WD Leiderdorp stemt opnieuw tegen begroting REGIO Politie maakt vrienden dankzij vakantieproject Oegstgeest opent 'trendy milieustraat Voorschoten heeft geen probleem, alleen twee rotzakkies' R5 Peperduur jeestje van waterschap Kabouterstoeltjes zaterdag 1 november 2oo3 iad wil leren ibatteren ierdorp - De gemeente- dsleden in Leiderdorp vin- 1 dat ze niet goed debatte- Daarom sturen ze zichzelf een cursus 'duaal debatte- Ze vinden dat ze te vaak gen stellen aan de wethou- s, in plaats van met elkaar degens te kruisen. Op initia- van de PvdA en BBL nam de d gisteravond een motie met plan aan. „De manier waar- wij met elkaar debatteren t nergens naar", aldus PvdA- ler Ramon Thunnissen. De d is verder van plan vaker de onwijken in te gaan en meer :oekjes aan instellingen te ngen. formatiemarkt ihandicapten 5RSCHOTEN - Omdat 2003 het ir van mensen met een han- jap is', wordt maandag 3 no- inber in Voorschoten een in- (matiemarkt over handicaps houden. Tussen 13.00 en |30 uur kunnen gehandicap- 1, hun familieleden of verzor- rs langs verschillende stands :n om meer informatie te jaren. De informatiemarkt is irganiseerd door Platform andicapten, Steunpunt itelzorg, Stichting Welzijn (deren en de gemeente Voor- ioten en heeft plaats in het Itureel Centrum aan de Prin- Marijkelaan. (iderdorp: 8o ilometer op A4 derdorp - De voltallige ge- penteraad van Leiderdorp at er bij het rijk op aandrin- n om een snelheidsbeperking n 80 kilometer in te voeren de A4 die door het dorp ppt. Gisteravond nam de raad n motie aan waarin dat voor men wordt onderstreept. Het in is een initiatief van Groen- pks. Staatssecretaris Van Geel n milieu heeft eerder al laten (ten dat hij niet van plan is de elheidslimiet aan te passen. Joor Marieta Kroft eiderdorp/regio - Het wa- erschap De Oude Rijnstro- ien trekt 55.000 euro uit om olgend jaar september een eest voor het personeel, het lestuur en aanhang te orga- tiseren. De reden om zo uit e pakken is dat het water- chap per 1 januari 2005 fu- eert met het hoogheem- aadschap van Rijnland en le waterschappen Wilck en Viericke en Groot-Haarlem- nermeer. Bovendien wil het ichap het tienjarige bestaan ieren. De Oude Rijnstro- nen ontstond per 1 januari 994 uit een fusie tussen De iarlanden en de Veen- en ïeestlanden. Secretaris en directeur mid delen, Cor de Jong, hoort het de belastingbetaler al den- cen: zijn ze nu helemaal gek ;eworden op dat waterschap >m zoveel geld voor een eest uit te trekken? „Het is veel ja, maar ik kan het uit eggen." In totaal zijn er 225 jenodigden. Ze krijgen alle- naal een lunch, diner en een stukje entertainment en een ilijvend aandenken aan De Oude Rijnstromen. „Dan kom je al gauw aan een be drag. Ga maar na, voor een etentje buiten de deur voor twee personen ben je toch ook al zo 100 euro kwijt?" De Jong, die al volop bezig is met de voorbereidingen voor het feest dat medio septem ber wordt gehouden, nodig de vier bureaus uit een offer te te maken. „We hebben de goedkoopste uitgenodigd." Waar het feest moet plaats hebben, blijft nog een ver rassing, aldus De Jong. In elk geval is het niet kasteel Dui venvoorde in Voorschoten, waar de vorige dijkgraaf Kemp begin 2000 voor 16.000 euro zijn afscheidsre ceptie hield. „Kasteel Dui venvoorde is te duur", aldus De Jong. Overigens hoeft het alge meen bestuur 'maar' 25.000 euro beschikbaar te stellen bij de begrotingsbehande ling op 17 december. De an dere 30.000 euro komt uit een potje van het personeel. „Dat is dus in feite geld van het personeel zelf." De Jong hoopt niet dat het voorstel tijdens de begrotingsbehan deling commotie veroor zaakt, zeker niet nu de tarie- ven in 2004 met niet meer dan de inflatiecorrectie hoe ven te stijgen. door Janneke Dijke leiderdorp/zoeter wou de - De inwoners van Leiderdorp, Zoeterwoude en Rijnwoude die hun huis tijdens de va kantie in de gaten laten houden door de politie, waarde ren dit. In de vakantieperiode wordt er op het politiebu reau in Leiderdorp regelmatig een cake of taartje gebracht als dank, zegt teamchef Aad Gravekamp. Hij is tevreden over het contact met de inwoners van de dorpen waar zijn team werkt. „Het vakantiekaartenproject is voor ons een kleine moeite en voor de burger een groot plezier." 240 inwoners van de dorpen in de drie gemeenten stuur den de politie dit jaar zo'n kaart. Daarmee laten ze weten dat ze graag willen dat de politie een oogje in het zeil houdt, als zij op een Spaans strand liggen of het zoveelste stokbroodje camembert naar binnen werken op een Frqn- se camping. „Wij proberen zo'n woning minimaal één keer tijdens hun vakantieperiode te bezoeken. Meestal doet de wijkagent dat tijdens zijn ronde." Die kijkt naar het huis met de ogen van een inbreker. Gra vekamp: „Soms zie je stapels post achter de voordeur lig gen, Een inbreker weet dan genoeg." De agenten komen ook dingen tegen die het een inbreker wel heel gemakke lijk maken. „Een ladder die los in de tuin ligt, een boven raam dat openstaat, sommige mensen denken er niet bij na." De agent schrijft zijn aanbevelingen op een briefje en stopt dat in de brievenbus, zodat de mensen weten waar aan ze bij een volgende vakantie moeten denken. In Leiderdorp, Zoeterwoude en Rijnwoude heeft de politie inmiddels heel wat vaste vakantieklanten, meldt Grave kamp. „Sommige mensen sturen ons een kaartje vanaf hun vakantieadres, onder het mom 'ik zit hier lekker ont spannen, want jullie letten op mijn huis'. En anderen brengen ons iets lekkers als ze weer terug zijn." Gravekamp is er heilig van overtuigd dat het aantal inbra ken omlaaggaat als er meer mensen meedoen aan het va kantiekaartenproject. „Niet dat er extra veel inbraken plaatshebben in de vakanties, maar het maakt mensen alert." In Leiderdorp is het aantal deelnemers stabiel. In Zoeterwoude steeg het dit jaar, en in Rijnwoude deden er minder mensen mee. Om het aantal deelnemers op te krikken, breidt de politie het project uit over het hele jaar. Mensen kunnen de kaart ook buiten de schoolvakanties opsturen. De kaart is verkrijgbaar op het bureau aan de Hoogmadeseweg 72 in Leiderdorp. Om ervoor te zorgen dat er minder wordt ingebroken in woningen, blijft de politie het keurmerk Veilig Wonen aanbevelen. Dat is nog steeds nodig, merkt Gravekamp op. „Het gebeurt nog steeds niet bij alle nieuwbouwpro jecten. Ik weet een bouwer in de Leyhof die erop heeft be zuinigd. Het is nog steeds geen verplichting." door Janneke Dijke leiderdorp - De WD in Leider dorp heeft gisteravond tegen de gemeentelijke begroting voor 2004 gestemd. De partij vindt het onverantwoord dat er 1,8 miljoen euro uit de algemene re serve wordt gehaald. „U zet de ze reserves in voor gewoon be leid, en niet voor onverwachte tegenvallers. Daar hebben wij moeite mee", hield fractievoor zitter Hugo Langenberg het col lege gisteravond voor tijdens de begrotingsbehandeling. Vorig jaar stemde de WD ook tegen. uit de reserves, steunde die par tij de WD-motie niet, evenmin als alle overige partijen. Zij vin den het knap van het gemeen tebestuur dat, in een tijd van economische teruggang, de OZB slechts stijgt met een infla tiecorrectie van 2,5 procent. Andere partijen uitten gister avond eveneens kritiek op het Leiderdorpse huishoudboekje, maar wezen het kabinet aan als zondebok. De PvdA vindt dat Den Haag Leiderdorp 'lelijk in de steek laat'. Fractieleider Ra mon Thunnissen gruwt van alle regelingen uit Den Haag waar bij niet duidelijk is hoeveel geld een gemeente een jaar later krijgt. BBL vindt het een schan de dat Den Haag de bijstands wet afschaft en de gemeente voor de gevolgen laat opdraai en. Diverse partijen staken de hand in eigen boezem. Zij hadden andere keuzes willen maken, maar komen daarmee te laat. CDA en GroenLinks nemen zich voor volgend jaar eerder duidelijk te maken wat ze wil len. Het CDA vindt eigenlijk dat er teveel geld wordt besteed aan het personeel in het ge meentehuis, maar neemt ge noegen met de mededeling dat er dit najaar een debat over volgt. Fractievoorzitter Cathrien Honnef van GroenLinks stelde dat haar partij bij de behande ling van de perspectiefnota 'in de fout' is gegaan. Leiderdorp is tegen concurrentie subsidietrekkers Wethouder Arie Roest is het niet met de WD eens. „De re serves zijn juist bestemd waar voor we ze aanwenden. We hebben gewoon goed koop manschap gehanteerd door te sparen." Hij daagde de WD uit om met een tegenbegroting te komen, waarin de partij een al ternatief laat zien. Volgens de voorman van de liberalen is dat in het duale stelsel niet nodig. Hij liet het bij een motie en noemde een aantal manieren om te bezuinigen: de gemeen telijke organisatie tegen het licht houden en nieuwe plan nen niet uitvoeren. Hoewel ook D66 moeite heeft met de greep leiderdorp - De vrijwilligers van de Leiderdorpse volksuni versiteit vinden het oneerlijk dat het sociaal-cultureel werk in het dorp dezelfde cursussen aanbiedt voor een lagere prijs. De gemeenteraad is tegen deze concurrentie, zo bleek tijdens de raadsvergadering over de begroting voor 2004. Voorzitter Wim van der Groen van de volksuniversiteit is bang dat zijn club op termijn het onderspit delft. „Onze computercursus kost 140 euro voor tien lessen van anderhalf uur. De cursus van sociaal-cul tureel werk kost 92,50 euro voor tien lessen van twee uur. Tel uit je winst als klant." Vol gens Van der Groen kan de concurrent goedkoper werken omdat die meer subsidie van de gemeente krijgt. Volgens Henk Blaauwbeen, manager van het sociaal-cul tureel werk, is er van concur rentie helemaal geen sprake. „Wij zijn met de cursus gestart nadat hun inschrijving was af gelopen. Bovendien spreken wij een heel andere doelgroep aan." Wethouder Don MacGillavry kondigde gisteravond aan dat hij met de twee strijdende in stellingen om de tafel gaat zit ten. De meeste raadsfracties hopen dat dit soort strubbelin gen verledentijd zijn als het sociaal-cultureel centrum aan de Van Diepeningenlaan er eenmaal staat. De raadsleden zijn kritisch op het werk dat de twee instellin gen verzetten, omdat ze niet willen dat er subsidie wordt verspild. BBL, D66 en WD vin den dat het sociaal-cultureel werk, met 400.000 euro de grootste subsidietrekker in Lei derdorp, niet duidelijk genoeg maakt wat er met het geld ge daan wordt. D66 vindt als eni ge partij dat de instantie daar om tien procent van het bud get moet inleveren. wassenaar - Na een paar heftige najaarsbuien aan het begin van de herfst is een paddestoelenexplo sie ontstaan in veel bossen in de omgeving. Op landgoed de Wiltzack in Wassenaar zijn bijvoor beeld verschillende roodwit gestipte paddestoelen te vinden. Het massale aantal 'kabouterstoeltjes' is te danken aan de grote hoeveelheid regen, maar ook aan Het Zuid-Hollands Landschap. De organi satie houdt toezicht in veel recreatiegebieden. Door dode stammen te laten staan krijgen zwam men meer kans. Veel paddestoelen groeien im mers alleen op dood hout. Foto: Dick Hogewoning oegstgeest - Een vloer die geen vloeistof of andere rommel doorlaat. Grotere containers zodat vrachtwagens minder vaak hoeven aan te rijden om de bakken te legen en meer mogelijkheden om afval ge scheiden op te vangen. Oegst geest heeft een nieuwe milieu straat en gistermiddag werd die officieel geopend. Milieustraat? Oegstgeest had beter kunnen kiezen voor de naam milieurotonde of milieu plein. Op de gemeentewerf aan de Haarlemmerstraatweg is een kunstmatige heuvel gebouwd. Wie zijn rommel kwijt wil, rijdt de oprijlaan op om bovenop het talud te komen. Rond het verhoogde plein staan op de normale straathoogte verschei dene containers. Vanuit de auto kun je een rondje langs de ver schillende containers rijden en vrij eenvoudig de rotzooi in de reusachtige bakken gooien. Doordat er alles aan is gedaan om het de inwoners van Oegst geest zo gemakkelijk mogelijk te maken, hoopt de gemeente dat steeds meer inwoners hun troep komen brengen. De kinderen van groep 5 van basisschool De Springplank hebben gistermiddag getest hoe ze het afr'al moeten weggooien. Ter ere van de opening van de milieustraat van werd voor hen een 'troep-esta fette' georganiseerd. De jon gens en meisjes moesten de rommel weggooien die in een paar dozen waren verzameld. Een afgedankt fototoestel moet naar het kringloopdepot en de steen in de container vol bouwpuin, leerden de kids al snel. 's Morgens hadden ze tij dens de aardrijkskundeles alles gehoord over gescheiden inza meling van afval en de vuilnis belt van vroeger. De milieustraat, die voldoet aan de allernieuwste richtlijnen en voorschriften, heeft de gemeen te zo'n 850.000 euro gekost. Dat geld wordt de komende jaren terugverdiend doordat het afval beter gescheiden is. Dat scheelt verwerkingskosten. Bovendien hoeven de containers minder vaak geleegd te worden en dat is ook minder duur. Op perso neel kan bezuinigd worden. Het is de verwachting dat meer in woners afval komen brengen op het gebruiksvriendelijk plein. Wethouder Meester: ,Als ze bellen met de vraag of hun afgedankte spullen opgehaald kunnen worden en ze horen dat er een wachttijd van zes we ken is, besluiten ze al snel de troep maar even te brengen.." De milieustraat is op werkda gen geopend van 8.30 tot 11.30 uur en op zaterdag van 09.00 tot 12.00 uur. Burgemeester Verver wil balans tussen jongeren herstellen door Nienke Ledegang en Nancy Ubert voorschoten - Voorschoten is in de ban van jeugdterreur. Twee vijftienjarige jongens van Marok kaanse afkomst hebben maan den achtereen leeftijdgenoten bedreigd, geïntimideerd, afge perst en aangerand. Zeven vra gen aan burgemeester Wilma Verver. Hoe vindt u het dat tivee min derjarigen in uw gemeente an dere jongeren in het dorp maanden kunnen terroriseren en dat in feite nog doen terwijl zij vastzitten? „Hoe kunnen we weten dat zo iets speelt als de kinderen niets vertellen? Het is zorgelijk dat de slachtoffers in eerste instantie niet het vertrouwen hadden dat zij ergens konden aankloppen. Ouders hebben daarover ook hun verontrusting uitgesproken op de speciale bijeenkomst die we met hen hebben gehouden. Afschuwelijk is het dat de jon geren hun ellende hebben ver zwegen. Maar toen de zaak bo ven tafel kwam, is het snel ge gaan en hebben we alle maatre gelen genomen die er te beden ken waren. Dat vrienden of fa milieleden van de twee ver dachten de mensen proberen te intimideren die aangifte heb ben gedaan is waar. De politie heeft daarover met de betrok kenen duidelijke afspraken ge maakt. Direct melden als iets in die richting gebeurt." Sinds een paar jaar doet de Leidse Welzijnsorganisatie het jeugdwerk in Voorschoten. Werkt dat wel? „Deze jongerenwerkers zijn goed thuis in de Voorschotense jeugd. En als u zegt dat ze zich misschien voelen of ze in Sibe rië gestationeerd zijn, dan zeg ik: dat lijkt me gechargeerd. Voorschoten is een groot dorp, midden in de Randstad, be paald geen uithoek. De jonge renwerkers willen dit werk graag doen en ze willen dit werk goed doen. Ik heb geen enkele reden te twijfelen aan hun inbreng." Voorschoten heeft het imago van een rustig, mooi en vooral veilig forensendorp waar amper iets gebeurt. Blijkt dat een sprookje te zijn? „Onze gemeente is een fantasti sche leefgemeenschap. Van de 23.500 inwoners is 21 procent jonger dan achttien jaar. Twee van die jongeren zijn etterbak ken. Je moet dit wel in de juiste proporties blijven zien. Voor schoten is heus niet zo onveilig als wordt gesuggereerd. De py romaan hebben we dit jaar ook kunnen oppakken danteij ade quaat optreden van de politie. Wij doen ons uiterste best om de ouders en kinderen die aan gifte hebben gedaan te be schermen tegen verdere ellen de. Met de Marokkaanse ge meenschap hebben we uitste kende contacten. De leden vin den het afschuwelijk wat er speelt en schamen zich. Voor schoten heeft geen probleem, alleen twee rotzakkies." Heeft de gemeente een les ge trokken uit deze affaire? „Nee. Dat klinkt misschien ver velend, maar kijk, als wij iets hadden laten liggen dan had ik deze vraag graag beantwoord. Nu hebben wij gedaan wat in ons vermogen lag. Hooguit zou ik kunnen zeggen dat is geble ken dat de burger vertrouwen heeft in politie en gemeente. Dat kun je ook een les noemen. Gelukkig maar." De rol van de pers is enkele ma len ter sprake gekomen. Heeft de boodschapper het gedaan? „Ik begrijp dat dit onderwerp nieuwswaarde heeft, dat kran ten aandacht besteden aan de ze kwestie. Wat ik wel consta teer is dat, als jullie slachtoffers en vriendjes van de verdachten interviewen, deze tegenover el kaar worden gezet. Dat ze wor den neergezet alsof het partijen tegenover elkaar zijn. Terwijl de jongeren in Voorschoten altijd met elkaar zijn omgegaan - en nog steeds omgaan. Die balans wordt een beetje verstoord door alle media-aandacht en ik vraag me af of dat goed is. Het gaat niet over jongeren, het gaat niet over Marokkanen. Het gaat over twee jongens die ont spoord zijn en die heropgevoed moeten worden." Voorschoten werkt aan zijn imago. De gemeente wil een open uitstraling hebben. Heeft de gemeente in deze kwestie wel goed gecommuniceerd met de inwoners? „Voorschoten heeft sinds deze zomer een site, 'voorschotenin- spireert.nl' waarop burgers hun betrokkenheid met de gemeen te kunnen tonen. Voor zover ik weet is er tot op heden niet via deze site over dit onderwerp gecommuniceerd. Natuurlijk heb ik wel geprobeerd mijn ei gen betrokkenheid bij dit on derwerp te uiten. Onder meer door de ouders van de slachtof fers uit te nodigen en met ze in gesprek te gaan." Hoe denkt u nu persoonlijk, als Wilma Verver, over het jonge- rendrama? „Ik ben geschrokken. Ik heb ook kinderen, al zijn ze inmid dels wat ouder dan de slachtof fers. Dat zulke afschuwelijke dingen jouw kind moeten over komen, is moeilijk te accepte ren. Wat dat betreft kan ik me goed inleven in de ouders die nu deze ellende moeten mee maken. Iedere ouder wil zijn kind leed besparen. Dat gevoel gaat nooit over. Konden we de ze wereld maar anders maken."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15