Doden en gewonden bij nieuwe onlusten in Irak BUITENLAND Israël beperkt toegang tot Tempelberg 'Vlees gekloonde dieren veilig voor consumptie Intimidatie en bruut machtsvertoon in Kremlin Amerikanen denken dat Saddam zelf acties leidt Treinreiziger met arm klem in toiletpot Rechter schort uitspraak over kruisbeeld op Even rust voor brandweer 'Green River Killer' bekent moord op 48 vrouwen Afghanistan onderzoekt misdragingen strijders itse post sluit I rievcnbussen mden - De Britse posterijen bben gfeteren alle 15.000 evenbissen in Londen afge- ten omte voorkomen dat de rgen pet op de sorteercen- waar «en wilde staking aan gang is nog hoger worden, k in andere steden waar rdt ges;aakt gaan de bussen •ht. PoSsorteerders en -be llers stiken uit onvrede over salariëing. M-Oaeda werkt an aanslagen' [ro - Al Qaeda werkt aan gro- aanslajen op Amerikaanse iele enmilitaire doelen tij- ins de runadan. Dat staat in [i e-mal die is gepubliceerd i or het n Londen verschij- i nde Artbische tijdschrift Al- ijalla. De e-mail zou afkom- jzijn van al-Qaedalid Abu nhamned al-Ablaj. Het blad ;t de e-mail vorige week te bben entvangen, kort voor- 11 de VSen Groot-Brittannië arschiwden voor mogelijke islagei. estauratie paleis an Versailles isaillb - Frankrijk wil het leis van Versailles zijn oude ster teiuggeven. De regering __i eft eenplan onthuld voor de taurate van het paleis en wil arvoor390 miljoen euro uit leken. iet paleis van Lode- k XIV noet daarmee geschikt irden cm jaarlijks tien mil- n toeiisten te ontvangen. De orme esidentie van de Zon- koninj krijgt betere ingan- De ieroemde tuinen, die 1999 coor een storm werden woest worden volledig her- int. lewaker eist eld Dutroux ussel Een rijkswachter eist 0.000 euro schadevergoeding n de vermoedelijke kinder- lordenaar Mare Dutroux. De :nt wis door Dutroux neer- ilagei, toen die in april 1998 I (snapte uit zijn gevangen- lap ii Neufchateau. Hij werd ïl tenggevonden. De agent is i ds de ldap grotendeels ar- idsongeschikt. Het proces te- Dutroux begint in maart jiejaar cel voor luren poederbrief jdri ■dal ttse zaterdag 1 november 2003 •EN - Een 17-jarige Schotse jen is gisteren veroordeeld drie jaar gevangenisstraf, idat hij een brief naar de :se prins William had ge- ^.|ird waarin het gif ricine zou ilen. Cherie Blair, de vrouw c de Britse premier, ontving ide post een flesje aromathe- ly met daarin natronloog, 1 brandende soda. tdofielen in ëieren opgepakt ichen - Politie en justitie in iren hebben een pedofie- ietwerk opgerold. Twaalf achten werden aangehou- Zij zouden niet alleen dui- ïden foto's en video's met lerpomo hebben verspreid internet, maar zich ook ja- 1 jilang aan minderjarigen heb- vergrepen en hun eigen idelingen hebben gefilmd, r dan tweehonderd politie- inten en officieren van justi- (werden ingezet bij de actie. cloning geen 25 aar 5 miljoen hington - De donderdag igekondigde beloning van 25 Ijoen dollar op het hoofd van tiefvermeende terrorist Abu isab al-Zarqawi is gisteren )r de Amerikaanse regering I4,bggebracht tot 5 miljoen. ;ens een woordvoerder van Amerikaanse ministerie van stenlandse zaken was er een jutje' gemaakt. De VS verden- ^.e|n de Jordaniër van nauwe "^den met al-Qaeda ussen gedood i Tsjetsjenië adikavkaz - Tsjetsjeense gu- tillastrijders hebben sinds jnderdagavond zeven Russi- ;jhe militairen en drie politie- jenten gedood, heefl een oordvoerder van het door oskou gesteunde bestuur gis- '*en bekendgemaakt De mili- Iren kwamen om bijverschil- lide aanvallen, de politiemen- |n bij een overval opeen huis lArgoen. troomstoririg na dosie op ion almo - De stroomstoring die mderdag 20.000 huizen in de 'eedse stad Malmotrof, is rmoedelijk veroorziakt door 3 Q eruptie op de zor. Daar- or bereikte een krachtige omagnetische stom de aarde die had een stroonstoring gevolg. Dat heeft stroom- atschappij Sydkrat gisteren 'legedeeld. abu ghraib/ap-anp - In de voor- stad Abu Ghraib ten westen van Bagdad zijn gisteren twee Iraak- se burgers gedood en zeventien gewond geraakt bij botsingen met Amerikaanse militairen. Twee Amerikanen raakten ge wond. De onlusten braken uit toen Amerikaanse militairen met harde hand een markt ontruim den nadat twee van hen ge wond waren geraakt bij een aanval met een handgranaat. Ongeveer tegelijkertijd werd een politiebureau bij de markt getroffen door mortiergranaten. Twee Irakezen die rondliepen met een mortierbuis werden gearresteerd. Uit protest tegen de ontruiming van de markt begonnen jonge ren stenen naar Amerikaanse militairen en Iraakse politie agenten te gooien en autoban den in brand te steken. Sommi gen droegen portretten van Saddam mee en riepen 'Allahu akbar' (Allah is groot). Een paar uur later, toen hon derden Irakezen na het vrijdag gebed uit de moskeeën kwa- new york/ap - Een man is in New York met een arm vast ko men te zitten in een treintoilet toen hij zijn gevallen mobieltje eruit probeerde te vissen. Dui zenden reizigers kwamen te laat op hun bestemming en ver scheidene treinen moesten wor den omgeleid terwijl spoorweg personeel, de politie en de brandweer de ongelukkige uit zijn benarde positie probeerden te bevrijden. De 41-jarige Edwin Gallart liet zijn telefoon in de pot vallen kort nadat zijn trein in het spits uur, uit Grand Central Terminal was vertrokken. De trein werd op een volgend station stilgezet nadat een passagier hem om hulp had horen roepen. De man kreeg zijn mobieltje en zijn arm pas weer terug nadat de roest vrijstalen pot met snijbranders uit elkaar was gehaald. rome/anp-afp - De president van de rechtbank in L'Aquila in Italië heeft een gerechtelijke uitspraak over het verwijderen van kruisbeelden van een school opgeschort. De presi dent van de rechtbank zei giste ren dat hij dat besluit heeft ge nomen omdat de Italiaanse mi nister van justitie Castelli op dracht heeft gegeven tot een onderzoek naar de geruchtma kende gerechtelijke uitspraak. Een rechter in L'Aquila gaf vori ge week een radicale moslim gelijk die een rechtszaak had aangespannen tegen de aanwe zigheid van kruisbeelden in de kleuterschool van een van zijn kinderen. men, braken vuurgevechten uit toen enkele pantserwagens de wijk inreden. Twee mannen kwamen om het leven. Om standers beschuldigden de Amerikaanse militairen ervan lukraak in de menigte te heb ben geschoten. Een arts van een ziekenhuis zei dat daar ze ventien gewonden waren bin nengebracht, van wie er drie in kritieke toestand verkeerden. Aanhangers van de Baath-partij hebben in Bagdad pamfletten verspreid met een oproep tot een algemene staking, die tot en met maandag moet duren. Volgens het pamflet zal zater dag 'de dag van de oprichting van het Iraakse verzet' zijn. Senaat krijgt deel geëiste Irak-documenten Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft de irilichtingencommissie van de Senaat elf van de vijftien gevraag de documenten gegeven met inlichtingen over Irak; van voor de Amerikaanse aanval op dat land. De Senaatscommissie onder zoekt welke inlichtingen de regering van president Bush er toe deed besluiten Irak binnen te vallen, nu er na maanden van zoeken nog steeds geen massavernietigingswapens zijn aange troffen. Het bezit van die wapens door Saddam Hussein vorm de een van de belangrijkste redenen voor de aanval. Het ministerie van buitenlandse zaken zal de overige vier docu menten zo snel mogelijk overdragen aan de commissie. De re gering Bush is door een aantal leden van het Amerikaanse Con gres bekritiseerd omdat zij de inlichtingen over verboden wa pens in Irak zou hebben aangedikt om meer steun te verwerven voor een oorlog in Irak. In Fallujah, 65 kilometer ten westen van Bagdad, deed zich rond het middaguur een zware ontploffing voor bij het stad huis. Omwonenden riepen dat hun buurt doelwit van de aan vallen was geworden doordat de burgemeester met de Ameri kanen is gaan samenwerken en belaagden politieagenten. Een demonstrant werd gedood toen de politie het vuur opende. Bij Khaldiyah, ten westen van Bagdad, kwam door een bom explosie een Amerikaanse mili tair om het leven en raakten vier gewond. Ook in de noorde lijke stad Mosul waren Ameri kaanse militairen doelwit van beschietingen. Het geweld is deze week bij het begin van de ramadan scherp toegenomen. Amerikaanse functionarissen wijten het ge weld aan Saddam-getrouwe le den van de Baath-partij en isla mitische extremisten. Sommi gen denken volgens de krant The New York Times dat Sad dam Hussein, die sinds de val van Bagdad in april voortvluch tig is, zelf de guerrilla-acties co- ordineert en leidt. los angeles - De brandweer in de Amerikaanse staat Californië heeft bij de bestrijding van de bos branden gisteren hulp gekregen van regen en koe lere lucht. Dat betekende voor veel brandweer mannen de eerste rustpauze in dagen. Door de branden zijn zeker twintig mensen in de VS en twee personen in Mexico omgekomen. Het Witte Huis maakte gisteravond bekend dat president Bush volgende week een bezoek aan het rampge bied brengt. De vertrekkende gouverneur Gray Da- vis zei voor de nieuwszender CNN dat als het weer zo blijft, de branden binnen een week kunnen zijn geblust. Na een rondvlucht boven het rampgebied sprak Davis van de 'duurste en ergste' natuurramp ooit in Californië. De kosten kunnen oplopen tot 2 miljard euro. Het zuiden van Californië en het aan grenzende noorden van Mexico vechten al elf da gen tegen de vlammen. Ruim 14.000 brandweer lieden proberen te redden wat er te redden valt. Gebieden met een totale oppervlakte van onge veer 3000 vierkante kilometer zijn verwoest of staan in brand. Foto: AFP/Robyn Beek Seattle/anp - Een man die er van wordt verdacht de zogehe ten Green River Killer te zijn, staat op het punt de moord op 48 vrouwen te bekennen. Vol gens verscheidene Amerikaanse media ontloopt de 54-jarige verdachte met zijn bekentenis de doodstraf. Gary Ridgway zal volgende week bekennen dat hij 42 vrou wen heeft vermoord van de 49 vrouwen die te boek staan als vermoedelijke slachtoffers van de Green River Killer. Daarnaast bekend hij de moord op zes vrouwen die niet op die lijst voorkomen. De verdachte dankt zijn naam aan de rivier waar zijn eerste slachtoffers in 1982 werden ge vonden. Dqor zijn hand stier ven vooral prostituees drugs verslaafden en weggelopen tie ners. De moorden vonden gro tendeels plaats in de jaren tach tig- De vrachtwagenchauffeur Ridg way werd twee jaar geleden ge arresteerd op verdenking van het plegen van zeven moorden. De aanldagers zeggen zijn be trokkenheid bij die zaken te kunnen bewijzen met onder meer DNA-materiaal dat bij slachtoffers is gevonden. Door nu veel meer moorden te be kennen, ontloopt Ridgway de doodstraf. Hij wijst zichzelf met zijn bekentenis wel aan als de grootste seriemoordenaar van de VS. Rapport autoriteit voedselwaren Duizenden deelnemers aan het Vrijdaggebed bij de Al-Aqsa moskee. Tienduizenden werden door het Israëlische leger niet toegelaten. Foto: AP/Muhammed Muheisen Jeruzalem/AP - Israël heeft gisteren een groot aantal moslims de toegang tot de Tempelberg en de Al-Aqsa moskee ontzegd voor het eerste vrijdaggebed sinds het be gin van de ramadan. Ongeveer 175.000 moslims gingen naar de oude stad van Jeruzalem om te bidden, maar een groot aantal gelovigen werd door het leger op verschillende punten in de stad tegengehouden. Uit angst voor rellen werden alleen mannen ouder dan 45 jaar en vrouwen ouder dan 35 toegelaten tot de Tempelberg, wat tot schermutselingen leidde tussen gelovigen en leger en politie. Vanaf de Westoever mochten slechts 4.000 mensen naar het centrum van Jeruzalem en vanuit de Gazastrook kregen duizend mensen toestemming om het tempelcom plex te bezoeken. De Palestijnse autoritei ten hadden opdracht gekregen de namen van mensen door te geven die doorgelaten zouden moeten worden, maar dat was niet goed gebeurd, wat tot felle discussies tus sen gelovigen en politie en leger leidde. De controle over de voor moslims heilige plaatsen in het oude centrum van Jeruza lem is een van de hete hangijzers in het Is- raëlisch-Palestijnse conflict. Israël heeft het beheer over het tempelcomplex boven de Klaagmuur in Palestijnse handen ge legd, maar beperkt in verband met de openbare orde en veiligheid soms de toe gang. Een bezoek van Ariel Sharon aan het mos keecomplex leidde in september 2000 de tweede intifada in. Poetin geeft voormalige KGB'ers de vrije hand in strijd tegen oligarchen washington/anp - Melk, vlees en andere producten afkomstig van gekloonde landbouwhuis dieren zijn veilig voor con sumptie. Dat stelde de Ameri kaanse autoriteit voor voedsel waren FDA in een gisteren ge publiceerd voorlopig rapport. Volgens The New York Times en The Washington Post kunnen de bevindingen mogelijk het pad effenen voor een groot schalige productie van dergelij ke levensmiddelen en voor de ruime invoering van kloontech- nieken om de grootte en kwali teit van de veestapel te regule ren. De tussenrapportage van de Food and Drug Agency is be doeld als onderdeel van een lo pende politieke en maatschap pelijke discussie in de VS over klonen. Verscheidene onderne mingen, die al gekloonde die ren in de stallen hebben staan, hebben al te kennen gegeven verder aan de slag te willen met kloondieren en kloonproduc- ten. Hun doel is nu vooral om goede fokdieren te dupliceren. De grote doorbraak voor het klonen van landbouwhuisdie ren zal overigens nog wel gerui me tijd op zich laten wachten. De kosten zijn (nog) hoog en talrijke producenten en consu mentengroepen zijn huiverig voor een grootschalige verkoop van producten als 'kloonmelk' en de 'kloonburger'. Tegenstanders wijzen ook op het potentiële en onnodige die renleed. Veel kloonpogingen gaan fout en er zijn ook ge zondheidsproblemen geconsta teerd bij gekloonde «dieren en hun nageslacht. Het aantal ge kloonde landbouwhuisdieren in de VS beloopt momenteel tweehonderd tot driehonderd. Dolly het schaap was in 1996 het eerste gekloonde volwassen zoogdier. Sindsdien zijn ook onder meer runderen, varkens ,en paarden gekloond. De rege- ring-Bush is voorstander van het klonen van dieren. Justitie geeft deel aandelen Yukos vrij De Russische justitie heeft wat gas teruggenomen in haar strijd tegen de op een na grootste oliemaatschappij van Rusland, Yukos. De openbaar aanklager liet gis teren 4,5 procent van de 'be vroren' Yukos-aandelen vrij geven. Justitie verdenkt Yu- kos-aandeelhouders onder meer van fraude en belas tingsontduiking. De niet-vrijgegeven aande len zouden eigendom zijn van de gearresteerde Yukos- bestuursvoorzitter Chod- orkovski en diens getrou wen. DeYukos-topman, die politieke ambities koestert, geldt als een tegenstander van president Poetin. De openbaar aanklager liet don derdag ruim 44 procent van de Yukos-aandelen 'bevrie zen' om te voorkomen dat ze worden verkocht. De politieke en economische on rust in Rusland was sinds het aantreden van president Poetin nog nooit zo groot als nu. De ar restatie van oliemagnaat Chod- orkovski betekent het einde van de politieke status-quo. Poetin ontdoet zich van de oligarchen en hun politieke handlangers. door onze correspondent Frank Hendrickx moskou - De miljardairs van olieconcern Yukos waren op de hoogte van het gevaar. Ze zagen hoe president Poetin oude be kenden uit de voormalige KGB om zich heen verzamelde. Ze kenden de rancune van deze 'siloviki', die het verval van Rus land in de jaren onder Jeltsin met afschuw gade sloegen. En ze wisten dat deze groep de oli garchen de schuld gaf van de transformatie van Rusland in een bespottelijk Derde Wereld land. Er was één geruststelling: Alexander Volosjin, de stafchef van het Kremlin. De voormalige vertrouweling van president Jeltsin was de mastodont van de politieke intriges in het Kremlin, de architect van Poet- ins 'gecontroleerde democra tie'. Volosjin verdedigde bij pre sident Poetin de belangen van de zakenwereld, waaruit hij zelf was voortgekomen. Hij vormde het tegengif voor de siloviki, de nieuwe, ongeduldige clan in het Kremlin. In juli stortte het systeem na bijna vier jaar in. Platon Lebe- dev, de tweede man van Yukos, werd gearresteerd. De miljar dair had een persoonlijke ga rantie van Volosjin dat hem niets zou overkomen, maar die bleek niets waard. Het was een vernietigende nederlaag. Vo losjin diende zijn ontslag in, maar president Poetin weiger de. Na de arrestatie van Chod- orkovski wist Volosjin echter dat hij de strijd met de voorma lige KGB'ers had verloren. Hij ontruimde zijn kantoor en ver trok. Premier Poetin en «Je opgestapte stafchef Voloshin. Foto: EPA/lvan Sekretarev Volosjin en de oligarchen zijn bij niemand populair, maar de nieuwe machthebbers in het Kremlin jagen veel Russen de stuipen op het lijf. De metho des waarvan de siloviki zich be dienen in hun strijd met oliegi gant Yukos doen denken aan de werkwijze van de oude KGB. Het is een mengeling van inti midatie en bruut machtsver toon. De klopjacht op Yukos heeft tot paniek geleid in de Russische zakenwereld. Chodorkovski is een willekeurig slachtoffer, want alle oligarchen hebben zich in het verleden schuldig gemaakt aan fraude of belas tingontduiking, al was het maar omdat de wet zo ondoorzichtig was. Het wetboek is nu een wa pen dat elke zakenman kan treffen. Die onzekerheid laat sporen achter: de aandelen- beurs staat op zwaar verlies en de kapitaalvlucht is sterk toege nomen. De onzekerheid zal nog weken aanhouden, al heeft de benoe ming van Dmitri Medvedev tot nieuwe stafchef in het Kremlin de gemoederen vrijdag enigs zins bedaard. De jurist is niet afkomstig uit de KGB, wat aan geeft dat Poetin niet volledig is overgeleverd aan het radicale gedachtegoed van de siloviki, die dromen van een sterk en autoritair Rusland. kabul/ ap - De Afghaanse rege ring is een onderzoek begon nen naar mogelijke misdragin gen door strijders die samen werken met de Amerikaanse troepen in Afghanistan. De strijders worden verdacht van het mishandelen en bestelen van de inwoners van het dorp Dai Chopan in de provincie Za- bul. Dat heeft een woordvoer der van de Afghaanse president Karzai gisteren gezegd. Volgens de woordvoerder heb ben door het Afghaanse minis terie van binnenlandse zaken naar het gebied gestuurde in specteurs de beschuldigingen van de dorpsbewoners na on derzoek bevestigd. De Ameri kaanse troepen zouden de wreedheden van de Afghanen niet hebben gezien. De regio nale autoriteiten hebben op dracht gekregen te onderzoe ken hoe groot de schade in het dorp is in verband met de beta ling van mogelijke condensa tie. Verdere details over net in cident ontbraken. President Karzai heeft in het verleden al vaker vraagtekens gezet bij het gedrag van Af ghaanse commandanten van de door de Amerikanen geleide antiterroristische coalitie in Af ghanistan. De Amerikaanse troepen maken steeds minder gebruik van Afghaanse strijders, die vaak niet eens banden on derhouden met de regering in Kabul. In plaats daarvan wordt nu eerder de hulp ingeroepen van het kersverse Afghaanse re geringsleger. „We hebben ge leerd dat de voortzetting van de samenwerking met de strijders niet alleen een hindernis vormt voor de uitbreiding van het ge zag vanuit Kabul, maar ook in nog meer wreedheden ont aardt", zei de woordvoerder.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5