Omroepen in gevecht over Netwerk MEDIA Kinderidolen presenteren een week Het Klokhuis 'Wanneer is grof nog grappig?' Reclame-waakhond tikt SP op vingers Droomvrouw blijkt man in realityshow 'Raad zwaar genoeg' Sek /rees voor aansluiting EO-reporters is levensgroot Redactie Netwerk schakelt politiek in zaterdag 1 november 2oo3 Siliconen-Beatrix zint op ultieme wraak in Egoland Daan Schuurmans als ME'er. Foto: NPS Nina de Waal leert voltige. Foto: NPS rotterdam/anp - De Reclame Code Commissie vindt dat de Socialistische Partij ten onrech te wervingsfolders verspreidt in brievenbussen die zijn voorzien van een NEE/JA-sticker. Die uitspraak deed de commissie gisteren. Volgens een zegs vrouw de SP voor de vierde keer in de fout. Secretaris P. Jansen van de SP geeft toe dat de klachten for meel terecht zijn. „Per jaarver- spreiden wij twee miljoen fol ders. Dat gebeurt door vrijwilli gers en die zullen we nog eens extra instrueren. Maar op nul klachten zullen we nooit uitko men, omdat de folders vaak in de avond worden bezorgd.'^, londen/ap - Zes deelnemers aan een Brits realityprogramma waarin de kandidaten een lang benige brunette genaamd Miri am moesten verleiden overwe gen een proces te beginnen te gen televisiezender Sky One en producent Brighter Pictures. Aan het einde van het program ma bleek dat Miriam is geboren als een jongetje. De mannen moesten uit een rij vrouwen de meest aantrekkelijke kiezen. Al le kozen Miriam, die zij voor zich moesten zien te winnen. Zij eisen dat Sky het program ma niet uitzendt. Ze hebben een contract ondertekend, maai' dat was voordat bleek dat Miriam een transseksueel was. amsterdam/anp - Een verzwa- ring van de instrumenten van de Raad voor de Journalistiek is volgens het stichtingsbestuur van de raad niet nodig. Dat meldde de secretaris van de raad vrijdag naar aanleiding van een onderzoek naar het aantal publicaties van uitspra ken van de instantie. Uit het onderzoek blijkt dat in de afgelopen drie jaar in twee derde van de gevallen waarin de raad een klacht toewees, die uitspraak ook heeft geleid tot een publicatie daarover in het betrokken medium. „Het kan natuurlijk altijd beter, maar het bestuur is hierover tevreden", aldus de secretaris. ••liiversum - De affaire-Zorreguieta, de zaak-Margarita, Mabelgate. Dnder politici gaan steeds meer stemmen op om de politieke rol van Ie koningin om te vormen tot een louter ceremoniële. Koningin Bea- Jix doet er het zwijgen toe, maar zint ondertussen op ultieme Draak.,n Egoland, de animatieserie van BNN in siliconen en klei, die (anaf maandag is te zien, werkt de vorstin uit onvrede met de poli- ike situatie in het land in het diepste geheim aan een nieuw kabi- seiktvan bekende Nederlanders. or Berrit de Lange j n et is hoog tijd dat het 'stelletje ad appeÜngen' dat momenteel ;n e scepter zwaait in Den Haag jes 'ordt vervangen. Johan Cruyff yj eeft als majesteits naaste advi- 2 !1Jr de opdracht tal van beken- 1 ^e Nederlanders uit te nodigen 2 aor een audiëntie op het ko- inklijke chalet in het Oosten- js jkse Lech, waar Beatrix en j aar familie elk jaar de winter- j. lortvakantie doorbrengen. gt en pittige 'egotest' moet uit- }Sf laken of zij een plek verdienen j„, 1 het nieuwe kabinet. [oewel de politieke onvrede ie Pim Fortuyn blootlegde in- a y riddels behoorlijk is geluwd, is tjc goland ondanks de zeer lange 3 y roduktietijd opmerkelijk actu- v el. Het idee voor Egoland ont- tond begin 2002, toen Pim ?nl ortuyn en Bart de Graaff nog 3 leven waren. Pim Fortuyn is liteindelijk uit de animatieserie verdwenen, Bart geeft wel acte de présence. Niet alleen de vervaardiging van de poppen was erg tijdro vend, ook het script heeft de nodige aanpassingen onder gaan. „Wat BNN in eerste in stantie voor ogen had, was mij veel te plat en te grof," zegt Martin-Jan van Santen, scena rist en regisseur van Egoland. „Dat BNN er veel seks in wilde, zag ik ook niet zitten." Het Sti- fo, de subsidieverlener voor omroepproducties, wilde op basis van het eerste, door Ro nald Giphart geschreven script, geen geld verstrekken. De twee de versie van het scenario dat BNN indiende, werd wel goed gekeurd. Egoland heeft zo'n half miljoen euro gekost. Van Santen, tevens geestelijk vader van de VPRO-tekenfilm serie The White Cowboy. „Met BNN heb ik steeds discussie ge voerd over de vraag: wanneer is grof nog grappig? Het enige dat BNN heeft herschreven, is de rol van Bart. Die moest toch wat grover gebekt zijn." Alleen al de grote gelijkenis van de poppen, het minutieuze poppenhuis-decor en de rake stemmen maken de serie het kijken waard. De hoofdrolspe lers zijn allemaal opgetrokken uit siliconen, veel duurzamer materiaal dan klei. Frank Rijk aard, Erica Terpstra, Patrick Kluivert, Henny Huisman, Peter R. de Vries, André Hazes, Mai- tin Gaus, Youp van 't Hek en nog tal van bekende Nederlan ders die maar eenmalig voorko men in de serie zijn wel gekleid. „Beatrix was er gek genoeg meteen als pop, die was hele maal niet moeilijk", aldus Van Santen. „Met Vanessa, Joop van den Ende en André Rieu had den de poppenmakers meer moeite. Een hele toer was het ook om de motoriek te vertalen naar poppenbewegingen." SBS-presentator Jeroen van der Boom is ingeschakeld voor een groot deel van de stemmen, on der meer van Bart de Graaff. In eerste instantie was het plan om bestaand stemmateriaal van de BNN-voorman om te vormen tot teksten voor Ego land. „Uiteindelijk bleek dat te tijdro vend. Maar ik vind dat Jeroen een hele goede Bart neerzet", aldus Van Santen, die zelf de stemmen van Beatrix en Wil- lem-Alexander insprak. BNN-er Jeroen Kijk in de Vegte tekende voor een meesterlijke imitatie van prins Bemhard, voor de stem van Méxima schakelde Van Santen een Argentijnse vriendin in. „Handig omdat ze ook moest kunnen vloeken in het Argentijns." In Egoland, acht afleveringen van vijf minuten, lopen eigen lijk twee verhaallijnen door el kaar. Terwijl de koningin met behulp van de in raadselen ful minerende Cruyff een kabinet van bekende Nederlanders for meert, wordt aan haai' stoelpo ten gezaagd door de bitcherige prinses Maxime. Zij is louter met de sullige Alex getrouwd om aan de macht te komen en een coupe is op handen. Maar als Alex in de besneeuwde ber gen neerstort met zijn vliegtuig en wordt gered door een yeti, loopt het uiteindelijk toch alle maal weer heel anders af. De perikelen in en om het ko ninklijke chalet worden van commentaar voorzien door de scherp van de tongriem gesne den hofnar Bart de Graaff en de sprekende hond Bemhard. „Egoland is een satirisch sprookje geworden," aldus pro ducent Jan Snoerwang van Ani- Bart met koninklijke familie in de mationWorld. „Compleet met figuren die vijfhonderd jaar ge leden in zwang waren aan het hof, zoals schatkistbewaarders, troubadours en beulen." Door de lange productietijd kan de serie niet inspelen op het laatste nieuws rond het ko- serie Egoland. Foto: GPD/BNN ningshuis. „Maar we hebben nog wel de zwangerschap van Maxima en de affaire-Margarita kunnen verwerken," zegt Van Santen. „Margarita schilderde Beatrix af als een hooghartige vrouw die in haar paleis alleen maar met zichzelf bezig is. In de serie is de koningin dan ook een heel hautain wijf die met ijzeren vuist de dienst uitmaakt in het chalet." Egoland is overigens niet be doeld als plat en beledigend, benadrukt Van Santen. „Het is juist de bedoeling dat ook de koninklijke familie er met ple zier naar kijkt." Egokind, vanaf maandag 3 no vember, BNN, Nederland 2, 21.00 uur Bnder de Buisonjé aan het biljart. Foto: NPS Jacqueline Govaert dirigeert. Foto: NPS Liesbeth Kamerling bij de dolfijnen. Foto: NPS ,h5Por Patrick van den Hurk b7 lversum - Kan Xander de Buisonjé :t zo goed biljarten als zingen? En in Krezip's Jacqueline Govaert een in haar eigen nummers voor orkest :1^ rigeren? Is Costa-kanjer Daan huurmans niet alleen een goede ac- ur maar ook een geschikte ME'er? En Bet GTST-actrice Liesbeth Kamerling n dolfijn kunstjes bij te brengen? In ;t Klokhuis van volgende week is het emaal te zien. ^°P adat het NPS-jeugdprogramma dit ir vijftien jaar bestaat, nemen deze 3" I Ligdidolen komende week een uit- nding voor hun rekening. Het is de eru eede lustrumweek dit jaar en er eiHlgt er nog een. Begin april verzorg- in bekende artiesten de muziek in ir o lijft eetp vijf uitzendingen van Het Klokhuis, en half december worden de uitzendin gen een week lang voor de eerste keer ooit door kinderen zelf gepresenteerd. Komende week draait alles om de ido len, die min of meer de kijkers zijn uit gezocht. „We hebben kinderen ge vraagd wie ze graag in de uitzending zouden willen zien", zegt eindredac teur Piet Geelhoed. „Verder hebben we de bladen doorgekeken om te zien welke namen er uit sprongen. Toen was het een kwestie van wie wil en wie kan. Willen bleek geen probleem, kun nen vaak wel. Acteurs zaten met opna men, musici met optredens, sport mensen met trainingen. Zo wilden we Michael Boogerd, maar die had een trainingskamp." De idolen die overbleven, hebben het onderwerp wat ze in 'hun' uitzending bij de horens vatten ook weer zelf ge kozen. „We hebben ze een lijst voorge legd en daar mochten ze zelf een se lectie uit maken", zegt Geelhoed. Zo wilde Daan Schuurmans graag mee doen met een oefening van de Mobiele Eenheid. Hij gaat naar het oefendorp van de ME, waar hij technieken en tac tieken leert en merkt dat het werk van een ME'er zwaar en gevaarlijk is. Effectstoot Xander de Buisonjé, bekend van Volu- mia!, laat in de oudste biljartfabriek van Nederland zien hoe biljarts wor den gemaakt, en leert bovendien van Nederlands kampioen Ruud Vos hoe de moeilijkste effectstoot in het kunst biljarten gaat. Jacqueline Govaert zingt in Het Klokhuis You are mine van haar band Krezip voor de verandering een keer niet, maar leert van Dick van Gas teren van het Viotta Jeugdorkest hoe ze het nummer moet dirigeren. Liesbeth Kamerling ging naar het Dol finarium in Harderwijk om te laten zien hoe deze bijzondere zoogdieren leven en hoe ze kunstjes leren. De laat ste gastpresentator is vooral een held van Het Klokhuis zelf. Nina de Waal maakte zich twaalf jaar geleden erg boos omdat het programma dreigde te verdwijnen. Ze haalde 30.000 handte keningen op, en Het Klokhuis mocht blijven. Zij presenteert een uitzending over voltige, het turnen op een galop perend paard. De week in deqember wordt nog wat specialer, zegt Geelhoed. „We hebben kinderen via de website gevraagd on derwerpen aan te dragen waar ze erg in geïnteresseerd zijn. Op een gegeven moment hebben we besloten dat ze dan ook zelf de presentatie moesten gaan doen. Dat is heel bijzonder, want we doen dat echt nooit. Uit alle inzen dingen hebben we er zo'n dertig gese lecteerd, waarvan er uiteindelijk vijf overbleven." Van 15 tot en met 19 december zijn ze te zien, de jonge gastpresentatoren. Het gaat in die week over gothic rock, over skateboarden op hoog niveau, over jeugdcircus, over valkenieren en over een oogoperatie tegen scheelheid. Het Klokhuis (NPS), maandag 3 no vember t/m zaterdag 8 november op Nederland 3,18.30 uur ..iisis bij actualiteitenrubriek Netwerk van KRO, NCRV en AVRO. Al fn jaar lang bakkeleien de bestuurders van de omroepen over de faag of de AVRO bij Netwerk moet vertrekken en de EO de openge- lllen plek inneemt. Een weergave van een typisch Hilversumse be- Lurlijke chaos. or Berrit de Lange Dolf Rogmans lversum - „Wie weigert sa- sn te werken met de EO in ïtwerk, die adviseer ik uit te Ijken naar een andere baan," i zette de KRO-voorzitter |ans Slangen deze week het Inflict rond Netwerk op terp. redacties van Netwerk ver- tten zich al maanden tegen jjjfet plan van de omroepvoorzit- rs om de EO te laten toetre- pn. De uitspraak van Slangen pldt alleen voor de KRO-me- pwerkers, maar is de joumalis- in van de NCRV en de AVRO "pk in het verkeerde keelgat ge- P %oten. Allen vrezen dat de imst van de Evangelische ten iste gaat van de samenwer- Ing tussen de drie redacties ie Netwerk maken. Bovendien imDU n*et Passen bil de Jumalistieke koers van de ru- ij !Het is een grof schandaal dat ,p ™n goed lopende actualiteiten- ibriek slachtoffer dreigt te irden van omroeppolitieke lelletjes", zegt Maria Henne- ian, hoofdredacteur van de tO-redactie van Netwerk. jpr wordt al tijden over verga ard door heel veel mensen. Maar niemand heeft het over het programma en wij worden niet eens beschouwd als ge sprekspartners. Volgens Kees Boonman, Net werk-hoofdredacteur namens de KRO, is de sfeer bij Netwerk momenteel ronduit explosief. „Ik hoop dat niemand door het lint gaat en dat niemand onver standige beslissingen neemt." Uit een recente peiling van de journalistenvakbond NVJ blijkt opnieuw dat zowel op de re dacties van Netwerk als Twee Vandaag een grote meerderheid tegen de uitruil is. Ook een meerderheid van de EO-redac- teuren bij Twee Vandaag gaf aan niets te zien in een over stap naar Netwerk. De directeuren van de omroe pen op Nederland 1 en 2 beslo ten vorig jaar tot een zoge noemde uitruil van AVRO en EO. Afgesproken werd dat per september. 2005 de AVRO Ne derland 2 als thuisnet krijgt en de EO Nederland 1. De EO uitte vervolgens de wens om op het nieuwe thuisnet ook te gaan deelnemen in Netwerk, de AVRO zou dan de vrijgekomen plek in Twee Vandaag (TRO S/EO) gaan vullen. De omroep- directies conformeerden zich aan de afspraak om zonder tijdslimiet te onderzoeken hoe de toetreding van de Evangeli sche zou moeten worden uitge voerd. „Dat stappenplan is er nooit ge komen," zegt Ton F. van Dijk, netcoördinator van Nederland 1. „Netwerk is het best beken actualiteitenprogramma van de Nederlandse televisie. Als net manager vind ik het ronduit zorgelijk dat het programma op deze wijze onder druk wordt gezet." Volgens Van Dijk is de crisis te wijten aan gebrek aan overleg. „Mensen hebben op voorhand allerlei posities ingenomen. Het lijkt logisch om eerst met direct betrokkenen te bekijken of zo'n plan haalbaar is. Maar de re dacties zijn nooit gehoord. Daarmee kweekje bij voorbaat weerstand. Zo'n besluit kan niet vanuit de lucht opgelegd wor den." Kwestie Hoe nu verder? Niemand die het weet. De afgelopen week hebben de omroepvoorzitters voor het eerst met hun redac ties gepraat over de kwestie. KRO-voorzitter Slangen was duidelijk: de EO komt. NCRV- voorman Kees Klop en AVRO- preses Martijn Sanders bleven vaag. Klop liet alleen indirect weten zijn redactie te steunen. Sanders kiest een tussenvorm. „Naar mijn mening is het een feit dat de EO naar Netwerk komt. De vraag is vervolgens wat de AVRO gaat doen. Dat is een lastige afweging. Als de AVRO al naar Nederland 2 ver trekt, is de vraag wanneer ze dat doen. In elk geval zal een lange overgangsperiode nodig zijn. De AVRO maakt maandag zijn definitieve standpunt be kend aan de andere omroe pen." Boonman: „Er is sprake van een patstelling. Vier partijen, AVRO, KRO, NCRV en EO, strij den nu om zes avonden Net werk. Mijn advies? Voorzitters, slik je verlies en laat alles zoals het is." „We blijven vechten voor het programma", aldus Henne- man. „Volgende week bieden we op een presenteerblaadje een Netwerk-kwaliteitsplan aan, met daarin voorstellen om tien procent te bezuinigen, meer samen te werken en het programma een kwaliteitsim puls te geven. Wat willen de voorzitters nog meer?" Van Dijk roept alle partijen op eindelijk eens serieus te luiste ren naar eikaars argumenten. „Ik begrijp dat de EO bij Net werk wil, maar ik begrijp ook het standpunt van de redacties. Als vervolgens aan de hand van verstandige gesprekken blijkt dat zo'n uitruil geen draagvlak heeft, moet je ook naar bevindt van zaken handelen. Voorko men moet worden dat een suc cesvolle actualiteitenrubriek te loorgaat. Uiteindelijk gaat het om de kijker." Ondertussen hebben de voor zitters van AVRO, NCRV en KRO hun afspraak van maan dag om een oplossing te vinden afgezegd. Een nieuwe datum is nog niet geprikt. Journalisten van de redacties van Netwerk heb ben Tweede Kamerleden van CDA, WD en D66 geïnformeerd over de bestuurlijke problemen die rond hun actualiteitenprogramma leven. Volgens Kamerleden van CDA en WD vroegen dejouma- listen zelfs om hulp van de politici. Met name CDA-Kamerlid Joop Atsma heeft zich gestoord aan de actie van de omroepmedewer kers. „Ik vind het slecht voor de journalistieke onafhankelijkheid van de Netwerk-medewerkers dat ze om hulp vragen. Temeer daar ze ook we ten dat de politiek niets voor ze kan doen en ook niets wil doen. Wij gaan niet over de program ma's en dat hoort ook zo." Frank de Grave (WD) heeft wel begrip voor de actie. „Ik heb ook direct gezegd dat we niets kun nen doen. Wel toont dit conflict weer aan dat het publieke bestel van omroepverenigingen achter haald is. Dit voorbeeld ga ik zeker gebruiken in het debat met de staatssecretaris over de om roepbegroting." Bert Bakker (D66) heeft het bezoekje van de Net werk-redacteuren niet ervaren als een hulpver zoek. „We hebben bijgepraat. Het zegt iets over de machtsstrijd die in Hilversum tussen de om roepen gaande is." Ondermeer KRO-redacteur Wilfred Scholten heeft de gesprekken met de politici gevoerd. „Dat deden we niet om hulp te vragen, maar om hen te informeren. Misschien praten ze nog met onze voorzitters en dan is het belangrijk dat ze ook van ons weten hoe het zit." Het actualiteitenprogramma Netwerk op Neder land 1 wordt gemaakt door AVRO, KRO en NCRV samen. De voorzitters van de drie verenigingen besloten een jaar geleden te onderzoeken of de EO de rol van de Avro kan overnemen, omdat de omroepen van 'thuisnet' wisselen. Het onder zoek is er nooit gekomen en de voorzitters slagen er sindsdien niet in afspraken te maken over de verhuizing. Wel bleek twee weken geleden dat alle journalis ten bij de NCRV, AVRO, KRO en EO tegen de ver andering zijn.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 25