GRATIS LUNCH Studenten op kamers in het nauw IMMO Dikke onvoldoende Leids welzijnswerk A.S. ZONDAG OPEN Pianist Warenberg wint slag om kinderen Illusionist Roy 071 - 528 14 14 vatLio.oo -17.00 uur Bibberen tijdens Halloween van OERLE Bos wil PvdA vernieuwen met waardendiscussie 11 ss sa Voorlichting Leidsch Dagblad Grote paniek om controles De grootste en volste baarden en snorren Minder geld voor achterstanden in het onderwijs Intimidatie en machtsvertoon in het Kremlin 'Een nieuwe disco in Leiden? Het zou eens tijd worden' Maximumprijzen voor taxiritten in de Leidse regio Kunstoren en kunstogen: de bionische mens Thomas Szasz Als jij met God praat, ben je aan het bidden. Als God met jou praat, ben je schizofreen Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 INTERNET: www.leidschdacblad.nl Dagblad nr. 43376 los zaterdag 1 NOVEMBER 2003 BEDRIJFSHUISVESTING HAAGWEG 51 LEIDEN WWW.IMMO-RIJNSTEDE.NL nvm.oog NR. 43376 LOSSE NUMMERS €1,15 ZATERDAG €1,60 :OMMENTAAR SCHIPHOL i ding moet je dit kabinet na- feeven. Over de toekomst van chiphol schenkt het klare wijn. De tweede divisie van het kabi net, de staatssecretarissen Van Gennip, Schultz en Van Geel, windt er geen doekjes om: de geluids- en veiligheidsnormen voor Schiphol zijn onderge schikt aan de groei van de lucht haven. Milieu is uit, groei is in. Vorige coalities hebben steeds de illusie gewekt dat de uitbrei ding van Schiphol mogelijk was zonder toename van de geluids hinder. Met de komst van 'stille' vliegtuigen zou de nachtrust van omwonenden niet verder wor den verstoord. De aanleg van een vijfde (Polder) baan zou de geluidsoverlast zelfs verminde ren. Maar de 'rekenfout' van Schip hol heeft iedereen uit de droom geholpen. Staatssecretaris Schultz weet niet hoe snel ze de wet moet veranderen om het huidige aantal vluchten te red den. Haar collega Van Gennip deed er maandag nog een schepje bovenop. In Haarlem mermeer en de Bollenstreek moeten minder nieuwe wonin gen worden gebouwd, omdat ze de ontwikkeling van de luchtha ven - letterlijk - in de weg staan. Woningzoekenden moeten hun heil maar in het slecht bereikba re Almere zoeken. Daarna maakte staatssecretaris Van Geel het nóg bonter door de veiligheidsnormen voor Schip hol ter discussie te stellen. Wil een nieuwe Bijlmerramp wor den voorkomen, dan moeten ei genlijk alle na 1990 gebouwde woningen in de buurt van Schiphol worden afgebroken of moet het aantal vluchten wor den gehalveerd. Aangezien beide opties onuitvoerbaar zijn, wil Van Geel de veiligheidsnormen verlagen. Het is prijzenswaardig dat het kabinet het publiek geen knol len voor citroenen wil verkopen. Maar een eenzijdige keuze voor de groei van Schiphol is onjuist. Daarmee worden de belangen van de regio Schiphol niet ge- jdiend. Werk is belangrijk, maar dat zijn woningen en een goede nachtrust ook. Schiphol heeft zo langzamerhand de grenzen aan de groei bereikt Hugo Schneider den haag/gpd - Onder duizen den studenten is grote paniek uitgebroken door een aange scherpte controle op de studie beurs voor kamerbewoners. De organisatie die de studiebeurzen verstrekt en controleert, de In formatie Beheer Groep (IBG), vertrouwt de gegevens van 25.000 studenten niet. Zij ont vangen mogelijk tot 140 euro per maand te veel. Daarom moe ten ze bewijzen dat ze echt op kamers wonen. De studenten zijn als de dood dat ze grote be dragen moeten terugbetalen. Door koppeling met de Ge meentelijke Basis Administratie (GBA) kan de IBG dit jaar voor het eerst zien op welk adres ie mand met een uitwonende beurs staat ingeschreven. Tot voor kort hoefden uitwo nende studenten in een jaarlijk se brief alleen maar een kruisje te zetten bij de maanden waar in ze op kamers woonden. De 25.000 verdachte studenten blijken volgens de GBA-gege vens op een adres te wonen dat niet strookt met de bestanden van beursverstrekker IBG. Deze mensen moeten nu een huurcontract of bankafschrif ten van hun huur overleggen. Een uittreksel uit het bevol kingsregister van hun gemeente is ook voldoende om aan te to nen dat ze wel degelijk uitwo nend zijn. Studentenvakbonden zijn woe dend op de IBG. Door de ka- mernood zijn duizenden stu denten in steden als Amster dam en Utrecht gedwongen il legaal te huren. „Zij zitten in onderhuur en kunnen daardoor geen huurcontract overléggen. Ook moeten ze de huur vaak contant betalen, omdat de eige naar de woning illegaal ver huurt. Om dezelfde reden mo gen veel studenten hun nieuwe adres niet doorgeven aan de ge meente", zegt voorzitter Merijn de Jong van de Landelijke Stu dentenvakbond (LSVb). Volgens haai- komen de klach ten uit het hele land en zitten duizenden studenten in de pro blemen. Bij de Amsterdamse studentenbond ASVA en de Utrechtse USF staat de telefoon roodgloeiend over de controle- brieven van de IBG. Als ze wei geren bewijsmateriaal te over leggen, krijgen ze in december nog één laatste brief, zo zegt een woordvoerder van de IBG. „Zo niet, dan wordt hun uitwo nende beurs omgezet in een thuiswonende en moeten ze het te veel ontvangen bedrag terugbetalen", zegt Passchier Veefkind van de ASVA. Rapport haalt uit naar LWO en gemeente leiden - De organisatie van het welzijnswerk in Leiden schiet schromelijk tekort. De gemeén- te en de Leidse Welzijnsorgani satie (LWO) wantrouwen el kaar. Leiden heeft zelf amper zicht en grip op het welzijns werk in de stad en dankt dat voor een fors deel aan eigen handelen. De LWO presteert onvoldoende en is weinig pro fessioneel. Het buurthuiswerk kan beduidend beter. Een en ander blijkt uit een rap port van Cap Gemini Ernst Young. De kritiek op zowel de LWO als de gemeente is pijnlijk, omdat beide na jaren van on derlinge onenigheid, interne strubbelingen en een bijna-fail- lissement van de LWO met een schone lei wilden beginnen. Het rapport constateert wel verbeteringen, maar die vallen in het niet bij wat er nog mis is. De Leidse politiek vroeg vorig jaar om een onderzoek naar het buurthuiswerk. Op verzoek van de gemeentelijke dienst cultuur en educatie, waar welzijn onder valt, is dat onderzoek verbreed. De onderzoekers vellen geen oordeel over de kwaliteit van het welzijnswerk zelf. Er is ook gekeken naar de relatie tussen de gemeente en de LWO, hun taken, en naar de bedrijfsvoe ring en de financiën van de LWO. Aan het bestaan van het onder zoek, dat al dateert van juni, is nauwelijks ruchtbaarheid gege ven. De LWO leeft in de over tuiging dat de bevindingen nog altijd vertrouwelijk zijn, blijkt uit een reactie van directeur Gert-Jan Comel. Hij vindt het 'vreemd dat het nu naar buiten komt'. Het Leidsch Dagblad heeft het rapport opgevraagd bij de gemeente. Het staat bol van de verwijten. Ingrepen zijn hard nodig. De relatie tussen de gemeente en de LWO is 'zorgelijk en weinig zakelijk'. De onderzoekers plei ten voor het wegnemen van wederzijds wantrouwen, met 'een open dialoog'. Daar blijft het niet bij: maatregelen in de bedrijfsvoering zijn evenzeer hard nodig. De wijze van subsi diëren (die nu ondoorzichtig is) moet anders. De wankele finan ciële positie verdient 'de aller hoogste prioriteit'. Pagina Ri: Leiden stelt nauwelijks eisen aan buurthuiswerk (advertenties) T/m zondag a.s. krijgt u bij aankoop van uw nieuwe keuken: 50% korting op ille topapparatuur én een reischeque cadeau t.w.v. €/50>" Bij aankoop van een keuken vanaf 7.500.- Euro HOOFDDORP Kruisweg 655-657 (Afslag Hoofddorp, A4) honderd en één Keukens, duizend en één Ideeïn Tel. 020-6538163 Ontwerp uw eigen keuken op www.keukenmaxx.nl noordwijk/regio - Heksen, vampiers, skeletten en andere engerds wandelden giste ren zomaar over straat. Het was namelijk Halloween en dat uit Amerika overgewaaide 'feestje' wordt inmiddels ook hier steeds meer gevierd. In Noordwijk (foto) trokken gis teravond veel kinderen de straat op om de mensen schrik aan te jagen. Voor de op tocht, georganiseerd door Anne van der Deijl en Pascalle van Rijnberk van jeugdclub De Toverkist, was veel belangstelling. Ook in Hazerswoude Dorp en in de Leidse Professo- renwijk trok er een optocht vol engerds door de straten. Foto: Henk Bouwman 0 0 herstelt langzaam den haag/gpd - De rechtbank in Den Haag heeft de kinderen van concertpianist Alexander Warenberg en diens Leider- dorpse ex-vrouw Constance Scheers gisteren toegewezen aan de vader. De drie kinderen gaan voorlopig bij de vader in het Belgische Hamont wonen. De rechterlijke beslissing is het slot van een jarenlang juridisch gevecht tussen beide ouders, waarbij de kinderen over en weer zijn 'ontvoerd'. Volgens advocaat C. Liefting van Warenberg reageerde de concertpianist van Russische komaf 'dolblij' op de uitspraak. Hij is direct met de drie kinde ren vertrokken naar België. De (advertenties) afgelopen vier weken verbleven de kinderen al bij familie van de ouders. Het rapport van een externe psycholoog heeft de doorslag gegeven. Deze concludeerde dat de kinderen bij de vader ho ren. Moeder Scheers krijgt wel een omgangsregeling met haar kinderen. Ze mag ze twee van elke drie weekeinden zien. Scheers heeft tijdens de zitting aangegeven zich ook in Ha mont te willen vestigen. Beide ouders hopen nu met hulp van een derde partij, een zogeheten mediator (bemiddelaar), tot meer 'goede oplossingen' te ko men. De advocate van de moe der, M. ter Horst, zei dat de partijen nu streven naar co-ou derschap. Warenberg hield de kinderen jegn jaar geleden tijdens een omgangsregeling thuis in Bel gië, ondanks een voorlopige uitspraak van de rechter dat de hoofdverblijfplaats van de kin deren bij de moeder moest zijn. Warenberg vond echter dat zijn ex-vrouw niet goed voor de kin deren zorgde. Omdat Scheers bang was dat ze de kinderen nooit meer zou zien, schakelde ze een 'kidhuntersbureau' in om de kinderen terug te halen. Medio september 'ontvoerde' dat bureau de jongste twee kin deren op bizarre wijze vlak voor hun school in België. De oudste zoon ontsnapte aan de ontvoe ring doordat hij die dag ziek was thuisgebleven. De moeder dook enige tijd met de twee ontvoerde kinderen onder. Op een zitting vier weken gele den hebben beide ouders op aandringen van de rechter af spraken met elkaar gemaakt om de kinderen te ontzien. Sinds dien verbleven de kinderen eerst twee weken bij familie van de moeder, later twee weken bij familie van de vader. FACtUTAIRE DIENSTVERLENING BV Bedrijfsschoonmaak: kantoren, bedrijfspanden, sportcentra en instellingen voor informatie: 071-5232308 MEUBELPLEIN LEIDERDORP •Bij minimale besteding van €500,- Open 11-17 uur. A4, afslag 6, gratis parkeren. Meer info: 071 - 541 65 85 ofwww.meubelplein-leiderdorp.nl 'Mensen moeten grip krijgen op hun eigen bestaan' las vegas - De wereldberoemde dierentemmer en illusionist Roy verkeert niet meer in le vensgevaar. De artiest van Duit se komaf was begin deze maand tijdens een show in het Amerikaanse Las Vegas door een witte tijger in de nek gebe ten. Volgens zijn vriend Sieg fried heeft Roy de fase van overleven achter zich gelaten en gaat het nu om zijn herstel. Vijf illegalen in vrachtauto Alphen alphen aan den rijn - De poli tie heeft gisterochtend vijf ille galen opgepakt in een vracht wagen die werd gelost op een terrein aan de Vennootsweg in Alphen aan den Rijn. Hij had geladen in Italië en was daama doorgereden naar België waar hij een deel van zijn lading had gelost. Bij zijn tweede stop, in Alphen, stuitte hij op de onge node passagiers. De illegalen - vermoedelijk afkomstig uit In dia (drie)', Albanië en Kosovo - zijn overgedragen aan de vreemdelingendienst. (advertentie) door Wilfred Simons leiden - De PvdA gaat geen op positie meer voeren op basis van gedetailleerde verkiezings programma's, maar waarden centraal stellen. Mensen moe ten de kans krijgen om uit hun leven te halen wat erin zit en grip krijgen op hun eigen be staan. Dat zegt PvdA-fractielei- der Wouter Bos in een gesprek met deze krant, waarin hij rea geert op kritiek van de Leidse hoogleraar bestuurskunde Jou- ke de Vries. „Soms betekent dit dat ze bescherming van de overheid nodig hebben en soms ook niet." De Vries zei vorige week in het Leidsch Dagblad dat de PvdA zó verdeeld is over de te volgen koers, dat elke openlijke discus sie hierover ertoe kan leiden dat de partij uiteenvalt. Bos zou om die reden geen inhoudelijk de bat aandurven over nieuwe be ginselen. Volgens Bos is de tra ditie van de sociaal-democratie echter zo ferm in Nederland verankerd, dat de PvdA daar al tijd het huis voor blijft. Hij kon digt aan dat hij de komende twee jaar in alle openheid met de partij gaat debatteren over nieuwe beginselen. „Ik sluit niet uit dat er mensen zullen af haken. Maar er zullen ook men sen komen die zeggen: ha, daar wil ik bijhoren." Vanuit verschillende hoeken heeft Bos het'verwijt gekregen dat hij geen visie heeft en geen standpunt inneemt. Daar wil hij vanaf. „In het verleden kreeg de partij de klacht dat alle beslis singen waren voorgekookt en dat discussie er alleen voor de vorm was. Dan kun je nu niet als fractieleider van tevoren een standpunt innemen en zeggen: 'daér wil ik op uitkomen'. Wel weet Bos dat hij niet meer wil discussiëren langs traditionele sociaal-democratische lijnen. „Dat werkt niet meer. Daarvoor is de samenleving in de afgelo pen twintig jaar te veel veran derd." Pagina R3: 'Waarden staan centraal in nieuwe ideologie PvdA' (advertenties) HOGESCHOOL UnnrlLUtinn r dinsdag 4 november (bij aankoop van een keuken Opleiding leraar basisonderwijs In Alkmaar alleen over voltijdoplelding, in Amsterdam voorlichting over voltijdopleiding, deeltijdopleiding, verkorte opleiding, zij-instromers en schrijfdocent/-therapeut. Amsterdam Jan Tooropstraat 136 tel (020) 6137079 Aanwezigheid bij Alkmaar Gabriël Metsulaan 34 tel (072) 5121868 aanvang gewenst Omdat u op de centen bent... Leiderdorp: Meubelplein 10. Ook gevestigd in Alkmaar. Amstelveen. Arnhem. Baarle-Nassau (elke zondag open), Barendrecht, Beuningen, Breda. Den Haag, Groningen. Hoorn. Kaatsheuvel. Numansdorp. Rotterdam. Son. Woerden. Zaandam en Zwolle. Binnenkort ook in Wateringen.www.keukenconcurrent.nl Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weke® gratis. Straat Postcode Plaats Telefoon (i.v.m. controle nabezotging) Wij gaan zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon van de krant treft u nadere informatie ai Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,70 kwartaalabonnement automatische betaling 56,20 betaling per acceptgiro 56,70 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bij automatische betaling ts mijn bank-gitonummer. 400121 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl ■lA'.'R-HT

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1