Slijtageslag om consument kost honderden miljoenen ECONOMIE ZIJN WE ER UIT?" Mister Euro' Wim Duisenberg houdt het voor gezien Vaag plan KPN voor ontslagen Siemens aast op Randstadrail t Ingepakt, uitgepakt Test van umts voorlopig alleen op kleinere schaal Vedior ziet herstel op uitzendmarkt Onderzoek chemische stoffen 'Prijzenoorlog kan leiden tot minder kwaliteit aanbod' De Efteling is tevreden over seizoen m-Q iterzuivering ji goedkoper - Als bedrijven de zuive- n afvalwater bundelen, jaarlijks een besparing ren van 35 miljoen euro. ijkt uit berekeningen die n zijn gepresenteerd tij iet jaarlijkse congres voor riewater. Nu zuiveren bedrijven hun afvalwater il of gedeeltelijk zelf. Als zij ldrijventerreinen zouden samenwerken, kan op de 4tingskosten tot de helft }pn bespaard. ital klanten bij inge stijgt weer SMC - Het mobieletelefo- drijf Orange heeft zes Jden na de naamswisseling ihtone) het aantal klanten iim 107.000 opgevoerd tot üjmiljoen. Orange heeft in 2tland een marktaandeel j&geveer 10 procent. In het ^kwartaal bedroeg de om- ?C|4 miljoen euro. Het Fran- jederbedrijf, onderdeel jance Telecom, maakte Jn bekend dat er op 1 ok- g46,9 miljoen klanten wa il 19 landen. :overkopen ijren op peil taDAM - In Nederland zul lend jaar 480.000 nieu- ïo's worden verkocht. Dat 'fchten de autobrancheor- tties Bovag en RAI Vereni- 0e voorspelling komt £g overeen met de auto- -en dit jaar. De organisa- ;eren hun verwachting vermoeden dat de eco- i'j de komende maanden 8htrekken. Economisch is nodig om de verkopen il te houden, aldus Bovag In. at ggersclub VEB ABP-directeur lAG - Pensioenfondsdi- 6t Frijns van ABP heeft kg het Blauwe Bord ge- 44, de jaarlijkse onder- ing van de Vereniging 2fectenbezitters (VEB). i4»s de beleggersclub i Frijns bij het grootste jenfonds van Nederland I de verbetering van het jir van ondernemingen. 3Ïcenning van de onder- 3|ng mag volgens de VEB £ien worden als aanmoe- ivoor institutionele beleg- |i actief van het stem- 3(ebruik te maken op aan- ludersvergaderingen. ;sel: erg hoge ten Mastercard "H. - De Europese Com- is bezorgd over de kos- ii Mastercard rekent voor ktionale betalingen met ards. De kosten zijn mo- e hoog, aldus een woord- x. Als Mastercard te hoge n heeft voor bijvoorbeeld iers die weinig altematie- bben, overtreedt het be- 4ropese concurrentiere- Commissie heeft op ing gevraagd aan Master- fen Amerikaans bedrijf tndom is van enkele 4- hong kong - Het hoogste kantoorgebouw van Hong Kong, Two IFC, is op dit ogenblik een blikvanger voor de Financial Times. De zaken krant pakt flink uit ter gelegenheid van de introductie van een speci ale Aziatische editie. Naar het voorbeeld van de Franse kunstenaar Christo werden de bovenste vijftig verdiepingen van de wolkenkrab ber ingepakt met een reclamedoek dat een oppervlakte heeft van 20.000 vierkante meter. Foto: EPA/Paul Hilton rotterdam/gpd - KPN begint de komende weken met een proef van zakelijke umts-dien- sten. De proef, die in Haaglan den en Rijnmond wordt gehou den, loopt tot in het tweede kwartaal van volgend jaar. Vol gens directeur Van den Heijkant van KPN Mobile Ne derland, wil zijn bedrijf medio 2004 in staat zijn om op com merciële schaal umts-diensten te gaan leveren. Umts maakt snel mobiel internet mogelijk. Aan de proef werken ook de ge meente Den Haag, Siemens Ne derland, Eneco en het gemeen telijk havenbedrijf van Rotter dam mee. Deze partners gaan ieder voor zich eigen mobiele datadiensten testen die hun buitenpersoneel een grotere armslag moeten geven. Volgens Van den Heijkant komt umts pas commercieel op de markt als de kwaliteit van het netwerk, de toestellen en de diensten aan alle eisen van het bedrijf voldoen. Nu zijn de fa brikanten van mobiele tele foons nog niet in staat toestel len te leveren die probleemloos kunnen overschakelen van een umts- naar (het huidige) gsm- net. Dat is een ernstige hinderpaal, want vooralsnog zal umts slechts in een beperkt deel van het land worden aangeboden. Wanneer naar zijn verwachting de fabrikanten wel de vereiste toestellen kunnen leveren, wil de Van den Heijkant niet zeg gen. KPN Mobile doet in de komen de maanden ook een zakelijke proef met WLAN, waarbij klan ten op 200 'hotspots', ofwel drukke punten in Nederland, draadloos via hun laptop met breedbandsnelheid het internet op kunnen. Tevens zal deze mogelijkheid geboden worden op duizenden punten in het buitenland, aldus Van den Heijkant. De proef duurt drie maanden. Alle abonnees kunnen er aan meedoen. Voor vijf euro kun nen deelnemers gedurende de proef twintig uur per maand op de publieke hotspots in Neder land internetten. Ook de klan ten van Planet Internet met een adsl-abonnement kunnen er gebruik van maken. donderdag 30 oktober 2003 den haag/gpd - Bij KPN circu leren vage plannen om het aan tal banen bij de divisie vaste te lefonie te verminderen. De schattingen lopen uiteen van 1500 tot 2500. Dat heeft een woordvoerder van het bedrijf vanochtend bevestigd. De visie lekte vanochtend uit door een topman van perso neelszaken. Hij spreekt over 2500 ontslagen. De woordvoer der van KPN zegt dat dit plan noch op divisieniveau noch in de raad van bestuur is bespro ken of goedgekeurd. ,,De status ervan is dus 0."De directie van KPN gaat nog steeds uit van de eerder aangekondigde 1500 ba nen. De tak vaste telefonie staat bij KPN erg onder druk. De activi teiten zijn winstgevend, maar vooral door technologische ontwikkelingen kan het werk ook doen met minder mensen. „Ook door maatregelen van toezichthouder Opta worden wij gedwongen om arbeids plaatsen te schrappen", aldus de woordvoerder. Bij CNV Publieke zaak kwamen vanochtend telefoontjes binnen van ongeruste KPN-werkne mers. De vakbond is woest dat KPN-medewerkers hun plan nen al naar buiten brengen voordat ze ook maar enige be tekenis hebben. „Werknemers schrikken zich kapot. Er ligt nu een adviesaanvraag van de di rectie bij de Centrale Onderne mingsraad. Die is nu aan zet en moet nu met een plan komen," zegt woordvoerder De Geus. amsterdam/anp - Vedior zegt dat de uitzendmarkt aan de be terende hand is. De uitzendke- ten verwacht dat het herstel in de wereldmarkt voor flexwer- kers zal voorzetten, ondanks een omzetdaling in zijn belang rijkste markt Frankrijk in okto ber. Herstel deed zich vooral voor in september. Vedior, de op twee na grootste uitzendorganisatie in de we reld, leed in het derde kwartaal een nettoverlies van 42 miljoen euro. In dezelfde periode vorig jaar stond er een min onder de streep van 47 miljoen. Het be drijfsresultaat steeg met 2 pro cent tot 52 miljoen euro. De omzet daalde met 1 procent naar 1,6 miljard euro door wis selkoerseffecten. Het bedrijf bracht zijn schulden terug naar 680 miljoen euro in het derde kwartaal van 820 miljoen in hetzelfde kwartaal in 2002. In Nederland daalde de omzet van de gewone uitzendactiviteiten met 19 procent. Vedior heeft 2246 uitzendbureaus in 31 lan den. brussel/anp - De Europese Commissie heeft gisteren een voorstel gepresenteerd waardoor bedrijven de risico's moeten onderzoe ken van duizenden veelgebruikte chemische substanties. Het voorstel is wel flink afgezwakt na protesten van de industrie. De testen moeten het toenemend aantal allergieën, kankergevallen en milieuproblemen helpen tegengaan. Nul zijn slechts enkele procenten van de chemische stoffen onderzocht op hun gezond heids- en milieurisico's: dat zijn veelal nieuwe stofjes. Volgens het voorstel moeten bedrijven voortaan van elke stof bij een centrale database aanmelden als ze hiervan meer dan 1000 kilo per jaar produceren of importeren. Een verplichte test is pas nodig vanaf 10.000 kilo. Daarna volgt een evaluatie en eventueel een toela tingsprocedure voor de stof. De commissie wil bedrijven totaal elf jaar de tijd geven. De kosten voor de chemische industrie worden door een onafhankelijk bu reau geschat op 2,3 miljard euro, aldus eurocommissarissen Wall- ström (milieu) en Liikanen (industrie). (advertentie) Ja of nee. U mag het zeggen. Wordt het actie of een akkoord? Laat vandaag nog van u horen en stuur de antwoordkaart op. Uw mening telt! Het kan socialer. Beter den haag/gpd - De prijzenoorlog leidt tot een verschraling van de markt. Als de strijd lang duurt, bestaat de kans dat er niet meer in nieuwe producten wordt geïnvesteerd. Dit komt de kwaliteit van het aanbod niet ten goede. Directievoorzitter Brouwer van Schuitema, de organisatie achter C1000, waarschuwde daar gisteren voor bij de pre sentaties van de kwartaalcijfers. „De prij zenslag zal uiteindelijk leiden tot een erosie Vein de prijzen en de marges. Niet alleen bij de supermarktketens, maar ook bij veel fa brikanten en leveranciers. De vooruitzich ten voor de levensmiddelenmarkt zijn wat dat betreft minder rooskleurig." Toch houdt Schuitema, dat grotendeels in handen is van Ahold, vast aan de verwach te winstgroei over 2003. In het derde kwar taal steeg de omzet met 9 procent naar 2,46 miljard euro. De nettowinst nam zelfs toe met 30 procent tot 37 miljoen euro. Ondanks de waarschuwing doet Cl000 wel driftig mee in de prijzenslag. Gisteren wer den 258 producten de prijs verlaagd. „Cl000 staat bekend om zijn lage prijzen en de afstand met Albert Heijn willen we in stand houden", aldus de woordvoerder. De keten is daarvoor zelfs bereid producten onder de kostprijs aan te bieden. amsterdam/anp - De prijzenslag tussen supermarkten slaat een bres in hun winstcijfers. Sommi ge zijn al tot het uiterste gegaan en verdienen geen cent meer volgens supermarktdeskundige Rutte. Hij becijferde dat de prij zenoorlog de ketens op jaarbasis 500 tot 600 miljoen euro winst kost. Hij verwacht dat er banen ge schrapt moeten worden om de slinkende marges te ondervan gen: „Niet in de winkels, maar vooral op de hoofdkantoren en in de logistiekdivisies." CNV- bestuurder Leloux spreekt dat tegen „Er zit voldoende rek in de supermarkten om voorlopig door te kunnen gaan", aldus de vakbondsbestuurder. „Het ver loop onder de medewerkers is relatief hoog. Door vertrekkend personeel niet te vervangen, kan een winkel zich eenvoudig aanpassen aan de krimpende vraag", zei Leloux. Supermarkten proberen elkaar al anderhalve week met lage prijzen de loef af te steken. Vol gens Schuitema, de onderne ming die de formule C1000 uit baat, zal de prijzenslag nog dit jaar op een einde lopen. „De ervaring van voorgaande prij zenoorlogen leert dat je mag uitgaan van vier tot vijf weken", aldus een woordvoerder. Rutte denkt dat de prijzenoor log voorlopig in elk geval nog niet is afgelopen. „Er komen waarschijnlijk nog meer pro ducten waarvan de prijs wordt verlaagd." Schuitema heeft in middels als eerste supermarkt bedrijf waarschuwende gelui den losgelaten over de gevolgen van de prijzenslag. Het bedrijf houdt weliswaar vast aan de prognose dat de winst met 20 tot 30 procent zal stijgen, maar meldt tevens dat de prijsverla gingen roet in het eten kunnen gooien. Die zullen volgens di rectievoorzitter Brouwer leiden tot erosie van de winstmarges. De kleine ondernemers in le vensmiddelen zeggen voorals nog niet te lijden onder de con currentiestrijd die de grote ke tens leveren. „Onze leden hoe ven niet zo heel diep te gaan om de prijzen te verlagen, ter wijl anderen van heel ver moe ten komen", stelde de Super unie, waarbij onder meer Net- torama, Hoogvliet en Deka- markt zijn aangesloten. Sommige marktkooplui profite ren zelfs van het slagveld in de branche. De verkoop van groente en fruit is licht toege nomen. „Een aantal klanten heeft laten weten dat ze in de maling zijn genomen door de grootgrutters", verklaarde een zegsman van de Centrale Ver eniging voor de Ambulante Handel. De Avanto, die als het aan Siemens ligt, op het lightrail-tracé tussen Rotterdam en Den Haag, gaat rijden. Foto: ANP/Jasper Juinen den haag/gpd - Voor het Haag se kantoor van Siemens Neder land staat een model van de Avanto, het nieuwe tram-trein- voertuig. Daarnaast het voorste stuk van de Mo.Mo., modulaire metro. De blauwe Avanto heeft een strak en modieus uiterlijk. 'Broertjes' ervan rijden al in Houston en volgend jaar ook in San Diego en Parijs. De grijze Mo.Mo. is wat hoekig, het mo del is van hout en minder re presentatief. Als het aan Siemens ligt, rijden beide voertuigen over een paar jaar tussen Rotterdam en Den Haag over RandstadRail. Om dat beide steden vasthouden aan hun eigen systemen van openbaar vervoer, zijn er twee soorten voertuigen nodig. Tus sen metrostation Slinge in Rot terdam en Den Haag CS rijden metro-achtige voertuigen over de nieuwe lightrail. Daarna worden het trams die door Den Haag en Zoetermeer snellen. De RET moet volgend jaar be slissen welke rijtuigen over het Rotterdamse deel mogen. Bij de aanbesteding is Siemens één van de kandidaten. Er is con currentie van onder meer Bom bardier (Canada), Alstom (Frankrijk) en CAF (Spanje). Volgens Siemens heeft de RET in eerste aanleg 28 voertuigen nodig. Bij de Haagse vervoerder HTM gaat het om 52 exempla ren, met een optie op nog eens 22 wagens. De aanbesteding voor het stuk Den Haag-Zoeter- meer loopt vlak voor de kerst af. Op 1 april 2004 wordt duidelijk wie de order binnenhaalt. De voertuigen razen straks met een vaartje van 80 kilometer per uur op een van de 30 ritten per uur in beide richtingen. Randst adRail moet in 2008 in gebruik genomen zijn met een aanslui ting op het dan vernieuwde Centraal Station in Rotterdam. kaatsheuvel/gpd - Ondanks de hete zomer heeft attractiepark De Efteling in Kaatsheuvel toch een redelijk seizoen gedraaid. Maar de records van 2002 wor den dit jaar niet geëvenaard. Niet wat betreft bezoekers, om zet of winst. Dat zei algemeen directeur Van der Zijl. Afgelo pen weekeinde eindigde het zo merseizoen voor het park. Hij verwacht dit jaar een omzet van rond de 88 miljoen euro. Dat was vorig jaar 90,2 miljoen euro. De winst bedroeg vorig jaar 6,9 miljoen euro. Daar ver wacht hij nu maximaal één mil joen euro onder te blijven. Het bezoekersaantal zal dit jaar rond de 3,2 miljoen uitkomen. Dat was 3,4 miljoen in 2002. „Maar vorig jaar was een jubile umjaar en we kwamen met twee nieuwe attracties: Pand- aDroom en Efteling Theater. Dat gaf extra publiciteit en aan loop", aldus Van der Zijl. „Nu zitten we met een teruggelopen economie. We merken dat ook: de bezoekers geven minder uit in het park. De Efteling blijft streven naar meer activiteiten buiten het zo merseizoen. Voor het vijfde jaar gaat in december de Winter Ef teling van start. En in november is de première van Doornroosje in het Efteling Theater. Voor die show zijn volgens Van der Zijl al 25.000 kaartjes verkocht. Ïvrt/anp - Het avontuur jn Duisenberg als presi- .n de Europese Centrale <CB) zit erop. Het zal de <e Fries zwaar zijn geval- jdat de functie meer poli- ding kreeg dan verwacht, jjisenberg in 1998 ECB- pt werd leek niets een Dl vervolg van zijn carri- je weg te staan. Smette- js zijn blazoen, een repu- fe Duisenberg te danken 115 jaar presidentschap Nederlandsche Bank. Dat linister van financiën in - 1 zeventig de overheidsfi- i uit de hand liet lopen, iar niets aan af. |aar als ECB-president 1 Duisenbergs imago ïnkele deuken bezorgd. }e pers noemde hem •ïm' (Domme Wim) toen r eens zijn mond had jjepraat. Van dit stempel inberg nooit meer afge- Elk woord werd gewo- ardoor hij vaak nerveus verplichte persconfe- loog. In Het Fitiancieele i bekende hij dat hij op leven moment maar pilletjes is gaan slikken 12 rustiger te worden aand aan deze publieke Ins. de Angelsaksische pers ts op met Duisenberg. epen hem niet, zo vond en zouden ook iets te- ECB zelf hebben. Zeker 'dijking met het Ameri- :entraiebankenstelsel was de ECB maar een vreemd instituut: op het eerste oog on afhankelijk, maar ook gevoelig voor de wijze waarop de euro landen politiek met elkaar door een deur kunnen. Duisenberg leek daardoor soms een roe pende in de woestijn als hij bij voorbeeld Frankrijk weer maande om iets aan zijn oplo pende begrotingstekort te doen. Zijn eenzaamheid bleek ook toen de euro kort na zijn intro ductie in 1999 in een vrije val terechtkwam. Terwijl politiek Europa zich enorm diïik maak te over de zwakte van de Euro pese munteenheid, kon Dui senberg telkens niet veel meer uitbrengen dan dat de euro „de potentie heeft om te stijgen". En als hij dan toch een andere reactie gaf, zakte de euro alleen maar verder. Het dieptepunt bereikte Dui senberg in oktober 2000. Op een vraag van journalisten van The Times of ingrijpen op de valutamarkten wel zo verstan dig zou zijn gezien de hoog op gelopen spanningen in het Midden-Oosten, antwoordde hij met 'ik zou denken van niet'. Verkeerd, zo oordeelde de bui tenwacht, want over interven tiestrategieën mag een centra- lebankpresident zich nooit en te nimmer uitlaten. De onge lukkige opmerking bracht zelfs geruchten in de wereld dat Dui senberg aan aftreden dacht, wat hij overigens krachtig ont kende. Duisenberg leek ook niet lekker op zijn stoel te zitten doordat Frankrijk op zijn positie bleef azen. Steeds weer kwam de kwestie ter sprake of Duisen berg wel na vier jaar zou aftre- Wlm Duisenberg met 'zijn' eurobiljetten. Foto: DPA/Boris Roessler den, zoals hij volgens de Franse sen treiteren door te suggereren president Chirac in 1998 had dat hij langer zou blijven. In fe- beloofd. Duisenberg ontkende bruari 2002 was eindelijk de ko- deze afspraak en bleef de Fran- gel door de kerk. Duisenberg maakte bekend per 9 juli 2003 af te treden, op zijn 68ste ver jaardag. „Genoeg is genoeg", was zijn korte commentaar. De aankondiging om te stop pen leek van Duisenberg een ander mens te hebben ge maakt. Alsof een last van hem was afgevallen, kon hij opeens grappig uit de hoek te komen op persconferenties. Op de jaarvergadering van het Inter nationaal Monetair Fonds en de Wereldbank verscheen hij onlangs zelfs even in de pers zaal voor een praatje met wie dat wilde. De 'andere Wim' begon ook langzaam in de commentaren door te sijpelen. Had een Ame rikaanse krant als The Wall Street Journal in de beginjaren stevige kritiek op het afwach tende rentebeleid van de ECB, vandaag de dag is er ook plaats voor bewondering. De ECB heeft met een relatief hoog ren teniveau van 2 procent ten minste nog wapens om de eco nomische malaise te bestrijden. De Federal Reserve van zijn Amerikaanse collega Alan Greenspan bezit die met een renteniveau van 1 procent nau welijks meer. Bovendien is de communicatie verbeterd. Dui senberg sprak de afgelopen tijd minder frequent en als hij wat zei was dat doelbewuster. Ook is er ontzag voor het rela tieve gemak waarmee Duisen berg de Europeanen warm maakte voor de euro. De intro ductie van de munten en bank biljetten, op 1 januari 2002, vierde hij bij vrienden in Frank rijk. Hij vond het politiek een verkeerd signaal als hij de offi ciële feestelijkheden in slechts Afscheid in Venetië Europese ministers van eco nomische zaken en/of finan ciën hebben gisteravond in Venetië met een etentje af scheid genomen van de pre sident van de Europese Cen trale Bank Wim Duisenberg. De bewindslieden boden Duisenberg op een eiland voor de stad een diner aan dat dankzij de ligging en met behulp van veiligheidsmaat regelen een strikt privé ka rakter kreeg. De scheidende bankpresident kreeg een ruim 300 jaar oud boek over betaalmiddelen als af scheidscadeau. Het diner werd als 'licht"omschreverL Op 1 november volgt de Fransman Jean-Claude Tri- chet de 68-jarige Duisenberg op. een van de twaalf eurolanden bij zou wonen. Toch was Dui senberg zichtbaar trots op de euro. Bankbiljetten zullen nog jaren met zijn naam zijn onder tekend. Bescheiden, maar wel aanwezig, dat is de ietwat stug ge Fries ten voeten uit. En hoe ziet Duisenbergs leven er na 1 november uit? Commis sariaten hebben niet zijn be langstelling, zo zei hij onlangs, omdat boekhouden niet zijn sterkste kant is. En op een op vallende grijze haardos aan de waterkant hoeven we ook niet te rekenen. „Vissen doe ik niet. Ik heb het wel zelf in de Wereld gebracht, maar het klopt niet."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9