Minder geld voor aanpak achterstanden ■r BINNENLAND Veel scepsis over uitbesteden politietaken YOORDEELDAGEN BIJ BRUGMAN Vader gepest meisje stelt school aansprakelijk Extra onderzoek naar 3geldsmijterijbij UWV nday! loungeday! 12:00:00 Brugmanc Alleen vergoeding voor merkloze medicamenten Scholen worden indirect gekort Ook prestatiebeurs in mbo Gezinsuitbreiding 'Nederland in voorste linies' Stoutenbeek Italiaans topdesign van Minotti bij Van Til van tilWiStll Minister blijft bij kleutertoets den haag - Minister Van der Hoeven (onderwijs) houdt vast aan haar eis dat 4-jarige kleu ters in een toets laten zien hoe goed zij kunnen rekenen en wat nun taalvaardigheid is. Als kin deren aan het einde van de ba sisschool opnieuw worden ge toetst, wordt duidelijk hoeveel de kinderen hebben geleerd. Met andere woorden: hoe goed de school het heeft gedaan. De Onderwijsraad meent echter dat het pas zinvol is om 6-jari- gen. Het is onduidelijk wanneer de toets wordt ingevoerd. Goudgele paling gevangen vlissingen - Vissers uit Bruinis- se hebben afgelopen week een bijzondere paling opgevist uit de Grevelingen. Het dier mist het donkere pigment waardoor het goudgeel is met enkele don kere vlekken. Normaal is een paling zwartbruin. Volgens zee- bioloog Van der Veen van het zeeaquarium in Vlissingen is de goudgele kleur zeldzaam. De paling zal in het zeeaquarium blijven totdat het geslachtsrijp is. Dan zal het worden vrijgela ten om te gaan paren. Mogelijk misbruik op school Alkmaar alkmaar - De politie is een on derzoek begonnen naar be schuldigingen van seksueel misbruik van leerlingen op de christelijke scholengemeen schap Jan Arentsz in Alkmaar. Volgens algemeen directeur Spaans zijn er twee aanklachten ingediend. Een daarvan gaat over een docent, de ander over de conciërge. De aanklacht te gen de docent dateert uit 1995. De andere beschuldiging heeft betrekking op de jaren tachtig. De politie heeft in verband daarmee inmiddels drie oud leerlingen als getuige opgeroe pen. 'Horeca moet volledig rookvrij' den haag - Cafés, sportkantines en restaurants moeten volledig rookvrij worden. Als de horeca zelf niet met een overtuigend 'stappenplan' komt om dat doel te bereiken, legt de over heid rookvrije ruimtes alsnog dwingend op. Dat schrijft mi nister Hoogervorst (volksge zondheid) in antwoord op een reeks Kamervragen. ,,Het eind doel is een rookvrije horeca", aldus de liberale minister. Ook in de sportsector moet het ro ken op termijn geheel taboe worden verklaard. Zwartrijder (13) deelt kopstoot uit schagen - Een 13-jarige zwart rijder uit Schagen heeft gister morgen een hoofdconducteur mishandeld. De jongen gaf de 32-jarige man een kopstoot in een poging te ontkomen. De jeugdige Schagenaar was eerder in de trein gecontroleerd en bleek geen kaartje te hebben. Toen hij mee werd genomen naar de winkel op het station om daar zijn gegevens te note ren, probeerde hij weg te ko men. Er waren vervolgens meerdere mensen nodig om de jongen in bedwang te houden totdat deze kon worden overge dragen aan de politie. Te koop: 45.000 kleine Porsches emmen - Te koop: een verzame ling van 45.000 Porsche model auto's in alle soorten, kleuren en maten. Wie in de totale col lectie is geïnteresseerd, moet minimaal 2,6 miljoen euro op tafel leggen. De Drentse verza melaar Koop regelt de verkoop namens de eigenaar, de gepen sioneerde tandarts en miljonair Hank Hammer uit Texas. Het gaat om de grootste verzame ling ter wereld, met auto's vari ërend in schaal van 1:1 tot 1: 220, vertelt Koop. De meeste wagens zijn speciaal voor Ham mer gemaakt of voor hem be schilderd. Koop bestudeert in middels driftig lijsten met mil jonairs om geschikte kandida ten te vinden. Hij heeft een aantal mensen benaderd, onder wie overigens geen Nederlan ders. De kandidaat-kopers wo nen over de hele wereld, varië rend van Amerika tot Dubai. 'Zorgopleiding moet op de schop' den haag - Het stelsel van op leidingen voor beroepen in de zorg moet nodig op de schop. Minister Hoogervorst (volksge zondheid) heeft dit gisteren in een brief aan de Tweede Kamer geschreven. Het kabinet heeft met zijn plannen ingestemd. De opleidingen zijn bijvoor beeld te weinig op elkaar afge stemd. De samenhang ont breekt en volgens de minister hebben te veel partijen er iets over te zeggen. Hoogervorst wil dat de opleidingen zich beter richten op de praktijk. De zorg- opleidingen krijgen vijfjaar de tijd om te reorganiseren. zaterdag 1 NOVEMBER 2003 door Marco Krijnsen hengelo - Joyce Poort (16) uit Hengelo zit al bijna drie jaar thuis. Eerst werd ze ziek gepest door klasgenoten. Daarna raakte ze verdwaald in het hulpverle ningscircuit. Haar vader stelt nu de school aansprakelijk voor de schade. Joyce, een kwetsbare en fors gebouw de puber, werd in de brugklas van de Hengelose scholengemeenschap De Grundel keer op keer uitgescholden. Na negen weken meldde vader Poort zijn dochter ziek. Sindsdien is ze niet meer op deze school geweest. Joyce belandde bij zo'n tien hulpverle ningsinstanties die voortdurend naar elkaar doorverwezen. De Raad voor de Kinderbescherming heeft uitein delijk vrijstelling van de (partiële) leerplicht verleend, om zo de druk van school weg te halen. Joyce zit nog altijd thuis. Ze heeft het in de tussentijd geprobeerd op een school in Almelo voor kinderen met psychiatrische problemen. Maar daar kreeg ze last van spanningsaanvallen. Nog steeds wordt ze door angst ge veld. Allemaal een gevolg van het pesten, zegt vader Henk Poort. „Drukte, lawaai en warmte. Daar is ze heel gevoelig.voor. En als ze op straat toevallig iemand van haar oude school ziet, komt alles naar boven." Poort wil een advocaat inschakelen om de schade te verhalen op De Grundel, waai' pestende klasgenoten Joyce geestelijk kapot hebben ge maakt. „Ze heeft nu een achterstand die bijna niet meer is in te halen. Ze hebben haar op school geknakt. Niet door fysiek geweld, maar door psy chische dreigementen. Nu wil ze niets met school te maken hebben. De daders hebben een diploma, het slachtoffer zit thuis. Daarom stel ik de school aansprakelijk." Rector Put van De Grundel werpt het verwijt verre van zich. „We hebben er alles aan gedaan om het pesten tegen te gaan. We hebben zorgWldig ge handeld. Er zijn heel veel andere om standigheden die een rol spelen. Soms is een leerling met gedrags- of persoonlijkheidsproblemen bij ons niet op de goede plek. Daarom was het goed dat er een andere school werd gezocht. Het is onterecht om met de beschuldigende vinger naar ons te wijzen." Eerder dit jaar stelde een familie de Almeerse scholengemeenschap Het Baken met succes aansprakelijk. De ouders claimden een vergoeding van de school omdat de directie volgens hen nooit heeft opgetreden tegen het pesten van hun twee kinderen. Beide partijen kwamen na twee jaar tot de schikking: Het Baken betaalde ruim 8000 euro. den haag/anp - Geen gouden kranen, marmeren vloeren en sauna's, maar toch stelt minis ter De Geus van sociale zaken zijn eindoordeel over de huis vestigingskosten van uitke ringsinstantie UWV opnieuw uit. Hij neemt het zekere voor het onzekere en laat daarom een extern onderzoek uitvoe ren, dat 1 februari 2004 klaar moet zijn. „Om de Tweede Ka mer gerust te stellen." De parlementariërs gaven de CDA-bewindsman na twee eer dere pogingen begin oktober de laatste kans duidelijkheid te scheppen in de cijferbrij over de kosten van de inrichting van de directiekamers van de UWV- burelen in Amsterdam. Die waren volgens alle partijen astronomisch hoog en volstrekt ongepast voor een instantie die de WAO en WW uitvoert. „Geldsmijterij", zo luidde het oordeel. De Geus bracht gisteren naar buiten dat in het directiege bouw 1,7 miljoen euro is geïn vesteerd in de inrichting (meu bilair en apparatuur), waarvan bijna 62.000 duizend euro in het meubilair van de vier leden van de Raad van Bestuur. „Een hele normale behoorlijke in richting, vergelijkbaar met soortgelijke instellingen", oor deelde De Geus. „Eigenlijk zou je kunnen zeggen: zaak geslo ten." Toch laat de minister aanvul lend onderzoek doen om te kunnen beoordelen of de ge maakte kosten 'redelijk en bil lijk' zijn in het licht van de tota le exploitatiekosten van de UWV van 1,8 miljard euro. Ook wordt gekeken of er huisves tingskosten zijn opgenomen in allerlei andere posten. „Ik twij fel niet, maar doe het om de Kamer afdoende te beantwoor den", stelde De Geus. Hij benadrukte 'alle vertrou wen' in de raad van bestuur van het UWV te hebben. „De posi tie van directeur Joustra is van daag sterker geworden." Enkele weken geleden liet De Geus nog doorschemeren dat Joustra mo gelijk zou moeten opstappen als er te veel zou zijn uitgege ven. PvdA en SP, die de kwestie aan zwengelden, vinden het ver standig dat de minister de zaak goed uitzoekt, maar hij is veel te laat. „Het onderzoek had een halfjaar geleden al gekund", vindt PvdA'er Noorman-Den Uyl. SP'er De Ruiter is zeer ver baasd dat de minister eigenlijk geen twijfels meer heeft, maar toch een deskundige inscha kelt. „De argumentatie is raar." den haag/gpd - Ziekenfonds patiënten krijgen binnenkort alleen nog goedkope merkloze geneesmiddelen vergoed. Wil len ze een duurder merkmedi- cijn, dan moeten ze het prijs verschil zelf bijbetalen. Met dat plan hoopt minister Hoo gervorst (volksgezondheid) de medicijnenprijzen te verlagen. Het kabinet wil de inkoop van de medicijnen overdragen aan de zorgverzekeraars. Nu zijn de apotheken nog verantwoor delijk voor de aanschaf van medicijnen. Door de regie bij de verzekeraar te leggen, ver wacht het kabinet meer con currentie en daardoor lagere prijzen. Om die lagere prijzen af te dwingen verlaagt Hoogervorst de vergoedingen voor merklo ze medicijnen. Door de zie kenfondspatiënt alleen nog de vergoeding van het goedkope re merkloze medicijn te geven, verwacht het kabinet dat het goedkopere medicijn ook meer zal worden voorgeschre ven. De minister wil de apothekers in de toekomst ook een kos tendekkende vergoeding ge ven voor hun werkzaamheden. Voor hun extra werkzaamhe den krijgen de apothekers voortaan een afzonderlijke vergoeding. De apothekers toonden zich gisteren tevreden met het voorstel. „Door de kosten die apothekers maken te vergoe den hoeven ze niet meer op jacht naar kortingen en bo nussen bij de medicijnfabri kanten", aldus een KNMP- woordvoerder. den haag/gpd - Bij toekomstige militaire operaties in het bui tenland moet Nederland bereid zijn mee te vechten in de voor ste linies. Dit zei defensieminis ter Kamp gisteren voor de NCRV-radio. Hij wil zo nodig speciale troepen, zoals com mando's en de luchtmobiele brigade, inzetten aan het begin van een conflict. LPF-fractieleider Herben rea geerde positief op de uitspra- (advertenties) Het Italiaanse Minotti is een van de meest toonaangevende meubetmerken ter wereld Op de designafdeling heeft Van Til vele aansprekende ontwer pen uit de Minotti-collectie. Uniek Italiaans design van grote ontwerpers als de vermaarde Rodolfo Dordoni. Karakteristieke meubelen en accessoi res van wereldklasse. Door de zeer Oponlngstljdon: Ma-DI-Wo: 9 30-17.31 1823 CJ Alkmaar Do-Vr: 9.30-21 00 uur Telefoon (072) 5112760 Za 9.30-17.30 uur Volg de borden Zondags gesloten Q Eigen parkeerterrein www.vanlll.nl den haag/anp - Het kabinet gaat snijden in de aanpak van achterstanden in het onderwijs. Het trekt daar jaarlijks 100 mil joen euro minder voor uit. Dat heeft het kabinet besloten. Scholen worden in de eerste plaats verantwoordelijk voor de bestrijding van achterstanden. Het kabinet zal op het geld dat die hiervoor rechtstreeks krij gen niet korten. Het zijn in de eerste plaats de gemeentes die geld moeten inleveren. De plannen zijn een invulling van het regeerakkoord, waarin de bezuiniging van 100 miljoen al was opgenomen. Scholen worden weliswaar niet direct gekort, maar zullen wel gaan merken dat de gemeentes veel minder aan achterstandsbeleid hebben te besteden. Bij het verkleinen van achter standen van leerlingen krijgen scholen meer armslag. Zo hoe ven ze niet meer samen met de gemeente van tevoren plannen op te stellen waarin staat het ze de problemen gaan aanpakken. De overheid controleert nog slechts achteraf. De gemeentes blijven verant woordelijk voor kinderen tus sen de 2 en 6 jaar, die achter stand dreigen op te lopen. Hier voor hoeven zij geen geld in te leveren. Ook houden ze ruimte om de zogeheten schakelklas sen op poten te zetten. Deze zijn bedoeld om leerlingen die het moeilijk hebben bij te spij keren. Het onderwijs liet in een reactie op het regeerakkoord al weten dat het kabinet helemaal niet kan korten op achterstandsbe leid op scholen. Scholen heb ben met medeweten van het ministerie van onderwijs tot 2006 al afspraken met de ge meentes gemaakt. Het kabinet ziet die bezwaren niet. Met incidentele ingrepen en overleg met de gemeentes moet er 100 miljoen kunnen worden gekort. Hilversum - De bewoners van Sesamstraat presenteerden gistermiddag vol trots Purk, het babyzusje van Pino, Tommie en leniemienie. Het biggetje is klein en rose, ze draagt een dikke luier en is een enorme smeerpoets. Op 5 december, tijdens de speciale sinterklaasuitzending, kunnen alle kinderen op tv kennis maken met Purk. De geboorte van Purk werd gevierd in het bijzijn van een groot aantal kinderen. Zij mochten met haar op de foto. Acteurs van Sesamstraat, onder wie Lot en Hakim, speelden spelletjes met de bezoekers, of lazen voor. Foto: ANP/Juan Vrijdag (advertentie) ken van Kamp. Hij sprak van een verfrissend geluid, maar vroeg zich meteen af waarom de minister 'de eerste de beste kans' om troepen naar Liberia te sturen, heeft laten liggen. Ook PvdA-Kamerlid Timmer mans staat niet afwijzend te genover de suggestie van de minister. Volgens hem is het zonde van het geld om wel troepen beschikbaar te hebben, maar ze niet te benutten. den haag/anp - Leerlingen in het middelbaar beroepsonder wijs van 18 jaar en ouder krij gen te maken met een presta tiebeurs. Dit betekent dat ze hun studiebeurs terug moeten betalen als ze niet hard genoeg studeren. Dat heeft het kabinet gisteren besloten. Studenten aan de universiteit en in het ho ger beroepsonderwijs hebben al een paar jaar een prestatie beurs. Door deze ook in het mbo verplicht te stellen wil het kabinet leerlingen prikkelen hun studie af te maken. Mbo'ers krijgen in 2005 voor het eerst te maken met deze vorm van studiefinanciering. Eerdere voornemens van het kabinet voor een prestatiebeurs in het mbo ontlokten veel pro test. De BVe-raad (organisatie van beroepsonderwijs en volwasse neneducatie) vreest dat de maatregel een drempel op werpt voor jongeren om een mbo-opleiding te beginnen of in het mbo door te leren. Vol gens de jongerenorganisatie voor het beroepsonderwijs JOB is het geen goede zaak dat uit vallers die een andere opleiding willen gaan volgen, met een studieschuld komen te zitten. Verder zouden de toetsen in het mbo nog niet goed genoeg ge regeld zijn om een goede con trole te kunnen waarborgen. (advertenties) Zondag 2 november geopend van 11.00 tot 17.00 uur! I Elke lste MAANDAG van de MAAND 1 airenes, voor het geval er écht Iets aan de hand Is. 1. Telefoon (071) 589 93 23. Meer weten? Neem contact op met uw gemeente, kijk op www.postbus51.nl of bel 0800-8051 Weet wanneer de sirene gaat i I Qaat de sirene op een ander tijdstip, ga dan naar binnen, sluit deuren en ramen en zet radio of tv aan. grote keuze in uitvoering past een echte Minotti in bijna elk interieur. Francis Deze karakteristieke lamp past harmonieus bij de meubelen uit de Minotti-collectie. DESIGNCENTRUM door Alex Bogers den haag/gpd - Politie en we tenschappers zetten grote vraagtekens bij plannen om politietaken naar andere in stanties over te hevelen. Als de verkapte politieagenten wor den betaald uit de opbreng sten van de boetes kan dat vol gens de critici corruptie in de hand werken. Ze vrezen ook onduidelijkheid over wat nog politietaken zijn. Provincies en gemeenten heb ben gisteren laten weten dat ze zelf verkeersoveitreders in hun gebied willen beboeten. Ze willen zo de politie ontlas ten. Eerder al bood de ANWB aan om schade op te nemen bij aanrijdingen. Particuliere beveiligingsbedrijven willen graag toezicht houden in hore- cagebieden. Hoogleraar politiestudies Van der Vijver ziet grote bezwaren bij deze 'uitverkoop' van poli tietaken. „De nieuwe orde handhavers moeten zeker niet zichzelf gaan bedruipen. Ze krijgen er dan belang bij om bijvoorbeeld het parkeerpro bleem in stand te houden. Zij leven van overtreders en zien niets in andere oplossingen dan beboeten." Ook de Nederlandse Politie bond (NPB) plaatst kantteke ningen bij de financiering van een 'stadswacht plus' of een beveiligingsdienst. Niemand anders dan justitie moet de 'hulppolitie' gaan betalen, vindt de politiebond. „Ik weet al precies wat er gaat gebeuren als je gemeenten of particulie ren laat betalen" zegt NPB-se cretaris Van der Heiden. „Dan stikt het in plaatsen als Wasse naar van de ordehandhavers en zie je in arme probleemwij ken niemand meer." Op zich is de politie er niet op tegen om taken te delen. Maar voordat de stadswacht bekeu ringen gaat uitschrijven moet er volgens de politiebond nog wel het een en ander verande ren. „Wij willen wel dat een stadswacht die meer mag, ook een echte opleiding krijgt en een beter salaris", zegt Van der Heiden. En dan nog wil Van der Hei den heel duidelijk vastleggen wat de stadswacht plus, de particuliere beveiliger of de ANWB-medewerker wel en niet mag. „Glashelder moet (advertentie) A.S. ZONDAG GEOPEND KEUKENS s. BADKAMERS O ^Den Haag, Binckhorstlöan 113, Telefoon 070-3477985 Wateringen, 's Gravenzandseweg 25, Telefoon 0174-225850 Zoeterwoude, Hoge Rijndijk 195, Telefoon 071-5892086 Voor meer informatie bel gratis: 0800-0234560, of kijk op www.brugman.nl oh hd rocKl op andere Icpcrdc oanbredjvflm cicr-e geld! nr! h.) aanloop van cprwniatpmocMcn en/of aelreteodcfbn cn ocl-cv atfceo gcldej b., onrlocp van corrplöc l zijn dat niemand anders dan de politie verantwoordelijk is voor de openbare orde. Zodra twee automobilisten na een aanrijding met elkaar op de vuist gaan, moeten wij ko men." Hoogleraar Van der Vijver be grijpt wel waar de roep om taakverdeling vandam komt. De politie opereert steeds meer in opdracht van het rijk. De gemeenten hebben zo doende het gevoel de greep op de politie kwijt te raken, terwijl ze wel de behoefte houden om de lokale regels te handhaven. Gevaar voor het aanzien van de agent ziet Van der Vijver niet in een eventuele taakver deling. Het lijkt hem uitgeslo ten dat de politie minder zichtbaar wordt als ze niet meer de verkeersboetes uit schrijven of wildplassers aan pakken. De hoogleraar: „We hebben heel veel wijkagenten. Die worden betrokken bij proble men op scholen, met jonge ren, met buren, met drugs overlast en dergelijke. Daar is de agent zichtbaar."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3