Schuldeisers 'Palace' nog niet kansloos LEIDEN 8f REGIO 'Advies servicepunt Wonen waardeloos' jWaarden staan centraal in nieuwe ideologie PvdA Ethica Dupuis bekritiseert 'terreur politieke correctheid' b< CDA en ChristenUnie willen samen parkeerproblemen aanpakken R3 kouter Bos dient hoogleraar De Vries van repliek Beuk bekroond voor 'veiligste touringcar' HDC972 zaterdag 1 november 2003 Wilfred Simons rvolg van voorpagina ^..ÉiDEN - De Nederlandse sociaal- emocratie zit nog teveel vast in aditie. Volgens PvdA-leider w |/outer Bos voldoen Marxisti- >.e the analyses niet meer om te ieJegrijpen hoe de samenleving ie \erkt en hoe die veranderd kan etyorden. De PvdA heeft behoefte r- lan een 'ideologie nieuwe stijl', ^aarin waarden als 'eerlijk de- n pn' centraal staan. „Nederland is jen tachtig-tien-tiensamenle- e"jing geworden, met tien procent jjken, tien procent armen en de t est daar ergens tussenin." youter Bos vindt het onder- nd 'een beetje flauw' worden |at partijgenoten wél roepen lat de PvdA 'bleek en leeg' is, jiaar ondertussen zelf ook niet Jiet een visie komen. „Héb het r|r dan over, kom met je opinie, yterwacht niet alles van Den raag!" De Leidse hoogleraar lestuurskunde Jouke de Vries oegde zich vorige week in deze rant bij het koor van critici, iet verwijten dat de PvdA-lei- er 'geen visie toont' en 'geen €ihoudelijke debatten met de s lartij durft te voeren'. 1 nmiddels blijkt dat De Vries ch wel degelijk buigt over een ïerbronning' van de partij. De ries zoekt antwoorden voor eze tijd in het werk van oude ocialisten als Willem Banning n Hendrik de Man. In hun enken stond niet de klassen- trijd centraal, maar een 'ethisch socialisme' waarin uit gelijkheid ook vrijheid ontstaat. „Als De Vries in die richting denkt, denkt hij in dezelfde richting als ik", zegt Bos. De PvdA-leider gelooft niet meer in gedetailleerde beginsel programma's. „Onze samenle ving verandert zo snel, dat ze snel verouderen", zegt hij. „Het is een natuurlijke neiging van partijcongressen om politici boodschappenlijstjes mee te geven, zo van: dat en dat moe ten jullie in het parlement voor ons bereiken. Zo werkt het niet meer." Bos gaat er van uit dat kiezers politici vertrouwen schenken als zij weten 'waar zij voor staan'. Bos wil werken met een set sociaal-democratische waarden. De concrete invulling daarvan kan veranderen als de samenleving verandert, maar de waarden zelf zijn onveran derlijk. „Ik wil bijvoorbeeld eer lijk delen. Of er nu drie miljard of dertien miljard bezuinigd wordt, dat maakt niet uit, als de last maar bij iedereen terecht komt en niet bij sommige groe pen wel en andere niet." Bos is zich ervan bewust dat waarden conflicteren. De vrij heid van meningsuiting botst in onze samenleving bijvoorbeeld vaak met die van godsdienst. Als beide waarden even zwaar wegen, komen politici en rech ters er dan vaak niet goed uit. Bos wil daarom een 'waarden hiërarchie'. „Dat is onvermijde lijk." Welke waarde wint, hoeft niet altijd van tevoren vast te staan - invulling hangt af van concrete situaties. Om weging van waarden mogelijk te ma ken, wil Bos dat burgers het recht krijgen om wetten te toet sen aan de grondwet, zoals dat ook in de Verenigde Staten en in ons omringende landen ge beurt. Hierbij sluit hij aan bij de Leidse oud-wethouder jit Pe ters, die in zijn oratie als hoog leraar staatsrecht in Amsterdam hetzelfde bepleitte. „Ik heb dat stuk hier op mijn bureau", al dus Bos. De komende twee jaar gaat Bos in zijn partij de boer op met zijn ideeën over 'waarden' als anker voor de sociaal-democra tie. „We gaan het hebben over zorg, veiligheid, integratie, be stuurlijke vernieuwing, noem maar op." Hij erkent dat de dis cussie nu nog een beetje vaag is, maar verzekert dat dat niet zo blijft. „Het gaat niet zoals bij het Engelse Labour, waar de beginselverklaringen zijn ver vangen door een vage alinea waar niemand tegen kan zijn." Hij benadrukt dat 'geen partij in Europa' tot nu toe zo'n open discussie is aangegaan met zijn leden. Hij zegt dat hij wil twijfe len, dat hij niet alle antwoorden heeft en dat hij zich kwetsbaar wil opstellen. Jouke de Vries waarschuwde er vorige week in deze krant voor dat de PvdA zó verdeeld is, dat zij kan splijten. Traditionele so ciaal-democraten staan er te genover marktsocialisten, 'mul- ticulturelen' zijn het funda menteel oneens met zij die roe pen dat de 'multiculturele sa menleving mislukt is'. Bos is niet bang voor een splijting. Wél erkent hij dat er uiteindelijk een politieke lijn uit kan komen waarin niet iedereen zich kan vinden. „Er zullen mensen af haken, maar ook zullen er zijn die zeggen: hó, daar wil ik bij horen." PvdA-fractieleider Wouter Bos wil niet meer discussiëren langs traditionele sociaal-democratische lijnen. „Daarvoor is de samenleving de afgelopen twintig jaar te veel veranderd." Foto: ANP/Robert Vos door Jan Preenen noordwuk - De schuldeisers van het 'oude' Palace Hotel in Noordwijk, dat begin juni failliet ging, krijgen mogelijk toch nog een deel van hun geld terug. De curator heeft een rechtszaak aangespannen tegen Hoorne- splein BV, een van de vennoot schappen van de eigenaar van het hotel, De Raad in Katwijk. De rechtbank in Den Haag moet beslissen of een bedrag van 300.000 a 500.000 euro als nog toekomt aan de crediteu ren. Het Palace Hotel maakte na het faillissement een door start onder de naam Palace Ho tel Holland. In december zijn, zo blijkt uit het openbaar verslag van het faillissement, 'rollend materieel (auto's, red.), computerappara tuur met software en beperkte meubilaire goederen' door de exploitatiemaatschappij Palace Hotel Noordwijk aan Zee ver kocht aan Hoornesplein in Kat wijk. Van beide vennootschap pen is De Raad meerderheids aandeelhouder. Een half jaar la ter ging Palace Hotel Noordwijk aan Zee failliet. „In het zicht van het faillissement zijn deze activa verkocht. Wij vinden dat deze zaken toekomen aan de boedel van het Palace Hotel Noordwijk. Wij vorderen ze daarom alsnog", aldus J. Rege ling, kantoorgenoot van curator E. Muller. Muller werd in juni door de rechtbank belast met het afwikkelen van het faillisse ment. In de vennootschap Palace Ho tel Noordwijk aan Zee was de exploitatie ondergebracht. In Palace Hotel BV, dat eveneens failliet is gegaan, het personeel. Volgens de eerste directeur van Palace Hotel Noordwijk aan Zee, J. Wondergem, is het hotel aan het Picképlein in proble men gekomen, omdat het op een ongelukkig moment werd geopend, in november 2001. In een periode, waarin de econo mie al terugliep. De aanslag op de Twin Towers in New York was net achter de rug en leidde tot minder hotelbezoekers, cur sussen en congressen. Volgens P. Brandjes, directeur van De Raad, had Wondergem echter 'onvoldoende kaas' gegeten van het leiden van een tophotel. Hij maakte in de ogen van Brandjes te veel kosten en slaagde er niet in voor voldoende omzet te zor gen. Meer dan de helft van het hotel met 120 kamers en twin tig vergaderzalen bleef leeg, ter wijl op een bezetting van zestig procent was gerekend. Na een conflict werd Wondergem in ja nuari^ 2003 op non-actief ge steld. Daags daarna ging hij weer aan de slag, maar onge veer tien dagen later hield hij het alsnog voor gezien. Een nieuwe man, B. Jansen, stelde al snel vast dat de zaak ,niet meer te redden was. Daarom werd in februari het faillisse ment aangevraagd, dat in juni werd uitgesproken. In totaal bleef een schuld van twee miljoen euro achter. Of meer dan de nu geëiste 3 a 5 ton kan worden gevorderd, is volgens Regeling nog onzeker: „Er lopen nog verdere onder zoeken. Daarover kan ik nu geen uitspraak doen." cj oor Eric-Jan Berendsen eiden - CDA en ChristenUnie rillen iets doen aan het nega- ieve parkeerimago van Leiden, n de notitie 'PAL achter parke en in Leiden' komen de partij- 'a n met suggesties om het par- eerbeleid in Leiden te verbete en en ergernissen zoals het liet kunnen vinden van een arkeerplek te voorkomen. )e raadsleden Linda Lieverse J^CDA) en Filip van As (Chris- ïnUnie) vinden dat Leiden neer gebruik moet gaan maken an het vele water in Leiden. Zo zou er een verbinding moeten komen tussen het centrum en het transferium langs de A44: de watertaxi of waterbus. Er moeten dan andere, minder weersgevoelige boten worden ingezet dan de huidige water taxi. Niet alleen de toegankelijk heid, ook de aantrekkelijkheid van Leiden is daarmee gebaat. Volgens Lieverse en Van As voorkomt de wetenschap dat alleen aan de rand van de (bin- nen)stad kan worden gepar keerd onnodig zoekverkeer. Daarom pleiten zij voor uitbrei ding van de parkeerterreinen aan de Morssingel en bij molen De Valk. Zij steunen ook de plannen van de Stichting Stads- parkeerplan (SSL) Leiden die nu al een aantal parkeerterrei nen beheert, om meer parkeer ruimte te scheppen bij de Groenoordhallen en het Trans ferium. Het duo pleit ook voor een be ter Parkeer Route Informatie Systeem (PRIS). Als de elektro nische informatieborden goed gaan werken, krijgen de par keergarages een hogere bezet ting. Nu is die bezettingsgraad niet hoger dan 53 procent. Het PRIS moet ook naar parkeerter reinen verwijzen en er moeten al borden komen op de toe gangswegen naar Leiden. De twee raadsleden hebben het Parkeerbeleidsplan Leiden van januari 2002 als uitgangspunt genomen. Daarin staat dat het Leidse parkeerprobleem een verdelings- en imagoprobleem is. Veel mensen hebben het idee dat je in Leiden niet kunt parkeren, terwijl de feitelijke si tuatie anders is. Alle genoemde faciliteiten zou den onder de koepel van één organisatie moeten komen: het Parkeer Aanbod Leiden (PAL). In het PAL zouden vertegen woordigers van de genoemde parkeerfaciliteiten, de SSL en de gemeente zitting kunnen heb ben. In de ideale situatie krijgt het PAL alle parkeerfaciliteiten, inclusief het parkeren op straat en de watertaxi of -bus in be heer. Daarmee komen alle in komsten en uitgaven onder één koepel. Als het PAL er komt, moet het zorgen voor de uniformiteit in voorzieningen en één tarief vaststellen voor alle parkeer plekken (in garages en daarbui ten). Daarbij kan eventueel on derscheid worden gemaakt tus sen winkeluren (9 tot 6) en niet- winkeluren. Het PAL bepaalt te vens welke mogelijkheden er zijn om bezoekers van bepaalde winkels korting te geven, zoals nu al gebeurt bij de Digrosgara- ge, waar klanten het eerste uur gratis kunnen parkeren. De twee raadsleden denken dat een oplossing van de parkeer problemen in het centrum een heilzaam effect heeft op de overlast in aanpalende wijken. „Door duidelijkheid te schep pen in het centrum, ook over tarieven en parkeertijden, is te verwachten dat de parkeerdruk in die wijken omlaag gaat." Door de foute informatie die hij kreeg bij het Servicepunt Wonen van de gemeente Lei den, heeft Arjan van Luijk ruim tien maanden over de verbou wing van zijn nieuwe huisje in de binnenstad gedaan, forse fi nanciële schade geleden en is zijn vertrouwen in de kundig heid en goede bedoelingen van de gemeente geschaad. Om erachter te komen of voor een verbouwing wel of geen bouwvergunning nodig is, raadt de gemeente iedereen aan om even langs het Service punt Wonen in het Stadsbouw- huis te gaan. „Daar kunnen ze precies vertellen of voor de ge wenste aanpassing een bouw vergunning nodig is of niet", zei Nol Karbet vorige week in het Leidsch Dagblad. Karbet is hoofd van de afdeling vergun ningen en subsidies van de dienst bouwen en wonen. Deze opmerking schoot Van Luijk in het verkeerde keelgat. „In januari van dit jaar kocht ik een oud huisje in de binnen stad. Direct na de overdracht ben ik naar het Servicepunt Wonen gegaan om advies te vragen. Ik wilde een schuifpui en twee dakkapellen zetten. De ambtenaar die mij te woord stond, vertelde dat ik voor de schuifpui een bouwvergunning nodig had. Voor de dakkapel len was, zo verzekerde hij mij, geen bouwvergunning nodig omdat de wetgeving juist per 1 januari was veranderd." „Met die informatie ben ik verder ge gaan", zegt Van Luijk. Voor de schuifpui diende hij een ver gunningaanvraag in bij de ge meente, de dakkapellen wer den zonder vergunning ge plaatst. „En toen begon de ellende. In februari, toen de twee dakka pellen net waren geplaatst, kwam een ambtenaar van de dienst bouwen en wonen langs. Hij kondigde direct een bouwstop af omdat ik geen vergunning voor die dakkapel len had. Ik moest alsnog een vergunning aanvragen en mocht tot die tijd helemaal niets meer aan mijn dak doen. Zelfs niet waterdicht maken, terwijl de maanden februari en maart behoorlijk nat waren." Van Luijk vroeg een vergun ning aan, de gemeente wees de aanvraag af. „De dakkapellen waren naar het oordeel van de gemeente te groot. Na einde loos overleg met de Advies commissie Ruimtelijke Kwali- noordwijk - Tijdens de 'Busworld 2003', de grootste internationale Touringcar- en Busexpo sitie in het Belgische Kortrijk, heeft Beuk Tou ringcars uit Noordwijk de eerste prijs gewonnen in de categorie 'veiligste touringcar'. Beuk kocht begin dit jaar de nog te bouwen VDL Jonckheere Arrow 70. Samen met de fabrikant besloten zij de nieuwe touringcar voor het eerst aan de buiten wereld te presenteren tijdens de prestigieuze tweejaarlijkse beurs Busworld. Er is extra aan dacht besteed aan alle mogelijke veiligheidsas pecten. Zo zijn er rondom verschillende senso ren geplaatst die de directe omgeving van de tou ringcar scannen. Ook is er een goede oplossing voor de veelbesproken dode hoek. Behalve een dodehoekspiegel is er nu ook een dodehoekca- mera die de chauffeur een goed overzicht ver schaft. Medeweggebruikers worden met een ge luidssignaal gewaarschuwd als de touringcar rechts afslaat. Ook aan de passagiers is gedacht. Doordat het navigatiesysteem op alle monitoren aan boord weergegeven kan worden hebben zij een up-to- date inzicht in de route, de afstanden, de reis- duur en de snelheid. Beuk heeft inmiddels vijf Arrows 70 gekocht voor 1,5 miljoen euro. De gemeente raadt iedereen die wil verbouwen aan om even langs het Servicepunt Wonen in het Stads- bouwhuis te gaan. Foto: Hielco Kuipers De Blauwe Steen, dfe al 700 Jaar frt de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen teit (ARK), kwam ik uiteindelijk na ruim twee maanden tot overeenstemming. Ik zou beide dakkapellen aanpassen tot een voor beide partijen acceptabele grootte. Ik heb dit uiteindelijk met een ambtenaar van de ARK telefonisch kortgesloten." Eind goed, al goed zou je den ken. „Maar twee weken na dat gesprek kreeg ik een brief dat de termijn van drie maanden verstreken was en dat ik op nieuw een bouwvergunning moest aanvragen. En dus ook opnieuw een paar honderd eu ro aan leges moest betalen, want zo'n aanvraag is ook niet gratis. Toen ik de ambtenaar van de ARK met wie ik telefo nisch overeenstemming had bereikt hierover belde, vertelde hij mij dat 'ie zich het hele tele foongesprek niet meer kon herinneren." Uiteindelijk kreeg Van Luijk half juli, na zijn tweede aan vraag, alsnog een vergunning voor de twee dakkapellen. „Precies zoals ik tijdens de eer ste aanvraag telefonisch had afgesproken." Ondertussen had de bouw in Van Luijks huis bijna vijf maanden stilgelegen. Met alle gevolgen van dien. „Ik had een keuken besteld en afgerekend bij Horn Keukens. Ik moest de afspraak om de keuken te ko men plaatsen keer op keer uit stellen vanwege de bouwstop. Tot het moment dat Horn fail liet ging en ik kon fluiten naar zowel m'n geld als de keuken." In juli diende Van Luijk een schadeclaim in bij de gemeen te. „Ik had door htm foutieve informatie en traagheid zoveel schade geleden dat het mij ge rechtvaardigd leek om die op de gemeente te verhalen. In antwoord op mijn brief kreeg ik te horen dat ze de boel in tern zouden onderzoeken." Half oktober kreeg Van Luijk eindelijk antwoord. „De ge meente kwam tot de conclusie dat het gesprek bij het Service punt een 'algemeen karakter' de de gemeente, zijn de ambte naren van het Servicepunt niet beslissingsbevoegd." Groot was de verontwaardiging dan ook toen Van Luijk las dat de gemeente nog steeds ieder een aanraadt om advies in te winnen bij het Servicepunt wo nen. „Dat advies is dus niets waard. Sterker, het kan heel vervelend uitpakken." De gemeente meldt dat de ambtenaren bij het Service punt Wonen speciaal zijn op geleid om goed advies te geven. „Waar mensen werken, kun nen natuurlijk fouten worden gemaakt. Maar in principe is alle informatie die verstrekt wordt bij het Servicepunt Wo nen degelijk en betrouwbaar. Rechten kunnen overigens niet worden ontleend aan de mon delinge informatie die daar ge geven wordt. De ambtenaren van het Servicepunt Wonen zijn namelijk niet beslissings bevoegd." had gehad. Bovendien, zo stel- Timoteus Waarsenburg door Erna Straatsma leiden - De jarenlange 'teneur van de politieke correctheid' heeft de Nederlandse samenle ving ernstige schade toege bracht, meent Heieen Dupuis. Het heeft er onder meer toe ge leid dat politici geen discussie aan durven gaan over de toe komst van de verzorgingsstaat, aldus de scheidend hoogleraar medische ethiek. Tijdens haar afscheidsrede in het Leidse universiteitsgebouw op het Rapenburg pleitte prof. dr. Dupuis (58) voor herwaar dering van het 'morele debat'. Ten onrechte krijgen veel on derwerpen volgens Dupuis, die ook voor de WD in de Eerste Kamer zit, een politieke lading, zonder dat ze inhoudelijk wor den besproken. „De moraal is in de eerste helft van de twintigste eeuw in dis krediet gebracht", aldus de in Voorschoten wonende hoogle raar. Ze veronderstelde dat een aantal 'gruwelijke gebeurtenis sen', zoals beide wereldoorlo gen, daar debet aan zijn ge weest. „Jarenlang was het trut tig om je uit te spreken over goed en kwaad Dat heeft zijn sporen nagelaten." Volgens Dupuis is het echter een 'dra matisch misverstand' om niet te debatteren over wat 'goed' en 'kwaad' is. Heel anders ging het in de me dische ethiek, waai' de afgelo- Heleen Dupuis: Jarenlang was het truttig om je uit te spreken over goed en kwaad Dat heeft zijn sporen nagelaten." Foto: Hielco Kuipers pen jaren wel volop is gedicus- sieerd over morele dilemma's. Medische vooruitgang lokten tal van debatten uit. Dupuis: „De moraal werd vermist, maar de medische ethiek heeft die te ruggevonden." Die discusssies, onder meer over euthanasie en neonatologie, hebben volgens Dupuis duidelijk gemaakt dat het goed mogelijk is om een door velen gedragen, samen hangende moraal te formule ren. Dupuis ging in 1963 theologie studeren in Leiden. Ze promo veerde in 1976 tot doctor in de godgeleerdheid. In 1986 werd ze benoemd tot hoogleraar me dische ethiek, eerst als bijzon der hoogleraar, later als alge meen hoogleraar. In totaal is ze 32 jaar verbonden geweest aan de Leidse universiteit. Daarvan was ze 23 jaar lid van de com missie medische ethiek van het Leids Universitair Medisch Centrum. Dupuis was jarenlang ook bekend als voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Vrijwillige Euthanasie. Haar politieke loopbaan begon met een lidmaatschap van D66, dat ze halverweg de jaren ne gentig verruilde voor een lid maatschap bij de WD. Vrij snel daarna werd ze voor die partij lid van de Eerste Kamer.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13