Dagbladen profiteren van prijzenslag supers MEDIA The Fons geniet van wereldwonder RTL 4 Licht uit, augurk aan! KRO zoekt nieuwe held Radio 538 zendt de 2000ste Top 40 uit 'Echt waar, Wendy is verliefd' AVRO-chef wil desnoods van bestel af Krantenadvertentie kan sneller worden ingezet dan reclame op tv BIJ DE KAPPER HDC 648 donderdag 30 oktober 2q huversum - De publieke om roepen moeten bereid zijn zichzelf op te heffen als uiterste consequentie van een moderni sering van het omroepbestel. Dat zei AVRO-directeur Ad 's- Gravesande gisteren in NRC Handelsblad. Volgens hem moeten omroepen zichzelf de vraag stellen of het honderd jaar oude. verzuilde bestel met 36 zendgemachtigden nog wel aansluit bij de ontzuilde mo derne samenleving. 's-Gravesande is de eerste om- -roepbestuurder die het voort bestaan van het huidige om roepstelsel aan de orde stelt. Hij deed dat ln eerste instantie op een besloten discussiebijeen komst bij de AVRO, maar be vestigde zijn woorden later te genover de krant, die er lucht van had gekregen. In een mail aan de medewerkers van de omroep van de omroep zegt hij vanmorgen nadrukkelijk dat het ging om zijn eigen afweging van ideeën, en niet om het standpunt van het AVRO-be- stuur en de Verenigingsraad. Hij denkt dat de zendgemach tigden beter zelf de aanval kun nen kiezen, in plaats dat ze de besluitvorming over de toe komst uit handen geven aan de politiek. Die legde de publieke omroep onlangs grote bezuini gingen op. Hij denkt in eerste instantie aan een brede onder linge discussie over een inhou delijk betere organisatie. Als uit die brede discussie mocht blijken dat de huidige omroeporganisaties beter kun nen worden opgeheven, dan moet dat 'de uiterste conse quentie' maar zijn, vindt 's-Gra- vesande. ,,Ik vind dat heilig hoor, die pluriformiteit, maar of dat alleen kan met 36 organisa ties betwijfel ik." hilversum/gpd - De dagbladen verwachten dat de prijzenslag in de supermarkten de komende twee tot drie maanden nog tot extra advertenties in de kranten leidt. Ook in de bruin- en wit goedsector woedt een prijzen oorlog die leidt tot meer dag bladadvertenties. Omdat de markt voor personeelsadverten ties krimpt, blijft 2003 een slecht jaar voor de dagbladen. Volgens directeur Cees Anceaux van de NRp Dagbladen (die ad vertentieruimte verkoopt voor alle regionale dagbladen) heb ben de supermarkten vorige week acht extra krantenpagi na's advertentieruimte gekocht. Deze week zijn dat ongeveer vijf pagina's extra. „Ik sluit niet uit dat we volgende week weer profiteren van de prijzenoorlog. Meestal zie je dat zo n prijzen oorlog een maand of drie aan houdt. De supermarkten kijken echter van week tot week hoe veel ze adverteren Ook bij de landelijke dagbladen van het PCM-concern en bij dagblad De Telegraaf adverte ren de supermarkten meer. Alle drie de verkoopafdelingen zijn blij met de extra verkopen, met name met de orders van Albert Heijn. Dat concern adverteerde dit jaar nauwelijks in de dagbla den. Anceaux: ,,Nu blijkt weer dat kranten ideaal zijn voor ad vertenties waarop een snelle respons moet volgen. Ook kun je bij dagbladen tot op de avond voor publicatie aanleve ren. in tegenstelling tot de tele visie. Daar moet je een maand van te voren aangeven wanneer je welk spotje wilt uitzenden". Peter Boots van de Ster, die re clamezendtijd voor de publieke omroepen verkoopt, beaamt dat. „Van deze prijzenoorlog profiteren de dagbladen. Wij niet. Wij zien eerder de beste dingen van de supermarkten iets teruglopen. Ze verschuiven him budgetten van televisie naar kranten. De televisie wordt doorgaans ingezet voor cam pagnes die ruim van te voren bekend zijn." Kortingen Hoeveel geld de supermarkten in de dagbladen besteden, valt lastig vast te stellen. Anceaux geeft aan dat de supermarkten hun normale kortingen krijgen, ondanks dat de advertenties niet vallen onder het contract dat de kortingen regelt. Hielke van der Meer van PCM en Frank Volmers van De Telegraaf willen er helemaal niets over kwijt. Zowel Van der Meer als Ance aux kijken voorzichtig optimis tisch naar de advertentiebeste dingen voor volgend jaar. „Maar dat mag ook wel na het slechte jaar 2003. We zien nu dat de marketingbudgetten voor 2004 voorzichtig omhoog gaan", aldus Van der Meer. Maar omdat de markt voor per soneelsadvertenties ook vol gend jaar moeilijk blijft, zijn de vooruitzichten voor de dagbla den nog niet echt florissant. Een kleine meevaller ziet Ance aux nog wel. „In de bruin- en witgoedsector profiteren we nu ook van een prijzenslag. Daar vechten ze om elke machine en daar wordt de krant ook meer bij ingezet." Volmer: „Wat je ook ziet is dat de lezer de krant nu weer kan gebruiken om prijzen te verge lijken. Dat vind ik belangrijk. Ik hoop dat met name de financi ële sector dat ziet en ook weer meer gaat adverteren in de dag bladen." hiiversum/anp - Radio 538 zendt morgen de 2000ste Top 40 uit. De huidige presentator van 's lands eerste officiële hit lijst is Wessel van Diepen. Hij staat morgen stil bij het jubile um in het bijzijn van de vroege re Top 40-dj's Joost den Draaij- er, Jan van Veen, Ferry Maat, Lex Harding, Gijs Staverman en Erik de Zwart. De 'Lijst der Lijsten' werd 2 ja nuari 1965 voor het eerst uitge zonden op de toenmalige zee zender Radio Veronica. Joost den Draaijer kondigde toen de eerste nummer-1 aan: de Beat les met I feel fine. Een week la ter werd de hitlijst ook als ge drukt exemplaar uitgegeven. In 1974 werd de Stichting Ne derlandse Top 40 opgericht door Rob Out en Lex Harding. Dat gebeurde nadat Radio Ve ronica met haar uitzendingen op het zendschip had moeten stoppen. De stichting ging door met het gedrukte exemplaar en bracht de radioshow onder bij de TROS (Ferry Maat). Toen Ve ronica in 1976 tot het publieke bestel werd toegelaten, hervatte Harding bij die omroep de pre sentatie. Tijdens de uitzending van mor gen (14-18 uur) passeren aller lei wetenswaardigheden uit de Top 40-geschiedenis de revue. Zo worden luisteraars gewaar dat Corry de Rekels nog altijd het langst op nummer 1 ston den met 'Huilen is voor jou te laat'. Met maar liefst 54 hits is BZN de meest succesvolle band in de Top 40-geschiedenis. In de show wordt tevens de 1750ste Alarmschijf bekendge maakt. door Martijn Kamans hilversum/anp - Bij SBS was mediabestuurder Fons van Westerloo (57) qua kijkaande- len natuurlijk al wel wat ge wend. Maar nu hij sinds drie weken de scepter zwaait over de Holland Media Groep (RTL 4/5 en Yorin) geniet hij met na me van de goede resultaten van RTL4. „Die zender is een we reldwonder. Het is het best ren derende tv-station van Euro pa." Eén parkeerplek vlak voor de ingang van het HMG-pand in Hilversum is leeg. 'The Fons' staat er op het bordje waarop normaal gesproken alleen het kentekennummer staat van ge privilegieerde autobezitters. Het is een van de eerste signa len van de overstap van Van Westerloo van SBS naar HMG. „Dat naamplaatje is een geintje van de facilitaire dienst", ver klaart Van Westerloo. „Binnen kort gaan we met onze onder neming naar het Media Park verhuizen in Hilversum en dan wil ik helemaal niet meer zo n parkeerplaats. Ik vind namelijk dat een directeur geen eigen parkeerplek moet hebben en daarom zet ik er nu mijn auto ook niet neer. Directeuren zit ten toch het grootste deel van de dag achter hun bureaus. Dit soort kostbare parkeerplekken moet je beschikbaar stellen aan mensen die de hele dag in en uit moeten." Vanuit de nieuwe locatie wil Van Westerloo het succes van RTL 4 verder uitbouwen. Zo krijgt de onlangs succesvol af gesloten reeks The Bachelor, waarin een gewilde vrijgezel mag kiezen uit 25 vrouwen, waarschijnlijk een vervolg. Te vreden kijkt de nieuwe topman naar de populaire realityshow rond volkszanger Frans Bauer en verwacht hij veel van de net begonnen Carlo en Irene Show op zaterdagavond. De nieuwe reeks van talentenjacht Idols staat volgens hem eveneens ga rant voor kijkcijferpieken. „De grote shows zijn weer hele maal terug, maar dan heb ik het niet over spelletjes als zaklo- pen. Carlo en Irene zijn een enorm succes, daar geloof ik helemaal in. Het is lekkere tv voor de family." Aderlating Dat een groot HMG-project als Masterplan (Yorin) onlangs sneuvelde, is volgens hem all in the game'. „Sterke tv-bedrij- ven kunnen zoiets dragen. Het is een tv-realiteit dat nieuwe projecten regelmatig falen. Maar in Nederland doen we het nog goed. Kijk maar eens naar Amerika waar echt de meeste nieuwe programma's het niet halen. Maar het is natuurlijk wel wrang als zo'n programma niet blijkt te werken." Vooral de zender RTL 5 vergt veel aandacht van de nieuwe topman. Het profiel van dat station moet beter, want RTL 5 draait met verlies. „Het ligt niet in onze cultuur om met cijfers hierover naar buiten te treden, maar het is een behoorlijke aderlating. Ik vind dat we moe ten kiezen om óf wel in sport te gaan, óf niet. Mijn keuze zou zijn om grotere sporten uit te zenden. Meer voetbal is een op tie, zoals straks de wedstrijd Schotland-Nederland, maar je kan ook denken aan schaatsen. HMG is ook geïnteresseerd in Fons van Westerloo - 'The Fons' in de wandelgangen - genoet van het 'wereldwonder* RTL 4. Foto: ANP/Juan Vrijdag eredivisievoetbal, maar als we dat binnenhalen, vind ik dat je die op de grootste zender, RTL 4 dus, moet uitzenden. Op RTL 5 wordt overdag het economische- en algemene nieuws van RTLZ uitgezonden. Dat programma bestaat bijna twee jaar en draait bijna 'break even'. „Dus daar gaan we lekker mee door, het is een prachtig initiatief. Vooraf is gezegd dat RTLZ drie jaar krijgt om zich te bewijzen en dat gebeurt ook. Ik ben ervan overtuigd dat we nog voor die tijd winst gaan maken. Het is een visitekaartje van ons bedrijf." Wie volgens de bestuurder geen visitekaartje meer vormen van RTL 5, zijn de seksprogramma's die rond de klok van elven staan geprogrammeerd. Bij SBS nam Van Westerloo de beslis sing die uitzendingen te schrappen, omdat hij vindt dat de commerciële tv in Neder land dergelijke shows niet lan ger nodig heeft. „Wat nog op de plank ligt, zenden we uit, maar daarna stoppen we ermee. Seks op openbare netten heeft z'n langste tijd gehad. We hebben het niet nodig om op deze ma nier de kijkcijfers op te krik ken." Geen zes ton De HMG-radiozenders moeten het even doen zonder grote ra dionamen. RTL FM is een non stop-muziekzender, met af en toe informatie tussendoor. „Maar eind volgend jaar zal dat luisteraandeel zijn gegroeid tot 3 procent, anders eet ik m'n hoed op. Yorin FM moet eind 2004 circa 5 procent marktaan deel hebben. We hebben inder daad gesproken met dj's Ruud de Wild en Rob Stenders, maar hen zeker niet zoveel geboden als in de media is verschenen. Bedragen van zes ton per jaar zijn hier niet aan de orde. Ze zitten nu nog vast bij hun hui dige werkgevers, maar mis schien komen ze later. Intussen geven wij ons eigen radiotalent een kans." Opname voor het tv-programma Hoe?Zo! met Bart Peeters in Nemo, Amsterdam. Foto: GPD/Jan van IJken Hoe?Zo! geeft antwoord op hele gewone vragen Hilversum - Televisie en weten schap. Het is niet vaak een echt gelukkig huwelijk, als ze elkaar al vinden. Natuurlijk, er is altijd wel populair-wetenschappelij- ke tv la Jules Unlimited, maar die draait toch vooral om het avontuur en niet om het ach terhalen van het waaróm. Voor wie dat waarom wilde kennen, was Wim Kayz^rs in terviewreeks Een schitterend ongeluk jaren geleden natuur lijk een ware delicatesse, maar niemand zal volhouden dat een reeks lange en zeer diepgraven de interviews met wetenschap pers over 'onze plaats in de kosmos' een groot publiek kon boeien. Dat lukt de Nationale Weten schapsquiz met Wim T. Schip pers dan weer wel, maar die is gewoon niet vaak genoeg op de buis. Terwijl daar wél een in zichtelijk antwoord wordt gege ven op vragen die niet per se over de kosmos gaan en die ie deréén zichzelf wel eens stelt. Zoals die waarom een beboter de boterham die van tafel valt natuurlijk altijd net met de be smeerde zijde op het tapijt moet landen. De educatieve omroep Teleac- /NOT brengt met Hoe?Zo! van af vanavond dertien donderda gen lang een opvallend fris en toegankelijk wetenschapspro gramma, dat juist van die heel gewone vragen beantwoordt. Hoe sterk is mensenhaar? Waarom vinden we iemand mooi? Waarom zingen koolme zen in de stad hoger dan op het platteland? Zoals Teleac het zelf zegt: nieuwsgierige vragen van nieuwsgierige mensen zijn de basis van alle wetenschap. Met een grootschalig weten schappelijk experiment gene reerde de omroep op 17 okto ber al de nodige publiciteit voor Hoe?Zo! In de Efteling sprongen onder leiding van presentator Bart Peeters zo n duizend mensen tegelijk zo hard mogelijk op en neer met als doel een aardbe ving te veroorzaken. Het experi ment slaagde: het KNMI mat in het sprookjespark 1,2 op de schaal van Richter, oftewel een rimpeling in de vijver. In elke aflevering spelen twee bekende Nederlanders onder leiding van Peeters een quiz, waarin de winnaar niet zo be langrijk is. Het draait vooral om de verliezer, die bij wijze van 'beloning' wordt betrokken bij een wetenschappelijk experi ment. Voor de liefhebbers van Danny de Munck: hij gaat van avond letterlijk de lucht in om dat hij het in de vragenronde nét moest afleggen tegen SBS- presentatrice Ciily Dartell. Maar tegen de tijd dat de zan ger/acteur al zingend opstijgt van het dak van het Amster damse wetenschapsmuseum Nemo, is al een aantal allflT: se - kan een keeper bij eerfc nalty beter naar de benenj naar de ogen van de schutte kijken? - en minder alledaj®' kan een augurk licht geveff' vragen beantwoord. st« Of zijn gasten het bij het jiTc eind hebben, hoort Bart I^1 van drie wetenschappers, verklaren het goede antwiiHe op een duidelijke manier.re dan zijn er elke aflevering**1 rimenten in de studio en pjes, die uitermate verheid rend werken. Zo wordt valna avond op spectaculaire wP aangetoond hoe sterk mei^ haar is. De kijker kan bovos dien zelf meedoen via de \0: site www.hoezo.tv, waar q vragen van de komende a ring alvast kunnen wordei keken. Peeters, die ook de succe^' Vlaamse versie van Hoe?4ui presenteert, is in de losseik. mosfeer van het programjeit zijn element, en hij geeft van zijn televisieklassiekewf kennen. Want in een donfo Nemo brengt hij vanavond® schien wel de meest won^jr ke ode aan Mies Bouwma ooit: 'Licht uit, augurk aai Patrick van den Hurk Nie 17 Hoe?Zo!, Nederland 1 (Tel-3! /NOT), vanavoond om 27.7. 1 eric ide 3.2 JD1. hilversum/me diaredactie - Worden twee politiemensen uit Enschede de Helden van 2003, of toch pastoor Schafraad uit Noord Scharwoude? De KRO gaat vanaf 30 november op te levisie weer op zoek naar haar held. De komende twee weken kunnen nog namen worden toegevoegd aan de lijst met driehonderd kandidaten. Uit de lijst heeft de omroep in middels al wel vijftien namen gekozen die meedoen aan de eindronde. Mogelijk dat één of twee namen de komende we ken nog wijzigen als zich betere kandidaten aandienen. Het is de omroep zelf die de eerste se lectie doet. De KRO heeft de helden daarvoor in vier catego rieën ingedeeld: de klassieke held die iemand redt, de inspi rator, de doorzetter die wat voor anderen doet en de idea list. De vijftien kandidaten worden in drie programma's aan het publiek voorgesteld. Aan het einde van de uitzending blijkt welke twee mensen de meeste stemmen van het publieke kre Nominaties tot nu toe: - Pastoor Schafraad, uit Noord Scharwoude, die de parochie nieuw leven inblies. - Ser Oversteegen uit Zandvoort en Ronnie Kuipers uit Sint Ni- colaasga die een moeder en kind uit een auto hebben gered. - Paul Luyf uit Amersfoort die mensen in Albanië helpt. - Twee rechercheurs uit Enschede die 'de klok luidden' over het politie-onderzoek naar de vuurwerkramp. Contactpersoon: ad vocaat John Peters, Amersfoort - Ruud van der Linden uit Amsterdam, boksleraar en tegelijk persfotograaf die kinderen helpt. - Broeder Antoon van Noije uit Loon op Zand, die in Brazilië een weeshuis runt voor kinderen die hiv hebben. - Charles Ruffalo oprichter van de stichting Giving Back, waarbij succesvolle mensen anderen helpen. gen en doorgaan naar de finale. In de finale op 21 december mag het publiek via sms, inter net en telefoon twee kandida ten selecteren. Wie de echte held van 2003 wordt, bepalen vervolgens de overige dertien genomineerden door uit de twee finalisten te kiezen. De KRO hield vorig jaar de eer ste heldenverkiezing via de tele visie. Daar keken ongeveer één miljoen mensen naar. Voor de omroep een indicatie dat Ne derland er aan toe is helden meer in het zonnetje te zetten. Een enquête onder vijfhonderd Nederlanders door bureau In- tomart wijst hetzelfde uit. Uit de enquête blijkt ook dat er vol doende helden zijn. Een kwart van de ondervraagden zegt zelf ook wel eens een heldendaad te verrichten. Hilversum - Die ring, die was maar bij zaak. De uitreiking van de TeleVizier- ring is in de bladen verworden tot een Wie Doet Het Met Wie-Gala. En als dat de focus is, dan ben je er niet met wat obligate vragen en dito krabbels in je ga- la-notitieblokje met Louis Vuitton-om- slag. Nee, dan moet er gepeesd worden, geduwd en getrokken, net zolang tot je die scoop te pakken hebt. Al moet je een hele fles Dom Perignon naar binnen gieten bij de trotse moeder en vervolgens de toegang tot de dames- we versperren. Welke moeder? De moeder van WENDY VAN DIJK in dit geval, die aan Story heeft verklapt dat het echt waar is wat in de andere bladen deze week nog met veel slagen om de arm en in de lucht wordt gemeld. Namelijk dat WENDY smoorverliefd is op CHRIS ZEGERS en hij op haar. Chapeau voor Story. ALWIEN TULNER, de ex van CHRIS, was ook op het gala en zij mag in Privé en Weekend leeglopen over hoe het voelt om hoofdpersoon te zijn in je eigen afle vering van Rozengeur en Wodka Lime. Arme ALWIEN. En ocharm Party, dat een stagiair stuurde en nu moest vol staan met een zielig stukje over proble men met de sponsoring van WENDY'S programma Hart in Aktie. Haar eigen nieuwe hartje was trouwens niet op het gala, omdat hij in Indonesië zat. WEN DY'S moeder kent Chris dan ook alleen nog maar van tv. Familiebanden - Story had er zo een thema-nummer aan kunnen wijden. GRETTA DUISENBERG bekent dat echt genoot WIM en hun kinderen haar er van willen weerhouden haar vrienden in de bezette Palestijnse gebieden nog eens op te zoeken. Niet te snel opgeven, zou ik zeggen, al was het maar omdat GRET TA nadenkt over zinvolle alternatieven. 'Misschien moet ik wel gaan borduren.' Nee, dan WIES BAUER, de moeder van FRANS. Die drapeert geen rood-wit- blauw over de woonwagen om haar moedertrots te tonen, maar laat gewoon haar tranen de vrije loop als FRANSJE haar in een bomvol Ahoy' eens lekker knuffelt. Familiewarmte ook in Privé: CHAZIA MOURALI droeg de titel Lingeriedraag ster van het Jaar op aan haar moeder en Wendy van Dijk Foto: ANP schonk de bijbehorende prijs van 1000 euro aan het Koning Wilhelmina Fonds. MOEDER MOURALI is borstkanker-pa- tiënte, vandaar. Het heeft CHAZIA doen inzien, meldt ze in Privé, hoe betrekke lijk de buitenkant is. En daarom snoeft ze in Weekend dat ze alle jonge, sexy kandidaten toch maar mooi achter zich heeft gelaten. Die spannende setjes die ze ook cadeau kreeg heeft ze vast niet weggegeven. 'Pluk de dag', leest ze ons de levensles in Privé, 'voor je het weet is het weer avond'. En kunnen de kleren uiL_ Die daarna bij dezelfde vuile was als die de Van Nassautjes al wekeifc. zo fijn in de herfstwind te drogen )sh gen. Story heeft de hele sloot m'aajJPj een leeggedregd en alle koeien mqjo lator en al in de wei gezet. Onder Ol. kop die evengoed de titel van een voetbalhit zou kunnen zijn: 'Oranj lang nog?' Een vraag die volgens h blad inmiddels 'in tal van geledere rijst.' Party zet op de voorpagina d* uit is tussen MABEL en FRISO, m^) met de vette toevoeging 'Gerucht'.^ voor een nieuwe titel? Geen gerucrot want door haarzelf met de hand ol goudeerlijke hart bevestigd is hetr kende nieuws over PATTY BRAREl^ weer Story. LA BRARD beaamt dae.oi zij ooit met de heer Bruinsma aanjn< bar heeft gehangen. Wat hij met a,ad vrouwen had en deed is haar in d< van opwinding ontgaan, maar daO l\ MABELTJE zin had in een verzetjéfsl; DE DOMINEE, daar kan PATTY Lc goed inkomen. Benieuwd welke v|| er nu in de criminele gelederen rij Ingrid Bosman

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 10