rE Provincie wil spoorlijnen in eigen beheer Dieren in vergeethoek bij ramp Massaal belprotest ouderen i r 1111111 IETS verl kope m? De mensen in Tikibad hebben niets in de gaten gehad én Leidsch Dagblad 'Marokkanen gaan te vaak zonder diploma van school' INTERNATIONALE KEUKENDAGEN Keukenmaxx - «Abi.uwj; Leidsch Dagblad lister Euro' lisenberg houdt t voor gezien iderzoek: s-klinieken Idoen niet REGIO iiden heeft ihoefte aan eer filmzalen' lorschotense inima krijgen rstcomputer Eerst regen 10/11° llAMENTAAR OUDEREN ibinet dat van iedereen, ide én uitkeringsgerech- imlnkomensmatiging vraagt, nt er niet aan zo'n finan- Efer ook te vragen van ou- Een kabinet dat, de eco- :he crisis trotserend, ..het huishoudboekje van rheid op orde te brengen liddel van zware bezuini- ontkomt er niet aan i te grijpen in de gezond- 3rg en andere voorzienin- aarvan ouderen veel ge naken. Maar wanneer ou- met een klein AOW-tje en ezondheidsklachten daar de dupe van worden en komen stevig zien dalen, nt het kabinet er evenmin leciaal voor deze groep ra's te doen. tweeduizend ouderen m gisteren hun hart bij eciaie bellijn, die was op- loor de gezamenlijke ou- rganisaties. Boosheid, tie, machteloosheid en ende klachten streden er orrang. Volgens bereke- van het Nibud gaan ge- auderen met een klein in- er door alle kabinets gelen ongeveer twee pro- li achteruit. Degenen die irg nodig hebben, zien komen met zo'n drie pro alen. Ondanks de com- ende maatregelen die het eei met prinsjesdag aan- 4); de. ,m fn kunnen in toenemen- e beschikken over een re- ot goed pensioen. De ge- krasse knarren' weten el te weren en genieten 6)"'lop van het leven na vele te rbeid. Dat van die groep gevraagd financieel een de plaats te maken, is tdedigbaar. iders ligt dat bij de hon- izenden ouderen die i rondkomen van alleen V en die zijn aangewezen goede gezondheidszorg. Ie groep is nfet zo weer- ?aat niet de straat op, l volledig afhankelijk van g die de overheid hun !en kabinet dat de ene na lere doemboodschap de in stuurt over de on- |ke last van de vergrijzing ten van de zorg, roept Ij deze kwetsbare groep e gevoelens op. Dat is so- et verantwoord. ft Vries Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 INTERNET: www.leidschdagbiad.nl Dagblad nr. 43374 los donderdag 30 oktober 2oo3 SPRINTERS 1 Trnrrr TTTT nr. 43374 losse nummers €1,15 zaterdag €1,60 door Marieke de Kok wassenaar - Hij had al een beetje last van verkoudheid. De chloorgassen hebben dat alleen maar verergerd, zegt hij. Zijn stem klinkt een beetje schor en rauw. Tikibad-manager Ed Baumann heeft gisterochtend giftig chloorgas ingeademd. Nadat hij in de machinekamer een lekkende zwavel zuurleiding ontdekte, werd groot alarm geslagen. De brandweer kwam ter plaatse en Baumann werd naar het ziekenhuis vervoerd. Het zwembad van pretpark Duinrell in Wassenaar was in totaal zes uur dicht. De giftige chloordampen ver spreidden zich door de kamer nadat een lek in een bubbelbadleiding ertoe leidde dat zwavelzuur en glorix zich met elkaar mengden. Beide stoffen worden gebruikt om het zwembad schoon te houden. Naast Baumann moest ook een monteur vanwege ademhalingsmoeilijkheden naar het ziekenhuis. Beiden zijn daar uitgebreid onder zocht. Maar geen vuiltje aan de lucht „Het was wel een goede check-up voor iemand in een midlifecrisis", vertelt de 52-jarige zwembadmanager droog. Over het voorval: „Ik kwam de machi nekamer in en ontdekte dat de grond nat was. De vochtige trap die op de grond lag, raapte ik op. De spetters, die op mijn broek belandden, bleek ten mijn broek. Meteen werd mij dui delijk dat het om zwavelzuur ging." Baumann, die al dertig jaar in zwem baden toezicht houdt, wist precies wat hij moest doen: water sproeien. „Doordat ik met water spoot, vergaste het zwavelzuur en vormde zich een gifgaswolk in de machinekamer. Ik ben via een noodluik in het plafond naar buiten gegaan, omdat ik niet wil de dat de wolk het zwembad in kon komen." Toen de manager buiten stond heeft hij onmiddellijk de brandweer gebeld, „je moet wel even drie keer nadenken of dat echt nodig. Je haalt je nogal wat op de hals als de brandweer langs komt, namelijk." Zeven brandweer wagens rukten uit, inclusief een ge specialiseerd team met gifexperts dat in witte pakken kwam ruimen. Baumann zit kalm achter zijn bureau in zijn kleine kantoortje. „De mensen hebben niets in de gaten gehad en zijn zich rustig gaan omkleden. Als je zelf rustig blijft, doen de mensen dat ook." Op het moment dat de gifwolk werd ontdekt waren er ongeveer ze ventig mensen in het Tikibad - voor namelijk zuiderburen, omdat België momenteel vakantie viert. Om vier uur ging het bad weer open voor pu bliek. Noodzaak voor succes Rijn Gouwe Lijn door Robbert Minkhorst den haag - Zuid-Holland wil de spoorlijnen Leiden-Gouda en Dordrecht-Geldermalsen van het rijk overnemen. Die taakuitbrei ding is uniek. De zeggenschap over het spoor is noodzakelijk, wil de Rijn Gouwe Lijn een suc ces worden, aldus de provincie. Met de twee regionale spoorlij nen in handen wil de provincie de dienstregeling eventueel uit bouwen, met mogelijk extra haltes. Uiteindelijk moet op beide tracés lightrail gaan rij den. De plannen daarvoor zijn in deze regio, met een beoogde sneltram van Gouda via Leiden naar de kust, het verst. Regionale treindiensten zijn sa men met de belangrijkste bus lijnen de 'ruggengraat van het openbaar vervoer', schrijft ge deputeerde Mamix Norder (PvdA/mobiliteit) in een notitie aan provinciale staten. Deze lij nen zijn dé bepalende factor bij 'ruimtelijke en economische ontwikkelingen'. Bovendien kan Zuid-Holland met de zeg genschap op het spoor de bus sen, trams en treinen beter op elkaar afstemmen. Het busver voer in de regio heeft de pro vincie al in handen. Nog nergens in Nederland is de provincie (volledig) verant woordelijk voor het railvervoer. Wel is bijvoorbeeld in de Ach terhoek de provincie Gelder land betrokken bij de exploita tie van enkele regionale spoor lijnen. De constructie die Nor der heeft bedacht, gaat veel ver der. Hij wil twee complete spoorlijnen gaan runnen. Vol gens de Concessiewet kan de minister de bevoegdheden van regionale treindiensten over dragen aan lagere overheden. Norder vreest verdere afkalving van het regionale spoorvervoer. Het rijk bemoeit zich vooral met het hoofdspoorwegennet. ProRail, dat het spoor beheert, heeft de handen vol aan het on derhoud van de infrastructuur. Verder is het altijd al de bedoe ling van de provincie geweest om zelf de Rijn Gouwe Lijn, de sneltram die tot station Leiden Lammenschans over bestaand spoor rijdt, te exploiteren. „Daar komt bij", aldus de noti tie, „dat zodra de Rijn Gouwe Lijn afbuigt naar een eigen tra cé het rijk zich zeker niet ver antwoordelijk voelt. Het gaat dan volledig om regionaal ver voer op lokaal spoor. Alleen de provincie komt dan in aanmer king als opdrachtgever op te treden." Norder: „Zonder het overnemen van de verantwoor delijkheid kunnen wij nooit vol doende kracht en geloofwaar digheid ontwikkelen om de am bities met de Rijn Gouwe Lijn en ander stadsgewestelijk rail- vervoer waar te maken." Oegstgeestenaar uit kritiek op onderwijs door Wilfred Simons leiden - De Oegstgeestse histori cus en Marokkodeskundige Her man Obdeyn noemt het onbe grijpelijk dat leerplichtige Ma rokkaanse jongeren kunnen spijbelen zonder dat hun docen ten zich om hen bekommeren. De onderwijsuitval van 13- en 14-jarige jongens vindt hij veel te hoog. „Zij kunnen zich straf feloos aan school onttrekken en geld verdienen met louche han deltjes en hasjverkoop. Wat voor toekomstperspectief is dat? Ik vind dat scholen die allochtone leerlingen niet kunnen vasthou den gestraft moeten worden." Collegevoorzitter Jacques van Gaal van ROC Leiden erkent dat de uitval in het mbo te hoog is. In Leiden verlaat jaarlijks een kwart van alle leerlingen het mbo zonder diploma. Onder hen bevinden zich veel allochto nen. Landelijk gezien ligt de vroegtijdige uitval op 35 pro cent, maar Van Gaal vindt zijn 'betere score' toch 'niet om trots op te zijn'. Hij streeft er naar het aantal ongediplomeer de schoolverlaters terug te drin gen naar tien k vijftien procent. Dat is de Europese norm. Volgens Van Gaal bestaat er al een strafkorting voor scholen. Als een leerling op mbo-niveau 1 ongediplomeerd de school verlaat, betaalt het ROC Leiden 940 euro terug aan het rijk. Uit val op mbo-niveau 3 of 4 kost de school zelfs 3700 euro per leerling. Van Gaal noemt dat 'forse bedragen', maar moet ook vaststellen 'dat de financië le prikkel tot nu toe niet heeft gewerkt'. Pagina Ri: 'Drie weken plees schoonmaken, kijk dat helpt' (advertentie) 50% korting op ille topapparatuur T/m zondag krijgt u bij aankoop van uw nieuwe keuken: .-- een reischeque cadeau t.w.v. 75O,- Bij aankoop van een keuken vanaf 7.500,- Euro 1 HOOFDDORP Een hert probeert een uitweg te zoeken uit de vlammenzee in Californië. Foto: AP door onze correspondent Ans Bouwmans san Bernardino - Veel mensen in het door bosbranden geteisterde Californië moesten de afgelopen dagen zo snel vluchten, dat er helemaal geen tijd was om hun vee te red den. Er worden nu in Zuid-Californië pogin gen ondernomen de dieren alsnog in veilig heid te brengen. Het land brandt, maar wat te doen met de dieren? Het komt volgens de autoriteiten maar al te vaak voor dat er bij evacuaties helemaal niet is gedacht aan de geiten, lama's, var kens of de kat. Het vangen van een nerveus huisdier kan nog veel tijd vergen, en een volle stal is niet zomaar ontruimd. Noah's Wens, een organisatie die dieren redt bij rampen, adviseert alle dierbezitters ook voor Tweety de parkiet of Hooch de hond een evacuatieplan te maken. Zorg dat ze tijdig weg zijn of neem ze mee, is het ad vies. Als iemand geen trailer heeft voor paarden dan schieten ze ook te hulp. Zo gaat Noah's Wens op pad om verdwe nen katten te vangen. De organisatie heeft een grote groep vrijwilligers naar San Ber nardino gestuurd om de lokale 'Animal Control' te helpen. In de stad ten oosten van Los Angeles zitten door de felle bos branden in het nabijgelegen bosgebied niet alleen de opvangcentra voor evacués vol, maar maakt ook de dierenambulance over uren. In het asiel van San Bernardino zijn al zevenhonderd dieren opgevangen. Niet alleen veel honden en katten, maar ook paarden, eenden, konijnen zijn gebracht door bewoners die hun huis zijn kwijtge raakt, of hebben moeten vluchten. „We hebben zelfs emoes en pauwen", zegt een vrijwilligster van het Rampen Reactie Team van Noah's Wens. De vrijwilligers proberen afgesloten gebie den in te gaan om achtergelaten dieren op te halen, en rijden rond om zwerfdieren te zoeken. In het asiel van Animal Control maken de vrijwilligers hokken schoon, vul len de voerbakken en geven de dieren een beetje aandacht. Want dat komen ze al snel te kort. Pagina Buitenland: Californische bosbranden extreem verwoestend Turkse krijgt zesde drieling adiyaman - Een 28-jarige Turk se vrouw uit het stadje Kahtali in Oost-Turkije krijgt voor de zesde keer op rij een drieling. Dat meldde het Turkse dagblad Radikal. Fatma Saygi beviel op haar achttiende van haar eerste drieling. Over drie maanden verwacht ze moeder van acht tien kinderen te zijn. Volgens hoogleraar Mecit Aryaz van de universiteit van Istanbul is het in de wereld nog nooit voorge komen dat een vrouw zes keer achter elkaar van een drieling is bevallen. De familie Saygi woont in een woning van twee kamers en heeft grote financiële problemen. Turldje kent geen kinderbijslag. Zaak-Pieper aangehouden haarlem - De rechtszaak tegen de man die in mei met een mes inhakte op oud-Philipstopman Roel Pieper en diens vrouw, is aangehouden. Advocaat Ro- bert-Jan Mesland pleitte voor de Haarlemse rechtbank met succes voor een nieuw psychia trisch rapport over de geestelij ke toestand van zijn cliënt, die sinds de inname van medicij nen een complete gedaantewis seling zou hebben ondergaan. De 42-jarige Amsterdammer zou niet langer lijden aan wa nen en inzien dat hij fout zat. Pieper zelf was niet aanwezig, omdat dat 'te confronterend' zou zijn. Sacirbey wilde Mabel trouwen new york - Dat de aanstaande verloofde van prins Friso Mabel Wisse Smit goed in de smaak viel bij Muhamed Sacirbey is wel bekend, maar dat de in New York vastszittende Bosni sche diplomaat met Mabel wil de trouwen, was nog geen ge meengoed. In een vraaggesprek met RTL Nieuws onthulde Sa cirbey trouwplannen met Mabel te hebben gehad, on danks het feit dat hij zelf al ge trouwd was. Pagina Gesprek van de Dag Conservatieven lozen leider londen - De Britse Conservatie ve Partij heeft partijleider Iain Duncan Smith de deur gewe zen. Een meerderheid van de conservatieve Lagerhuisleden stemde gisteren voor een motie van wantrouwen tegen de 49- jarige Duncan Smith. Daarmee is een einde gekomen aan twee moeizame jaren, die vooral werden gekenschetst door voortdurende vragen over Duncan Smiths capaciteiten. Hij is vooral weggestuurd om dat hij het afgelopen jaar geen profijt wist te trekken uit de problemen binnen de rege ringspartij Labour. Pagina Buitenland Veel valse kunst op de markt Amsterdam - Naar schatting verschijnen jaarlijks tiendui zend valse kunstwerken op de markt. Dat is een vijfde van alle werken, die te koop worden aangeboden. Dit zeggen Sander Kooistra en Ard Huiberts in hun boek Valse kunst - hoe de kunstkoper bedrogen wordt, dat vandaag verschijnt. Pagina Kunst Cultuur /r boiderd honderd en één keukens, duizend en één Ideeln (A4, Afslag Hoofddorp) Tel. 020-6538163 den haag/gpd - Ouderen heb ben gisteren massaal geprotes teerd tegen de daling van hun koopkracht. Volgens berekenin gen van het Nibud, het instituut voor budgetvoorlichting, gaan gezonde ouderen met een be perkt inkomen er een k twee procent op achteruit, en dege nen die regelmatig zorg nodig hebben zelfs tot meer dan drie procent. Tijdens een belactie van de ou- derenorganisaties tegen het ka binetsbeleid lieten ruim twee duizend ouderen een protest stem horen. Een veelvoud daar van heeft volgens de organisa ties geprobeerd te bellen. De vijftien telefoonlijnen konden de stroom telefoontjes niet aan. Na Prinsjesdag heeft het kabi net enkele compensatiemaatre gelen doorgevoerd om ouderen te ontzien. Maar senioren met alleen AOW en eventueel een klein aanvullend pensioen gaan er tQch op achteruit. Vf De organisaties maken zich niet alleen zorgen over het inkomen van ouderen. Ook de toekomst van de ouderenzorg en het ne gatieve beeld dat door de over heid van senioren wordt ge schetst, zijn volgens ANBO, PCOB, Unie KBO, NVOG en Koopkracht daalt minder sterk Het najaarsakkoord pakt licht positief uit voor de koopkracht van zieke oude ren die alleen van een AOW moeten rondkomen. Door de bezuinigingsplannen die het kabinet op prinsjesdag presenteerde, zou hun koop kracht in 2004 met 3,3 pro cent dalen. Verzachting van de ingrepen zorgt er echter voor dat deze ouderen er volgend jaar 'slechts' 3,0 procent op achteruit gaan. NISBO belangrijke pijnpunten. De aangekondigde bezuinigin gen op de zorg leiden er vol gens de bonden toe dat oude ren noodzakelijke behandelin gen uitstellen of er helemaal van afzien. Dat zou onder meer komen doordat de zelfzorg-ge neesmiddelen en het zittend ziekenvervoer volgens de huidi ge plannen niet meer worden vergoed. Ook wordt het moeilij ker voor bejaarden om thuis te blijven wonen, doordat onder meer de thuiszorg en maaltijd diensten dreigen te verdwijnen. Ook zou het kabinet geen oog hebben voor de 1,1 miljoen vijf tigplussers die mantelzorg ver lenen. De resultaten van het belpro test, waarbij onder andere poli tici als Jan Marijnissen (SP), Aart Mosterd (CDA) en Marjo van Dijken (PvdA) achter de te lefoon plaatsnamen, worden binnenkort aangeboden aan het kabinet. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 NaamM V Straat Postcode fiv.m. controle nabezorging) Wj gaan zorgviicig om met persoonsgegevens. In het coiolon van de taart treft u nadere informatie aan. Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,70 kwartaalabonnement automatische betaling 56,20 betaling per acceptgiro 56,70 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Handtekening: 712141 400114 bank-gironummer Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Lelden www.leldschdagblad.nl l'f m«TTT

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1