Super werkt eurocent de winkel uit 1 Oudejaarsfeest moet baldadige Leidse jongeren temmen Alphense huisartsen niet vervolgd voor 'moord' Bibliotheek 'tovert' met Al@din Leidsch Dagblad hi JAPANS RESTAURANT OINZAf NOORDWIJK Tel.: 071362 30 38 f Kleine muntjes zijn 'ondingen' Pleidooi voor introductie lawaaibericht Schiphol Tiësto de beste iTTT i i Leidsch Dagblad Lisse al in kerstsfeer i ALGEMEEN wortels lalloween laath-partij roept op tot ilgemene taking REGIO i Dunaway or een goed huwelijk s er meer nodig dan 1 11/12° In de moskee toor je felle discussies' )j's draaien ilaatjes tegen tinloos geweld houdt hand knip op Tokyo Show Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 INTERNET: www.leidschdagblad.nl Dagblad NR. 43375 LOS VRIJDAG 31 OKTOBER 2003 Hoofdstraat 129 (v/h De Herberg) NR. 43375 LOSSE NUMMERS €1,15 ZATERDAG €1,60 door Eric-Jan Berendsen leiden - Een groot oudejaarsfeest voor jongeren in de Leidse Groenoordhallen moet voorkomen dat de viering van oud en nieuw op nieuw uit de hand loopt. Leiden staat voor 20.000 euro garant voor het feest en springt dus bij als de organisatie niet uit de kosten komt. De gemeente heeft een 'plan van aanpak jaarwisse ling 2003-2004' opgesteld om oud en nieuw rustiger te laten verlopen dan Gemeente reserveert 20.000 euro voor viering in de Groenoordhallen het afgelopen jaar. Zo worden vreug devuren alleen nog maar toegestaan als daarvoor een vergunning is afge geven. Een andere maatregel is het snel in zetten van mobiele teams om proble men in de kiem te smoren Die teams bestaan uit politie, brandweer en me dewerkers van de afdeling Milieu en Beheer van de gemeente. Waar nodig worden deze teams nog eens aange vuld met kleine, flexibele politie teams. Het plan van aanpak is ge maakt na een uitgebreide evaluatie van de afgelopen jaarwisseling. Toen werd de openbare orde op grote schaal verstoord door brandstichting en vernielingen, ondanks een massa le inzet van politie, brandweer en ge meente. Opmerkelijk genoeg was de politie vorig jaar in de aanloop naar oud en nieuw met de raddraaiers gaan bow len om een betere verstandhouding te krijgen. Die investering bleek tever geefs. Op het Alexandrine Tinneplein in de Stevenshof woedde in de oude jaarsnacht een 'veldslag' tussen jon geren en ME en werden vernielingen aangericht. Op oudejaarsdag moest de brandweer uitrukken naar bran den in 45 straten in Leiden. Een bijkomend probleem was de agressie tegen hulpverleners, die wer den beschoten met vuurpijlen en be kogeld met bierflesjes. De politie moest er diverse keren aan te pas ko men om hun veiligheid te garande ren. Omdat die steun er in de nieuw jaarsnacht niet altijd was, heeft de brandweer een aantal branden niet geblust. Ook was er veel schade. Zo moest KPN voor 11.000 euro aan telefoon cellen en brievenbussen repareren. JCDecaux, eigenaar van de bushokjes en billboards, noteerde een schade bedrag van 65.000 euro door onder meer 127 gesneuvelde ramen. Het plan van aanpak wordt dinsdag 18 november behandeld in de verga dering van de commissie Bestuur en Veiligheid. 5MMENTAAR r BASISVORMING ierwijs is in Nederland vaak speelbal van een te grote be- eienis van de politiek. Die noeienis uit zich meestal in eldrift en soms in ideologisch ïspireerde dadendrang. Zo d het basisonderwijs met het jkheidsideaal van links uit jaren '60 lang bedreigd door idee van de middenschool, huidige basisvorming - het neenschappelijk lesprogram- voor de eerste klassen van middelbaar onderwijs - kan rden gezien als een bleek zus van de middenschool. Het spronkelijke idee was kinde- Imet sterk uiteenlopende aliteiten een gelijk vakken- (ket aan te bieden. En dan 5 eens een groot vakkenpak- I met een grote mate van the- I tische vorming. In de prak- g pakte die gedachte dubbel keerd uit. De praktisch inge- Ide vmbo- leerling werd lastig allen met veel theoretische last en de leergierige gymna- »t moest zich verdiepen in iktijkgerichte bezigheden, n jaar na invoering van de dsvorming komt de politiek Ug op deze starre opvatting, tuurlijk hebben alle kinderen ht op gelijke kansen, maar l gelijk lesprogramma was i krampachtige poging om schillende kwaliteiten in een irslijf van een uniform les- P"' igramma te stoppen, dricukkig is het onderwijs nooit d ztde omgegaan met de starre eetp van de basisvorming. Des- iettemin is het goed dat dit teem op de helling komt Fei- jk is het hooggestemde idee i de basisvorming in de prak- van alledag mislukt Het is 6. Banken aan de betrokkenheid nptde praktische zin van leraren p dscholen dat deze onderwijs- werkbaar is ge- P akt De aankondiging van Pjiister Van der Hoeven dat dit ierwijsmodel zijn langste tijd ïft gehad, is positief. Het is te pen dat de politiek bij de vol- ide vernieuwing van het ba- mderwijs nieuwe inzichten >ral toetst op hun bruikbaar- d in de praktijk. is van der Malen den haag/gpd - Een aantal su permarkten in Nederland begint binnenkort een proef met het af ronden van contante bedragen op vijf eurocent. Doel is om te bezien of de muntjes van een en twee eurocent in de praktijk kunnen worden afgeschaft. De proef is besproken in het Maatschappelijk Overleg Beta lingsverkeer (MOB), waaraan het Platform Detailhandel, De Nederlandsche Bank en de Consumentenbond deelnemen. Vooral de supermarkten vinden de kleine euromuntjes ondin gen: het kost de cassières veel tijd, de klant moet wachten en het opmaken van de kas duurt veel te lang. Bovendien blijkt het voor supermarkten moeilijk om genoeg centen in voorraad te hebben. Het is nog niet bekend waar en wanneer de proef begint. De Consumentenbond beziet het experiment met waakzaam heid, aldus een woordvoerder. Het is niet de bedoeling dat te veel naar boven wordt afge rond. Al sinds de introductie van de euro zijn de kleine muntjes om streden. Finland besloot met een al er geen gebruik van te maken, behalve als rekeneen heid. Vooral de zuidelijke euro landen hechtten aan de euro cent, omdat de overstap van bijvoorbeeld lire of peseta naar vijf eurocent te groot zou zijn. Volgens schattingen zou de Ne derlandse detailhandel dertig tot vijftig miljoen euro per jaar kunnen winnen bij afschaffing van de kleine muntjes. De helft daarvan bestaat uit personeels kosten, de andere helft afron dingsvoordeel. Producten in de winkel blijven gewoon in centen geprijsd. De afronding geldt voor bedragen die aan de kassa moeten wor den afgerekend, de klant die pint, betaalt wel het exacte be drag. Geen van de betrokken partijen kan nu iets zeggen over de juri dische gevolgen van het experi ment, zoals wat er gebeurt als een klant er op staat om gepast af te rekenen met de kleine muntjes, die immers wettig be taalmiddel zijn en formeel niet kunnen worden geweigerd. Het kabinet heeft geen plannen om in EU-verband de afschaf fing voor te stellen van de euro cent of het muiystuk van twee eurocent. De woordvoerder wijst erop dat een besluit om de cent af te schaffen alleen bin nen de EU genomen kan wor den. Een lidstaat kan er niet in zijn eentje toe besluiten. Als de detailhandel zou besluiten om alle prijzen af te ronden, zal de overheid zich daarmee niet be moeien. leiden/ANP - In navolging van het weerbericht zou er elk uur ook een lawaaibericht moeten komen voor gemeenten rond Schiphol. Dat adviseert P. Stallen, bijzon der hoogleraar geluidshinder aan de Universiteit van Leiden. Stallen lanceerde zijn plan gis teren tijdens een studiedag van de Commissie Regionaal Over leg Schiphol. „Wie wil weten wat de verwachte lawaaikracht door vliegtuigen is voor de plaats waar hij woont of werkt, krijgt dat te zien door die plaats op een website aan te klikken", lichtte Stallen zijn plan toe. „Of hij krijgt het lawaaibericht te horen aüs hij zijn postcode in toetst op de telefoon." Stallen heeft ook een schaal be dacht waarop de geluidsover last kan worden afgelezen. Die varieert tussen lawaaikracht 0 tot en met 8. De bovengrens (advertentie) WOONWEIDE S P E E L G O E D - A C T I E Bij aankoop van een keuken, badkamer, haard of natuursteen' lisse - De sint moet zich nog melden, maar tuincentrum Overvecht is al in kerstsfeer. De fameuze kerstshow van het bedrijf in Lisse is alweer enkele dagen te bezoeken. De be langstelling voor de artikelen, uitgestald in een ruimte van drieduizend vierkante meter, is behoorlijk. Maar de grote drukte wordt pas verwacht als sinterklaas is vertrokken. Foto: Taco van der Eb van de schaal staat ruwweg ge lijk aan de herrie bij een start baan op Schiphol tijdens de piekuren. Alle overlast onder de 70 decibel wordt als lawaai kracht 0 genoteerd. De grens van 70 decibel is geen willekeurige, zegt Stallen. „Bij die geluidsbelasting moet je duidelijk harder gaan praten. Het is ook een drempel die uit gezondheidskundige studies komt. Ongewenste lichamelijke effecten kunnen zich boven de 70 decibel voordoen. Al moet het dan wel gaan om langduri ge en aanhoudende belasting." Een uur met geen enkele over schrijding van de door hem ge stelde nullijn is zeker niet altijd een stil uur, beseft de hoogle raar geluidshinder Stallen. „La waai is nu eenmaal een beoor deling, en dus afhankelijk van individuele en sociale facto- londen - De Nederlandse dj Tië sto is de afgelopen nacht voor het tweede opeenvolgende jaar gekozen tot nummer i in de jaar lijkse tophonderd van het Engel se DJ Magazine. Deze tophon derd geeft wereldwijd de popu lariteit van de dj's aan. De tophonderd wordt sinds 1993 sa mengesteld aan de hand van stemmen van het publiek. Het is de tweede keer in een week tijd dat de uit Breda afkomstige dj een prijs in de wacht sleept. Hij kreeg woensdagavond de Dutch DJ Award van het danceblad ID &T Magazine. Het blad reikte de onderscheiding dit jaar voor het eerst uit. Foto: ANP door Marieke de Kok alphen aan den rijn - De aanklacht wegens moord tegen de twee Alphense huisartsen Rakers en Vieira is gistermiddag door de rechter niet in behandeling genomen. Het openbaar ministerie verdenkt de twee artsen ervan vier jaar geleden illegale euthanasie te hebben gepleegd op een 61-jarige vrouw in Alphen. Maar de zaak heeft zo lang op de plank gelegen, dat de Haagse rechter De Boer het onredelijk vond om die nog te be handelen. De ernstig zieke vrouw kreeg op 28 april 1999 een dodelijk injectie van dokter Vieira toegediend. De vrouw leed aan de ziekte van Hodgkin, een vorm van lymfeklierkanker. Vieira verving huisarts Ra- kers die op vakantie was. De kinderen van de vrouw hadden ingestemd met de euthanasie, maar de patiënte zelf had geen euthanasieverkla ring getekend. Daardoor is niet duidelijk of de vrouw zelf gewild heeft dat haar leven actief werd beëindigd. Dit is ook de voornaamste reden dat de toetsingscommissie op 30 juni 1999 de artsen meldde dat er sprake zou zijn van illegale eutha nasie. Bij het OM wordt dat vertaald in de aan klacht moord. In de Haagse rechtbank openden de advocaten van de twee artsen hun pleidooi meteen met het verzoek de zaak niet-ontvankelijk te verklaren. De pleiters waren van mening dat de kwestie veel te laat werd behandeld. „De zaak is niet binnen een redelijke termijn van twee jaar voor de rechter gekomen", betoogde advocaat Nuijten, die huisarts Vieira vertegen woordigt. „Al in de zomer van 1999 kreeg mijn cliënt het bericht dat hier geen sprake zou zijn van levensbeëindiging op verzoek." De advocaat klaagde dat zijn cliënt al die tijd heeft moeten le ven met onzekerheid over een mogelijke veroor deling. Vieira is per 1 september dit jaar gestopt met zijn praktijk in Alphen omdat hij lijdt aan de ziekte van Parkinson. De stress rondom de rechtszaak heeft de ziekte alleen maar verergerd, beweerde zijn advocaat. Waarom het openbaar ministerie zo lang heeft gewacht, is niet duidelijk. Rechter De Boer stelde de huisartsen in het gelijk. Miljoenen Nissans terug naar fabriek Tokyo - De Japanse autoprodu cent Nissan Motor haalt we reldwijd ruim 2,5 miljoen auto's terug om een mogelijk defect te verhelpen, waardoor de motor niet start of stopt. De operatie kost naar schatting 120 tot 130 miljoen euro. In Nederland moeten circa 21.000 auto's een controle ondergaan. Volgens Nissan gaat het om de op een na grootste terugroepactie ooit van een Japanse autoprodu cent. Zeer koude oktobermaand de bilt - Met een gemiddelde temperatuur van 7,5 graden Celsius in de Bilt, was de okto bermaand de koudste sinds 1974. Normaal gesproken ligt de gemiddelde temperatuur op ongeveer 10,3 graden. Oktober 2003 staat daarmee op de vijfde plaats van koudste oktober maanden sinds 1901. BAANDERIJ Zijlbaan 20 (Winkelboulevard "Baanderij") Leiderdorp Tel. 071 5818888 vraag naar de voor .-. aarden in de winkel door Jan Preenen katwijk/leiden - De bibliothe ken hebben een nieuw tover middel bedacht om de lezers op hun wenken te bedienen: al@din. Wie bijvoorbeeld wil weten hoeveel dieren al ge kloond zijn, hoeft daarvoor niet meer de deur uit, maar kan de vraag eenvoudig vanuit de luie stoel stellen. Daarvoor zijn al leen een computer en een e- mailadres nodig. Nadat de bi bliotheken in de grote steden al eerder met deze serviceverle ning zijn begonnen, fungeren vanaf nu ook de steden met 40.000 inwoners als digitale vraagbaak. In deze regio zijn dat Leiden, Katwijk en Alphen aan den Rijn. „Het is voor ons een uitstekend middel. Als iemand de afgelo pen tijd iets wilde weten, werd aan de balie een papiertje inge vuld met het risico dat de gege vens niet goed of volledig wa- ren. De vraag werd vervolgens naar de grote bibliotheken ge stuurd en het was dan maar te hopen dat je ooit het antwoord zou terugkrijgen. Nu gaat het veel sneller en directer", aldus Bert Breed, coördinator van het project in Katwijk. De werkwijze is simpel. De klant gaat eerst naar de website: www.obl.nl (voor Leiden), www.bibliotheekkatwijk.nl of www.bibliotheekalphenaande nrijn.nl en klikt vervolgens het icoon al@din aan. De wagen steller krijgt het antwoord bin nen maximaal vijf werkdagen thuis gemaild. Als al@din geen uitsluitsel kan geven, volgt een verwijzing naar andere bron nen of instanties. Er is een uit gebreide kennisbank, waarin kan worden gekeken of de vraag al eerder is gesteld. Leiden en Katwijk werken sa men en hebben net als Alphen medewerkers voor dit project opgeleid en vrijgemaakt. Achter de schermen is de afgelopen weken al tot grote tevredenheid met het nieuwe systeem ge werkt. Breed: ,,Af en toe hebben we ook al vragen van buiten ge kregen. Zo wilde iemand weten wat de invloed is geweest van Mozart op de jonge Beethoven. Zo'n waag beantwoord je niet zomaar even. Dat kostte vier dagen. Wat gemakkelijker was een waag die in Leiden binnen kwam. Daar wilde iemand we ten wat de titel was van een duet van Kate Bush en Peter Gabriel. Don't give up, dus. En verder wilde die persoon weten op welke cd dat duet staat. Via de centrale discotheek in Rot terdam, de grootste muziekbi bliotheek van Nederland, zijn we daar achter gekomen." Breed: „We zijn er klaar voor. Iedereen kan meedoen, ook al ben je geen lid van een biblio theek. We zijn immers een openbare instelling, die nu ook gratis informatie verstrekt." T. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamM C Straat PostcodePlaats Telefoon (i.v.m controle nabezofgng) Wij gaan zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het coloton van de krant treft u nadere informatie aan Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,70 kwartaalabonnement automatische betaling 56,20 betaling per acceptgiro 56,70 Handtekening: 8 712141 400114 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bij automatische betaling is mijn bank-gironummer Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl 2: 2:

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1