LEIDE Leiden stelt nauwelijks eisen aan buurthuiswerk 4$ REGIO Nieuwe plannen voor oude Instrumentmakersschool 'Een nieuwe disco? Het zou tijd worden' Maximumprijs voor taxi O fD ■L R1 Fietsers op de bon in Leidse binnenstad fl> JQ C fD 3 \A Hh QJ T3 U fD JDE STELLING Provinciale zorg over ambulancevervoer 2 Onderwater over de dingen die voorbijgaan 3 Dupuis wil af van de politieke correctheid i Iverval Kooilaan naandag op tv iden - De overval op de ta- ;swinkel aan de Kooilaan agefmt maandag in Opsporing jingferzocht. Op woensdag 8 okto- drongen twee mannen rond uur de winkel binnen. Ze [dreigden een medewerkster ïor iets in haar rug te drukken nil dwongen haar de kassa te penen. Een van de mannen fed vervolgens een greep in de Idlade. De mannen gingen er idoor met een onbekend Idbedrag. Het was de vijfde :r in slechts een paar jaar tijd ft deze winkel werd overval- P- _Jijbaan i Ie Zwik zaterdag 1 NOVEMBER 2003 door Robbert Minkhorst vervolg van voorpagina leiden - De buurthuizen in Lei den zijn niet vaak genoeg open door personeelsgebrek en de Leidse Welzijnsorganisatie verza melt nauwelijks gegevens over de bezetting van buurthuizen. De financiële situatie was 'ui terst penibel', maar is nog altijd 'wankel'. Dat zijn belangrijke kritiekpun ten op het buurthuiswerk uit het rapport van Cap Gemini Ernst Young. Gepleit wordt voor de aanstelling van een fi nancieel en/of technisch direc teur bij de LWO. Het rapport heeft zich niet be perkt tot dat buurthuiswerk. De harde kritiek strekt veel verder. De LWO voerde een forse sane ring door om de organisatie weer op de been te krijgen maar het resultaat is onder de maat, constateren de onderzoe kers. Dat geldt ook voor de po gingen van de organisatie en de gemeente om met elkaar in het reine te komen. „De huidige re latie is dermate broos, dat extra inspanning voor een betere ver trouwensrelatie noodzakelijk is. Wij constateren frustratie over en weer, onwil om openheid van zaken te geven en toene mend wantrouwen." Onduidelijk lopen subsidiestro men: „Potjes worden heen en weer geschoven." Cap Gemini Ernst Young stelt voor om subsidies te scheiden in 'be heer' en 'activiteiten'. Toezicht van de gemeente op het buurt huiswerk is er nauwelijks. De gemeente stelt jaarlijks een fors bedrag beschikbaar en de enige eis die ze stelt is dat de buurt huizen op bepaalde tijden open zijn. Haar rol als regisseur van het welzijnswerk maakt de ge meente niet waai'. „Wij consta teren dat Leiden te weinig in spireert, mobiliseert en ver bindt." Maar ook van de LWO mag meer worden verwacht. „De LWO profileert zich graag als maatschappelijk ondernemer. Dit betekent meer dan nu uit gaan van eigen kracht verant woordelijkheid. Ondernemen betekent initiatief en risico's durven nemen." Het bestaan van het rapport is amper bekend. Het besluit van burgemeester en wethouders dat bij het rapport hoort, con centreert zich op het buurt huiswerk. Het bijbehorend persbericht eveneens, en rept met geen woord over de overige conclusies. De bestuurlijk me dewerker van verantwoordelijk wethouder Hans Buijing die met kraamverlof is, laat weten dat de gemeente en de LWO 'heel regelmatig overleg heb ben' over de bevindingen van Cap Gemini Ernst Young. LWO-directeur Gert-Jan Cornel is geschrokken nu het rapport in de publiciteit komt. „We hebben afgesproken dat we ge zamenlijk zouden reageren. Het bestuur moet nog met een brief voor de gemeente komen. Daarna zouden we samen op Appartementen en herenhuis i dicht op Ie Zwijgerlaan Iiden - Een deel van de rijbaan fn de Willem de Zwijgerlaan Leiderdorp is volgend 'Weekeinde afgesloten. Er wordt ^n elektriciteitskabel gerepa reerd. Door een breuk in de ka- TZel is er olieverontreiniging litstaan in de grond van de eg bij de St. Eustatiusstraat. - Nlfrkeer richting Leiderdorp aat. fiat gebruikmaken van een van Ie rijbanen richting Oegstgeest. e werkzaamheden beginnen n Hjdagavond om 19.00 uur en je weg gaat maandag om 6.00 jir weer open. De ventweg aan kant van de Hoven is even- ms afgesloten. Ook aanstaan- maandag is er al ver- rshinder, omdat dan af en een rijbaan dicht gaat voor voorbereidende werkzaam- door Timoteus Waarsenburg leiden - Op de plaats van de ou de Instrumentmakersschool, op de hoek van het Rapenburg en de Nieuwsteeg, komen vier ap partementen en een herenhuis. Architectenbureau Kentie Partners uit Voorst legt de laat ste hand aan het ontwerp voor de nieuwbouw. Eind 1997 is de Leidse Instru mentmakersschool verhuisd naar een nieuw onderkomen aan de Einsteinweg. Het oude gebouw staat sindsdien leeg. Begin 1999 is het pand kort stondig gekraakt. Van 1998 tot medio 2002 heeft een deel van de Instrumentmakersschool aan de Nieuwsteeg dienst ge daan als slaaphuis voor dak- en thuislozen. Het pand is eigen dom van aannemer Niersman uit Voorschoten. In 2000 maakte de Leidse archi tect Boudewijn Veldman op 'verzoek van Niersman een ont werp voor nieuwbouw op de plaats van de Instrumentma kersschool. Bewoners kwamen echter in opstand tegen dat plan en ook de toenmalige wethouder van monumentenzorg, Alexander Pechtold, kon niet enthousiast worden van het ontwerp. De ar chitect kreeg een herkansing, maar ook zijn tweede ontwerp viel niet in goede aaide. Veld man raakte daarop de opdracht kwijt. Volgens een woordvoerder van de gemeente heeft dat welis waar tot uitstel, maar zeker niet tot afstel geleid. „Voor het ein de van dit jaar ligt het ontwerp van Kentie Partners bij de Ad viescommissie Ruimtelijke Kwaliteit (ARK). Zij moeten be kijken of het ontwerp in het stadsbeeld past. Op dit moment weten we alleen dat er vier ap partementen en een herenhuis gerealiseerd zullen worden." Gelijktijdig zet de gemeente een artikel 19-procedure in gang om het bestemmingsplan te wijzigen. „Op dit moment geldt voor die locatie een ondcrwijsbestem- ming. Middels een artikel 19- procedure kunnen we het be stemmingsplan wijzigen zodat de bouw van woningen moge lijk wordt. Maar dat is wel een langdurig traject. Zo'n proce dure duurt zomaar anderhalf jaar." Dat betekent dat er op z'n vroegst na de zomer van 2005 met de bouw begonnen kan worden. „Als er een definitief ontwerp voor die locatie ligt en het bestemmingsplan is gewij zigd, kan er gebouwd worden. Dat zal dus medio of eind 2005 worden." Op de plaats van de oude Instrumentmakersschool, gelegen op de hoek van Rapenburg en Nieuwsteeg, komen vier appartementen en een herenhuis. Foto: Hielco Kuipers trekken." De kritiek komt Cornel boven dien zeer slecht uit: „Er zijn heel veel goede dingen in gang gezet. We willen niet weer in loopgraven terechtkomen. De LWO heeft net weer wat zelfver trouwen gekregen." Daarbij zijn de conclusies achterhaald, vindt Comel. „Dit rapport kijkt terug. We zitten in de kopgroep van welzijnsinstellingen in Ne derland en we zijn net genomi neerd voor maatschappelijk on dernemer van het jaar." leiden - Tientallen fietsers zijn afgelopen nacht bekeurd in de Leidse binnenstad omdat zij zonder licht reden. Vanaf 19.00 uur gingen politieagenten de binnenstad in om te fietsers te controleren. Het hoogtepunt van de actie lag tussen 23.45 en 1.45 uur, toen 35 agenten van het district Leiden-Voorschoten patrouilleerden in het centrum van Leiden. Fietsers die hele maal geen licht voerden, kregen boetes tot 25 euro opgelegd. Als slechts één van de lichten het deed, kon de bekeuring beperkt blijven tot tien euro. Vanaf begin oktober houdt de politie Hollands Midden in de hele regio de actie 'Laat je zien'. De campagne wordt uitgevoerd in samenwerking met verkeers- veiligheidorganisatie 3VO en de fietsreparatiebranche. Tot nu toe deelde de politie alleen 'voorwaarschuwingen' uit. Gis teravond werd voor het eerst bekeurd. De actie leidde tot veel gemor in de binnenstad. De politie kreeg van het uitgaanspubliek verwensingen toegeslingerd en overal liepen cafébezoekers met de fiets in de hand, omdat zij zonder verlichting niet verder durfden te fietsen. De politie zet de controles nog de hele no- vembermaand voort in de hele regio Hollands Midden. Eindelijk is het dan zo ver. Er komt in Leiden een grote discotheek en bioscoop met acht zalen. In 2006 moet het complex bij het station open gaan. Betekent de komst van het uitgaanscentrum dat Leiden nu het imago van slaperig provinciestadje kwijtraakt? Joeri de la Mar (21) is één van de mensen achter www.keycity.nl. Dat is een internetsite voor jongeren en studenten uit Leiden en omstreken die op de hoogte willen blijven van alles wat er in Leiden gebeurt op het gebied van vrije tijd, uitgaan en evenementen. De la Mar laat zijn licht schijnen over Leiden als uitgaansstad. Wc n Ik 'at ga je vanavond doen7. Ik ga naar Amsterdam, naar Club Panama, tn goede club met leuke dj's. Op dat gebied 75.6 er in Leiden echt niks." in 100 vt. .EC|? n Leiden is helemaal niets te beleven. Wie lil uitgaan, gaat toch naar Zoetermeer, loofddorp, Amsterdam, Den Haag ofRotter- lam? Daar ben ik het niet mee eens. Er is genoeg n Leiden voor heel veel mensen. Studenten 3A( lebben hun eigen vertier, de jeugd onder de 8 kan op veel plaatsen terecht, er zijn brui- ïe kroegen, maar één grote groep wordt ver aten. Jongeren tussen de 18 en 25 die eens link willen stappen, hebben hier weinig te Oe oeken. Die zoeken hun heil inderdaad el- lers. En dat geldt ook voor jongeren uit bij- 'oorbeeld Oegstgeest, Warmond en Leider- EN: lorp. Best een grote groep dus." Vat vind je van de plannen voor een nieuwe liscotheek en een grote bioscoop bij het sta- ion ,Daar ben ik blij mee, want Leiden is toch eia^ijn stad. Ik heb vaak genoeg nee moeten :eggen als mij werd gevraagd of je in Leiden euk kon uitgaan. Daarom is het goed dat er :n disco bijkomt. Het zou een keer tijd vorden, want er is al jaren veel vraag naar. J pnd je het station een goede plek voor een litgaanscentrum? ,Als Leiden op de kaart wil komen als uit- ;aanscentrum is er geen betere plek. De ver- )indingen vanaf het station zijn namelijk joed. Als er in de nieuwe disco goede fees- en komen met top-dj's, komt iedereen daar >p af." ?r wordt al gezegd dat een disco bij het sta- ion drugsdealers zal aantrekken. Denk jij lat ook ,Dat is speculeren. Ik word in Leiden niet langesproken of lastiggevallen door dealers erwijl ik, als ik in Amsterdam loop, binnen ien minuten alles krijg aangeboden wat 5od verboden heeft. Een streng deurbeleid ïelpt in elk geval tegen dealers, daarvan bep k overtuigd. Ik begrijp dat gezeur eigenlijk tiet. Een disco bij het station is ideaal. Er is 'een geloop door het centrum, er komen ■geen groepen elkaar tegen in dat centrum en Ier is geen overlast voor centrumbewoners. En wie van buiten de stad komt, springt vanuit de disco zo de trein in. Wat wil je nog meer?" Waar ben je zelf blijer mee, met de discotheek of met de megabioscoop „Met de disco uiteraard." Wordt de nieuwe discotheek met een opper vlakte van vijfhonderd vierkante meter voor dansvloer en bars niet veel te klein7 „Nee, er zijn genoeg clubs in Nederland die vrij klein zijn en toch lekker draaien. Als er goede muziek is, hoeft er geen 1000 man te staan voor een gezellig feest. Ik denk wel dat de toegangsprijs gaat lijden onder het feit dat er niet heel veel publiek naar binnen kan. Twintig euro entree in het dance-circuit is nu al vrij normaal. Daarom kies ik als stu dent ook regelmatig voor één goed feest in de maand." Wat moet er volgens jou verder gebeuren om Leidse stappers in Leiden te houden7 „Een aantal jaar geleden had In Casa de zo geheten Liquid Parties, avonden waarop grote dj's draaiden. Stond er een rij wach tenden van 40 meter buiten. Die feesten stonden ook op zo'n beetje alle internetsites in de scene. Waarom In Casa met die avon den is gestopt, is mij een raadsel. Het LVC had vorig jaar ook avonden met grote na men. Stampvol was het dan. Als je kwaliteit in huis haalt, hou je de mensen in de stad. Verder kan er hier nog wel iets aan de veilig heid gebeuren. Ik ken genoeg mensen die niet alleen over straat gaan 's nachts. Er moet cameratoezicht komen op de Beesten markt, Haarlemmerstraat en Hoogstraat. Maar het gemeentebestuur hier is vrij traag als het om belangrijke beslissingen gaat." Waar ga je zelf het liefst uit in Leiden7 „Om rustig iets te drinken ga ik naar Oloroso of naar City Hall. Vooral die laatste zaak is super in de zomer omdat er dan een gigan tisch terras op het Stadhuisplein is. Ik ga ook wel naar het LVC, dat ligt aan het aanbod. En soms kijk ik in Mas y Mas of Fandango. Maar voor een avondje flink stappen ga ik de stad uit." tekst: Eric-Jan Berendsen foto: Hielco Kuipers door Eric-Jan Berendsen leiden - Taxicentrale Accent is vandaag begonnen met maxi mumprijzen voor taxiritten in de Leidse regio, voor ritten naar Noordwijk en Katwijk en voor vervoer naar Schiphol, Rotter dam-Airport, Amsterdam en Rotterdam. Concurrerende taxibedrijven gaan er niet van uit dat door deze actie een taxi oorlog uitbreekt. Bij Accent kost een rit in de re gio (Leiden, Leiderdorp, Oegst geest, Warmond en Valken burg) maximaal 10 euro, een rit naar Katwijk, Noordwijk of Noordwijkerhout maximaal 20 euro en voor 30 euro zit de klant op Schiphol of Rotterdam Airport. Voor datzelfde bedrag rijdt Accent naar Den Haag. Een rit naar Rotterdam of Am sterdam kost maximaal 60 euro. Al deze ritten kunnen ook an dersom worden gereden. Accent is een samenwerkings verband van zelfstandige chauf feurs uit de Haagse en Leidse regio. Het bedrijf rijdt met twin tig auto's. De taxionderneming introduceerde al eerder een maximum stadsritprijs van 10 euro in Den Haag. Eén van de directeuren van Accent is Erwin van Eekhout die in Leiden taxi bedrijf De Diplomaat runde. David Wielkens van Taxi Wiel- kens noemt de actie niks nieuws. „Ik heb het afgelopen voorjaar en zomer met de Ac tietaxi gereden voor 7,50 en 8,50 per stadsrit. Het levert wel klanten op en vooral gratis pu bliciteit. Maar van de actie van Accent word ik niet warm of koud. Het zijn vrije rijders uit Den Haag die hier heg noch steg kennen, we noemen dat Talibantaxi's, die worden aan gevuld met wat Leidse chauf feurs. Nogmaals, er is niets nieuws onder de zon." Patrick de Groot, directeur van het gelijknamige taxibedrijf, wenst Van Eekhout 'veel suc ces'. „Maar op de lange termijn zal hij het niet redden. Maxi mumprijzen zijn in Leiden al eens eerder geprobeerd. Toen kon je voor maximaal 8,50 euro door Leiden. Dat is ook niks ge worden. Mijn ervaring is dat de klanten niet voor'l of 2 euro verschil naar de concurrent stappen als je zorgt voor een goede prijs en kwaliteit, als je op tijd bij de mensen voor de deur staat." Hans Brameijer van Taxi Eltax gelooft niet dat er nu een taxi oorlog op komst is. „Het is voor klanten natuurlijk prettig om te weten wat je kwijt bent aan een rit. Of de tariefstelling haalbaar is, moet de toekomst uitwijzen. Het goedkoopst blijft natuurlijk de treintaxi en de meeste stads- ritjes hier kosten tussen de 7 en 8 euro. De calculerende klant zal dat gauw in de gaten heb ben." (advertentie) Niet zeuren, een elleboogstoot hoort bij een serieus potje voetbal. B Geef uw mening j www.leidschdagblad.nl de vijftienminutennorm achter haald en niet passend bij moge lijkheden die spoedeisende me- leiden - De besturen van de Centrale Posten Ambulancever voer (CPA's) in Zuid-Holland en gedeputeerde staten van de provincie zijn 'uiterst teleurge steld' over de plannen van mi nister Hoogervorst. Ze stellen dat de paraatheid van ambu lances gehandhaafd moet blij ven op het huidige niveau, dat wil zeggen met een aanrijtijd van hooguit acht minuten. Hoogervorst wil de spreiding van ambulances herverdelen en houdt een maximale aanrijtijd van vijftien minuten aan. Vol gens gedeputeerde staten en de CPA's gaat dit ten koste van de dienstverlening in Zuid-Hol land. Ten gunste van de rest van Nederland moeten volgens de minister enkele standplaat sen in Zuid-Holland verdwij nen. In een brief aan Hoogervorst kondigen gedeputeerde staten en de CPA's aan onderzoek te doen naar de effecten van Hoo- gervorsts vijftienminutennorm voor spoedaanvragen en zijn 'herverdelingsplannen. Ze ver wachten dat dit zal leiden tot meer gezondheidsschade: meer inwoners zullen overlijden of blijvend letsel overhouden aan incidenten. Volgens provincie en CPA's is dische hulp kan biqden. Die medische mogelijkheden zijn veel groter als een ambulance binnen acht minuten bij de pa tiënt is. In veel landen die Ne derland omringen, wordt de achtminutennorm gehanteerd. (advertentie) Kom naar de jaarlijkse □ag van de Mantelzorg op of rond 10 november als je langdurig en intensief voor een ander zorgt. In heel Nederland zijn er infor matieve en verwenactiyiteiten voor mantelzorgers. Meer info: 0900 20 20 496 ik ben mantelzorgen of kijk op www.mantelzorg.nl Mantelzorg er Uiige Thuishulp.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11