Het vuur is er altijd geweest' VOETBALVERENIGING KATWIJ SI Schaatsster Helen van Goozen is terug bij de basis itaand v.l.n.r: Henry Pouw, Carlo van Zelst, Edwin Verhoogt en Albert de Haas. Zittend v.l.n.r: Hans Zwaan, Marco de Ridder, Kees Krayenoord, Teun van Duyven- 10de, Leen van der Marei, Johan de Kroon en Henk Langemaat. ,Het was een uniek team dat al ien tijdje samenspeelde toen ve de eerste titel wonnen. Ie- lereen wist wat te doen bij bal- )ezit en -verlies. En liep het 'en niet lekker dan beslisten ve de wedstrijden alsnog door le individuele kwaliteiten van inkele spelers. Arie Lagendijk leeft een grote rol in de samen telling van de selectie ge peeld. Hij haalde er elk jaar leel gericht twee spelers bij. )at waren niet alleen verster kingen; het waren ook jongens lie precies in de groep pasten. Katwijk maakte begin jaren negentig furore door drie keer op rij (1993, '94, '95) kampioen te worden in de hoofdklasse. Dat gebeurde onder leiding van de veelgeprezen trainer Arie Lagendijk. Leidenaar Henry Pouw, nog altijd in een technische functie bij de club betrokken, maakte het hoogtepunt uit de clubgeschiedenis als speler mee. Dat zag Lagendijk goed. Over geld werd binnen het elftal ei genlijk zelden gesproken, ieder een wilde gewoon elke week winnen. Probeer nu nog maar eens zo'n groep zo lang bij el kaar te houden. Lagendijk weet wat er komt kijken om een elftal te laten presteren. Hij heeft een visie, houdt daar strikt aan vast en is niet te beroerd om men sen die daar niet in meegaan aan de kant te schuiven. ,,Het is moeilijk om de presta ties van mijn elftal te vergelij ken met het team van Katwijk dat in 2000 de titel haalde. Wij werden drie keer kampioen, maar de ploeg van 2000 was nog niet zo lang bij elkaar. Ze behoorden zeker niet tot de fa vorieten in dat jaar en daarom is die prestatie ook heel knap. De foto is genomen in het laat ste kampioensjaar. Marco van der Plas, Pim Langeveld en Dennis-Ian Mieras ontbreken. Ik weet niet meer precies wat de aanleiding was om met ha ringen in de hand te staan. Na een training kregen we de me dedeling: er komt een fotograaf en er ligt een schaal met harin gen. Katwijk en vis, daar zal het wel mee te maken hebben. „Met de jongens die, net als ik, nog altijd bij Katwijk rondlopen - zoals Hans Zwaan en Marco de Ridder - heb ik nog regelma tig contact. De rest zie ik min der vaak. Sinds twee jaar heb ben we een soort van reünie. We spelen een wedstrijd tegen het Quick-Boysteam dat in de twee jaren voorafgaand aan on ze successen kampioen werd." Ben nog een tikkeltje licht in het hoofd van de waterpijp. Mooie sport hoor, met een man of wat stoom afblazen op zo 'n Perzisch tapijtje. Potje thee er bij, lekker ouwehoeren en als je even niet aan het woord bent, fanatiek aan die pijp lurken. Zelden zo relaxed aan het hob- byen geweest. Wat een kroeg- sport, beter dan biljarten of met pijltjes smijten. Gedurende een week Iran ben ik er flink aan verslaafd geraakt. Iran? Jazeker. Vanwege de bou werij van mijn vriend Thomas Erdbrink en zijn prachtige Iraanse prinses Newsha ben ik vorige week donderdag naar Te heran gevlogen. We waren met een ploeg van ruim twintig Hol landers, Leidenaars vooral, want Thomas, die als journalist voor de NRC Iran en Irak doet, komt hiervandaan. We hebben de boel daar in de Islamitische republiek even flink opgevro lijkt. Over sport gesproken. Een trouwerij in Iran is ook sport. Ik heb me drie dagen spierpijn ge danst. Die Iraniërs weten wat feesten is. Ze gaan door tot er een paar bij neervallen. Elke ge legenheid om uit je dak te gaan, wordt in het vroegere Perzië ten volle benut. En da's logisch, want het leven van alledag is van alle franje ontdaan door de kwaaie mannen met baarden die het na de revolutie van 1979 voor het zeggen hebben. Een taboe op alcohol is geen pretje, maar daar valt mee te le ven. Dankzij de waterpijp kan het theehuis wat mij betreft wedijveren met onze kroeg. Maar dat je van wijlen Khomei- ny en zijn meelopers niet eens opgewekt over straat mag, is je reinste marteling. Iti Iran ope reert zelfs een religieuze ME, die elke frivoliteit de kop probeert in te drukken. Deze moraalrid ders speuren stad en land af naar feestgedruis. Waar ze een fuif vermoeden, vallen ze bin nen. Wordt er inderdaad een sa menscholing in zondags pak aangetroffen en is er sprake van eniggehuppel op ondeugende muziek dan wordt het hele zaakje opgepakt en afgevoerd naar de krochten van de Islami tische KGB. Daar wacht een on genadig pak op de billen. En na een regen van stokslagen ook nog eens een boete waar de ge middelde Iraniër maanden voor krom moet liggen. Niet zo vreemd dus dat de schoonou- Rensenbrink vinden ze net zo groot als Cruijfj, maar dat komt omdat hij er op het WK 1978 drie maakte tegen Iran ders van Thomas een zucht van verlichting slaakten toen ze in het holst van de nacht de laatste van de zeker tweehonderd brui loftsgasten de deur uit hadden gewerkt. Iran mag dan worden gekweld door zijn Islamitische leiders, het is geen Afghanistan. Niet al le vertier in de Islamitische re publiek is verboden. Voetballen mag en dat doen de Iraniërs dan ook bij het leven. Ik had in de hoofdstad nauwelijks een voet aan de grond of de ballen vlogen me om de oren. Langs de weg van het vliegveld naar de gigantische warboel Teheran werd overal gevoetbald. Partij tjes met kleine goaltjes, onder het zwakke schijnsel van de straatverlichting. Dat Iran nog geen voetbalnatie van betekenis is, komt natuur lijk ook weer door de baarden. Die gedogen de volkssport, maar zorgen er tegelijk voor dat het niet te gek wordt. Het regime is als de dood voor een op hol slaande massa. Vandaar dat de opmars van de nationale voet balploeg met argusogen wordt gevolgd. Zo nu en dan moeter zelfs een pas op de plaats wor den gemaakt. Voor het laatste WK dreigde Iran de Aziatische kwalificatiepoule te gaan win nen. Maar op de laatste speel dag kwam Saudi-Arabië plots als beste uit de bus. Omdat Iran van het al uitgeschakelde Bah rein verloor. Moest verliezen, zo is mij van de week van alle kan ten te verstaan gegeven. Van staatswege was de voetballers opgedragen het onderspit te del ven. Omdat bij een Iraanse zege de straten in Teheran zouden vollopen en een volksfeest wel eens zou kunnen omslaan in een demonstratie en zo'n de monstratie in een revolutie. Vliegend naar Teheran dacht ik een weekje zonder voetbal te gaan beleven. Niks daarvan. Zelfs op de bruiloft van Thomas en Newsha was het soms zo maar ineens praatje voetbal. Verbazingwekkend hoe heilig het Nederlandse voetbal in den vreemde nog altijd is. Hebben wij het al lang gehad met die druiloren van onze nationale ploeg, in Iran heeft Frank de Boer nog volop krediet. En wel ke namen ze daar al niet ken nen. Rensenbrink vinden ze net zo groot als Cruijff, maar dat komt omdat hij er op het WK 1978 drie maakMtegen Iran. Van Basten en Gullit doen het ook goed in Iran, maar tot mijn verbijstering bleek zelfs Paul Bosvelt voor menige bruilofts gastgeen onbekende. In een land waar de sport zo enthousi ast wordt beoefend en waar men zelfs weet van Bosvelt heeft, moet het voetbal wel een glori euze toekomst hebben, Het wachten is alleen op het mo ment dat de kwaaie baarden gaan beseffen dat ze niet meer van deze tijd zijn en van het to neel stappen. Of geschopt wor den. Jaap Visser Reageren? sportredactie.ld@hdc.nl SPORT zaterdag 1 NOVEMBER 2003 door Gertjan van Geen hoogmade - Helen van Goozen is terug bij de ba sis. De schaatsster uit Hoogmade heeft weliswaar nog een contract bij de DSB-ploeg, maar ze traint weer bij het gewest onder leiding van Wim den Ei sen. Gewoon, omdat ze zich daar het prettigst bij voelt. Onder haar vertrouwensman moet de 22-jari- ge Van Goozen, de eerste Nederlandse wereldkam pioene allround bij de junioren in 1999, haartalent omzetten in klinkende prestaties. Ze gaat er zelfs marathons voor schaatsen. Hoe veel dat er zijn, hangt af van haar prestaties op de NK afstanden dit weekeinde. Vandaag schaatst ze de 3000 me ter, morgen de 1500 en 5000. „Het vuur is er altijd geweest. Hoe slechtje ook in conditie bent, de vechtlust blijft." Het langere werk is geknipt voor Van Goozen en wie'weet is het rijden van marathons wel de per fecte Ze kan de sfeer in het peloton wel waarde ren. „Het is heel anders. Van tevoren zaten we met z'n allen koffie te drinken en na afloop ook. Soms komt er zelfs een biertje bij. Dat bevalt me wel." Twee weken geleden reed ze in Amsterdam haar tweede marathon van haar leven en een week later had ze zelfs een beetje de smoor in dat ze thuis moest blijven omdat zo'n langeafstand- wedstrijd niet de ideale voorbereiding voor de NK afstanden was. „In Amsterdam werd ik achtste en vorige week zat ik te balen op de bank. Ik kan meekomen in het peloton. Ik moet er achter ko men of de combinatie ideaal is. Bij Gretha en Je- nita Smit werkt het goed, maar ik weet niet of ik zo sterk ben als zij." Een krachtmens is van Goozen nooit geweest. De Hoogmadese moet het van haar fabuleuze tech niek hebben, zegt Wim den Eisen. „En als die wegvalt, heb je een probleem", aldus de geweste lijk trainer, die ook haar coach was bij Jong Oran je. „Schaatstechnisch was ze een groot talent, maar de techniek die ze had is nog niet terug. Ze hebben haar schaatsstijl veranderd, maar niet verbeterd. Het is jammer dat haar ontwikkeling zich niet heeft doorgezet. De afgelopen vier jaar heeft ze wisselvallig gepresteerd. Daarom moeten we terug naar de basis." De stagnatie in haar ontwikkeling is terug te voe ren op haar overstap naar de SpaarSelect-ploeg van Peter Mueller. Ze was de jongste in het 'Dream Team', dat zo veel toppers onderdak bood. Gianni Romme, Erben Wennemars, Anna- marie Thomas, de ene na de andere grote naam zat met haar in trainingskampen. Ze had niet het idee dat ze in het schaatswalhalla was beland, maar bijzonder was het wel. „Je komt overal en je mag alles meemaken. Ze zeiden dat ik in no time volwassen was geworden. Ik vond het wel gaaf dat ik met hen mocht trainen, maar ik had niet het gevoel dat ik er niet in thuis hoorde. Voor mij zijn het heel gewone mensen, doordat ik hen ook op een andere manier leerde kennen. Maar ik had niet in de gaten wat het teweeg bracht bij an dere mensen. Iets wat ik misschien bij een be roemde voetballer zou hebben." Over de trainingsmethoden van Peter Mueller is veel geschreven. De Amerikaan maakte naam in Nederland door Jan Bos wereldkampioen sprint te maken, Marianne Timmer tweevoudig olym pisch kampioen en Erben Wennemars eveneens naar de wereldtop te leiden. Maar hij bleek meer een mental coach, die de techniek verwaarloosde en ondoordachte trainingsschema's op zijn pu pillen losliet. Van Goozen: „Maar het was niet al leen Peter. Er heerste een sfeer in het team, dat iedereen ervoor wilde gaan. Ik was de jongste en dan moet er iemand op je letten, maar dat ge beurde niet. Ik had dezelfde schema's als Gianni Romme. Ik werd helemaal door elkaar gegooid. Ik trainde te hard en kreeg geen tijd om te herstel len. Rust is nodig om hoge pieken te halen. En doordat die rust niet kwam, bleven de pieken uit. Op een gegeven moment voelde ik niet meer dat ik te hard getraind had en niet meer herstelde. In mijn tweede jaar bij SpaarSelect dacht ik dat ik dat het goed zat, maar bij de NK afstanden in Groningen klokte ik tijden, die ik als B-junior al reed. Het was heel apart. Het was technisch min der, de timing klopte niet en het gevoel was weg." Als ze iets geleerd heeft van die periode is het wel dat ze voor zichzelf moet opkomen, „Nu zou ik eerder aan de bel hebben getrokken." Prettig was het om te constateren dat ze niet was afge schreven ondanks de tegenvallende prestaties. Toen haar contract niet werd verlengd, ving de DSB-ploeg haar met open armen op. „Ze hadden wel gezien dat ik te hard getraind had. Ik ben toch wereldkampioene bij de junioren geweest, dus er zit wel wat in mijn lichaam." Aan Wim den Eisen de taak om haar talenten V.L.N.R. RANDJE BUITENSPEL weer aan de oppervlakte te krijgen. Hoewel DSB nog steeds haar werkgever is, stapte ze in overleg weer over naai' de man die haar op schaatsgebied het best kent. „Hij heeft me regelmatig opgevan gen als het minder ging. Wim is gedreven en ik kon hem altijd bellen. Hij moet er weer een goede draai aan geven. Ik speelde al langer met de ge dachte terug naar de basis te gaan, maar de ploegleiding kwam zelf met de vraag waar ik me het lekkerste bij zou voelen. De schema's van Den Eisen trekken me aan. En hij heeft altijd een luisterend oor." Trainen bij het gewest betekent minder reizen. Niet dat het verblijf op hotelkamers haar uit de keel hing, maar lekker thuis slapen is ook niet weg. Ook dat is terug naar de basis. Dit weekein de moet blijken of ze op de goede weg is. Het be paalt voor een groot deel de rest van het seizoen. De 1500 meter rijdt ze puur voor de snelheid. Op de lange afstanden wil ze zich plaatsen voor de World Cups. Een plaats bij de beste vijf is daar voor nodig, maar de concurrentie is met de zus jes Smit, Wieteke Cramer, Barbara de Loor, Marja Vis en Renate Groenewold moordend. „Ik merk dat het elke week beter gaat. Het wordt span-) nend. Misschien komt het NK te vroegwant'ik ben het seizoen begonnen met een conditieach terstand. Ik zou meer zelfvertrouwen hebben ge had als ik de afgelopen weken achter elkaar goe de tijden had gereden. Maar ik ben sporter en dus wil ik hard rijden in Heerenveen. Het vuur is er altijd geweest, hoe slecht ik ook in conditie was. De vechtlust is er. Ook voor dit NK." Mocht het er dit weekeinde niet inzitten en wor den de World Cups daarmee afgeschreven, dan is er tijd en ruimte voor de marathons in het pak van de Frisia-ploeg. De tijd dat de langebaners neerkeken op die andere discipline als was hij voor afgeschreven schaatsers is, sinds de succes volle entree op de lange afstanden van Gretha en Jenita Smit en die van Henk Angenent, voorbij. Omgekeerd staat Van Goozen haar mannetje op de marathon. Groen als ze is in het peloton durft ze de gezusters Smit al aan te vallen, ook al zijn ze schier onklopbaar. „Ik kreeg het advies om al leen maar achter Gretha Smit aan te rijden. Dan zou ik vanzelf wel voorin eindigen. Die meiden lijken wel bang voor de Smitjes, terwijl ze met zo veel zijn in het peloton. Ze moeten toch te klop pen zijn, denk ik dan. Dat is weer het individuele in mij." De marathon is in ieder geval een goede training om de hardheid erin te krijgen. „Vijftig, zestig rondjes diep zitten met tempoversnellingen is iets wat ik op De Uithof bijna niet kan trainen." En dan, met de juiste technische aanpassingen, moet het supergevoel weer terugkeren, waardoor uiteindelijk vanzelf die perfecte race eruit rolt. „Als je de perfecte race rijdt, is het bijna niet na te vertellen. Dan weet je niet meer hoe het gegaan is. Toen ik wereldkampioen werd, was dat het he le weekeinde zo. Daarna heb ik dat gevoel piet meer zo vaak gehad." Helen van Goozen: „Wim den Eisen heeft me regelmatig opgevangen als het minder ging. Wim is gedreven en ik kon hem altijd bellen. Hij moet er weer een goede draai aan geven." Foto: Mark Lamers

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 19