\jax-AZ boeit op in naast het veld Henk Angenent op zoek naar 'frisse kop' tuud Bröring kan eindelijk eens terugzwaaien SPORT maandag 3 NOVEMBER 2003 Van Goozen plaatst zich voor wereldbekerwedstrijden Iedad - Barcelona heeft bij Q Sociedad een spectaculaire fstrijd gespeeld. Het doel- atrijke duel eindigde in 3-3, irbij vooral in de tweede ft werd gescoord. Barcelona ikte tien minuten voor het Üe gelijk. De ploeg van Rijk- p begon met de Nederlan- s Cocu en Van Bronckhorst je basis. Kluivert en Over- is vielen in. Overmars scoor- ienmaal. Real Madrid en Va- iia gaan aan kop in de janse competitie. De Ko- jdijke won thuis met 3-0 van letic Bilbao in een duel jrin acht gele kaarten vielen. heerenveen - Zelden had Henk Angenent zo'n lange autorit vanuit Heerenveen. De gedach ten dwaalden op de snelweg geregeld af naar zijn falende optreden tijdens de NK afstan den. De Woubruggenaar liet vorig jaar zijn tranen de vrije loop nadat hij verrassend Ne derlands kampioen op de tien kilometer werd, nu was er lou ter plaats voor vertwijfeling. Hij werd tiende op de tien kilome ter. Een plek bij de eerste acht gaf hem nog recht op deelname aan de world cup. Waar ging het mis? „Ik denk dat het een optelsom van heel veel dingen is." Op de terugreis uit Friesland liet de stayer heel wat mogelijk heden de revue passeren, zoals het afhaken van TVM als mara thonsponsor en de lange zoek tocht naar een nieuwe geld schieter. Angenent miste daar naast de competitie. Hij heeft in de TNT-ploeg geen teamgeno ten en liep ook nog eens een schouderblessure op waardoor hij wekenlang aangepast moest trainen. In Heerenveen moest hij tot twee maal toe het ijs af omdat hij te veel reclame-uitin gen op zijn kleding had. Boven dien reed hij zich te vroeg warm voor de tien kilometer, omdat hij niet op de hoogte was van het aangepaste dweilschema. Of lag het falen misschien aan zijn nieuwe schoenen en de andere rondin gen in zijn schaatsen? „Een paar factoren zullen wel van belang zijn, anderen minder. Ik heb een harde kop, maar zelfs mij zijn alle ontwikkelingen in het afgelopen jaar iets te veel geworden. Ik moet eerst weer zorgen dat mijn kop fris wordt. En laten we eerlijk zijn, zoals ik nu rijd heb ik niets te zoeken in de wereldbekerwedstrijd van Erfurt. Gelukkig heb ik nog de marathons." Die uitspraak is veelzeggend, want de Woubruggenaar beseft dat zijn langebaanaspiraties dit seizoen nagenoeg zijn vervlo gen. Angenent, die vrijdag twin tigste werd op de vijf kilometer, kan nog slechts hopen op deel name aan een skate-off op 25 januari. „En anders is het over en sluiten. Begin januari kijk ik wel hoe ik in mijn vel zit want als ik aan die wedstrijd mee mag doen mis ik wel het Open Nederlands marathonkampi oenschap op de Weissensee." Gianni Romme zakte op de tien kilometer eveneens door het ijs. Hij werd zevende. Met winnaar Jochem Uytdehaage (13.32,96) en Miel Rozendaal mogen ook Carl Verheijen, Bob de Jong en verrassend Ids Postma naar Er furt. Tegenover de misère van Ange nent stond het geluk van Helen van Goozen. Zowel op de drie als de vijf kilometer plaatste de Hoogmadese zich met een vier de plaats voor de wereldbekers. Voor Van Goozen is dat opmer kelijk, omdat zij doorgaans zo vroeg in het seizoen nog zoe kende is naar haar vorm. Op de langste afstand bleef ze ruim een seconde verwijderd van het podium. Dat haar 1500 meter door een kapotte veer van haar rechterschaats in duigen viel, kon de pret niet drukken. Van Goozen beseft dat ze uit een diep dal komt. Onder coach Peter Mueller werd ze twee seizoenen geleden over de kling gejaagd en daar onder vond ze afgelopen jaar bij DSB nog de naweeën van. In de ploeg van Kosta Poltavets was dit seizoen geen ruimte meer voor haar. DSB sponsort haar nog wel, maar voor het sportie ve deel is ze aangewezen op ge westelijk trainer Wim den Ei sen. „Ik kan mijn eigen weg vol gen en dat pakt heel goed uit." Of Den Eisen zijn pupil in Ha- mar en Erfurt mag begeleiden is nog de vraag. „We staan in ie der geval heel sterk want Bob de Jong plaatste zich ook en hij rijdt eveneens bij Wim." Boven dien kan Van Goozen geen be roep doen op de ploegleiding van DSB. Op Jenita Hulze- bosch-Smit (vijf kilometer) plaatste niemand zich van die ploeg voor de langere afstan den. Voor Van Goozen is dat geen reden om een lange neus naar haar oude team te maken. „DSB heeft mij namelijk de mo gelijkheid geboden om mijn ei gen keuzes te maken en in het gewest te gaan trainen." Op de vijf kilometer bleef Van Goozen ver verwijderd van win nares Gretha Smit. Niemand kon Smit volgen in Heerenveen. Renate Groenewold, winnares van de drie kilometer, gaf liefst vijftien seconden toe. Erben Wennemars verbeterde op de 1500 meter zijn baanre cord tot 1.46,53 minuten. Na twee zeges, zaterdag op zijn verjaardag won hij ook de 1000 And ré Hoogeboom iterdam - Wat ging er wer- jk om in het hoofd om van jldriaanse? De welbespraakte kolitiek uiterst correcte oe- jneester van AZ was zater- avond een toonbeeld van levendheid in de ArenA. Zou jvan binnen dan niet hebben ïfcokt en geborreld? Hij was ;fractie verwijderd van de ul- ne revanche. Op het publiek tet bestuur van Ajax, op de )ia. Hij was ook een fractie Vijderd van een afrekening He smet op zijn carrière ein- jk kon wegnemen. Maar uit- lelijk verloor hij toch en dus t Ajax-AZ als een tamelijk re- jere 3-2 in de boeken. wijl zijn spelers en een deel I de begeleiding op het punt hden scheidsrechter Tem- jk aan te vliegen, berustte de ch in zijn lot. De strafschop, ie 88ste minuut van de wed- jd, was dubieus. Sonck, met jestoken been, viel over de pmende Kromkamp. Tem- Ik wees resoluut naar de L al sprak hij later van een (te overtreding. Galasek "pot overtuigend raak. Adri- *e rustig: „Als ik Temmink geweest, had ik die penalty 1gegeven." lega-trainer Ronald Koeman jef fijntjes wat zout in de 1de: „Als we zo nog een Istrijdje of acht winnen, dan in ik ervoor." Het was iro- fh bedoeld. Zoals een deel van de persconferentie bestond uit schimpscheuten en inge houden animositeit. Vooraf aan Ajax-AZ had Adri- aanse zijn gram gehaald in de media. Pagina's lang mocht hij vertellen over het Grote On recht dat hem is aangedaan. Hoe Ajax zijn loopbaan heeft vernietigd. Dit alles tot grote ir ritatie van Koeman. Het dédain waarmee Adriaanse over hem sprak irriteerde de huidige trai ner van Ajax mateloos. Adriaan se zei onder andere: „Ik denk dat Koeman minder uit hoeft te leggen omdat hij minder weet." Koeman zaterdag: ,Als je der gelijke dingen zegt, heb je geen respect. Laat-ie naar zichzelf kijken, naar AZ. Daar heeft hij alle reden toe, want het is een goede ploeg. En na twee jaar heeft Adriaanse het nog steeds over Ajax. Het zit blijkbaar diep. Daar moet-ie maar eens mee ophouden." Op het moment dat alle woor den van Adriaanse omgezet moesten woorden in daden, haperde het bij AZ. De ploeg speelde goed, verrassend en flitsend. Vooral in de eerste helft. AZ kwam twee keer op voorsprong door Kenneth Perez. Het was daarom geen wonder dat juist hij uit zijn vel sprong, nadat Temmink vlak de tijd de bal zo makkelijk op de stip had gelegd. AZ speelde vooruit, waardoor Ajax-AZ meer een topper werd dan PSV-Ajax een week eerder. De gasten speelden met harts tocht, met durf. Voor de rust tenminste. De Alkmaarse ploeg paarde tactisch lef aan tech nisch hoogwaardig voetbal. Huijsegems, de Belg, sterk aan de bal, altijd dreigend, Elkhatta- bi snel en gedreven, Perez, do delijk nauwkeurig. Maar dan die tweede helft. Daarin kwam het verschil tus sen Ajax en AZ duidelijk aan het licht. Het verschil tussen een topclub en een middenmoter. Ajax stuurde de Alkmaarders van het kastje naar de muur en nam, ook gedwongen door de achterstand, geen halve maat regelen. AZ hield lang stand, kreeg zelfs een riante kans op op 1-3, maar Opdam kon zijn zelf gecreëerde kans niet verzil veren. Daar stonden echter mo gelijkheden van Ibrahimovic en Sonck (paal) tegenover. AZ dwong geen geluk af, kwam nauwelijks meer over de mid denlijn. Niet omdat de ploeg zich bewust liet zakken, maar omdat Ajax veel beter werd. Met Litmanen, die een demon stratie van pure klasse gaf, met Zlatan Ibrahimovic, en de abso lute winnaar van de avond, To- mas Galasek. Hij benutte twee minuten voor tijd de straf schop. AJAX: Lobont; De Jong, Grygera, Escu- dé en Maxwell; Heitinga (68. Litma nen), Galasek, Sneijder (68. Wamber- to) en Soetaers (46. Mitea); Sonck en Ibrahimovic. AZ: Timmer; Kromkamp, Fortes Rodri- gues, Opdam en De Cler; Linden- bergh, Van Galen (65. Nelisse) en Bus- kermolen; Huijsegems, Elkhattabi (82. Perez (73 Meerdink) e z (73. Reini). Nigel de Jong wint een kopduel van AZ-speler Jan Kromkamp en scoort Ajax' tweede treffer. Foto: Hans van Weel Lisse pakt op overtuigende wijze eerste periodetitel jr Peter van der Hulst 1 - FC Lisse-trainer Ruud ing vroeg vijf minuten voor einde van het duel met ARC zijn begeleiders op de spe- iank of iemand hem een e zakdoek kon lenen. Met i ap in de hand zwaaide hij lijk naar de supporters van ploeg. De Noordwijker had r alle reden toe. FC Lisse ekerde zich op overtuigen- vijze van de eerste periode- ring heeft het geheugen van olifant. Twee jaar geleden, t ijn eerste seizoen voor Lisse, oor zijn ploeg thuis met 7-0 Rijnsburgse Boys. Geheel <[ens Spaanse traditie uitten supporters met witte snot- >en hun ongenoegen over trainer. De kritiek kwam r de zin van Bröring veel te 'g- )loeg die de hoofdklassetitel ledigde was veel spelers tgeraakt en moest opnieuw innen. En dat kost tijd. ;ring hield dat het bestuur FC Lisse al eens eerder voor :ns het Bollenstreek Voetbal i. Hij werd gehuldigd als ner van het jaar, omdat hij 12 irdwijk kampioen maakte, ring kreeg daarvoor de no- i tijd die hem in zijn eerste istverband op sportpark Ter cke niet was gegund. Jg bij FC Lisse lijkt hij wel ruimte te krijgen. Na de d tegen degradatie in zijn pte jaar en een terugval in De spelersgroep van FC Lisse viert op gepaste wijze het binnenhalen van de eerste periodetitel. Olaf Schaap wordt met champagne overgoten. Foto: Taco van der Eb het tweede, groeit er in Brörings derde jaar iets moois. Er is dan ook veel ten goede veranderd. De trainer pleitte met succes voor spelers die qua karakter bij de groep passen en die bereid zijn zich voor het teamresultaat weg te cijferen. Bröring: „Indi vidualisme is ingeruild voor collectief." Een mooi voorbeeld is mis schien wel Pascal Averdijk. De boomlange spits kwam tot za terdag nauwelijks uit de verf. De voormalige prof was in de ogen van Bröring te gretig: bal aannemen, draaien en schie ten. Hij eiste een meer dienen de rol en wijdde daar de afgelo pen week een speciale training aan. Averdijk moest de bal lan ger vasthouden en zijn mede spelers bedienen. Lukte dat niet dan zou hij zijn plek kwijt ra ken. „Maar dan zie je dat het toch een voordeel is dat hij ex- prof is. Pascal pikt het meteen op." De houterig ogende voet baller was tegen ARC een van de uitblinkers en beloonde zichzelf met een doelpunt. Vlak voor rust maakte hij de 3-1. Verdedigend heeft FC Lisse zijn zaakjes ook beter op orde. On danks de langdurige afwezig heid van mandekker Ralph Pol man en het vroegtijdige vertrek van Lionel Bodo straalt de de fensie rust uit. Bovendien be schikt de linie met nieuwkomer Jack Honsbeek en de naar ach teren gedirigeerde Kevin Winter over genoeg aanvallende im pulsen. Op het middenveld fungeert Orson Naarendorp als stille motor van de ploeg. Met de aanvoerdersband om de arm is de speler helemaal opge bloeid. Hij onderschept veel ballen, stuurt zijn medespelers goed aan en valt nauwelijks op onzinnige dingen te betrappen. Naarendorp en de broertjes Ke vin en Jeffrey Winter bewezen tegen ARC opnieuw dat FC Lis- se voor de doelpunten niet al leen afhankelijk is van de spit sen. Nou werd het de thuisploeg in de beginfase van het duel ook wel erg makkelijk gemaakt. Tot drie keer toe zag de ARC-defen- sie, inclusief keeper Remco Tui- nenburg, er niet goed uit. Jef frey Winter mocht in de vierde minuut van de rand van het strafschopgebied vrij uithalen. René van Meggelen verstoorde het feestje nog even door twee minuten later de gelijkmaker aan te tekenen, maar een klein kwartier later verslikte Tuinen- burg zich in een vrije trap van Kevin Winter. De spelers van FC Lisse gunnen elkaar succes, stralen zelfvertrouwen uit en bezitten het vermogen om met tegenslagen om te gaan. Of het nou gaat om een gelijkmaker of een verloren partij, de domper werkt niet door in de geest van de ploeg. En dat leidt tot mooie staaltjes voetbal. Na rust zette FC Lisse twee prachtige combi naties op met Naarendorp bei de keren als afinaker. Henk Angenent tijdens zijn race op de 10.000 meter. Foto: ANP/Jasper Juinen meter, is Wennemars naast Rintje Ritsma en Gerard van Velde recordhouder met elf af- standstitels. De 1500 meter gaf net als de vijf kilometer van afgelopen vrijdag aan dat de allrounders dit sei zoen een mooi gevecht gaan le veren. Mark Tuitert, tweede achter Wennemars in 1.47.78, schaatste meer dan een secon de sneller dan hij ooit had gere den in Heerenveen. Naast Post ma plaatsten ook Jochem Uyt dehaage en Carl Verheijen zich met opvallend snelle tijden voor de world cups. Annamarie Thomas, jarenlang dé Nederlandse specialiste op de 1500 meter, wist gistermid dag eindelijk weer eens te win nen. De tijd (2.00,72) was ruim vier seconden boven het baan record van Anni Friesinger, maar daar maalde de Friezin niet om na vijf jaar zonder af- standstitels. Basketbalarbiters dreigen te staken den bosch/gpd - 'Wij zijn het beu!' stond afgelopen weekein de te lezen op de shirts van de scheidsrechters in de eredivisie basketbal. De arbiters dreigen met een staking vanaf 15 no vember als de Nederlandse Basketbalbond (NBB) niet aan een aantal eisen voldoet. Het korps wil onder meer dat er be tere opleidingsfaciliteiten ko men en dat de vergoeding om hoog gaat. „Er bestaat een groot gebrek aan erkenning en respect richting scheidsrech ters", zegt Edward de Jager na mens de BVToparbiters. Als voorbeeld noemt hij dat al in 1998 werd besloten een op leidingstraject te starten, maar daar is nog steeds niets van te recht gekomen. De Jager: „Ook is de vergoeding voor scheids rechters al twaalf jaar hetzelfde. De NBB beschouwt de scheids rechters nog steeds als een goedwillende vrijwilliger." Volgens De Jager zijn er inmid dels tientallen goede arbiters gestopt omdat ze niet onder de huidige voorwaarden verder wilden. „En dan krijg je dus te maken met mindere goden. Dat is niet erg, als je maar in ze kunt investeren. Nu moeten scheids rechters zichzelf zien te redden. Er zouden bijvoorbeeld bijeen komsten moeten komen om een gezamenlijk met coaches situaties door te spreken." De vergoeding voor basketbal- scheidsrechters is momenteel 38 euro per wedstrijd plus 21 cent per kilometer. Voor mid- weekse duels wordt de vergoe ding verdubbeld. ARC, dat de geblesseerden Ste fan Schaafsma, Robin Kant en Bas Willemse node miste, ont beert dat vertrouwen en is na een voortvarende competitie start bezig aan een vrije val. Dat zorgt voor de nodige frustraties. Zo kreeg David Toxopeus na een zware charge op Averdijk terecht de rode kaart. „Als je ziet hoe wij goals weggeven dan valt daar niet tegen op te voet ballen. In deze mindere periode heb je weinig aan mooi voetbal. We moeten op basis van strijd en mentaliteit punten gaan pakken. Voetballend redden we het niet", luidde het ontluiste rende oordeel van ARC-trainer Dennis van den IJssel. FC Lisse hoeft zich daarover geen zorgen te maken. „Na het kampioensjaar gebruikten we te veel de lange bal, maar we laten nu zien dat we goed kunnen voetballen. De spelers vullen el kaar veel beter aan. We com municeren ook goed in het veld." Bröring ziet nog een ander voordeel. „We zijn nu zo slim om tegen een counterploeg, zo als vorige week Capelle, zelf voor de counter te kiezen. En we storen vroeg tegen ploegen waartegen dat wel kan. Als ie dereen fit blijft kan er hier wat moois groeien." FC LISSE: Heemskerk; Dekker, K. Win ter (89. Rovers), Janssen, Honsbeek; J. Winter, Naarendorp, De Goede, Op dam (63. Tan); Averdijk (77. Steinrath), Schaap. IN DE HERHALING De materiaalhokken liggen vol, de schoenen staan in het vet, de kantine is dicht. Het weekeinde is voorbij, maar nog niet vergeten. Ruud Bröring, die met Jan Siemerink en Henk Angenent wekelijks op het sportweekeinde terugblikt, zet een brief van de KNVB aan de amateurtrainers in de herhaling. Afgelopen vrijdag kregen 5000 amateurtrainers een brief uit ons onvolprezen Zeisterbos. Deze was ondertekend door Henk van de Wetering hoofd 'opleidingen' in eigen persoon. Na het behalen van mijn Trai ner-Coach 1 diploma in 1990 (wat recht geeft om op hoofd klasseniveau te trainen) heb ik nooit meer wat gehoord van die man. Onlangs hebben alle trainers een trainerslicentie ge kregen en de KNVB kop pelt daar aan dat je ver plicht bent jezelf bij te scholen. Op zich een zeer vooruit strevend plan. De Ne derlandse Basketbal Bond doet dat al 25(!) jaar, maar ja, erg progres sief zijn onze voetbalbobo's nooit ge weest. En tot wat voor een bijscholingscur sus zullen we ze dan verplich ten, Henkie? Nou wat dachten jullie van een verbetering van de conditionele vaardigheden? Een cursus gegeven door een (dure) inspanningsfysioloog. Nee hè, wij Hollandejs, die al jarenlang het creatieve, speel se, virtuoze, tactisch hoogge schoolde, technisch frivole en sportieve spelletje hoog in het vaandel hebben, moeten nu ineens op zijn Duits gaan trai nen. Fout Henk. Er is iets an ders waar we met zijn allen iets aan moeten doen. En dat is: hoe krijgen we het respect terug op het veld? Geef al die 5000 trainers en 5000 scheids rechters (hebben we er nog zo veel?) gezamenlijk een cursus getiteld: hoe word ik de man, die voorkomt dat de spelers zich misdragen. Aan mijn aanpak, laten we de ze maar pedagogisch-psycho- logisch noemen, wordt vaak getwijfeld. Een trainer die de discipline er met de botte bijl in ramt wordt geprezen, maar hij is vaak ook de man die zijn spelers diezelfde botte bijl in het veld laat hanteren. Ik niet. Heel vriendelijk, maar conse quent houd ik mijn spelers voor dat als ze spugen, bijten, natrappen, kopstoten uitdelen, opzettelijke ellebogen op ie mands neus plaatsen of racis tische uitlatingen doen die door een scheids niet, maar door mij wel worden waarge nomen, zij door mij worden bestraft. En misschien is dit op betaald-voetbalniveau, waar het om tonnen gaat, door mij ook niet vol te houden? (Ik ben ook maar een gewone sterve ling). Maar die functie is voor mij niet weggelegd, dus dat zullen we nooit weten. Om de trai ners en scheidsrech- Sif ters te steu nen die het voetbal clean willen houden, zou de KNVB ook iets an ders kunnen doen, naast genoemde cursus. Tel na afloop van een sei zoen de gele en rode kaarten op per vereni- ging. Geef het verschil aan geïnde boetes, betaald door de meest bestrafte clubs, meteen bonus terug aan de minst bestrafte clubs. Geld houden ze genoeg over als dat zootje ongeregeld door Schot land geëlimineerd wordt. Dus als Deltasport (om maar een willekeurige, niet-lullen- maar-poetsen club te noemen) met 55 gele kaarten aan kop eindigt en Lisse met 21 onder aan, krijgt Lisse 55-21 34 x 100 euro 3400 euro 3400 euro (bonus) 780Qeuro. De sportieve club imrdt rijker, kan een beter jeugdplan reali seren, de schopploeg gaat het in zijn financiële huishouding voelen. Ja zeg daar ga ik niet voor betalen, hoor ik de spon sor al roepen en dan straft het 'kwaad' zichzelf. Bovendien laat je vanuit alle hoofdklas sen de zes ploegen met de min ste kaarten toe tot de Amstel Cup. Dan is de kans groter dat ik aan zo'n cursus; 'hoe laat ik mijn spelers langer hard hol len', mee wil doen. De kans is dan immers ook groter dat we met Lisse Europa in gaan en we een Duitse ploeg met 'lauf- pensum' loten. Pas dan gaan we hollen. Ruud Bröring uit Noordwijk is al ja ren trainer in de top van het ama teurvoetbal. Tegenwoordig heeft hij FC Lisse onder zijn hoede.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13