X REGIO 'M'n engelbewaarder heeft me gered'1 'Alleeri basisvorming is vaak veel te weinig Missieveiling Zoeterwoude: ruim vijfduizend euro meer Manusje-van-alles Leen Onderwater over kippen, postkantoren, de voetbal en de kerk Een kop met de kracht van een bomexplosie Bert Mulder HDC 970 ZATERDAG 1 NOVEMBER 2003 NAVRAAG Onderwijsminister Van der Hoeven (foto) wil af van de basisvorming in het voortgezet onderwijs. Het idee dat leerlingen van allerlei ni veaus samen bij elkaar in de klas zitten vindt de CDA-bewindsvrou- we 'onzin'. Scholen houden zich bovendien toch niet aan deze theorie. Dat klopt, zegt NOL VAN DER DRIFT, vesti gingsdirecteur van het Bonaventura College aan de Burggravenlaan in Leiden. Gehoord dat de basisvorming wordt opgedoekt? .Altijd leuk als de minister weer eens wat roept in de media." U moet erom lachen? „Nou ja, misschien zijn er ook on derwijsbonden waarmee de mi nister kan praten? Maar goed, je moet als minister natuurlijk nu het nieuws in." Hoe dan ook, wat vindt u ervan? „Ze schetst iets dat al praktijk is. Als ik alleen basisvorming aan bied, is dat vaak veel te weinig. Daarmee redden havo- en vwo- leerlingen het in de bovenbouw niet. De verschillen tussen de di verse leerlingen zijn daarvoor ge woon te groot. Dus wat dat betreft houden scholen zich niet aan de basisvorming. En dan denk ik dat ik spreek namens zo'n beetje alle scholen." Maar goed, nou moet het onderwijs wéér veranderen. „Ik zie het positief. Een aantal dingen uit de basisvorming be schouw ik trouwens wel als verworvenheden. Zoals de aandacht voor de beroepsweg in het vmbo-onderwijs. Ofwel: hoe je een be roep kunt leren. Ik denk niet dat dat weer moet verdwijnen." Wat moet de basisvorming veri'angen? „Het moet gaan zoals het nu gaat. Met brugklassen voor verschil lende stromingen. Wel moet de mogelijkheid blijven bestaan dat een leerling na een jaar kan switchen. Het is toch vaak lastig om bij dertienjarigen het niveau in te schatten." Hoopt u nu stilletjes ook op de afschaffing van het studiehuis? „O nee. Wel is het goed dat over een paar jaar de versnippering wordt aangepakt, want nu heb je te veel vakken. Je moet proberen een balans te vinden tussen strak geleide lessen en zelfstudie. Al is dat best lastig." tekst: Erna Straatsma foto: ANP UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1978, woensdag 1 november ALPHEN AAN DEN RIJN - ,,Een constructief gesprek". Zo karakteri seerde burgemeester mr. R.M. Gallas het gesprek over rijksweg 11 (Leiden-Alphen-Bodegraven) dat hij en drie Alphense wethouders eer der op de dag hadden met minister D.S. Tuijnman van verkeer en wa terstaat. De burgemeester toonde zich vooral positief over het belang dat de bewindsman aan de aanleg van de nieuwe weg hecht. In het ge sprek zijn met name de taken voor Alphen aan de orde gekomen: het maken van bestemmingsplannen. ,,En als wij zover zijn, dan zijn we ook vol verwachting dat we wat rijksweg 11 betreft aan een nieuw hoofdstuk kunnen beginnen", aldus mr. Gallas. De Alphense bestuurders hebben in het gesprek met de minister nog eens beklemtoond hoe dringend de aanleg van rijksweg 11 voor Al phen is. Met name om het doorgaande verkeer uit het centrum te we ren. De nieuwe weg zou in een boog zuidelijk om Alphen komen te lo pen. Met een speciaal voor dit doel gemaakt boekwerkje vol met foto- en cijfermateriaal heeft Alphen de noodzaak van de nieuwe weg nog eens willen onderstrepen. Uit die cijfers blijkt ondermeer dat de door gaande route door Alphen het drukst bereden wordt op de rotonde bij het ijsclubterrein en ter hoogte van het station. Dagelijks passeren daar respectievelijk 16.000 en 15.000 motorvoertuigen. ANNO 1978, woensdag 1 november LEIDEN - De nieuwe Turfmarktbrug is gisteren ook officieel openge steld voor het autoverkeer. Dat gebeurde nadat de fietsers en voet gangers er al eerder gebruik van konden maken en wethouder Waal de officiële opening al aan de vooravond van 3 oktober had verricht. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's 111 deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien daeen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 Ln.v. Ds iduitgeverij I n Leidsch D; Damiate b.v. Postbus 507,2003 PA plaatsing) of door contante betaling aan de Dalie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B_M. Essenberg, G.P. Arnold E-mail: directiehdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor. Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-rnail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-515° 5&7 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20.20 (alleen aut. ine) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr-18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV c.q. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. Het maken van een krant is een fascine rende bezigheid. Jour nalisten hebben de dure plicht u iedere dag nieuws te bezor gen. Diezelfde journa listen moeten het nieuws niet alleen be grijpelijk, maar ook nog eens aantrekkelijk opschrijven. Het maken van een krant is tegelijk een lastige bezigheid. Ieder bericht is altijd een sa menvatting van veel meer dat is gezegd of gebeurd. En iedere kop boven een artikel is een poging de essentie van het bericht in een beperkt aantal woor den helder weer te ge ven. Meestal gaat dat goed, maar soms gaat het mis. Dan dekt een kop de lading niet of drukt een kop niet helder uit waar het artikel over gaat. Afgelopen woensdag bevatte de krant een artikel onder de kop: 'Leiderdorpse raad wil imperium met smeergeld uitbreiden'. Het was een kop met de kracht van een bomexplosie. Hier leg de de krant een lelijke affaire bloot, zo kon de nietsvermoedende le zer denken. Wie het artikel heeft gemist, hoeft zich geen zorgen te maken. In de keurige gemeenschap Leiderdorp is van alles aan de hand, maar van een lelijke affaire of een stinkend zaakje is geen sprake. Het Leidsch Dagblad bracht geen onthul ling, maar ging in de fout. Wat was het geval? Af gelopen dinsdag ver gaderde een gemeen teraadscommissie over een grondtransactie van Leiderdorp met buurgemeente Al kemade. Het ging hier over de koop van en kele snippers grond langs de A4, waarover burgemeester en wet houders van Leider dorp al overeenstem ming hadden bereikt met hun collega's van Alkemade. Bij de afhandeling van deze transactie spra ken enkele raadsleden in retorische termen hun tevredenheid uit over de groei van de 'Heerlijkheid Leider dorp' die zich al voor de tweede keer in een jaar 'imperialistisch' kon opstellen en werd de transactieprijs van 15.000 euro in een te ver doorgevoerde combinatie van jolig heid en beeldspraak getypeerd als 'smeer geld'. De voorzitter van de commissievergade ring zag in dat het de batje een verkeerde wending nam en riep de aanwezige pers op de term 'smeergeld' hier niet verkeerd op te vatten. Raadsverslaggever Jan- neke Dijke gaf een ge trouwe weergave van de discussie, waarbij zij zich bediende van de stijlvorm van de iro nie. Zij trok de beeld spraak van de raadsle den door en gaf de le zer zo als het ware een knipoog. Een knipoog die liet zien hoe een kleine zaak met grote woorden werd be slecht en hoe een flau witeit voor de raads commissie uiteindelijk nog een ongemak werd. De betrokken verslag gever maakte van het onzindebatje een cur sief verslag, een genre dat in deze krant regel matig voorkomt. Bo ven het bewuste artikel stond ook een cursieve kop. Maar de kracht van de kop - 'Leider- dorpse raad wil impe rium met smeergeld uitbreiden' - ont krachtte de bedoeling van de cursivering. Met het ontbreken van aanhalingstekens bij de term smeergeld zet te de krant de lezer op het verkeerde been. Op de redactie van het Leidsch Dagblad spre ken we iedere dag kort over de krant van de vorige dag. Afgelopen donderdag gaf ik tij dens die dagelijkse na bespreking aan dat het bewuste artikel uitste kend was, maar het niet goed in de krant was gezet. 'De kop was toch cursiefen 'de le zer is toch niet gek', waren enkele van de tegenwerpingen uit de kring van de redactie. De cursivering van de kop was echter een te subtiel signaal en de lezer moet bij ieder ar tikel op iedere pagina direct kunnen zien om wat voor een verhaal het gaat, heb ik de re dactie voorgehouden. Het gaat hier niet om de vraag hoe slim de lezer is, maar hoe hel der de krant moet zijn. Kees van der Malen, hoofdredacteur SCHRIJVENDE LEZERS In de krant van 27 oktober stond een verslag van de Mis sieveiling in Zoeterwoude. Enige onjuistheden daarin wil ik rechtzetten. Zo was de opbrengst van de veiling niet vijfhonderd, maar ruim vijf duizend euro meer dan vorig jaar. En een excursie door de HSL-tunnel ging niet per groep van vijf onder de ha mer, maar per persoon. Het hoogste individuele bod was 700 euro; dus niet voor een groep van vijf maar één heel enthousiaste koper. De ande re vier kavels brachten ook honderden euro's op. De drankflesjes brachten als gevolg van een 'combine' in de zaal weliswaar 1.200 euro op, maar het Shantikoor was met zijn opbrengst - én z'n optreden - toch de absolute topper van de Missieveiling 2003. Jack Luiten, Zoeterwoude. Echte gelovigen volharden. Ze laten zich niet snel van de wijs brengen. Bert Mulder is zo'n gelovige. Hij is de oprichter van de InformatieWerkPlaats, werkte bij Veronica en in de Tweede Kamer. Hij 'doordenkt wat de grondpatronen van de informatiesamenleving zijn en wat dat betekent voor het alledaagse leven, voor organisatie en hun functies, met name in het sociaal maatschappelijk do mein'. Laten we 'm voor het gemak een ICT'er noemen. Tijdens een symposium in Katwijk prijst hij de mogelijkhe den van internet de hemel in. Weet iedereen wel dat com puters steeds sneller worden? „Over tien jaar werken ze duizend keer zo snel. Geen idee wat ik daar mee ga doen, maar dat is nu even het probleem niet." Hij moet Katwijk, Rijnsburg en Valkenburg op nieuwe idee- en brengen. Dat ze straks, als ze gaan fuseren, een echte 'e- gemeente' worden. „Over tien jaar wordt de computer ge bruikt voor slimme dingen tussen mensen." Op een scherm verschijnen de woorden 'slimme dingen'. We moeten denken aan 'dingen die de kwaliteit van leven verbeteren'. Zoals webcams die, vanuit de huiskamer, de straat in de gaten houden. En internetfilmpjes met liedjes en beelden van het plaatselijke vrouwenkoor. „Technisch gezien allemaal heel simpel." En hij somt nog een reeks e- snufjes op. „Zo ontworpen." Al die slimme dingen brengen meer cohesie in de samenle ving, zegt Mulder. „Ze versterken het gevoel van leefbaar heid. Ze geven een enorme meerwaarde aan de samenle ving. U moet niet vergeten dat straks iedereen 24 uur per dag online is." De 'nieuwe samenleving' is dichterbij dan we denken. Aan de gemeenten nu de opdracht om met deze wijze woor den iets te doen. De InformatieWerkPlaats mag dan van al les verzinnen, het zijn uiteindelijk toch Katwijk, Rijnsburg en Valkenburg die het moeten doen. „En de vraag is dan: 'Wat gaat u met al die technologie doen? Waar gaat u stimu leren? En welke rol speelt u, als e-gemeente, daarin? Mis schien kunnen we het daar, tijdens de borrel, nog even over hebben." Wie hoor je nog over Maurice de Hond? Leve Bert Mulder. Erna Straatsma Hij staat nog steeds in het telefoonboek als de beheerder van het postkantoor in Roe lof arendsveen. Al meerdere malen heeft de 79-jarige Leen Onderwater KPN laten weten dat hij inmiddels al 16 jaar met de VUT is. Toch zijn de woorden 'beheerder postkan toor' nog steeds niet geschrapt. Beheerder en lokettist zijn bij het Veense postkantoor aan de Sotaweg is overigens slechts een van de baantjes geweest in zijn bewogen leven. Ook was hij poe lier en penningmeester van voetbalvereniging DOSR. Kippen en schapen houden doet hij nog steeds en bovendien werkt hij nog als koster bij de parochie Maria Presentatie. Als Onderwater zijn levensloop beschrijft, weet hij een ding zeker: hij heeft een goe de engelbewaarder die hem regelmatig terzijde heeft gestaan. DE DINGEN DIE VOORBIJ GAAN lig nam ik voor één keer een andere route, dwars door het bos. Achteraf bleek dat de Duitsers uitgerekend die dag alle mannen hadden opge pakt die over de Utrechtse Straatweg kwamen. Ook ging ik altijd een keer per maand biechten. Dat deed je in die tijd en je had er nog vre de „In Zoeterwoude ben ik gebo ren en opgegroeid. Op mijn veertiende ging ik al aan het werk bij mijn oom, die poelier was. Toen ik dertien was slachtte ik mijn eerste kip. In die tijd begonnen alle jongens op die leeftijd met werken, dat was normaal, hè. In 1942, toen ik achttien jaar werd, moest ik eigenlijk naar Duitsland, maar daar had ik geen zin in. Ik was de eerste onder duiker van Zoeter woude. Niet veel later kon ik on derduiken op een boerderij in Gelderland, bij Rhenen, bij de familie Milten burg. Daar heb ik drie jaar ge zeten. Een ding is ze ker: ik heb een engelbe waarder gehad die me min stens twee keer heeft gered. Zo bracht ik daar op maan dag altijd een van de kinde ren uit het gezin naar school. Normaal reed ik altijd heen en terug naar Rhenen over de Utrechtse Straatweg. Toeval- mee ook. Maar een keer zei mevrouw Miltenburg: „Ga maar een keer niet. Je doet hier toch nooit iets kwaads?" Juist die middag pakten de Duitsers iedereen in de buurt van de kerk op. Als ik toen was gaan biechten, was ik goed de klos geweest. Echt waar, ik dacht af en toe dat er nooit een einde zou komen aan die oorlog. Na de bevrijding wilde ik in Zoeterwoude een kippenfokkerij be ginnen, maar ik had geen cent te mak ken. Toen ben ik op aandringen van mijn vader bij de post gaan werken. In het begin ben ik vaak op mijn knieën gevallen om mijn vrije leven weer te rug te krijgen, maar ik kreeg het steeds meer naar mijn zin. In 1947 werd ik inval- lokettist in de hele re gio. Zo had ik altijd wat te doen. Als er ergens ie mand ziek werd, ging ik er op de fiets naar toe om de zieke te vervangen. Overal heb ik gezeten. In Ter Aar, Xoord- wijker- hout, Zwammerdam, noem het maar op. Tussendoor leerde ik mijn vrouw kennen bij de Leidse dansschool Castelein en in 1949 trouwden we. Uiteindelijk kon ik in 1963 in vaste dienst aan de slag op het postkantoor in Roelof- arendsveen, waar mijn vrouw en ik ook gingen wonen. Ik heb er als lokettist jarenlang een prachtige tijd gehad. In die tijd hoorde je nog eens wat, je maakte een praatje met alle mensen die langs kwamen. Daar was toen nog alle tijd voor. Vanaf 1980 kwamen er steeds meer mensen bij het kantoor werken en werd het toch min der gezellig. Tegenwoordig gaat het er zo onpersoonlijk aan toe. Tijd voor een gesprek aan het loket is er niet meer. Zoals het nu gaat, zou ik er niet meer kunnen wer ken. En dan die compu ters er nog bij. Ook al had ik niet veel met voetbal, in 1966 vroeg voetbalvereniging DOSR me om penning meester te worden. Dus dat ben ik geweest tot 1980. Iedere zondag stond ik langs de lijn. Verder wil ik niet op scheppen, maar ik heb ook altijd veel voor de kerk gedaan. Ik ben dra ger geweest bij drager vereniging Pro Deo, heb me beziggehouden met de Kerkbalans en ik werk nog steeds als koster. Dat is eigenlijk niet toevallig. Mijn vader is in Zoeterwoude 43 jaar lang koster geweest. Mijf jongere broer doet het ook Fm nog steeds. [ad Na de dood van mijn vrouw \j0L in 1987 vroeg de toenmalige [he koster van Maria Presentatie of ik het stokje wilde overne-e8' men. Nu werk ik om de drie ferl weken op zondag en ik bereifori ook alle begrafenissen voor. vind het nog steeds mooi werk. Het is heerlijk om in alf f stilte de kerk klaar te maken ?n' voor een viering. De kande- en laars neerzetten, de collecte-jng bakjes op de plaatsen leggenLe zorgen dat alles klaarstaat. -1 Er gaat een prettige rust uit est van het werk. Mijn geloof heeft me ook zeker geholpen om over de dood van mijn vrouw heen tL komen. Ik heb er r een hoop steun aaat gehad. Ik heb heeln veel gebeden, nra^a, ook gevloekt als een ketter, hoor. rf tijd vliegt op zich^ voorbij, maar d«ja, jaren dat ik al- leen zat, leek ie-oe dere minuut soms wel een uur Eigenlijk heb ik |er I f precies hetzelfde, leven gehad als mijn vader. Dat f toch sterk. Ik hel HHiipmmni Leen Onderwater: „Tegenwoordig gaat het er zo onpersoonlijk aan toe op het postkantoor. Tijd voor een gesprek aan het loket is er niet meer. Zoals het nu gaat, zou ik niet meer kunnen werken. En dan die computers er nog bij." Foto: Henk Bouwman ook drie vrouwej gehad, ben al ja ren koster, ik hel ook een zoon verloren en ik heb net als hij |gI een lintje gekre-Lj gen voor mijn r werk in de ge meenschap. Ik heb een prima leven gehad, ecl waar. Een paar jaar na het over lijden van mijn vrouw kreeg ik een nieuwe lief de. Zij overleed helaas ook, ma: inmiddels heb ik weer een goede 'e vriendii rj We woneir niet samen, hoor. Als ze langs wil ko men, komt ze langs en dat is erg gezellig zo." Joris Rietbroek Je UITGELICHT KATWIJK, 15.30 UUR

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 12