BINNENLAND 2 'Eigen risico fondspatiënt valt lager uit' Donner: Omstanders moeten geweldpleger afschrikken Air Manoeuvre Brigade slaagt voor examen Man zette peuter onder hete douche Geen extra scholing voor beroepsvervoer Ministerie geeft de hoop op 3Misselijkmakendeontucht met zwakbegaafde Bevolking groeit minder snel tiebureau cht ontruimd woensdag 29 OKTOBER 2003 den haag/gpd - Het ministerie van onderwijs heeft de hoop opgegeven iets te kunnen doen aan de 'zwarte scholen'. Vol gens minister Van der Hoeven is de aanpak ervan een taak voor de gemeenten. Een meer derheid in de Tweede Kamer vindt dat de minister de zwarte - Een doosje met een tel dat door de eerlijke werd afgeleverd bij de itse politie, heeft gister- lag tot grote consternatie d. In de veronderstelling iet er een bom in het pakje yerd het hoofdbureau aan -ftaardenveld ontruimd. Ook _jensen in een tegenover het au gelegen pand moesten buiten. De Explosieven limingsdienst werd inge- keld om de inhoud van het te onderzoeken. litie rolt :-lab op !e °r|g ihout - De politie heeft op prrein met schuurtjes ach- ;n huis in het Brabantse lert een groot xtc- laborato- opgerold. De politie vond K lab grondstoffen voor bij- er miljoen xtc-pillen met Dtale straatwaarde tussen en 80 miljoen euro. De vond het laboratorium aanhouding van een 54- inwoner van Wemhout m 29-jarige man uit Breda. ;ntn worden verdacht van de auctie van en handel in ver- nde middelen, nil usspray wordt s)y bijna fataal ^jtfiuEBRORD - Nog geen a jeconden nadat ze wat erfiruppeltjes had gekregen, 0<)de vijf maanden oude I uit Sint Willebrord op idemen. Nu komt ze lang- I bij in een ziekenhuis. Een I aerd samengestelde neus- f werd het kind maandag noodlottig. De apotheker toegegeven dat bij de be- z®ig van de neusspray een °fc gemaakt. Het middel is twee patiëntjes afgeleverd: er1en wat ouder kind kreeg an de luchtwegen. irmvogels >d door plastic Pc ani- Plastic afval, variërend sge yoghurtbekertjes, ny- in vissersnetten tot de ver- ng van 'sixpacks' bier of et blijkt funest voor de enlse stormvogel. De vogel 'd'let afval op, stikt erin of lell dat hij genoeg gegeten en sterft dan de honger- Dit blijkt uit de eerste re ien van een sinds 1982 lo- onderzoek naar de vervui- an de Noordzee. De dse stormvogel wordt ge- t als graadmeter, omdat ïgs de hele Noordzeekust !omt. Jaarlijks wordt twin- iljoen afval in de Noordzee aipt. De vervuiling met in- ieel afval is sinds begin ja- ichtig afgenomen. Deze tering wordt echter volle- niet gedaan door de sterke ime van 'gebruiksplastic'. ïbas: Jvooi ssadeur rkusf iaag - Drs. J.W.G. Jan sing wordt binnenkort de re Nederlandse ambassa- In Ivoorkust. In de Ivori- t havenstad Abidjan volgt ig L van den Akker op. ig wordt behalve ambas- tvoor Ivoorkust ook am- ïur voor Liberia, Sierra Kameroen, Gabon, Gui- Equatoriaal Guinee. roerder tien jen in bewaring im - De rechter-commis- in Arnhem heeft de 37-ja- ïan die ervan wordt ver- Reinier Terwindt uit Nij- n te hebben ontvoerd, l ien dagen in bewaring ge- Het openbaar ministerie verdenkt de man, die raste woon- of verblijf- I heeft, van gijzeling. Op isdrijf staat een celstraf laximaal vijftien jaar. 'Een overheid die burgers oproept tot geweld begeeft zich op een hellend vlak' oen haag/gpd - Omstanders van een gewelds misdrijf krijgen vanaf volgend jaar van de over heid het advies agressieve daders 'af te leiden of af te schrikken'. Dat schrijft minister Donner (justitie) in een brief aan de Tweede Kamer. De minister wil over een paar maanden be ginnen met een overheidscampagne om bur gers aan te sporen tot een actievere houding, aldus een woordvoerster van Justitie. WD- kamerlid Luchtenveld vroeg eerder dit jaar van Donner een heldere richtlijn voor burgers die getuige zijn van geweld op straat. Aanleiding voor de vragen van Luchtenveld was de veel bekritiseerde opmerking van mi nister Remkes (binnenlandse zaken), dat hij een geweldpleger in Venlo zelf een 'rotschop' zou hebben gegeven als hij erbij was geweest. Wat mag nu wel en wat niet, wilde VVD'er Luchtenveld weten. Volgens Donner zijn er situaties waarin bur gers 'gepast geweld' mogen gebruiken, ook bij de aanhouding van een verdachte. De bij de aanhouding gebruikte fysieke dwang moet echter ophouden zodra een verdachte zich overgeeft of weerloos is, aldus de minister. Donner beseft dat zulke algemene termen in het volle leven onvoldoende houvast bieden. Ook in het buitenland worstelen autoriteiten met het probleem, stelt hij. „Daar zijn nog geen voorbeelden bekend van campagnes die in begrijpelijke taal uitleggen waar de grenzen liggen van eigenhandig optreden." Ook com municatiedeskundigen blijven het antwoord schuldig, aldus Donner. De 'rotschop' van minister Remkes was wel helder en duidelijk, maar blijkbaar te con creet om in een brief aan de Kamer nog eens warm aan te bevelen. Een overheid die bur gers oproept tot geweld begeeft zich op een hellend vlak, denkt Donner. Behoedzaamheid zou, in verband met de aansprakelijkheid van de overheid, geboden zijn. Wel ziet Donner mogelijkheden om in de 'meld geweldcampagne' die volgend jaar van start gaat de burgers tot meer actie op te roe pen. Na de drie bekende tips (bel 112, ont houd de kenmerken van de dader, bekommer je om het slachtoffer) zou een 'vierde tip' aan de Postbus 51-campagne kunnen worden toegevoegd: Leid de dader af en schrik hem af. Wat de minister daarmee bedoelt? Een woordvoerster licht het toe: „Mensen kunnen samen een dreigende houding aannemen. Dat kan al helpen." Moeten ze ook messen trekken, als ze die op zak hebben? „Eh, nou nee... De eigen veiligheid mag niet in gevaar komen." Op de Poolse luchtmachtbasis Babimost werd gisteren operatie Cainfull Sword gehouden. De Nederlandse Air Manoeuvre Brigade is nu inzetbaar bij missies over de hele wereld. Foto: GPD/Phil Nijhuis babi most - Eigenlijk wisten ze al twee jaar dat ze het konden. Ze moesten het alleen nog even bewijzen. De Air Ma noeuvre Brigade, opgebouwd uit de Luchtmobiele Brigade en de Tactische Helikoptergroep, reisde naar Polen voor de grootste legeroefening in jaren. Met als belangrijkste doel: operationele ge reedheid krijgen. De Navo mag vanaf nu een beroep op de brigade doen. Doordat de brigade zich door de lucht verplaatst. kan ze middenin een oorlogsgebied worden gedropt. Dat is in veel gevallen effectiever dan wanneer tanks eerst door de verdedigingslinie van de vijand heen moeten breken. De ihfanteristen komen met meer dan vijftig kilo bepakking in vijandelijk gebied terecht. Hoewel tot de tanden bewapend, zijn ze kwetsbaar. Luchtsteun van de Apaches is daarom onmisbaar, benadrukt kolonel Hage- meijer. De commandant van de helikop- tervloot had liever gezien dat het kabinet de zes Apaches die nu worden afgesto ten, voor het leger had behouden. „We hebben destijds niet voor niets besloten om er dertig te kopen. Die hadden we allemaal nodig." Hagemeijer hoopt het ontstane gat in de Air Manoeuvre Briga de op te vullen door de overgebleven 24 toestellen vaker te gebruiken. De Air Manoeuvre Brigade is een kopie van de Amerikaanse 101 Airborne Division, de brigade die een belangrijke rol in Irak. Met de Verenigde Staten is Nederland het enige land met een brigade die in fanteristen en helikopters als een geheel kan inzetten. Het is volgens de legertop goed denkbaar dat de Nederlandse en Amerikaanse brigade in de toekomst ge zamenlijk opereren, bijvoorbeeld in Irak. Niet voor niets is een van de compag nies van de Air Manoeuvre Brigade Amerikaans. den haag/gpd - Het eigen risico voor ziekenfondsverzekerden dat in 2005 wordt ingevoerd valt 'vermoedelijk lager uit' dan 250 euro. Dat zei minister van volks gezondheid Hoogervorst (WD) gisteren in een debat met de Tweede Kamer. Regering en Kamer spraken eerder deze maand af, dat het plan voor invoering van een 'medicijnknaak' vervalt. Daar voor in de plaats zou het eigen risico met ingang van 2005 wor den verhoogd van 200 tot 250 euro per polis. PvdA-kamerlid Smits protes teerde tijdens het vragenuurtje tegen die verhoging. „U ver zwaart de lasten van fondspati ënten met in totaal 230 miljoen euro, terwijl het schrappen van de medicijnknaak maar maxi maal 150 miljoen kost. Dat is geen goede deal voor de men sen in het land", hield Smits de minister voor. SP-kamerlid Kant sprak zelfs van 'een wis seltruc'. Minister Hoogervorst ant woordde dat het niet de bedoe ling is fondsverzekerden het vel over de oren te halen. „De pre cieze cijfers staan nog niet vast. Die verhoging met 50 euro zou hoger kunnen uitpakken, maar vermoedelijk wordt het ietsje lager", aldus de minister. Hij zei ervoor te zullen zorgen dat het eigen risico voor fondspati ënten straks niet uit de pas loopt met het gemiddeld eigen risico van particulier verzeker den. Eind 2004, bij de begro tingsbehandeling voor 2005, wil Hoogervorst definitieve afspra ken met de Kamer maken. MAASTRicHT/GPD - Een 22-jari- ge Maastrichtenaar heeft zich gisteren voor de rechtbank moeten verantwoorden voor poging tot doodslag op een jongetje van anderhalf. Vol gens justitie richtte de man deze zomer met opzet een douchestraal van tussen de 75 en 85 graden op het kind. Het jongetje, het kind van de vriendin van de verdachte, overleefde de gloeiendhete straal, maar werd met brand wonden over 45 procent van zijn lichaam naar het brand wondencentrum in Aken overgebracht. Het voorval vond plaats op 15 juli in Maastricht. Wat er pre cies is gebeurd, werd gisteren niet helemaal duidelijk. Om dat een onderzoeksrapport over de verdachte nog niet binnen was werd de zaak ver daagd. Toch kwamen enkele zaken aan het licht. De peuter had erg had geschreeuwd toen hij in bad werd gedaan, vertelde de verdachte. Daarop had hij alleen de hete kraan aangezet en de straal op het jongetje gericht. Doordat het jongetje vooraf al schreeuwde, had de verdachte naar eigen zeggen niet in de gaten gehad dat hij schreeuwde van pijn. „Het was nooit mijn intentie het slachtoffer iets aan te doen", zei de Maastrichte naar. Elke keer als de verwon dingen van Frank aan de orde kwamen, had hij moeite zijn emoties onder controle te houden. Maar officier van jus titie Ament gaat uit van opzet. zutphen/gpd - „Een uit de hand gelopen geintje." Zo noemden drie verdachten uit Apeldoorn het seksueel misbruik van een zwakbegaafde vrouw in januari vorig jaar. De officier van justitie in Zutphen noemde het 'misselijkmakend' en Taag-bij-de- gronds' en eiste taakstraffen tegen de drie mannen. Ze hadden een flinke borrel op toen de 32- jarige verdachte door de toen 33-jarige vrouw werd gebeld. De vrouw, die het ver stand heeft van een kind van zeven, wilde dat de man een contactadvertentie voor haar zou plaatsen. Met een 46-jarige vriend ging hij erheen. Die eerste keer liep het al uit de hand. Er werden obscene foto's van haar gemaakt. De derde verdachte, een 29- jarige man, beweerde dat ze op het internet geld konden verdienen met de foto's. Dezelfde avond gingen de drie nog eens op bezoek bij hun slachtoffer. Deze keer had den ze een rottweiler meegenomen. Op nieuw werd de zwakbegaafde vrouw mis bruikt, waarbij ook de hond een rol speel de. En opnieuw werden er pornofoto's van haar gemaakt. Met een van de foto's werd via internet een man uit Apeldoorn benaderd. Hij kon voor 250 euro drie weken onbeperkt seks heb ben met de vrouw. En zo gebeurde het. Tij dens de rechtszaak bleek deze man zelf ook minder begaafd te zijn. Hij werd vrijgespro ken. De andere drie mannen kregen er ongena dig van langs. „Verder kan een mens niet zaïdcen" vond de officier van justitie. De 46-jarige man stond te snikken voor de rechtbank. De andere twee spraken van 'een geintje dat niet had moeten gebeuren', maar betreurden vooral dat ze er zelf door in de problemen waren gekomen. De een ligt in scheiding, de ander is zijn baan kwijt. Dat hun slachtoffer nog steeds last heeft van de gebeurtenissen, slecht eet en erg verdrietig is, daar stapten de mannen wel erg gemakkelijk overheen, vond de offi cier. De verdachten horen over twee weken wat hun straffen zijn. Tegen de jongste twee werd 240 uur werkstraf geëist, tegen de 46- jarige 180 uur. breda/gpd - Het Centraal Bu reau Rijvaardigheid (CBR) wil dat beroepschauffeurs regelma tig worden bijgeschoold. Maar hoewel de transportsector over tuigd is van het belang van goed geschoolde rijders, zien ze verplichte bijscholing nog niet zitten. Bij dodelijke verkeersongeluk ken zijn in eenderde van de ge vallen personenauto's betrok ken. Bij zo'n twintig procent van alle dodelijke ongevallen is zwaar vervoer in het spel: Dat zijn de laatste jaren steeds va ker bestelauto's. In een rapport over ongevals ontwikkelingen wijst de Stich ting Wetenschappelijk Onder zoek Verkeersveiligheid (SWOV) op de noodzaak iets te doen aan de toename van de dodelij ke ongevallen met zwaar ver- 'Overal zijn bijscholingen, behalve in het beroepsvervoer' keer. Al benadrukt een woord voerder, dat het aantal dodelij ke slachtoffers bij ongevallen waarbij zwaar verkeer betrok ken is, nog steeds beduidend lager ligt dan het aantal doden bij ongelukken met personen auto's. Het CBR begrijpt niet waarom de vervoerssector niet meer doet om de vaardigheden van chauffeurs op peil te houden. „Alle beroepsgroepen verzor gen bijscholingen, sommige vrijwillig, andere verplicht", zegt een woordvoerster. „Alleen het beroepsvervoer niet. Toch verandert er veel in het wegver keer, in de auto's die ze gebrui ken, in het rijgedrag van nieuw komers. Het zou goed zijn als vrachtwagenchauffeurs hun kennis zouden opfrissen. Maar ja, dat kost geld en daar blijft het meestal op steken." Transport en Logistiek Neder land zegt dat vrachtwagens hoe dan ook niet onveiliger zijn dan personenauto's. Een woord voerster beaamt dat een onge luk met een vrachtwagen vaak ernstige gevolgen heeft, maar zolang het aantal ongelukken aanmerkelijk lager ligt dan het aantal botsingen van personen auto's, is er volgens haar geen reden beroepsrijders extra te scholen. ,,Aan beroepschauf feurs worden in Nederland al hoge eisen gesteld. Niet alleen een groot rijbewijs, maar ook een chauffeiÉsdiploma. Dat kennen ze verder alleen in Frankrijk." Beroepsvervoerder Toon Meeus uit Bergen op Zoom maakt zich niet alleen zorgen over de rij vaardigheid van de weggebrui kers, maar vooral ook om het rijgedrag. „Als ik zie hoe snel inhalende personenauto's een gat opvullen dat een vrachtwa gen laat vallen om afstand te kunnen houden, dan zou ik eerder die automobilisten op een cursus willen sturen. Wat buitenstaanders niet of te wei nig beseffen, is dat een auto van vijftig ton zich heel anders gedraagt dan eentje van dui zend kilo. De remweg van een vrachtwagen is veel langer, en als het tot een aanrijding komt is de impact ook veel groter." (advertentie) den haag/gpd - De bevolking van Nederland groeit minder snel dan vorig jaar. Het afgelo pen kwartaal is het aantal inwo ners van ons land met bijna 20.000 toegenomen. In dezelfde periode vorig jaar was dat cijfer 10.000 hoger. De daling van de groei is een gevolg van een la ger aantal immigranten. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Als de huidige trend zich voort zet, zal de bevolking van Neder land dit jaar met omstreeks 65.000 toenemen. Dat is de laagste groei in twintig jaar. In het derde kwartaal van dit jaar zijn 31.000 immigranten naar Nederland gekomen, zo'n 7.000 minder dan in dezelfde periode van 2002. Er kwamen vooral minder Antillianen en Arubanen. De immigratie uit Azië en Afrika neemt af als ge volg van de daling van het aan tal asielzoekers. Het aantal geboorten in Neder land blijft hoog, zo berekende het CBS. In het derde kwartaal werden 53.000 kinderen gebo ren. Het bureau verwacht voor dit jaar 204.000 geboorten. Het sterftecijfer was, door de uit zonderlijk warme zomer, hoog in het derde kwartaal. Gemeenten moeten probleem zwarte scholen oplossen scholen juist wel op landelijk niveau moet aanpakken. In plaats van de kleur van een school aan te pakken, wil de minister haar energie liever ste ken in het wegwerken van leer- achterstanden. Van der Hoeven zegt dat in een interview met NRC Handelsblad. .Achter stand vind je niet alleen bij ge kleurde kinderen in de stad, ook bij witte leerlingen op het platteland en in oude industrie gebieden", verdedigt Van der Hoeven haar ommezwaai. De minister maakt een onder scheid tussen het bestaan van witte en zwarte scholen, en achterstanden in het onderwijs. „Onderwijsachterstand valt voor een deel samen met kleur, maar voor een deel ook niet. We moeten kijken naar sociaal- economische indicaties, niet naar kleur", zegt de minister. Ze erkent wel dat het wegwer ken van achterstanden lastig wordt. Het kabinet bezuinigt 100 miljoen op het achterstan denbeleid. Van der Hoeven zegt lang nage dacht te hebben over het toene mende aantal zwarte scholen. De afgelopen drie jaar ging dat van 500 naar 580. De minister concludeert in NRC, dat ze niet in staat iets aan de oorzaak van de stijging van het aantal zwar te scholen te doen. „We moe ten accepteren dat in sommige steden binnenkort zestig pro cent van de leerlingen van al lochtone afkomst is," zegt de minister.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5