een sterk golfseizoen anoniem afgesloten. De twee Nederlan ders eindigden gisteren in Soto grande bij de Volvo Masters, de finale van de Europese Tour, in de achterhoede. In een veld van 56 spelers was de veertigste plaats voör Derksen, met een score van 297 (9 boven par). La feber werd 44ste met een totaal van 300 slagen. Goosen koel naar golfzege palm harbor - Retief Goosen heeft het Chrysler Champion ship in de Amerikaanse plaats Palm Harbor op zijn naam ge bracht. De Zuid-Afrikaanse gol fer besloot het toernooi in Flo rida met een ronde van 70, één onder par. Hij bracht zijn totaal daarmee op 272 slagen (-12). Goosen verdedigde koel en overtuigend zijn voorsprong op de naaste concurrenten. Van hen passeerde Vijaj Singh de Amerikaan Briny Baird nog in de algemene rangschikking. De geroutineerde Fijiër had voor de laatste achttien holes even eens 70 pogingen nodig en kwam uit op 275. Baird leverde in het onderlinge vergelijk twee slagen in en eindigde als derde. Olympische vier verslaat Nereus amsterdam - Niet favoriet Ne reus maar de olympische vier- zorider- stuurman lichtgewicht heeft gisteren op de Amstel in Arnsterdam de November Vie ren gewonnen. Gerard van der Linden, Yvo Snijders, Joeri de Groot en Karei Dormans ver sloegen over vier kilometer de titelverdediger met op slag rou tinier Michiel Bartman. Op de finishlijn voor de Koninklijke Roeivereniging De Hoop be droeg het verschil 10 seconden. De November Vieren wordt verroeid in vieren met stuur- Zege voor handballers lillestrom - De Nederlandse handballers hebben het oefen- toernooi in Noorwegen ter voorbereiding op de WK-kwali- ficatie in januari afgesloten met een zege. Oranje won in Lille strom met 26-22 van de sterke Noorse eredivisieclub Fet IL. Bij rust leidde de ploeg van Henk Groener met 14-11. DickTuip was topscorer met zes treffers. Mark Bult (5) en Mark Schmetz (4) hadden eveneens een be langrijk aandeel in de produc tie. Fet verving Hongarije, dat eerder naar huis moest wegens andere verplichtingen. maandag 3 NOVEMBER 20C Nederland bezorgt adviseur van Aziatische ploeg extra werk bij start op WK door Edwin Alblas Rotterdam - Nederland is een autori teit is in het korfbal. Bijna alle deelne mende landen aan het wereldkampi oenschap in Rotterdam hebben dan ook Nederlandse kennis in huis ge haald. Oud-bondscoach en korfbal- goeroe Ben Crum souffleert al jaren de korfballers uit Taiwan. Maar de tips, trainingen en adviezen leidden gisteren nog niet tot een verrassend resultaat (25-10) tegen torenhoog fa voriet Nederland. Crum was realistisch genoeg om zulks vooraf ook niet te voorspellen. „Tai wan moet deze wedstrijd zien als een basis, om verder in het toernooi te groeien. Nederland is gewoon nog te goed." Op het spel van Oranje, dat zonder de geblesseerde Dennis Voshart (enkel blessure) aanüad, was gisteren ook nog wel het een en ander aan te mer ken. Niet alle spelers haalden in een uitverkocht Topsportcentrum in Rot terdam een behoorlijk niveau. Willem Scholtmeijer werd met zes treffers topschutter aan Nederlandse zijde. In de schaduw van het gastland heeft Taiwan deze week in de overige groepswedstrijden tegen Duitsland en Groot-Brittannië meer zicht op succes dan het gisteren had. „In de halve fi nale moet dan de piek liggen", aldus Crum. Op het WK in 1991 werd Tai wan achter België en Nederland al eens derde. Nadien is Crum nog regel matig met koffers vol leerstof in Azië geweest. Vreemd is het niet dat het hem de meeste moeite kost om de Taiwane- zen spelinzicht bij te brengen. „Tech nisch en atletisch hebben ze het alle maal wel aardig voor elkaar, maar co ördinatie, coöperatie en communica tie zijn van nog meer belang. Als je dat niet beheerst, verlies je de controle over de wedstrijd en ben je kansloos", oordeelt Crum. Meer nog dan bij de Nederlandse korfballers komt het bij de Aziatische spelers aan op timing. Alleen zo kun nen ze het gebrek aan lengte compen seren. „Eerder weg zijn bij een sprong, goed positie kiezen", somt Crum moeiteloos een paar essentiële slimmigheidjes op. De Aziaten moe ten er alleen bij herhaling op worden gewezen. „Want omdat ze nog weinig ervaring hebben, zakt de informatie sneller weg." Toch neemt international Taco Poel stra zijn petje af voor de vorderingen van Taiwan. „Fysiek en atletisch zijn ze zelfs al heel ver voor een ploeg die nog zo'n korte historie heeft. En door toedoen van Ben Crum ontwikkelen ze zich nu ook in tactisch opzicht." Ronduit fascinerend vindt Poelstra de hoge mate van discipline in de Taiwa nese ploeg. Hij heeft trainer Huang wel eens in actie gezien. Die gaat er met de zweep overheen. Poelstra: „Dat ligt natuurlijk ook wel een beetje in hun cultuur opgesloten, die v(j zaamheid. Bij hen komt dat de in en de concentratie ten goede. W|[ derlanders zijn daar te vrijgevoclj voor. Het zou bij ons niet werker0 maar ik vind het grappig om te z^ hoe zij dat beleven." Wie weet is Taiwan dankzij die verdiscipline in de toekomst no[ in staat om het grote Nederland tje te lichten. Ook de inspanning gisteren zal geen vergeefse moeil - dij geweest. De videotape van de nederlaag vergezelt Crum ongeti feld op zijn volgende reis naar T; heerenveen/anp - Zo goed als hij vorig jaar was, zo slecht begon het nieuwe seizoen voor Gianni Romme. Hij sloot het NK afstan den gisteren af met een teleur stellende zevende plaats op de tien kilometer. Hij pufte, foeterde en schudde moedeloos met zijn hoofd. Ter wijl de directie van Thialf vrij dagavond de lichten al wilde do ven, reed een druk pratende Gianni Romme nog enkele rondjes met trainer Jac Orie in het Heerenveense schaatspaleis. Het krachtmens uit Made had zich op het nippertje geplaatst voor de WB-wedstrijden op de vijf kilometer, maar de race ver liep allerminst naar wens. Twee dagen later (tijdens de 10 kilometer) hoopte Romme op herstel, maar kreeg hij juist de bevestiging dat de goede vorm nog ver te zoeken is. „Het was bagger", klaagde de Brabander nadat hij teleurstellend als ze vende (13.56,53) was geëindigd, ver achter winnaar Jochem Uyt- dehaage. „Hier word ik echt niet vrolijk van. Bij die vijf kilometer merkte ik al dat 't niet goed zat. Normaal gesproken vlieg ik er in, nu was het allemaal geza pig" Toch is er volgens Romme geen reden tot paniek. De voorberei ding was prima verlopen en de testen wezen uit dat hij condi tioneel in orde is. .Alleen, zo dra ik op het ijs sta, voel 't zwaar aan. Het is keihard wer ken. En dat kost te veel ener gie." Een verklaring voor zijn matige prestaties heeft hij (nog) niet. „Als sporter weet je 't soms ook niet meer." Romme, lid van de SponsorBin- go Loterij-ploeg mag in de ko mende reeks wereldbekerwed strijden alleen starten op de 5000 meter. Die races zal hij vooral gebruiken om weer terug te keren op het 'normale' ni veau. „De vorm zit nog ergens in mijn lichaam, hoor", sprak hij laconiek. „Ik moet alleen even dat slot vinden om het los te maken." Romme keek in Thi alf al vooruit naar de NK all round. Bij dat evenement wil hij zijn concurrenten als van ouds geselen. „Dat toernooi wordt héél belangrijk." Ook Henk Angenent kon in Heerenveen niet zijn draai vin den. De voormalig Elfsteden tochtwinnaar verprutste zijn vijf kilometer volledig (hij wist slechts twee rijders achter zich laten) en kon op de 'tien' zijn reputatie ook niet waarmaken. Hij eindigde als tiende en liep daarmee deelname een het World Cup-circuit mis. eindhoven/anp - Hoe langer Peter de Vries schaatst, des te slechter het ijs en des te beter het resultaat. De marathonspe cialist uit Heerenveen won za terdag op de kunstijsbaan van Eindhoven de derde etappe van de KNSB-competitie. Het was een verlengde marathon over 150 ronden met een zinderende finale. De Vries reed in de slotronden acht medevluchters op achter stand en soleerde naar zijn eer ste seizoenoverwinning. Arjan Stroetinga, die de nieuwe leider in het klassement werd, eindig de als tweede vóór Rutger ter Laak. Op het Brabantse ijs voelde De Vries zich weer de oude. Eerst schaatste hij zeer beheerst mee in het peloton en in de tweede helft van de race ijlde hij over de piste alsof de duvel hem op de hielen zat. Met acht collega's ontsnapte hij na 120 ronden uit het peloton. De kopgroep van negen man, onder wie Stroetin ga, Veldkamp, Schmitz en Snij ders, slaagde in de opzet: een voorsprong van vierhonderd meter op de rest. Voor de achterblijvers was het pleit toen al beslecht. De vluch ters controleerden de koers ver volgens voorbeeldig. Opmerke lijk was dat KC Boutiette, Heide- man en Michaud de slag had den gemist De finale leverde een ouderwets man-tegen-man gevecht op. Pa trick Schmitz en Ter Laak open den het offensief. Het tweetal verkreeg een voorsprong van ongeveer honderd meter. „Nie mand wilde het gat dichtrijden", zei De Vries na afloop. „Ik gokte op een jump van Veldkamp. Maar die zat schijnbaar hele maal kapot. Ik heb toen zelf de achtervolging maar ingezet. Ge lukkig kon ik het tweetal achter halen. Op hetzelfde moment dat ik bij hen aansloot, heb ik een demarrage geplaatst. Dat maak te indruk, want niemand kon me meer volgen." erfurt/anp/sid/dpa - De rentree van Gunda Niemann-Stirne- mann trok de meeste aandacht, Anni Friesinger imponeerde echter in het weekeinde op de Duitse afstandskampioenschap pen. Friesinger veroverde in Er furt, de thuisbaan van Niemann, de titels op de 500, 1000 en 1500 meter. De tijden van de schaats ster uit Inzeil waren zo vroeg in het seizoen indrukwekkend. Gunda Niemann is op de weg terug. De nationale titel op de 5000 meter - haar 34ste - van vrijdag was geen echte graad meter voor haar mogelijkheden dit seizoen. Ze was met Claudia Irrgang de enige deelneemster. De titel maakte de Duitse re cordkampioene wel blij. Gisteren op de 3000 meter was de eerste confrontatie met de echte top, in dit geval Claudia Pechstein. Niemann, die brons binnenhaalde, moest vijf secon den toegeven op de Duitse kam pioene. „Dat verschil had ik ook verwacht. Elke seconde minder was een verrassing geweest", zei de 37-jarige schaatsster. Pechstein reed gist 4.09,09. Niemann bleef if 4.14 steken. „Ik ben tevrf over mijn eerste weekeiij keek ze terug op haar e, optreden sinds maart 200 zwangerschap en geboort( een dochter hielden Nien geruime tijd van de sch' baan. Anni Friesinger liet in' weekeinde haar visiteka voor de rest van het sei achter. Friesinger impone vrijdag al op de 500 metei twee races in de 38 secoi (38,72-38,85). Op de kilon domineerde ze met 1.16,6(' de mijl was ze eveneens d naakbaar in 1.57,73, een li record. In alledrie de gev' moest sprintster Sabine V genoegen nemen met zilve „Prachtig", becommentaf de Friesinger haar eigen taties. „Ik ben in de aar gezond gebleven en heb' der dan ooit kunnen trail Pechstein was blij met derde Duitse titel op de| meter op rij. valencia/anp - Met de wereldti tel voor 250cc-coureur Manuel Poggiali viel gisteren de laatste beslissing in het wegrace-sei zoen. De Aprilia-rijder werd derde in de Grote Prijs van Va lencia, maar zag zijn enig over gebleven concurrent, de Itali aan Roberto Rolfo, slechts als zevende eindigen. Daarmee was het kampioen schap voor Poggiali, in zijn de buutjaar in de 250cc, een feit. „Het was een heel moeilijk weekend voor me", vertelde de kersverse wereldkampioei tijdens de warming-up ncj schuiver had gemaakt. was een zware race en ij last van mijn benen, mat eindelijk is alles goed d pen." Het was de tweede werq voor de Sanmarinees, 2001 de beste was in de Met zijn 20 jaar en 261 da hij de op twee na jongst« naar in de 250cc na Mare landri (2002) en Valentino in 1999. new york - De marathon van New York is gisteren bij de mannen gewonnen door de Kenyaan Martin Lel. Zijn officieuze tijd was 2.10.30. Lel, op de foto de vijfde loper van rechts, loste in de slotfase Rod- gers Rop, de winnaar van vorig jaar. Rop eindigde als tweede in 2.11.11. Bij de vrouwen was er een hoofdrol voor Lornah Kiplagat. Sinds kort in bezit van de Nederlandse nationaliteit eindigde Kiplagat als derde in een Nederlandse toptijd. Kiplagat maakte lange tijd de wedstrijd, maar gaf in de slotfase ruim een minuut toe op de winnares, de Kenyaanse Margaret Okayo. Lornagat liep 2.23.43, de beste tijd ooit door een Nederlandse gelopen. Ze verdrong Carla Beurskens, die het Nederlands record met 2.26.34 in handen had. Beurskens liep die tijd in 1987 in Tokyo. Foto: AP/Mary Altaffer plaats en besloot ze de strijd 'trimmend' af te ronj „We hebben zaterdag eeri nummer voor haar gei Het was nooit de bedoeli volledige marathon te I Als je echter de nummer 1 de race bent, stap je niej verklaarde haar man Ger j berg het succes op het ol sche parkoers. I Wijenberg moet zich nogl ficeren voor de Olymj Spelen van volgend jaaij staat hetzelfde parkoers programma. Gisteren wj 28 graden, volgend jaar Spelen zal de temperatui getwijfeld nog een stuk liggen. En de ruim 42 kilq zijn verraderlijk. ;,Het een slagveld", voorspel Wijenberg. „Het is zekei gemakkelijke marathon, atleten zullen zichzelf tej men. Er zitten een paar bergjes in." athene/anp - De Nederlandse lange afstandsloopster Nadja Wijenberg heeft gisteren de ma rathon van Athene gewonnen met ruim drie minuten voor sprong op de Griekse Georgia Abatzidou en vijf op de Keny aanse Margaret Karie. De win nende tijd van Wijenberg was 2 uur 43 minuten en 18 secon den. Bij de mannen heersten de Afri kanen. De Tanzaniaan Zebe- dayo Bayo zegevierde in 2.16.59 voor de Kenyanen Stephen Ru- gut (2.17.06) en Elias Chebet (2.18.22). De wereldelite ont brak. Op dezelfde dag zat de top in New York voor de mara thon. De overwinning van Wijenberg kwam onverwacht. Ze zou in de Griekse hoofdstad slechts 31 ki lometer als training lopen. Op het moment dat ze uit de race zou stappen, verdrong ze ech ter de Keniaanse van de eerste Winnen verveelt veldrijder Nys niet door Edward Swier sint Michielsgestel - Veldrijden is voor Belgen zoiets als gokken met andermans geld. Verliezen kan je niet. En dus trokken de Vlaamse wielerfans gisteren weer in groten getale naar Ne derland, inclusief spandoeken, vlaggen en grenzenloos ver trouwen. Want ook in de Su- perprestige-veldrit van Sint-Mi chielsgestel kon het niet mis gaan. De eerste vijf in de uitslag hadden Vlaams als hun moer staal. Thuisrijder Richard Groe- nendaal was als nummer zes de eerste 'noordeling'. Zijn Rabo- bank-ploegmakker Sven Nys won en boekte zijn 21ste zege in de Superprestige-cyclus. Nys verveelt het winnen niet, net zo min als zijn landgenoten. De 27-jarige prof uit Baal eve naarde gisteren het zegerecord in de Superprestige van zijn vermaarde landgenoot Roland Liboton, die in de jaren tachtig heerste. Nys: „Ik ben er fier op, en ik kan nog even voort hè." Liboton had destijds te maken met een flink aantal Nederland se concurrenten. Vooral Hennie Stamsnijder, Rein Groenendaal en Adrie van der Poel, maar ook Frank van Bakel, Henk Baars, Huub Kools en Martin Hen driks legden hem vaak het vuur na aan de schenen. Het was de tijd dat het veldrijden al goed deels een Nederlands-Belgisch onderonsje was, met zo nu en dan een indringer uit Italië, Zwitserland, Tsjechië en Duits land. Het is een tijd waarnaar zo langzamerhand zelfs in Bel gië wordt terugverlangd. Want gokken met andermans geld is helemaal niet zo leuk en al he lemaal niet spannend. Nu de Nederlanders Richard Groenendaal (herstelt van een zware knieblessure) en Gerben de Knegt (tobt met hernia- klachten) nog niet fit zijn, is de strijd in de Superprestige en wereldbeker dit seizoen een open Belgisch kampioenschap. Nys en wereldkampioen Bart Wellens - gisteren tweede, za terdag in de Koppenbergcross superieur winnaar - verdelen wekelijks de koek en zelfs de resterende kruimels zijn voor landgenoten. Zoals in Sint-Mi chielsgestel voor Sven Vant- hourenhout, die derde werd. Groenendaal erkent de supre matie van het duo Nys-Wel- lens. Nog wel. „Die twee zijn de sterksten. Het is alleen de vraag wie de aansluiting kan maken. Het is pas begin no vember, over vijf weken praten we nog eens." Groenendaal hoopt dan volledig op krach ten te zijn. Nys ziet zijn team genoot met de week verbete ren. „Hij is al veel beter dan ik hem op voorhand had inge schat. Richard heeft de hele zomer gesukkeld. In januari verwacht ik dat hij helemaal terug zal zijn. En op het WK (begin februari in Pont-Cha- teau), zal hij er zeker staan." Het herstel van Groenendaals knie vordert, maar explosiviteit en eindeloze kracht ontbeert hij nog. Het draaien en keren op het bochtige traject door zijn woonplaats vergde veel van hem. „Vooral ook omdat ik vanwege de kou last had van slapende handen. Dat maakte het sturen moeilijk en hinder de me bij het schakelen. Ik moest afhaken omdat het laat ste kwartier de pijp leeg was. Toch ben ik tevreden, ik heb lang meegedaan om de derde plaats." Er vormde zich vanuit het ver trek een kopgroep van zes man: Nys, Wellens, Van Nop pen, Vanthourenhout, Groe nendaal en de traditioneel snelle starter Camiel van den Bergh. Laatstgenoemde (uit eindelijk achtste) leverde zijn plek vooraan in. Ben Berden kreeg in het gezelschap van de Richard Groenendaal in de achtervolging op de twee Belgische koplopers. Foto: ANP/Olaf Kraak gevallen Wellens alsnog aan sluiting. De wereldkampioen dichtte de kloof snel. „Een val kostte me tien plaatsen en zeker dertig tellen. Maar het ergste was dat ik diep moest gaan om weer te rug te komen." De extra in spanning brak Wellens in de slotfase op. Toen Nys vier ron den voor het einde demi de, kon hij nog wel aanjj maar in de slotfase moes lens toch buigen. „Het v op het eind van de soep.';

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14